Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (3)Книжкові видання та компакт-диски (18)
Пошуковий запит: (<.>A=Маєвський О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
Категорія:    
1.

Маєвський О. Л. 
Метафізичні підстави позитивної епістемології Моріца Шліка : Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.09 / О. Л. Маєвський; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2004. - 20 c. - укp.

Наведено результати реконструктивного дослідження системи метафізичних підстав позитивної епістемології Моріца Шліка як найбільш загального ідейного джерела логічного емпіризму. Кваліфіковано теорію знання М.Шліка як логіко-емпіричний формалізм. Обгрунтовано, що факти є логіко-онтологічними міжоб'єктними зв'язками, які даються у сприйнятті як два нефрегівські тлумачені модуси: "смисл" (якісний бік визначеності факту) та "значення" (ступінь значущості факту), встановлення функціональної залежності між якими є завданням пізнання. Описано загальні принципи утворення онтологій будь-яких пізнавальних проектів, визначено їх інтегральний зв'язок з логічними принципами на підставі загальних властивостей фактуальних множин, упорядкованих за структурно-смисловим значенням елементів. Встановлено, що пізнання є системним з'ясуванням фактів за відношенням структурної подібності (у-пізнанням, ре-ідентифікацією).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4АВС)6-671

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА328565 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Маєвський О. Є. 
Морфологічні критерії корекції мексидолом змін в печінці щурів після кріодеструкції шкіри : Автореф. дис... канд. мед. наук : 14.03.01 / О. Є. Маєвський; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. - Вінниця, 2003. - 21 c. - укp.

Проаналізовано динаміку пошкоджень та адаптаційних реакцій печінки щурів протягом 28-ми діб після кріодеструкції шкіри площею 9 - 10 % поверхні тіла на глибину до підшкірної основи та на фоні попереднього застосування синтетичного антиоксиданта мексидолу. Вперше на світлооптичному і ультраструктурному рівнях та на основі мікроморфометричних досліджень, проведених в пошкоджених та непошкоджених ділянках печінки щурів, доведено, що найбільш виражені негативні зміни відбуваються в проміжних зонах печінкових часточок - після кріодеструкції шкіри та за попереднього застосування мексидолу (максимально виражені через 7 діб після початку експерименту), а найменш виражені зміни - в перипортальних зонах печінкових часточок. Відзначено, що попереднє застосування мексидолу призводить до значної корекції негативних змін на різних рівнях структурної організації печінки, спричинених наслідками кріодеструкції шкіри, особливо в періоди від 1 до 3-ї доби та від 14-ї доби до закінчення експерименту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*694.6-636-601.2 + Р413.51-29

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА328120 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Маєвський О. В. 
Удосконалення способів управління станом гірничого масиву, які базуються на зволоженні вугільного пласта : Автореф. дис... канд. техн. наук : 05.15.11 / О. В. Маєвський; НАН України. Від-ня фіз.-техн. гірн. пробл. Донец. фіз.-техн. ін-ту ім. О.О.Галкіна. - Донецьк, 1999. - 18 c. - укp. - рус.

Дисертаційна робота містить нове рішення актуальної наукової та технічної задачі - встановлення механізму взаємодії водяних розчинів поверхнево-активних речовин (ПАР) з вугільною речовиною та розробка нового способу гідрообробки вугільних пластів з метою управління їх напружено-деформованим станом. Експериментальними дослідженнями встановлено, що дія на газонасичене вугілля водяного розчину ПАР під тиском більше 10 МПа призводить до проникнення газу, який міститься у внутрішньо-паровому об'ємі, в структуру вугільної речовини та збільшує сорбційну ємність вугілля у 1,4-1,6 рази. Молекули ПАР активно взаємодіють з сорбційними центрами вугільної речовини та створюють своєрідну "мозаїчну структуру", що призводить до інтенсивного падіння концентрації розчину. Виконані експерименти та наступний аналіз отриманих результатів дозволили розробити новий метод постадійної обробки вугільних пластів розчинами ПАР, експериментальна перевірка якого в шахтних умовах підтвердила обгрунтованість параметрів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И14,1 + И181.23

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА305387 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Пількевич І. А. 
Обгрунтування якості узагальненої логістичної моделі динаміки популяцій / І. А. Пількевич, В. І. Котков, О. В. Маєвський // Вост.-Европ. журн. передовых технологий. - 2012. - № 1/4. - С. 63-66. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Проведено оцінювання адекватності логістичних моделей динаміки популяцій копитних мисливських господарств України. Доведено, що точність розрахунків, проведених за допомогою узагальненої моделі, перевищує точність аналогічних розрахунків, проведених за допомогою моделі Лоткі - Вольтерра.


Індекс рубрикатора НБУВ: П711

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24320 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Маєвський О. Є. 
Закономірності вікових і конституціональних параметрів серця у здорових юнаків і дівчат Поділля : автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.03.01 / О. Є. Маєвський; МОЗ України, Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І. Пирогова. - Вінниця, 2012. - 44 c. - укp.

Встановлено вікові та статеві особливості сонографічних морфофункціональних параметрів серця у практично здорових міських осіб Поділля юнацького віку. Виявлено виражені соматотипологічні відмінності у величині більшості морфофункціональних сонографічних параметрів серця у практично здорових міських юнаків і дівчат Поділля. Встановлено особливості зв'язків сонографічних морфофункціональних параметрів серця з антропометричними та соматотипологічними показниками практично здорових міських юнаків і дівчат Поділля з урахуванням і без урахування соматотипу. Виявлено виражені статеві відмінності більшості зв'язків між юнаками та дівчатами загальної групи та між представниками відповідних соматотипів. Побудовано регресійні моделі сонографічних параметрів серця у практично здорових міських юнаків і дівчат Поділля. Встановлено особливості відсоткового розподілу антропометричних і соматотипологічних параметрів, шо найбільш часто входять до моделей морфофункціональних сонографічних параметрів серця.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.90

Шифр НБУВ: РА393049 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Приймак М. В. 
Моделі та методи дослідження систем масового обслуговування марківського типу в умовах стохастичної періодичності та їхнє застосування в енергетиці / М. В. Приймак, О. В. Мацюк, О. В. Маєвський, С. Ю. Прошин // Техн. електродинаміка. - 2014. - № 2. - С. 11-16. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Висвітлено особливості етапів розвитку теорії систем масового обслуговування та наведено критерії їх поділу на системи марківського і немарківського типу. Із цих позицій встановлено, що енергосистеми та системи електроспоживання можуть розглядатися як системи масового обслуговування марківського типу. Обгрунтовано модель графіків споживання електроенергії у вигляді періодичного ланцюга Маркова. Розглянуто метод оцінки матриць переходів та на конкретному прикладі графіків енергоспоживання такі оцінки знайдено.


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.911-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14164 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Приймак М. В. 
Моделі та інформаційні технології дослідження стохастично періодичних потоків / М. В. Приймак, О. В. Маєвський, О. В. Мацюк, Г. В. Шимчук // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2015. - № 832. - С. 242-253. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Розглянуто питання моделей та інформаційних технологій дослідження стохастично періодичних потоків (СПП). Виділено клас пуассонівських періодичних кусково стаціонарних потоків і для одного з варіантів цього класу, коли відомими є період потоку та інтервали стаціонарності, оцінено інтенсивність потоку. Для опису потоків із обмеженою післядією введено інтервальний процес, який надає змогу враховувати функцію розподілів інтервалів потоку. На базі інтервального процесу відкриваються можливості обгрунтування моделей стохастично періодичних рекурентних потоків і потоків із обмеженою післядією. Як приклад введено клас інтервальних періодичних процесів із рівномірним розподілом, що є моделлю рекурентних СПП. Одержані результати є основою розроблення методів імітаційного моделювання та статистичного аналізу СПП (пуассонівських, рекурентних тощо).


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.911

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Маньківська О. П. 
Структури мозку щурів, які забезпечують вегетативні рефлекси, пов'язані з реалізацією мотивованих оперантних рухів / О. П. Маньківська, О. В. Власенко, О. Є. Маєвський, І. В. Верещака, Т. В. Бузика, В. О. Майський, А. В. Мазниченко // Нейрофизиология. - 2017. - 49, № 6. - С. 441-449. - Бібліогр.: 32 назв. - укp.

Досліджено зміни рівнів Fos-імунореактивності та НАДФН-діафоразореактивності у вегетативних ядрах та катехоламінергічних (КА) групах клітин стовбура мозку у щурів, що реалізовували оперантні їжодобувні рухи передньою кінцівкою. Fos-імунореактивність у медулярних ядрах автономної нервової системи (Sol, IRt, CVL/ RVL) таких щурів була помітно більшою у порівнянні з контролем. За подібних умов активувалася також значна частина мотонейронів у вегетативних моторних ядрах блукаючого нерва (10, Amb і RAmb). У вказаних моторних ядрах розташовувалися Fos-імунреактивні (Fos-ip-) нейрони великого діаметра. Отже, у перебігу сесій оперантних їжодобувних рухів у щурів розвиваються інтенсивні автономні реакції, тісно пов'язані з реалізацією моторної програми. Експресія білка c-Fos у КА-нейронах стовбура мозку тварин за умов виконання оперантних рухів суттєво посилювалася (з домінуванням на контралатеральному боці). У стовбурових КА-групах A5 та A6 (LC/SC) спостерігалася найбільша кількість Fos-ip-нейронів у порівнянні з контрольними значеннями. Вказані клітинні групи включають у себе, головним чином, норадренергічні нейрони, які є головними джерелами низхідних гальмівних входів до грудних і поперекових інтермедіолатеральних симпатичних ядер спинного мозку. Таким чином, автономна нервова система за розглянутих умов може прямо впливати на функціювання м'язових веретен, пропріоцепторів та, в результаті, на реалізацію моторної програми.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.175*043

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61875 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Маєвський О. 
Методологічний семінар щодо підготовки енциклопедичного видання "Україна в Другій світовій війні" / О. Маєвський, Т. Пастушенко // Укр. іст. журн.. - 2018. - № 2. - С. 219-222. - укp.

Захід відбувся 23 лютого 2018 р. у відділі історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАНУ. У роботі семінару взяли участь співробітники академічних інститутів історії України, української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського, а також Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Національного педагогічного університету ім. М. Драгоманова, Київського університету ім. Б. Грінченка, Національного університету оборони України ім. І. Черняховського, Національної академії сухопутних військ ім. гетьмана П. Сагайдачного, представники Державної прикордонної служби України, "Енциклопедичного видавництва", Музею історії міста Києва, Національного музею історії України у Другій світовій війні, Українського центру вивчення історії Голокосту і разом майже 60 фахівців з історії Другої світової війни. Учасники семінару обговорили концепцію енциклопедії "Україна в Другій світовій війні", перелік і зміст статей, логістику підготовчої роботи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Я20(4УКР) + Т3(4УКР)622я20

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Маєвський О. 
Формування візуальних образів напередодні та у роки Першої світової війни / О. Маєвський // Краєзнавство. - 2018. - № 4. - С. 4-15. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Наведено контент і аналіз основних періодичних видань, які виходили в Російській імперії напередодні та у роки Першої світової війни. Представлено деякі варіанти карикатур, які в подальшому стали визначальними кліше для художників-карикатуристів. Визначено основні тематичні напрями журнальної карикатури та вектори розвитку політичної сатири. Наведено приклади класичних зразків лубочного мистецтва Першої світової війни. Запропоновано умовний поділ за жанрами, а також встановлено художньо-смисловий алгоритм переходу від лубка до політичного плаката. Проілюстровано основні типологічні ряди політичної графіки та визначено роль і місце українських митців у формуванні загальних для усієї Російської імперії образів, які у подальшому будуть формувати інформаційний простір, що багато в чому залишається не деконструйованим і до сьогодні. Розглянуто основні соціально-психологічні функції візуальних зображень. Визначено основні вектори політичного запиту державного апарату до мистецтва, та його вплив на розвиток масового мистецтва. Представлено динаміку розвитку образу героя в контексті пошуку збірного образу Батьківщини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4Рос)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж21140 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Злепко С. М. 
Iнформаційна технологія визначення циркулюючих пухлинних клітин в крові людини / С. М. Злепко, Т. А. Чернишова, О. Е. Маєвський, В. Є. Кривоносов, О. Ю. Азархов // Кибернетика и вычисл. техника. - 2018. - № 2. - С. 84-98. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Розроблення інформаційних систем і технологій оброблення медичних зображень клітин, одержаних у дослідженні гістологічних препаратів, є одним із найважливіших і пріоритетних напрямків сучасної медичної науки. Виявлення циркулюючих пухлинних клітин уразі різних локалізацій злоякісних новоутворень наразі є одним із актуальних питань в онкології. Відмінною особливістю циркулюючих пухлинних клітин (ЦПК) є агресивний метастатичний потенціал, що надає змогу розглядати їх як основний механізм пухлинної прогресії. Наведено методи виявлення ЦПК, проаналізовано сучасні методи та алгоритми оброблення і відновлення біомедичних зображень. Поетапно висвітлено роботу інформаційної технології визначення ЦПК в крові людини. Здійснено порівняння розробленої технології та наявних аналогів. На відміну від наявних аналогів, розроблена технологія виявляє ЦПК з діаметром 4 мкм у дослідженні зразків крові пацієнтів з мілкоклітинним раком легенів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569-451

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж62212 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Маєвський О. В. 
Моделювання природних систем типу "хижак - жертва" в умовах екологічного забруднення територій : автореф. дис. ... канд. техн. наук : 01.05.02 / О. В. Маєвський; НАН України, Ін-т проблем моделювання в енергетиці ім. Г.Є. Пухова. - Київ, 2016. - 21 c. - укp.

Обгрунтовано доцільність застосування узагальненої моделі еволюції природних систем для вивчення процесів динаміки чисельності хижаків і жертв в природних системах взаємодії хижак - жертва з урахуванням впливу зовнішнього середовища. Розроблено математичну модель взаємодії хижак - жертва, яка відрізняється від відомої наявністю компонентів, які враховують вплив зовнішнього середовища, що дозволяє адекватно відтворювати процес динаміки в природних системах. Розроблено математичну модель динаміки взаємодіючих природних систем хижак - жертва з врахуванням ефекту дифузії, яка відрізняється від відомої врахуванням факторів впливу середовища їх існування, що забезпечує можливість прогнозування розподілу хижаків і жертв на визначеній території.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*804*803.32

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА423359 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Маєвський О. В. 
Інформаційні технології аналізу стохастично періодичних потоків : автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.06 / О. В. Маєвський; Терноп. нац. техн. ун-т ім. І. Пулюя. - Тернопіль, 2017. - 20, [1] c. - укp.

Розроблено інформаційні технології аналізу стохастично періодичних потоків і використано одержані результати в задачах підвищення ефективності систем масового обслуговування, що функціонують за умов стохастичної періодичності. Для вирішення поставлених завдань використано підхід, що охоплюється схемою модель - алгоритм - програма - прикладне застосування - комп'ютерний експеримент. В межах цього підходу введено нові класи моделей - періодичні пуассонівські та рекурентні кусково стаціонарні потоки. Розроблено методи оцінювання їх інтенсивності та гістограмного аналізу. Для перевірки адекватності моделей та правильності алгоритмів і програмного забезпечення розроблено комп'ютерний експеримент. Створене програмне забезпечення застосовано для дослідження потоку викликів у диспетчерську службу швидкої допомоги та графіків споживання електроенергії Тернополя та вироблення рекомендацій щодо оптимізації їх функціонування.


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.911-01

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА426925 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Маєвський О. 
Політичні плакат і карикатура як засоби ідеологічної боротьби в Україні 1939 - 1945 рр. : [монографія] / О. Маєвський; ред.: О. Є. Лисенко; НАН України, Ін-т історії України. - Київ, 2018. - 267 c. - укp.

Комплексно проаналізовано роль і місце політичного плаката у формуванні інформаційного простору на території України в роки Другої світової війни. До наукового обігу введено значний масив маловідомих і невідомих для дослідників креолізованих текстів. Аналіз візуальних інструментів у формуванні інформаційного простору в роки Другої світової війни в ідеологічному та соціально-психологічному вимірах сприяє розкриттю концепції ідеологічних маніпуляцій тоталітарних режимів, а також спрямування пропагандистських акцій українського самостійницького руху. Наведений матеріал дає змогу комплексно оцінити вплив візуальних образів, репрезентованих за допомогою політичних плаката та карикатури, на процес формування архетипів сприйняття населення окупованої України, а також сучасників.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)622-72 + Щ156

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА828932 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Маєвський О. О. 
Етнічні меншини України 20 - 30-х років ХХ століття в радянському інформаційному та візуальному просторі : (за матеріалами наук. повідомл. на засід. Президії НАН України 23 груд. 2020 р.) / О. О. Маєвський // Вісн. НАН України. - 2021. - № 1. - С. 62-71. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Крізь призму засобів інформаційного впливу розкрито зміст етнонаціональної політики більшовицького керівництва СРСР у 20 - 30-ті роки ХХ ст. Проаналізовано спрямування політики коренізації, формування національних адміністративно-територіальних утворень, політику у сфері культури та освіти нацменшин та їх ідеологічний супровід засобами візуальної пропаганди. Наголошено, що активізація життя етноменшин в Україні спричинила згортання коренізації та масові репресії проти їх активу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9А/Я)61 + Ф51(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж20611 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Гістологія. Цитологія. Ембріологія : підруч. для студентів стоматол. ф-тів закл. вищ. мед. освіти України / О. Д. Луцик, Ю. Б. Чайковський, Р. О. Білий, Т. М. Бойчук, Л. В. Васько, К. С. Волков, С. Б. Геращенко, О. І. Дєльцова, Т. І. Думич, Г. А. Єрошенко, А. В. Корсак, О. Д. Лисаченко, О. Є. Маєвський, С. Ю. Масловський, Н. О. Мельник, О. В. Наконечна, З. М. Небесна, Ю. В. Сілкіна, Л. М. Сокуренко, О. Ю. Степаненко, Є. В. Стецук, Л. О. Стеченко, О. М. Сулаєва, В. О. Ульянов, В. І. Шепітько, А. М. Ященко; ред.: О. Д. Луцик, Ю. Б. Чайковський. - Вінниця : Нова Книга, 2020. - 496 c. - (Національний підручник). - Бібліогр.: с. 488 - укp.

Подано найновішу інформацію щодо мікроскопічної та ультрамікроскопічної будови та гістофізіології клітин і тканин організму. Зроблено акцент на будову та розвиток органів травної системи, особливо - органів ротової порожнини. Наведено оригінальні ілюстрації, мікрофотографії, отримані із колекцій кафедр гістології, цитології та ембріології ВМНЗ України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*66 я73-1 + Е0*55 я73-1 + Е0*33 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС69734 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Мудрак О. В. 
Еколого-біологічне значення дії отрути гадюк на гомеостаз ссавців / О. В. Мудрак, О. Є. Маєвський, А. І. Парфенюк, Є. Д. Ткач, О. В. Тертична // Агроекол. журн. - 2023. - № 1. - С. 76-83. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Розглянуто еколого-біологічне значення дії отрут тварин як еволюційного пристосування, що максимізує адаптацію понад 250 000 видів до умов середовища їх існування. З'ясовано, що отрути тварин мають значний вплив на утворення і перебіг різних форм зв'язків у екосистемах, виконують декілька екологічних функцій та є важливими біотичними чинниками середовища. Встановлено, що найкраще вивченими отруйними тваринами є змії, де з понад 3800 різних видів дуже отруйними є лише незначна кількість. Родина Гадюкові (Viperidae) нараховує 101 вид отруйних змій. В Європі Vipera ammodytes, Vipera aspis, Vipera berus, Vipera latastei, Vipera seoanei та Vipera ursinii є найнебезпечнішими видами, їх укуси викликають важкі отруєння. В Україні рід Vipera представлений гадюкою степовою (Vipera renardi (Cristoph, 1861)) та двома підвидами гадюки звичайної (Vipera berus (Linnaeus, 1758)) - Vipera berus berus і гадюкою Нікольського (Vipera berus nikolskii, Vedmederja Grubant et Rudaeva, 1986). Наведено чинники, які впливають на різноманітність складу зміїної отрути. Зазначено, що отрути змій є складними сумішами білків, пептидів і низькомолекулярних речовин, серед яких виділяють ферменти і не ферментативні складники. Біологічні властивості зміїної отрути істотно залежать від властивостей її компонентів, які мають широкий спектр впливу на загальний стан гомеостазу живого організму. Здійснено узагальнення наукових даних щодо дослідження хімічного складу отрути Vipera renardi, Vipera berus nikolskii та Vipera berus berus і наслідків впливу цих отрут на функціонування організму ссавців. З'ясовано, що отрута Vipera berus nikolskii є найбільш, а Vipera renardi - найменш токсичною для ссавців (мишей). Оцінено вплив отрути Vipera berus nikolskii і Vipera berus berus на протеолітичний баланс окремих органів щурів. Наголошено, що токсини отрути гадюк мають великий, ще не повністю розкритий потенціал у багатьох наукових сферах, тому заслуговують подальшого практичного дослідження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.492-29

Шифр НБУВ: Ж23660 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Лисенко О. 
Панельна дискусія "Війна Росії проти України 2014 - 2022 рр.: історична ретроспектива і спроби наукової рефлексії" (19 - 20 травня 2022 р.) / О. Лисенко, О. Маєвський, В. Нахманович // Укр. іст. журн. - 2022. - № 4. - С. 4-54. - укp.

Уже незабаром війна Росії проти України ввійде до підручників як приклад найбільшого після катастрофічної афери А. Гітлера геостратегічного прорахунку. Передумови цього протистояння, українсько-російські відносини в історичній ретроспективі, логіка розвитку подій, їх наслідки для безпосередніх та опосередкованих учасників формують величезне дослідницьке поле. Власне, першою спробою істориків відрефлексувати початковий етап повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну крізь призму віддаленого й недавнього минулого і стала панельна дискусія, організована та проведена впродовж двох днів травня 2022 р. Інститутом історії України НАН України. До участі було запрошено 17 доповідачів. Захід відбувався в онлайн-форматі з трансляцією на фейсбук-сторінці установи. Репости з посиланнями поширили кілька сотень користувачів. Прямий ефір першого дня дискусії зібрав до 500, другого - понад 800 переглядів. Запис трансляції, розміщений на фейсбук-сторінці інституту, подивилися більше 2 тис. користувачів. Також він доступний на ютуб-каналі "Історія України періоду Другої світової війни". Доповіді викликали жваве обговорення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612 + Т3(4РОС)612

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Лисенко О. 
Неминуча війна / О. Лисенко, О. Маєвський // Укр. іст. журн. - 2022. - № 4. - С. 71-77. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Мета статті - спроба осмислення феноменології повномасштабної війни Російської Федерації проти України, аналіз її історичних передумов, міжнародних, ідеологічних, політичних, економічних, етнонаціональних, соціокультурних, конфесійних, ментальних контекстів. Методологічну основу становить комбінація відповідних міждисциплінарних підходів і дослідницьких процедур, теоретичні напрацювання провідних фахівців історії війн, конфліктології, політології, міжнародного права, соціальної психології, воєнної антропології, усної історії й історії повсякдення, а також сучасний термінологічний апарат. Здійснено ретроспективу українсько-російських відносин крізь призму нинішньої війни, у міждисциплінарному полі осмислення котрої перебувають її історичні передумови, причини, можливі наслідки, міжнародно-правові, ідеологічні, політичні, дипломатичні, воєнні, економічні, соціальні, етнічні, конфесійні, морально-психологічні й інші аспекти. Активне опрацювання історичних компонентів цієї проблематики дає змогу не лише концептуалізувати, а також теоретизувати її, але й вийти на низку важливих узагальнень і практичних рекомендацій.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-6(4РОС) + Ф4(4РОС),9(4УКР),301

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського