Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (71)Книжкові видання та компакт-диски (107)Журнали та продовжувані видання (25)
Пошуковий запит: (<.>U=Т3(4УКР)4-7$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Стецик Ю.О. 
Василіанські монастирі Перемишльської єпархії: інституційний розвиток, економічне становище та релігійна діяльність (кінець XVII - XVIII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.О. Стецик ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2005. — 18 с. — укp.

Досліджено основні аспекти діяльності василіанських монастирів на теренах Перемишльської єпархії впродовж кінця XVII - XVIII ст. Вивчено інституційний розвиток чернецтва, виокремлено певні періоди: фундації (кінець XIII - XVII ст.), перехід до унії (кінець XVII - початок XVIII ст.), утворення Святопокровської провінції та входження до неї унійних монастирів єпархії (1739 - 1745 рр.), пореформенний період (1745 - 1772 рр.). Вивчено економічне підгрунтя функціонування чернечих обителей, яке відобразилося в організації певних господарсько-фінансових відносин: введенні фільваркового господарства, наявності різного роду допоміжних промислів і участь у тогочасних фінансово-кредитних відносинах. Розглянуто внутрішню, релігійну діяльність ченців. З'ясовано основні засади духовної формації чернецтва східного обряду, які в аналізований період зазнали певних змін від єпархіальної до централізованої системи управління з чітко регламентованим уніфікованим монастирським уставом та Конституцією ЧСВВ. Визначено чинники, які впливали на провадження духовного вишколу ченців: кіновіяльний (спільний) уклад життя, поміркованість у їжі, скромність в одязі, молитва, піст, реколекції та інші духовні практики. Зокрема, домінували внутрішні студії з риторики, філософії та богослов'я, які у другій половині XVIII ст. спричинилися до піднесення освітнього рівня василіанського чернецтва на теренах єпархії. Досліджено душпастирську працю отців-василіан, яка відобразилася в утриманні парафій, провадженні реколекцій, місій, проповідей, оповідей, служінні в жіночих монастирях та при єпископській кафедрі. Визначено внесок василіанських монастирів у розвиток духовної культури Підгір'я, який висвітлено в аспекті функціонування освітньо-культурних осередків - скрипторіїв, хорових капел, шкіл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 + Э377.109(4УКР)-647.2 +
Шифр НБУВ: РА340887

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Тимчак Я.В. 
Військово- фізична підготовка в Україні (IX-XVIII ст.): Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / Я.В. Тимчак ; Волинський держ. ун-т ім. Лесі Українки. — Луцьк, 1998. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)36-1 + Т3(4УКР)4-7

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
3.

Горбаченко Т.Г. 
Вплив християнства на становлення писемної культури Русі-України: філософсько-релігієзнавчий аспект: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.11 / Т.Г. Горбаченко ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 35 с. — укp.

Вперше комплексно досліджено вплив християнства на становлення писемної культури Русі-України з позицій системного розгляду етноконфесійних проявів її будови. Обгрунтовано зв'язок писемної культури з історичною свідомістю, її непересічну роль у збереженні етнічної та політичної самосвідомості Русі-України. Розглянуто роль мови, писемності, рукописної, друкованої книги, монастирської бібліотеки як складових системи писемної культури, що свідчать про пізнавальні, естетичні, духовно-релігійні потреби народу та є своєрідним засобом відтворення духовного та релігійного життя соціуму, національного стилю мислення та менталітету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-117.3 + Т3(4Укр)4-7
Шифр НБУВ: РА316995 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Таранець С.В. 
Джерела з історії старообрядства Правобережної України кінця XVIII - початку XX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.В. Таранець ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2003. — 18 с. — укp.

З'ясовано закономірності продукування, відкладення та зберігання джерельної бази, рух фондоутворення, співвідношення первісної та потенційної джерельної бази. Проведено широкомасштабну архівну евристику у відповідних українських та російських архівних фондах, уведено до наукового вжитку близько 2,2-х тис. документальних джерел та зареєстровано 271-ну старообрядську книгу та рукопис. З'ясовано видову палітру джерел, інформаційний потенціал джерел різних видів та діловодного походження (документи світських вищих, центральних та місцевих органів влади, джерела старообрядського походження, документи офіційної Російської Церкви). Досліджено "Єпархіальні відомості" Київської, Подільської та Волинської єпархій як джерело з історії проблеми. Розглянуто специфіку діяльності історико-археографічних експедицій. Доведено, що потенційна джерельна база відзначається високою репрезентативністю та дає змогу всебічно досліджувати історію та культуру старообрядства Правобережної України кінця XVIII - початку XX ст. Виділено інформаційні лакуни. Укладено тематичний каталог діловодних справ, старообрядських книг та рукописів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 + Т3(4УКР)5-7 + Э372.242,1 +
Шифр НБУВ: РА323738

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Лошков Ю.І. 
Диригентське оркестрове виконавство в контексті української культури XVIII - XX ст.: автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 26.00.01 / Ю.І. Лошков ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2008. — 37 с. — укp.

Вперше на підставі системного підходу фундаментально досліджено специфіку інтеграції диригентського виконавства європейського типу в культурне життя України XVIII - XIX ст. Виокремлено системні ознаки професійного музичного мистецтва, основою функціонування якого є "штучний" тип репрезентації культурної традиції. Визначено культурні сфери функціонування диригентського виконавства в Україні у XVIII - XIX ст., а також професійний характер діяльності керівників музичних колективів у регулярній армії, пансько-маєтковому середовищі, театральних антрепризах та аматорський - у навчальних і просвітніх закладах. Доведено, що диригування як знакова система формувалася в Україні у межах професійної капельмейстерської діяльності. З'ясовано, що естетичні засади диригентського виконавства сформовані учителями музики, які активно культивували колективні форми європейського музикування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.1-73(4УКР)4/5 + Т3(4УКР)4-7 +
Шифр НБУВ: РА357527

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Денисенко В. А. 
Духовна освіта в Україні X - XVIII ст.: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / В. А. Денисенко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю. Федьковича. — Чернівці, 2011. — 31 с. — укp.

Проаналізовано архівні документи, вітчизняну та зарубіжну історіографію, мемуари та матеріали періодичних видань. Вперше комплексно досліджено історію духовної освіти в Україні протягом майже тисячоліття. Розкрито динаміку розвитку освітнього процесу, соціальні передумови виникнення релігійної мережі освітніх закладів, показано роль духовної освіти у формуванні культурного простору тогочасного суспільства. Проаналізовано вплив богословської та теологічної спадщини, книжкової культури на розвиток духовної освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 + Э370.9(4УКР)-67
Шифр НБУВ: РА382196 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Литвин І.В. 
Значення Михайлівського Золотоверхого монастиря в духовному та соціально-економічному житті України у 1620 - 1786 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.В. Литвин ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Проаналізовано особливості господарської діяльності Михайлівського Золотоверхого монастиря в 1620 - 1786 рр., передумови та причини активного економічного розвитку обителі. Висвітлено особливості формування земельного фонду святині та з'ясовано внесок монастиря у розвиток сільськогосподарського виробництва та промисловості України. З'ясовано основні зміни у становищі монастирських підданих у зазначений період та визначено основні форми залежності селян від монастирської адміністрації. Досліджено вплив діяльності настоятелів Михайлівського Золотоверхого монастиря на суспільно-політичний, науковий і культурний розвиток українського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)-9 + Т3(4УКР)4-7 + Э372.09(4УКР)-647.2 +
Шифр НБУВ: РА364476

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Бердник О.С. 
"Історія Русів" як метатекст: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.С. Бердник ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено розвиток теорії метатексту в парадигмі сучасних уявлень про діалогічну спрямованість будь-якого ( особливо мистецького) тексту як явища культури. Обгрунтовано поняття "домінантного коду" як позиції автора-митця, що детермінується певною ідеологією та його мистецького завдання, які визначають створення нової форми у ситуації метамнемонічного зв'язку між автором та реципієнтом як ціннісного ставлення до змісту естетичного об'єкта, який пізнається та співпереживається реципієнтом. Обгрунтовано поняття "метатексту" як віртуального тексту, створеного під час інтра- та інтертекстуального діалогу реципієнта з мистецьким текстом. Інтерпретовано "Історію Русів", в межах сучасних естетичних норм та як завершений мистецький словесний текст, розглянутого як метатекст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)4-334 + Т3(4УКР)4-7
Шифр НБУВ: РА314276 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія:    
9.

Алексієвець Л.М. 
Києво-Могилянська академія у суспільному житті України і зарубіжних слов'янських країн (XVII - XVIII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.М. Алексієвець ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2000. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано роль Києво-Могилянської академії у суспільному житті України і зарубіжних слов'янських країн у XVII - XVIII ст. Висвітлено історичні передумови її виникнення та розвитку, досліджено проблеми участі києвомогилянців у відродженні Української держави, розглянуто їх зв'язки з козацтвом, гетьманською державою, розкрито характер і значення КМА в єднанні українських земель. Особливу увагу приділено визначенню ролі могилянців в інтеграції України у загальнослов'янський і світовий культурні процеси.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: 4213(4Укр)4 + Э372.27-677.4 + Т3(4Укр)46-7 + Т3(4Укр)4-7
Шифр НБУВ: РА307949 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Гончар О.Т. 
Проблеми історії та культури України в епістолярій спадщини М.І.Костомарова: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / О.Т. Гончар ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено проблеми історії та культури України в епістолярній спадщині відомого історика, публіциста, громадського діяча М.Костомарова. Проаналізовано опубліковане й неопубліковане лестування вченого, що складає близько 600 одиниць у 33-х фондах 2-х архівів, рукописних колекцій 3-х бібліотек та 1-го музею. Значну частину епістолярних джерел актуалізовано вперше. Джерела систематизовано за кількома критеріями, визначено їх археографічні особливості та специфіку епістолярного стилю кореспондентів. Шляхом джерелознавчого аналізу проведено тематичну диференціацію змісту листування: за проблемно-хронологічним принципом виділено основні проблеми історії та культури України, серед яких: науковий диспут М.Костомарова з М.Погодіним щодо походження Русі; створення ним історичних образів Б.Хмельницького та І.Мазепи; боротьба вченого за утвердження української мови та культури на етнічних українських землях за умов Російської імперії 1840 - 1880 рр.; ставлення історика та його кореспондентів до суспільно-політичних подій другої половини XIX ст. Систематизовано відомості про адресатів і кореспондентів, кількість листів, місце зберігання, періоди листування. Епістолярій визначено як багатошарове й надзвичайно інформативне джерело для всебічного дослідження важливих проблем історії та культури України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)-8 Костомаров + Т3(4УКР)4-7 +
Шифр НБУВ: РА357512

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
11.

Литвиненко 
Релігійні чинники у процесі формування та розвитку української нації: автореф. дис... канд. філос. наук: 21.03.01 / Олександр Миколайович Литвиненко ; Рада національної безпеки і оборони України; Національний ін-т проблем міжнародної безпеки. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4УКР)34-113.1 + Т3(4УКР)4-7
Шифр НБУВ: РА365278

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Харитонова О. В. 
Скло козацьких пам'яток України XVII - XVIII ст.: джерелознавчий аспект: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.06 / О. В. Харитонова ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2010. — 16 с. — укp.

Досліджено певні аспекти матеріальної та духовної культури й історії українського народу, зокрема, козацтва. Надано підстави для визначення періодів у хронологічних межах функціонування пам'яток доби пізнього середньовіччя - ранньомодерного часу. Вперше здійснено критичний та логічний аналіз виробів гутного скляного виробництва України й імпорту XVII - XVIII ст. із залученням масових джерел з культурних шарів пам'яток козацької доби лівобережжя та Слобожанщини. Узагальнено дані щодо наявних колекцій. Здійснено класифікацію виробів, запропоновано критерії їх датування. Обгрунтовано концепцію місцевого виробництва та визначено його специфіку. Розглянуто соціальне середовище ймовірних споживачів і замовників, простежено залежність українського склоробства від загальних тенденцій європейської та східної моди.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7,01 + Т4(45УКР)4-41,01 + Т211(4УКР)4
Шифр НБУВ: РА373664 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Тоїчкін Д.В. 
Українська шабля XVII - XVIII ст. як історичне джерело: витоки, типологія, виготовлення та поширення (за матеріалами музейних колекцій України): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Д.В. Тоїчкін ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Створено сучасні класифікаційні схеми, методики опису холодної зброї. Розроблено українську зброєзнавчу термінологію, узагальнено наукові погляди щодо історичного розвитку шаблі. На підставі аналізу писемних джерел виявлено українські центри ремісничого виготовлення шабель, а саме : цехового та позацехового - Львів, Кам'янець, Київ, Стародуб; козацького - Канів, Київ, Корсунь; сільського - с.Шабельники на Черкащині. Досліджено шляхи поширення клинкової зброї в українських землях, розглянуто питання щодо значення шаблі у комплексі озброєння українського козака. Значну увагу приділено аналізу шабель з найбільших музейних колекцій України. Установлено, що як озброєння українських козаків використовувались шаблі турецьких типів, перські шамшири, польсько-угорські, карабелі, ординки, "шаблі орла" та гусарські карабелі. На підставі аналізу іконографічних джерел виявлено пріоритети використання певних типів шаблі різними верствами українського населення. Обгрунтовано поняття "українські козацькі шаблі", що визначені як "козацькі шаблі" (сукупність морфологічних типів шабель, що знаходилися на озброєнні козаків), змонтовані в українських зброярських центрах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 + Ц808 г(4УКР)44 +
Шифр НБУВ: РА336715

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Голик Р.Й. 
Уявлення при надприродне в українській культурі X - XVIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Р.Й. Голик ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2005. — 18 с. — укp.

Досліджено функції уявлень про надприродне у процесі розвитку української релігійної та світської культури протягом X - XVIII ст. Простежено шляхи та форми їх теологічного, літературного та наукового переосмислення, а також прояви у суспільних ритуалах, мистецтві та мовній "картині світу" даного хронологічного періоду. Уявлення про надприродне розглянуто як елементи "магічного бачення світу" та "містичної семіотики" (релігійного розуміння знаків та їх функцій), що в багатьох аспектах визначали характер української домодерної культури. Доведено суттєвий вплив уявлень про надприродне на формування релігійних, соціально-політичних настроїв та інтелектуальних течій українського суспільства X - XVIII ст., а також його колективної підсвідомості. Встановлено специфічні риси сприймання надприродного у культурі X - XIII ст. Розкрито вплив візантійських агіографічних зразків на процес творення образів чудесного у давньоруській культурі. Проаналізовано наслідки еволюційних змін сутності поняття надприродного у процесі переходу від середньовічної до ранньоновітньої релігійності, показано вплив західних зразків на переосмислення досліджуваних категорій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 +
Шифр НБУВ: РА340434

Рубрики:

Географічні рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського