Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (138)Книжкові видання та компакт-диски (223)Журнали та продовжувані видання (54)
Пошуковий запит: (<.>U=П728$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Худіяш Ю.М. 
Біологічна дія похідних піридину (препарат "Івін") на ранні стадії онтогенезу риб: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.10 / Ю.М. Худіяш ; НАН України, Ін-т гідробіології. — К., 2008. — 22 с. — укp.

Встановлено закономірності дії N-оксиду 2,6-диметилпіридину за широкого діапазону його концентрацій у воді на життєздатність, біохімічні та цитологічні показники риб коропа (Cyprinus carpio L.) і білого товстолоба (Hypophtalmichthys molitrix Val.) на різних етапах онтогенезу. Виявлено, що ступінь токсичності N-оксиду похідного піридину залежить від концентрації у воді та тривалості впливу на організм, а також вікової чутливості ембріонів, личинок, цьоголіток риб. З'ясовано, що найбільш чутливими до дії препарату "Івін" є личинки коропа та білого товстолоба, менш чутливими - цьоголітки риб, найбільш витривалою - їх ікра. Виявлено, що за 24-х годинної експозиції летальні концентрації N-оксид 2,6-диметилпіридин становлять для ікри коропа 5 610,6 мг/л, для білого товстолоба - 645,2 мг/л, для їх личинок відповідно 81,9 і 67,9 мг/л, а цьоголіток коропа - 613,2 мг/л. Встановлено позитивну дію препарату "Івін" (N-оксид 2,6-диметилпіридин) за дії концентрацій 0,01 - 0,1 мг/л на процеси ембріонального розвитку ембріонів білого товстолоба, а за дії концентрацій 0,001 мг/л - коропа, зокрема, зафіксовано підвищення (на 6,5 - 15 %) життєздатності ікри на стадії вилуплення личинки, що пояснюється фунгіцидними властивостями препарату. Доведено, що відносно висока концентрація (100 мг/л) препарату викликає зупинку розвитку ікри риб внаслідок утворення генетично дефективних клітин з аномально великими ядрами. З'ясовано, що утворення даних клітин викликає порушення нормального перебігу диференціювання тканини на стадії закінчення гаструляції. Доведено, що підвищення концентрацій N-оксиду похідного піридину у воді викликає зниження вмісту нуклеїнових кислот і загального білка в тканинах риб. Виявлено різну чутливість організму личинок і цьоголіток риб до підгострої та хронічної дії препарату. За підгострої дії N-оксиду похідного піридину на організм риб зафіксовано значні енергетичні затрати на адаптаційні процеси, які обумовлюють підвищення процесів катаболізму над процесами анаболізму. Вперше досліджено цитотоксичний вплив N-оксиду 2,6-диметилпіридину на генетичний апарат клітин ембріонів риб. За хронічної токсичної дії N-оксиду похідного піридину виявлено зниження співвідношення РНК/ДНК зі зростанням вмісту препарату у воді. Зроблено висновок, що довготривала дія препарату призводить до послаблення метаболічних процесів у тканинах личинок, зокрема, порушень певних процесів нуклеїнового обміну та біосинтетичних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-272.512 + Е623.33*33-642:Г2 +
Шифр НБУВ: РА362155

Рубрики:

      
2.

Гоч І.В. 
Біологічні особливості та видове різноманіття річкової іхтіофауни Центрально-Подільського Придністров'я України: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.10 / І.В. Гоч ; Ін-т риб. госп-ва УААН. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Розглянуто сучасний видовий склад та співвідношення компонентів іхтіофауни за чисельністю природних гідроекосистем Центрально-Подільського Придністров'я. Вивчено розподіл на групи іхтіофауни річкових гідроекосистем. Охарактеризовано представників інтродукованого інвазивного компонента іхтіофауни: ротана, чебачка амурського та колючку триголкову, які адаптувалися до гідрологічних умов водойм-реципієнтів. Висвітлено сучасний стан забезпеченості нерестовищами та зимувальними ямами. Встановлено ступінь схожості угруповань за коефіцієнтом Серенсона та показник типовості іхтіофауни за багатством. Показано залежність строків та екологічних особливостей нересту основних аборигенних видів риб від абіотичних факторів. Проаналізовано вплив основних антропогенних факторів: аматорського та спортивного рибальства, браконьєрства, рибогосподарського комплексу, забруднення стоками. Запропоновано заходи охорони та раціонального використання рибних запасів у річкових гідроекосистемах регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-2(4УКР) + Е623.33*822.21(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА361236

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Гейко Л. М. 
Біотехнічні особливості підрощування личинок коропових риб за обмеженого водопостачання (на прикладі ВАТ "Сквирасільрибгосп"): автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.02.03 / Л. М. Гейко ; НААН України ; Ін-т риб. госп-ва. — К., 2010. — 22 с. — укp.

З'ясовано особливості просторово-часового розподілу зоопланктону та личинок риб у вирощувальних ставах. Встановлено можливість використання пасток "АСТ" для контролю за ефективністю підрощування личинок риб у нерестових і вирощувальних ставах. Розроблено спосіб підрощування личинок риб у двоярусних лоткових установках і визначено основні технологічні нормативи для підрощування в них личинок коропа та рослиноїдних риб. Розроблено та запропоновано виробництву новий метод селекційного відбору підрощених личинок риб за їх реореакціями у гідродинамічному лотку та досліджено відмінності морфометричних показників у цьоголіток різних селекційних груп.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-4
Шифр НБУВ: РА377553 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Іванов В.С. 
Гідравлічні аспекти розрахунку замкнутих систем ємностей для перевезення плідників риби в період нересту: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.16 / В.С. Іванов ; Нац. ун-т вод. госп-ва та природокористування. — Рівне, 2005. — 19 с.: рис. — укp.

Досліджено актуальне питання збереження та відновлення рибних запасів України. Запропоновано доставляти плідників риби до місць нересту за допомогою ємностей, обладнаних циркуляційною гідравлічною системою життєзабезпечення. Здійснено теоретичні й експерментальні дослідження циркуляційної системи рибовозного контейнера в цілому, а також окремих її елементів. Одержано основне рівняння руху води у такому контейнері. Наведено методику розрахунку ємності для перевезення плідників живої риби та розроблено її конструкцію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-47 +
Шифр НБУВ: РА335983

Рубрики:

      
5.

Фріштак О.М. 
Жирнокислотний склад ліпідів природних кормів рибоводних ставів та тканин ставових риб: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / О.М. Фріштак ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2008. — 16 с. — укp.

Наведено дані про жирнокислотний склад загальних ліпідів і неетерифікованих форм вищих жирних кислот природних кормів (зообентосу, зоопланктону, фітопланктону та вищої водної рослинності) рибоводних ставів західного регіону України та його зміни під час вегетаційного періоду (з травня по серпень). Установлено жирнокислотний склад загальних ліпідів і фракції неетерифікованих жирних кислот у печінці та скелетних м'язах лускатого коропа, білого товстолоба та білого амура впродовж вегетаційного періоду. Показано зміни чисельності та біомаси природних кормів (зообентосу, зоопланктону, фітопланктону та вищої водної рослинності) у ставі під час зазначеного періоду. Виявлено взаємозв'язок між високим вмістом поліненасичених жирних кислот родини n-3 у фітопланктоні та вищих водних рослинах та їх вмістом у скелетних м'язах білого товстолоба та білого амура. Установлено, що відношення між вмістом даних кислот родин n-3 та n-6 у печінці і скелетних м'язах білого товстолоба та білого амура є значно більшим, ніж у цих тканинах лускатого коропа.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728.65-45 +
Шифр НБУВ: РА361653

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Демченко В.О. 
Іхтіофауна та показники якості води Молочного лиману в зв'язку з рибогосподарським використанням водойми: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.10 / В.О. Демченко ; НАН України. Ін-т гідробіології. — К., 2004. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Проведено аналіз іхтіофауни Молочного лиману. Досліджено динаміку різноманіття риб у зв'язку з коливаннями показників якості води, зумовлених природною та штучною реорганізацією водойми. Вивчено основні популяційні показники рибного населення водойми з урахуванням абіотичних (гідрологічних, гідрохімічних та інших) і антропогенних чинників (інтенсивності штучної підтримки гідрологічного режиму, промислу). Простежено зміни рибогосподарського значення водойми. Встановлено корелятивний зв'язок між кількістю видів риб та солоністю води в лимані. Проведено детальне узагальнення та виявлено закономірності формування окремих складових частин екосистеми досліджуваної водойми, що дозволяє окреслити напрямки збереження, раціонального використання та відтворення рибних ресурсів не тільки Молочного лиману, а й інших подібних екотонів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.33*80 + П728.53 +
Шифр НБУВ: РА328762

Рубрики:

      
7.

Петрів В. Б. 
Метаболічна і продуктивна дія йоду у ставових риб: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.04 / В. Б. Петрів ; Ін-т біології тварин НААН. — Л., 2011. — 16 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-451.2
Шифр НБУВ: РА384172 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Діденко О.В. 
Моделювання змін популяцій та запасів основних промислових видів риб Канівського та Кременчуцького водосховищ: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.10 / О.В. Діденко ; Ін-т риб. госп-ва УААН. — К., 2008. — 24 с. — укp.

Розглянуто можливості застосування демографічних підходів, заснованих на віртуально-популяційному аналізі (ВПА), для оцінки чисельності і стану запасів основних промислових видів риб дніпровських водосховищ на прикладі ляща, плітки та плоскирки Кременчуцького водосховища, а також ляща та плітки Канівського водосховища. Проаналізовано ряд методик визначення параметрів рівняння росту Берталанфі, природної та промислової смертності. Визначено чисельність та біомасу промислового стада даних видів риб за допомогою ВПА, когортного аналізу Поупа та псевдокогортного аналізу. На підставі моделі типу Томпсона і Бела, яка показує, наскільки раціонально ведеться промисел даних видів, змодельовано улови на одиницю поповнення. Розглянуто фактори, які впливають на динаміку чисельності ляща та плітки дніпровських водосховищ. Зазначено, що промислові стада ляща Кременчуцького та Канівського водосховищ експлуатуються раціонально, в той час як плітка знаходиться в стані "перелову". Основним фактором, що впливає на динаміку чисельності даних видів риб є інтенсивність промислу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-28 в641.0 + Е623.33*822.222.9 Канівського +
Шифр НБУВ: РА361235

Рубрики:

      
9.

Лянзберг О. В. 
Особливості вирощування посадкового матеріалу коропових риб для зариблення різнотипних водойм півдня України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.02.03 / О. В. Лянзберг ; НААН України ; Ін-т риб. госп-ва. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто підвищення ефективності вирощування посадкового матеріалу коропа та рослиноїдних риб для зариблення різнотипних водойм півдня України. Вивчено гідрохімічні та гідробіологічні режими вирощувальних ставів, досліджено вплив умов вирощування та зимівлю на рибницько-біологічні показники цьоголіток та однорічок. Наведено результати рибогосподарсько-біологічних досліджень, які визначають нові методи вирощування цьоголіток коропових риб з масою тіла, яка значно перевищує діючі нормативи. Обгрунтовано доцільність використання нехарчової риби (86 - 100 кг/га) з метою покращення стану природної кормової бази вирощувальних ставів. Теоретично доведено можливість використання цьоголіток коропових риб, маса тіла яких становить 20 - 30 г та більше, використовувати для зариблення різнотипних водойм півдня України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-44 + П728.5
Шифр НБУВ: РА377473 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Миронюк М.О. 
Особливості метаболічних адаптацій риб до нафтового забруднення водного середовища: автореф. дис... канд. біол. наук : 03.00.10 / М.О. Миронюк ; НАН України; Ін-т гідробіології. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Вперше встановлено особливості білкового, вуглеводного й енергетичного обміну у тканинах коропа за дії різних концентрацій дизпалива та сирої нафти водного середовища. Показано, що величини показників, які характеризують білковий (загальний білок, активність АлАТ і АсАТ), вуглеводний (вміст глікогену, пірувату та лактату) й енергетичний (активність сукцинатдегідрогененази, цитохромоксидази і вміст аденілових нуклеотидів) обмін у тканинах коропа залежать від виду нафтопродуктів, їх концентрацій у воді. Вперше з'ясовано, що енергозабезпечення процесів адаптації риб до змін концентрацій нафтопродуктів водного середовища здійснюється різними шляхами: гліколітичним, чи за рахунок посиленого функціонування циклу трикарбонових кислот. На підставі величин досліджуваних показників зроблено оцінку адаптивної спроможності риб до різних концентрацій нафтопродуктів у водному середовищі та їх виду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-28 + Е623.33*827.512.2 +
Шифр НБУВ: РА366882

Рубрики:

      
11.

Присяжнюк Н. М. 
Особливості морфології печінки хрящових та кісткових риб: автореф. дис. ... канд. вет. наук : 16.00.02 / Н. М. Присяжнюк ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 21 с.: рис., табл. — укp.

Уперше проведено комплексне дослідження особливостей макро- та мікроскопічної будови печінки хрящових і кісткових риб. З'ясовано топографоанатомічні особливості печінки кісткових риб, визначено показники макроморфометрії та гістометрії структур печінки хрящових і кісткових риб, цито-каріометричні показники їх гепатоцитів. Встановлено наявість гепатопанкреасу в окремих представників кісткових риб (коропа, строкатого товстолобика, білого амура, йоржа, судака) та відсутність гепатопанкреасу у представників хрящових риб (катрана) та хрящових геноїдів (стерляді, веслоноса). Встановлено характерні відмінності взаєморозташування тканин печінки та підшлункової залози у гепатопанкреатичних риб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-264 + П728-906 + Е623.33*694.6
Шифр НБУВ: РА379024 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Кутіщев С.В. 
Підвищення ефективності рибогосподарського використання континентальних водойм з нестабільною мінералізацією: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.03 / С.В. Кутіщев ; УААН. Ін-т риб. госп-ва. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Одержано нові дані стосовно сучасного стану фізико-хімічних характеристик і гідробіологічних компонентів (макрофіти, фітопланктон, зоопланктон, зообентос) та аборигенної іхтіофауни принципово нових для рибництва акваторів з нестабільною мінералізацією. Запропоновано штучний іхтіоценоз, який є полікультурою високопродуктивних видів риб, що використовують природну кормову базу, й адаптивних до певних рівнів мінералізації води. Проведено районування та класифікацію водойм за величинами мінералізації з відповідними гідробіологічними й іхтіологічними показниками, оптимальними для розвитку ефективного рибництва водойм півдня України. Уперше для водойм з нестабільною мінералізацією наведено сучасний віковий і видовий стан, ріст, харчування та харчові взаємовідносини компонентів штучного та природного іхтіоценозів досліджуваних видів риб. Запропоновано та практично втілено нову технологію вирощування полікультури високопродуктивних видів риб з використанням природної кормової бази у водоймах з нестабільною мінералізацією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728 +
Шифр НБУВ: РА340767

Рубрики:

      
13.

Марценюк Н.О. 
Порівняльна ефективність вирощування товарної риби в фермерських рибних господарствах за дволітнього та трилітнього циклів: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.03 / Н.О. Марценюк ; УААН. Ін-т риб. госп-ва. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи удосконалення технологій вирощування товарної риби у фермерських господарствах. Вперше досліджено у порівняльному аспекті технології інтенсивного ведення рибництва за дворічного та трирічного циклів. Визначено пріоритети дворічного циклу вирощування риби у фермерських господарствах західного регіону. Проаналізовано результати рибницько-біологічних і фізіолого-біохімічних досліджень і наведено порівняльну оцінку ефективності вирощування товарної риби за дворічного та трирічного циклів у малих водоймах фермерських господарств. На підставі економічних розрахунків доведено доцільність і перспективність застосування дворічного циклу вирощування риби у невеликих за площею водоймах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-4 +
Шифр НБУВ: РА354951

Рубрики:

      
14.

Омельченко С.О. 
Стан азотистого обміну риб в умовах забруднення нітрозамінами і токсичними елементами: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / С.О. Омельченко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2009. — 20 с. — укp.

Виввчено особливості показників азотистого обміну залежно від вмісту токсичних елементів, нітрозамінів у тканинах і органах костистих і хрящових риб Чорного моря. Встановлено, що вміст токсичних елементів значною мірою впливає на параметри азотистого обміну в даних риб, яким притаманнийь активний спосіб життя (r = 0,68 - 0,99). У багатьох досліджених риб виявлено корелятивний зв'язок між вмістом нуклеотидів, нуклеозидів у печінці, нітрозамінів у тканинах риб (r = 0,57 - 0,81). Розглянуто сезонну динаміку параметрів азотистого обміну, вмісту токсичних елементів і нітрозамінів у тканинах і органах чорноморських риб. Відзначено високу кореляційну залежність між вмістом нуклеотидів, нуклеозидів і токсичних елементів у тканинах риб узимку та влітку (r = -0,62 - 0,86). Установлено високу кореляцію між вмістом амінного азоту в сироватці крові та нітрозамінів у м'язах досліджених риб восени (r = 0,73 - 0,97). У тканинах багатьох досліджених видів риб з двох чорноморських бухт установлено кореляційну залежність між параметрами азотистого обміну, рівнем токсичних елементів і нітрозамінів. Відзначено негативний вплив токсикантів на азотистий обмін риб, що дозволяє оцінити стан популяцій риб, що мешкають в акваторіях з різним рівнем забруднення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-272.511 + Е623.35*723 +
Шифр НБУВ: РА365437

Рубрики:

      
15.

Коваленко В.О. 
Технологія вирощування товарної риби за умов випасного утримання у ставах з обмеженим рівнем водозабезпечення: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.03 / В.О. Коваленко ; УААН. Ін-т риб. госп-ва. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив фактора водозабезпечення ставів на результати вирощування товарної ставової риби за умов випасного утримання. Зроблено оцінку впливу комплексу різних факторів на результативні показники випасного товарного ставового рибництва за умов обмеженого рівня водозабезпечення водойм. Вперше встановлено достовірні кореляційні взаємозв'язки між результатами вирощування товарної риби у ставах та рівнем водозабезпечення водойм, щільністю посадки та початковою масою риб, інтенсивністю використання мінеральних та органічних добрив. Обгрунтовано економічну доцільність застосуванян дволітнього або неповного трилітнього товарних циклів випасного рибництва у ставах з обмеженим рівнем водозабезпечення з урахуванням різних умов господарювання. Розроблено нормативно-технологічну базу випасного товарного рибництва для ставів з обмеженим рівнем водозабезпечення, яка дозволяє одержувати високий економічний результат за умови ресурсоощадного використання сировини та матеріалів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728.6 + П728.6
Шифр НБУВ: РА333922

Рубрики:

      
16.

Кравчук Н.М. 
Удосконалення технологій вирощування товарної риби у ставах з використанням методів математичного моделювання (на прикладі вирощування товарної риби у ВАТ "Сумирибгосп"): Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.03 / Н.М. Кравчук ; УААН. Ін-т риб. госп-ва. — К., 2002. — 20 с. — укp.

На базі виробничих даних ВАТ "Сумирибгосп" розроблено математичну модель процесу вирощування товарних триліток коропо-сазанових гібридів, що є системою регресійних залежностей і відображає вплив витрат комбікормів та маси посадкового матеріалу на вихід рибопродукції та кінцеву масу риб, а також дає можливість визначити необхідну щільність посадки. Запропоновано оптимізаційну модель, яка дає можливість визначити необхідні для досягнення максимальної природної рибопродуктивності нагульних ставів щільності посадки рослиноїдних риб. На підставі розрахунків обгрунтовано напрями підвищення інтенсивності вирощування товарної риби за трилітнього циклу за умов Полісся України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-4в641.0
Шифр НБУВ: РА320128 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Котовська Г.О. 
Умови та ефективність відтворення основних промислових видів риб Кременчуцького водосховища: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.10 / Г.О. Котовська ; Ін-т риб. госп-ва УААН. — К., 2008. — 24 с. — укp.

Вивчено умови й ефективність відтворення основних промислових видів риб Кременчуцького водосховища. Праналізовано термічний, гідрологічний і гідрохімічний режими у водосховищі, оцінено стан кормової бази молоді риб, а також нерестових ділянок з використанням індексу біологічного різноманіття Шенона. Проведено фауністичний аналіз за Є.С. Смирновим для визначення подібності видового складу молоді різних ділянок водойми. Найбільшу чисельність молоді та найвищі показники біорізноманіття у Кременчуцькому водосховищі встановлено на нерестовищах межових екотонів - пригирлових ділянках великих приток, зокрема, річок Рось, Вільшанка, Сула та Цибульник. Сучасний видовий склад молоді риб налічує 30 видів, які належать до дев'яти родин, у тому числі коропових - 18, бичкових - 4, окуневих - 2, в'юнових, іглицевих, оселедцевих, колючкових, щукових, сомових - по одному виду. Доведено можливість використання даних відносної чисельності молоді плітки для розрахунку щільності популяцій основних видів промислової іхтіофауни, що необхідно під час прогнозування вилову риби у даному водосховищі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-28(4УКР-4КИЇ) +
Шифр НБУВ: РА361215

Рубрики:

Географічні рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського