Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Тематичний інтернет-навігатор (2)Наукова електронна бібліотека (68)Реферативна база даних (943)Книжкові видання та компакт-диски (448)Журнали та продовжувані видання (23)
Пошуковий запит: (<.>K=ОЗЕР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 66
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Лоза І.М. 
Еколого-біологічна характеристика осиково-березових кілків Придніпров'я, їх охорона та раціональне використання: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / І.М. Лоза ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 17 с. — укp.

Досліджено екологічну роль осики та берези у формуванні лісових екосистем степової України. Розглянуто закономірності розповсюдження зазначених деревних порід в основних типах ландшафту. Проаналізовано історію досліджень грунтів та складу деревної рослинності осиково-березових кілків. Значну увагу приділено особливостям заселення осикою лісових еродованих суглинків та рекомендовано створення штучних фітоценозів за участю осики з метою закріплення грунту. За умов заплав степових річок екологічна роль осики та берези полягає у піонерному заселенні заростаючих озер та боліт, на грунтах, непридатних для існування більш вимогливих деревних порід. Проаналізовано хімічний склад грунтів кілків та досліджено хімізм грунтових вод. Наведено характеристику екологічної ролі осики та берези у формуванні кілочних лісів за умов дюнно-улоговинного ландшафту піщаних терас. Визначено склад рослинності та хімічні характеристики грунтів, що відрізняються зволоженістю. Розглянуто процеси гумусонакопичення у піщаних грунтах під деревною рослинністю, а також запропоновано заходи щодо раціонального використання ресурсів осиково-березових кілків на пісках. На солонцевій терасі виявлено сукцесійну динаміку фітоценозів та едафотопів осикового кілка з прогнозуванням їх подальшої еволюції. Побудовано генетичний ряд зміни типів лісу в часі відповідно до зміни гідрологічного режиму. Проаналізовано склад органічної речовини. Встановлено, що методи математичної статистики дозволили виявити тенденції у розподілі хімічних компонентів на підставі грунтового профілю. Доведено необхідність охорони та раціонального використання осиково-березових кілків як унікальних природних об'єктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*805.9-658.12-043,022 + П342.92 осинові
Шифр НБУВ: РА309325 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Щербак В.І. 
Структурно-функціональна характеристика дніпровського фітопланктону: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.17 / В.І. Щербак ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2000. — 32 с. — укp.

З'ясовано основні закономірності багаторічної сукцесії структурних, функціональних характеристик фітопланктону в просторі та часі, його роль у функціонуванні екосистем річкової ділянки Дніпра, а також водоймищ після стабілізації гідробіологічного режиму та аварії на Чорнобильській АЕС. Доведено, що головним чинником стабілізації структурно-функціональних характеристик дніпровського фітопланктону на сучасному етапі його еволюції є остаточна зміна евтрофної лотичної екосистеми на лентичну (після заповнення Канівського водоймища). Встановлено зниження інтенсивності "цвітіння" води синьозеленими водоростями, перехід від монодомінантних угруповань до оліго- і полідомінантних, зростання абсолютного і відносного значеннь у фітопланктоні дрібноклітинних центричних діатомових і зелених (вольвоксових, хлорококових) водоростей. Показано, що просторово-часовий розподіл продукційних характеристик водоростей різних відділів у річних та озерних плесах на популяційно-видовому та ценотичному рівнях, інтенсифікація продукційних процесів дозволяють фітопланктону в більш повній мірі реалізувати біопродукційний потенціал, компенсувати зниження надходжень потоків енергії після зменшення "цвітіння" води синьозеленими водоростями. Підкреслено, що радіоактивне забруднення дніпровських водоймищ після аварії на Чорнобильській АЕС та існуюча еколого-токсикологічна ситуація не викликає загальної деградації фітопланктону. Стабілізація радіаційної ситуації в басейні Дніпра на початку 90-х рр. сприяла зростанню ролі фітопланктону в міграції радіонуклідів у системі "вода - фітопланктон - зоопланктон".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.631.3:Е5(45УКР),022
Шифр НБУВ: РА310278 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Озеран А.В. 
Управлінський облік витрат на підприємствах кондитерської галузі України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / А.В. Озеран ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Розглянуто актуальні питання вдосконалення системи управління витратами та собівартістю продукції, що сприяє ефективному розвитку й економічному зростанню кондитерських підприємств за умов формування в Україні ринкових відносин. Досліджено тенденції розвитку та проблеми кондитерської галузі, вплив її організаційно-технологічних особливостей на побудову управлінського обліку витрат. Запропоновано оптимальний перелік класифікаційних ознак усієї сукупності витрат для кондитерських підприємств. Для покращання інформаційного забезпечення управління витратами кондитерського підприємства встановлено відповідний взаємозв'язок витрат і доходів з діями конкретних осіб, відповідальних за певні витрати та організацію обліку витрат за центрами відповідальності. Висвітлено питання методики обліку та контролю витрат, калькулювання та аналізу собівартості кондитерської продукції відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку. Обгрунтовано необхідність і розроблено методику визначення трансфертних цін, методику здійснення контролю та управління витратами за допомогою бюджетного планування. Наведено методику аналізу релевантної інформації з метою прийняття управлінських рішень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)230.675.16
Шифр НБУВ: РА313367 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Соляник Є.А. 
Бурштин покривних відкладів Українського Полісся: Автореф. дис... канд. геолог. наук: 04.00.01 / Є.А. Соляник ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Вивчено прояви бурштину в четвертинних утвореннях Українського Полісся. Встановлено характерні особливості залягання бурштину та механізми його концентрації у відкладах, представлених гляціальними, флювіо- (лімно-)гляціальними, алювіальними, озерними, болотними, елювіально-делювіальними і еоловими генетичними типами осадків. На підставі результатів вивчення речовинного складу бурштиновміщувальних порід уточнено джерела надходження бурштину у відклади, що вміщують його у первинному та у перевідкладеному стані. Обгрунтовано припущення про перспективну бурштиноносність гляціальних та флювіогляціальних відкладів наревського та окського віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д453.8 + Д443.72(45УКР)-53 + Д591(45УКР)43
Шифр НБУВ: РА321687

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Гриб Й.В. 
Екологічна оцінка стану екосистем річкових басейнів рівнинної частини території України (охорона, відновлення, управління): Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.16 / Й.В. Гриб ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2002. — 40 с. — укp.

Розглянуто питання методології комплексної оцінки стану басейнів річок та озер рівнинної частини території України (на прикладі річок Удай, Ворскла, Десна, Горинь, Когильник, Сарата, озер межиріччя Західного Бугу та Прип'яті). Розроблено новий метод гідроекологічних досліджень, який складається з комплексної оцінки стану басейну та просторово-часової трансформацію русла та заплави, показників антропогенної трансформації поверхні водозбору й екологічної якості води; гідроекологічного картографування. Визначено лімітуючі фактори впливу та шляхи охорони й оздоровлення довкілля. Встановлено основні чинники формування екологічної ситуації у басейнах річок та озер: рівень антропотехногенної трансформації поверхні водозбору, русла і заплави; склад сторонніх домішок, що надходять у водне середовище; буферну ємність, яка формується за рахунок біомаси первинної органічної речовини, синтезованої суходільними та водними біоценозами; самоочисну здатність водного середовища. Запропоновано апробовані методи оздоровлення водного середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*806(4УКР) + Е0*820*805*88(4УКР)
Шифр НБУВ: РА317754 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Рудюк В.В. 
Антропогенові уніоніди південно-західної частини Східно-Європейської платформи: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.09 / В.В. Рудюк ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 2002. — 24 с. — укp.

Досліджено геолого-геоморфологіні умови місцезнаходжень уніонід в алювіальних, озерних, озерно-лиманних відкладах різного віку долин річок Дністер, Дунай, Дніпро, Південний Буг і Приазов'я. Опрацьовано збори викопних решток уніонід з 40 місцнезнаходжень, проведено їх монографічне вивчення. Виявлено основні напрямки просторової еволюції. Монографічно описано 50 видів уніонід, з яких 9 видів і 3 підвиди є новими для науки. Обгрунтовано суть змішаного характеру фауни малюсків з алювію II, III, V терас, по-новому інтерпретовано їх вік. Уточнено системний склад і віковий інтервал виділених А.Л.Чепалигою фауністичних комплексів, проведено стратифікацію та кореляцію четвертинних алювіальних відкладів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е169.116.623"072"(4Укр) + Д432.72(45Укр)-9
Шифр НБУВ: РА318918 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Андрашко Ю.В. 
Терапевтична та ліпідонормалізуюча дія курортних факторів Солотвино при псоріазі: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.20 / Ю.В. Андрашко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2003. — 38 с.: рис. — укp.

Доведено лікувальні властивості ропи та грязі озера Кунігунда (Солотвино) через вплив на шкіру їх фізико-хімічних складових і фотосенсибілізувальну дію білка бактеріородопсину галофільних бактерій, що знаходяться у ропі. Встановлено ліпідонормалізуючу дію курортних факторів у разі псоріазу. Розроблено технологію одержання та вирощування культури галобактерій, яку можна використовувати для бальнеотерапії в профільних лікувальних закладах України. Впроваджено ефективну методику лікування псоріазу за природних умов курорту "Солотвино" та водолікувального комплексу Ужгородського НПО "Реабілітація". Обгрунтовано доцільність використання озера Кунігунда як спеціалізованого дерматологічного курорту. Розроблено та впроваджено неінвазивні методи вивчення жирних кислот (ЖК) поверхні шкіри. Доведено патогенетичну значимість метаболічних порушень ліпідів у разі псоріазу, а також корекцію спектра ЖК ліпідного комплексу під впливом курортних факторів, що може бути об'єктивним критерієм ефективності лікування дерматозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р601.74-54 +
Шифр НБУВ: РА323056

Рубрики:

      
8.

Озерський І.В. 
Взаємодія слідчого з органом дізнання в системі МВС України (організаційно-правовий та психологічний аналіз): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 19.00.06 / І.В. Озерський ; Нац. акад. внутр. справ України МВС України. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Вивчено сучасний стан взаємодії слідчого з органом дізнання, її межі, правову процедуру та значення для прийняття юридичних рішень. Досліджено організаційно-правові та психологічні умови та чинники, що впливають на зазначену взаємодію. Створено теоретико-правову основу взаємодії, наведено рекомендації щодо змін і доповнень до чинного кримінально-процесуального законодавства та проекту нового КПК України. Розроблено та апробовано процедуру експериментального виявлення та коригування конфліктної установки у взаємодіючих суб'єктів. Визначено професійно-психологічні властивості, необхідні для ефективної взаємодії. Наведено пропозиції щодо вдосконалення організації та проведення професійної психологічної підготовки слідчого та органу дізнання до взаємодії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю954.04 + Х891.9(4УКР)7-9 + Х893.9(4УКР)721.01 +
Шифр НБУВ: РА328156

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Вискушенко Д.А. 
Морфофункціональні характеристики ставковика озерного Lymnaea stagnalis (Linne, 1758) за дії важких металів водного середовища: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Д.А. Вискушенко ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Установлено, що сульфат міді для ставковика озерного є сполукою сильно токсичною, а хлорид цинку та нітрат свинцю - помірно токсичними. На початкових етапах отруєння адаптація до умов токсичного середовища відбувається за рахунок змін у етології тварин. Майже одночасно з ними реєструються швидкі фізіологічні захисно-пристосувальні реакції. У подальшому починають переважати патологічні зрушення, що призводять до летальних наслідків. Визначено, що іони важких металів викликають у ставковика суттєві дегенеративно-некротичні зрушення. Установлено, що витримування його у воді з цими токсикантами призводить до відторгнення та злущення епітеліального шару деструкції підстилаючих його тканин, дегенерації сполучної тканини травної та статевої залоз, а потім і їх структурних елементів (ацинусів). Зроблено висновок, що компенсація негативних впливів токсикантів на ставковика досягається завдяки підвищенню на початкових етапах його отруєння ефективності засвоєння їжі та інтенсивності дихання. За незначної інтенсивності інвазії вплив паразитів майже непомітний, але середній її рівень, як і генеральне ураження суттєво пригнічують життєдіяльність організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.164.2*801.1-641
Шифр НБУВ: РА326474

Рубрики:

      
10.

Головко Н.С. 
Урожайність та якість зерна рису залежно від інгібіторів нітрифікації: Автореф. дис. канд. с.-г. наук: 06.01.09 / Н.С. Головко ; Херсон. держ. аграр. ун-т. — Херсон, 2003. — 16 с.: рис., табл. — укp.

Уперше встановлено взаємозв'язок між автотрофними нітрифікаторами та нітратредуцентами в грунті рисового чеку за присутності інгібіторів нітрифікації. Показано позитивну реакцію районованих сортів рису на внесення нових та перспективних інгібіторів нітрифікації КМП, ДЦД, АТГ. Розроблено елементи екологічно безпечної технології вирощування рису з урахуванням біологічних особливостей нових та районованих сортів. Внаслідок цього підвищується коефіцієнт продуктивного кущіння, озерненість волоті, продуктивність і якість зерна рису. Виявлено, що збільшення урожайності зерна рису від застосування мінеральних добрив сумісно з інгібітором нітрифікації КМП складали 11,2 ц/га або 15 %. ДЦД - 13,1 ц/га або 17,5 %, АТГ - 12,0 ц/га або 16,1 % по відношенню до варіанту з внесенням азотних добрив уроздріб (стандарту). Для одержання стабільних і високих урожаїв рису запропоновано застосовувати інгібітори нітрифікації КМП і АТГ у концентрації 2 %, ДЦД - у дозі 10 % від вмісту азоту в добриві. Подано порівняльний аналіз впливу інгібіторів нітрифікації на урожайність рису різних сортів, посівні й технологічні якості насіння. Визначено шляхи зниження втрат азоту з грунту та добрив у процесі застосування в рисівництві нітрифіцидів. Виявлено економічну та біоенергетичну доцільність застосування інгібіторів нітрифікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.3-434 +
Шифр НБУВ: РА327813

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Воліков Ю.М. 
Структура та функції макрозообентосу екотонних систем в умовах комплексного використання водойм (на прикладі придунайських озер): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Ю.М. Воліков ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2004. — 23 с. — укp.

Досліджено структурно-функціональні характеристики угруповань макрозообентосу та видового різноманіття придунайських водойм, з'ясовано їх роль у процесах мінералізації та трансформації органічних речовин, наведено оцінку екологічного стану та біопродукційного потенціалу у сучасний період. Виявлено, що у порівнянні з 50-ми роками минулого сторіччя більш ніж на половину скоротилися показники видового багатства донних ценозів. Встановлено, що відбулося спрощення структури, в основному за рахунок зменшення представництва реліктових видів понто-каспійського фауністичного комплексу і збільшення частки типово озерних груп донних безхребетних - малощетинкових червів і личинок хірономід. Виявлено, що відбулася заміна домінуючого ценозу Monodacna на ценоз Dreissena. Встановлено, що в цілому екосистеми придунайських водойм знаходяться у теперішній час у пригніченому стані і втрачають свою екотонну функцію. Визначено, що основною причиною зниження числа видів і представленості форм донної фауни придунайських озер - лиманів є збільшення об'ємів надходження у водойми органічних речовин, різних забруднюючих і токсичних інгредієнтів з площі водозбору. Встановлено, що зниження водообміну з Дунаєм також призводить до порушення на екосистемному рівні структурно-функціональних характеристик, які формуються під впливом водного екотону типу "ріка - озеро - ріка".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.633:Е6 + Е0*820*801.4 +
Шифр НБУВ: РА329034

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Дикань Н.І. 
Четвертинні остракоди України: Автореф. дис...д-ра. геолог. наук: 04.00.09 / Н.І. Дикань ; НАН України. Ін-т геолог. наук. — К., 2004. — 39 с. — укp.

Розроблено теоретичні засади систематики і таксономії викопних остракод, проведено систематичне вивчення четвертинних остракод, відтворено історичний розвиток черепашкових рачків. Здійснено максимально повний опис морфології черепашки (визначено 45 морфологічних елементів, з них 23 - з кількісними показниками) та детальний опис кожного морфологічного елемента, визначено діапазон їх мінливості. Складено термінологічний словник, схему опису черепашки і кожного морфологічного елемента. На підставі жорсткої уніфікації термінології під час опису черепашки й формалізації опису усіх таксонів визначено таксономічну вагу кожної морфологічної ознаки, розроблено уніфіковану систему таксономічних ознак для всього ієрархічного ланцюга ряд - вид і кожної родини та підпорядкованих їй таксонів для всіх четвертинних остракод України. Проведено ревізію четвертинних остракод, переглянуто об'єм і співвідношення таксонів. Описано 79 видів остракод, складено палеонтологічний атлас і ключі для визначення четвертинних прісноводних, солонуватоводних і морських остракод України. Встановлено критерії класифікації четвертинних остракод України (порівняльно-морфологічний, екологічний, філогенетичний, географічний). Розроблено класифікаційну схему четвертинних остракод України. На підставі аналізу морфології черепашки та особливостей онтогенетичного розвитку остракод визначено основні етапи історичного розвитку черепашкових рачків, побудовано схеми філогенетичних зв'язків для родин, підродин, родів морських і прісноводних остракод від кембрію до голоцену. Уточнено інформацію щодо умов існування четвертинних остракод, доповнено дані про їх стратиграфічне положення та географічне поширення. У четвертинних морських і континентальних (алювіальних, озерних) відкладах виділено місцеві (комплексну зону, акме-зону, верстви з остракодами) і регіональну (зона поширення таксона для території Східної Європи) біостратиграфічні підрозділи. Реконструйовано деякі параметри середовища існування остракод у четвертинному періоді (палеосолоність для північної частини Чорного моря, палеотемпературу в континентальних водоймах України).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е169.115.515"072"(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА330297

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Думич О.Я. 
Зооіндикація стану штучних і природних водних екосистем Заходу України: Автореф. дис. канд. біол. наук: 03.00.16 / О.Я. Думич ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження нижчих груп тварин - Rotatoria, Cladocera, Copepoda природних водойм заходу України з урахуванням характеру їх господарського використання та особливостей гідрохімічного режиму. Вивчено видовий склад, поліморфізм та специфічні властивості угруповань, зокрема чисельність, біомасу, різноманітність, складність, стратифікацію, метаболізм та стійкість популяцій. Досліджено їх динамічні характеристики й особливості формування за природних умов та під дією антропогенного впливу. Наведено оцінку якості води з урахуванням одержаних даних. Встановлено, що екологічні складові свідчать про завищене антропогенне евтрофування водойм, забруднення важкими металами та екзометаболітами синьозелених водоростей. Доведено суттєве значення вивчення мікрогідрофауни у процесі біоіндикації. Обгрунтовано доцільність використання ознак феновідхилення, рівня різноманітності, чисельності домінантів зі змішаним типом розмноження для ідентифікації змін, що відбуваються у зоопланктоні ставів і озер внаслідок забрудення. З метою встановлення балансу органічної речовини та ролі зоопланктону у водоймах рекомендовано використовувати показники кількості продукції трофічного рівня, темпів її утворення та деструкції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51 +
Шифр НБУВ: РА337604

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
14.

Кузніченко С.Д. 
Водний і сольовий режими системи озер Кугурлуй і Ялпуг в умовах їхнього зарегулювання: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / С.Д. Кузніченко ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2005. — 18 с. — укp.

Уперше здійснено комплексний аналіз і встановлено взаємозв'язки між основними складовими гідрологічного та гідрохімічного режимів системи озер Кугурлуй - Ялпуг. На підставі матеріалів інтегрованого моніторнигу Tacis-2001 визначено та кількісно оцінено ступінь просторової неоднорідності полів мінералізації за акваторією озер. Запропоновано математичну модель функціонування водойми Кугурлуй-Ялпуг, на базі якої здійснено генерацію часового ходу мінералізації у ньому за період 1963 - 2001 рр. Визначено межові величини мінералізації у межах озер за існуючої системи водообміну між ними та р.Дунай. Здійснено сценарне моделювання водно-сольового режиму озер стосовно заданих показників мінералізації з метою використання його результатів за умов експлуатації водойми. Запропоновано комп'ютерний модуль, який дозволяє здійснювати оптимізацію умов водообміну за заданими показниками мінералізації у системі озер Кугурлуй - Ялпуг у вегетаційний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д226.3 + Д229.61 +
Шифр НБУВ: РА341373

Рубрики:

      
15.

Григор'єва Т.В. 
Правове регулювання використання й охорони водних живих ресурсів: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.06 / Т.В. Григор'єва ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Розкрито суть поняття "водні живі ресурси" як сукупність водних живих організмів, що постійно або на певних стадіях свого розвитку перебувають у воді та можуть бути об'єктами використання. Запропоновано класифікацію, відповідно до якої водні живі ресурси можуть бути поділені залежно від біологічних властивостей (риби, круглороті - міноги й міксини, водні безхребетні, морські ссавці, вищі водні рослини та інші водорості), від середовищних ознак, що вказують на стан існування водних живих ресурсів щодо навколишнього природного середовища (морські, морські прибережні, озерні, річкові), а також від цілей використання (ресурси промислового, любительського та спортивного використання). Запропоновано розглядати правові норми, що регулюють відносини у сфері використання й охорони водних живих ресурсів як самостійний інститут, який формується в межах екологічного права. Розглянуто питання щодо суб'єктного складу правовідносин у дослідженій сфері, з'ясовано та систематизовано права й обов'язки зазначених суб'єктів. Обгрунтовано юридичне поняття "використання водних живих ресурсів", наведено юридичні ознаки певних різновидів використання водних живих ресурсів. Уперше сформульовано поняття "правова охорона водних живих ресурсів" як сукупність установлених державою правових норм та виникаючих внаслідок їх реалізації правовідносин, які забезпечують виконання системи правових, організаційних, економічних, матеріально-технічних, освітніх та інших заходів з метою збереження, відтворення й раціонального використання водних живих ресурсів. Розвинуто положення щодо правової охорони водних живих ресурсів, яке передбачає систему засобів заохочення й відповідальності, встановлені законодавством і впливають на поведінку суб'єктів відповідних правовідносин. Сформульовано пропозиції щодо необхідності розробки проекту постанови Кабінету Міністрів України "про правове регулювання використання та охорони водних живих ресурсів".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х859(4УКР)14 +
Шифр НБУВ: РА335986

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Ломакін А.О. 
Наскрізні теми, мотиви та образи у художній прозі М.О.Некрасова: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / А.О. Ломакін ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 19 с. — укp.

Вперше здійснено цілісний аналіз образно-тематичних констант у художній прозі М.О.Некрасова, визначено місце прозової спадщини в діалектиці творчої особистості митця. Виявлено культурно-історичні, онтологічні й антропологічні єдності в художній прозі М.О.Некрасова. Проаналізовано характер їх втілення в прозових і поетичних творах письменника. Здійснено класифікацію наскрізних тем у творчості М.О.Некрасова, з'ясовано провідні мотиви його прози. Уточнено існуючі уявлення про авторство романів "Три страны света" та "Мертвое озеро". Виявлено образи, наскрізні для творчої спадщини М.О.Некрасова. Вперше здійснено спробу позбутися суто ідеологічних оцінок повістей і романів письменника, переглянуто існуюче уявлення про їх низький художній рівень. Встановлено місце і роль некрасівської прози у тогочасному літературному процесі. Зроблено висновок, що романи М.О.Некрасова стали праобразом "масової" літератури й були розраховані на найбільш широке коло читачів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Некрасов, М.О. 534 +
Шифр НБУВ: РА344648

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Хоменко Т.М. 
Створення вихідного матеріалу в селекції озимої пшениці на базі індукованих мутацій: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Т.М. Хоменко ; УААН. Селекц.-генет. ін-т - Нац. центр насіннєзнавства та сортовивчення. — О., 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено формоутворювальний процес генетично нестабільних мутантів. Удосконалено методи добору селекційно цінних форм, досліджено питання їх ідентифікації та використання для створення вихідного матеріалу в селекції озимої пшениці. Обгрунтовано та вдосконалено методи добору форм з генетично детермінованими ознаками елементів продуктивності колосу та висоти стебла у поколіннях генетично нестабільних мутантів. Доведено, що застосування індивідуального добору методом педігрі за кількістю зерен головного колосу у нестабільних мутантів і гібридних популяцій дає змогу досягати підвищення його озерненості. Установлено, що морфологічні відмінності сестринських ліній, відібраних у поколіннях гібридів або генетично нестабільних мутантів, та їх генетична спорідненість підтверджується розподілом компонентів за електрофоретичними спектрами запасних білків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-31 +
Шифр НБУВ: РА345464

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Гудков Д.І. 
Радіонукліди в компонентах водних екосистем зони відчуження Чорнобильської АЕС: розподіл, міграція, дозові навантаження, біологічні ефекти: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.01 / Д.І. Гудков ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 34 с. — укp.

З'ясовано роль основних рослинних угруповань у процесах розподілу радіонуклідів у біотичній компоненті біогідроценозів і запаси радіонуклідів у вищих водяних рослинах. Досліджено розподіл за основними абіотичними та біотичними компонентами озерних екосистем ближньої (10-кілометрової) зони відчудження ЧАЕС. Вивчено потужність увібраної дози для гідробіонтів різного систематичного положення у водоймах з різним рівнем радіонуклідного забруднення. Розглянуто цитогенетичні ефекти в клітинах ембріонів молюсків і кореневих меристемах повітряно-водяних рослин, а також можливі причини масового ураження очерету звичайного паразитичними грибами та галоутвірними членистоногими.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*806(4УКР-4КИЇ) + Е0*820*801.1-652.15(4УКР-4КИЇ) +
Шифр НБУВ: РА343776

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Озерська О.Ю. 
Професійна підготовка вчителів у вищих навчальних закладах Японії: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / О.Ю. Озерська ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2006. — 22 с. — укp.

Проаналізовано систему професійної підготовки вчителя у вищих навчальних закладах Японії, які співпрацюють зі школами, муніципальними, префектурними та національними органами освіти з питань відбору абітурієнтів - майбутніх вчителів, дотримання державних стандартів освіти, проведення іспиту щодо працевлаштування й удосконалення педагогічної майстерності учителів у перший рік роботи. У дослідженні на підставі вивчення японської джерельної бази та японських, англомовних і вітчизняних наукових праць розглянуто питання соціально-історичних передумов розвитку системи професійної підготовки вчителя, становлення та розвиток педагогічних закладів з підготовки вчителів, особливості національної системи освіти та її методолого-теоретичні засади. Досліджено теоретичну та практичну підготовку вчителя, її особливості, зміст, сучасні тенденції розвитку, основні напрями державного регулювання. Охарактеризовано систему підвищення педагогічної майстерності вчителів. Запропоновано практичні рекомендації щодо використання японського досвіду у практиці професійної підготовки вчительських кадрів у вищих педагогічних навчальних закладах України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.514(5ЯПО) +
Шифр НБУВ: РА346364

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Озерова Л.В. 
Синергічне посилення фітотоксичної дії гербіцидів-інгібіторів ацетил-КоА-карбоксилази: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / Л.В. Озерова ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Вивчено шляхи синергічного підвищення активності гербіцидів - інгібіторів ацетил-КоА-карбоксилази. За умов вегетаційних і польових дослідів установлено, що у сумішах гербіцидів - інгібіторів ацетил-КоА-карбоксилази, які відносяться до різних класів хімічних сполук, тепралоксидиму - гербіциду класу циклогександіонів і феноксапропу та флуазифопу - похідних арилоксифеноксипропіонової кислоти пропіонатів може проявлятись синергізм у взаємодії. Так за підвищення рівня мінерального живлення рослин характер взаємодії з адитивного змінюється на синергічний. Кооперативний характер фітотоксичної дії гамініцидів реалізується, зокрема, на рівні цитохром-Р450-залежних монооксигеназ; флуазифоп і феноксапроп, блокуючи індукцію активості цитохром-Р450-залежних монооксигеназ, знижують потенційну здатність рослин до детоксикації. Зроблено припущення, що синергізм у взаємодії гамініцидів обумовлений частково змінами у вмісті цитохром-Р450-залежних монооксигеназ, а регулятори активності цих ферментів можуть бути синергістами та антидотами грамініцидів. Виявлено значне підвищення ефективності феноксапропу за умов застосування з інгібіторами фотосинтезу - метробузину та новими похідними 3-алкілтіо-4-аміно-4,5-дигідро-6-R-1,2,4-триазін-5-онів. Досліджено нові похідні динітроаніліну з синергічною до грамініцидів активністю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П146.752.1 +
Шифр НБУВ: РА350450

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського