Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (9)Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (145)Книжкові видання та компакт-диски (289)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=МАТІОС$<.>+<.>K=МАРІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Матіос А.В. 
Адміністративна відповідальність посадових осіб у сфері державного управління: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / А.В. Матіос ; Ін-т законодавства ВР України. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено адміністративну відповідальність посадових осіб та обгрунтовано прaвові й організайійні засади її удосконалення у сфері державного управління. Розглянуто поняття та історичний розвиток феномену адміністративної відповідальності, визначено законодавчі основи та досліджено державне управління як об'єкт адміністративно-правової охорони. Здійснено аналіз та визначено особливості статусу посадової особи як суб'єкта адміністративної відповідальності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)012.8 +
Шифр НБУВ: РА343470

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Стасик М.В. 
Епічні стильові домінанти художньої прози Уласа Самчука: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / М.В. Стасик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Вивчено характерні риси ідіостилю У.Самчука, вперше виконано аналіз романістики письменника на підставі епічних стильових домінант (епічності та властивостей хронотопу), що дає можливість охарактеризувати його творчість у традиції українських і світових літературних джерел, визначити оригінальність індивідуальної творчої манери, місце та роль його художньої спадщини в історії вітчизняної літератури ХХ ст. Проаналізовано твори митця, зокрема, "Волинь", "Кулак", "Марія", "Гори говорять!", "Ост", "Юність Василя Шеремети", "Чого не гоїть огонь", "На твердій землі".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(Ук=7КАН)-4 Самчук,У. 534 + Ш5(7КАН=Ук)-4 Самчук,У. 534 +
Шифр НБУВ: РА342768

Рубрики:

      
3.

Шевчук З.В. 
Засоби моделювання історії в постмодерній українській прозі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / З.В. Шевчук ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Проаналізовано процес моделювання історії у сучасній українській прозі та засоби формування історичного контексту у межах художнього тексту. Вивчено особливості постмодерного розуміння часу та історії. Визначено специфічні риси діалогу з історією у творах В.Кожелянка, В.Єшкілєва, О.Гуцуляка, В.Шевчука, Я.Ороса, М.Матіоса, О.Ірванця, Дм.Білого, Б.Бойчука, М.Омели, В.Туркевича. Здійснено дослідження художніх творів з альтернативної історії, визначено особливості та принципи її моделювання. Визначено засоби формування історичного контексту в літературі, зокрема інтертекстуальність, авторське незнання, різні види фрагментарності, реалізацію власне історичних чинників (включення в художній текст датування, документів, реальних історичних подій та персонажів), а також авторське визначення жанрових різновидів і символіку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-34 + Ш5(4УКР)6-328.9 +
Шифр НБУВ: РА344259

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Каленюк С.О. 
Лексика творів Уласа Самчука: народнорозмовні джерела, семантична структура та стилістичні функції: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / С.О. Каленюк ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Проаналізовано лексику романів "Волинь", "Дермань", "Марія" Уласа Самчука щодо особливостей слововживання. Досліджено специфіку використання народнорозмовних джерел розмовної лексики, діалектизмів, актуалізації загальновживаних лексичних номінацій як засобів зображення українського селянства, його праці, побуту, висвітлення проблем народного світогляду та психології. Встановлено особливості функціонування власних назв у творах письменника. Визначено й охарактризовано тематичні групи усно-розмовної лексики, предствлено лексико-семантичні моделі порівнянь у творах Уласа Самчука.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(7КАН=УК)-4 Самчук, У. 457 + Ш5(УК=7КАН)-4 Самчук, У. 457 +
Шифр НБУВ: РА350808

Рубрики:

      
5.

Насмінчук І.А. 
Проза Марії Матіос: особливості індивідуального стилю: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / І.А. Насмінчук ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2009. — 16 с. — укp.

Вперше здійснено комплексне дослідження прозових текстів як синкретичної стильової моделі у системі проблем традицій та новаторства, у параметрах жанрово-наративного дискурсу. Висвітлено аналітико-психологічні пріоритети характеротворення. Систематизовано критичні відгуки про М. Матіос, осмислено різноаспектні оцінки її творчості. Концептуалізовано методичні засади стильової інтерпретації твору. Встановлено, що у стилі М. Матіос гармонійно поєдналися елементи психологічного реалізму, сентименталізму, екзистенціалізму, бурлеску, постмодерну, утворивши нову художню єдність. Зазначено, що мистецькі пошуки М. Матіос співвідносяться з провідними тенденціями сучасного літературного процесу в Україні та за її межами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Матіос М.В. 534 + Ш5(4УКР)6-4 Матіос М.В. 534
Шифр НБУВ: РА365102

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Гудзан Н.Ф. 
Стан мікробіоценозу кишок, місцевого імунітету і вітамінного забезпечення у дітей з хронічною гастродуоденальною патологією під час лікування на курорті Трускавець: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Н.Ф. Гудзан ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2004. — 18 с. — укp.

Доведено, що у дітей з хронічними гастродуоденітами (ХГД) у стадії ремісії, які прибувають на санаторно-курортне лікування, відмічаються порушення мікробіоценозу кишок різних ступенів важкості, а також пригнічення місцевого імунітету та дефіцит водорозчинних вітамінів. Встановлено, що застосування курсу бальнеотерапії з використанням мінеральних вод "Нафтуся" і "Марія" не приводить до нормалізації дисбіозу кишок, місцевого імунітету та балансу водорозчининх вітамінів. Науково обгрунтовано доцільність використання у комплексній санаторно-курортній реабілітації дітей з ХГД комбінованого застосування пре- та пробіотиків, полівітамінно-мінерального комплексу, що приводить до корекції вітамінного балансу, нормалізації мікрофлори товстих кишок та покращення показників місцевого імунітету. Запропоновано комплекс реабілітаційних заходів для дітей з ХГД з використанням бальнеотерапії та мінеральних вод, пробіотиків та полівітамінно-мінерального комплексу на курорті Трускавець, встановлено ефективність даного методу лікування ХГД.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.413.201.1-5
Шифр НБУВ: РА331109

Рубрики:

      
7.

Бурлакова І.В. 
Творчість Уласа Самчука. Проблеми індивідуального стилю: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / І.В. Бурлакова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Здійснено спробу проаналізувати світоглядну основу творчості У.Самчука, який у своїй творчій лабораторії поєднав домінантні ознаки реалізму з елементами хронікально-літописного та документального письма. Стильової єдності та естетичної цілісності надає індивідуально-неповторному почерку У.Самчука постійне звертання до традицій давнього українського письменства, органічне вплетення у тексти романів і повістей ("Волинь", "Ост", "Чого не гоїть огонь", "Юність Василя Шеремети", "Марія") мотивів та образів, культивованих у літописній літературі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(УК=7СОЕ)-4 Самчук У.457 + Ш5((7СОЕ=УК)-4 Самчук У.457
Шифр НБУВ: РА313872 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Пількевич А. Л. 
Трансформація моделі соціально-економічного устрою збройних сил Риму (кінець II ст. до н. е. - 117 р. н. е.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / А. Л. Пількевич ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблему трансформаційних процесів у системі соціально-економічної організації римської армії в період з кінця II ст. - н. е. до 117 р. н. е. Проаналізовано головні причини кризи традиційного "цензового" військового устрою, розкрито сутність реформ Гая Марія та простежено їх вплив на подальший розвиток збройних сил Риму. Охарактеризовано впровадження нової системи комплектування армії й оновлення її соціального складу. Висвітлено питання матеріального забезпечення римського війська у процесі його професіоналізації. Визначено місце та роль ветеранів у структурі римського соціуму. Запропоновано нове бачення процесу поширення ветеранського землеволодіння в І ст. до н. е. та його еволюції після встановлення принципату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)323.4
Шифр НБУВ: РА376094 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Мудрак О. В. 
Українська еротична лірика: жанрова специфіка та ідіостилі: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.06 / О. В. Мудрак ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. Ін-т філол. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Комплексно досліджено еротичну лірику в її іманентній сутності як один з жанрових різновидів лірики, зроблено смислове відмежування від любовної й інтимної лірики, з якими вона має тісні зв'язки. Простежено синтетичні жанрові утворення, розкрито специфіку ідіостилю на прикладі творчості М. Вінграновського й І. Жиленко, А. Кичинського та М. Матіос, охарактеризовано екс- та інтенсивність їх поезії. Обгрунтовано визначення еротичної лірики, виведеної зі стану літературного андеграунду, потребу забезпечення її неупередженою, об'єктивною критичною рецепцією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(4УКР)-637 + Ш5(4УКР)-335
Шифр НБУВ: РА374662 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Кушнерюк Ю.Р. 
Українська жіноча проза кінця ХХ століття: світоглядні моделі й особливості художнього стилю: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Ю.Р. Кушнерюк ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 19 с. — укp.

Проаналізовано вплив світоглядної моделі на формування художньої картини світу, інтерпретації ролі світоглядних компонентів у процесі формування домінант художнього стилю в українській жіночій прозі кінця XX ст. На підставі результатів досліджень типологічних паралелей у творах Г.Гордсевич, Л.Демської, О.Забужко, С.Йовенко, Н.Конотопець, М.Ломонос, М.Матіос, С.Майданської, Н.Околітенко, Г.Пагутяк, Ю.Шевчук виокремлено та диференційовано специфічні риси жіночого погляду на світ і людину. З залученням філософського дискурсу конкрентизовано високий рівень самоусвідомлення жіночої прози. Проаналізовано особливості формування альтернативної картини світу на рівні макро- та мікропоетики текстів. Значну увагу приділено особливостям моделювання ідентичності героя, рецепції часопросторових і аксіологічних концептів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334 +
Шифр НБУВ: РА355505

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Ткаченко Т.І. 
Фемінний дискурс другої половини ХХ - початку XXI ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.І. Ткаченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено специфіку фемінного дискурсу в українській літературі на прикладі творчості Д.Гуменної, В.Вовк, Є.Кононенко та М.Матіос. Вперше комплексно проаналізовано й упорядковано понятійний апарат фемінології української художньої словесності, а також висвітлено основні етапи становлення та розвитку жіночої літературної традиції. Розмежовано поняття "фемінність" і "фемінізм". Розкрито визначальні особливості фемінного прозового письма, які полягають в акцентації жіночої суб'єктивності, своєрідній текстовій організації (мозаїчності, фрагментарності, інтуїтивному началі, тілесності, несподіваному та дестабілізувальному ефекті, пристрасті як вітальної сили тексту, синтезі мистецтв, змішуванні жанрів, кількарівневості зображуваного), а також в актуалізації синкретичного сприйняття (слухових, зорових, дотикових, смакових рецепторів) і синестезійної чутливої інтерпретації людини та світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-303 + Ш5(УК=4/8)-303 +
Шифр НБУВ: РА350590

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Якимович В. А. 
Імагологічний дискурс прози М. Матіос та Д. Рубіної / В. А. Якимович. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт: прозові твори «Просили тато-мама… Одкровення 1990 року», «Прощай мене», «Вставайте, мамко. Одкровення 1947 року», «Дванадцять службів. Одкровення 1951 року», «Юр'яна і Довгопол», «Апокаліпсис», «Солодка Даруся», «Москалиця», «Вирвані сторінки з автобіографії», «Черевички Божої Матері» М. Матіос та твори «Двойная фамилия», «Камера наезжает!..», «Воскресная месса в Толедо», «Холодная весна в Провансе», «На солнечной стороне улицы», «Вывеска», «Белая голубка Кордовы», «Почерк Леонардо», «Синдром Петрушки», «Джаз-банд на Карловом мосту», «Туман» Д. Рубіної. Результати, новизна: вперше проза української письменниці М. Матіос і російсько-ізраїльської авторки Д. Рубіної стала предметом спеціальної наукової розвідки крізь призму імагологічного дискурсу; вперше досліджуються образи інших народів у творчій свідомості письменниць під кутом зору утвердження або руйнування ними етнічних стереотипів; побудовано типологію образів персонажів творів М. Матіос та Д. Рубіної, розглянутих як дихотомія «свій – чужий». Галузь використання: Матеріали роботи можуть знайти застосування при викладанні окремих тем курсу історії української та зарубіжної літератур, лекцій із компаративістики, зокрема, імагології, у вищій і загальноосвітній школах, а також у наукових розвідках для сприяння подальшому розвиткові цих наукових дисциплін.^UThe object of the research: prose works «Father and mother invited… Revelation of the 1990», «Forgive me», «Get up, mother. Revelation of the 1947», «Twelve worships. Revelation of the 1951», «Yuriana and Dovgopol», «Apocalypse», «Sweet Darusya», «Moskalytsa», «The Pages Torn from the Autobiography», «The Shoes of the Mother of God» by M. Matios, and «Double Surname», «The Camera Comes In!...», «The Sunday Mass in Toledo», «A Cold Spring in Provence», «On the Sunny Side of the Street», «The Signboard», «The White Dove of Cordoba», «The Writings of Leonardo», «Petrushka's Syndrome», «A Jazz Band on Charles Bridge», «The Fog» by D. Rubina. The results and novelty: for the first time, the prose of Ukrainian writer M. Matios and Russian-Israeli author D. Rubina became the subject of special scientific exploration through the lens of imagological discourse; for the first time, other peoples' images are explored in the writers' creative minds from the perspective of affirming or destroying ethnic stereotypes; a typology of character images of works by M. Matios and D. Rubina is considered as a dichotomy of “own – foreign” is constructed. Field of application: the materials of scientific research may be used in teaching particular issues of the courses of history of Ukrainian and foreign literatures, lectures on comparative literature studies, particularly on imagology, in higher and secondary education institutions, as well in scientific works to further develop these scientific disciplines.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Білий В. М. 
Насіннєва продуктивність сортів пшениці озимої залежно від строків сівби та удобрення в умовах Південного Степу України / В. М. Білий. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження – процеси росту, розвитку та формування врожаю насіння пшениці озимої залежно від строків сівби та удобрення. Мета – удосконалення технології вирощування насіння сортів пшениці озимої залежно від строків сівби та удобрення в неполивних умовах Південного Степу України. Методи – польовий – для спостереження за фазами розвитку рослин, визначення їх біометричних показників, насіннєвої продуктивності та проведення обліку врожаю; лабораторний – аналіз рослинних та ґрунтових зразків для визначення вмісту основних елементів живлення, визначення посівних якостей насіння та структури врожаю; статистичний – для проведення дисперсійного, кореляційного та регресійного аналізів оцінки результатів досліджень; розрахунково-порівняльний – для встановлення економічної й енергетичної ефективності елементів технології вирощування насіння пшениці озимої. Результати – за результатами дослідження розроблені та удосконалені елементи технології вирощування насіння сортів пшениці озимої вітчизняної селекції, що рекомендовані для насіннєвих господарств Південного Степу України. Визначено, що при вирощуванні насіння досліджуваної культури для оптимізації живлення рослин, отримання високих, сталих та економічно обґрунтованих урожаїв якісного насіння необхідно висівати високопластичні сорти вітчизняної селекції Антонівка та Марія, які адаптовані до регіональних ґрунтово-кліматичних умов, на фоні внесення мінеральних добрив у дозі N30P60 (основне внесення) + N30 (у ранньовесняний період) з використанням мікродобрива «5 елемент» для обробки насіння та у вигляді підживлень у період вегетації та проведенням сівби у першу декаду жовтня. Новизна – уперше для умов півдня України науково обґрунтовано технології вирощування насіння пшениці озимої сортів вітчизняної селекції з оптимізованими строками сівби та системами удобрення. Встановлено вплив досліджуваних факторів на ріст і розвиток культури, кореневої системи та надземної маси по різних попередниках. Виявлено позитивну дію строків сівби та удобрення на фітосанітарний стан посівів. Наукова цінність – удосконалено біологізовану інтенсивну технологію вирощування культури шляхом встановлення оптимальних строків сівби та схем застосування макро- й мікродобрив. Галузь – сільське господарство.^UObject of study – the processes of growth, development and yield of winter wheat seeds depending on the timing of sowing and fertilizing. The aim is to improve the technology of growing seeds of winter wheat varieties depending on the timing of sowing and fertilizing in non-irrigated conditions of the Southern Steppe of Ukraine. Methods – field - to monitor the phases of plant development, determine their biometric indicators, seed productivity and crop accounting; laboratory - analysis of plant and soil samples to determine the content of basic nutrients, determine the sowing qualities of seeds and crop structure; statistical - for conducting variance, correlation and regression analyzes of evaluation of research results; calculation and comparison - to establish the economic and energy efficiency of the elements of the technology of growing winter wheat seeds. Results – based on the results of the research, elements of the technology of growing seeds of winter wheat varieties of domestic selection, which are recommended for seed farms of the Southern Steppe of Ukraine, have been developed and improved. It is determined that when growing seeds of the studied crop to optimize plant nutrition, obtaining high, sustainable and economically justified yields of quality seeds it is necessary to sow highly plastic varieties of domestic selection Antonivka and Maria, which are adapted to regional soil and climatic conditions, against the background of mineral fertilizers N30P60 (main application) + N30 (in the early spring period) with the use of microfertilizer "5 element" for seed treatment and in the form of fertilization during the growing season and sowing in the first decade of October. Novelty – for the first time for the conditions of the south of Ukraine the technologies of growing winter wheat seeds of domestic varieties with optimized sowing dates and fertilization systems have been scientifically substantiated. The influence of the studied factors on the growth and development of culture, root system and aboveground mass on different predecessors is established. The positive effect of sowing and fertilization terms on the phytosanitary condition of crops was revealed. The scientific value – improved biologized intensive technology of growing crops by establishing optimal sowing dates and schemes of macro- and microfertilizers. Sector – agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Маріяш Ю. І. 
Модельно-прогнозуюче автоматичне керування режимом дуття кисневого конвертера з енергоефективним засвоєнням тепла / Ю. І. Маріяш. — Б.м., 2023 — укp.

Мета дослідження полягає у знижені собівартості киснево-конвертерної сталі, що є наслідком підвищення частки металобрухту за рахунок підвищення ступеня допалювання СО до СО2 в порожнині конвертера, шляхом оптимального керування параметрами дуттьового режиму з використанням модельно-прогнозуючого керування. У дисертаційній роботі вдосконалено математичну модель дуттьового режиму киснево-конвертерної плавки, за рахунок врахування впливу інтенсивності дуття на процес зневуглецювання ванни, що дозволило підвищити точність та якість керування дуттям в умовах зміни витрати кисню під час продувки, увівши запропоновану модель безпосередньо до контуру керування параметрами дуттьового режиму. Вперше синтезовано оптимальну систему керування параметрами дуттєвого режиму киснево-конвертерної плавки за принципом зворотного зв’язку на базі модельно-прогнозуючого керування при використанні лінійно-квадратичного функціоналу, яка дозволила одночасно керувати інтенсивністю дуття та положенням фурми при програмній зміні завдання на витрату кисню та вмісту СО2, а також підвищити якість керування та енергозбереження при плавці, за рахунок збільшення ступеня допалювання СО до СО2, що є наслідком підвищення частки металобрухту. Подальший розвиток отримало використання замкнутих систем керування степенем допалювання СО до СО2 шляхом синтезу модельно-прогнозуючого регулятора з урахуванням технологічних обмежень швидкості переміщення регулюючих органів, що дозволило підвищити якість керування процесом при наявності обмежень. Запропоноване рішення дозволяє підвищити якість керування процесом в умовах технологічних обмежень. Наявні системи автоматичного керування не задовольняють в повній мірі вимогам, що висуваються до якості роботи системи при програмному керуванні параметрами режиму дуття та стабілізації збурень. Порівняльне дослідження роботи модельно-прогнозуючого регулятора та комбінованої системи регулювання з ПІД-регуляторами показало, що отримані перехідні процеси системи автоматичного регулювання режиму дуття киснево-конвертерної плавки з модельно-прогнозуючого регулятора автоматичного регулювання забезпечили ISE для контуру витрати кисню – 5577 та вмісту СО2 у конвертерних газах – 43; максимальне динамічне відхилення вмісту СО2 у конвертерних газах склало 0,95%. Застосування модельно-прогнозуючого регулятора дозволило покращити якість регулювання для контуру витрати кисню у 1,63 рази; максимальне динамічне відхилення вмісту СО2 у конвертерних газах було знижено на 16,5% у порівнянні з комбінованою системою регулювання з ПІД-регуляторами.^UThe purpose of the study is to reduce the cost of oxygen-converter steel, which is a consequence of the increase in the share of scrap metal due to the increase in the degree of post-burning of CO to CO2 in the converter cavity, by optimal control of the parameters of the duty mode using model predictive control. In the dissertation, the mathematical model of the blowing mode of basic oxygen furnace process was improved, taking into account the influence of the intensity of blasting on the process of decarburization of the bath, which made it possible to increase the accuracy and quality of blasting control in the conditions of changes in the oxygen consumption during purging. For the first time, an optimal control system for the parameters of blowing mode during basic oxygen furnace process was synthesized based on the principle of feedback with model-predictive control using a linear-quadratic functional, which allowed simultaneous control of the blowing intensity and the position of the lance, as well as to improve the quality of control and energy saving during melting, due to the increase in the degree of post-burning of CO to CO2, which is a consequence of the increase in the proportion of scrap metal. Further development was achieved by the use of closed control systems for the degree of post-burning of CO to CO2, through the synthesis of a model predictive controller taking into account the technological saturation of the speed of movement of regulatory bodies, which allowed to improve the quality of process control in the presence of saturation. The existing automatic control systems do not fully satisfy the requirements for the quality of the system's operation during software control of the parameters of the blowing mode and stabilization of disturbances. A comparative study of the operation of the model predictive controller and the combined regulation system with PID controller showed that the obtained transient processes of the system of automatic control of the blowing mode of the basic oxygen furnace from the model predictive controller provided ISE for the circuit of oxygen consumption - 5577 and the content of CO2 - 43; the maximum dynamic deviation of the CO2 content in converted gases was 0.95%. The use of a model predictive control made it possible to improve the quality of control for the oxygen consumption by 1.63 times; the maximum dynamic deviation of CO2 content was reduced by 16.5% in comparison with the combined control system with PID controller.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Кемінь У. В. 
Категорія емотивності та мовні засоби її експлікації в художньому дискурсі Марії Матіос: автореферат дис. ... д.філософ : 035 / У. В. Кемінь. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертації досліджено категорію емотивності як посутній складник різнорівневих мовних засобів, що створюють емоційно-оцінну парадигму художнього дискурсу Марії Матіос.Актуальність теми дисертації зумовлена потребою комплексного аналізу категорії емотивності в художньому дискурсі Марії Матіос, мовотворчість якої слугує благодатним матеріалом для вивчення широкого спектру людських емоцій та почуттів, для дослідження стилістично довершених дискурсивно-жанрових форм української мови. Сучасне мовознавство потребує нового витлумачення категорії емотивності з огляду на ідіолект письменниці з його комунікативними інтенціями та різнорівневими мовними засобами вербалізації авторського задуму.Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що в ній уперше в українському мовознавстві здійснено ґрунтований аналіз різнорівневих мовних засобів, що реалізують категорію емотивності в художньому дискурсі Марії Матіос; схарактеризовано екстралінгвальні чинники письменницького ідіолекту; визначено лексико-фразеологічний рівень як домінантний у реалізації емоційно-оцінних інтенцій мовця; на широкому мовному матеріалі представлено граматичні засоби, що слугують ефективними маркерами для передавання емоційних регістрів у письменницькому ідіолекті. Новим у роботі є системний аналіз категорії емотивності в аспекті окреслення експресивно виражальних потенцій синтаксичних одиниць у прозовому дискурсі Марії Матіос, у ракурсі визначення посутньої ролі авторської пунктуації у створенні емоційності мовного світу письменниці.На багатому ілюстративному матеріалі встановлено співвідношення позитивних та негативних емоцій, виражених різнорівневими мовними одиницями лексико-фразеологічного, морфологічного, синтаксичного рівнів, що виформовують емоційно-оцінні регістри позитивного плану від 10% до 51%: цікавість (10%), задоволення (15%), здивування (34%), радість (43%), щастя (51%); та емоційно-оцінні регістри негативного плану від 42% до 100%: горе (42%), відраза (38%); страх (70%), зневага (68%), гнів (100 %). Такий дисбаланс, на нашу думку, зумовлений індивідуально-авторським сприйняттям світу самої письменниці, екстралінгвальними складниками мовної особистості, характером і темпераментом мовців-персонажів, прагненням авторки яскраво і правдиво відтворити реалії людського буття.^UThe dissertation studies comprehensively the category of emotionality as an essential component of multilevel linguistic means, creating the emotional and evaluative paradigm of Maria Matios artistic discourse.The relevance of the dissertation’s topic is realised due to the need for a comprehensive analysis of the category of emotionality in the artistic discourse of Maria Matios, whose linguistic creativity serves as fertile material for the study of a wide range of human emotions and feelings, for the study of stylistically perfect discursive-genre forms of the Ukrainian language. Modern Ukrainian linguistics requires a new interpretation of the category of emotionality in view of the idiolect of the writer with his communicative intentions and multi-level linguistic means of verbalizing the author’s plan.The scientific novelty of the obtained results lies in the fact that for the first time in Ukrainian linguistics, a substantiated analysis of multi-level language tools that implement the category of emotionality in the artistic discourse of Maria Matios is carried out; extra-linguistic factors of the writer’s idiolect are characterized; the lexical-phraseological level is defined as dominant in the implementation of emotional-evaluative intents of the speaker; the broad linguistic material presents grammatical means that serve as effective markers for the transmission of emotional registers in the writer’s idiolect. New in the work is a systematic analysis of the category of emotionality in the aspect of delineating expressively expressive potentials of syntactic units in the prose discourse of Maria Matios, in the perspective of determining the essential role of author's punctuation in creating the emotionality of the writer’s linguistic world.The rich illustrative material establishes the ratio of positive and negative emotions expressed by multi-level linguistic units of lexical-phraseological, morphological, syntactic levels, forming emotional-evaluative registers of a positive plan from 10% to 51%: curiosity (10%), pleasure (15%), surprise (34%), joy (43%), happiness (51%); and emotional-evaluation registers of the negative plan from 42% to 100%: grief (42%), disgust (38%); fear (70%), neglect (68%), anger (100%). Such an imbalance, in our opinion, is due to the individual author's perception of the world of the writer herself, the extra-linguistic components of the linguistic personality, the character and temperament of the speaking characters, the desire of the author to clearly and truthfully recreate the realities of human existence.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського