Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (14)Наукова електронна бібліотека (272)Реферативна база даних (14033)Книжкові видання та компакт-диски (2086)Журнали та продовжувані видання (24)
Пошуковий запит: (<.>K=СЕМАНТИЧН$<.>+<.>K=ДИФЕРЕНЦІАЛ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2510
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Олійник О.О. 
Абстрактно-авторські речення в художньому мовленні: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.О. Олійник ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена виявленню синтаксичного статусу абстрактно-авторських речень в ієрархічній системі предикативних одиниць українського художнього мовлення. Здійснено системний аналіз абстрактно-авторських речень в художньому мовленні з урахуванням їх формально-граматичних, структурно-семантичних та функціонально-стилістичних параметрів. Проаналізовано ряд суттєвих ознак таких речень у зіставленні, з одного боку, з особливостями узуальних (звичайних) речень, з іншого, - з особливостями пареміологічних одиниць. Зроблено висновок про те, що абстрактно-авторські речення становлять особливі синтаксичні структури в українському художньому мовленні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22

      
2.

Сирота О.П. 
Автоматизація аналізу несуперечності в задачах верифікації при проектуванні автоматизованих систем обробки інформації: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / О.П. Сирота ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2009. — 20 с. — укp.

Запропоновано концепцію автоматизованої структурної верифікації ACOI та бізнес-правил її проектування, що базується на розширенні процесу верифікації етапом аналізу несуперечності структурних моделей системи та моделей бізнес-правил, що дозволяє підвищити якість ACOI у процесі її створення/реінжинірингу. Розроблено нову модель подання знань (СР-модель), яка базується на неоднорідній неієрархічній семантичній мережі загального характеру, без початкового виділення типів відношень, розширена функціями синтаксичного та семантичного контролю та правилами виведення нових зв'язків. Дана модель відрізняється від інших наявністю засобів для подання у вигляді семантичної мережі інших формалізмів (множин, формул логіки предикатів, об'єктних моделей) і використовує подання знань про мультиформальні моделі для аналізу їх несуперечності. Показано, що застосування СР-моделі до задачі дослідження дозволяє на базі моделей ACOI та бізнес-правил проаналізувати їх відповідність. Вперше розроблено математичний метод аналізу несуперечності ACOI та бізнес-правил, який полягає в об'єднанні моделей ACOI та бізнес-правил у мультиформальну інтегральну модель, зведенні компонентів інтегральної моделі до теорії множин і багатосортної логіки першого порядку, перевірці відповідності елементів і виразів теорії множин комплексній системі правил, а також виконуваності формул багатосортної логіки шляхом застосування модифікованого для цієї логіки методу побудови множини Хінтікки. До комплексної системи правил для теорії множин включено аксіоми Цермело - Френкеля й ішні правила, які гарантують можливість побудови алгебричної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.6-02 +
Шифр НБУВ: РА368244

Рубрики:

      
3.

Богаєнко В.О. 
Автоматизація розв'язання просторових задач з неповними даними: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / В.О. Богаєнко ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2006. — 16 с. — укp.

Створено та програмно реалізовано автоматизовану систему діалогового моделювання прямих і обернених задач для систем, що описуються еліптичними та параболічними диференціальними рівняннями у тривимірному просторі. За допомогою розробленої системи розв'язано модельні приклади та практичні задачі. Загальну методику математичного моделювання прямих і обернених задач динаміки систем з розподіленими параметрами поширено на задачі моделювання процесів, що зводяться до розв'язання прямих і обернених задач для еліптичних систем. Побудовано множини функцій, якими з середньоквадратичною точністю описуються розв'язки прямих і обернених задач щодо досліджуваних процесів. Установлено критерії точності й однозначності цих розв'язків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В192.162.213,0 +
Шифр НБУВ: РА344789

Рубрики:

      
4.

Безносик О. Ю. 
Автоматизація синтезу схемних макромоделей компонентів, що описуються системами диференціальних рівнянь: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.12 / О. Ю. Безносик ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості побудови схемних еквівалентів для систем звичайних диференціальних рівнянь у формі Коші та показано можливість створення автоматизованої системи побудови відповідних макромоделей. Вдосконалено метод побудови схемних макромоделей компонентів, що описуються системами диференціальних рівнянь в частинних похідних, який базується на використанні принципу електромеханічних аналогій. Розроблено методи скорочення макромоделей, поданих у вигляді схемних еквівалентів, які враховують особливості галузі їх застосування. Доведено можливість використання методів оптимізації, характерних для САПР схемотехнічного рівня, для уточнення параметрів одержаних схемних макромоделей. Визначено методику автоматизованого синтезу схемних макромоделей компонентів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З813 + З965.912
Шифр НБУВ: РА377057 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Даревич Р.Р. 
Автоматизована метапошукова система на основі адаптивної онтології: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Р.Р. Даревич ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Розроблено методи автоматичної адаптатції онтології інтелектуальної метапошукової системи до інформаційних потреб користувачів й обгрунтовано основні підходи щодо підвищення ефективності її функціонування. Встановлено критерії оптимальності структури та змісту онтології, які відображають вимоги до експлуатаційних характеристик і технічних можливостей реалізації інтелектуальних метапошукових систем, зокрема, обмеження фізичного об'єму пам'яті, швидкодії, повноти онтології, її цілісності та збалансованості. На базі критеріїв швидкодії та повноти розроблено метод оптимізації змісту онтології адаптивної метапошукової системи, що базується на її періодичному доповненні новими поняттями та зв'язками з вилученням тих елементів, семантичне значення яких для системи найменше. У даному методі враховано необхідність виявлення й усунення суперечності та надлишковості у процесі наповнення онтології, що забезпечує її цілісність. Для покращання змісту онтології застосовано методи дискретної оптимізації, для розв'язання задачі нормалізації її структури - теорію доведення теорем і теорію графів. Удосконалено метод визначення вагових коефіцієнтів понять та зв'язків між ними в онтології, який завдяки розробленим правилам їх розрахунку дозволяє автоматично змінювати семантичну вагу елементів онтології у процесі експлуатації метапошукової системи. Показано ефективність застосування запропонованого методу для оптимізації онтології та порівняння текстових документів. точність визначення подібності двох текстових документів у порівнянні з відомими методами. На базі побудованої імітаційної моделі генерування й оптимізації онтології досліджено процес адаптації інтелектуальної метапошукової системи до заданої предметної області. Розроблено архітектуру інтелектуальної метапошукової системи як однієї з основних служб віртуального автоматизованого робочого місця наукового працівника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.43 +
Шифр НБУВ: РА352856

Рубрики:

      
6.

Лагун А.Е. 
Автоматизований структурний синтез число-імпульсних функціональних перетворювачів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.05 / А.Е. Лагун ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2001. — 19 с. — укp.

Розроблено нову методику автоматизованого структурного синтезу число-імпульсних функціональних перетворювачів (ЧІФП). Висвітлено алгоритми декомпозиції заданої функціональної залежності у систему диференціальних рівнянь Шеннона, які враховують багатоваріантність, а також алгоритми, що дозволяють вивести структурну схему ЧІФП функції, пропорційної до заданої, на екран монітору комп'ютера. Запропоновано алгоритм автоматизованого імітаційного моделювання структур ЧІФП з використанням розроблених імітаційних моделей базових елементів, що реалізують операції ділення та множення і працюють з додатними та від'ємними приростами число-імпульсного коду. На базі запропонованих алгоритмів проведено дослідження структур ЧІФП елементарних математичних функцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З264.762.2-05
Шифр НБУВ: РА316078 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Гніздечко О.М. 
Авторизація наукового дискурсу: комунікативно-прагматичний аспект (на матеріалі англомовних статей сучасних європейських та американських лінгвістів): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.М. Гніздечко ; Київ. нац. лінгвіст. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено комунікативно-прагматичні особливості англомовного наукового лінгвістичного дискурсу в аспекті авторизації як базового чинника його творення. Розкрито комунікативно-прагматичний, метакомукативний та оцінний компоненти семантичної структури категорії авторизації з метою встановлення риторичних норм англомовного наукового дискурсу для здійснення міжсуб'єктної мовленнєвої взаємодії з науковою спільнотою й інформативного впливу на адресата. На підставі аналізу досліджуваного матеріалу висвітлено визначальну роль автора англомовного наукового дискурсу, в якому епістемічна / модальна оцінка вірогідності реалізується за допомогою різнорівневих мовних засобів категорично / некатегорично-стверджувальної авторизації. Виявлено та доведено їх метакомунікативну природу. Розглянуто метадискурсивні вирази та встановлено способи реалізації мовленнєвих стратегій і тактик побудови англомовного наукового лінгвістичного дискурсу, що характеризують автора як авторитарну / неавторитарну мовну особистість. Запропоновано дискурсивні й інтерпретативні стратегії, спрямовані на здійснення кооперативної мовленнєвої взаємодії у сфері наукового спілкування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-715 +
Шифр НБУВ: РА338763

Рубрики:

      
8.

Шемякіна Н.В. 
Авторська репрезентація у мові сучасної французької преси (структурно-семантичний та комунікативно-прагматичний аспекти): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Н.В. Шемякіна ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено комплексному вивченню конструкцій авторської репрезентації: слів автора, вставних речень суб'єктивної та об'єктивної модальності, вставлених речень у дискурсі сучасної французької преси. За результатами дослідження визначено найбільш суттєві риси основних структурних типів речень авторської репрезентації, їх прагматичні характеристики (типи адресації, роль адресанта й адресата), описано вживання паралінгвістичних невербальних засобів для передачі додаткової змістової інформації, інформативні характеристики, особливості актуального членування, стилістичні характеристики аналізованих речень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-715
Шифр НБУВ: РА311519 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Підмогильна Н.В. 
Ад'єктивний атрибут у поетичному мовленні (на матеріалах поетичних творів О.С.Пушкіна): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.02 / Н.В. Підмогильна ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2001. — 35 с. — укp.

Розглянуто функціонально-семантичні особливості ад'єктивного атрибута у поетичних творах О.С.Пушкіна. Комплексно проаналізовано поетичний ад'єктив та його трактовку як лінгвістичну категорію, що виступає як один з основних чинників формування та розвитку національної та літературної мов через систему поетичних образів і фігур. Описано комплекс власне лінгвістичних параметрів поетичного ад'єктива. Систематизовано лексичні новації у сфері ад'єктивних слів у поезіях О.С.Пушкіна. Надано поняття конструкційної мовотворчості та показано відповідні синтаксичні побудови. Запропоновано типологічне тлумачення ад'єктива як епітета. Показано пряму кореляцію епітетарної творчості поета й особливостей його художнього світогляду. Розглянуто ад'єктив як компонент атрибутивної конструкції - основної структурно-функціональної ланки поетичного мовлення. Наведено основні види конструкційної мовотворчості у поетичному мовленні: з функціонально-стилістичним зрушенням, з комплексною контамінацією характеру визначального та визначуваного.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-31 + Ш514РОС)5-4Пушкін, О.С.535
Шифр НБУВ: РА316180 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Міщенко А.Л. 
Адаптація англіцизмів до системи сучасної німецької мови (на матеріалі англіцизмів комп'ютерної галузі й технологій): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.Л. Міщенко ; Донецьк. нац. ун-т. — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

Вперше здійснено спробу дослідження шляхів і способів збагачення німецької загальновживаної мови англіцизмами комп'ютерної галузі й технологій. Запропоновано узагальнену структурно-семантичну модель аналізу лексичних запозичень, на базі якої визначено шляхи надходження та способи адаптації англіцизмів комп'ютерної галузі до системи німецької загальновживаної мови. Проаналізовано способи номінації сучасних денотатів комп'ютерної галузі в англійській і німецькій мовах. Виокремлено особливості орфографії англіцизмів за умов дистанційної комунікації. Одержано важливі дані про специфічні закономірності взаємопроникнення термінологічної, жаргонної та загальновживаної підсистем німецької мови, що унаочнюють напрямки розвитку словникового складу німецької мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:397 + Ш143.24-322 +
Шифр НБУВ: РА365071

Рубрики:

      
11.

Швець О.Ф. 
Адаптивні підходи цифрової обробки даних методами псевдоінверсії та структурно-параметричної оптимізації: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.04 / О.Ф. Швець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 23 с. — укp.

Удосконалено адаптивні підходи щодо апроксимації експериментальних даних на базі методів псевдоінверсії та структурно-параметричної оптимізації. Побудовано динамічні моделі у формі систем звичайних диференціальних і різницевих рівнянь відносно параметрів, які визначають структуру апроксимуючої функції. Досліджено питання збіжності неперервних і дискретних ітераційних схем з уточнення параметрів-ознак для апроксимації сигналів у реальному часі. Сформульовано та доведено теореми про збіжність, які грунтуються на другому методі Ляпунова та на нових результатах у галузі практичної стійкості. Одержано оцінки для аналізу збіжності, які пов'язують початкове наближення, точність апроксимації на заданому відрізку часу та його довжину. Для структурно-параметричного представлення апроксимуючих функцій розроблено нові підходи побудови ортогональних перетворень, які враховують структуру одержаних експериментальних даних. Здійснено практичне впровадження запропонованих методів й алгоритмів для розв'язання деяких важливих задач цифрової обробки сигналів, розпізнавання та класифікації голосової інформації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.60-01 +
Шифр НБУВ: РА348057

Рубрики:

      
12.

Дишлева С.М. 
Адвербіальна дистрибуція лексико-семантичних груп українських дієслів: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / С.М. Дишлева ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2008. — 18 с. — укp.

Комплексно описано адвербіальні дистрибутивні характеристики дієслів сучасної української літературної мови. Розкрито семантичну природу дієслівних значень. Розроблено класифікацію дієслів української мови з урахуванням їх семантико-синтаксичних диференційних ознак і функціональних особливостей. Виділено 12 основних лексико-семантичних груп (ЛСГ) дієслів, охарактеризовано їх обставинні компоненти. Визначено кількість адвербіальних поширювачів, що обумовлена характером сполучуваності дієслівних предикатів і не залежить від обсягу певної ЛСГ. Описано варіанти актуалізації адвербіальної дистрибуції предиката, визначено межі його несубстанціальних характеристик. Проаналізовано структурні схеми вираження адвербіальних поширювачів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-212.5 +
Шифр НБУВ: РА356478

      
13.

Нечипоренко А.Ф. 
Адвербіальний епітет у поетичному дискурсі шістдесятників: автореф. дис. ... канд. філол. наук: 10.02.01 / А.Ф. Нечипоренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено функціонально-семантичні особливості адвербіального епітета в поетичному дискурсі представників національно-культурного відродження 1960-х рр. Визначено зумовленість стилістичного потенціалу прислівника його категоріальними ознаками та з'ясовано загальні особливості, яких набуває прислівник, виконуючи стилістичну функцію адвербіального епітета. Прислівникові епітети структуровано за 4-ма основними групами значень: емпіричні, раціональні, посилювальні та порівняльні. Проаналізовано кожну окрему семантичну групу та визначено найпродуктивніші з них для поетичного мовлення шістдесятників. Встановлено лексико-семантичні зв'язки між адвербіальними епітетами (синонімія, антонімія). Охарактеризовано функції адвербіальних повторів у творах шістдесятників і особливості використання таких повторів на різних рівнях мовної системи (фонетичному, лексичному та синтаксичному), досліджено прислівникові епітети-оказіоналізми в семантичному та морфологічному аспектах. Розкрито значення адвербіального епітета для формування стилістичних фігур - антитези, градації, ампліфікації. Виявлено роль прислівникового епітета як невід'ємного семантико-стилістичного складника метафоричного контексту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-335 +
Шифр НБУВ: РА370157 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Гук М.О. 
Аденоми гіпофіза з інсультоподібним перебігом: діагностика та хірургічне лікування: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.05 / М.О. Гук ; АМН України. Держ. установа "Ін-т нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова". — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему вдосконалення діагностування та хірургічного лікування аденоми гіпофіза з інсультоподібним перебігом на підставі результатів хірургічного лікування 92-х таких хворих, які знаходились на лікуванні в ДУ "Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П.Ромоданова АМН України" з 1996 р. до 2006 р. і були оперовані. Проаналізовано 99 історій хвороб, з яких 45 - жінок, 47 - чоловіків. Їх середній вік становив 43,7 років. Запропоновано термін "аденома гіпофіза з інсультоподібним перебігом". Обгрунтовано критерії виділення окремої клінічної групи таких випадків аденом гіпофіза. Виявлено, що проблеми неадекватної діагностики цієї патології в Україні призводять до несвоєчасного хірургічного лікування та незадовільності його результатів. Розглянуто відмінності перебігу захворювання, неврологічної симптоматики, ендокринних проявів, інструментальної, лабораторної та диференціальної діагностики аденом гіпофіза з інсультоподібним перебігом. Вивчено особливості оперативних втручань, інтраопераційних змін, гістоструктури таких аденом. Показано важливість оцінювання та корекції гіпопітуітаризму. Обгрунтовано неохідність оперативних втручань у ранні строки від початку захворювння танссфеноїдальним доступом. З використанням результатів дослідження визначено шляхи покращання діагностування та хірургічного лікування аденом гіпофіза в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.627.7 + Р636.770.96 +
Шифр НБУВ: РА357708

Рубрики:

      
15.

Жила Т.І. 
Адміністративно-територіальна лексика української мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.І. Жила ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Вперше досліджено адміністративно-територіальну лексику української мови. Зібрано лексику на позначення одиниць світського територіального поділу, зафіксовану в пам'ятках писемності XIV - XVIII ст. і новій українській літературній мові, здійснено її класифікацію за тематичними групами. Проаналізовано склад адміністративно-територіальної лексики щодо походження, досліджено семантичні процеси, що супроводжували її розвиток. З'ясовано вплив екстралінгвальних факторів на появу окремих назв та зміни у семантичній структурі лексем. Простежено динаміку розвитку семантики лексем. Вивчено особливості стилістичного використання лексем на позначення територіальних одиниць і пам'яток у сучасній українській мові. У межах досліджуваної лексики простежено спадкоємність між старим і новим варіантами української літературної мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31 +
Шифр НБУВ: РА348028

      
16.

Равлюк С.І. 
Аксіологічна лексика і фразеологія художньо-публіцистичних виступів 90-х років ХХ століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / С.І. Равлюк ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2003. — 23 с. — укp.

З'ясовано основні ознаки художньо-публіцистичного підстилю публіцистичного стилю української мови. Досліджено специфіку семантичної структури та функціонування в художній публіцистиці іменникових та дієслівних засобів реалізації категорії оцінки. Оцінне значення розглянуто як компонент лексичного значення слова. Виявлено типові для сучасних українських художньо-публіцистичних виступів групи номінативних одиниць, що є базовими для процесу аксіологічної номінації. Проаналізовано мотиваційні засади аксіологічних переосмислень лексичних одиниць у виділених асоціативно-тематичних полях. Здійснено класифікацію та охарактеризовано семантичні та функціональні особливості оцінних фразеологізмів. Визначено індивідуально-авторські особливості вживання аксіологічної лексики та фразеології. Установлено роль аксіологічної лексики та фразеології у формуванні оцінних ідеологем художньо-публіцистичних виступів сучасних українських письменників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-7 + Ш5(4УКР)6-334 +
Шифр НБУВ: РА325657

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Островський Д.О. 
Аксіологічний аспект історизмів як перекладознавча проблема (на матеріалі українських, російських і німецьких текстів малого формату): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.16 / Д.О. Островський ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Розкрито сутність понять "історичний символ" та "історичний лінгвоконцепт" в аспекті їх функціонування у комунікативно-ціннісному просторі вихідного тексту (ВТ). Розглянуто їх семантичні, функціональні, структурні ознаки. На базі спеціальної системи методик дані поняття виявлено у ВТ і розкрито їх значення. Для передачі значень названих історизмів у перекладному тексті (ПТ) розроблено систему перекладацьких трансформацій. Адекватність сприйняття значень історизмів у ПТ перевірено за допомогою порівняльно-типологічної методики. Встановлено, що найчастіше історичні реалії перекладаються за допомогою лексичних трансформацій, засобами передачі історичних символів є лексико-семантичні та структурні трансформації. Виявлено, що історичні концепти вербалізуються у ПТ за допомогою структурних трансформацій. Доведено, що структурні трансформації найбільш адекватно передають оцінність і символічність історизмів у ПТ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш12-77 +
Шифр НБУВ: РА335257

Рубрики:

      
18.

Лопатинська Н.А. 
Активізація вживання префіксальних дієслів і розуміння їх семантики дітьми старшого дошкільного віку: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Н.А. Лопатинська ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. — О., 2000. — 20 с. — укp.

Розглянуто особливості засвоєння дітьми старшого дошкільного віку дієслівного словотворення префіксального типу. Розроблено експериментальну технологію засвоєння префіксальних дієслів, що сприяє формуванню системності знань у старших дошкільників та охоплює такі компоненти: спостереження та сприймання семантичної ролі дієслів руху (дії, стану), виділення та узагальнення істотних ознак префіксів та їх узгодженість із прийменниками, перенесення словотвірної моделі дієслів руху на дієслова дії та стану, виконання вправ на закріплення, що передбачають включення одержаних знань у мовленнєву практику. Визначено та охарактеризовано рівні, стадії, педагогічні умови, тенденції та закономірності засвоєння префіксального словотворення дієслів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-910 + Ч411.382.1
Шифр НБУВ: РА308599 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Бондар М.В. 
Активні лексико-семантичні процеси в мові художньої прози кінця XX - початку XXI століть: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.В. Бондар ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т філології. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз найтиповіших змін у лексико-семантичній системі української літературної мови кінця XX - початку XXI ст., що знайшли відображення у мові сучасних прозових текстів. Установлено специфіку активних лексико-семантичних процесів, а саме: запозичень, жаргонізації, лексичної реактивності, детермінологізації, а також процесів формування нових значень, семантичних конотацій та часових мовних ідентифікаторів аналізованого періоду. Висвітлено основні екстра- та інтралінгвальні чинники, що сприяли інтенсифікації якісних і кількісних змін у словниковому складі української мови, виявлено особливості взаємодії лексико-семантичних процесів у вербальній структурі прозового тексту, визначено місце досліджених мовних одиниць у словниковому складі сучасної української літературної мови та їх функціонально-стилістичні особливості. Запропоновано дефініцію поняття "лексико-семантичні процеси" та здійснено класифікацію активних лексико-семантичних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-31 + Ш401.171 + Ш5(4УКР)6-334 +
Шифр НБУВ: РА334291

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
20.

Міняйло Р.В. 
Активні процеси в ареальній фразеології сходу України: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Р.В. Міняйло ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено активні процеси в ареальній фразеології (АФО) сходу України, встановлено дериваційну базу, способи та фактори формування АФО, розкрито їх лінгвальний фразеотворчий механізм, "наступ" субстандарту на АФО. На підставі виявлених семантичних рядів, наявних картотек і словників ареальної фразеології виділено 53 концепти-образи з особливою фразеопродуктивністю, висвітлено характер образності АФО, різнобічні зв'язки між словами-концептами й ареальними фразеологічними одиницями. Досліджено вісім варіантно-синонімічних груп та засвідчено активність АФО у вербалізації зовнішнього вигляду людини, її рис і стану. У межах поля "смерть" проаналізовано складний і динамічний характер взаємодії лінгвальних і екстралінгвальних факторів. Виявлено у говірках сходу України 48 чинних структурно-семантичних і мотиваційних моделей, висвітлено їх активність, наповнення та фразеопродуктивність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-33
Шифр НБУВ: РА314001 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського