Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (23)Реферативна база даних (355)Книжкові видання та компакт-диски (68)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>K=РЕЛІГІЙНИЙ$<.>+<.>K=ФАНАТИЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 47
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Алексеєнко Н.М. 
Біблійна герменевтика в українській бароковій прозі: Автореф. дис... канд. техн. філол. наук: 10.01.01 / Н.М. Алексеєнко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано роль і місце біблійної герменевтики в українській бароковій прозі. Доведено, що українська література XVII - XVIII ст. мала релігійний характер, стиль художніх творів був обумовлений метафізичною та власне богословською проблематикою та християнською обрядовістю. Показано, що в літературі українського бароково та усієї Європи від часу Тридентського собору набула поширення чотирисенсова біблійна герменевтика, суть якої полягає у розрізненні буквального, відкритого, зрозумілого сенсу Святого Письма, й "темного", закритого, таємного. Прикладом застосування чотирисенсової біблейної герменевтики є творчість Іоаникія Галятовського. Трактати та діалоги Григорія Сковороди розглянуто в аспекті всезагальної алегорези. Схильність до буквального сенсу та заперечення сенсу алегоричного відображено в прозі Феофана Прокоповича.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-334 + Ш5(4УКР)4-334 + Ш400.04:Э + Э37-202.03
Шифр НБУВ: РА315594 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
2.

Поїздник І.І. 
Відносини між греко-католицькою та римо-католицькою церквами на українсько-польському порубіжжі (1939 - 1946 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.І. Поїздник ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено взаємини між Греко-католицькою (ГКЦ) та Римо-католицькою церквами (РКЦ) у контексті суспільно-політичного, національного та духовного життя українського порубіжжя 1939 - 1946 рр. Висвітлено еволюцію державної політики в релігійній і етноконфесійній сферах залежно від геополітичних обставин і воєнних подій. Проаналізовано позицію греко-католицьких і римо-католицьких ієрархів і духовенства щодо протистояння своїх вірних у період війни. Розкрито релігійний аспект українсько-польського трансферу 13939 - 1946 рр. На підставі результатів дослідження зроблено висновки, що трансформація відносин між ГКЦ і РКЦ у роки Другої світової війни здійснювалась під впливом суспільно-політичних чинників. Етноконфесійні зміни на українсько-польському порубіжжі у 1939 - 1946 рр. певним чином зумовили сучасну національну та релігійну ситуації в Україні та Польщі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э377.109(4)-36-019 + Э375.09(4)-36-019 +
Шифр НБУВ: РА353999

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Костащук І.І. 
Географічні особливості формування національної структури населення в етноконтактних зонах (на прикладі Чернівецької області): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / І.І. Костащук ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто процес формування національної структури населення в етноконтактній поліетнічній зоні Чернівецької області, досліджено вплив на його розвиток суспільно-географічних, природно-географічних, історико-географічних, політичних і демогеографічних чинників. Показано вплив національної структури населення на демогеографічні процеси, мовні ознаки, релігійний склад та політичну спрямованість державних органів. Визначено особливості кореляції природного приросту населення та його національного складу. Охарактеризовано міграційні потоки представників різних національних груп населення. Здійснено порівняльне дослідження статево-вікової структури населення різних національностей. Виявлено мовні ознаки національної структури населення. Простежено кореляційний зв'язок між його релігійним і національним складом. Досліджено особливості матеріальної та духовної культури представників різних національних груп населення. Особливу увагу приділено вивченню національної політики України та місцевих органів влади Чернівецької області.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ЧЕН)2 +
Шифр НБУВ: РА346620

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Препотенська М.П. 
Екзистенційні виміри риторики: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / М.П. Препотенська ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проаналізовано феномен екзистенційної багатовимірності риторики як одного з культуротвірних факторів життєдіяльності людини. Відзначено щодо проблемності самоідентифікації сучасної людини в атмосфері інфляції слова та вербальних маніпуляцій і потреби у відродженні гуманного ставлення до сили слова. Знайдено причини суперечливих поглядів на риторику в ігноруванні її багатовимірної екзистенційної природи, зведенні її інтегральності до окремого прояву технології ораторства, софістики, стилістики, порожньої пишномовності. Виявлено, що аналіз екзистенційних вимірів риторики розміщує риторику у філософському контексті, репрезентуючи її як одну з універсалій людского буття у світопознанні та світостворенні. Надано визначення риторики як "екзистенційної вербалізації буття". Розкрито кореляцію між екзистенціалами людського буття та їх втілення у риториці. Фундаментальними екзистенційними вимірами риторики визначено "риторику пізнання", "риторику влади", "риторику порозуміння". "Риторика пізнання" детермінована екзистенціалом "воля до істини", пов'язана з глибинними проблемами людського буття у світі: самопізнанням та пізнанням світу, творчістю, потягом до свободи, любові, відповідальності, діалогізму. За надлишку владних амбіцій промовця, який виявляє волю до влади у монополізації істини, риторика перетворюється у "вербальну зброю", здатна породжувати фанатизм і соціально-небезпечну ідеологію. Антропологічний баланс як гармонійна єдність людських потенцій зумовлює розгортання риторичного ідеалу як гуманнотворчого мистецтва красномовця, що затверджує вищі цінності буття. Екзистенціал "воля до порозуміння" детермінує "риторику порозуміння", що стає засобом конструктивного обговорення та вирішення проблем буття у ситуації глобальних криз і конфліктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю224.21 + Ю216.21 + Ш700.0 +
Шифр НБУВ: РА345277

Рубрики:

      
5.

Сидорченко О. В. 
Естетична перцепція релігійного досвіду: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.08 / О. В. Сидорченко ; Східноукр. нац. ун-т ім. В. Даля. — Луганськ, 2010. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню феномена естетичної перцепції та способів її прояви у релігійному досвіді сучасної людини. З'ясовані основні тенденції естетичного досвіду, проаналізовані особливості взаємозв'язку категорій "естетичний досвід" та "релігійний досвід". Проаналізовано конструктивну роль візуального й аудіального сприйняття у формуванні релігійного досвіду сучасного українського суспільства. Розглянуто цінність православного церковного мистецтва, розкрито розуміння краси скрізь призму софіології (на прикладі робіт П. Флоренського). Визначено особливості естетичної перцепції релігійного досвіду за умов українського суспільства як конструктивно-поновлюючого, моральні та світоглядні, показані компенсаторні можливості релігійної перцепції в ціннісних системах сучасної особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю811.12 + Ю811.16 + Э372-103.7
Шифр НБУВ: РА377143 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Барна І.М. 
Етногеографічне дослідження регіону (на матеріалах Тернопільської області): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / І.М. Барна ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 19 с. — укp.

Поглиблено теоретико-методологічні засади етногеографічного дослідження обласного регіону. Визначено сутність поняття "територіальна етнічна спільність", встановлено її ієрархічні рівні. Виявлено головні тенденції у формуванні обласної етнічної спільності впродовж другої половини XX ст. та в сучасний період, визначено вплив соціально-економічних, історико-географічних, політичних і природних чинників на її структуру. Здійснено періодизацію розвитку етногорафічних процесів на території Тернопільщини. Проаналізовано етнічний склад населення на кожному етапі. Досліджено освітній і професійний рівень етносів, їх релігійний склад та електоральні уподобання у різні періоди. Виявлено територіальні особливості етнічної структури населення Тернопільської області, визначено її відмінності у міських і сільських поселеннях регіону. Встановлено залежність між етнічним складом населення та його освітнім рівнем і професійною структурою. З'ясовано вплив сучасного етнічного складу населення на соціальні процеси, передусім релігійну та електоральну ситуації, міграційну мобільність. Розроблено оригінальні картосхеми етнічного складу населення на різні історичні дати, що ілюструють динаміку етногеографічних процесів та тенденції їх зміни у майбутньому, відображають релігійну та електоральну ситуації в Тернопільській області.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*18:Д8 + У049(4УКР-4ТЕР)2 +
Шифр НБУВ: РА340088

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Бичков'як О.В. 
Єдність істини, добра і краси у філософії В.С.Соловйова: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / О.В. Бичков'як ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено процес формування у філософії В.С.Соловйова ідеї єдності істини, добра та краси, розкрито особливості інтелектуального, морального й естетичного вимірів даної єдності, визначено релігійний зміст кожного з них. Висвітлено погляди В.С.Соловйова на єдність істини, добра та краси у контексті західноєвропейської філософської думки та показано оригінальність соловйовського вчення. Визначено місце істини, добра та краси у структурі світоглядних орієнтацій сучасної людини, встановлено значення вчення російського мислителя у формуванні духовності засобами навчально-виховного процесу. Розглянуто неподільний зв'язок істини, добра та краси з поняттям любові. Обгрунтовано твердження, що любов є центром та одночасно синтезуючим початком для єдності цих трьох понять. Доведено, що істина, добро та краса є основою формування духовності, тому впровадження даних понять у виховний процес сприяє становленню всебічно розвиненої особистості й її гармонійному розвитку. З'ясовано, що для В.С.Соловйова будь-яке пізнання є глибоко суб'єктивним, а в пізнанні істина ніколи не проявляється у чистому вигляді, вона завжди осмислюється людською особистістю, що надає свободу й активність у пізанні. Встановлено, що процес пізанання не є пасивним сприйняттям божествених ідей, це - зустрічний процес, точка перетину двох світів, процес боголюдський, а істиною може бути лише благо та краса. Обгрунтовано твердження, що повна істина цілісна. Зроблено висновок, що проблема єдності істини, добра та краси у філософії В.С.Соловйова мала важливе онтологічне та гносеологічне значення для подальших рефлексій російської філософської думки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4РОС)51-578.4 +
Шифр НБУВ: РА350564

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Трофименко Т.М. 
Збірка "Перло многоценноє" Кирила Транквіліона Ставровецького в контексті барокової культури: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.М. Трофименко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

На підставі аналізу збірки "Перло многоценноє" підтверджено думку про інтегрованість України початку XVII ст. у європейський культурно-релігійний рух Контрреформації. Вказано на домінування сакрального компоненту, а не Ренесансного антропоцентризму у світогляді автора, що відбилося на знаковій системі збірки. Виявлено синтез західної та східної традиції через текстуальні паралелі збірки з польськими пасійними творами, літургійною та паралітургійною драмою, а також на основі есхатологічних проповідей та поезії, що виразно корелює з візантійською гімнографією. Актуалізовано інтертекстуальні зв'язки збірки з творами українських авторів (Кирила Туровського, Івана Вишенського, Памви Беринди, Стефана Зизанія, Андрія Скульського, Іоаникія Волковича).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-317 + Ш5(4УКР)4-317 + Ш5(4УКР)3-4 Ставровецький 535 +
Шифр НБУВ: РА326046

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
9.

Жиртуєва Н.С. 
Ісіхазм в духовній культурі середньовічної України та Росії: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Н.С. Жиртуєва ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Досліджено релігійний феномен ісіхазму - містичного вчення, спрямованого на вдосконалення людини та практику богопізнання. У контексті історіософського аналізу зроблено порівняльну характеристику ідей візантійського, києво-руського та московського ісіхазму. Проаналізовано вплив ісіхазму на тип східнослов'янського філософування. Візантійський ісіхазм сформовано на грунті взаємодії патристичного богослов'я та аскетичного напрямку, що призвело до створення універсального вчення про "обожнення" людини. Перетворення досягалося шляхом містичної практики "розумної молитви", через виховання в подвижнику всеохоплюючої любові до Бога та цілого світу. Догматичним виразом прагнення людини до поєднання зі світом постав культ Св. Трійці. Давньоруський ісіхазм не став офіційною ідеологією церкви, що суттєво зменшило його вплив на культуру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372-4-34 + Э372.27-4-34 + Ю3(0)416-377
Шифр НБУВ: РА311816 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
10.

Марголіна І.Є. 
Кирилівська церква-релігійний та церковно-політичний осередок середньовічного Києва: Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / І.Є. Марголіна ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Дисертація є першим у вітчизняній науці комплексним релігієзнавчим дослідженням Кирилівської церкви як церковно-політичного та релігійного осердку в контексті його ролі у формуванні Київського християнства, а також у становленні Української православної церкви. Висвітлено феномен Кирилівської церкви - видатної пам'ятки духовного і культурного життя Київської Русі та України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-34 + Э372.27-655 + Т3(4УКР-2К)4-7
Шифр НБУВ: РА307902 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
11.

Харьковщенко Ю.Є. 
Концепція "християнської республіки" в контексті державотворчих і конфесійних процесів в Україні: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / Ю.Є. Харьковщенко ; Київс. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 18 с. — укp.

Розкрито сутність концепції "християнської республіки", досліджено історико-релігійний контекст її становлення як європейської "Respublica Chirstiana" та виявлено особливості, що проявилися в цивілізаційному виборі Київської Русі, теорії та практиці "козацької християнської республіки". Розкрито роль християнського республіканізму в Конституції П.Орлика, історіософських пошуках Кирило-Мефодієвського товариства, українській релігійно-політичній думці кінця XIX - початку XX ст., розвитку національного православ'я й унійних процесів в Україні. Зазначено, що концепція "християнської республіки" та її релігійно-конфесійних трансформацій набуває не лише ретроспективної теоретичної філософсько-богословської самодостатності, а є пердусім важливою дискурсною рефлексією для осмислення еклезіального, конфесійного, помісного відродження витокової сутності українського християнства. Доведено, що основоположні ідеї "Respublica Christiana" завжди були вмотивованим чинником європейського шляху України і тому мають сприяти подоланню кризових явищ у сучасному українському державотворенні, подальшому становленню національних церков - Помісної Української Православної Церкви й Української Греко-Католицької Церкви.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э211 + Ф69(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА356625

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Дем'янець І.Й. 
Мистецька діяльність Андрія Гнатишина: автореф. дис. ... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / І.Й. Дем'янець ; Львів. нац. муз. акад. ім. М.В.Лисенка. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Висвітлено, що митець постає як універсальна особистість у різних жанрових контекстах. Встановлено, що творчий спадок А. Гнатишина у галузі релігійної та паралітургійної музики охоплює 23 богослужбових цикли (серед них - 15 "Служб Божих", 5 циклів інших відправ і 3 молебні), 42 зразки окремих літургічних піснеспівів і церковних пісень, велика кількість аранжувань й обробок пісень на церковні свята, дитячий релігійний репертуар, аранжування церковних пісень для камерного вокального ансамблю. Зазначено, що високохудожній рівень доробку та мистецької діяльності А. Гнатишина відіграли роль потужного імпульсу розвою не лише українського, але й світового хорового виконавства, збагативши його методи, палітру засобів виразності та накресливши перспективи глибшого осягнення національної автентики. Обгрунтовано, що А. Гнатишин підніс хорову культуру українських богослужінь у діаспорі, відновив її національну тотожність і увиразнив з-поміж національно-мистецьких традицій інших християнських країн.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4/8=УКР)6-81 Гнатишин А. + Щ314.1-73(4УКР)-83 Гнатишин А. + Щ314.1-73(4УКР)-685 +
Шифр НБУВ: РА369620 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Зосімова О.В. 
Мотив "марнота марнот" в українській поезії другої половини XVII - початку XVIII століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.В. Зосімова ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2007. — 19 с. — укp.

На матеріалі широкого кола віршованих пам'яток українського бароко проаналізовано особливості функціонування мотиву "марнота марнот" у творах вітчизняних поетів другої половини XVII - початку XVIII ст. у контексті загальних тенденцій розвитку європейського письменства цієї доби. Детально розглянуто комплекс сталих виражальних засобів ідеї Vanitas (світ як море, куля, театр; життя-мандрівка, традиційні сюжети античної історії та міфології). Розглянуто місце та роль мотиву "марнота марнот" як чільного складника системи ідеологічних побудов віршованої літератури українського бароко. Визначено риси національної специфіки тлумачення ідеї марності дочасного людського життя, а саме: питомо релігійний характер вітчизняної поезії другої половини XVI - початку XVIII ст. зумовлює відсутність у її структурі "епікурейської" моделі розробки ванітативного мотиву, характерної для творчості окремих представників західноєвропейської та слов'янської лірики цього періоду. Значну увагу приділено аналізу жанрової своєрідності художнього втілення ідеї "світової марноти" в українській бароковій поезії, з'ясуванню особливостей інтерпретації мотиву Vanitas у творах вітчизняних письменників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-335 + Ш5(4УКР)4-335 +
Шифр НБУВ: РА351269

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
14.

Мельничук М. С. 
Особливості трансформації ролі мистецтва в християнському культі: автореф. дис. ... канд. філос. наук : 09.00.11 / М. С. Мельничук ; Житомир. держ. ун-т ім. І. Франка. — Житомир, 2011. — 20 с. — укp.

Доведено, що на основі взаємодії релігії та мистецтва у процесі їх історичного розвитку сформувалося релігійне мистецтво як специфічне явище історії культури. Сугестивний вплив сакрального мистецтва зумовлений не догмами й обрядами релігійного плану, а світоглядно-пізнавальними особливостями людини, її переживаннями та емоціями у процесі естетичного освоєння світу. Сакральне мистецтво є самодостатнім об'єктом, який має специфічну природу, обрядове та соціокультурне призначення, а також неабияку силу психологічного впливу на свідомість віруючих, що є основою для введення в науковий обіг поняття "релігійний катарсис". Співмірно із соціальними і духовним розвитком суспільства сакральне мистецтво трансформується, перебуваючи під впливом загальних модернізаційних процесів у християнстві. Визначено перспективи розвитку мистецтва у християнському культі за умов загострення глобальних проблем сучасності, соціальних і політичних протиріч, кризи духовності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-103.7
Шифр НБУВ: РА381786 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Веремчук Ю.В. 
П'єса-притча. Генеза. Поетика: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / Ю.В. Веремчук ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Висвітлено процеси виникнення та становлення п'єси-притчі, основні елементи поетики жанру. Джерелом появи п'єси-притчі є сакральні тексти (передусім Біблія), в яких прослідковуються процеси синтезу притчевого компонента та драматичного начала. Визначено ключові етапи розвитку п'єси-притчі: священні книги, середньовічний релігійний театр, притчеподібна драматургія на межі ХІХ - ХХ ст., творчість Б.Брехта. Показано значущість кожного етапу для утвердження п'єси-притчі як жанру епічної драми. Визначено та описано комплекс атрибутивних ознак жанру, специфіку тематичного діапазону та відмінності п'єси-притчі від притчі канонічної. Викладено особливості побудови сюжету п'єси-притчі, типи п'єси-притчі залежно від первинності чи вторинності використання матеріалу. Розглянуто своєрідність дії метафори та алегорії, природу дидактичного компоненту та специфіку впливу п'єси-притчі на реципієнта.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.462 +
Шифр НБУВ: РА340492

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
16.

Ломачинська І.М. 
Постать лідера в християнській традиції: автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.11 / І.М. Ломачинська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Проведено філософсько-релігієзнавче дослідження, проаналізовано феномен лідера в християнській традиції. На підставі результатів вивчення певних джерел виявлено історичні етапи розвитку християнського лідерства, його сутнісні особливості та морально-етичний зміст. Проведено цілісний і системний аналіз особистісних якостей християнського лідера у контексті його організаційних, психологічних, соціальних і комунікативних характеристик, визначено основні моделі лідерства, сформовані завдяки християнській релігійній практиці. Вперше у вітчизняному релігієзнавстві введено до наукового обігу поняття "релігійне лідерство" та "релігійний лідер". Доведено, що у сучасній науковій думці феномен лідерства підлягає розгляду не у контексті сфери застосування, а на підставі спільних принципів його реалізації в політиці, економічних галузях чи в церковних об'єднаннях, що уможливило комплексну класифікацію стратегії лідерства зі збереженням розрізнення його цільових установок. Досліджено суть харизматичної легітимації, притаманної релігійному лідерству та зумовленої його сакральними характеристиками. Розкрито моральний аспект християнської ідеї пастирства, пов'язаної з ієрархічною будовою церкви, в якій релігійний лідер у ролі духовного наставника є своєрідним посередником між Богом і людьми, що зумовлює наявність у нього відповідного комплексу християнських чеснот і владної легітимації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-110.7 +
Шифр НБУВ: РА366611

Рубрики:

      
17.

Решетуха С.А. 
Проза Олекси Стороженка: жанрово-стильові особливості: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / С.А. Решетуха ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему жанрово-стильової своєрідності прози О.Стороженка. Визначено жанрову специфіку малої прози письменника. Проаналізовано сюжетно-композиційні структури, наративні та ситуативні особливості, образні системи. Здійснено детальний аналіз роману "Братья-близнецы". З'ясовано вплив уснопоетичної та літературної традиції на творення сюжетів, характерів персонажів. Розкрито близнюковий міф, архетип вічного священика, галерею соціальних типів. Значну увагу приділено готичним творам, їх специфіці. Проведено паралелі з "химерною" прозою XX ст. Доведено вплив О.Стороженка на розвиток цього літературного явища. У романі "Марко Проклятий" розкрито міфологічний, релігійний і національно-історичний коди у аспекті морально-етичного кодексу українця, архетипу Вічного Жида у контексті аналогів у світовій літературі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Стороженко, О. 534 + Ш5(4УКР)5-4 Стороженко, О. 534
Шифр НБУВ: РА350977

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
18.

Звонок Н.С. 
Релігійний аспект духовних пошуків (на матеріалах української та російської художньої літератури 60-80-х років): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.11 / Н.С. Звонок ; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Проведено філософське дослідження закономірностей виникнення, розвитку і функціонування релігійних духовних пошуків у життєдіяльності особистості, їх сутності і різноманітних проявів; окреслені основні дослідницькі підходи та філософсько-методологічні основи вивчення проблеми; розглянуто особливості релігійних духовних пошуків в українській і російській художній літературі 60-80-х років, напередодні глибоких якісних трансформацій у колишньому СРСР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э211.07

Рубрики:

      
19.

Жолдоков В.О. 
Релігійний фактор міжетнічних відносин на початку XXI століття (соціально-філософський аналіз): автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / В.О. Жолдоков ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто діалектико-суперечливий характер взаємодії етнічних культур під впливом відмінностей у релігіях і конфесіях. Аргументовано, що в історичному процесі найчастіше релігійний чинник визначав характер відносин між етнічними культурами, оскільки його витоки криються в архетипних структурах кожної етнічної культури. Висвітлено, що на характер міжетнічних стосунків суттєвий вплив здійснює ідеологізація відмінностей у релігіях і конфесіях, за якими ідентифікують себе ті чи інші етнічні спільноти, що полягає у формуванні негативних стереотипів деяких релігій і вірувань, здебільшого з метою використання релігійних переконань у політичних цілях. Виявлено найбільш адекватні шляхи гармонізації міжетнічних відносин на підставі втілення принципів толерантності та мультикультурності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*425 + Ю6*671*321 +
Шифр НБУВ: РА369063

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
20.

Шеретюк Р.М. 
Релігійний фактор у контексті геополітичних трансформацій на Галицько-Волинських землях (друга половина XIII - перша половина XV ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Р.М. Шеретюк ; Ін-т філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розкрито сутність і спрямованість Східної політики Папського престолу у контексті геополітичних трансформацій на землях Русі після золотоординської навали. Визначено дискурс Східної політики Папського престолу з урахуванням монголо-татарського фактора та спроби встановлення церковної унії в Галицько-Волинському князівстві як інструмента Східної політики папства. У даному аспекті досліджено католицьку експансію на галицько-волинських землях після втрати незалежності Галицько-Волинського князівства, показано роль католицизму в геополітичних трансформаціях на українських землях після Кревської (1385 р.) та Городельської (1413 р.) уній. Існування Галицької митрополії в XIV ст. розглянуто як вияв прагнення Південно-Західної Русі до церковної самостійності, а її ліквідація - як наслідок геополітичних змагань Великого князівства Литовського та політично-церковних сил, що створювали централізовану Московську державу, які згодом почали міждержавну (московсько-литовську) боротьбу за митрополичу Київську кафедру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375-342-021.6 + Э372.270.91(4УКР3)-343-019.875 + Э372.21-342-019 + Э372.24-343.0 +
Шифр НБУВ: РА344961

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського