Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (2)
Пошуковий запит: (<.>A=Тарасенко Я$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
Категорія:    
1.

Федотова-Півень І. М. 
Шляхи задоволення потреб сучасної кібербезпеки в рамках протидії методам комп'ютерної лінгвістичної стеганографії / І. М. Федотова-Півень, Я. В. Тарасенко // Безпека інформації. - 2017. - 23, № 3. - С. 190-196. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Проведено огляд поширених методів текстової стеганографії, а саме методів довільного інтервалу, синтаксичних і семантичних методів, досліджуються існуючі шляхи протидії їм, а також засоби автоматизованого лінгвістичного аналізу тексту (морфологічного, синтаксичного, дискурсного) для автоматизації текстового стегоаналізу. Проведено узагальнення існуючих методів та відзначено такі, які можуть набути подальшого розвитку та вдосконалення при вирішенні задачі протидії засобам комп'ютерної лінгвістичної стеганографії, і можуть бути реалізовані за допомогою лінгвістичного процесору (метод логічного множення для морфологічного, імовірнісно-статистичний метод для синтаксичного та текстуально-інтертекстуальний підхід для дискурсного аналізу). Доведено необхідність проведення наукового дослідження і створення методу стиснення текстової інформації для лінгвістичної стеганографії.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.403

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100841 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Тарасенко Я. В. 
Програмний комплекс проведення атаки на лінгвістичну стегосистему / Я. В. Тарасенко // Безпека інформації. - 2018. - 24, № 1. - С. 56-61. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Проведено огляд поширених методів і алгоритмів текстового стегоаналізу і реферування текстів та основаних на них автоматизованих комп'ютерних систем. Описано їх недоліки для виконання задачі проведення атаки на лінгвістичну стегосистему шляхом семантичного стиснення з метою видалення прихованого повідомлення. Розглянуто розробку та попереднє тестування програмного комплексу по виявленню та нейтралізації загроз, спричинених комп'ютерною лінгвістичною стеганографією. Розроблений програмний комплекс складається з 9 взаємопов'язаних модулів, 25 систем та 6 підсистем. Описано їх взаємодію та наведено алгоритм роботи системи. Попередні результати тестування доводять ефективність проведення атаки з використанням запропонованої програми. Стегоповідомлення видаляється на 97 %, коефіцієнт стиснення в середньому дорівнює 2,5 для окремих речень та 4,6 для суцільного тексту. Доводено ефективність розробленого авторського методу стиснення текстової інформації для лінгвістичної стеганографії.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.40

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100841 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Тарасенко Я. В. 
Особливості обчислення інформаційної ентропії тексту в умовах проведення атаки семантичним стисненням на лінгвістичну стегосистему / Я. В. Тарасенко, О. Б. Півень // Безпека інформації. - 2018. - 24, № 2. - С. 124-129. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

На основі відомих методів обчислення ентропії тексту проводиться їх удосконалення та описуються особливості обчислення інформаційної ентропії тексту за умов проведення атаки семантичним стисненням на лінгвістичну стегосистему, реалізовану в однойменному програмному комплексі, формалізується задача визначення ентропії тексту природньої мови в контексті подальшого дискурсного аналізу та видалення семантичної надлишковості. Вводяться додаткові параметри, що сприяють визначенню семантичної ентропії осмисленого та штучно згенерованого тексту для проведення атаки семантичним стиснення на лінгвістичну стегосистему, контейнером для якої виступає текстова інформація природньої (англійської) мова. Обгрунтовано розбіжності ентропії для різних стилів мови та пояснюється її збільшення зі зміною стилю завдяки потребі додавання до використаного словнику загальної термінології спеціалізованих словників. Крім особливостей розрахунку умовної та безумовної ентропії у випадку використання програмного комплексу проведення атаки на лінгвістичну стегосистему, наведено розрахунок потужності використаного у ньому словнику та прописаних правил граматики, що і є додатковими параметрами, які зумовлюють обчислення ентропії в конкретному випадку, наводиться розрахунок максимальної ентропії (для неосмисленого тексту) та кількості інформації, що несе одне слово чи граматична форма у випадку максимальної та реальної ентропії. Наведно обчислення межі семантичного стиснення та формалізовано задачу визначення надлишкової смислової інформації. Таким чином, стає можливим визначення якості проведення атаки стисненням, що проводиться на основі використання відповідного програмного комплексу. Отримані результати можуть бути використані в подальших дослідженнях для удосконалення засобів проведення атаки, що дозволить підвищити її ефективність за рахунок максимального наближення до межі семантичного стиснення.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.620 + З970.403

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100841 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Тарасенко Я. 
Експериментальне дослідження роботи програмного комплексу проведення атаки на лінгвістичну стегосистему / Я. Тарасенко // Захист інформації. - 2018. - 20, № 2. - С. 79-88. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Стеганографія, зокрема лінгвістична набуває нових форм, зумовлених використанням комп'ютерних технологій, мережі Інтернет та зростанням впливу інформаційних технологій на всі сфери життя людини. Сучасні методи стегоаналізу текстової інформації не розраховані на ефективне використання їх для проведення атаки на лінгвістичну стегосистему, а системи автоматизованого реферування текстів не враховують можливості використання стеганографічних методів у тексті. Реалізовано та попередньо протестовано програмний комплекс проведення атаки на лінгвістичну стегосистему на основі методу стиснення текстової інформації для лінгвістичної стеганографії. Проведення остаточної експериментальної перевірки працездатності та ефективності реалізації розробленого методу є актуальним. Уточнено отримані попередні дані та наводяться остаточні висновки про ефективність та дієвість програмного комплексу, а відповідно і методу. Розроблено методику експерименту на основі функціонального тестування та додатковий модуль оцінки експериментальних результатів. Отримані попередні результати та висновки були підтверджені, а виявлені недоліки виправлені. Доведено гіпотезу про можливість майже стовідсоткового видалення стегоповідомлення, прихованого у тексті без втрати семантичної структури та справедливість допущення про неможливість відновлення стегоповідомлення після проведення модифікації тексту розробленим програмним комплексом. В результаті порівняння з аналогами було доведено, що хоч розроблена система стегоаналізу і демонструє гіршу ефективність, проте охоплює значно ширший спектр досліджуваних елементів, що забезпечує значно вищий показник ефективності стегоатаки стисненням. Доведено ефективність використання розробленого методу та програмного комплексу для задач стеганографії.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.403

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22801 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Тарасенко Я. В. 
Метод семантичного стиснення текстової інформації для протидії комп'ютерній лінгвістичній стеганографії / Я. В. Тарасенко, О. Б. Півень, І. М. Федотова-Півень // Наука і техніка Повітр. сил Збройн. сил України. - 2018. - № 3. - С. 68-78. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Наведено розробку методу семантичного стиснення текстової інформації для протидії комп'ютерній лінгвістичній стеганографії, що складається з п'яти послідовних етапів (автоматизованого лінгвістичного аналізу, оцінки осмисленості тексту та виділення основної думки, стиснення, модифікації та формування остаточного тексту після внесення змін) на основі дискурсного аналізу, що визначається адаптацією методів реферування тексту для врахування можливого використання засобів стеганографії та проведення атаки на лінгвістичну стегосистему шляхом семантичного стиснення як осмислених, так і штучно згенерованих текстів на основі комплексного підходу та врахування широкого спектру засобів стеганографії.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.40 + З970.620

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Тарасенко Я. 
Визначення координат семантичної частки в англомовному тексті при відомому психолінгвістичному портреті пропагандиста / Я. Тарасенко // Захист інформації. - 2019. - 21, № 3. - С. 168-174. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Постійне спрощення доступу до інформації та глобалізаційні процеси в державі відкривають шляхи для проведення інформаційної пропаганди в англомовних текстах, в результаті чого зростає необхідність протидії інформаційному впливу. Існуючі засоби протидії інформаційній пропаганді, як і власне засоби інформаційного впливу базуються на використанні методів нейро-лінгвістичного програмування. Відомий інструментарій недостатньо ефективний при протидії інформаційній пропаганді. Одним з можливих рішень є підвищення ефективності приховування цільового впливу на пропагандиста з використанням квантово-семантичного дослідження при формуванні чи модифікації тексту за індивідуальною семантичною функцією. Для збереження єдності корпускулярно-хвилевих властивостей тексту було формалізовано визначення координат семантичної частки в англомовному тексті згідно відомого психолінгвістичного портрету пропагандиста. Описано визначення приналежності лексико-синтаксичної одиниці до морфологічно-синтаксичної чи семантичної категорії психолінгвістичного портрету пропагандиста. Формалізовано визначення координат початку вектора семантики за віссю Х на основі аналізу логічної структури тексту та за віссю Y шляхом пошуку відхилення точки від об'єктивної семантики. Формалізовано визначення кінця вектора семантики за віссю Х на основі визначення положення елементу в структурі тексту та за віссю Y на основі методів кібернетичної герменевтики. Кореляція початку та кінця вектору семантики проводилася з урахуванням взаємодії трьох рівнів семантики слова. Остаточне визначення координат семантичної частки проводилося шляхом визначення координат семантичного вектору. Результати дослідження забезпечують основу для дотримання корпускулярно-хвилевого дуалізму при здійсненні цільового впливу на підсвідомість зловмисника.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч620.10 + Ф056 + Ш100.42 + Ш143.21-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22801 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Тарасенко Я. 
Визначення координат семантичної частки при дослідженні англомовних текстів групової пропаганди / Я. Тарасенко // Захист інформації. - 2019. - 21, № 4. - С. 233-240. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Інформатизація суспільства призводить до постійного розвитку методів та засобів інформаційного протиборства, інструментом якого виступають англомовні тексті. Для проведення протидії груповій пропаганді в англомовних текстах необхідно враховувати особливості психолінгвістичних портретів кожного учасника групи та виявляти спільну семантику. Зворотний цільовий вплив на свідомість групи пропагандистів не можливо ефективно здійснити за допомогою існуючих засобів нейро-лінгвістичного програмування через використання їх під час здійснення пропагандистського впливу та відсутністю можливості врахування корпускулярно-хвилевих характеристик семантики тексту. В свою чергу визначення координат семантичної частки при відомому психолінгвістичному портреті одного пропагандиста обмежує можливості протидії груповій пропаганді. Розроблено підхід визначення кількості зловмисників як за умови опрацювання групою одного тексту (на основі логіко-семіотичного дослідження), так і різних текстів (завдяки побудові моделі міжтекстової взаємодії), що забезпечило визначення кількості можливих психолінгвістичних портретів пропагандистів. Описано процес визначення спільної семантики на основі інтенсіональної логіки, що дозволило вдосконалити підхід визначення координат семантичної частки в англомовному тексті при відомому психолінгвістичному портреті пропагандиста в умовах проведення групової пропаганди для збереження єдності корпускулярно-хвилевих характеристик семантики тексту. Кореляція початку та кінця вектору семантики проводилася на основі парадигматичного та синтагматичного зв'язку в тексті, що дозволило остаточно визначити координати семантичної частки в умовах групової пропаганди. Результати дослідження забезпечують основу для дотримання корпускулярно-хвилевого дуалізму при здійсненні цільового впливу на підсвідомість групи зловмисників.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.42 + Ш143.21-70 + Ф018

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22801 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Тарасенко Я. В. 
Метод контент-аналізу семантичної частки в текстах з ознаками психолінгвістичного впливу / Я. В. Тарасенко // Системи упр., навігації та зв'язку. - 2019. - Вип. 6. - С. 92-96. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Вирішено актуальну науково-практичну задачу прискорення контент-аналізу преси без використання експрес-підходу. Вирішено такі задачі, як адаптація основних складових контент-аналітичного дослідження до аналізу семантичної частки на основі дослідження розподілу синонімічних конструкцій за рахунок підсумовуючого підходу контент-аналізу; розподіл семантичних часток за категоріальними ознаками на основі традиційного підходу контент-аналізу для розподілу ядер семантики за логічними рівнями я-концепції; визначення відповідності семантичної частки логічного рівня саме пропагандисту на основі орієнтованого підходу контентаналізу шляхом дослідження специфіки використання синонімів. В результаті дослідження вперше розроблено метод контент-аналізу семантичної частки в текстах з ознаками психолінгвістичного впливу на основі комплексного використання традиційного, підсумовуючого та орієнтованого підходів контент-аналізу за рахунок дослідження тематичної диференціації синонімічних конструкції на основі дискурсного аналізу тексту, що дозволило адаптувати методику семантичного контент-аналізу до квантово-семантичного психолінгвістичного аналізу і, таким чином, прискорити контент-аналіз преси. Результати можливо використовувати для інтерпретації семантичної частки та виявлення закономірностей у світах сприйняття семантичної частки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш111.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73223 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Тарасенко Я. 
Визначення координат семантичної частки в англомовному тексті при відомому психолінгвістичному портреті пропагандиста / Я. Тарасенко // Захист інформації. - 2019. - 21, № 3. - С. 168-174. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Постійне спрощення доступу до інформації та глобалізаційні процеси в державі відкривають шляхи для проведення інформаційної пропаганди в англомовних текстах, в результаті чого зростає необхідність протидії інформаційному впливу. Існуючі засоби протидії інформаційній пропаганді, як і власне засоби інформаційного впливу базуються на використанні методів нейро-лінгвістичного програмування. Відомий інструментарій недостатньо ефективний при протидії інформаційній пропаганді. Одним з можливих рішень є підвищення ефективності приховування цільового впливу на пропагандиста з використанням квантово-семантичного дослідження при формуванні чи модифікації тексту за індивідуальною семантичною функцією. Для збереження єдності корпускулярно-хвилевих властивостей тексту було формалізовано визначення координат семантичної частки в англомовному тексті згідно відомого психолінгвістичного портрету пропагандиста. Описано визначення приналежності лексико-синтаксичної одиниці до морфологічно-синтаксичної чи семантичної категорії психолінгвістичного портрету пропагандиста. Формалізовано визначення координат початку вектора семантики за віссю Х на основі аналізу логічної структури тексту та за віссю Y шляхом пошуку відхилення точки від об'єктивної семантики. Формалізовано визначення кінця вектора семантики за віссю Х на основі визначення положення елементу в структурі тексту та за віссю Y на основі методів кібернетичної герменевтики. Кореляція початку та кінця вектору семантики проводилася з урахуванням взаємодії трьох рівнів семантики слова. Остаточне визначення координат семантичної частки проводилося шляхом визначення координат семантичного вектору. Результати дослідження забезпечують основу для дотримання корпускулярно-хвилевого дуалізму при здійсненні цільового впливу на підсвідомість зловмисника.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч620.10 + Ф056 + Ш100.42 + Ш143.21-70

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22801 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Тарасенко Я. 
Визначення координат семантичної частки при дослідженні англомовних текстів групової пропаганди / Я. Тарасенко // Захист інформації. - 2019. - 21, № 4. - С. 233-240. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Інформатизація суспільства призводить до постійного розвитку методів та засобів інформаційного протиборства, інструментом якого виступають англомовні тексті. Для проведення протидії груповій пропаганді в англомовних текстах необхідно враховувати особливості психолінгвістичних портретів кожного учасника групи та виявляти спільну семантику. Зворотний цільовий вплив на свідомість групи пропагандистів не можливо ефективно здійснити за допомогою існуючих засобів нейро-лінгвістичного програмування через використання їх під час здійснення пропагандистського впливу та відсутністю можливості врахування корпускулярно-хвилевих характеристик семантики тексту. В свою чергу визначення координат семантичної частки при відомому психолінгвістичному портреті одного пропагандиста обмежує можливості протидії груповій пропаганді. Розроблено підхід визначення кількості зловмисників як за умови опрацювання групою одного тексту (на основі логіко-семіотичного дослідження), так і різних текстів (завдяки побудові моделі міжтекстової взаємодії), що забезпечило визначення кількості можливих психолінгвістичних портретів пропагандистів. Описано процес визначення спільної семантики на основі інтенсіональної логіки, що дозволило вдосконалити підхід визначення координат семантичної частки в англомовному тексті при відомому психолінгвістичному портреті пропагандиста в умовах проведення групової пропаганди для збереження єдності корпускулярно-хвилевих характеристик семантики тексту. Кореляція початку та кінця вектору семантики проводилася на основі парадигматичного та синтагматичного зв'язку в тексті, що дозволило остаточно визначити координати семантичної частки в умовах групової пропаганди. Результати дослідження забезпечують основу для дотримання корпускулярно-хвилевого дуалізму при здійсненні цільового впливу на підсвідомість групи зловмисників.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.42 + Ш143.21-70 + Ф018

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22801 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Тарасенко Я. 
Використання принципів квантової лінгвістики в інформаційному протиборстві / Я. Тарасенко // Безпека інформації. - 2019. - 25, № 2. - С. 96-103. - Бібліогр.: 36 назв. - укp.

Проведено огляд існуючих підходів квантово-лінгвістичного дослідження тексту та суміжних методів, що реалізують принципи квантової лінгвістики та можуть бути використані для отримання теоретичного підгрунтя в подальших дослідженнях технічного аспекту використання квантової лінгвістики в забезпеченні інформаційної безпеки держави в умовах можливої ворожої пропагандистської діяльності як однієї особи, так і групи осіб за умови як відомого так і невідомого психологічного портрету зловмисника. В результаті дослідження існуючих методів та підходів в квантовій лінгвістиці виявлено, що формальний аспект квантових властивостей тексту, які передбачають наявність одночасної зміни станів квантово-семантичних часток та хвилевої функції загальної семантичної лінії тексту розкритий не повністю. Вирішення проблеми пропонується з використанням методів кібернетичної герменевтики, лінгво-комбінаторного моделювання важкоформалізованих систем та квантової семантики. Доведено доцільність використання підходів інтенсіональної логіки. Виявлено, що підходи семіотики можуть виступати лише як допоміжні засоби. Доведено, що основна задача тексту, утвореного за допомогою квантово-лінгвістичних методів - привернути увагу зловмисника, а отже існує потреба побудови його психологічний портрету із застосуванням методів лінгвістичного експерименту. Для формалізації пошуку об'єктивної семантичної лінії запропоновано використання методів комп'ютерної герменевтики на основі інтерактивної аналітики. Огляд методів та підходів, що можуть допомогти в реалізації синтезу тексту за індивідуальною функцією виявив доцільність використання формальних засад дискурсного аналізу для виконання його оберненої задачі (генерації тексту). Відзначено необхідність проведення подальших досліджень для автоматизації процесу виділення функції, що описує об'єктивну семантичну лінію тексту, побудови індивідуальної функції, що описує індивідуальну суб'єктивну семантичну лінію тексту.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.62 + Ш111.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100841 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Тарасенко Я. 
Забезпечення надійності функціонування комп'ютерних лінгвістичних стегосистем в умовах протидії інформаційній пропаганді / Я. Тарасенко // Безпека інформації. - 2019. - 25, № 3. - С. 174-181. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.

Проведено огляд існуючих методів підвищення надійності функціонування комп'ютерних лінгвістичних стегосистем. Оскільки, в ході дослідження виявлено, що перспективним напрямком, особливо в умовах протидії інформаційній пропаганді є квантова стеганографія, тому розглядаються саме ці підходи для вирішення поставленої задачі. Аналіз існуючих розробок доводить відсутність повноцінної практичної реалізації подібного підходу в стеганографії. Висунуто припущення, що причина у відсутності єдності корпускулярно-хвилевих характеристик в процесі приховування стегоповідомлення. Доведено, що на даний момент подібний підхід можливо реалізувати лише в комп'ютерній лінгвістичній стеганографії шляхом її поєднання з квантовою стеганографією. Аналіз виявив, що текстова стеганографія на основі квантових законів знаходиться на початковому етапі розвитку, а дослідження проводяться лише в області методів довільного інтервалу. Для вирішення поставленої в роботі задачі вводиться поняття квантово-семантичної лінгвістичної стеганографії. Існуючі недоліки методів квантової стеганографії, а саме неможливість практичного відтворення множинності світів чи вразливість тексту до систем автоматичної семантичної модифікації пропонується виправити шляхом використання методики лінгво-комбінаторного моделювання важкоформалізованих систем та засад кібернетичної герменевтик для взаємодії з квантовими станами, а інтенсіональної логіки для вирішення проблеми квантової заплутаності з метою збереження квантового дуалізму для формалізації та впровадження ідеї квантово-семантичної стеганографії на практиці. В свою чергу реалізація афінних перетворень стосовно функції, що описує суб'єктивну семантичну лінію тексту забезпечить процес протидії інформаційній пропаганді. Використання ж методів ЦВЗ для розшифровки зміни семантичних станів при формуванні тексту за суб'єктивною семантичною лінією допоможе зменшити імовірність виявлення факту передачі стегоповідомлення.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.40 + Х910.131.5 + Ш111.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100841 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Тарасенко Я. 
Метод комп'ютеризованого формування англомовного тексту відповідно до психолінгвістичного портрету пропагандиста / Я. Тарасенко // Захист інформації. - 2020. - 22, № 2. - С. 66-73. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Поточна ситуація в державі та світі вимагає розробки надійних методів виявлення та нейтралізації кіберзагроз, однією з яких є інформаційна пропаганда в медіа джерелах. Для протидії подібній загрозі необхідно здійснювати зворотній вплив на пропагандиста, що може бути реалізовано на основі комп'ютерно згенерованого осмисленого тексту за психолінгвістичним портретом пропагандиста. Переважна більшість сучасних методів комп'ютеризованої генерації текстів базується на технологіях машинного навчання, що обмежує можливість ефективної побудови психолінгвістичного профілю за рахунок потреби великої кількості досліджуваної інформації, що обумовлює ризик виявлення протидії пропаганді. Інші ж методи не враховують категоріальність та квантову природу сприйняття, або занадто вимогливі до кількості вхідних даних для побудови контекстуальних зв'язків чи не враховують пропагандний дискурс. Розроблено метод комп'ютеризованого формування англомовного тексту відповідно до психолінгвістичного портрету пропагандиста на основі багаторівневих шаблонів та вдосконаленої методики лісу даних природньої мови, шляхом використання методів квантової семантики та семантики Монтегю, що дозволяє підвищити ефективність протидії негативному впливу інформаційної пропаганди в англомовних медіа джерелах завдяки врахуванню індивідуальної суб'єктивної семантичної лінії пропагандиста та імовірних квантових станів лексико-семантичних одиниць, грунтуючись на класифікації семантичної частки. Метод надає змогу генерації англомовного тексту відповідно до психолінгвістичного портрету пропагандиста для подальшого впровадження в нього засобів зворотного цільового впливу на пропагандиста. Використання методу важливе при дослідженні проблеми зсуву семантичної лінії тексту в напрямку суб'єктивної семантичної лінії пропагандиста.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.132

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22801 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Тарасенко Я. В. 
Метод семантичного стиснення текстової інформації для протидії комп'ютерній лінгвістичній стенографії : автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.05 / Я. В. Тарасенко; Черкаський державний технологічний університет. - Черкаси, 2018. - 20 c. - укp.

Розглянуто питання підвищення ефективності протидії комп'ютерній лінгвістичній стеганографії на основі розробки та впровадження методу семантичного стиснення текстової інформації з втратами, що базується на дискурсному аналізі. Розроблено метод семантичного стиснення текстової інформації для протидії комп'ютерній лінгвістичній стеганографії, що забезпечує проведення атаки на лінгвістичну стегосистему з метою видалення стегоповідомлення шляхом семантичного стиснення тексту з урахуванням широкого спектру засобів стеганографії та початкової семантичної структури тексту. Метод забезпечує комплексний стегоаналіз текстових даних на основі дискурсного аналізу та відзначається можливістю виявлення та стиснення неосмислених текстів. Нова концепція дискурсного аналізу за допомогою інтенсіональної логіки сприяє ефективному дослідженню текстів будь-якої тематики та стилю. Методи реферування тексту та методи морфологічного і синтаксичного аналізу адаптовані для врахування можливого використання засобів стеганографії. Програмна реалізація методу доводить його ефективність для обробки великих масивів текстових даних англійською мовою. Крім того, реалізована система захисту програмного комплексу від перевантаження. Експериментальне дослідження виявило ефективність стиснення в межах від 64 % для речень до 79 % для осмислених текстів та 93 % для неосмислених текстів. Імовірність повного видалення стегоповідомлення в середньому не нижче 98,65 %. Розроблена система стегоаналізу охоплює значно ширший спектр досліджуваних елементів, порівняно з аналогами, а метод ефективно протидіє актуальним загрозам.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.620-013.44 + З970.403

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА437797 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Тарасенко Я. В. 
Засоби оцінювання ставлення пропагандиста до тексту зворотного психологічного впливу / Я. В. Тарасенко // Вісн. Вінниц. політехн. ін-ту. - 2021. - № 4. - С. 78-84. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Розв'язано актуальну задачу підвищення ефективності оцінювання ставлення пропагандиста до тексту зворотного психологічного впливу, що дозволило звузити коло випадків застосування лінгвістичного експерименту до окремої категорії суб'єктивного семантичного простору пропагандиста та підвищити точність оцінювання для коригування подальшої стратегії протидії інформаційній пропаганді. Водночас вдосконалено процедуру комп'ютеризованого опитування інформанта для підвищення ефективності подальшого оцінювання. Удосконалено підхід факторного аналізу для підвищення точності інтерпретації результатів. Інтегровано методи семантичного інтеграла та семантичного диференціала на базі семантичного диференціала для звуження кола випадків використання лінгвістичного експерименту та можливості застосування в процесі подальшого додавання семантичного шуму. Таким чином, сукупність існуючих засобів оцінювання ставлення реципієнта до об'єкта, разом з методом семантичного інтеграла, семантичного диференціала та метод асоціативного експерименту адаптовано до конкретного виду лінгвістичного експерименту, а саме методу опитування інформанта в контексті використання сукупності комп'ютеризованих методів протидії інформаційній пропаганді в текстових даних. Для доведення ефективності роботи засобів оцінювання ставлення пропагандиста до тексту зворотного психологічного впливу та точності безпосередньої оцінювання, проведено низку позитивних та негативних лінгвістичних експериментів. Результати доводять високу ефективність та точність, а наявна похибка спричинена використанням лише засобів конструктивного інформаційно-психологічного впливу учасниками експерименту. Похибка нівелюється у разі використання засобів в реальних умовах протидії деструктивній пропаганді, на що і розрахована сукупність комп'ютеризованих методів протидії інформаційній пропаганді в текстових даних.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*333.43*332.121-8 + Ю959.4-997

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68690 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Тарасенко Я. 
Метод додавання семантичного шуму за індивідуальною семантичною лінією пропагандиста / Я. Тарасенко // Безпека інформації. - 2021. - 27, № 2. - С. 100-108. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Сучасні процеси в інформаційному полі держави зумовлюють зростання інтенсивності інформаційно-психологічного протиборства. Процеси здійснення зворотного впливу на зловмисника, який проводить деструктивну інформаційну пропаганду потребують вдосконалення з метою підвищення їх ефективності в протидії інформаційним загрозам держави та її громадян. Протиріччя, яке виникає при реалізації зворотного впливу на зловмисника та полягає в тому, що цільовий текст повинен одночасно привертати увагу зловмисника та викривляти поле сприйняття структур, в яких приховані засоби зворотного впливу, може бути вирішено шляхом додавання семантичного інформаційного шуму за індивідуальною семантичною лінією пропагандиста. Однак існуючі підходи та методи, пов'язані з додаванням та опрацюванням інформаційного шуму в тексті не можуть бути використані для вирішення поставленої задачі, оскільки не враховують індивідуальну семантичну складову та допустимий інтервал ентропії семантичного шуму. Розроблено метод додавання семантичного шуму за індивідуальною семантичною лінією пропагандиста, що дозволяє зберегти неподільну семантичну складову, яка несе в собі основні засоби зворотного інформаційного впливу за умови привернення уваги зловмисника до тексту та підвищення загального рівня позитивного відношення до нього. Завдяки визначеному інтервалу оптимально допустимого доданого семантичного шуму, було описано модель формування англомовного тексту з доданим семантичним інформаційним шумом на основі вдосконаленого методу комп'ютеризованого формування англомовного тексту відповідно до психолінгвістичного портрету пропагандиста, що дозволило викривити світ сприйняття зловмисником неподільної семантичної складової для відволікання уваги пропагандиста від засобів зворотного впливу на нього та врівноваження конгруентної ситуації сприйняття семантичного шуму і неподільної семантичної складової.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х849(4УКР)04:З97 + З970.40

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100841 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Проблеми та перспективи забезпечення макроекономічної стабільності : монографія / С. В. Лєонов, М. М. Бричко, Л. С. Захаркіна, В. В. Боженко, О. Ю. Чигрин, Я. М. Кривич, М. Г. Мінченко, М. С. Уткіна, В. І. Вороненко, П. В. Гриценко, В. Є. Літовцева, А. Д. Кільдей, К. В. Шевченко, Д. С. Геніна, Я. Ю. Тарасенко, І. В. Пономаренко, О. В. Григораш, О. Ю. Дудчик, Т. В. Сальникова, Н. С. Педченко, О. М. Кудацький, А. О. Мартинченко, О. В. Лозова, О. П. Заруцька, М. Р. Ваврін, Т. Г. Затонацька, В. А. Омельяненко; ред.: С. В. Лєонов, М. М. Бричко; Сумський державний університет. - Суми : Сум. деж. ун-т, 2022. - 210 c. - Бібліогр.: с. 189-210 - укp.

Розглянуто концептуальні підходи до аналізу основних відмінностей традиційних і децентралізованих фінансів. Проаналізовано потенційні загрози та переваги, пов’язані з функціонуванням ринку криптовалюти в контексті фінансової безпеки держави, покращання фінансової інклюзії, мінімізації вартості закордонних трансферів і корупції. За допомогою застосування методу структурно-функціональних груп банків (СФГБ), що грунтується на використанні самоорганізаційних карт Кохонена, проведено порівняння основних характеристик банківської системи станом на 1 січня та 1 серпня 2022 р. Це дозволило ідентифікувати макроекономічні виклики для стабільності банківської системи та необхідність швидкого розширення державної підтримки кредитних продуктів. Визначено, що ризик-орієнтований підхід є центральним елементом ефективної реалізації та імплементації фінансового моніторингу з метою підвищення рівнів безпеки, зокрема фінансово-економічної. Обґрунтовано, що запровадження концепції економіки замкненого циклу у стратегію відновлення економіки України дозволить швидко аплікувати європейські стандарти щодо екологічних і виробничих норм, сприяючи сталому економічному розвитку країни. Емпірично встановлено, що туристична галузь має значний потенціал у формуванні ВВП та посилення конкурентних позицій України на світовому ринку. Розкрито особливу роль цифровізації та транспарентності для стабілізації національної економіки, а також розвитку взаємодії держави і бізнесу. Запропоновано комплексний підхід до розгляду маркетингу альтернативних джерел енергії, що передбачає всебічне вивчення ринку, попиту та потреб споживачів. Визначено чинники макроекономічної стабільності, що мають слабоформалізовану природу та обумовлені дією афективних, вольових і когнітивних чинників поведінки економічних агентів. Обгрунтовано концептуальні засади багатокомпонентного аналізу емоційного інтелекту та його роль в ухваленні рішень економічними агентами в умовах дестабілізації макроекономічного середовища.


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.4 + У9(4УКР)0-96

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА863006 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Морфологічна будова ілеоцекального відділу кишечнику плодів, новонароджених, дітей грудного віку : монографія / В. Г. Гринь, Ю. П. Костиленко, Н. Л. Свінцицька, В. П. Білаш, О. О. Тихонова, Я. А. Тарасенко; Полтавський державний медичний університет. - Полтава : Астрая, 2023. - 235 c. - Бібліогр.: с. 212-229. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р731.93 + Е70*333.89*694

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА870932 Пошук видання у каталогах НБУВ 


 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського