Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (41)Автореферати дисертацій (200)Книжкові видання та компакт-диски (147)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=ІНТЕЛЕКТУАЛЬНЕ$<.>+<.>K=ПРОТИСТОЯНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1166
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Губань Р.  
Si vis pacem, para bellum / Р. Губань // Людина і політика. - 2000. - № 4. - С. 64-69. - Библиогр.: 19 назв. - укp.

Досліджено проблему сучасного протистояння США та Росії, питання використання коштів на потреби армії та озброєння в кожній з цих країн. Показано, що інновації у виробництві військової техніки призвели до того, що зараз світ перебуває на початковій стадії нової військово-технічної революції. Висвітлено напрями цієї революції, приклади нової зброї та наслідки її використання.


Ключ. слова: військово-технічна революція, нові системи озброєнь, кавітація
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф083 + Т3(4Рос)64-64(7США) + Т3(7США)63-64(4Рос)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Силантьев В. И. 
Большевики и Православная церковь на Украине в 20-е годы / В. И. Силантьев. - Х. : ХГПУ, 1998. - 232 c. - Библиогр.: с. 202-228 - рус.

На основі архівних документів та інших джерел розкривається характер державно-церковних відносин в Україні в 20-ті рр., висвітлюються основні напрями діяльності КП(б)У по витісненню православної ідеології, а також економічне, політичне і правове становище духовенства та звичайних віруючих в період, коли протистояння більшовицької партії і Православної церкви в республиці набуло особливого загострення і супроводжувалося багатьма трагічними подіями.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-55 + Э372.09(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585718 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Юрчишин В. В. 
Валютні кризи / В. В. Юрчишин; Укр. Акад. держ. упр. при Президентові України. - К., 2000. - 200 c. - Бібліогр.: 99 назв. - укp.

Висвітлено питання становлення та розвитку валютної політики у країнах світу в 1990 - 2000 рр. Проаналізовано режими валютних курсів, зокрема, у державах Європейського Союзу, Центральної та Східної Європи, Південно-Східної Азії, Латинської Америки та в Україні. Розглянуто макроекономічні моделі впливу валютної політики на економічний розвиток. Особливу увагу приділено проблематиці валютних криз, чинникам їх розвитку, а також інструментам протистояння.


Індекс рубрикатора НБУВ: У526.26

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34651 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Влада і церква в Україні (перша половина ХХ століття) : Зб. наук. пр. / ред.: В. О. Пащенко; Від-ня релігієзнавства Ін-у філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. - Полтава, 2000. - 136 c. - укp.

Проаналізовано роль релігії у системі загальнолюдських цінностей, значення християнства у розвитку національної культури та відносин влади і християнських конфесій в Україні протягом першої половини ХХ ст. Значну увагу приділено правовій культурі православного духовенства на початку ХХ ст., розвитку релігійної освіти у період національно-визвольних змагань, проблемам становлення українського молодіжного християнського руху за умов радянської антирелігійної політики, а також ідеологічному протистоянню церкви і держави під час утвердження тоталітарної ідеології.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-115 + Т3(4УКР)6-315 я4

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: ВА603714 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Балабанова Н. В. 
Державні органи влади та суспільство: можливості взаємодії / Н. В. Балабанова // Вісн. Харк. нац. ун-ту ім. В.Н. Каразіна. Соціол. дослідж. сучас. сусп-ва: методологія, теорія, методи. - 2000. - № 462. - С. 81-84. - укp.

Досліджено проблему взаємодії влади та суспільства, представлених органами державної влади та громадськими інститутами. У процесі аналізу експертного соціологічного опитування представників держадміністрацій виявлено, що між громадянським суспільством і структурами влади сформовано протистояння. Для зростання ефективності соціального управління на етапі трансформації українського суспільства необхідно створити умови для життєдіяльності громадських ініціатив. Розвиток співробітництва між владою та суспільством, подолання відчуженості населення від впливу на політичні процеси у суспільстві можливі завдяки організації діалогових процедур взаємодії, застосуванню соціальних та інформаційних комунікацій, розвитку системи "public relations".


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*333.4 + Х001.01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29137 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Мірчук І. Л. 
Конфесійна суперечка про Євхаристію в оцінці Гавриїла Костельника / І. Л. Мірчук // Пробл. гуманіт. наук. - 1999. - Вип. 3. - С. 67-80. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Протистояння Католицької та Православної Церков, що триває майже тисячоліття, вливається окрім ідеологічних та політичних мотивів також у догматичні суперечки. Таїнство Євхаристії - одне з найголовніших у Християнській Церкві, належить до таких догматичних відмінностей. Не втратила своєї актуальності суперечка про таїнство Євхаристії й у ХХ ст., що помітив Гавриїл Костельник. Детально виклавши суть суперечки, дослідник зауважує, що вона триває від часів Миколи Кавасили ( 1334 р.) і не може бути вирішена, оскільки має різні вихідні засади. У творі "Спір про епіклєзу між Сходом і Заходом" Гавриїл Костельник переконливо розкриває справжню суть довготривалої суперечки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-503

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69705 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Людський інтелект: філософсько-методологічні дослідження / ред.: М. Верников; Ін-т філос., логіки і соціології. - Л. : Центр Європи, 1998. - 444 с. - укp. - рус.

Розглянуто природу інтелекту, його чинники та складові в окресленні філософської методології, зокрема, роль випереджуючого відображення у структурі природного інтелекту, природу інтелекту в поняттях діалектики, інтелектуальне поле суспільства. Проаналізовано інтелектуальні засади та складові сфер людської діяльності у контексті філософсько-методологічного виміру, питання інтелекту та розвитку особистості, пізнавально-інформаційні процеси, філософські рефлексії. Особливу увагу приділено філософії та методології освіти й культури, у т.ч. методологічним засадам підготовки молоді до оволодіння науковими професіями, природному інтелекту в контексті комп'ютеризації освіти, інтелектуальній еліті як суб'єкта культурно-історичного процесу тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216 + Ю935.131-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70373 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Стрельчук Н. В. 
Македонія: нарис історії національно-визвольного руху (остання третина XIX ст.- початок ХХ ст.) / Н. В. Стрельчук; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Золоті литаври, 1999. - 120 c. - Бібліогр.: 435 назв. - укp.

Розглядається місце і роль національно-визвольного руху в історії македонського народу останньої третини ХІХ - початку ХХ ст. Системно висвітлюються взаємозв'язані проблеми комплексної теми: соціально-економічний та суспільно-політичний розвиток Македонії у другій половині ХІХ ст., історичні передумови появи національно-визвольного руху македонського народу, створення Македонської Революційної Організації у 1893 р. та її боротьба із внутрішнім та зовнішнім верховізмом, Ілінденське повстання у 1903 р., Крушевська республіка (1903 р.), протистояння "лівих" та "правих" сил руху, боротьба проти поділів Македонії у роки Балканських та Першої світової війн.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4ЮГО4МАК)61-4 + Т3(4Ю4М)51-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС33222 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Держалюк М. С. 
Міжнародне становище України та її визвольна боротьба у 1917-1922 роках / М. С. Держалюк. - К. : Оріяни, 1998. - 240 c. - укp.

У монографії висвітлюється міжнародне становище України у період національно-визвольної революції 1917-1922 рр., коли українська нація у віковічному прагненні до незалежності здобула, хоч і тимчасову, але значну перемогу. Завдяки молодій національній дипломатії незалежність України визнали провідні держави Центральної Європи. Однак у подальшому міжнародне становище виявилось несприятливим для українських визвольних сил, які опинились у міжнародній ізоляції. У молодої держави не вистачило сил для одночасного протистояння іноземним збройним зазіханням з чотирьох сторін. Здобувши незалежність у 1991 р., Україна отримала широке міжнародне визнання, що позитивно впливає на її становлення і подальшу долю.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612 + Т3(4УКР)61-6

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587644 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Наукові записки Національного університету "Києво-Могилянська академія". Т. 18. Історичні науки / ред.: Ю. А. Мицик. - К., 2000. - 94 с. - укp.

Збірник присвячено 385-річчю виникнення Києво-Могилянської академії - першого вищого навчального закладу України, який відіграв надзвичайу роль у розвитку національної культури. Висвітлено Донське питання та глобальне протистояння Московії та Польсько-Литовської держави за гегемонію у Східній Європі, формування козацької самосвідомості, теоретичні новації у вітчизняній історіографії другої половини XIX ст. Детально проаналізовано культурно-просвітницьку діяльність викладацького складу Українського Високого Педагогічного Інституту ім. М.Драгоманова у Празі протягом 1923 - 1933 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4Укр)3 + Ч213(4Укр)4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69184/Іст. н. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Коляда І. А. 
"Новий курс " Ф.Д.Рузвельта і права опозиція. (Негативістська опозиція "Новому курсові" та методи її нейтралізації адміністрацією Ф.Д.Рузвельта (1932 - 1936 рр.)) / І. А. Коляда; ред.: І. А. Хижняк; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2000. - 238 c. - Бібліогр.: с. 220-237. - укp.

Досліджено позиції та підходи американської історіографії до проблем "Нового курсу" Ф.Рузвельта, відтворено етапи становлення негативістської опозиції Новому курсу Ф.Рузвельта та еволюцію відносин між адміністрацією Білого Дому та опозиційними силами. Висвітлено форми діяльності опозиції, визначено причини її поразки у протистоянні правлячій адміністрації. Вперше проаналізовано архівні колекції документів Білого Дому, Національного комітету Демократичної партії США, архівів співробітників партійного апарату, особистого листування Ф.Рузвельта.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(7США)61-8 Рузвельт

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596967 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Ільюшин І. І. 
ОУН - УПА і українське питання в роки Другої світової війни (в світлі польських документів) / І. І. Ільюшин; ред.: С. В. Кульчицький; НАН України. Ін-т історії України. - К., 2000. - 197 c. - укp.

Проаналізовано причини та перебіг українсько-польського конфлікту в роки Другої світової війни на західноукраїнських землях. Висвітлено документальні джерела з архівів Польської Республіки. Акцентовано увагу на протистоянні бойовиків Організації українських націоналістів і воїнів Української повстанської армії з бойовиками Армії Крайової. Здійснено порівняльний аналіз інформації у джерелах та наукових дослідженнях українського та польського походження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)62-51 + Ф513(4УКР)62-52

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА605130 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Макух В.  
Проблема статусу Сеути і Мелільї у контексті мароккано-іспанських відносин / В. Макух // Людина і політика. - 2001. - № 4. - С. 71-78. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Досліджено проблему іспанських анклавів у Марокко. Розглянуто соціальне та політичне життя Сеути та Мелільї, історію протистояння Іспанії та марокканських анклавів, економічну роль анклавів як транзитних пунктів між двома країнами, питання статусу спірних територій і можливості його зміни. Проаналізовано вплив анклавів на політичне життя Марокко.


Ключ. слова: анклави, Марокко, Іспанія
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(6Мар) + Ф4(4Ісп)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Мельник В.  
Проблеми культури і техніки у філософській концепції Освальда Шпенглера / В. Мельник // Людинозн. студії / Дрогобиц. держ. пед ун-т ім. І.Франка. - 2000. - Вип. 1(9). - С. 16-26. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Досліджено місце та роль наукового знання в долі людства: духовно-практичне освоєння світу йде від чуттєво-образного до абстрактно-порівняльного, завдяки чому розширюється здатність людини цілеспрямовано перетворювати світ. Концепцію Освальда Шпенглера проаналізовано в історичному поступі переходу однієї культури в іншу з подальшою трансформацією в цивілізацію, що знаменує інваріантно-уніфіковані характеристики граничного протистояння.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4Нім)6-651.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70595 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Нагорняк М.  
Т.Г.Масарик про регіональну інтеграцію в повоєнній Європі і місце в ній України / М. Нагорняк // Людина і політика. - 1999. - № 1. - С. 39-45. - Бібліогр.: 36 назв. - укp.

Простежено еволюцію поглядів Т.Г.Масарика на територіальний устрій повоєнної Східної Європи. Виділено основні принципи його схем реконструкції Східної Європи - запорука стабільності у балансі інтересів, а не сил; твердження, що слов'янські народи є невід'ємними членами європейської та християнської родини; інтеграція як прагнення до єдності, а не до одноманітності. Проаналізовано неоднозначну позицію Масарика щодо ролі державної самостійності окремих слов'янських країн у справі протистояння німецькому наступу на схід, зокрема виділення ним Росії як головного гаранта безпеки народів Східної Європи і розгляд саме через цю призму проблеми державної незалежності України.


Ключ. слова: Т.Г.Масарик, територіальна організація повоєнної Східної Європи, "Нова Європа", малі європейські народи, слов'янська єдність, українське питання, "Демократична Унія Середньої Європи", федералізм
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4)63

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Русина О. В. 
Україна крізь віки : В 15 т. Т. 6. Україна під татарами і Литвою / О. В. Русина; ред.: В. А. Смолій; НАН України. Ін-т археол. - К. : Вид. Дім "Альтернативи", 1998. - 319 c. - Бібліогр.: с. 316-317. - укp.

Розглядається татарська доба в історії України. Відображається литовська експансія на українські землі, зокрема показано територіальні здобутки Ольгердових часів. Аналізується діяльність Вітовта, Свидригайла та ін. Обговорюється воєнно-ідеологічне протистояння Московської й Литовської держав наприкінці ХV - в першій половині ХVI ст. Розкривається проблема єдності православної митрополії, а також показано унійні змагання ХV ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)43 + Т3(4УКР)441

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342481 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Вовканич С.  
Українська національна ідея та її інтелектуальне забезпечення / С. Вовканич // Людина і політика. - 1999. - № 2. - С. 36-41. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Розглянуто різні аспекти формування української національної ідеї (УНІ): початок її становлення у ХІХ ст. та сучасний стан. Вказано на завдання наповнити УНІ конкретним змістом, оскільки вона сьогодні має бути спрямована на формування соціальної злагоди, психології державотворення та утвердження інтелектуальної самостійності нації.


Ключ. слова: українська національна ідея, нація, національна свідомість, національна гордість
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.256(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Ганжа О. І. 
Українське селянство в період становлення тоталітарного режиму (1917 - 1927) / О. І. Ганжа; НАН України. Ін-т історії України. - К., 2000. - 208 c. - укp.

На базі широкого кола архівних і друкованих джерел досліджено історію українського селянства періоду становлення та утвердження тоталітарного режиму в Радянському Союзі. Особливу увагу приділено протистоянню селянства і режиму, формуванню політики радянської влади з головних питань селянського життя. Показано роль органів врядування і самоврядування в утвердженні тоталітарного режиму у 1917 - 1927 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-283

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596201 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Литвин М.  
Українсько-польська війна 1918-1919 рр. / М. Литвин; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України. - Л., 1998. - 488 c. - Бібліогр.: с. 396-436. - укp.

Розглядаються основні етапи українсько-польської війни у листопаді 1918 - липні 1919 рр., хід бойових дій на Галицькому і Волинсько-Холмському фронтах. Аналізується військове будівництво Західно-Української Народної Республіки, організація Галицької армії і Війська Польського, діяльність військово-дипломатичних місій у Східній Галичині. Повідомляється про ходорівські переговори, про проблеми врегулювання конфлікту на Паризькій конференції, про воєнно-політичну експансію Москви. Показано вплив геостратегічної ситуації у Центрально-Східній Європі на хід і результати українсько-польського збройного протистояння у 1919 р. та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612 + Т3(4ПОЛ)612

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС33183 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Красівський О. Я. 
Українсько-польські відносини у Галичині (друга половина XIX - початок ХХ ст.) / О. Я. Красівський; Укр. акад. держ. упр. при Президентові України. - К., 1998. - 67 c. - укp.

Аналізується розвиток українського та польського національних рухів у Галичині в ХІХ - на початку ХХ ст. та досліджуються українсько-польські відносини в даний історичний період, зокрема, розглядається польсько-українське політичне розмежування у 30-50 рр. ХІХ ст., активізація громадсько-політичного життя у Галичині на рубежі століть, а також українсько-польське протистояння в роки Першої світової війни.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)5-56

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589840 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського