Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Автореферати дисертацій (11)Книжкові видання та компакт-диски (126)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>U=Ю224.21$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 64
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Кочеткова Т. Ю. 
Акт мовлення як об'єкт філософського осмислення : Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.01 / Т. Ю. Кочеткова; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 1998. - 18 c. - укp.

Проаналізовано феномен акту мовлення. Відзначено, що основу іллокутивних актів мовлення склала інтонаціональність як фундаментальна властивість мислення: у виконанні акту мовлення свідомість нав'язала фізичному втіленню ментальному стану умови задовільності ментального стану. Доведено, що центральну роль у здійсненні іллокутивного акту відіграла не конвенція, як вважали засновники теорії актів мовлення, а взаємність і настрій аудиторії на сприйняття акту мовлення. Умовою реалізації іллокутивної дії постала наявність зустрічної дії, що обумовило її комунікативний зміст. Сутністю іллокутивного акту визначено взаємодію між особистостями, іллокутивний акт виступив проявом особистості як суб'єкта взаємодії. З точки зору комунікативної взаємодії особистість існує на стику діалогу з комунікативною спільнотою та діалогу з буттям. Особистість не тільки звертається до аудиторії за підтверженням своєї ідентичності, але й надає значення аудиторії актом її визнання. Усвідомлення даної двовимірності призвело до ствердження взаємозалежності між агентом акту мовлення та комунікативною спільнотою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю224.21 + Ш100.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА311995 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Боровицька О. М. 
Соціальна прагматика: відхилення у дискурсі (філософсько-методологічний аналіз) : Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.09 / О. М. Боровицька; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 1998. - 17 c. - укp. - рус.

Дисертація є теоретичним дослідженням філософсько-методологічних засад соціальної прагматики як методу аналізу мовних явищ, пов'язаних з відхиленнями (девіаціями) у дискурсі. Визначаються основні аспекти соціальної прагматики; уточнюється зміст терміну "дискурс" у концептуальному контексті комунікації як одиниці методологічного аналізу; виявляються методологічні засади аналізу відхилень (девіацій) у дискурсі, пов'язаних зі специфікою вживання стилістичних засобів у нестандартних (девіантних) ситуаціях; обгрунтовується універсальність соціально-стилістичного підходу до аналізу метафори як стилістичної девіації у дискурсі; розкривається необхідність врахування соціально-прагматичних принципів аналізу дискурсу при дослідженні стилів спілкування (нейтрального, гумористичного, іронічного, образливого).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Щ1 + Ю224.21 + Ш107.70

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА301208 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Пряженцева К. В. 
Лінгвістичний поворот в філософії та його вплив на філософію науки : Автореф. дис... канд. філос. наук : 09.00.09 / К. В. Пряженцева; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2000. - 16 c. - укp.

Обгрунтовано концепцію лінгвістичного повороту як одного з головних факторів сучасного парадигмального зрушення в філософії в цілому та філософії науки зокрема. Запропоновано експлікацію сутності та головних характеристик лінгвістичного повороту, його епістемологічних і когнітивних наслідків. Проведено порівняльне дослідження принципових рис картезіанської парадигми філософування, а також системи трансформацій у філософії науки з лінгвістичним поворотом. Запропоновано нову стратегію дослідження аксіологічного рівня науки за сучасними результатами лінгвістичного аналізу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю224.21 + Ю252:Ш1 + Ш1в2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА312265 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Плахотнюк Н. О. 
Слово як архетип культури : Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.04 / Н. О. Плахотнюк; Ін-т філос. ім. Г.Сковороди НАН України. - К., 2000. - 20 c. - укp.

Досліджено феномен слова у загальнофілософському аспекті, в якому його розглянуто як універсалію й архетип культури. Запропонований підхід до поняття слова як синоніму мови дозволяє зробити аналіз його у філософському і соціокультурному аспекті як наскрізну символічну форму в історико-культурному розвитку. Визначено, що в українському менталітеті ставлення до слова набуло архетипного значення вираження національного духу, символу державного та етнічного буття.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю224.21 + Ю6*671 + Ш100.33

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА309086 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Алексюк І. А. 
Філософія мови: традиція аналітичної філософії : Метод. матеріали до лекц. тем спецкурсу. Ч. 1 / І. А. Алексюк; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К. : Такі справи, 2001. - 182 c. - укp.

Висвітлено проблеми та концепції сучасної західної аналітичної філософії мови. Розглянуто теорії Фреге, Рассела, Стросона, Доннелана, Остіна, Грайса, Серла.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1в2 + Ю224.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: В344090 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Балута Г. А. 
Онтологічні засади мови в комунікативному просторі суспільства : Автореф. дис... канд. філос. наук : 09.00.03 / Г. А. Балута; Дніпропетр. нац. ун-т. - Д., 2001. - 18 c. - укp.

Структуру "мова - комунікація" розглянуто як взаємозалежний і взаємоутворювальний зв'язок субстанції мови і комунікативного простору, що вирізняється як просторово-часова організація феномену інтерсуб'єктивності. До основи запропонованої концепції покладено філософські ідеї феномену інтерсуб'єктивності, просторових форм комунікації, субстанційності мови, трансформацій онтологічної категорії мови. Висвітлено фундаментальні проблеми філософії мови і комунікації, сформульовано характеристики комунікативного простору в мовнофункціональних вимірах, здійснено описовий аналіз субстанції мови. Розглянуто суттєві характеристики субстанції мови та комунікативного простору крізь призму мовно-філософської концепції істини. Дійсність абсолютної істини, що утримується в мові, виступає як можливість соціальної істини (консенсусу).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю224.21 + Ю6*333.4 + Ш100.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА314381 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Бацевич Ф. 
Сучасна українська філософія мови: міф чи реальність / Ф. Бацевич // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. Інозем. мови. - 2002. - Вип. 10. - С. 1-10. - Бібліогр.: 31 назв. - укp.

Розглянуто сутність поняття "філософія мови". Висловлено думку про існування сучасної української філософії мови. Лінгвофілософські проблеми висвітлено в працях учених з усіх регіонів України. Зазначено, що особливе значення для розвитку сучасної філософії мови в Україні має наукова та видавнича діяльність харківського ученого Д. Руденка.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.4г(4УКР)6 + Ю224.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/ін.м. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Лещак О. В. 
Очерки по функциональному прагматизму: методология - онтология - эпистемология / О. В. Лещак; Лаб. славист. и методол. исслед. Терноп. гос. пед. ун-та им. В.Гнатюка. - Т.; Кельце : Підруч. & Посіб., 2002. - 255 c. - пол.

Рассмотрены проблемы онтологического, гносеологического и методологического плана, связанные с определением объекта языкознания и смежных дисциплин, характера и способа лингвосемиотического и лингвофилософского познания. Изложены методики функционального и прагматического исследования языковой деятельности. Представлена авторская версия объединения функционализма и прагматизма в единое методологическое направление.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1 в2:Ю + Ю252:Ш1 + Ю224.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА638996 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Карамишева Н. В. 
Логіка. Пізнання. Евристика : Посіб. / Н. В. Карамишева. - Л. : Астролябія, 2002. - 352 c. - укp.

Викладено найважливіші напрямки класичної та некласичних логіки, а також засади евристики як теорії творчого мислення. Розкрито різноманітні методологічні та евристичні функції логіки в пізнанні. Проведено логічний аналіз знання та запропоновано модель соціокультурної трансформацїї наукового знання.

Изложены наиболее важные направления классической и неклассических логик, а также основы эвристики как теории творческого мышления. Раскрыты разнообразные методологические и эвристические функции логики в познании. Проведен логический анализ знания и предложена модель социокультурной трансформации научного знания.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю4в016я73 + Ю935.131я73 + Ю224.21я73

Шифр НБУВ: ВА681732 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Федоров В. В. 
Три лекции об авторе / В. В. Федоров; Петров. акад. наук и искусств. - Донецк : ООО "Юго-Восток, ЛТД", 2002. - 88 c. - рус.

Рассмотрены проблема автора в антологическом аспекте, идеи ранних работ М.М.Бахтина. Охарактеризовано автора как субъект поэтического, превращенно-словесного бытия. Раскрыта роль эстетического автора (поэта) в разрешении конфликта абсолютного автора - слова.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.15 + Ю224.21 + Ю212.26

Рубрики:

Шифр НБУВ: АО263081 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Біленко Т. І. 
Феномен слова в українських реаліях (філософський аспект) : Моногр. / Т. І. Біленко. - К. : Знання України, 2003. - 429 c. - Бібліогр.: с. 413-429. - укp.

Проаналізовано складний процес функціонування мови загалом та слова як її основи у соціальній генезі суспільства, зокрема на прикладі вивчення українських реалій за умов імперської залежності та тоталітаризму. Обгрунтовано значення слова як соціального агента суспільної свідомості, проаналізовано діалектику стосунків особи та суспільства, розглянуто їх варіанти. Досліджено взаємозв'язок слова та герментевтики тексту. Висвітлено раціональні та ірраціональні аспекти релігії як символічної форми, розкрито світське та сакральне сприйняття слова Біблії. Розглянуто функціональність біблійної символіки у сучасному контексті, розкрито значення слова у християнському культі. З'ясовано соціальний статус поета (письменника), досліджено особливості контакту у системі автор - твір - читач. Визначено роль слова в освіті й обгрунтовано можливості його використання як ефективного засобу виховання нових поколінь, висвітлено освітній потенціал творів красного письменства.

Проанализирован сложный процесс функционирования языка в целом и слова как его основы в социальной генезе общества, в частности на примере изучения украинских реалий в условиях имперской зависимости и тоталитаризма. Обосновано значение слова как социального агента общественного сознания, проанализирована диалектика отношений личности и общества, рассмотрены их варианты. Исследована взаимосвязь слова и герменевтики текста. Освещены рациональные и иррациональные аспекты религии как символической формы, раскрыто светское и сакральное постижение слова Библии. Рассмотрена функциональность библейской символики в современном контексте, раскрыто значения слова в христианском культе. Определен социальный статус поэта (писателя), исследованы особенности контакта в системе автор - произведение - читатель. Показана роль слова в образовании и обоснованы возможности его использования как эффективного средства воспитания новых поколений, освещен образовательный потенциал художественных произведений.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1 в2 + Ш100 + Ю224.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА670301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Загороднюк В.  
Мова у модерновій та постмодерновій парадигмах / В. Загороднюк // Філософ. думка. - 2003. - № 6. - С. 12-36. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю224.21 + Ш1в

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61798 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
13.

Юрченко О. М. 
Біблеїзм як засіб інформаційного захисту та культурної комунікації / О. М. Юрченко // Наук. зап. Харк. ун-ту Повітр. сил. Соц. філос., психологія. - 2005. - Вип. 2. - С. 184-192. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто проблему пріоритетних міждисциплінарних досліджень сучасної філософії культури та філософії мови. Завдяки особливій ролі, що приділяється мові в інтелектуальному пізнанні світу, проблему вивчення мовних знаків, як способів вираження, збереження та трансляції універсальної загальнолюдської, а також специфічної культурно-національної інформації виведено на перший план дослідження. Виділення лінгвокультурологічної одиниці в один з засобів філософського осмислювання буття стає основою для вивчення взаємозв'язків трьох моделювальних семіотичних систем: світорозуміння окремої нації, культури, релігії та мови в межах виділеної культурно-національної картини світу.


Ключ. слова: лінгвокультурологія, культурно-національна картина світу, мовна картина світу, символ, біблеїзм, фразеологізм, крилаті слова та вирази
Індекс рубрикатора НБУВ: Ю224.21 + Э37-2я48 + Ш100.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69887 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Зархіна С. Е. 
Мова права як предмет філософсько-логічного аналізу (історичний аспект) : Автореф. дис... канд. юрид. наук : 12.00.12 / С. Е. Зархіна; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. - Х., 2005. - 20 c. - укp.

Проаналізовано філософські джерела сучасних уявлень про логіку та семіотику мови права. Розглянуто проблеми мови у класичній німецькій філософії права та концепціях її критиків (Канта, Шеллінга, Гегеля, В. фон Гумбольдта, Савіньї, А. фон Фейєрбаха, Ієринга), джерела феноменологічного напрямку у дослідженнях мови права у Ф. фон Бретано, а також погляди В.Д.Каткова як родоначальника філософії мови права. Висвітлено подальший розвиток філософських засад сучасних досліджень мови права у взаємозв'язку з логіко-семіотичними ідеями Ч.С.Пірса, Г.Фреге, Б.Рассела, Л.Вігенштейна, логічних позитивістів (Р.Карнапа, М.Шліка, А.Айера), тлумаченням мови в юридичному позитивізмі, логіко-лінгвістичними компонентами аналітичної юриспруденції Х.Л.А.Харта та їх критикою Л.Фуллером. Розглянуто сучасний етап у філософії мови права у контексті концепцій права як лінгвістичної конструкції К.Олівекрони, ідеями Х.Перельмана, Ю.Хабермаса Дж.Л.Остіна, Дж.Сьорля про мову права як систему комунікативної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х08 + Х002.5 + Х.в4 + Ю224.21

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА337461 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Лактіонова А. В. 
Нормативність в конституюванні лінгвістичних одиниць: філософський аналіз : Автореф. дис... канд. філософ. наук / А. В. Лактіонова; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2005. - 19 c. - укp.

Досліджено онтологічний й епістемологічний аспекти здійснення лінгвістичних сутностей у вигляді лінгвістичних одиниць як фактів мовлення. Значну увагу приділено епістемологічному статусу останніх, а також притаманній їм нормативності (імпліцитні норми), якою забезпечується їх конституювання. Запропоновано розглядати дефініцію "норма" як фундаментальну гіпотезу про можливості лінгвістичної одиниці. Розглянуто роль понять факту, норми, оцінки у формуванні концепту лінгвістичної одиниці. На прикладах з історії філософії переосмислено співвідношення між нормативністю й оцінюванням, проаналізовано роль соціальних актів у формуванні нормативності мовлення на підставі аналізу комунікативної філософії, обгрунтовано необхідність і надано варіант відповіді на фундаментальне питання про епістемологічний статус лінгвістичних одиниць у його взаємозв'язку з їх імпліцитною епістемічною нормативністю. Надано формальне визначення норми лінгвістичної одиниці у вигляді правила "свідчення". Висвітлено проблеми нормативного регулювання практичного застосування лінгвістичних одиниць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю224.21 + Ш1 в2:Ю

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА340526 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Маліновський Е. Ф. 
Когнітивна значущість повторів / Е. Ф. Маліновський // Вісн. Житомир. держ. ун-ту ім. І. Франка. - 2005. - Вип. 20. - С. 163-167. - Бібліогр.: 27 назв. - укp.

Розглянуто когнітивний та когнітологічний аспекти повторів.

Рассмотрены когнитивный и когнитологический аспекты повторов.

The papers considers cognitive and cognitological aspects of repetitions.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю224.21 + Ш100.02

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70151 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Зайцева С. Л. 
Онтологічний зміст концепту "енергейність мови" : Автореф. дис... канд. філософ. наук / С. Л. Зайцева; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2005. - 18 c. - укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.24 + Ю224.21 + Ш100.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА341270 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Шаповал О. Г. 
Екзистенційні тенденції української культури в європейському контексті : Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.12 / О. Г. Шаповал; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2006. - 20 c. - укp.

Удосконалено концепцію про діалоговий та екзистенційний характер української філософської думки. Виокремлено й охарактеризовано чотири екзистенційні тенденції - у професійній філософії, літературі, освітній і термінографічній практиці. Акцентовано увагу на лінгвофілософському дискурсі, висвітлено етапи формування та культурологічні проблеми української наукової термінології. Проведено вивчення терміна як межового феномену, розкрито зміст і теоретико-методологічні засади поняття "екзистенційність" терміна. Доведено, що екзистенційне філософування є основною базою, на якій формувалася українська наукова термінологія. На підставі аналізу деформацій сучасного українського математичного терміно-поняттєвого простору показано, що інтернаціоналізація та русифікація наукової термінології здискредитували природні мовні засоби розгортання пізнання. Зокрема, виявлено, що ізоморфізм, який штучно намагалися встановити між російською й українською терміносистемами, призвів до звуження кола математичних понять і порушення системності. Відзначено, що результати аналізу суттєво впливають на зближення когнітивного й екзистенційного аспектів пізнання, що демонструє їх тісний взаємозв'язок і взаємообумовленість.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю251.55 + Ю224.21 + Ш141.4-34:Ю2

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА348755 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Бацевич Ф.  
"Сім гріхів" або за що філософи критикують природну мову? / Ф. Бацевич // Філософ. думка. - 2006. - № 5. - С. 110-126. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.24 + Ю224.21 + Ш1в2:Ю

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61798 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
20.

Препотенська М. П. 
Екзистенційні виміри риторики : Автореф. дис... канд. філософ. наук / М. П. Препотенська; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - К., 2006. - 20 c. - укp.

Проаналізовано феномен екзистенційної багатовимірності риторики як одного з культуротвірних факторів життєдіяльності людини. Відзначено щодо проблемності самоідентифікації сучасної людини в атмосфері інфляції слова та вербальних маніпуляцій і потреби у відродженні гуманного ставлення до сили слова. Знайдено причини суперечливих поглядів на риторику в ігноруванні її багатовимірної екзистенційної природи, зведенні її інтегральності до окремого прояву технології ораторства, софістики, стилістики, порожньої пишномовності. Виявлено, що аналіз екзистенційних вимірів риторики репрезентує її як одну з універсалій людского буття у світопознанні та світостворенні. Надано визначення риторики як "екзистенційної вербалізації буття". Розкрито кореляцію між екзистенціалами людського буття та їх втілення у риториці. Фундаментальними екзистенційними вимірами риторики визначено "риторику пізнання", "риторику влади", "риторику порозуміння". "Риторика пізнання" детермінована екзистенціалом "воля до істини", пов'язана з глибинними проблемами людського буття у світі: самопізнанням та пізнанням світу, творчістю, потягом до свободи, любові, відповідальності, діалогізму. За надлишку владних амбіцій промовця, який виявляє волю до влади у монополізації істини, риторика перетворюється у "вербальну зброю", здатна породжувати фанатизм і соціально-небезпечну ідеологію. Антропологічний баланс як гармонійна єдність людських потенцій зумовлює розгортання риторичного ідеалу як гуманнотворчого мистецтва красномовця, що затверджує вищі цінності буття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю224.21 + Ю216.21 + Ш700.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА345277 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського