Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (1)Книжкові видання та компакт-диски (14)
Пошуковий запит: (<.>A=Салій О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 27
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Гетало О. В. 
Розробка сиропу з магнію хлоридом і вітаміном В6 / О. В. Гетало, О. О. Ціхоцька, О. О. Салій // Вісн. фармації. - 2005. - № 1. - С. 59-61. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Поєднання солей магнію з вітаміном В6 рекомендується клініцистами ентерально для профілактики і лікування гіпомагнеємії у дітей і дорослих. Розроблено склад і вивчено властивості сиропу зі стабілізованим поєднанням магнію хлориду і піридоксину гідрохлориду. Для забезпечення корекції смаку солі магнію відібрано поєднання простого цукрового сиропу з екстрактом шипшини, лимонною кислотою і суничною харчовою есенцією. Опрацьований сироп з назвою "Магне-плюс", що містить 1 % магнію хлориду, 0,05 % вітаміну В6 з вказаним поєднанням смакових речовин, рекомендований як біологічно активна харчова добавка відповідно до ТУУ.

Сочетание солей магния с витамином В6 рекомендуется клиницистами при энтеральном назначении для профилактики и лечения гипомагниемии у детей и взрослых. Разработан состав и изучены свойства сиропа со сбалансированным сочетанием магния хлорида и пиридоксина гидрохлорида. Для обеспечения коррекции вкуса соли магния отобрано сочетание простого сахарного сиропа с экстрактом шиповника, лимонной кислотой и земляничной пищевой эссенцией. Разработанный сироп под названием "Магне-плюс", содержащий 1 % магния хлорида, 0,05 % витамина В6 с указанным сочетанием вкусовых веществ, рекомендован как биологически активная пищевая добавка в соответствии с ТУУ.

The combination of magnesium salts with vitamin B6 is recommended by clinicians for prophylaxis and enteral treatment of hypomagnesemia in children and adults. The composition has been worked out and the properties of the syrup with the balanced combination of magnesium chloride and pyridoxine hydrochloride have been studied. For providing magnesium salt taste correction the combination of a simple sugar syrup with wild-rose extract, citric acid and wild strawberries food essence has been chosen. Thesyrup developed under the name "Magne-plus", which contains 1% of magnesium chloride, 0,05% of vitamin B6 with the mentioned above flavouring substances is recommended according to the technical conditions of Ukraine as a biologically active additive.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.113 + Р415.202.8-52 + Р415.202.9-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14678 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Салій О. О. 
Розробка складу, технології та дослідження супозиторіїв і гелю метронідазолу у поєднанні з мебетизолом для комплексної терапії вагінальних інфекцій : Автореф. дис... канд. фармац. наук : 15.00.1 / О. О. Салій; Запоріз. держ. мед. ун-т. - Запоріжжя, 1999. - 15 c. - укp. - рус.

Дисертацію присвячено створенню оптимального складу і технології вагінальних супозиторіїв і гелю з метронідазолом і мебетизолом. Досліджені різні групи допоміжних речовин і способи виготовлення вказаних м'яких лікарських форм. Розроблені методики визначення метронідазолу у поєднанні з мебетизолом у супозиторіях, гелях, біологічних рідинах - сироватці крові, вагінальному секреті, слині. Вивчені нешкідливість, специфічна активність розроблених вагінальних супозиторіїв і гелю, а також їх стабільність і протимікробна активність у процесі зберігання. Складені і впроваджені в практику інформаційні листи і рацпропозиції на склад і виготовлення м'яких лікарських форм для комплексної терапії вагінальних інфекційних захворювань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.811-6 + Р696.016-52 + Р715.016-52 + Л663.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА303670 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Бурбело М. Й. 
Застосування багатоцільової оптимізації для симетрування та зменшення відхилень напруг в електричних мережах / М. Й. Бурбело, А. М. Волоцький, О. В. Бабенко, О. В. Салій // Вісн. Вінниц. політехн. ін-ту. - 2007. - № 6. - С. 76-79. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Запропоновано застосування принципу багатоцільової оптимізації для симетрування та зменшення відхилень напруг, що створює передумови для побудови ефективних інформаційно-керувальних систем симетрувальних трансформаторів і сприяє забезпеченню комплексного покращання якості електроенергії.


Індекс рубрикатора НБУВ: З27-052

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68690 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Салій О. О. 
Розроблення складу та технології виробництва ін'єкційного лікарського засобу для внутрішньосуглобового введення на основі гіалуронату натрію / О. О. Салій, О. В. Лось, О. П. Баула, К. Ф. Мацюця // Фармацевт. журн.. - 2019. - 74, № 5. - С. 75-85. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9 + Л663.15

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28227 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
5.

Салій О. О. 
Дослідження розміру та форми частинок лізиноприлу дигідрату та допоміжних речовин з метою отримання оптимальних фармакотехнологічних властивостей маси для таблетування / О. О. Салій, В. І. Бессарабов, Г. І. Кузьміна, А. О. Бабенко // Укр. біофармацевт. журн. - 2019. - № 4. - С. 9-16. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розмір частинок діючої речовини в лікарському засобі суттєво впливає на його розчинність, біодоступність і терапевтичну ефективність, тому дослідження показника "Розмір часток" є обов'язковим елементом фармацевтичної розробки. Мета роботи - дослідження розміру та форми частинок лізиноприлу дигідрату та кожної допоміжної речовини для отримання оптимальних фармакотехнологічних властивостей маси для таблетування. Об'єкти дослідження - лізиноприлу дигідрат, допоміжні речовини, отримана таблеткова маса, зразки експериментальної серії та препарат порівняння. Дослідження з визначення розміру частинок діючої речовини лізиноприлу дигідрату та допоміжних речовин проводили фармакопейними методами, такими як оптична мікроскопія (2.9.37), ситовий аналіз (2.9.12) та метод лазерної дифракції (2.9.31). Оцінку обраного складу проводили фармакотехнологічними випробуваннями згідно з ДФУ. Отримані результати досліджень розміру, форми часток та фракційного складу лізиноприлу дигідрату та кожної допоміжної речовини. Визначили технологію виробництва таблеткової маси та на підставі експериментально визначених фармакотехнологічних властивостей речовин розроблено оптимальний склад таблеткової маси. Висновки: отримані подібні результати порівняльних досліджень фармакотехнологічних властивостей дослідної серії таблеток з лізиноприлу дигідратом, 10 мг та лікарським засобом Лізиноприл-Ратіофарм, 10 мг підтверджують доцільність визначення та стандартизацію показника розмір та форма частинок для діючих та допоміжних речовин при створенні твердих лікарських форм.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.521 + Л663.35

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100163 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Салій О. О. 
Дослідження на фармацевтичному ринку України асортименту біологічних лікарських засобів, що містять діючі речовини, отримані з плазми крові людини та тварин / О. О. Салій, М. Е. Попова, Т. А. Пальчевська, Г. В. Тарасенко // Фармацевт. журн.. - 2020. - 75, № 4. - С. 18-29. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Зростання кількості пацієнтів, що хворіють на захворювання крові, такі як імунна недостатність, автоімунні та запальні захворювання, різноманітні вроджені порушення згортання крові, стимулює ріст на фармацевтичному ринку кількості препаратів для лікування цих захворювань. Забезпечення пацієнтів достатньою кількості якісних, ефективних і безпечних препаратів, одержаних із крові, є важливим питанням, що може рятувати людські життя. Мета роботи - виконати дослідження асортименту біологічних лікарських засобів (ЛЗ), що містять діючі речовини, одержані з плазми крові людини та тварин, та проаналізувати сегмент цих препаратів на фармацевтичному ринку України станом на 2020 р. Для дослідження цього сегмента препаратів було використано дані Державного реєстру ЛЗ України, інформаційно-пошукової програми "Моріон" та класифікаційної системи АТС електронного ресурсу Compendium.online. У роботі застосовано методи структурного, статистичного та графічного аналізу, а також проведено їх узагальнення та систематизацію. Встановлено, що на фармацевтичному ринку України сегмент біологічних ЛЗ, одержаних із плазми крові людини та тварин, представлений 100 торговельними найменуваннями, визначено, що 23 % досліджуваного сегмента ринку займають препарати вітчизняного виробництва. Серед країн-імпортерів лідерами є Австрія (31 %) та Швеція (13 %). Аналіз номенклатури встановив, що найбільш розповсюдженими лікарськими формами препаратів є ліофілізовані порошки для розчинів для ін'єкцій та інфузій (52 %) і розчини для ін'єкцій та інфузій (35 %). Виконаними дослідженнями встановлено, що діючою речовиною найбільшої частки препаратів плазми крові є фактор коагуляції крові людини VIII (36 % від загального асортименту). Асортимент ЛЗ, вироблених зі застосуванням плазми тваринного походження, обмежений, становить лише 14 % і представлений препаратами імуноглобулінів (кінський, кроля) та ЛЗ, що містять депротеїнізований діалізат із крові телят. Визначено відсутність вітчизняних технологій одержання PDMPs із плазми великої рогатої худоби за достатньої кількості поголів'я. Одержані дані свідчать, що кров є стратегічною сировиною для виробництва широкого спектра ЛЗ для лікування захворювань різної етіології і перебої в її постачанні можуть призвести до регіонального та глобального дефіциту основних PDMPs, тому розроблення лікарських препаратів вітчизняного виробництва на основі крові є актуальним і перспективним.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)26 + У9(4УКР)421.525.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28227 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Салій О. О. 
Аналіз нормативно-регуляторного забезпечення процедури клінічних випробувань лікарських засобів та ветеринарних препаратів в Україні та ЄС / О. О. Салій, О. П. Баула, Н. А. Сопіженко // Упр., економіка та забезп. якості в фармації. - 2020. - № 4. - С. 36-44. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Мета роботи - проведення аналізу нормативно-правового забезпечення (НПЗ) процедури клінічних випробувань лікарських засобів (ЛЗ) і ветеринарних препаратів (ВП) в Україні та ЄС. Проведений аналіз нормативної документації, що регулює клінічні випробування ЛЗ і ВП, засвідчив суттєво різні підходи в Україні щодо затверджених процедур, визначених лабораторій і клінічних баз, регулювальних комунікацій між спонсорами та дослідниками, інформаційного забезпечення процедури, доступності публічної інформації, надання висновків тощо. Доведено, що у ветеринарній медицині нормативно-регуляторна база щодо клінічних випробувань в Україні потребує розробки та актуалізації, визначення низки критичних процедур і документів щодо планування, моніторингу, звітності та різних форм аналізу. Виявлено відсутність взаємозв'язку та гармонізації процедур використання тварин у дослідженнях. Основними проблемами регулювання клінічних випробувань у ветеринарній медицині залишаються недостатня прозорість процедури, відсутність урегульованих настанов для заявників і спонсорів, низька якість експертизи та недостатня координація взаємодії між різними державними органами, залученими до цієї сфери. Зроблено висновки, що сучасна нормативно-правова база України щодо проведення клінічних випробувань ЛЗ відповідає міжнародним стандартам і директивам ЄС. Доведено відсутність НПЗ, що вимагає та визначає необхідність проведення клінічних випробувань препаратів для ветеринарної медицини не лише у вигляді настанов, але й нормативних документів, які мають юридичну силу. Виявлено суттєві відмінності визначених процедур проведення клінічних випробувань: у клінічних випробуваннях на людях основну увагу приділяють захисту суб'єктів випробувань щодо етичних норм і здоров'я, тоді як першою сферою чинних нормативних вимог клінічних випробувань на тваринах є розробка та доведення ефективності ВП на всіх видах цільових тварин, а питання добробуту й захисту тварин перебувають поза НПБ клінічних випробувань.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281 + П85 + Л66-1е + Л669-1с

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100134 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Баула О. П. 
Порівняльні дослідження кінетики розчинення лікарських засобів на основі клопідогрелю / О. П. Баула, О. О. Салій, В. І. Бессарабов, А. М. Герасимчук // Фармацевт. журн. - 2021. - 76, № 1. - С. 26-34. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9 клопідогрель

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28227 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
9.

Салій О. Р. 
Учень, опонент і колега: взаємини Кирила Студинського та Івана Франка : [моногр. дослідж.] / О. Р. Салій; ред.: Є. Нахлік; Національна академія наук України, Інститут Івана Франка. - Львів : Вид-во Львів. політехніки, 2020. - 230, [1] c. - (Серія "Іван Франко і діячі української культури, науки та мистецтва (XIX–початок XX століття)"Іван Франко і діячі української культури, науки та мистецтва (XIX–початок XX століття); вип. 2; вип. 2). - Бібліогр. в знесках - укp.

Продовжено франкознавчу серію, покликану висвітлити взаємини Івана Франка з діячами української культури, науки та мистецтва. Цього разу мова про доволі непрості стосунки з літературознавцем, мовознавцем, фольклористом, публіцистом, письменником, педагогом і громадсько-політичним діячем у Галичині, академіком ВУАН Кирилом Студинським (1868-1941). На перших порах Франко був одним з учителів Студинського, заохотив його до наукової праці, однак далі вони публічно дискутували між собою, обмінюючись критичними, іноді досить гострими заувагами щодо наукових праць один одного, і навіть конкурували за кафедру української словесности Львівського університету. Архівні першоджерела, досі неопубліковані спогади Студинського про різні періоди життя і творчости Франка, а також маловідоме листування Студинського з Олександром Барвінським і Ярославом Гординським дали змогу глибше прозирнути у їх складні взаємини й осмислити їх у суспільно-політичних та культурно-громадських контекстах. Окрему увагу приділено участі Студинського у заходах для збереження пам'яті про Франка, простежено діяльність Студинського за радянського часу, розглянуто написані й опубліковані тоді його франкознавчі праці.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Франко І.Я. 25 + Ш.г(4УКР)6д Студинський К.Й. 25

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА847876 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Баула О. П. 
Ризик-орієнтований підхід до розробки та впровадження фармацевтичної системи якості на виробництві готових лікарських засобів із продукції in bulk / О. П. Баула, О. О. Салій, О. О. Шевченко, Т. О. Шевченко // Упр., економіка та забезп. якості в фармації. - 2021. - № 1. - С. 4-13. - Бібліогр.: 19 назв. - укp.

Мета роботи - визначення напрямів ризик-орієнтованого підходу до розробки та впровадження фармацевтичної системи якості з акцентуванням уваги на виробництві готових лікарських засобів (ЛЗ) із продукції in bulk; основних чинників впливу на сталість функційних характеристик препаратів для забезпечення їх відповідності своєму призначенню згідно з вимогами міжнародних стандартів якості, належної виробничої практики та управління ризиками для якості. Визначено 29 фармацевтичних підприємств, що мають в Україні ліцензію на фасування та пакування ЛЗ із продукції in bulk. Розроблено стратегію контролю для виробництва ЛЗ із продукції in bulk як комплекс заходів, що охоплює: вхідний контроль продукції in bulk; контроль первинного, вторинного пакування та маркування; контроль інструкції для медичного застосування та готового ЛЗ під час випуску та протягом терміну зберігання; контроль умов функціонування приміщень та обладнання, параметрів стадій фасування та пакування. Проведено аналіз специфіки виробництва готових ЛЗ із продукції in bulk і визначено напрями ризик-орієнтованого підходу до розробки та впровадження фармацевтичної системи якості за цього виду виробництва на підставі оцінки ризиків суттєвих чинників впливу на фармацевтичне виробництво та застосування відповідних методів управління ризиками для якості за виробництва ЛЗ із продукції in bulk. Визначено, що ризик-орієнтований підхід до розробки та впровадження фармацевтичної системи якості на виробництві ЛЗ із продукції in bulk є стратегічним напрямом, що на якісно новому рівні надає можливість підвищувати результативність системи управління якістю, досягати певних цілей, запобігати негативним впливам на якість та безпеку ЛЗ, у найкращий спосіб задовольняти потреби споживачів. У ході досліджень визначено гарантії якості, що їх має надавати фармацевтична система якості під час виробництва ЛЗ із продукції in bulk, і розроблено стратегію контролю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л66-106

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100134 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Салій О. О. 
Впровадження підходу Quality by Design для розробки складу та технології виробництва ін'єкційного препарату для внутрішньосуглобового введення / О. О. Салій, О. В. Лось, Т. А. Пальчевська, К. В. Небилиця // Вісн. фармації. - 2021. - № 1. - С. 28-37. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Мета роботи - впровадження підходу Quality by Design (QbD) для розробки складу та технології виробництва ін'єкційного препарату гіалуронату натрію (ГН) у поєднанні з хондроїтину сульфатом (ХС) для внутрішньосуглобового введення. Розробку складу розчину для ін'єкцій здійснювали з застосуванням зразків активного фармацевтичного інгредієнта (АФІ) ГН і ХС. Для розробки протоколу QbD використано підходи міжнародних настанов ICH. Цільовий профіль якості продукту (QTPP) розроблено на підставі огляду літератури, аналізу подібних препаратів і попередніх власних експериментальних досліджень. Визначення критичних показників якості продукту (СQA) проведено шляхом аналізу ризиків для всіх показників якості, наведених в QTPP. Оцінювання ризиків показників якості проведено за системою Risk Priority Number (RPN) за 9-ти бальною шкалою. Управління ризиками якості (QRM) під час дослідження складу та технології ін'єкційного розчину розроблено за діаграмою Ісікави. З'ясовано, що концепція QbD - це системний підхід до розробки лікарських препаратів. На першому етапі розроблено цільовий профіль якості продукту (QTPP). На основі даних QTPP визначено критичні показники якості (СQA), проведено оцінку ризиків якості. Окреслено критичні параметри технологічного процесу (CPP) розчину для ін'єкцій на основі ГН і ХС, визначено методи їх контролю, а також критичні атрибути матеріалу. На підставі отриманих даних запропоновано стратегію контролю лікарського засобу з урахуванням необхідності мінімізації повторення контрольних дослідів. За допомогою діаграми Ісікави проілюстровано варіабельність матеріалу та процесу з факторами навколишнього середовища, які впливають на показники якості розчину для ін'єкцій із ГН і ХС. Використовуючи основні підходи QbD у розробці складу та технології виробництва ін'єкційного препарату для внутрішньосуглобового введення, з'ясовано, що важливими аспектами QTPP є шлях введення, доза, сила дії, а також споживчі властивості продукту. Доведено, що такі показники якості, як прозорість, в'язкість, стерильність і кількісний вміст АФІ визначено як CQA для досягнення цілей, зазначених у QTPP. Доведено, що майже всі стадії виробництва є критичними, їх потрібно постійно контролювати та перевіряти, щоб отримати якісний продукт. У подальших експериментальних дослідженнях для підтвердження розробленого складу та технології виробництва згідно з QRM необхідно зосередити увагу на таких показниках, як температура розчину, час стабілізації, режим дегазації та умови фільтрації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9гіалуронат натрію + Л663.15 + Р281.7/9хондроїтину сульфат

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14678 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Пальчевська Т. А. 
Роль допоміжних речовин трометамолу та меглюміну при формуванні біофармацевтичних властивостей лікарських засобів різних фармакотерапевтичних груп / Т. А. Пальчевська, О. О. Салій, О. П. Баула, К. В. Пальчевський, О. М. Оніщук // Фармацевт. журн. - 2021. - 76, № 4. - С. 64-75. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

На сучасному етапі розвитку фармацевтичної галузі актуальності набуває використання багатофункціональних допоміжних речовин, які є важливими компонентами фармацевтичних рецептур. Допоміжні речовини є одним із найвпливовіших біофармацевтичних факторів на терапевтичну ефективність лікарських засобів, підвищують лікувальну дію та безпеку активних фармацевтичних інгредієнтів завдяки утворенню оптимальних за складом сполук і відповідних лікарських форм шляхом хімічної модифікації молекули, яка відповідає за фармакологічну активність. Мета роботи - провести аналіз джерел літератури щодо визначення ролі трометамолу та меглюміну як біофармацевтичних факторів у лікарських засобах різних фармакотерапевтичних груп; узагальнити та систематизувати дані щодо їх впливу на біологічну доступність готових лікарських засобів. Об'єкти дослідження - трометамол та меглюмін як допоміжні речовини у складі лікарських засобів різних фармакотерапевтичних груп. У роботі використано методи системного підходу, бібліографічного, інформаційного пошуку, узагальнення й аналізу. Систематичне вивчення складу лікарських засобів Державного реєстру лікарських засобів (січень 2021 р.) показало, що хімічно модифіковані препарати на фармацевтичний ринок постачають не тільки вітчизняні виробники, а й фармацевтичні компанії з 16 країн світу. Загальна номенклатура лікарських засобів становить 82 торгові назви, з яких 66 % - із трометамолом і 34 % - із меглюміном. Значна кількість хімічно модифікованих нерозчинних та малорозчинних активних фармацевтичних інгредієнтів різних фармакотерапевтичних груп свідчить про суттєву роль трометамолу та меглюміну в розробці нових ефективних лікарських засобів. Таким чином, органічні амінопротонні акцептори трометамол і меглюмін - багатофункціональні допоміжні речовини, які підвищують активність діючих молекул, їх вивільнення з лікарських форм, стимулюють фармакотерапевтичну дію лікарських засобів, спрямовану на активацію захисних сил (процесу саногенезу) та компенсаторних механізмів організму і, таким чином, поліпшують фармакологічні властивості фармпрепаратів, знижують ризик виникнення побічних реакцій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.9 + Л66-3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28227 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Гречана О. В. 
Порівняльне оцінювання вмісту амінокислот деяких видів бобових флори півдня України / О. В. Гречана, А. Г. Сербі, А. М. Руднік, І. М. Шевченко, О. О. Салій // Запорож. мед. журн. - 2021. - 23, № 4. - С. 541-546. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Актуальный анализ данных о составе и количестве аминокислот в представителях семейства бобовые флоры южной части Украины (Securigera varia (L.) Lassen, Vicia cracca L., Lupinus luteus L., Melilotus officinalis (L.) Pall. и Melilotus albus Medic.) как структурных компонентов белков, особенно незаменимых, ресурс которых должен пополняться извне. Цель работы - изучить и сравнить аминокислотный профиль некоторых видов бобовых флоры юга Украины, провести многомерный статистический кластерный анализ и построить гистограммы, исходя из данных о содержании и количестве аминокислот в Securigera varia (L.) Lassen, Vicia cracca L., Lupinus luteus L., Melilotus officinalis (L.) Pall. и Melilotus albus Medic. Высушенное сырье, заготовленное на юге Украины, исследовали методом газо-жидкостной хроматографии с использованием аминокислотного анализатора. Предварительно проводили гидролиз кислотой хлоридной при повышенной температуре. Определили 19 аминокислот, девять из них относят к незаменимым или частично заменимым. Среди незаменимых лидирует неполярная аминокислота пролин (суммарно - 6932 мг/100 г), максимальную способность к её накоплению показал Melilotus officinalis - донник лекарственный (2276 мг/100 г). Наименьшее количество пролина определили в Lupinus luteus (388 мг/100 г). В изучаемых растениях наименьшее содержание установлено для сульфурсодержащей неполярной аминокислоты метионин (суммарно 506 мг/100 г). Обращает внимание отсутствие в некоторых изучаемых растениях заменимой полярной аминокислоты глутамина: её не содержат Securigera varia, Vicia cracca и Melilotus officinalis. Наибольшее содержание веществ этой природы отмечено для кислоты аспарагиновой (6824 мг/100 г). Среди этой подгруппы в изучаемых объектах в наибольшем количестве была обнаружена полярная кислота аспарагиновая (суммарно 6824 мг/100 г): наибольший показатель - у Vicia cracca, наименьший - у Melilotus albus (2660 мг/100 г и 385 мг/100 г соответственно). Выводы: наличие и количество аминокислот в объектах исследования - основа для проведения многомерного статистического кластерного анализа и гистограмм презентации аминокислотного профиля представителей семейства Fabaceae L. При построении дендрограммы определены три кластера, представители одного рода (Melilotus L.) отнесены к разным кластерам, что имеет значение для дальнейших хемосистематических исследований.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.111 + Е522.926.13Fab*72

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16789 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Салій О. 
Загублена "намистина" "Зів'ялого листя" / О. Салій // Слово і Час. - 2021. - № 5. - С. 22-39. - Бібліогр.: 37 назв. - укp.

Докладно розглянуто не опублікований за життя І. Франка вірш "Душе моя! Душе душі моєї!". З'ясовано його жанр, творчу історію, особливу увагу звернено на психобіографічний контекст. В основі поетичної рефлексії - інтимні почуття поета до польки Целіни Журовської, тому приділено увагу цій жінці, зокрема її впливу на творчість І. Франка. Вірш проаналізовано з погляду його архітектоніки, поетичної композиції та іконосфери. Виокремлено художні образи перлини (мушлі) та душі. Звернено увагу на поетичну мову й версифікацію. У дослідницькому фокусі також перебувають інші твори письменника (поетичні, прозові), що певною мірою стосуються Ц. Журовської, зокрема й вірші зі збірки "Зів'яле листя".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Франко І. 535

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27444 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Фізико-органічна хімія, фармакологія та фармацевтична технологія біологічно активних речовин : зб. наук. пр. Вип. 3 / ред.: В. В. Страшний, В. Плаван, О. Андреєва, В. Барсуков, В. Місяць, Ю. Будаш, Т. Дорошенко, Н. Качалова, Г. Кузьміна, Т. Пальчевська, Л. Вахітова, С. Гуреєва, О. Салій, В. Бессарабов. - Київ, 2021. - 367 c. - Бібліогр. в кінці ст. - укp. - англ.

Висвітлено актуальні проблеми розробки, дослідження та виготовлення активних фармацевтичних інгредієнтів, лікарських та косметичних засобів, фундаментальної та прикладної фізико- органічної хімії, молекулярної фармакології та хемогеноміки, екології, токсикології та фармацевтичної технології, технології полімерних та композиційних матеріалів. Звернено увагу на маркетингові дослідження в галузі фармації та організації фармацевтичного виробництва. Колектив авторів присвячує наукові праці цього збірника знаменній даті 100-річчя академіка Л.М. Литвиненка.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л66 я43(4УКР) + Р281 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: В357705/3 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Салій О. 
Михайло Котурницький (recte Еразм Кобилянський) у контексті взаємин з Іваном Франком / О. Салій // Слово і Час. - 2022. - № 4. - С. 28-44. - Бібліогр.: 34 назв. - укp.

Розглянуто польського громадсько-політичного діяча другої половини XIX - початку ХХ ст. Еразма Кобилянського, який відіграв негативну роль у житті Івана Франка. Саме через нього 1878 р. Франко став одним із підсудних у гучному судовому процесі над соціалістами в Галичині. Стаття висвітлює мало відомі дослідникам віхи біографії цього діяча. Розглянуто контакти І. Франка й Е. Кобилянського, поширення соціалістичних ідей у Галичині в 1870-х роках. Уперше проаналізовано рукописні листи Кобилянського до Франка. З'ясовано, хто був автором поетичної збірки "Ukrainki" (Львів, 1884), підписаної псевдонімом Mycha'ko.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Франко І. 2 + Т3(4ПОЛ)5-8 Кобилянський Е.

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27444 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Гречана О. В. 
Мікроскопічні діагностичні ознаки представників родини Бобові. Повідомл. II. Провідна система / О. В. Гречана, А. Г. Сербін, А. М. Рудник, О. О. Салій // Актуал. питання фармацевт. і мед. науки та практики. - 2021. - 14, № 3. - С. 292-298. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Мировой рынок растительных продуктов быстро расширяется, и торговля ими имеет тенденцию к росту на 15 - 25 % ежегодно. Пропорционально увеличивается количество сообщений о случайных загрязнениях или преднамеренных, экономически мотивированных фальсификациях растительного сырья. По данным научной литературы, из почти 6000 препаратов растительного происхождения, которые продаются в 37 странах, 27 % содержат незадекларированные загрязнения, заменители или другие компоненты. Проведен микроскопический анализ проводящей системы для установления морфоанатомических характеристик отдельных представителей рода клевер (Trifoliae L.), Fabaceae L. Клевер проявляет противовоспалительные, антисептические, желчегонные, потогонные, мочегонные, кровоостанавливающие, отхаркивающие, вяжущие свойства, его применяют при лечении многих заболеваний. Цель работы - изучение строения проводящей системы листьев и стеблей представителей рода Trifolium L. для выявления общих признаков и отличий, которые могут быть использованы как диагностические. Растительный материал (траву) клевера лугового (Trifolium prаtense L.), мясокрасного (T. incarnatum L.), ползучего (T. repens L.) и земляничного (T. fragiferum L.) заготавливали в период активного цветения растения (май - июнь), сушили в хорошо проветриваемом помещении. Препараты листьев и стеблей предварительно разваривали в 5 % водном растворе натрия гидроксида и фиксировали в растворе хлоралгидрата. Поперечные срезы делали микротомом. Использовали световой микроскоп БИОЛАМ ЛОМО (РФ), полученные данные фиксировали цифровой фотокамерой OLYMPUS SH-21 для идентификации проводящего аппарата листка, черенка и стебля. Во время изучения строения центральной жилки листьев клевера лугового и земляничного установили: проводящая система, покрытая кристаллоносной обкладкой, представляла собой один закрытый коллатеральный пучок в центре; это не характерно для двудольных растений. Черенки листков клевера мясокрасного, земляничного и ползучего на поперечном срезе имели разные формы - почковидную и округлую. Проводящие пучки в клевере мясокрасном и ползучем расположены кругом, а земляничный имел безпучковый тип строения. Пучки закрытого типа, коллатеральные, что противоречит сведениям научной литературы о строении проводящей системы двудольных растений. В стеблях растений проводящие пучки - открытые коллатеральные. Выводы: при поиске дифференцирующих признаков у некоторых представителей рода Trifoliae L. в ходе фармакогностического анализа выявлены особенности строения проводящей системы центральной жилки и черешка листков объектов исследования: клевера лугового (Trifolium prаtense L.), мясокрасного (T. incarnatum L.), ползучего (T. repens L.) и земляничного (T. fragiferum L.). Для представителей двудольных растений не характерны проводящие пучки закрытого типа, которые обнаружили при микроскопическом исследовании.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.11 + П213

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69485 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Салій О. Р. 
Похоронний обряд "грушка" у гуцульському тексті Михайла Коцюбинського, Марка Черемшини і Петра Шекерика-Доникова / О. Р. Салій // Прикарпат. вісн. НТШ. Сер. Слово. - 2022. - № 17. - С. 96-105. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Розглянуто смерть як явище, що міцно вкорінилося в гуцульській культурі, філософії життя горян. Тому всі письменники, які писали про цей край, розвивали тему смерті у своїх творах. Гуцули жили у циклі обрядово-магічного часу, куди смерть входила як природний феномен. Тому одним із важливих елементів їхньої похоронної обрядовості були ігри біля покійника, окремі з яких мали еротичний характер. Цей обряд, в якому жаль сплітався з веселощами, а смерть з життям, ввели в сюжет своїх художніх творів М. Коцюбинський, М. Черемшина та П. Шекерик-Доників. Тож це дослідження про те, як кожен із них опрацьовував цю тему, чому цей обряд був важливим, що означав для гуцулів тоді і яке значення відіграє сьогодні як елемент гуцульського художнього тексту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)-34 + Ш5(4УКР)-31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж73616 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Салій О. О. 
Сучасні шляхи доставки доксицикліну та перспективи застосування у фармації / О. О. Салій, Є. В. Саченко, Т. А. Пальчевська, В. В. Страшний // Фармацевт. журн. - 2022. - 77, № 4. - С. 50-61. - Бібліогр.: 31 назв. - укp.

На сьогодні глобальне зростання резистентності збудників до широко застосованих антибіотиків вимагає повернення до практики використання деяких класичних препаратів зі збереженою активністю, пошук нових шляхів і напрямів доставки антибіотиків до місць розташування мікроорганізмів, що спричиняють захворювання, та застосування антимікробних препаратів, які ще не мають поширеної резистентності. Доксициклін належить до антимікробних препаратів, які ще не мають поширеної резистентності. Сьогодні описано численні дослідження доксицикліну у напрямах як розширення терапевтичної дії, зокрема за захворювань, пов'язаних із COVID-19, так і пошуку нових шляхів доставки, націлених на обмеження системних побічних ефектів, пов'язаних з високою дозою препарату, та уникнення антибіотикорезистентності. Мета роботи - виконати аналіз сучасних шляхів доставки доксицикліну, визначити перспективи застосування у фармації, узагальнити та систематизувати дані щодо його функціонального призначення у разі розроблення лікарських засобів із заданими фармакотехнологічними параметрами. Встановлено, що на українському фармацевтичному ринку асортимент лікарських засобів на основі доксицикліну хіклату представлено лише твердими пероральними лікарськими формами - таблетками та капсулами негайного вивільнення, але на світовому фармацевтичному ринку додатково представлено лікарські форми, що забезпечують парентеральний шлях доставки доксицикліну та оральні форми - порошки для оральної суспензії, сиропи, таблетки дисперговані, лікарські форми з відстроченим вивільненням - таблетки, капсули та гранули, що є підгрунтям для створення вітчизняних лікарських засобів на основі доксицикліну. Розроблення нових лікарських форм із модифікованим доксицикліну хіклатом, таких як імпланти, аерозолі, ліофілізат для розчину для ін'єкцій, створення новітніх технологій виготовлення, підбір допоміжних речовин та систем доставки надають змогу підвищити ефективність фармакологічної дії антибіотика шляхом зменшення дози і частоти приймання, програмування пролонгованого або контрольованого вивільнення, та розширення спектра терапевтичної дії. Доксициклін перспективний у фармацевтичній практиці для лікування COVID-19, як за рахунок його здатності інгібувати матриксні металопротеїнази, так і противірусної дії, особливо дії проти Mycoplasma pneumoniae, яка є вторинною бактеріальою причиною пневмонії під час пандемії COVID-19.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.811.1-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28227 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Салій О. О. 
Маркетингові дослідження асортименту лікарських засобів на основі солей природного походження / О. О. Салій, О. П. Баула, К. Ю. Мелеш, Г. І. Кузьміна // Фармацевт. журн. - 2022. - 77, № 5. - С. 23-34. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Як джерело постачання збалансованого комплексу солей у фармацевтичній практиці застосовують морську воду, морську сіль, що видобувають з використанням методу звичайного випарювання, або сольові розчини, виготовлені зі стандартизованої сировини. Глибоководна морська вода, що зазвичай накачують із глибини понад 200 м, містить багатство мікроелементів, до яких належать магній, кальцій, калій, хром, селен, цинк і ванадій. Завдяки цьому морська вода має потенціал джерела та сировини для створення лікарських засобів для здоров'я людини. Мета роботи - дослідження асортименту препаратів на основі морської води та аналіз сегменту таких засобів на фармацевтичному ринку України станом на червень 2022 р. Дослідження здійснювали на основі даних Державного реєстру лікарських засобів України, інформаційно-пошукової програми "Моріон" та класифікаційної системи АТС електронного ресурсу Compendium.online. У роботі застосовано методи структурного, статистичного та графічного аналізу, а також проведено їх узагальнення та систематизацію. Встановлено, що на фармацевтичному ринку України сегмент лікарських засобів, медичних виробів та косметичних засобів, джерело походження активних речовин яких є морська вода та/або морська сіль, представлений 150 торгівельними найменуваннями. Визначено, що за типом реєстрації найпоширенішими є медичні вироби (51 %) та косметичні засоби (42 %), зареєстровані лікарські засоби становлять лише 7 %. Виробники використовують морську воду, яку одержано з басейнів глибокої води Адріатичного, Егейського, Середземного морів, Атлантичного океану, заливу Канкаль, морську воду фіорду Gullmarstjorden. Препарати вітчизняного виробництва досліджуваного сегмента ринку займають частку 57 %. Серед країн-імпортерів лідерами є Хорватія (9 %) та Польща (5 %). Аналіз номенклатури встановив, що найрозповсюдженішою лікарською формою препаратів є назальні спреї (78 %). Одержані дані свідчать, що як діючу речовину сольових розчинів виробники декларують морську сіль (56 % номенклатури) та морська воду (53 %), однак, не всі засоби містять інформації щодо джерела походження морської солі/морської води. Визначено, що на фармацевтичному ринку України відсутні засоби на основі морської води та морської солі Чорного та Азовського морів, що є підгрунтям для досліджень та створення нових лікарських засобів вітчизняного виробництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.785

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28227 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського