Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (169)Книжкові видання та компакт-диски (221)Журнали та продовжувані видання (176)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш100.33$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Шарипін А.В. 
Антропологізм і когнітивна семантика: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.02 / А.В. Шарипін ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Розроблено концепцію інтертеоретичних структур когнітивного простору людини. Проаналізовано причини, що протидіють інтегруванню феномену цілісності у простір міждисциплінарного дискурсу. Зазначено, що метатеоретичне виродження ліній демаркації стає наслідком епістемологічної невизначеності філософського антропологізму, розроблення інтертеорії когнітивної дії усталює апроксимацію до синтетичної філософії людини та дозволяє виявити межі інтеграції антропологічного принципу. Особистість як інтенціональна система організована згідно з принципом редукції до стану невизначеності (мережної архітектури). Активні та пасивні наміри подвійно ущільнюють каузальні зв'язки світу. Поле когнітивної взаємодії семантичного вузла у життєвому світі оформляється за допомогою інтенціональної геометрії. Геометричну форму інтенцій, правила їх посилення, інваріанти фіксують когнітивні наміри природничих наук, когнітивні теорії мови, моралі, суспільства, комунікації. Можливість їх практичного впровадження досліджено на прикладі еволюції поглядів на природу "ефіру" (вкладеність семантичних мереж концептів). Відображення інертеоретичних структур науки та філософії ілюмінує "інтеграційні межі" особистості: цілісність монади інтенціонального вузла, діади каузальних інтенцій світу та тріади когнітивних інтенцій тіло - інтенція - свідомість.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.26 + Ю252:Ш103.2 + Ш103.1 + Ш100.33 +
Шифр НБУВ: РА361904

Рубрики:

      
2.

Юнацька А. Б. 
Вербалізація стереотипів іспаномовної культури в американському варіанті англійської мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А. Б. Юнацька ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2006. — 16 с. — укp.

Вперше на новітньому мовному матеріалі було проведено лінгвокультурологічне, етнолінгвістичне та соціолінгвістичне дослідження вербалізації етнічних стереотипів в англійській мові США. Встановлено конкретні корелятивні зв'язки між етнічними стереотипами та дерогативними мовними характеристиками іспаномовних етносів в американському варіанті англійської мови. Запропоновано класифікацію етнокультурно забарвлених одиниць, зокрема, пейоративних іспанізмів та псевдоіспанізмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-06 + Ш147.21-06 + Ш100.33 +
Шифр НБУВ: РА342850

Рубрики:

      
3.

Комар О.С. 
Етнокультурна парадигматика національно-маркованих мовних одиниць: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.С. Комар ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т філол. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження етнокультурної специфіки національно-маркованих мовних одиниць. В основу характеристики фактичного матеріалу покладено частотність вживання, типовість та етнокультурну значущість національно-маркованих мовних одиниць у лексикографічних та етнографічних джерелах, фольклорних та художніх текстах, а також у живому мовленні. Визначено особливості співвідношення мови і свідомості індивіда, мови і мислення, мови і культури. Проаналізовано сучасні студії мовної картини світу та психологічні особливості асоціативних реакцій мовців. Розкрито окремі фрагменти мовної картини світу, природних явищ, традиційних власних назвах, формульних сполуках, ряді фразеологізмів та паремій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-3 + Ш100.33 +
Шифр НБУВ: РА367634

Рубрики:

      
4.

Голубовська І.О. 
Етноспецифічні константи мовної свідомості: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.15 / І.О. Голубовська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 38 с. — укp.

На матеріалі української, російської, англійської та китайської мов розглянуто культурно детерміновані мовні феномени (етноспецифічні константи мовної свідомості, лінгвокультореми), що виявляються на фонетичному, морфологічному, лексичному, фразеологічному, синтаксичному рівнях. Запропоновано новий категоріальний апарат метаопису національно-мовних картин світу, який грунтується на понятті культурного "квантування" семантичного простору, запозиченого з квантової механіки, а також когнітивному понятті концептуалізації. Розроблено принципово новий підхід до аналізу даних картин світу та виділено аспекти їх вивчення - мовна картина світу та сенсорно-рецептивна концептуалізація дійсності, емоційно-оцінна концептуалізація дійсності, культурні компоненти, етнічні стереотипи, вторинна номінація, морально-ціннісні пріоритети етнічної спільності. Головну увагу приділено феноменові етнічної ментальності, тобто способу народного сприйняття, відчуття, переживання, осмислювання, уявлення й оцінювання реальної дійсності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.33 + Ш100.02 +
Шифр НБУВ: РА332575

Рубрики:

      
5.

Шип С.В. 
Знакова функція та мовна організація музичного мовлення: Автореф. дис... д- ра мистецтвознавства: 17.00.03 / С.В. Шип ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2002. — 42 с. — укp.

Визначено головні властивості художнього символу: матеріальна зумовленість, необмеженість класу позначених об'єктів, іконічний принцип означення, здатність до вираження особистісних смислів, структурна складність та підпорядкованість закономірностям мовної системи. Розглянуто історичний розвиток наукових уявлень про музику як мовлення та особливу мову, що поклало лінгвосеміотичний підхід у теоретичному музикознавстві ХХ ст. Розроблено універсальну модель музичної мови. Описано музичну мову, що базується на трьох організаційних рівнях - базису, норми та узусу. Проаналізовано фонемний, морфемний та синтаксичний механізми музичної мови. Музичні фонеми визначено як звукові типи, створені у музично-мовній практиці. Розглянуто методи розуміння синтаксичної побудови музичного тексту, що базуються на понятті поверхневого та глибинного синтаксису, модальності і предикативності музичного висловлення. Запропоновано нові визначення традиційних понять мотив, фраза, речення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ310.15 + Ш100.33 +
Шифр НБУВ: РА321896

Рубрики:

      
6.

Міщенко В.Я. 
Комплімент в мовленнєвій поведінці представників англомовних (британської та американської) культур: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / В.Я. Міщенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 18 с. — укp.

Розглянуто комплімент як особливий вид мовленнєвих вчинків у поведінці носіїв британського та американського варіантів англійської мови. Опис здійснено з позицій діяльнісного підходу, у рамках діади "ціль - засіб". Поняттєвий апарат дослідження інтегрує положення теорії мовленнєвих актів, теорії мовленнєвої діяльності та концепції ввічливості. Це дозволяє інтерпретувати компліментарне висловлювання як мовний засіб досягнення якісно різних (мовленнєвих і немовленнєвих) комунікативних цілей, тобто як мовну реалізацію мовленнєвої дії, що є складною єдністю іллокутивного, перлокутивного актів та соціальної дії. Виявлено іллокутивні цілі компліменту, критерії його щирості, відмінності компліменту від схожих іллокутивних актів, ознаки прямих і непрямих, суто непрямих та імпліцитних іллокутивних актів компліменту. Визначено механізм, що лежить в основі перлокутивного акту компліменту, та фактори, які зумовлюють його успішність. Виділено класи й типи компліментів - соціальних дій. Проаналізовано їх структурно-семантичні, прагматичні та етнокультурні особливості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-711 + Ш100.33
Шифр НБУВ: РА307928 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Собуцький М.А. 
Мовна ситуація західноєвропейського середньовіччя в аспекті мовно- культурної взаємодії: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.15 / М.А. Собуцький ; Київський ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 1999. — 32 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.33 + Ш146.13 + Т3(0)4-7

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
8.

Подолян І.Е. 
Національна специфіка семантики фітомінів в українській, англійській та німецькій мовах (контрастивний етнопсихолінгвістичний аналіз): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / І.Е. Подолян ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням семантичної відповідності слів, які в різних мовах мають єдиний понятійний компонент. Методом вільного асоціативного експерименту, в якому взяли участь представники України, США й Німеччини, було визначено універсальні й національно-специфічні ознаки семантики 50 загальновживаних українських, англійських і німецьких фітонімів-корелятів. За допомогою лексикографічних, фольклорних і країнознавчих джерел було досліджено мовні й етнокультурні передумови фонової семантики назв рослин. Окрему увагу приділено зіставленню фітонімів-корелятів на базі їх символічних конотацій, виявлених в асоціативному експерименті та перевірених на предмет їх усталеності в поетичних творах XX ст. За результатами аналізу асоціативної поведінки учасників експерименту та їх уявлень щодо рослин зроблено висновки про особливості мовних картин світу українців, американців і німців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.751 + Ш100.33 + Ш12-315.5
Шифр НБУВ: РА310501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Тищенко О.В. 
Обрядова семантика слов'янських мов у зіставно-типологічному аспекті: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.15 / О.В. Тищенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 32 с. — укp.

Досліджено обрядову семантику слов'янських мов у синхронії та діахронії. З'ясовано принципи та способи номінації обрядових лексичних позначень в ономасіологічному та семасіологічному аспектах. Виявлено закономірності їх лексико-семантичної типології та структурно-семіотичне і концептуальне моделювання. Наведено зіставну характеристику міжобрядової стереотипної моделі номінації, стратифікація якої зорієнтовна на інваріантну модель сімейних ритуалів, а також пов'язана з її складниками: концептуальними сферами або зонами, еволюційно-семіотичними рядами й обрядовими кодами - акціональним, агентивним, предметним, функціональним. Встановлено міжпольові та перехресні кореляції обрядових семем та їх етимонів із семіотично та лексично маркованими концептами та семантичними опозиціями в архетипній моделі світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141-31 + Ш100.33
Шифр НБУВ: РА315545 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Тищенко-Монастирська О.О. 
Порівняння в тексті фольклору (на матеріалі української, російської, кримськотатарської і татарської мов): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.15 / О.О. Тищенко-Монастирська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Запропоновано нові підходи до вирішення наукової проблеми компаративності. Виділено універсальні для даних чотирьох мов тематичні групи зі значенням природних символів з предметним значенням, що відповідають шкалі цінностей кожного етносу. Досліджено мовно-культурні ареали, а також ареальна взаємодія різносистемних мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш12-71 + Ш100.33
Шифр НБУВ: РА372062 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Заза Ю. Я. 
Регістрові характеристики ситуації початку комунікативного контакту (на матеріалі української, чеської й арабської мов): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.15 / Ю. Я. Заза ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2010. — 19 с. — укp.

Досліджено регістрові характеристики дискурсу, які визнають екстралінгвістичні умови детермінантами комунікативної поведінки мовців. Виділено регістрові характеристики ситуації початку комунікативного контакту (ПКК) у межах прагмалінгвістичного підходу. З'ясовано вплив конфігурації соціальних ролей мовців на комунікативну поведінку українських, чеських та арабських мовців у ситуації ПКК. Охарактеризовано вербальні засоби асиметричного та симетричного типу спілкування в ситуації ПКК, а також спілкування за наявності тендерної опозиції. З'ясовано комунікативного ініціатора ПКК і вибору теми спілкування. Запропоновано тематичний репертуар ситуації ПКК у межах української, чеської, арабської етнолінгвокультурах. Охарактеризовано засоби мовного коду - українські, чеські, арабські вербалізатори ситуації ПКК у прагматичному та міжкультурному аспектах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш12-70 + Ш100.33
Шифр НБУВ: РА371342 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Архипова Л.Д. 
Роль інтерпретації в культурі: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / Л.Д. Архипова ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Визначено поняття інтерпретації як спеціальних зусиль (процедур), викликаних порушенням звичного сприйняття чи коммунікації та спрямованих на відновлення смислотворення, яке супроводжує розуміння. Обгрунтовано модель інтерпретації, згідно з якою вона виступає певним мета-текстом у відношенні до вихідного тексту повідомлення (появою Іншого) та до активної смислотворчої свідомості інтерпретатора, та є способом утримування паузи перед створенням смислу. Доведено, що інтерпретація пов'язана зі здатністю людської свідомості створювати й використовувати знаки, тобто здійснювати семіотичну активність. Показано, що інтепретація є необхідною навичкою для здійснення існування людини в культурі, оскільки є такі культурні практики, які існують лише як інтерпретація, їх стає все більше за умов видозміненого життєвого світу людини доби Постмодерну. Розроблено спеціально герменевтичні процедури, придатні для дослідження інтерпретації як предмету міждисциплінарного аналізу, утримуваня мета-позиції через "наївний" опис і виявлення наскрізних тем у їх варіаціях та словникового запасу сучасних інтелектуальних практик.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю251.518.3 + Ш100.33 +
Шифр НБУВ: РА321428

Рубрики:

      
13.

Ковтун Т.В. 
Словесні символи першоелементів буття у тексті російської казки та внутрішньому лексиконі людини: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Т.В. Ковтун ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т філол. — К., 2005. — 15 с. — укp.

Проведено дослідження символічних значень першоелементів буття (води, вогню, землі, повітря) та особливостей їх об'єктивації у казковому тексті та внутрішньому лексиконі людини. Встановлено, що казковим символам притаманні такі ознаки, як багатозначність, яка в деяких випадках характеризується дифузністю семантики (особливо це стосується символів води та вогню), а також амбівалентність (або полівалентність) оцінних конотацій. Доведено, що спектр символічних значень першоелементів буття, який виявлено на основі контекстуального аналізу, є актуальним для мовної свідомості носіїв російської культури. Відзначено, що даний факт підтверджує існування взаємодії, взаємопроникнення, взаємозбагачення у процесі текстової та ментально-вербальної реалізації мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-310 + Ш100.33 + Ш3(4РОС)-615.1 +
Шифр НБУВ: РА339984

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
14.

Слободянюк Н.Ю. 
Український національно-культурний компонент у мові художньої історичної прози Пантелеймона Куліша: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.Ю. Слободянюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено лексико-семантичні особливості національно маркованої лексики в мові художньої історичної прози П.Куліша, подано предметно-тематичну та генетичну класифікації національно забарвленої лексики історичних творів П.Куліша. Встановлено, що національно-культурна сема може виявлятися як на рівні денотативного (безеквівалентні найменування), так і на рівні емпіричного (фонова лексика) та конотативного (слова-символи) компонентів значення слова. Доведено, що П.Куліш під час перекладу роману "Чорна рада" російською мовою використав сім способів трансляційного перейменування слів з національно-культурною семантикою, одним з перших виявив зв'язок між мовою та національною ментальністю, мовою та культурою народу. Складено словник-довідник національно маркованої лексики історичної прози П.О.Куліша.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.33 + Ш141.4-72 Куліш, П. + Ш5(4УКР)5-4Куліш, П. 534
Шифр НБУВ: РА315969 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
15.

Коцюба З. Г. 
Універсальне і національне в паремійних фондах мов європейського ареалу (лінгвокультурологічний аспект): автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.15 / З. Г. Коцюба ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т філології. — К., 2010. — 32 с. — укp.

Досліджено особливості паремійної вербалізації універсальних і національних базових світоглядних засад носіїв слов'янських, германських і романських мов. Визначено підходи до лінгвокультурологічного аналізу специфіки реалізації ідіоетнічного й універсального в прислів'ях і приказках. Обгрунтовано доцільність застосування опозиційного підходу до аналізу специфіки об'єктивізації побутової свідомості в різномовних пареміях. Висвітлено національні пріоритети в системі цінностей носіїв української, російської, польської, англійської, французької мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.33 + Ш12-33
Шифр НБУВ: РА376473 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського