Конференції

Бази даних

Бібліотекарям - Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Бібліотекарям - Електронний каталог НБУВ (632)Каталог залу бібліотекознавчої літератури (403)Література з книгознавства (123)Дослідження рукописних та архівних фондів (38)Бібліотекарям - Наукова електронна бібліотека (14)Бібліотекарям - Реферативна інформація (977)
Пошуковий запит: ((<.>U=Ч73$<.>)+(<.>U=Ч81$<.>)+(<.>U=Ч24$<.>)+(<.>U=Ч611$<.>)+(<.>RZN=LIB$<.>))*((<.>U=Ч73$<.>)+(<.>U=Ч81$<.>)+(<.>U=Ч24$<.>)+(<.>U=Ч611$<.>)+(<.>RZN=LIB$<.>))*<.>U=Ч736$<.>
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

1.
Клименко І.В. 
Архіви українських часописів кінця XIX - початку XX ст. в Інституті рукопису Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського як джерело з історії редакційно-видавничої діяльності: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / І.В. Клименко ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Проаналізовано архіви українських часописів як джерела з історії редакційно-видавничої діяльності кінця ХІХ - початку ХХ ст. Доведено, що національна видавнича галузь була дійовою підтримкою українському національному рухові та культурі, орієнтованих на національну самобутність. Висвітлено етапи формування національної видавничої галузі. Визначено тематичне спрямування українських часописів та специфіку видавничо-редакційного процесу в Україні. Проаналізовано внесок видавців, редакторів та редакцій у процеси видання української національної періодики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.831.2(4УКР)511.1 + Ч612.3(4УКР)5 + Ч617.3(4УКР)5
Шифр НБУВ: РА326837
Рубрики:

Географічні рубрики:

2.
Боряк Т.Г. 
Архівно-бібліотечні зібрання української еміграції з Чехословацької Республіки: історія переміщень та опрацювання в Україні (1945 - 2007): автореф. дис... канд. іст. наук: 27.00.02 / Т.Г. Боряк ; Держ. акад. кер. кадрів культури і мистец. — К., 2008. — 17 с. — укp.

Проведено дослідження архівного та бібліотечного сегментів Празького архіву (ПА). Проаналізовано обставини переміщень ПА, які хоча і відбувалися з порушенням правових норм, але сприяли акумуляції більшої частини ПА в Україні. Встановлено хронологічні межі переміщень ПА в УРСР у 1945, 1958, 1983 рр. Документальних свідчень переміщення еміграційних матеріалів у 1948 р., про які згадують окремі дослідники, не виявлено. Простежено передачу документальних сегментів ПА в Україну в 1993 - 2008 рр. Визначено місця перебування частин даного комплексу у Чеській Республіці та Словаччині. Встановлено кількісні та змістові параметри матеріалів ПА, складено перелік фондів ПА в архівах і бібліотеках України. Вперше проведено детальну реконструкцію роботи відділів таємних фондів (перших частин) з документами української еміграції у повоєнні десятиліття. Досліджено історію науково-технічного опрацювання та "оперативної розробки" (ОР) документальних масивів і бібліотечних матеріалів ПА, визначено її види, темпи, періодизацію. Висвітлено архівознавчий аспект політики радянського режиму щодо "українських буржуазних націоналістів" та інших "к/р елементів". Виявлено картотеку на "к/р елемент" обсягом близько 300 тис. карток у ЦДАВО України. Шляхом поодиничного перегляду видань колишнього спецфонду ДНАБ ідентифіковано бібліотечний сегмен ПА обсягом близько 20 тис. друкованих одиниць. Проведено атрибуцію та встановлено сучасне місценаходження окремих архівних сегментів ПА за системою атрибутивних ознак. Окреслено шляхи подальшої наукової реконструкції архівного та бібліотечного сегментів ПА на пофондовому та поодиничному рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч814(4ЧЕХ=411.4) + Ч811.47 + Ч736.7 +
Шифр НБУВ: РА360209
Рубрики:

3.
Булах Т.Д. 
Бібліотечна селекція документів в умовах інформатизації: Автореф. дис... канд. пед. наук: 07.00.08 / Т.Д. Булах ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто бібліотечну селекцію як системне явище, що сформувалося за умов змін у зовнішньому середовищі. Визначено основні етапи розвитку теорії бібліотечного відбору, передумови його трансформації у бібліотечну селекцію документів та її місце в технологічному циклі формування бібліотечного фонду в різні історичні періоди і на основі конкретизації його основних процесів обгрунтовано кількісний склад та змістове наповнення основних видів бібліотечної селекції за умов інформатизації. Проаналізовано особливості первинного відбору окремих носіїв інформації та сформульовано основні орієнтири визначення співвідношення між документами в процесі комплектування фонду. Описано технологію бібліотечної селекції з урахуванням функцій бібліотечних установ за умов інформатизації. Охарактеризовано електронну систему бібліотечної селекції як перспективний напрям діяльності вітчизняних бібліотек. Визначено основні аспекти покращення підготовки фахівців бібліотечної сфери. Висвітлено діяльність з формування фондів, організації їх зберігання та використання на основі бібліотечного відбору як технології, яка в процесі переходу до інформаційного рівня соціальних комунікацій трансформується в інтегративний процес бібліотечної селекції в єдиному інформаційному просторі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.10 +
Шифр НБУВ: РА342924
Рубрики:

4.
Міщук Г.А. 
Бібліотечні колекції з історії нумізматики ХІХ - початку ХХ ст. у фондах Інституту рукопису Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського: історія формування та сучасний стан: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / Г.А. Міщук ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Розглянуто походження, особливості формування, розвиток та сучасний склад книжково-рукописних нумізматичних колекцій з фондів Інституту рукопису як важливої частини джерельної бази вивчення історії розвитку нумізаматики в Україні у XIX - на початку XX ст. До наукового обігу залучено значну кількість нових джерел з історії нумізматики, розвитку науки про нумізматику, архівних документів щодо колекційної діяльності наукових товариств, установ освіти, культури, видатних вітчизняних фахівців-нумізаматів. Проведено джерелознавчу атрибуцію рукописів нумізматичного характеру, встановлено їх походження, авторську приналежність, історію надходження до колекцій наукових товариств, установ, зокрема НБУВ, окремих осіб. Здійснено фондознавчу класифікацію нумізматичних документів і удосконалено відповідний комплекс науково-облікової документації. Виконано історико-книгознавчу реконструкцію складу та змісту зібрань у період їх становлення та розвитку (XIX - початок XX ст.), а також після розпорошення. За допомогою методів архівної евристики віднайдено місця зберігання уцілілих частин зібрань, проаналізовано взаємозв'язки між ними. Значну увагу приділено вивченню архівних документів власників колекцій, зокрема С.Шодуара, В.Б.Антоновича, К.В.Болсуновського, В.Ю.Данилевича, В.Г.Ляскоронського, М.І.Петрова, М.Ф.Біляшівського, Ф.Р.Штейнгеля, Вс. і В. Модзалевських, колекції Одеського товариства історії та старожитностей, Київського університету св.Володимира, Української академії наук. Встановлено значення рукописної спадщини з нумізматики в історії вітчизняної культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.7(4УКР)511.1 + Т221(4УКР) л6 +
Шифр НБУВ: РА333543
Рубрики:

Географічні рубрики:

5.
Лисенко Л.В. 
Бібліотечні колекції та зібрання XIX - XX століття як об'єкт археографічного та джерелознавчого опису: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / Л.В. Лисенко ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Проведено дослідження історично сформованих та штучно створених ретроспективних фондів Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського як об'єкта опису археографії та джерелознавства. Особливу увагу приділено реконструйованим колекційним книгозбірням приватних, юридичних осіб та ряду колекцій/зібрань, сформованих за предметно-тематичною, хронологічною, культурологічною ознакою. Здійснено їх історико-культурологічну класифікацію за станово-професійною ознакою для приватних колекційних фондів, за тематичною - для ретроспективних зібрань юридичних осіб, наведено бібліотекознавчу класифікацію. Встановлено терміносистему колекційних фондів (визначено зміст понять "колекція", "зібрання", "бібліотека") для проведення державної реєстрації. Запропоновано ідентифікаційні індекси відповідно до класифікацій ретроспективних книжкових колекційних фондів та систему обов'язкових облікових документів (паспортів) як різновиду науково-довідкового апарату на історико-культурні фонди з метою забезпечення збереження колекцій/зібрань, введення їх до наукового обігу та ефективного використання. Науково обгрунтовано методику складання найменшого елемента археографічного опису колекційного фонду - заголовка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.7(4УКР)511.1 +
Шифр НБУВ: РА329811
Рубрики:

Географічні рубрики:

6.
Чернухін Є.К. 
Грецькі рукописи ІV-ХХ ст. у фондах Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського: кодикологічне дослідження: Автореф. дис... канд. філол. наук: 07.00.08 / Є.К. Чернухін ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням походження та опису грецьких рукописів у фондах НБУ імені В.І.Вернадського в Києві. Вперше на основі археографічного опису більш ніж 450 грецьких рукописів досліджено історію надходження їх до різних книжкових зібрань і колекцій України, пізніше - до НБУВ. Висвітлено історіографію питання, проведено функціональний розподіл грецьких матеріалів, типологію та жанрову класифікацію рукописних книг і текстів IV-XIX ст., наведено детальну археографічну характеристику грецьких кодексів та проаналізовано записи копіїстів і власників. За підсумками всебічного кодикологічного аналізу запропоновано шляхи реконструкції складу окремих книжкових зібрань, локалізації районів створення й побутування кодексів. Встановлено зв'язки рукописів із регіонами Близького Сходу, Південної Італії, Криму, Ніжина. У додатках подано археографічний опис (каталог) 134 грецьких рукописних книг (кодексів) у київських зібраннях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.834.2(4УКР)541.6
Рубрики:

Географічні рубрики:

7.
Ярошенко Т.О. 
Електронний журнал в системі інформаційних ресурсів бібліотеки: друга половина ХХ - початок ХХІ ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / Т.О. Ярошенко ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено процес становлення та розвитку електронного журналу як засобу наукової комунікації та складової інформаційних ресурсів сучасної бібліотеки. Проаналізовано еволюцію наукового журналу, розглянуто передумови його виникення й основні етапи розвитку (модернізації, інновації, трансформації) у контексті світових тенденцій. Визначено основні функції, характеристики та переваги наукового електронного журналу, розглянуто існуючі стандарти його створення та розповсюдження. Обгрунтовано концептуальні, науково-методичні та практичні напрями роботи бібліотек з електронними журналами на всіх етапах їх розвитку. Розкрито особливості управління колекціями електронних журналів у бібліотеках. На підставі вивчення практичного досвіду провідних бібліотек світу за останні 10 - 15 років розроблено технологічну схему й основні принципи управління колекціями електронних журналів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.4(4УКР)72 с51 + Ч736.831.22 с51 +
Шифр НБУВ: РА357077
Рубрики:

Географічні рубрики:
  

8.
Бондаренко І.О. 
Зберігання бібліотечних фондів України в умовах інформатизації суспільства: Автореф. дис... канд. пед. наук: 07.00.08 / І.О. Бондаренко ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему зберігання бібліотечних фондів України за умов інформатизації суспільства, проаналізовано сучасний стан їх зберігання. Визначено чинники впливу на стан схоронності біблітечних фондів, вивчено правові, організаційно-методичні, технологічні аспекти їх зберігання. Обгрунтовано напрями вдосконалення кадрового забезпечення галузі. Висвітлено залежність між станом схоронності бібліотечних фондів та ціннісними орієнтаціями користувачів і бібліотечних працівників. Наведено рекомендації щодо вдосконалення системи зберігання бібліотечних фондів за умов інформатизації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.47(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА342923
Рубрики:

Географічні рубрики:

9.
Денисенко С.О. 
Інтеграція краєзнавчих фондів бібліотек регіону в умовах інформатизації: Автореф. дис... канд. пед. наук: 07.00.08 / С.О. Денисенко ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Висвітлено еволюцію наукових уявлень стосовно краєзнавчого фонду бібліотеки. Уточнено обсяг і зміст базових понять "краєзнавчий документ" і "краєзнавчий фонд". Виявлено специфіку краєзнавчих інформаційних потреб користувачів та краєзнавчих фондів бібліотек України. Обгрунтовано теоретичні, організаційні та методичні засади інтеграції краєзнавчих фондів бібліотек за умов інформатизації та розроблено концептуальні засади єдиного розподіленого краєзнавчого фонду бібліотек регіону. Запропоновано методику селекції краєзнавчих документів за умов інтеграції даних фондів. Визначено стратегічні напрями збереження краєзнавчих фондів у бібліотеках регіону, а також розглянуто основні складові інформаційної структури їх єдиного розподіленого краєзнавчого фонду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.85(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА326360
Рубрики:

Географічні рубрики:

10.
Миронець Н.Р. 
Книжково-рукописне зібрання барона Ф.Р.Штейнгеля: формування, зміст, доля: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / Н.Р. Миронець ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Уперше книжково-рукописне зібрання барона Ф.Р.Штейнгеля розглянуто як комплексне культурологічне явище. Зроблено історико-книгознавчу реконструкцію складу та змісту зібрання у період кінця XIX - початку XX ст. З використанням методів архівної евристики віднайдено місце зберігання його вцілілих частин. На підставі архівних та опублікованих документів, а також досліджень розглянуто життєвий шлях барона Ф.Р.Штейнгеля, висвітлено основні напрямки його діяльності. Визначено основний внесок діяча до розвитку української культури. Детально досліджено архівні матеріали з історії роду, записні книжки, творчі матеріали, епістолярій. Проаналізовано основні принципи комплектування бібліотеки, відповідно яким визначено предметно-тематичну спрямованість її фондів. Виявлено та досліджено шляхи надходження до бібліотеки рукописів і видань, що дало змогу здійснити реконструкцію джерел комплектування зібрання. Книжково-рукописне зібрання барона Ф.Р.Штейнгеля розглянуто як цілісну історико-культурну пам'ятку України кінця XIX - початку XX ст. та науковий об'єкт, який є національним надбанням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.7(4УКР)511.1 +
Шифр НБУВ: РА329761
Рубрики:

Географічні рубрики:

11.
Гончаров С. В. 
Методи та інформаційні технології формування галузевих електронних бібліотечних ресурсів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.06 / С. В. Гончаров ; Харк. політехн. ін-т. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Запропоновано оригінальний метод формування галузевих фондів інформаційно-бібліотечних систем. Досліджено моделі й інформаційну технологію обробки інформаційних об'єктів ветеринарної галузевої бібліотеки. Розроблено алгоритми та реалізовано процедури автоматичної індексації та предметизації сукупності галузевих текстів в автоматизованих інформаційних бібліотечних системах (АІБС), автоматизовано процес створення та поповнення галузевих термінологічних словників. Вдосконалено процеси аналітико-синтетичної обробки підмножини спеціалізованих текстів в АІБС. Наведено рекомендації щодо застосування методу формалізації структури міждисциплінарної галузі комплексу ветеринарних дисциплін до інших міждисциплінарних галузей наукового знання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4УКР)8 + Ч736.702.2:П817
Шифр НБУВ: РА371019 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Рубрики:

Географічні рубрики:
  

12.
Воскобойнікова-Гузєва О.В. 
Наукові видання в структурі фонду Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського (1918 - 1999 рр.) як об'єкт історико-бібліотекознавчого дослідження: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / О.В. Воскобойнікова-Гузєва ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено комплексному історико-бібліотекознавчому дослідженню масивів наукових видань як специфічної бібліотечної моделі наукового знання та основи документного фонду всього періоду розвитку Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського. Розглянуто головні етапи розвитку системи документопостачання Бібліотеки, типолого-книгознавчий аналіз основних масивів наукового книгодруку України 90-х років XX ст. як головного чинника документозабезпечення фонду вітчизняних наукових видань. Визначено стратегію формування фонду наукової літератури універсальної наукової бібліотеки загальнодержавного рівня.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.7(4Укр)511
Шифр НБУВ: РА308298 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Рубрики:

Географічні рубрики:

13.
Христова Н.М. 
Науково-довідковий апарат архівів та рукописних підрозділів бібліотек в Україні у 1920-1990 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / Н.М. Христова ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням формування та розвитку науково-довідкового апарату архівів та рукописних підрозділів наукових бібліотек в Україні у 1920-1990 рр. Охарактеризовано елементи, структуру, функції та сучасний стан науково-довідкового апарату до документів Національного архівного фонду України. Визначено основні етапи історії НДА, а також тенденції його розвитку та шляхи удосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.834.2(4УКР)540
Рубрики:

Географічні рубрики:

14.
Калмикова М. М. 
Особові книжкові зібрання у фондах Наукової бібліотеки Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського (1918 - 1941 рр.) : історія формування та зміст: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 27.00.03 / М. М. Калмикова ; Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Комплексно вивчено та значно розширено джерельну архівну та бібліотечну базу дослідження. Проведено перелік усіх колекцій та особових зібрань університетської бібліотеки (1918 -1941 pp.). Встановлено умови надходження збірок, колекцій, особових бібліотек. Висвітлено життєвий шлях власників книжкових колекцій, основні напрями їх діяльності та складено наукову бібліографію. Визначено їх внесок у розвиток вітчизняної культури та зв'язок зі змістом і складом бібліотечних зібрань. Досліджено та проаналізовано джерела та шляхи комплектування особових бібліотек. Виявлено й проаналізовано численні автографи власників книжкових зібрань, дарчі написи, екслібриси, суперекслібриси, печатки та здійснено систематизацію книжкових знаків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.831.1(4УКР)571.1
Шифр НБУВ: РА369802 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Рубрики:

Географічні рубрики:

15.
Римарович І.О. 
Родові книгозбірні Правобережної України XVIII ст. у фондах Національної бібліотеки України ім. В.І.Вернадського: історія та бібліографічна реконструкція: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / І.О. Римарович ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Досліджено проблеми історії трьох шляхетських родових бібліотек XVIII ст. - Вишневецьких-Мнішків з Вишневецького замку, Потоцьких з Тульчинського маєтку, Міхошевських із Трусилівки на Волині в контексті їх походження, формування та розвитку. Об'єктом дослідження є книжкові зібранння Вишневецького замку, Тульчинського маєтку та колекцій Ф.Мікошевського, що зберігаються у НБУВ, а також окремі видання з фондів досліджених бібліотек, які перебувають у книгосховищах Польщі, Литви, Росії, Великобританії. Проведено бібліографічну, історико-книгознавчу реконструкцію складу фондів, окреслено шляхи їх комплектування, роль та функції родової бібліотеки та книжкових зібрань, сформованих на базі їх фондів як історико-культурних пам'яток.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч733(4УКР)4 + Ч736(4УКР)511
Шифр НБУВ: РА315189 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Рубрики:

Географічні рубрики:

16.
Корчемна І. С. 
Розвиток системи комплектування і обліку рукописних фондів бібліотек України та створення сучасних інформаційних ресурсів (1918 - 2009 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 27.00.02 / І. С. Корчемна ; Нац. б-ка України ім. В.І. Вернадського НАН України. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Проаналізовано історію та сучасний стан комплектування й обліку рукописних фондів як складової національного архівного фонду. Виявлено типологічні особливості розвитку документаційного забезпечення, формування комплексу науково-методичної й облікової документації рукописних фондів наукових бібліотек України, а також контролю за їх збереженістю та використанням. З'ясовано специфіку сучасного правового та нормативного забезпечення комплектування та державного обліку рукописних фондів. Розкрито систему, склад і зміст облікових документів. Побудовано структурно-функціональну модель бази даних "Електронна справа рукописного фонду" (БД ЕСРФ) за вдосконаленою системою облікової документації. Проведено апробацію та наповнення БД ЕСРФ. Створено електронний ресурс ЕСРФ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.834.2(4УКР)540 г
Шифр НБУВ: РА372176 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Рубрики:

Географічні рубрики:

17.
Соляник А.А. 
Система документопостачання фондів бібліотек України: теоретико-методологічний аспект: Автореф. дис... д-ра пед. наук: 07.00.08 / А.А. Соляник ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2006. — 45 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні засади оптимізації системи документопостачання фондів біліотек за умов ринкової економіки й інформатизації суспільства. Досліджено еволюцію наукових концепцій стосовно проблеми документопостачання бібліотечних фондів. Установлено рівень теоретичної розробленості теми. Виявлено суть, ознаки, властивості та функції зазначеної системи. Розвинуто класифікацію джерел і способів документопостачання бібліотечних фондів. Удосконалено терміносистему дослідженої сфери. Запропоновано визначення її базових понять. Розроблено періодизацію виникнення та розвитку складових системи документопостачання бібліотечних фондів у контексті еволюції документальної комунікації. Виявлено закономірності розвитку та фактори, що визначають сучасний стан функціонування даної системи. Узагальнено зарубіжний досвід і науково обгрунтовано напрями оптимізації системи документопостачання бібліотечних фондів бібліотек України за умов формування національної електронної бібліотеки. Розроблено концептуальну модель сучасної системи, на базі якої визначено три оптимальні організаційні моделі документопосточання, зорієнтовані на бібліотеки різних типів і видів, а саме: національні, наукові універсальні та спеціальні, публічні. Обгрунтовано напрями вдосконалення підготовки та перепідготовки кадрів для видавничо-книготорговельної та бібліотечно-інформаційної сфери за умов інформатизації та мережевої інтеграції її розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.1 +
Шифр НБУВ: РА349259
Рубрики:

18.
Ковальчук Г.І. 
Теорія та практика книжкового пам'яткознавства ХХ ст.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.08 / Г.І. Ковальчук ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2005. — 37 с. — укp.

Розглянуто історію, теорію та практику проведення комплексного дослідження книжкових пам'яток у бібліотеках. Виділено відносно самостійну галузь знань - книжкове пам'яткознавство, що виникло на стику книгознавства, бібліотекознавства й пам'яткознавства. Представлено історіографію розвитку нового наукового напрямку. Особливу увагу приділено еволюції тлумачення поняття "рідкісна книга" та його сучасним термінологічним визначенням, а також змісту таких базових понять, як "цінна книга", "унікальна книга", "книжкова пам'ятка", "стародрук". Розглянуто історію виокремлення в бібліотечних фондах стародруків, рідкісних видань пізнішого часу та доведено загальну тенденцію щодо створення відповідних структурних підрозділів. Охарактеризовано сучасні світові програми щодо збереження та популяризації книжкових пам'яток і проаналізовано законодавче забезпечення щодо їх реалізації. Визначено основні проблеми та способи їх розв'язання шляхом укладання розділу Державного реєстру національного культурного надбання, що фіксуватиме книжкову спадщину України. Встановлено основні критерії визначення книжкових пам'яток і сформульовано науково-методичні та практичні вимоги щодо опису та зберігання стародруків, рідкісних і цінних видань XIX - XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.84 + Ч611.68 +
Шифр НБУВ: РА335220
Рубрики:

19.
Самохіна Н.Ф. 
Фонд наукової бібліотеки: модель обігу документів, засоби рівневої організації: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Н.Ф. Самохіна ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено процеси організації документного фонду наукових бібліотек за рівнями. Запропоновано математичну модель обігу документів у бібліотечному фонді та методику оцінювання її параметрів на базі моніторингу відповідей книгосховища та вибіркового статистичного аналізу запитів користувачів. Визначено базові чинники раціональної організації розміщення фондів з наближенням видань підвищеного попиту до рівня оперативного обслуговування. Розроблено засоби та методику оцінювання ефективності рівневої організації бібліотечного фонду. Визначено напрями інтеграції та створення корпоративних систем бібліотечних інститутів, перспектив вдосконалення бібліотечно-інформаційного обслуговування користувачів на базі рівневої організації сукупних документних ресурсів наукових бібліотек регіону й інформаційних масивів мережі електронних бібліотек на підставі диференціації фондів в Екстранет-середовищі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.7(4УКР)540 +
Шифр НБУВ: РА351374
Рубрики:

Географічні рубрики:

20.
Сидоренко А.І. 
Формування документного масиву для публічних бібліотек мовами національних меншин: етнорегіональний аспект: Автореф. дис... канд. пед. наук: 07.00.08 / А.І. Сидоренко ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Узагальнено результати соціологічних досліджень щодо місця публічної бібліотеки у системі соціальних комунікацій та з'ясовано тенденції її якісноії еволюції. Визначено специфіку інформаційних потреб національних меншин Півдня України, обумовлену місцем та часом їх проживання, асиміляційними процесами, ступенем інституалізації, рівнем національної самосвідомості. Встановлено, що ступінь задоволення інформаційних потреб національних меншин залежить від рівня розвитку документного потоку України. Вперше проаналізовано документний потік мовами національних меншин та виділений на його основі документний масив із застосуванням галузевої, типологічної та видової ознак.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч736.170.4(4УКР)511 +
Шифр НБУВ: РА322503
Географічні рубрики:
...
 
Інститут інформаціних технологій
Бібліотекознавчі e-ресурси
Україна
Інші країни

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського