Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (10)Реферативна база даних (482)Книжкові видання та компакт-диски (72)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ХІМІЧНЕ$<.>+<.>K=З’ЄДНАННЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 65
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Коваленко Ю.І. 
Анодні процеси на сплавах магнію з цинком і свинцем в хімічних джерелах струму і пристроях протикорозійного захисту: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.03 / Ю.І. Коваленко ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2006. — 18 с. — укp.

Досліджено анодну поведінку магнієвого сплаву з домішкою свинцю (МС), який завдяки унікальним електрохімічним властивостям дозволить суттєво удосконалити анодні характеристики існуючих електронних матеріалів. Визначено електрохімічні параметри електродів на основі запропонованого магнієвого сплаву, модифікованого свинцем, і встановлено можливість його використання як анодного матеріалу в хімічних джерелах струму та пристроях протикорозійного захисту. На підставі дослідження анодної поведінки магнієвих сплавів у розчинах хлориду та сульфату натрію та комплексного вивчення диференц-ефекту встановлено, що новий магнієвий сплав з свинцем більш рівномірно розчиняється, має меншу швидкість розчинення у порівнянні з існуючими магнієвими сплавами. Досліджено особливості анодної поведінки сплавів магнію в хлоридно-сульфатно-нітратних розчинах, вплив інгібіторів на анодне розчинення сплаву МС у хлоридному розчині та анодну поведінку сплавів магнію у хлоридамонійних розчинах. Запропоновано хімічне джерело струму мангано-магнієвої системи наливного типу для роботи за стаціонарних умов аналогічної існуючим мангано-цинковим елементам, електричні характеристики якого у 1,2 - 1,3 рази вищі за розрядною напругою і коефіцієнтом використання у порівнянні з елементами МЦ-системи. На підставі результатів випробувань властивостей магнієвих сплавів доведено безумовну перевагу сплаву МС у хлоридних, сульфатних розчинах і воді промислового та побутового призначення у порівнянні з магнієвими сплавами, які використовують.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К233.206 + Г576.75,0 +
Шифр НБУВ: РА344957

Рубрики:

      
2.

Янченко П.С. 
Виділення та хімічне вивчення біологічно активних речовин ліпазотропної дії рослин родин Бобові та Селерові: автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / П.С. Янченко ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2009. — 21 с. — укp.

На базі методу pH-статування розроблено простий і експресний метод визначення ліполітичної активності ферментних препаратів і ліпазотропної активності речовин. Установлено метрологічні параметри - точність, лінійність, невизначеність. З досліджених об'єктів виділено й ідентифіковано 48 фенольних речовин (27 похідних бензо-alpha-пірону (10 оксикумаринів, з них 1 глікозид, 11 фурокумаринів ряду псоралену, 5 ряду ангеліцину, 1 піранокумарин), 2 фурохромона, 19 флавоноїдів, з яких 5 флавоноїдів (2 флавонові C-глікозиди), 13 флавонолів (11 глікозидів: монозидів - 3, біозидів - 5, диглікозидів - 3), 1 ізофлановий глікозид). Виділено з A. archangelica L. - скополетин; D. carota L. - умбеліферон, умбеліпренін, скополетин; H. sphondylium L. - остол, умбелінпренін; епірутин, антозид, флавантазид; з M. albus Medik. - робінин; з V. tenuifolia Roth. - умбеліферон, ескулетин, ескулін; лютеолін, діосметин, кемпферол, кверцетин і рутин. Визначено ліпазотропну активність спирто-водних екстрактів з семи рослин флори України, трьох препаратів та 33-ти біологічно активних речових (БАР) бензо-alpha-та бензо-gama-піронової природи. Вивчено динаміку ліпазотропного ефекту. Здйснено пошук ліпазотропних агентів серед похідних бензо-alpha-пірону. Запропоновано концепцію комбінованого ферментного препарату з високою ферментною активністю, який містить ферментну субстанцію та субстанцію рослинного активатора, що підвищує активність ферменту та має власну фармакологічну активність. Розроблено технологію одержання комбінованих лікувальних засобів "Піфлензим" і "Піфлензим +", таблеток, вкритих кишково-розчинною оболонкою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.11 + Р281.776 +
Шифр НБУВ: РА363817

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Триснюк В.М. 
Геоекологічний моніторинг Подільських Товтр в межах Гусятинського району Тернопільської області: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / В.М. Триснюк ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2004. — 20 с. — укp.

Установлено, що просторовий розподіл техногенного забруднення важкими металами та нафтопродуктами залежить від морфологічної структури ландшафтних одиниць не тільки регіонального, а й локального рівнів. Показано, що забруднення рівнинних ландшафтів Західного Поділля накопичувались протягом довготривалої дії регіональних і локальних переносів забруднюючих речовин від різних джерел викидів. Доведено, що хімічне забруднення має зв'язок з просторовим розподілом ландшафтних одиниць, а також залежить від домінуючого напрямку вітрів і розширення джерел викидів. Розроблено методику геоекологічного моніторингу для адміністративного району - визначення сучасної екологічної ситуації на основі комп'ютерного аналізу просторового розподілу всіх можливих забруднюючих факторів довкілля в усіх компонентах ландшафтів. Уперше з використанням ПЕОМ визначено кількісні геохімічні коефіцієнти та показники, що дало змогу виявити фон елементів у компонентах ландшафтів. Удосконалено та розвинуто методику проведення геоекологічного моніторингу та створення комп'ютерних інформаційно-аналітичних і прогнозно-керуючих систем екологічної безпеки детального масштабу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821,0 + Д829(45УКР3-4ТЕР)08 +
Шифр НБУВ: РА330850

Рубрики:

      
4.

Харченко Ю. В. 
Гетероциклічні похідні 1,2,4-оксадіазолу та їх хімічне модифікування: автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.03 / Ю. В. Харченко ; Харків. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. — Х., 2010. — 18 с. — укp.

Розроблено методи синтезу нових гетероциклічних похідних 1,2,4-оксадіазолу та проведено їх хімічне модифікування. Запропоновано рідинно-фазовий синтез нових заміщених 5-(1,2,4-оксадіазол-5-іл)-3,4-дигідропіримідин-2(1Н)-тіонів. Встановлено, що введення замісників із електронодонорними групами в пара-положенні підвищує виходи цільових сполук. Визначено умови синтезу 3-(1,2,4-оксадізол-5-іл)-піридин-2(1Н)-онів. Розроблено новий препаративний метод одержання 5-[1-ціано-2-арилвініл]-1,2,4-оксадіазолів. Досліджено їх реакційну здатність за ціановініліденовим фрагментом з рядом нуклеофільних реагентів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г262.61,0
Шифр НБУВ: РА374579 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Оберніхіна Н.В. 
Електронні та спектральні властивості донорно-акцепторних поліметинових барвників: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / Н.В. Оберніхіна ; НАН України. Ін-т орган. хімії. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне квантово-хімічне та спектральне дослідження закономірностей впливу хімічної будови двох типів нейтральних донорно-акцепторних ціанінових барвників на їх електронну структуру та природу електронних переходів. Розроблено загальну концепцію залежності електронних і спектральних властивостей основ і мероціанінів від хімічної будови, яка грунтується на результатах квантово-хімічних і спектральних досліджень. Базуючись на даних розрахунків за напів- та неемпіричними методами, показано полієноподібний характер електронної будови донорно-акцепторних ціанінових барвників. У молекулах з коротким хромоформом визначальним є вплив скінченних груп. За умов подовження ланцюга до критичної довжини та більше досягається бірадикальний стан з вирівняними довжинами зв'язків і атомними зарядами. Для пояснення глибокого забарвлення та флуоресценції мероціанінів запропоновано схему взаємодії квазілокальних хромоформів, які містять спряжену систему скінченної групи разом з поліметиновим ланцюгом. На підставі нелінійно-оптичних досліджень показано, що у нейтральних несиметричних основах ціанінів збільшення електронодонорності скінченної групи призводить до зростання гіперполяризованостей, тому подібні сполуки є перспективними матеріалами для нелінійної оптики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л624.5-106.3 +
Шифр НБУВ: РА349283

Рубрики:

      
6.

Мельник Д.О. 
Електронні та спектральні властивості йонів полієнів - аналогів ціанінових барвників : автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.03 / Д.О. Мельник ; Ін-т орган. хімії НАН України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Проведено квантово-хімічне дослідження лінійних спряжених сполук (ЛСС) у різних іонних і нейтральних формах і впливу кінцевих залишків на їх електронну будову та спектральні характеристики. Проаналізовано поведінку енергетичних рівнів ЛСС залежно від заряду та довжини системи. Досліджено поведінку хвилеподібного розподілу заряду на атомах карбону в заряджених ЛСС з позиції солітонної теорії. Вивчено природу електронних переходів у різних типах ЛСС і показано вплив кінцевих груп на базі спектрів поглинання ціанінових барвників і відповідних полієнових аналогів - катіон-радикалів, а також споріднених з ними нейтральних полієнів і дикатіонів. Для розрахунку електронних переходів у катіон-радикалах полієнів запропоновано схему, яка грунтується на побудові збуджених конфігурацій на спін-орбіталях замість традиційного конфігураційно-орбітального наближення. Встановлено природу інтенсивної вузької смуги в спектрах поглинання катіон-радикалів полієнів, що аналогічна до природи довгохвильової смуги в спектрах поглинання відповідних катіонних ціанінових барвників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г241.212.2-1 + Л624.52
Шифр НБУВ: РА375304 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Островська Л.Ю. 
Закономірності змочування аморфних, нанокластерних, мікро-, нанокристалічних плівок вуглецю та ряду бінарних сполук: автореф. дис... д-ра хім. наук: 01.04.18 / Л.Ю. Островська ; НАН України. Ін-т хімії поверхні ім. О.О.Чуйка. — К., 2008. — 38 с. — укp.

Досліджено закономірності змочування та міжфазної взаємодії плівок різної хімічної природи, структурного (аморних, кластерних, кристалічних) та розмірного (від мікро- до нанодіапазону) стану у контакті з різними рідкими середовищами. Показано, що наноструктурування погіршує змочуваність за рахунок принципової зміни міжфазної границі, яка для наноструктур стає гетерофазною. Поведінка рідини на такій поверхні описується рівнянням Кассі - Бакстера для гетерофазних поверхонь. Виявлено підвищену чутливість наноструктруних плівок до впливу хімічних дій, що зумовлено їх надвисокою адсорбційною здатністністю відносно водню та кисню у порівнянні з мікрокристалічними плівками й об'ємним монокристалом алмазу. Поверхня нанокристалічних алмазних плівок виявляє максимальні (з усіх вуглецевих матеріалів) гідрофобність за умов гідрогенізації (у порівнянні з вуглеводневими полімерами), гідрофільність під час окиснення та інертність до металів зі слабкою взаємодією з вуглецем. Доведено, що наноструктурування значно розширює межі варіювання капілярними характеристиками матеріалу. На підставі одержаних результатів рекомендовано впроваджувати та виробляти наноматеріали з необхідними поверхнево-капілярними властивостями для біомедицини, електрохімії, текстильної та будівельної індустрій, електронно-оптичних приладів. Спрямоване хімічне модифікування плівок дає змогу у широких межах варіювати їх змочування, забезпечувати гідрофобність чи гідрофільність, протистояти окисненню, забезпечувати корозійну стійкість у різних середовищах - морських і підземних вод, агресивних хімічних рідин і газів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г582.2 + В372.6,022 + В372.5,022 +
Шифр НБУВ: РА358088

Рубрики:

      
8.

Дорошенко І.Ю. 
К-структура рідких одноатомних спиртів з даних коливальної спектроскопії: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.14 / І.Ю. Дорошенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 16 с.: рис., табл. — Бібліогр.: с. 13. — укp.

З'ясовано особливості структури рідких одноатомних спиртів (метанолу та етанолу), визначено фізичні параметри асоціатів, що утворюють цю структуру, та характеру коливальної релаксації в них. Виконано квантово-хімічне моделювання асоціатів, що утворюють структуру рідкого метанолу, розраховано їх оптимальну просторову будову, енергетичні та електричні параметри. Визначено, що структура рідкого метанолу утворена переважно циклічними тримерами та тетрамерами. Вивчено зміни в геометрії молекул метанолу, що виникають у разі їх об'єднання в кластери. З'ясовано, що найбільшого впливу зазнає довжина водневого зв'язку - вона неухильно зменшується зі збільшенням кількості молекул в асоціаті. Досліджено контури смуг комбінаційного розсіяння у метанолі та етанолі у температурному діапазоні існування конденсованої фази (160 - 340 К). Виявлено стабільність К-структури рідких одноатомних спиртів у дослідженому діапазоні температур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г244.11-1 +
Шифр НБУВ: РА334910

Рубрики:

      
9.

Шубіна Т.Є. 
Квантово-хімічне дослідження механізмів реакцій алканів з електрофілами: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / Т.Є. Шубіна ; НАН України. Ін-т орган. хімії. — К., 2003. — 16 с.: рис. — укp.

Проведено структурний аналіз катіон-радикалів, які утворюються під час іонізації ряду каркасних вуглеводнів (адамантану та його алкілпохідних, протоадамантану). Оцінено можливі шляхи перетворення вуглеводневих катіон-радикалів (конкурентних C - H та C - C фрагментацій) в газовому та конденсованому середовищах. В реакціях C - H зв'язків аканів з карбокатіонами та позитивованими галогенами локалізовано ключові мінімуми та перехідні структури, оцінено роль переносу електрона в цих перетвореннях, значення бар'єрів, порядків реакцій та кінетичних ізотопних ефектів. Виявилось, що перехідні структури мають лінійні геометрії, значний перенос заряду з вуглеводню на електрофіл (H-зв'язаний електронний перенос). Установлено, що з незарядженими електрофілами (метал-оксо реагенти) реалізується аналогічний механізм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г241.1-27 +
Шифр НБУВ: РА325633

Рубрики:

      
10.

Оковитий С.І. 
Квантово-хімічне дослідження механізмів реакцій утворення та розкриття епоксидного циклу: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.03 / С.І. Оковитий ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 32 с. — укp.

Запропоновано нові підходи щодо вивчення механізмів реакцій епоксидування олефінів пероксикислотами та трансформації епоксидних сполук за участю нуклеофільних реагентів. Встановлено стерео- та регіохімічні закономірності перебігу реакцій, які дають змогу прогнозувати хімічну поведінку олефінів та епоксидів, в першу чергу сполук аліциклічного ряду. Для дослідження механізмів реакцій використано комплексний підхід, який включає квантово-хімічний аналіз поверхні потенційної енергії та ідентифікацію одержаних сполук на основі спектрів ЯМР. Створено пакет програм для розрахунку молекулярних електричних і магнітних властивостей другого порядку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г241.211.2-271.5 +
Шифр НБУВ: РА345365

      
11.

Токар А.В. 
Квантово-хімічне дослідження реакційної здатності каркасних амінів, їх N-заміщених та епоксидних похідних: автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.03 / А.В. Токар ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 18 с. — укp.

Досліджено механізми реакцій арилфосфорилювання й арилсульфонілювання амінів з каркасними фрагментами, а також внутрішньомолекулярного розкриття епоксидного циклу в ряду N-заміщених амінопохідних епоксинорборпану. Встановлено кількісні характеристики та закономірності перебігу зазначених реакцій, що дозволяють прогнозувати хімічну поведінку споріднених епоксидів та амінів аліциклічного ряду. Вивчено аміноліз дифенілхлорфосфату та н-толуенсульфохлориду каркасними амінами, показано вирішальну роль "некласичної" фронтальної атаки молекул амінів у реакціях нуклеофільного заміщення біля тетракоординованих атомів фосфору та сульфуру. Досліджено поверхні потенційної енергії реакцій внутрішньомолекулярної циклізації, показано, що головними факторами, які визначають можливість перебігу процесів такого типу є структура перехідних станів, природа воднєвих зв'язків, а також нуклеофільна реакційна здатність атакуючої аміногрупи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г223.6/7 + Г251.7-27
Шифр НБУВ: РА375420 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Кравченко О.А. 
Квантово-хімічне моделювання магнітних властивостей низькорозмірних сполук на основі перехідних металів : автореф. дис. ... канд. хім. наук : 02.00.04 / О.А. Кравченко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 14 с. — укp.

Розроблено модель нового гіпотетичного квазіодновимірного магнетика, яка має вигляд спінової трубки, що побудована згортанням фрагмента прямокутної декорованої спінової решітки скінченної ширини. Показано, що така спінова система може розглядатись як модель "феримагнітної нанотрубки". Виявлено чутливість магнітних характеристик модельних "феримагнітних нанотрубок" до ефектів спінової анізотропії та фрустрації взаємодій. Одержано результати, що дозволяють зробити висновок про можливість використання таких магнетиків для розробки нових магнітних хемосенсорів. Показано високу точність аналітичних формул наближення спінових хвиль для енергії основного стану модельних нанотрубок, яка дозволяє говорити про адекватність використання цього наближення для опису відомих квазідвовимірних біметалічних феримагнетиків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В377.З в6, 022 + Г531, 0
Шифр НБУВ: РА374405 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Ананьїна О.Ю. 
Квантово-хімічне моделювання процесів взаємодії водню, силану, атомів та іонів фосфору і бору з упорядкованими та дефектними поверхнями Si(100) і Ge(100): Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / О.Ю. Ананьїна ; Ужгор. нац. ун-т. — Ужгород, 2006. — 20 с. — укp.

На підставі напівемпіричного методу MNDO проведено моделювання процесів адсорбції, десорбції, поверхневої міграції частинок адсорбату на поверхнях Si(100) і Ge(100). Розглянуто проблему врахування впливу ступеня покриття поверхонь воднем на механізм десрбації з моно- та дигідридних станів; встановлено вплив вакансійних дефектів на адсорбційні властивості поверхонь. Розраховано енергетичні характеристики процесів взаємодії силану з поверхнями Si(100) і H/Si(100), встановлено механізми початкових стадій росту кремнієвих плівок. Розраховано хемосорбційні стани іонів та атомів фосфору та бору, що адсобруються на поверхні Si(100) і Ge(100). Продемонстровано різницю геометричних і електронних характеристик цих станів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.2,022 +
Шифр НБУВ: РА343678

Рубрики:

      
14.

Обідняк В.З. 
Клініко-експериментальне обгрунтування удосконаленої технології виготовлення повних знімних протезів на нижній щелепі: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / В.З. Обідняк ; Івано-Франків. держ. мед. акад. — Івано-Франківськ, 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Систематизовано дані щодо проблеми ортопедичного лікування пацієнтів з повною втратою зубів. Проведено епідеміологічне дослідження з метою виявлення потреби у протезуванні мешканців Іванофранківщини. За результатами математичного моделювання (шляхом розв'язання рівнянь другого роду) обгрунтовано оптимальний профіль беззубого ольвеолярного відростка нижньої щелепи. Проведено комплесне фізико-хімічне та токсико-гігієнічне дослідження матеріалу "Біогерм" з наступним використанням його для реконструкції атрофованого альвеолярного відростка. З використанням клінічних, рентгенологічних та іммунологічних методів обстеження встановлено ефективність використання удосконаленої технології виготовлення повних знімних протезів на нижню щелепу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р668.62 с03 +
Шифр НБУВ: РА322441

Рубрики:

      
15.

Павленко С.А. 
Клініко-морфологічна характеристика та лікування хронічного гіпертрофічного пульпіту: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / С.А. Павленко ; Укр. мед. стоматол. акад. — Полтава, 2004. — 19 с. — укp.

Доведено, що захисний епітеліоподібний шар на поверхні гіпертрофованої частини пульпи зуба у разі хронічного гіпертрофічного пульпіту (ХГП) утворюється внаслідок адаптаційної реації сполучної тканини пульпи зуба у відповідь на хронічне механічне, фізичне та хімічне подразнення. Установлено, що джерелом утворення епітеліоподібного захисного шару на поверхні гіпертрофованої частини пульпи зуба є фібропласти. Виявлено, що коренева частина пульпи зуба у випадку ХГП зберігає свою нормальну морфологічну структуру, що доводить щодо доцільності лікування даної патології за методом вітальної ампутації. Уперше за умов клініки досліджено ефективність лікування зазначеної хвороби за цим методом з використанням як лікувальної прокладки пасти на основі композиції "Діоцинкохім".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.11-3 +
Шифр НБУВ: РА328523

Рубрики:

      
16.

Гурняк І. А. 
Компетентнісний підхід до формування поняття "хімічне явище" в учнів основної школи: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / І. А. Гурняк ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено практичну спрямованість мети уроку. Розглянуто доповнення змістової та процесуальної мотивації функціональною. Визначено втілення у змісті освіти принципів функціональності, ситуативності, проблемності, опори на життєвий досвід, використання гуманістичного потенціалу навчального предмета. Встановлено пріоритетну роль практичних методів навчання, методів застосування знань та вмінь. Надано збільшення часу уроку, який відводиться на самостійну роботу учнів щодо засвоєння та застосування знань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г. р21-31
Шифр НБУВ: РА372162 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Роїк Н.В. 
Конструювання центрів адсорбції холевої кислоти на поверхні високодисперсного кремнезему: Автореф. дис... канд. хім. наук: 01.04.18 / Н.В. Роїк ; НАН України. Ін-т хімії поверхні. — К., 2006. — 22 с. — укp.

Розглянуто актуальні питання конструювання центрів адсорбції холевої кислоти шляхом спрямованого модифікування поверхні кремнезему четвертинними амонієвими групами. Здійснено хімічну іммобілізацію тетраалкіламоній галогенідних груп різної будови на поверхні високодисперсних аморфних кремнеземів з використанням реакцій кватернізації, гідросилілювання та кополімеризації. За допомогою ІЧ спектроскопії, термічного аналізу з програмованим нагріванням та хімічного аналізу поверхневих сполук встановлено будову функціональних груп органокремнеземів, а також межі їх термічної та хімічної стабільності. Розраховано константи аніонного обміну, агрегування та стійкості. Показано, що хімічне закріплення четвертинних амонієвих груп на поверхні кремнезему сприяє покращанню основних параметрів адсорбції холевої кислоти у порівнянні з гідроксильованим кремнеземом й холестираміном.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г124.231,0 + Г583.2,0 +
Шифр НБУВ: РА344433

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
18.

Манюк О.Р. 
Науково-практичні засади захисту довкілля від забруднення високомінералізованими розсолами (на прикладі Калуш-Голинського родовища калійних солей): автореф. дис... канд. геол. наук: 21.06.01 / О.Р. Манюк ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2009. — 19 с. — укp.

Установлено, що прийнята система підземного захоронення високомінералізованих розсолів Калуш - Голинського родовища калійних солей є однією з найбільш ефективних і безпечних для охорони навколишнього середовща, безпечність якої зумовлена значною глибиною захоронення, наявністю потужної покришки над поглинальним горизонтом, яка складається з глинистих відкладів з прошарками кам'яної солі, а також буферного водоносного комплексу, розташованого між покришкою та поглинальним горизонтом. Проведено фізико-хімічне моделювання процесів розчинення - осаджування та змішування пласових вод нижньодашавського горизонту та високомінералізованих розсолів у відповідних об'ємних співвідношеннях з метою обгрунтування сумісності високомінералізованих розсолів і пластових вод горизонту захоронення. За цього виявлено однотипність іонно-сольового складу розчинів та їх абсолютну сумісність, що зумовило ефективність і довготривалість експлуатації проектного полігону захоронення даних розсолів. Розроблено комплексну програму, реалізовану в інтегрованому середовищі Delphi й адаптовану для ПК IBM PC з графічним представленням одержаних результатів та візуалізацією змодельованих фізичних процесів. Запропоновано основні заходи щодо охорони навколишнього середовища у процесі підземного захоронення високомінералізованих розсолів. Оцінено надійність контролю закачування такого розсолу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И345.4н631 +
Шифр НБУВ: РА363258

      
Категорія: Біологічні науки   
19.

Горб Л.Г. 
Неемпіричне квантово-хімічне моделювання біологічно суттєвих фізико-хімічних властивостей ізольованих та гідратованих молекулярних компонентів ДНК: автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.04 / Л.Г. Горб ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 33 с. — укp.

За допомогою неемпіричних квантово-хімічних методів, що враховують кореляцію електронів, вперше передбачено значну електронну поляризацію основ ДНК водним оточенням і встановлено, що основам (ізольованим та у складі нуклеотиду) притаманна конформаційна гнучнкість, тобто властивість утворювати непласкі конформації за кімнатної температури. Вперше показано, що потенціал іонізації та спорідненість до протону ізольованих основ ДНК можуть бути розраховані з експериментальною точністю у порівнянні з нетрудомісткими квантово-хімічними наближеннями та використані для передбачення аналогічних властивостей модифікованих основ ДНК, нуклеозидів і нуклеотидів. Вперше вивчено термодинамічні та кінетичні закономірності, які характеризують внутрішньо- та міжмолекулярне перенесення протону в ізольованих і гідратованих основах ДНК та у їх водневозв'язаних парах за фізіологічної температури. Даний факт використано для оцінювання внеску таутомерії основ ДНК у частоту спонтанних точкових мутацій у бактеріях Escherichia coli.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*725.112.1 в760.72 +
Шифр НБУВ: РА360061

Рубрики:

      
20.

Попова І.В. 
Обгрунтування ефективних способів гідролізу інуліну цикорію та використання гідролізатів в харчових технологіях: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.05 / І.В. Попова ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2007. — 22 с. — укp.

Створено технологію одержання фруктозо-олігосахаридних продуктів внаслідок переробки природного інуліноноса цикорію. Наведено результати теоретичних і експериментальних досліджень хімічного складу цикорію та взаємодії його окремих складових за умов технологічної обробки. Здійснено квантово-хімічне моделювання будови інулоолігосахаридів і та їх структурних одиниць, за результатами якого встановлено їх просторову будову та зроблено припущення щодо взаємодії з білковими сполуками. З'ясовано вплив розведення у водних розчинах на реакційну здатність. Проведено дослідження процесів фрагментації та гідролізу інуліну цикорію за участі лимонної кислоти. Розроблено технологічні схеми добування фруктозо-інулоолігосахаридних продуктів зі свіжих коренеплодів цикорію та з порошку сушеного цикорію. Створено рецептури оздоровчо-профілактичних продуктів функціонального призначення, які містять інулоолігосахаридні. Запропоновано спосіб створення захисних покриттів стоматологічних пластмас з використанням інуліну.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л844 +
Шифр НБУВ: РА354679

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського