Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Автореферати дисертацій (3)Книжкові видання та компакт-диски (104)Журнали та продовжувані видання (140)
Пошуковий запит: (<.>U=Э376.11$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
Категорія:    
1.

Терещенко О.  
Лютеранство в контексті етнополітичних відносин в Україні / О. Терещенко // Наук. зап. Ін-ту політ. і етнонац. дослідж. - 2003. - Вип. 24. - С. 353-361. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.110.9(4УКР) + Ф088

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69635 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Черенков М. М. 
Європейська реформація та український євангельський протестантизм: Генетико-типологічна спорідненість і національно-ідентифікаційні виміри сучасності:[монографія] / М. М. Черенков; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України, від-ня релігієзнавства. - К. : Асоц. "Духов. відродж.", 2008. - 566 c. - (Сер. "Нац. євангел. авт."). - Бібліогр.: с. 517-565. - укp.

Розглянуто архетипічні та сучасні концепти європейської Реформації, проаналізовано особливості її вияву в українському євангельському протестантизмі, розкрито суттєвий вплив на їх формування релігійних процесів в Україні. Описано нові образи протестантизму, сформовані під впливом демократизації та соціалізації євангельских церков в українському суспільстві. Розглянуто можливі способи інкультурації ідей європейської Реформації українським євангельским протестантизмом, висвітлено особливості становлення його соціальної позиції та богослов'я. Охарактеризовано основні етапи розвитку протестантських громад та їх соціалізації в Україні. Досліджено проблеми соціально-богословської ідентифікації євангельського протестантизму в українському соціумі, проаналізовано основні тенденції його соціально-політичного розвитку з урахуванням необхідності євроатлантичної інтеграції України, формування громадського суспільства та налагодження партнерських відносин між державою та різними церковно-деномінаційними організаціями. Визначено місце і роль євангельського протестантизму в релігійному житті України.

Рассмотрены архетипичные и современные концепты европейской Реформации, проанализированы особенности ее проявления в украинском евангельском протестантизме, раскрыто существенное влияние на их формирования религиозных процессов в Украине. Описаны новые образы протестантизма, сформированные под влиянием демократизации и социализации евангельских церквей в украинском обществе. Рассмотрены возможные способы инкультурации идей европейской Реформации украинским евангельским протестантизмом, освещены особенности становления его социальной позиции и богословья. Охарактеризованы основные этапы развития протестанстких общин и их социализации в Украине. Исследованы проблемы социально-богословской идентификации евангельского протестантизма в украинском социуме, проанализированы основные тенденции его социально-политического развития с учетом необходимости евроатлантической интеграции Украины, формирования гражданского общества и налаживания партнерских отношений между государством и различными церковно-деноминационными организациями. Определены место и роль евангельского протестантизма в религиозной жизни Украины.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.11-343-011 + Э376

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА705758 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Муравська О. В. 
Німецька траурна погребальна музика лютеранської традиції як феномен європейської культури XVII - XX століть : Автореф. дис... канд. мистецтвознав. : 17.00.03 / О. В. Муравська; Одес. держ. муз. акад. ім. А.В.Нежданової. - О., 2004. - 16 c. - укp.

Уперше зразки лютеранської траурної погребальної музики розглянуто у вітчизняному музиконавстві як самостійний художній музично-історичний феномен. Розглянуто аспект лютеранської специфіки цієї музики у взаємодії з конкретною конфесіональною традицією. Наведено ідею культурологічного усвідомлення "Німецького реквіему" як реалізації християнської ідеї "смерті - підсумка" життєвого шляху людини за надособово-хоральним принципом її музичного втілення. Виявлено глибинні зв'язки типології "Німецького реквієму" з драматургією епіко-оповідального типу, а також з духом корпоративності німецької лютеранської общини та богослужбового акту. Уперше у вітчизняному музикознавстві у зазначеному контексті жанрової типології проаналізовано твори Г.Шютца, І.С.Баха, Р.Шумана, І.Брамса, Г.Ейслера, П.Хіндеміта, Е.Денісова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4НІМ)4/6-4 + Щ316 + Э376.11-503.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА328620 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Каріков С. А. 
Реформація і становлення Євангелічної Церкви та школи у Брауншвейзі (1517 - 1555 рр.) : Автореф. дис... канд. іст. наук / С. А. Каріков; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2006. - 19 c. - укp.

Вивчено розвиток Церкви та школи у середньовічному Брауншвейзі й охарактеризовано євангелічний рух у цьому місті, а також погляди та діяльність Йоганна Бугенхагена. Проаналізовано зміст Брауншвейзького церковного статуту 1528 р. і значення цього документу, визначено основні напрямки та результати розвитку Євангелічної Церкви та школи у Брауншвейзі у період пізньої Реформації. Доведено, що на різних етапах Реформації позиції міської влади міста змінювалися під впливом виступів бюргерства та курсу територіальної герцогської влади й євангелічних князів. Визначено, що регіональна модель церковної та шкільної освіти, що була вперше відображена у Брауншвейзькому статуті 1528 р., надалі реалізувалася у цьому місті та його окрузі, а також інших євангелічних територіях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ГЕР)431-4 + Э376.111 + Э376.11-343-011

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА341847 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Бондар І. О. 
Лютеранство в контексті загальноєвропейського духовного розвитку: особливості релігійно-культурних відносин : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.11 / І. О. Бондар; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. - К., 2011. - 20 c. - укp.

На підставі проведеного аналізу лютеранство постає як закономірний наслідок тривалих суперечок у християнській теології, синтезуючись з деякими радикальними, світськими філософськими теоріями. Розроблено періодизацію процесу генези християнства за критерієм модернізаційних змін та обгрунтовано, що лютеранство є першим і показовим конфесійним виявом християнства доби модерну. Показано, що під впливом лютеранських ідейних засад у християнстві формується нова антропологічна концепція, суттєво змінюється етична складова духовного життя європейського соціуму, яким усвідомлюється необхідність і практичне значення освітнього процесу та наукового знання, що є більш адекватним тогочасним запитам людини Нового часу. Наголошено на відображенні генези християнської богословської думки в процесі суттєвої модернізації духовної традиції. Доведено, що розповсюдження лютеранського віросповідання в Європі розпочинає модерністські тенденції в різних галузях художньої культури, трансформації якої виявляють логічний взаємозв'язок між релігієтвірним і культуротвірним процесами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.11-117.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА382455 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Год Н. В. 
Еразм Роттердамський, Мартін Лютер та їх полеміка з питання про свободу волі / Н. В. Год // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2009. - Вип. 27. - С. 273-277. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Висвітлено полеміку гуманіста Е. Роттердамського та теолога М. Лютера у 1524 - 1526 рр. Розглянуто позицію обох опонентів стосовно питання свободи волі. Доведено, що в цьому питанні була принципова різниця між гуманізмом та Реформацією.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.11-343-028.1 + Ю3(4НІД)43-401 + Э13(4НІД)4-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Завальнюк В. 
Виховання дітей в церковних громадах Євангельського Братського Союзу Німеччини (XVIII ст.) / В. Завальнюк // Нова пед. думка. - 2008. - № 3. - С. 14-15. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

У контексті показано актуальність вивчення та узагальнення найкращих зразків виховної роботи з дітьми в дусі християнської моралі та перенесення їх на національний грунт. Вивчено досвід виховання дітей у церковних громадах Євангельського Братського Союзу Німеччини (ЄБС) у XVIII ст., досліджено погляди на церковне виховання засновника Союзу графа Н.-Л. Цинцендорфа. Зроблено висновок, що у церковних громадах ЄБС Німеччини процес виховання був природним елементом життя усієї громади та поширювався на всі сфери життя її членів.

В контексте развития современной системы воспитания в Украине показана актуальность изучения и обобщения наилучших образцов воспитательной работы с детьми в духе христианской морали и перенесения их на национальную почву. При изучении вопроса воспитания детей в церковных общинах Евангельского Братского Союза Германии (ЕБС) в XVIII ст. исследованы взгляды на церковное воспитание основателя Союза графа Н.-Л. Цинцендорфа. Сделан вывод, что в церковных общинах ЕБС Германии процесс воспитания был естественным элементом жизни всего общества и распространялся на все сферы жизни ее членов.

This article deals both with the child's upbringing matter in the church communities of the Evangelical Brother's Union of Germany in the 18th century and the points of view of N. L. Zinzendorf, the founder of this Union, on the church upbringing.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.110.9(4НІМ)-43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22868 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Ревінкель О. О. 
Особливості освітньої діяльності евангельських шкіл на теренах колишньої Німецької Демократичної Республіки / О. О. Ревінкель // Вісн. Житомир. держ. ун-ту ім. І. Франка. - 2011. - Вип. 57. - С. 143-148. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Проаналізовано особливості освіти в новостворених євангельських школах на території нових федеральних земель Німеччини (колишньої НДР). Подано порівняльну характеристику державних та євангельських навчальних закладів, визначено роль і місце євангельських шкіл у системі освіти Федеральних земель Саксонія, Саксонія-Ангальт та Тюрингія. На конкретних прикладах розкрито специфіку навчально-виховного процесу у євангельських школах, окреслено сучасні форми та методи здійснення релігійної освіти, шляхи удосконалення відносин євангельських шкіл із державними школами та громадськістю.

Проанализированы особенности образования в новосозданных евангельских школах на территории новых федеральных земель Германии (бывшей ГДР). Приведена сравнительная характеристика государственных и евангельских учебных заведений, определены роль и место евангельских школ в системе образования федеральных земель Саксония, Саксония-Ангальт и Тюрингия. На конкретных примерах раскрыты специфика учебно-воспитательного процесса в евангельских школах, определены современные формы и методы осуществления религиозного образования, пути усовершенствования отношений с государственными школами и общественностью.

The article deals with the peculiarities of recently organized evangelical schools on the new federal lands of Germany (former GDR). A comparative characteristics of state and evangelical educational establishments is given. The role and place of evangelical schools are defined in the educational systems of the federal lands Saxony, Saxony-Anhalt and Turingen. On the definite examples of several evangelical schools the specifics of the educational process and outlines of the modern forms and methods of religious education in seeking ways of improvement of general climate in the classroom and creating relationships with public schools and the community are determined.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4НІМ)6 + Ч421.350.4 + Э376.110.9(4НІМ)-67

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Лукашенко А. І. 
Есхатологічні мотиви німецької реформації / А. І. Лукашенко // Вісн. Акад. праці і соц. відносин Федер. профспілок України. - 2009. - № 2. - С. 119-123. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Проаналізовано вплив середньовічної есхатології на виникнення реформаційного вчення Мартіна Лютера, хід Селянської війни як прояв радикального крила реформації, а також на наслідки реформації, якою було започатковано третю течію християнства - протестантизм.

Исследовано влияние средневековой эсхатологии на возникновение реформационного учения Мартина Лютера, ход Крестьянской войны как проявление радикального направления реформации, а также на последствия реформации, которой было основано третью ветвь христианства - протестантизм.

The influence of medieval eschatology on Martin Luther's reformation doctrines, the process of peasant war as a reflection of a radical reformation wing are traced in the article. The consequences of the reformation which started the third branch of Christianity - Protestantism are revealed.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.11-343-011

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69880 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Чирук С. В. 
Народжуваність та смертність у лютеранській колонії Фрейденталь XIX - поч. XX ст. / С. В. Чирук // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2015. - Вип. 43. - С. 70-73. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

На основі даних метричних книг, посімейних списків та ревізій було визначено демографічні показники колонії Фрейденталь. Актуальність вивчення демографічних показників лютеранських колоній Південної України пояснюється можливою відмінністю умов життя лютеран у регіоні. Автор приходить до висновку, що у XIX ст. в колонії прослідковувалися зміни у тривалості життя та сумарному коефіцієнті народжуваності, а також тривалості репродуктивного періоду у жінок. Рівень народжуваності та смертності був нижчим, ніж в інших зафіксованих випадках. Наявність суттєвих відмінностей у демографічних показниках розглянутих лютеранських колоній вказує на необхідність розширення знань про демографічні дані інших колоній регіону.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.110.9(4УКР7)-35 + С73(4УКР7)5-24

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Котляров П. М. 
Філіп Меланхтон між гуманізмом і Реформацією: проект реформи школи Нюрнберга та її пріоритети / П. М. Котляров // Наук. пр. іст. ф-ту Запоріз. нац. ун-ту. - 2017. - Вип. 48. - С. 279-282. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Здійснено спробу розглянути діяльність Філіпа Меланхтона у справі реформування німецьких шкіл в 20-х роках XVI ст. Основою для дослідження став створений Меланхтоном план для школи Нюрнберга. У плані йдеться не лише про школу Нюрнберга, яка за наповненістю дисциплінами перебувала між університетами і латинськими школами, маючи статус школи вищого рівня, але й про початкову шкільну освіту і латинські школи. Особливістю плану є те, що тут релігійний компонент не просто збільшується, але втрачаючи ознаки факультативності перетворюється на обов'язковий.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4НІМ)431-22 + Э376.11-343-028

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69253 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Чирук С. В. 
Лютеранські колонії Південної України кінця XVIII - початку XX ст: історико-демографічний аспект : автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / С. В. Чирук; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. - Дніпро, 2016. - 20 c. - укp.

Розглянуто демографічний розвиток лютеранських колоністів Південної України за період від кінця XVIII до початку XX ст. На прикладі окремих колоній із застосуванням репрезентативного масиву даних відтворено динаміку та рівні показників народжуваності, смертності та природного приросту колоністів, визначено коефіцієнти шлюбності, спеціальний коефіцієнт народжуваності та середню очікувану тривалість майбутнього життя. Демографічна поведінка лютеранських колоністів розглядається у зв'язку із прямим та опосередкованим впливом на неї церковної та світської влади. Зроблено висновок, що демографічна поведінка лютеранських колоністів мала особливості та хронологічно змінювалась. Протягом досліджуваного періоду лютеранські колоністи не переживали значних демографічних катаклізмів, а їх природний приріст і середня тривалість життя були високими. Найбільш кризовим явищем періоду стала епідемія скарлатини 1841 р. Вказується на зростання тривалості життя лютеранських колоністів з другої половини XIX ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)4/5-27 + Э376.110.9(4УКР7)-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА426771 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Котляров П. М. 
Гуманіст і реформатор: освітні, релігійні та соціально-політичні практики Філіпа Меланхтона : автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.02 / П. М. Котляров; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. - Київ, 2018. - 34 c. - укp.

Зроблено комплексний аналіз освітніх, релігійних та соціально-політичних практик Філіпа Меланхтона. Проаналізовано історіографію питання та охарактеризовано вплив релігійних, політико-ідеологічних та соціокультурних настанов на формування образу Меланхтона у науковій літературі. Приділено увагу функціонуванню дореформаційних шкіл Німеччини та на основі шкільних статутів висвітлено ідею Меланхтона про створення трикласної шкільної системи. Значної уваги приділено проблемі поєднання в шкільній освіті принципів pietas et eruditio. Визначено, якими релігійними та гуманістичними імперативами керувався мислитель у суспільно-політичній діяльності. Прослідковано теологічне обгрунтування категоричного несприйняття Меланхтоном селянських повстань та військового спротиву князів імператору. Проаналізовано межі можливо допустимого компромісу Меланхтона в релігійних питаннях. Розглянуто дипломатичні практики Меланхтона, якими був покладений початок діалогу між країнами із різними релігійними системами. Реконструйовано формування образу Меланхтона засобами візуального мистецтва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.11-343-028 Філіп Меланхтон + Ч33(4НІМ)431-22 Меланхтон Ф.

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА432796 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Махорін Г. Л. 
Лютерани в історії Волині-Житомирщини : до 220-річчя заснування у Житомирі лютеран. громади : [монографія] / Г. Л. Махорін. - Житомир : НОВОград, 2021. - 115, [4] c. - Бібліогр.: с. 108-111 - укp.

Висвітлено історію появи, розселення і життя лютеран на території Волині-Житомирщини. Основну увагу приділено особам німецької національності, оскільки вони переважали серед лютеран. Висвітлено діяльність видатних представників німецького народу, які мешкали та працювали в Житомирі у різні історичні епохи. Вперше зроблено комплексне дослідження Лютеранського кладовища, яке є пам'яткою культурної спадщини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.110.9(4УКР-4ЖИТ)-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА864003 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського