Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Токар А. Ю. 
Математичне моделювання технологічного процесу обсмажування овочів в олії / А. Ю. Токар, С. С. Миронюк, Т. В. Волкова // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2018. - Т. 24, № 1. - С. 227-233. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2018_24_1_29
Процес обсмажування є обов'язковим в технології виробництва овочевих закусочних консервів, в результаті якого продукт набуває своєрідного смаку і запаху, а за рахунок видалення частини вологи та вбирання олії підвищується його харчова цінність. Обсмажені овочі мають м'яку, пружну консистенцію і краще засвоюються організмом. Процес обсмажування овочів - це складний комплекс фізичних, хімічних, фізико-хімічних і технологічних процесів, ускладнений тепломасообміном і вбиранням олії. Зміни, що проходять у рослинній клітині під час обсмажування, розподіляються на такі послідовні стадії: теплового заклякання, набухання, внутрішнього випаровування, деформації та деструкції, хімічного руйнування. У стадії теплового заклякання видимих порушень у клітинній структурі не спостерігається, за винятком коагуляції протоплазматичної речовини. Ця стадія є початковою фазою перетворень рослинної тканини під час обсмажування і відбувається за помірних температур. Стадія набухання збігається з початком пароутворення, внаслідок чого об'єм клітин збільшується, розмір їх стає значно більшим, ніж до нагрівання, тому під мікроскопом вони здаються набухлими. Коагульована речовина ущільнюється. У цій стадії технологічна готовність іще не досягнута, тому що пароутворення тільки розпочалося, але пара ще не вийшла за межі тканини. Далі наступає стадія внутрішнього випаровування, за якої значна частина вологи у вигляді пари виходить з клітини, яка при цьому зменшується в розмірах, стискується. Форма клітин порушується. Розпочинається втрата клітинної будови тканини, з'являються повітряні порожнечі. Практикою встановлено, що саме в цій стадії досягається оптимальний процент усмажування, необхідний вологовміст, і сировину слід забирати з печі. За традиційного способу обсмажування баклажанів відбувається вбирання значної кількості олії (понад 12 %), що обмежує їх споживання через високу калорійність. Одним із ефективних способів зменшення вмісту олії в обсмажених овочах є їх попереднє замочування або бланшування у воді: волога перешкоджатиме всмоктуванню олії. Процес вбирання олії, а отже, і якість готової продукції значною мірою залежить від фізико-хімічних властивостей плодів, пов'язаних з умовами зберігання сировини. З метою зниження вбирання олії оптимізовано процес обсмажування завдяки попередньому замочуванню чи бланшуванню баклажанів у воді і розроблено математичну модель процесу за традиційною та за удосконаленою технологіями.
  Повний текст PDF - 419.815 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Токар А.
  • Миронюк С.
  • Волкова Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Токар А. Ю. Математичне моделювання технологічного процесу обсмажування овочів в олії / А. Ю. Токар, С. С. Миронюк, Т. В. Волкова // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2018. - Т. 24, № 1. - С. 227-233. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2018_24_1_29.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Токар Анастасія Юхимівна (сільськогосподарські науки)
  • Волкова Тетяна Вікторівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського