Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Автореферати дисертацій (10)Реферативна база даних (81)Книжкові видання та компакт-диски (52)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=КОЗАЧЧИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 36
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   науково-популярне видання   
1.
 



Історія українського козацтва [Електронний ресурс] : нариси : у 2 т. / голов. ред. В. А. Смолій. - Київ : Києво-Могилянська академія, 2006-2007

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 2006. - 939 с.

Т. 2. - 2007. - 763 с.


Через сто років після появи ґрунтовних праць з історії української козаччини Михайла Грушевського та Дмитра Яворницького сучасні українські історики на основі новознайдених документів і матеріалів та досягнень новітньої історичної науки створили узагальнений образ українського козацтва. До першого тому увійшли нариси, які охоплюють генезу та еволюцію козацтва, його цивілізаційну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури. Окрім того, розглянуто питання соціальної, військової, політичної та державотворчої діяльності українського козацтва від найдавніших часів до кінця XVIII століття. Розраховано на науковців, студентів і викладачів вузів, широкий читацький загал.



Кл.слова:
козаччина -- історія України -- військо

   Тип видання:   науково-популярне видання   
2.

Антонович, В. Б.
Про козацькі часи на Україні [Електронний ресурс] / В. Б. Антонович. - К. : Дніпро, 1991. - 238 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга - захоплююча розповідь про славетну історію козацької січі від витоків і до зруйнування її російським царатом. У книзі вміщено портрети гетьманів україни. Призначена всім кого цікавить історія україни, та зокрема доба козаччини.



Кл.слова:
козацтво -- козаччина -- гетьманство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
3.
 


Антонович, Катерина.
Український одяг. Історичні замітки [Електронний ресурс] : одяг козацької доби / К. Антонович. - 3-е изд.. - Торонто : [б. в.], 1976. - 42 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
козаччина -- українська культура -- одяг

   Тип видання:   хрестоматія   
4.

Білик, Б. І.
Хрестоматія з історії України [Електронний ресурс] : для студентів вузів / Б. І. Білик. - Київ : ІСДО, 1993. - 376 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Хрестоматія складена у відповідності до програми з історії України, підготовленої кафедрою української історії та етнополітики Київського університету ім. Т. Шевченка. Це збірник документів і матеріалів, які, на думку укладачів, доцільно використовувати студентам неспеціальних факультетів у процесі вивчення вітчизняної історії. Матеріали хрестоматії згруповано за темами. До кожної теми подано короткі пояснення наукового і методичного характеру. Здебільшого документи перекладені на сучасну українську мову. Застарілі, не зрозумілі для неспеціалістів слова, терміни і поняття роз’яснюються у примітках. Там же уточнюються деякі складні, а також мало відомі широкому загалу обставини, факти і події, що згадуються в документах.



Кл.слова:
історія України -- Київська Русь -- козаччина -- державотворення

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.
 


Брехуненко, В.
Війни українських козаків з Росією до часів Богдана Хмельницького [Електронний ресурс] / В. Брехуненко. - К. : [б. в.], 2007. - 64 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга в науково-популярному викладі оповідає про одну із притлумлюваних сторінок української історії - війни українських козаків з Московією до часів Богдана Хмельницького. Подано хронологію збройних сутичок, розглядаються мотиви козацьких вторгнень у межі московських земель, відтінено внесок козацтва в переможні війни Речі Посполитої з Московською державою. Докладно описано знаменитий рейд гетьмана Петра Сагайдачного на Москву 1617 р. Для всіх, хто цікавиться історією українського козацтва та минулим України загалом.



Кл.слова:
Московія -- Річ Посполита -- козаччина

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Величко, С. В.
Літопис [Електронний ресурс] : в 2 т. / С. В. Величко ; ред. О. В. Мишанич. - К. : Дніпро, 1991

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 564 с.

Т. 2. - 642 с.


Літопис козацького канцеляриста Самійла Васильовича Величка - найбільший за обсягом історичний твір свого часу, надрукований у Києві 1848-1864 рр. Унікальність цього наймонументальнішого твору історико-мемуарної прози ХXІІ-ХVІII ст. полягає в тому, що це не тільки літопис (так умовно назвали його перші видавці), а й історичний, публіцистичний і художній твір. Разом з Літописом Самовидця, Літописом Григорія Грабянки, "Історією Русів" Величків твір входить у корпус козацької історіографії, авторами якої є літописці-вчені, вихованці Києво-Могилянської академії, представники знаменитого "стану військових канцеляристів", який, за оцінкою М.Грушевського, прийшов "на зміну духовних представників київської схоластики першої половини XVIII ст. та загальноросійських ухилів її епігонів другої половини: він підготував національне українське відродження XIX століття"



Кл.слова:
історія України -- козаччина

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Вирський, Дмитро Станіславович.
«Дискурс про козаків» (характеристики українського козацтва в річпосполитській історіографії останньої третини XVI - середини XVII ст.) [Електронний ресурс] / Д. С. Вирський ; Національна академія наук України, Інститут історії України. - Київ : [б. в.], 2005. - 112 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання присвячене характеристикам українського козацтва, створеним істориками Речі Посполитої останньої третини XVI - середини XVII ст. (з часів першого безкоролів’я 1572-1575 pp. до Переяславської ради 1654 p.). Добірку склали фрагменти з праць Я.А.Красіньського, С.Оржельського, Р.Гейденстейна, Й.Бєльського, Б.Папроцького, С.Любеньського, Ш.Старовольського, П.Пясецького, А.М.Фредра. Уривки подаються мовою оригіналу та в українському перекладі (до оригінальних текстів додані і класичні польські та російські переклади - традиційно вживані в історіографії), їх також супроводжує коротка нота про автора та твір, з якого вони походять. Для науковців, викладачів і студентів, усіх, хто цікавиться джерелами з історії українського козацтва.



Кл.слова:
козаччина -- історіографія -- джерелознавство

   Тип видання:   навчальний посібник      життєпис   
8.

Гарасимчук, Василь.
Матеріали до історії козаччини ХVII віку. Василь Гарасимчук: життя і творчість (1880-1944) [Електронний ресурс] / В. Гарасимчук ; Академія наук України, Інститут української археографії. Львівське відділення. - Л. : [б. в.], 1994. - 275 с.. - (Львівські історичні праці. Джерела ; вип. 1)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


ГЕРАСИМЧУК (ГАРАСИМЧУК) Василь Іванович (10.01.1880, с. Ільковичі нині Сокальського р-ну Львів. обл. – 01.09.1944, м. Львів) – дослідник історії української козаччини, археограф. Учень М. С. Грушевського. Член НТШ (1903). 1900–04 – вчився на філософічному фак-ті Львів. ун-ту. 1904–05 – служив у австрійському війську. 1905–06 – працював в Археографічній експедиції НТШ у Кракові, Варшаві, Петербурзі над збиранням документів до історії Руїни 1657–1667. 1906–14 викладав в гімназіях Станіслава, Перемишля, львівській жіночій учительській семінарії, працював над підготовкою документів з історії козаччини (видані не були). Докт. дис. «Іван Виговський і Юрій Хмельницький» (1912). Під час Першої світової війни знаходився при війську. З 1919 на педагогічній роботі: спочатку професор Львів. укр. ун-ту, з 1920 – викладав в гімназії м. Стрия. 1925–30 співпрацює з Історичними установами М. С. Грушевського у ВУАН: з 1925 член Комісії для вивчення історії Західної України, з 1927 – дійсний член Археографічної комісії, з 1928 – дійсний член Науково-дослідної кафедри історії України у Києві. З 1929 – дійсний член Історичної секції ВУАН. 1927–29 працював в археографічній експедиції, повторно збирав і копіював загублені акти до 1651–1665 рр., готував їх до друку. Однак 1931 друк був припинений, збірка документів удруге загубилася. Її невелика частина була видрукувана 1994 р. під назвою «Матеріали до історії козаччини ХVII віку». На початку 1930-х переїхав до Львова, де викладав у гімназіях. 1940–1941 – с. н. с. Львів. відділу Ін-ту історії України АН УРСР, досліджував початки державності на західноукраїнських землях до Х ст., боротьбу українського народу проти експансії Польщі, Криму і Туреччини у 1660–1700 рр. й політичне життя в Західній Україні у 1850–1914 рр. Під час німецької окупації 1941–44 – співробітник укр. видавництва. Рукописи зберігаються у ЦДІА України у м. Львові.



Кл.слова:
Запорізька Січ -- Визвольна війна -- Хмельниччина -- антишляхетська боротьба

   Тип видання:   наукове видання   
9.

Грушевський, Михайло.
Історія України-Руси [Електронний ресурс] : в 11 т., 12 кн. / Михайло Грушевський ; Археографічна комісія АН УРСР, Інститут історії АН УРСР, Український науковий інститут Гарвардського університету, Канадський інститут українських студій Альбертського університету, Центр досліджень історії України ім. Петра Яцика. - К. : Наукова думка, 1991. - (Пам'ятки історичної думки України)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : До початку XI віка. - 1991. - 736 с.

Т. 2 : XI-XIII вік. - 1992. - 640 с.

Т. 3 : До року 1340. - 1993. - 592 с.

Т. 4 : XIV-XVI віки - відносини політичні. - 1993. - 544 c.

Т. 5 : Суспільно-політичний і церковний устрій і відносини в українсько-руських землях XIV-XVII віків. - 1994. - 704 с.

Т. 7 : Козацькі часи - до року 1625. - 1995. - 628 с.

Т. 9. Кн. 1 : Роки 1650-1654. - 1996. - 880 с.

Т. 9. Кн. 2 : Роки 1654-1657. - 1997. - 776 с.


У першому томі висвітлюються соціально-економічні, політичні і культурні процеси, що відбувалися на території України з найдавніших часів до початку XI ст. У другому томі аналізується міжнародне становище, політичний та економічний розвиток Київської держави, окремих її земель — Київської, Турово-Пінської, Чернігівської, Переяславської, Волині, Побужжя, Галичини, Угорської Русі, а також Степу в XI-XIII ст. У третьому томі висвітлюється історія Галичини та Волині від утворення тут держави князя Романа Мстиславовича до загарбання значної частини території Польським королівством, а також становище Наддніпрянщини за умов панування золотоординських ханів. У четвертому томі висвітлюється політична історія українських земель у складі Великого князівства Литовського та королівства Польського протягом XIV — середини XVI ст. (до 1569 р.). У п’ятому тому подається загальний огляд суспільно-політичної еволюції українських земель у XIV-XVII ст., розглянуто станові групи населення (шляхта і маґнати, селянство, міщанство, духовенство), історія місцевого та церковного врядування, виникнення уніатської церкви. Шостий том завершує другий цикл фундаментальної серії, присвячений литовсько-польській добі, а сьомий розпочинає третій цикл «Історії України-Руси», присвячений часам козацьким. Дев’ятий том висвітлює події Хмельниччини 1650-1657 років.



Кл.слова:
історія України -- Київська Русь -- козаччина

   Тип видання:   хрестоматія   
10.


Думи кобзарські [Електронний ресурс]. - Чернігів : [б. в.], 1897. - 106 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Думи і кобзарське мистецтво, які досягли найвищого розквіту в козацьку епоху, і сьогодні становлять значний інтерес як для науковців, так і для шанувальників музичної і словесної традиційної культури. Намагання зберегти їх - чи то через аудіо записи з раритетних архівних матеріалів, чи то через писемні джерела, є цілком природним явищем. Козаччина, козацькі думи, кобзарське мистецтво - органічна частина національного менталітету. І в яких формах - духовних і мистецьких - вони б не проявлялися, цілком очевидно, що це свідчення нетлінної віри в ту історичну дійсність, яка, хоч і не повториться, але залишиться національною гордістю для майбутніх поколінь. Хоча сьогодні й немає вже того соціально-культурного середовища, яке плекало епічну традицію, проте діяльність поодиноких ентузіастів переконливо доводить потребу збереження української епічної традиції.



Кл.слова:
фольклор -- народна творчість -- епос

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.

Костенко, Микола.
Хорольщина та навколишні землі в Генеральному слідстві про маєтності 1729-1731 рр. [Електронний ресурс] / Микола Костенко. - Київ : Центр учбової літератури, 2014. - 130 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В основі даної публікації – витяги з Генерального слідства про маєтності Лубенського та Миргородського полків Війська Запорізького, що було здійснене в 1729 – 31 рр. Принцип вибірки з «Генерального слідства…» – це належність поселень до історичної Хорольщини й прилеглих до неї земель. У праці містяться наукові коментарі, що ґрунтуються на історичних документах і сучасних публікаціях, перелік яких додається, список персоналій, географічний покажчик. До книги додається складена автором карта досліджуваної те-риторії. Вона являє собою адміністративно-територіальний устрій Лубенського (без північних сотень) та Миргородського полків станом на початок 1731 р. з відображенням всіх населених пунктів то-гочасної Хорольщини й прилеглих до неї земель за даними Генерального слідства про маєтності. Для всіх, хто цікавиться історією Полтавщини, українського козацтва, соціально-економічних відносин в Україні часів Гетьманщини.



Кл.слова:
адміністративно-територіальний устрій -- економічні відносини -- козаччина

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.

Крип'якевич, Іван.
Історія козаччини для народа і молоді [Електронний ресурс] / Іван Крип'якевич. - Л. : [б. в.], 1922. - 79 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
історія України -- козаччина -- козаки

   Тип видання:   наукове видання   
13.

Кузьмук, О. С.
«Козацьке благочестя»: Військо Запорозьке Низове і київські чоловічі монастирі в XVII—XVIII ст. [Електронний ресурс] : еволюція взаємовідносин / О. С. Кузьмук. - К. : Стилос, 2006. - 228 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Попри численні студії козаччини, проблема реконструкції релігійної свідомості козацтва залишається на маргінесі наукових зацікавлень дослідників. Завданням цієї книги є висвітлення реальної ситуації в царині стосунків низового козацтва з церковними структурами. Для розкриття цієї проблеми на конкретному рівні найбільш репрезентативним може бути зріз стосунків Війська Запорозького Низового з київськими чоловічими монастирями. Упродовж XVII-XVIII ст. саме в цій сфері сформувалася своєрідна система зв'язків духовного, соціального та економічного характеру. Наприкінці роботи автор розглянув життя та побут київських ченців на Запорожжі, їхню роль у церковно-релігійному житті січовиків, а також зворотний бік зв'язку - паломництва січовиків до київських обителей. Завершує роботу мінідослідження про записи запорозьких козаків у синодиках київських чоловічих монастирів.



Кл.слова:
релігія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
14.


Літопис гадяцького полковника Григорія Грабянки [Електронний ресурс] : пер. із староукр.. - К. : Т-во "Знання" України, 1992. - 192 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Літопис Г. Грабянки — один з найяскравіших і найцінніших творів українського літописання. Закінчений у 1710 р., він користувався великою популярністю і тривалий час поширювався у багатьох списках. У центрі уваги Літопису події визвольної війни 1648 — 1654 рр., яскраві описи козацьких битв. Вперше перекладений із староукраїнської на сучасну мову.



Кл.слова:
визвольна війна -- козаччина

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.

Леп'явко, Сергій.
Козацькі війни К. Косинського та С. Наливайка. 1591-1596 [Електронний ресурс] / С. Леп'явко. - Х. : Фоліо, 2010. - 120 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Козацькі війни К. Косинського та С. Наливайка (1591—1596 рр.) залишили яскравий слід в історії козацтва. Вони завершили перше сторіччя його розвитку й розпочали нове, XVII ст., яке цілком правомірно можна назвати козацьким сторіччям історії України. З кінця XV ст. (саме цього часу сягає перша згадка про козаків) козацтво перетворилося з дрібних ватаг степових авантюристів-одинаків на окреме військове угруповання, яке налічувало тисячі людей і мало власні, не залежні від держави, збройні сили. Війни кінця XVI ст. стали демонстрацією сил і можливостей козацтва, його все зростаючого військового, організаційного, політичного й соціального потенціалу. Вони поклали початок історії боротьби козацтва за свої права, і тому саме від них ведуть відлік усіх козацьких повстань і війн проти Польщі, які завершилися бурхливими подіями часів Хмельниччини.



Кл.слова:
історія України -- козаччина -- національно-визвольна боротьба

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.

Луняк, Євген.
Козацька Україна XVI-XVIII ст. очима французьких сучасників [Електронний ресурс] / Є. Луняк. - Ніжин : НДУ ім. М. Гоголя, 2013. - 508 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга Євгена Луняка являє собою збірку перекладів уривків з творів французьких авторів XVI–XVIII ст., присвячених Україні. Це свідчення військових, дипломатів, місіонерів, значна частина яких особисто відвідала українські землі й мала безпосередні контакти з місцевим населенням і, насамперед, з козаками. Яскравий феномен козацтва породив в Європі ототожнення території нашої держави з «країною козаків». Книга, безумовно, матиме цікавість не лише для науковців-істориків, але й для викладачів, студентів і всіх тих, кому не байдуже минуле України й Франції та історичні взаємини між цими країнами.



Кл.слова:
козаччина -- подорожні нотатки -- дипломатія

   Тип видання:   монографія   
17.

Мільчев, Володимир.
Соціальна історія запорозького козацтва кінця XVII - XVIII століття [Електронний ресурс] : джерелознавчий аналіз / В. Мільчев. - Запоріжжя : АА Тандем, 2008. - 371 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії аналізуються джерела з соціальної історії запорозького козацтва кінця XVII - XVIII ст. Розглянуто стан наукового дослідженій проблеми, історичні умови та специфіка формування джерельної бази, основні архівні зібрання України та інших країн Центрально-Східної Європи. Значну увагу приділено з'ясуванню інформаційного потенціалу виявлених джерел. Рекомендується науковцям, аспірантам, студентам - всім, xто цікавиться історією запорозького козацтва.



Кл.слова:
Запорізька Січ -- козаччина -- стратифікація -- соціальне розшарування

   Тип видання:   монографія   
18.
 


Марочкін, В. П.
Антифеодальний і визвольний рух на Україні в першій чверті XVII ст. [Електронний ресурс] / В. П. Марочкін. - Київ : Вища школа, 1989. - 111 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена визвольній боротьбі українського народу в першій чверті XVII ст. проти гніту Речі Посполитої, розглядається також тенденція до возз’єднання України з Росією. Залучення в науковий обіг нових архівних матеріалів дало змогу автору більш повно висвітлити названу проблему і зробити ряд нових висновків. Переглянуто також деякі концепції вітчизняної дожовтневої і польської буржуазної історіографії. Для викладачів, науковців, аспірантів.



Кл.слова:
козаччина -- історія України -- повстанський рух

   Тип видання:   монографія   
19.

Марченко, М.
Боротьба Росії та Польщі за Україну (1654–1664 рр.) [Електронний ресурс] / М. Марченко. - К. : Вид-во АН УРСР, 1941. - 116 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
історія України -- козаччина -- хмельниччина

   Тип видання:   науково-популярне видання   
20.

Моця, Олександр.
"Русь", "Мала Русь", "Україна" в післямонгольські та козацькі часи [Електронний ресурс] / Олександр Моця. - Київ : Наукова думка, 2009. - 326 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Середні віки — поняття не скільки хронологічне, стільки змістов- не. Стало звичним і як би самозрозумілим вкладати у цей термін певне ціннісне значення: “відстале”, “реакційне”, “нецивілізова”, “просякнуте духом клерікалізму” Але ще в минулому (тут розуміється ХІХ-те — О. М) столітті було справедливо мовлено:виглядати ліберальним за рахунок Середньовіччя доволі вигідно. При цьому гріхи свого власного часу списуються із рахунку, видаються за пережитки іншої епохи. Ця традиція починається від гуманістів та просвітителів. Середньовіччя давало свого роду моральне алібі сучасності. Правда, цій традиції протистояла інша: романтизувати Середньовіччя, шукати у ньому втрачені потім доблесті або кольористу екзотику. В цьому випадку Середньовіччя використовувалося як докір Новому часові, котрий вже втратив минулу моральну цілісність. Обидва підходи зближує схильність підводити все багатство та різноманітність великої за протяжністю епохи під єдиний знаменник, давати їй однозначне ціннісне визначення. В цьому уніфікованому бажанні — дефект обох підходів»



Кл.слова:
історія України -- етногенез -- самосвідомість -- ономастика -- козаччина
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського