Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (38)Реферативна база даних (2016)Книжкові видання та компакт-диски (1559)Журнали та продовжувані видання (778)
Пошуковий запит: (<.>U=Е623.3$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 177
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Шкриль В.М. 
Активність високопорогових кальцієвих каналів гіпокампу щура при зменшенні напруги кисню в зовнішньоклітинному розчині: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / В.М. Шкриль ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено зміни активності високопорогових кальцієвих каналів гіпокампу щура під час модулювання умов гіпоксії. Показано, що активність високопорогових кальцієвих каналів нейронів гіпокампу модулюється зниженням напруги кисню зовнішнього середовища за відсутності глюкози у зовнішньому середовищі. Встановлено, що за умов фіксації внутрішньоклітинної концентрації кальцію на нульовому рівні не відбувається адекватна зміна максимальної амплітуди кальцієвого струму. У разі наявності вільного внутрішньоклітинного кальцію відбувається потенціювання кальцієвого струму у випадку зменшення напруги кисню зовнішньоклітинного розчину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.362.3Cas*739.177.52*042*716-641.9:Г + Р252.725
Шифр НБУВ: РА318511 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Двилюк І.В. 
Акустичні репеленти в комплексній дератизації об'єктів ветеринарно-санітарного нагляду: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.06 / І.В. Двилюк ; Львів. держ. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 2001. — 15 с. — укp.

Обгрунтовано використання акустичних репелентів у боротьбі зі шкідливими гризунами, вивчено ефективність і доцільність їх застосування в комплексі з традиційними засобами дератизації на об'єктах ветеринарно-санітарного нагляду. Встановлено залежність етіологічних показників від частотних параметрів емітованого сигналу. Одержано нові дані про вплив акустичних репелентів на біоелектричну активність головного мозку та серця лабораторних щурів. Досліджено динаміку фізіологічних і біохімічних показників крові та репродуктивних показників у щурів за дії акустичного репеленту АР-010. Розроблено спосіб відлякування гризунів і комплексний план, який поєднує фізичні та хімічні засоби дератизації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.362.3Cas*739.222.51 + П817
Шифр НБУВ: РА316334 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Крулько Л. В. 
Амфібії заповідних екосистем Південно-західних мегасхилів східних Карпат: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / Л. В. Крулько ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 24 с. — укp.

Вперше проведено комплексне дослідження стану батрахофауни регіону та порівняння його з даними попередніх досліджень. Проведено оцінку видового та таксономічного багатств і різноманітності батрахоценозів. Для Закарпаття проведено оцінку багатства батрахофауни. Вперше проведено інвентаризацію батрахофауни Ужанського національного природного парку та Національного природного парку "Синевир". Вивчено морфологічну мінливість видів надвидового комплексу R. temporaria у регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341*80 + Е60*804*803.1
Шифр НБУВ: РА374573 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Соболенко Л. Ю. 
Амфібії та рептилії Західного Поділля: фауна, екологія і поширення видів: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.08 / Л. Ю. Соболенко ; Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України. — К., 2010. — 24 с. — укp.

Доведено появу регіонально нового виду жовточеревої кумки, що є наслідком постійно діючих інвазій за течією Дністра та регіональне зникнення лісового полоза, що знаходиться на межі ареалу. Вперше для Поділля одержані відомості про структуру гібридних популяцій зелених жаб, встановлено, що для них характерною є диплоїдна двостатева структура гібридів. В межах фауністичних нарисів описано морфометричні та морфологічні ознаки, подано поширення та чисельність видів, розглянуто біотопічний розподіл та аутекологічні особливості. Встановлено, що комплекс рептилій та амфібій Західного Поділля історично формується за рахунок західнопалеарктичних видів, більшість яких мають чітке середземноморське походження, на фоні обмеженого впливу транспалеарктичних і повної відсутності видів центральноазіатського походження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341(4УКР-9ПОД) + Е623.342(4УКР-9ПОД)
Шифр НБУВ: РА377066 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Башта А.-Т.В. 
Антропогенна трансформація орнітокомплексів Сколівських Бескидів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / А.-Т.В. Башта ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2000. — 16 с. — укp.

Досліджено динамічні тенденції орнітокомплексів Сколівських Бескидів (Українські Карпати) під впливом антропогенних змін у їх біогеоценотичному покриві. Проаналізовано особливості антропогенної трансформації первинних та формування вторинних орнітокомплексів регіону. Зроблено оцінку структурних та функціональних змін орнітокомпонента екосистем Сколівських Бескидів внаслідок впливу діяльності людини. Висвітлено основні риси та закономірності процесу формування орнітофауни початкових стадій створення урбосистем. Значну увагу приділено адаптації птахів трофічного, гніздового, поведінкового характеру до змінених умов існування. Встановлено основні фактори антропогенної елімінації птахів у регіоні. З метою збереження біотичної різноманітності запропоновано здійснити комплекссозологічно зорієнтованих природоохоронних заходів, зокрема, відтворення чисельності популяцій денних хижих сов та глухаря, а також інших рідкісних видів птахів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.35*80,022 + Е50*805.6*801.4,022 + Е60*805.9,022
Шифр НБУВ: РА309498 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Атамась 
Аутекологічні особливості жовтоногого мартина (Larus cachinnans Pallas, 1811) у зв'язку з розселенням на території України: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Наталія Сергіївна Атамась ; НАН України; Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2008. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.353.527.2*852.119(4УКР)
Шифр НБУВ: РА357041

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Рузіна 
Безхвості амфібії як зооіндикатори забруднення важкими металами природних та штучних екосистем степового Придніпров'я (на прикладі Rana ridibunda Pall., 1771): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Олена Миколаївна Рузіна ; Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341.132 + Е0*881
Шифр НБУВ: РА323099

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Черничко Р.М. 
Берегова ластівка на півдні України: територіальні зв'язки, демографія, колоніальність: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Р.М. Черничко ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано розміщення та чисельність, особливості живлення розмноження та біоценотичні зв'язки берегової ластівки (Riparia riparia) на півдні України. Встановлено, що чисельність виду стабільно висока, основна частина птахів (70 %) гніздиться на ріках у середніх (100 - 300 нір) і великих (до 1000 нір) колоніях. Корм берегової ластівки на 99,9 % складається з комах, серед яких 69,3 % - фітофаги, тому вид можна вважати корисним для сільського та лісового господарств. За біологією розмноження не виявлено відмінностей у птахів із різних географічних популяцій. Доведено наявність двох типів поселень на водоймах: диференційований, у якому є колонія-домінанта, що його формує, та недиференційований, у якому статус всіх колоній однаковий. З'ясовано рівень консерватизму, філопатрії, еміграції та імміграції у різних типах поселень. Досліджено демографію виду: смертність - 60 - 74 %, тривалість життя - 0,85 року для самок та 1,17 року для самців, вік першого розмноження - менше 1 року тощо. Проаналізовано основні параметри колоніальності виду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.353.543.4Hir*80,022
Шифр НБУВ: РА311177 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Влащенко А.С. 
Біогеоценотичні зв'язки рукокрилих (Mammalia, Chiroptera) в умовах півдня центрального Лісостепу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / А.С. Влащенко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено видове різноманіття та біогеоценотичну роль популяцій рукокрилих на території півдня центрального Лісостепу. Показано особливості видового різноманіття рукокрилих цієї частини лісостепу, надано кількісні оцінки. Проведено інвентаризацію фауни та з'ясовано, що у регіоні зустрічається 15 видів 6-ти родів родини Vespertilioidae. У 15-ти видових нарисах подано дані щод статусу та характеру перебування виду, його зустрічаємості та відносної рясності, особливості розташування сховищ, характеристики літніх і зимових сховищ, термін та місця парування й народження малят, співвідношення статей. Для деяких видів оцінено вікову структуру за ступенем стертості зубної системи, наведено результати локальних повернень мічених тварин. Показано спектр будівель і порід, які використовують рукокрилі та їх характеристики. Визначено ступінь стено- та еврібіонтності у виборі сховищ і біотопів живлення. Показано роль рукокрилих у переносі речовин між різними біогеоценозами. Описано зміни у структурі угруповань рукорилих у природному та трансформованому біогеоценозах. Визначено основні проблеми цих тварин, шляхи та методи їх вирішення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.362.414*806.3(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА351216

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Чаплигіна А.Б. 
Біогеоценотичні та популяційні адаптації птахів в трансформованих ландшафтах Північно-Східної України (на прикладі роду Turdus): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / А.Б. Чаплигіна ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1998. — 17 с. — укp.

Вперше на прикладі представників роду Turdus показано основні біогеоценотичні популяційні адаптації птахів до екологічних факторів. Встановлено закономірності еколого-ландшафтного розміщення дроздових птахів та проведено аналіз особливостей просторового розміщення гнізд дроздів в залежності від біогеоценотичних та антропогенних факторів. Вперше виявлено динамізм оологічних параметрів птахів одного роду в умовах дії антропогенного пресу. В умовах трансформованих ландшафтів показано вплив різних екологічних факторів на плодючість та продуктивність розмноження. Проаналізовані причини флюктуації чисельності птахів та пульсації їх ареалів. Проведена комплексна оцінка біоценотичної ролі дроздів в ландшафтах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.353.543.4Tur*80,022

Рубрики:

      
11.

Худіяш Ю.М. 
Біологічна дія похідних піридину (препарат "Івін") на ранні стадії онтогенезу риб: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.10 / Ю.М. Худіяш ; НАН України, Ін-т гідробіології. — К., 2008. — 22 с. — укp.

Встановлено закономірності дії N-оксиду 2,6-диметилпіридину за широкого діапазону його концентрацій у воді на життєздатність, біохімічні та цитологічні показники риб коропа (Cyprinus carpio L.) і білого товстолоба (Hypophtalmichthys molitrix Val.) на різних етапах онтогенезу. Виявлено, що ступінь токсичності N-оксиду похідного піридину залежить від концентрації у воді та тривалості впливу на організм, а також вікової чутливості ембріонів, личинок, цьоголіток риб. З'ясовано, що найбільш чутливими до дії препарату "Івін" є личинки коропа та білого товстолоба, менш чутливими - цьоголітки риб, найбільш витривалою - їх ікра. Виявлено, що за 24-х годинної експозиції летальні концентрації N-оксид 2,6-диметилпіридин становлять для ікри коропа 5 610,6 мг/л, для білого товстолоба - 645,2 мг/л, для їх личинок відповідно 81,9 і 67,9 мг/л, а цьоголіток коропа - 613,2 мг/л. Встановлено позитивну дію препарату "Івін" (N-оксид 2,6-диметилпіридин) за дії концентрацій 0,01 - 0,1 мг/л на процеси ембріонального розвитку ембріонів білого товстолоба, а за дії концентрацій 0,001 мг/л - коропа, зокрема, зафіксовано підвищення (на 6,5 - 15 %) життєздатності ікри на стадії вилуплення личинки, що пояснюється фунгіцидними властивостями препарату. Доведено, що відносно висока концентрація (100 мг/л) препарату викликає зупинку розвитку ікри риб внаслідок утворення генетично дефективних клітин з аномально великими ядрами. З'ясовано, що утворення даних клітин викликає порушення нормального перебігу диференціювання тканини на стадії закінчення гаструляції. Доведено, що підвищення концентрацій N-оксиду похідного піридину у воді викликає зниження вмісту нуклеїнових кислот і загального білка в тканинах риб. Виявлено різну чутливість організму личинок і цьоголіток риб до підгострої та хронічної дії препарату. За підгострої дії N-оксиду похідного піридину на організм риб зафіксовано значні енергетичні затрати на адаптаційні процеси, які обумовлюють підвищення процесів катаболізму над процесами анаболізму. Вперше досліджено цитотоксичний вплив N-оксиду 2,6-диметилпіридину на генетичний апарат клітин ембріонів риб. За хронічної токсичної дії N-оксиду похідного піридину виявлено зниження співвідношення РНК/ДНК зі зростанням вмісту препарату у воді. Зроблено висновок, що довготривала дія препарату призводить до послаблення метаболічних процесів у тканинах личинок, зокрема, порушень певних процесів нуклеїнового обміну та біосинтетичних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-272.512 + Е623.33*33-642:Г2 +
Шифр НБУВ: РА362155

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Захарченко 
Біологічна характеристика популяції судака (Stizostedion lucioperca L.) Каховського водосховища та його промислове значення: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.10 / Ірина Леонідівна Захарченко ; УААН ; Інститут рибного господарства. — К., 2006. — 24 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.334.255.111-81 + П729.8
Шифр НБУВ: РА346317

Рубрики:

      
13.

Гоч І.В. 
Біологічні особливості та видове різноманіття річкової іхтіофауни Центрально-Подільського Придністров'я України: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.10 / І.В. Гоч ; Ін-т риб. госп-ва УААН. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Розглянуто сучасний видовий склад та співвідношення компонентів іхтіофауни за чисельністю природних гідроекосистем Центрально-Подільського Придністров'я. Вивчено розподіл на групи іхтіофауни річкових гідроекосистем. Охарактеризовано представників інтродукованого інвазивного компонента іхтіофауни: ротана, чебачка амурського та колючку триголкову, які адаптувалися до гідрологічних умов водойм-реципієнтів. Висвітлено сучасний стан забезпеченості нерестовищами та зимувальними ямами. Встановлено ступінь схожості угруповань за коефіцієнтом Серенсона та показник типовості іхтіофауни за багатством. Показано залежність строків та екологічних особливостей нересту основних аборигенних видів риб від абіотичних факторів. Проаналізовано вплив основних антропогенних факторів: аматорського та спортивного рибальства, браконьєрства, рибогосподарського комплексу, забруднення стоками. Запропоновано заходи охорони та раціонального використання рибних запасів у річкових гідроекосистемах регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П728-2(4УКР) + Е623.33*822.21(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА361236

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Токарський В. А. 
Біологія і екологія європейського бабака Marmota bobak (Muller, 1776) та його сучасний стан: автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.08 / В. А. Токарський ; Національна академія наук України ; Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена. — К., 2010. — 40 : a-рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.362.423.1 Sci
Шифр НБУВ: РА370781 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Тучапський Я.В. 
Біолого-господарча оцінка коропа любінського типу української рамчастої породи: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.03 / Я.В. Тучапський ; УААН. Ін-т риб. госп-ва. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Оцінено біолого-господарчі показники любінського рамчастого коропа на завершальному етапі його виведення. На підставі рибницько-біологічних досліджень за умов інтенсивного промислового вирощування виявлено значну перевагу любінського рамчастого коропа у порівнянні з існуючими нормативно-технологічними показниками у коропівництві, що забезпечило успішну апробацію та визнання його новим селекційним досягненням України. Установлено основні біологічні та фізіолого-біохімічні показники та споживні якості даних риб. Запропоновано для виробництва новий внутрішньопорідний тип української рамчастої породи коропа, який успішно використовується в рибній галузі за умов чистопородного розведення та для одержання промислових помісей і гібридів, а також у виконанні селекційних програм зі створення нових масивів українських рамчастих коропів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П729.11-2 + Е623.334.252.53
Шифр НБУВ: РА326718

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Мельник О. П. 
Біоморфологія плечового поясу хребетних: автореф. дис. ... д-ра вет. наук : 16.00.02 / О. П. Мельник ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 40 с. — укp.

Вперше проведено широке біоморфологічне дослідження плечового поясу на представниках усіх класів хребетних як сучасних, так і тих, що вимерли у попередні геологічні епохи. Вперше виявлено наявність прокоракоїда та додаткових пар грудних кінцівок у деяких видів справжніх костистих риб. Висловлено гіпотезу про наявність у предків відомих науці перших наземних хребетних сполучнотканинного плечового поясу. Встановлено закономірності розташування компактної та губчастої речовин у різних класів хребетних і відсутність зон компактної речовин у китоподібних. Вперше виявлено неописані м'язи плечового та ліктьового суглобів і різний ступінь їх диференціації у риб, амфібій рептилій, птахів і ссавців. Доведено провідну роль дії гравітаційного поля Землі та типу локомоції на формування та розвиток біоморфологічних адаптацій м'язово-скелетних структур плечового поясу хребетних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.3*698.134.5*22
Шифр НБУВ: РА379150 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Хоменчук В.О. 
Біохімічні особливості проникнення і розподілу деяких важких металів в організмі коропа лускатого: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / В.О. Хоменчук ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2003. — 18 с. — укp.

За результатами дослідження вперше одержано дані про формування адаптивних систем захисту організму риб від токсичного впливу важких металів шляхом їх внутрішньоклітинного перерозподілу. Установлено, що токсична дія металу залежить від його природи та концентрації. За цього максимальна доза не обов'язково є найбільш токсичною. Виявлено складний характер взаємодії між металами за їх комплексного впливу, що обумовлено спільними механізмами їх транспорту та підтримання іонного гомеостазу. Установлено (in vitro), що проникнення іонів важких металів у зябра та кишечник коропа є регульованим до певної концентрації процесом, залежно від якої та температури середовища реалізуються різні механізми їх транспорту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П729.11-272.527 + Е623.334.252.53*801.1-641 +
Шифр НБУВ: РА327377

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Дикий І.В. 
Борсук (IMeles meles/I L., 1758) на заході України (морфологія, поширення, екологія, охорона): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / І.В. Дикий ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено морфологічні та екологічні особливості популяції борсука та процес її поширення на заході України у контексті розгляду питань формування життєздатних видів, проблем їх охорони та раціонального використання. Проаналізовано мінливість морфометричних ознак виду у порівнянні з популяціями, суміжними у просторі (на сході України) та часі (епохи плейстоцену). Наведено характеристику сучасного стану поширення виду в регіоні та оцінку відносної чисельності та щільності популяції, проаналізовано вплив біотичних та абіотичних чинників на її сезонну динаміку. Досліджено лісоекологічні особливості поширення та біотопного розміщення поселень борсука. Визначено спектр живлення популяції та з'ясовано його специфіку за сезонним і регіональним чинником. Досліджено особливості норіння, структуру та будову поселень тварин. Наведено пропозиції щодо зміни охоронного статусу борсука відповідно до діючих категорій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.362.446.2 Mus(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА333923

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
19.

Волох А.М. 
Великі ссавці Південної України в XX ст. (динаміка ареалів, чисельності, охорона та управління): Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.08 / А.М. Волох ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2004. — 35 с. — укp.

Розглянуто питання історії формування макротеріофауни з часів плейстоцену до сучасного періоду. Визначено причини та особливості динаміки ареалів копитних. Наведено дані щодо проникнення шакала на Україну, розселення видри, борсука, а також скорочення ареалів і чисельності європейської норки, перев'язки, степового тхора. Особливу увагу приділено дослідженню морфологічних адаптацій і відтворювальної здатності великих ссавців на південній межі поширення та вивченню динаміки їх угруповань. Виявлено значну залежність даних процесів від антропогенного впливу, посиленого за останні роки. На підставі проведених досліджень запропоновано комплекс законодавчих, організаційних і практичних заходів, спрямованих на відтворення, ефективне використання ресурсів та охорону великих ссавців на півдні України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.36*80(4УКР) + Е623.36*81(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА332272

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
20.

Мудра А.Є. 
Вивчення біохімічних процесів у гепатоцитах коропа і рака за дії пошкоджуючих чинників середовища: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / А.Є. Мудра ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2008. — 18 с. — укp.

У порівняльному аспекті досліджено стан системи гепатотоксичності та гострофазної відповіді в гепатоцитах коропа та рака за дії на організм іонів Cu, Zn, Mn, Pb, їх суміші та фенолу в екологічно реальних (0,1 ГДК) і (в коропа) двох сублетальних концентраціях (2 ГДК і 5 ГДК) протягом 14-ти діб. На підставі окремих характеристик та їх інтегрального аналізу (індексу антиоксидантного стану, принципового Компонентного аналізу, ANOVA) показано, що дія 0,1 ГДК чинників спричиняють помітні й однотипні зміни антистресорних систем, СК - специфічні до природи чинника зміни, а 5 ГДК - найменші відмінності від контролю. Антистресорні системи гепатоцитів рака чутливіші до дії іонів металів, ніж коропа, але більш толерантні до дії фенолу. 0,1 ГДК спричиняє зменшення активності супероксиддисмутази, ЗЗЗ і збільшення вмісту глутатіону у більшості груп. Гострофазна відповідь має прояв у гепатоцитах за дії екологічно реальних концентрацій токсикантів, вищі концентрації її не спричиняють.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.33*669.13*72 + Е623.33*827.512.3 +
Шифр НБУВ: РА359303

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського