Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (36)Тематичний інтернет-навігатор (29)Наукова електронна бібліотека (591)Автореферати дисертацій (73)Книжкові видання та компакт-диски (661)Журнали та продовжувані видання (48)
Пошуковий запит: (<.>K=СВІТОВА$<.>+<.>K=РЕЛІГІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1122
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Глазко В. И. 
Агроэкологический аспект биосферы: проблема генетического разнообразия / В. И. Глазко. - К., 1998. - 208 c. - рус.

Обговорюється проблема скорочення генетичного різноманіття біосфери на всіх рівнях та заходи, які застосовує світова спільнота та окремі держави (країни Східної та Центральної Європи) з метою його збереження. На підставі даних вітчизняних та зарубіжних джерел, а також власних досліджень розглядається стан рідкісних та зникаючих видів, порід сільськогосподарських тварин. Аналізуються методи збереження генетичних ресурсів, використання методів ДНК-технологій у збереженні генетичної різноманітності, консервація in situ та ex situ. Обговорюється поняття агросфери як частини планети, охопленої усіма проявами агропромислової діяльності людини. Пропонуються шляхи розвитку аграрного сектору з урахуванням необхідності збереження й раціонального використання агробіорозманіття.


Індекс рубрикатора НБУВ: П536,021

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА591493 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Біленький С.  
Академічний раціоналізм, політика і релігія: російська словесність у Київському університеті між 1834 - 1845 роками / С. Біленький // Медієвістика. Історія Церкви, науки і культури: Просемінарій. - К., 2000. - Вип. 4. - С. 173-193. - Бібліогр.: 63 назв. - укp.

Розглянуто діяльність кафедри російської словесності в Університеті Св. Володимира, зокрема її статус, гуманітарні викладацькі програми як відображення раціоналістичного та релігійного дискурсу, внесок Михайла Максимовича та його ад'юнктів у посилення ролі російської словесності, формування особливого статусу цієї дисципліни та специфічної динаміки викладання філологічних предметів.


Ключ. слова: Михайло Максимович, Київський університет Св. Володимира, викладання російської історії та словесності.
Індекс рубрикатора НБУВ: Ч483(4Укр)4 + Т1(4Укр)5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70192 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Актуальні проблеми слов'янської філології : Міжвуз. зб. наук. ст.: "Лінгвістика і літературознавство" / ред.: Л. П. Іванова; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка НАН України. - К. : Знання, 1999. - 124 c. - укp.

Розглянуто актуальні проблеми сучасного мовознавства і літературознавства, зокрема, у сфері лінгвістики ряд робіт присвячено факторам (мовна особистість, мова художньої літератури, писемна традиція, культура, політичні обставини, фольклор, релігія), які впливають на становлення функціонально-стилістичної системи літературних мов. Проаналізовано композиційно-семантичні і структурні особливості епіграфічного мовлення українських письменників ХІХ-ХХ ст. (Г.Сковороди, М.Некрасова, С.Черкасенка, К.Гриневичевої, Є.Плужника, О.Лятуринської), а також в етнокультурному аспекті подаються коментарі про назви одягу, їжі, напоїв, ужитих І.П.Котляревським у поемі "Енеїда". Досліджено семантичні зміни у структурі лексичних одиниць, процес запозичення слів з російської та англійської мов у зв'язку зі змінами у їх семантичній структурі; надано семантико-зіставну характеристику деяких фразеологізмів французької, німецької, російської та української мов, виявленням національної специфіки. Особливу увагу приділено питанням методики викладання української мови. Детально висвітлено проблему структурно-семантичної класифікації складнопідрядних речень та виявлено розбіжності під час її розгляду за вузівськими підручниками. Розкрито шляхи здійснення естетичного впливу на школярів засобами української мови та вдосконалення зв'язного мовлення майбутніх учителів початкових класів. Вивчено побутову лексику літописів Самовидця, Г.Граб'янки, С.Величка у курсі історії української літературної мови.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш041 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592585 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Квачов А. П. 
До питання про психологічні джерела релігії / А. П. Квачов, Ю. О. Рябенко // Пед. пробл. техн. і гуманіт. освіти. - Миколаїв, 2000. - Вип. 1. - С. 88-91. - укp.

Розглянуто питання про природу і роль психологічного коріння релігійної свідомості, визначено їх місце у системі інших чинників. Зокрема, визначено недоцільним момент абсолютизації соціальних причин та ігнорування псхологічної природи людини. Підкреслено великі досягнення у з'ясуванні причин виникнення релігії, які здійснили гуманітарні науки XX ст. - психологія, антропологія, психоаналіз, танатологія, що робить можливим висновок: релігія існуватиме завжди внаслідок наявності вічного спонукального її мотиву - іманентної психологічної потреби людей у вірі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю957.2 + Э210.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70531 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Коваль М. В. 
Друга світова війна та історична пам'ять / М. В. Коваль // Укр. іст. журн. - 2000. - № 3. - С. 3-21. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)62

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
6.

Коваль М. В. 
Друга світова війна та історична пам'ять (Закінчення) / М. В. Коваль // Укр. іст. журн. - 2000. - № 4. - С. 3-19. - Бібліогр.: 36 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)62

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
7.

Коваль М. В. 
Друга світова війна і Україна (1939-1945 рр.) : Історіософ. нотатки / М. В. Коваль; НАН України. Ін-т історії України. - К., 1999. - 75 c. - (Іст. зошити). - укp.

Зроблено спробу історіософського осмислення історіографічного процесу у галузі проблематики періоду Другої світової війни. Виконано аналіз стану розробки окремих напрямів і здобутків досліджень історії України воєнного періоду, піддано критичному розгляду їх джерельну базу, а також намічено шляхи подальших науково достовірних досліджень. Показано суспільну значимість історичних знань про роль України у війні проти фашизму для зростання національної самосвідомості й патріотизму українського народу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)62 + Т3(0)620

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА593912 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Руденко М. Д. 
Енергія прогресу : Нариси з фіз. економії / М. Д. Руденко. - К. : Молодь, 1998. - 527 c. - укp.

До збірника популярних економічних праць відомого українського письменника і правозахисника увійшли роботи "Енергія прогресу", "Економічні монологи", есе "Не заглядаючи в святці", "Шлях до хаосу", а також окремі статті "Формула енергії прогресу як світова константа", "Рівновага багатства абсолютного й багатства відносного", "Сила і слабкість Адама Сміта", в яких розглядаються категорії фізичної економії, економічні теорії та їх історичні долі (економічні теорії Ф.Кене, А.Сміта), і які об'єднані темою критичного осмислення марксистської теорії диктатури пролетаріату.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)я44

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587860 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Филипович Л. О. 
Етнос і релігія в сучасному світі: актуалізація взаємозв'язку / Л. О. Филипович // Вестн. СевГТУ. Философия. - 1999. - Вып. 20. - С. 50-61. - Бібліогр.: 1 назв. - укp.

Розкрито причини актуалізації етнорелігійних проблем у сучасному світі, вирішення яких обумовлює соціальний спокій в окремих країнах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э211.31 + Э29(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69089 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Требін М.  
Збройні сили та релігія: світовий досвід взаємодії / М. Требін // Людина і політика. - 2000. - № 1. - С. 42-49. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

На прикладі деяких країн Заходу (США, Німеччини, Польщі) висвітлено взаємодію армії та релігії. Проаналізовано необхідність створення військово-релігійної служби в українській армії та її ймовірні завдання.


Ключ. слова: війна, релігія, армія, військові священики, військово-церковна служба
Індекс рубрикатора НБУВ: Э211.54 + Ц4,8(3)42

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Соколянский М. Г. 
И несть ему конца : Статьи о Пушкине / М. Г. Соколянский. - О. : Астропринт, 1999. - 139 c. - рус.

Містяться статті та нариси, присвячені дослідженню жанрової своєрідності окремих творів О.С.Пушкіна, а також деяких тем, які входять в об'ємну проблему "Пушкін та світова література". Розглядається своєрідність одеського року в житті та творчості поета.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Пушкин я44

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА591795 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Кучменко Е. М. 
Культура і релігія в духовній спадщині минулого / Е. М. Кучменко; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - 2-е вид., стер. - К. : Знання, 1999. - 31 c. - Бібліогр.: 8 назв. - укp. - рус.

Розкрито проблеми виникнення релігії у первісному суспільстві, основні особливості формування культури Київської Русі, найважливіші тенденції розвитку традиційного театру кабукі в Японії. Проаналізовано співвідношення культурних та релігійних традицій у духовній спадщині народів Європи та Азії XVI-XVIII ст. Зроблено спробу показати розвиток духовної культури у зв'язку з виробничою діяльністю суспільства. Доведено, що вона є сукупністю проявів розуму, волі, почуттів людини, які розвиваються в процесі її практичної діяльності, а не діянням надприродних сил. Розкрито суперечливу роль церкви в історії культури. З одного боку, володіючи величезними коштами, церква виступала головним замовником художніх творів і цим була змушена сприяти культурному розвитку, а з другого - всіляко переслідувала передову думку, намагалася все духовне життя підкорити релігії, що була поставлена на службу панівному класу, але за обумовленою часом релігійною оболонкою мистецьких витворів просвічуються живі картини життя, надії, думки і прагнення народу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-117.3 + Т3(0)0-7 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р87073 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Вронська Т. В. 
Міжнародний семінар "Іран і Друга світова війна" / Т. В. Вронська // Укр. іст. журн. - 2000. - № 3. - С. 153-156. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(5Ирн)62

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
14.

Коппель О. А. 
Міжнародні системи. Світова політика : Навч. посіб. / О. А. Коппель, О. С. Пархомчук. - К. : ФАДА, ЛТД, 2001. - 224 c. - Бібліогр.: 89 назв. - укp.

Узагальнено, систематизовано та науково осмислено складні явища та процеси міжнародного життя на базі широкого використання наукової та науково-методичної літератури з міжнародних відносин. Висвітлено особливості та основні напрями системного підходу в дослідженні міжнародних відносин, типології та структури міжнародних систем. Проаналізовано історичний розвиток міжнародних систем.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(0)я73 + Ф035я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА608723 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Дрожанова О. М. 
Особливості викладання курсу "Українська та світова культура" студентам технічних спеціальностей / О. М. Дрожанова // Пед. пробл. техн. і гуманіт. освіти. - Миколаїв, 2000. - Вип. 1. - С. 58-60. - укp.

Розглянуто специфіку викладання дисципліни "Світова та українська культура" студентам технічних спеціальностей. Запропоновано різноманітні форми проведення лекційних занять, розкрито тісні зв'язки предмета зі змістом інших гуманітарних дисциплін. Наведено основні вимоги до рівня знань різних розділів курсу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч11(0)Р3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70531 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Перша світова війна: історичні долі народів Центральної та Східної Європи : Матеріали Міжнар. наук. конф., присвяч. 80-річчю Буковин. нар. віча. Чернівці, 22 - 24 верес. 1998 р. / ред.: Ю. Макар. - Чернівці : Рута, 2000. - 326 c. - укp.

Зроблено огляд праць науковців України, Росії, Румунії, Польщі та Македонії, в яких досліджено події Першої світової війни, їх вплив на подальшу долю народів Центральної та Східної Європи. Досліджено наслідки Буковинського народного віче, що відбулося 3 листопада 1918 р., яке стало важливим актом українського державотворення. Проаналізовано різні аспекти міжнародних відносин, пов'язані з проблемами державної належності Буковини після війни. Висвітлено процес формування державності у Чехословаччині, Польщі, боротьбу південнослов'янських народів за свою незалежність, становище українських земель у складі різних держав.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)532 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС35007 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Дойчик М.  
Прагматика милосердя: соціологічний вимір / М. Дойчик // Людина і політика. - 2001. - № 3. - С. 122-125. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто шляхи використання філософсько-релігійної ідеї милосердя для подолання внутрішньої кризи людини. Висвітлено відображення даної ідеї у різних релігіях та етичних системах. Приділено увагу труднощам, що виникають під час здійснення актів милосердя у сучасному світі.


Ключ. слова: мораль, милосердя
Індекс рубрикатора НБУВ: С5*333.392

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Шуба О. В. 
Релігія в етнонаціональному розвитку України : Політол. аналіз / О. В. Шуба. - К. : Криниця, 1999. - 323 c. - Бібліогр.: с. 316-323. - укp.

Досліджуються проблеми взаємодії етносу і релігії у процесі їх історичної трансформації та в умовах сучасних суспільно-політичних реалій України. Визначається роль і значення конфесійних чинників у національному бутті українського народу. Розкривається процес становлення, еволюції українського православ'я як національно самобутнього релігійного та етнокультурного феномена. З'ясовується місце інших конфесій у етнонаціональному розвитку України. Аналізується зв'язок національного і релігійного відродження в контексті сучасного українського державотворення. Виявляються тенденції розвитку сучасних етнонаціональних і релігійних процесів, причини та сутність міжцерковного конфлікту, рівень його загрози суспільно-політичній стабільності українського суспільства. Окреслюється коло національно-державних інтересів України у релігійно-церковній сфері, визначаються основні напрями їх забезпечення в умовах розбудови української державності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4УКР) + Т3(4УКР)0-7 + Т52(23=УКР)-76/-79

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА591693 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Кондратик Л.  
Релігія в творчому спадку В.Липинського / Л. Кондратик // Укр. релігієзнавство. - 1999. - № 10. - С. 22-28. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э2г(4УКР)608

Шифр НБУВ: Ж69265 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
20.

Курас І. Ф. 
Релігія і політика в сучасній Україні ("Кесареве - кесарю, а Боже - Богу") / І. Ф. Курас, М. Ф. Рибачук, М. І. Кирюшко, П. І. Фещенко; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. НАН України. - К., 2000. - 272 c. - Бібліогр.: с. 252-269. - укp.

Розглянуто роль релігійного фактора в українському політичному просторі, соціальні й особистісні умови взаємодії політики та релігії в сучасній Україні, суб'єктивні та об'єктивні прояви політизації церковно-конфесійного життя в Україні. Висвітлено світоглядні виміри політичного самовизначення особи, тенденцію інституалізації релігійно-політичного життя. Проаналізовано місце ісламу у політичній історії країни, визначено геополітичний контекст релігійно-політичних процесів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4УКР)-110.0 + Ф015.29 + Т3(4УКР)64-55

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34702 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського