Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (301)Книжкові видання та компакт-диски (269)Журнали та продовжувані видання (22)
Пошуковий запит: (<.>A=ГРИЦЮК$<.>+<.>A=ТАТЬЯН$<.>+<.>A=ВЛАДИМИРОВН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Грицюк К.М. 
Автоматизація процесів моделювання та аналізу температурних та термомеханічних полів при проектуванні вісесиметричних тіл складної форми: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.12 / К.М. Грицюк ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Розроблено ефективні методи розв'язання крайових задач теплопровідності та термопружності для вісесиметричних тіл. Висвітлено спеціалізовану інтелектуальну систему для автоматизації процесів моделювання та аналізу температурних і термомеханічних полів під час проектування вісесиметричних тіл складної форми. Розкрито нові структури розв'язку задач теплопровідності та термопружності, які мають підвищену числову стійкість. Запропоновано метод автоматизованої побудови комп'ютерних моделей температурних і термомеханічних полів вісесиметричних тіл за інформацією, яка подана природною професійною мовою. Створено спеціалізовану систему знань "САПОТ", яка дозволяє за допомогою зручного діалогового інтерфейса ефективно та оперативно проводити числові експерименти з метою вибору раціональних конструктивних параметрів виробів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.912 + В251.106.5-3
Шифр НБУВ: РА319833 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Грицюк В.І. 
Активізація корекційно-виховної роботи в допоміжній школі засобами рухливих ігор: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.03 / В.І. Грицюк ; Ін-т дефектології АПН України. — К., 2000. — 17 с. — укp.

Досліджено вплив рухливих ігор на розвиток дитячого організму розумово відсталих школярів. Доведено, що на відміну від нормально розвинутих, аномальні діти потребують серйозного вдосконалення мотиваційної, інтелектуальної, зокрема, рухової сфер у зв'язку з наявними у їх статусі незворотними хворобливими процесами, що призводить до зниження навчально-корекційних потенцій розвитку. Особливо сприятливими для таких кумулятивних педагогічних впливів є молодший шкільний вік. На підставі результатів даних досліджень розроблено модель уроків фізичного виховання, загальноосвітнього циклу, позакласних та позашкільних заходів з активним використанням ігрової діяльності розумово відсталих школярів як засобу розвитку та соціалізації за умов сучасного суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч435.241.6
Шифр НБУВ: РА309310 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Грицюк С. Б. 
Вивчення можливості застосування кіральних властивостей проліну як експрес-методу оцінки рівня забруднення річкових екосистем: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / С. Б. Грицюк ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 20 с. — укp.

Визначено оптимальну довжину хвилі в ультрафіолетовій частині спектра, за якої пролін володіє найвищим кутом обертання поляризованого світла, а розбіжність одержаних даних найменша. Встановлено, що кут обертання поляризованого світла пробами води за даної довжини хвилі у половині проб з точок моніторингу володіє додатним знаком, а у половині - від'ємним. Показано, що кут обертання зменшується в даних варіантах. Встановлено, що на величину кута обертання за використаної довжини хвилі впливає рівень перевищення ГДК хімічного споживання кисню. Зазначено, що залежність дозволяє використовувати кіральні властивості проб води для визначення точок з критичним рівнем перевищення органічними забруднювачами. Проведено порівняння апробованого методу з традиційними дослідженнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР),022 + Д225,8
Шифр НБУВ: РА372374 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Грицюк В.М. 
Військова організація та воєнне мистецтво скіфів: Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / В.М. Грицюк ; Нац. акад. оборони України. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Вперше у вітчизняній історіографії здійснено комплексну реконструкцію організаційних та функціональних компонентів скіфського війська, запропоновано періодизацію виникнення та розвитку військової організації скіфів. Проаналізовано природні умови скіфського часу та їх вплив на розвиток воєнної справи. Систематизовано знання про війни за участю скіфів, уточнено та обгрунтовано хронологію їх походів до Передньої Азії у VII ст. до н.е., виявлено особливості скіфського воєнного мистецтва. Зроблено спробу дослідити систему забезпечення воєнних дій скіфського війська. На підставі оцінки кардинальних змін у комплексі озброєння, військовій організації, способах та прийомах ведення бойових дій зроблено припущення про те, що у скіфський період відбулась революція у воєнній справі на теренах Південно-Східної Європи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)233 + Ц8г + Ц35(0)3 +
Шифр НБУВ: РА331727

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Грицюк М.І. 
Вплив мелатоніну на іонорегулювальну функцію нирок в умовах стресу та дії солей алюмінію і свинцю (експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / М.І. Грицюк ; Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено функціональну активність нирок за умов дії одногодинного іммобілізаційного стресу у разі введення суміші солей алюмінію та свинцю. Вперше встановлено роль епіфізарного гормону мелатоніну у регуляції порушень, що виникають у результаті дії патогенних чинників різного походження. Встановлено, що даний індол шишкоподібної залози має виражені нефропротекторні властивості. Виявлено, що введення мелатоніну у дозі 0,3 мг/кг маси тіла тварин зменшує прояви порушень досліджуваних ниркових функцій, спричинених дією солей важких металів та іммобілізаційного стресу. Вперше виявлено, що введення мелатоніну за 1 год до іммобілізаційного стресу за умов дії суміші солей алюмінію та свинцю сприяє покращання показників діурезу, ниркового транспорту іонів натрію, процесів ацидогенезу, функціонального та морфологічного стану нефрона, зменшує депресію ферментів енергетичного обміну. Виявлено, що найбільш яскраво виражені позитивні зміни ниркових функцій відбуваються у вечірній проміжок доби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р414-29 +
Шифр НБУВ: РА350395

Рубрики:

      
6.

Грицюк Т.Ю. 
Геодезичний моніторинг короткоперіодичних зміщень напірних трубопроводів гідроенергетичних об'єктів (на прикладі Тереблє-Ріцької ГЕС): автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.24.01 / Т.Ю. Грицюк ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано геодезичний моніторинг за інженерними спорудами трубопроводу Тереблє - Ріцької ГЕС, експериментально встановлено безпосередню залежність зміни довжин усіх прогонів напірного трубопроводу від зміни рівня води у водосховищі. Встановлено добовий гармонічний цикл зміщення анкерних опор напірного трубопроводу. Розроблено методику опрацювання результатів спостережень із застосуванням теорії кінематичних коефіцієнтів і апроксимації спостережень рядом Фур'є. Наведено методику опрацювання результатів геодезичного моніторингу зміщень анкерних опор напірних трубопроводів у режимі реального часу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З570.56
Шифр НБУВ: РА373811 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Грицюк П. М. 
Динамічні і стохастичні методи моделювання та прогнозування системи зерновиробництва України: автореф. дис. ... д-ра екон. наук : 08.00.11 / П. М. Грицюк ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана. — К., 2011. — 34 с. — укp.

Проведено дослідження динамічних властивостей й одержано значення динамічних характеристик системи зерновиробництва України. Встановлено ефект циклічності врожайності з тривалістю циклів 41 - 56 років, 17 - 23 років та 4 роки. Одержано висновок про реверсивний характер динаміки зерновиробництва. З урахуванням нестаціонарності та циклічної реверсивної динаміки зерновиробництва розроблено економіко-математичні моделі короткострокового, середньострокового та довгострокового прогнозування врожайності та валового збору. Побудовано довгостроковий прогноз валового збору озимої пшениці та зернового експортного потенціалу України. Встановлено стійку залежність рентабельності зерновиробництва від суми валових зборів зерна за два поточних роки й обсягу експорту та побудовано відповідну статистичну прогнозну модель. Розроблено моделі прогнозного оцінювання та запропоновано методи зниження ризику зерновиробництва в Україні й її окремих регіонах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.151 в611.311
Шифр НБУВ: РА379661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Татьяненко О.В. 
Клініко-функціональні критерії обмежень життєдіяльності при гіпертонічній хворобі II стадії: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / О.В. Татьяненко ; Дніпропетр. держ. мед. акад., АМН України. Ін-т гастроентерології. — Д., 2005. — 23 с. — укp.

Проведено досліження обмежень життєдіяльності в аспекті вивчення проблеми удосконалення медико-соціальної експертизи за гіпертонічної хвороби (ГХ) II стадії. В результаті комплексного обстеження встановлено, що ГХ II стадії характеризується різноманітністю структурно-функціональних змін серцево-судинної системи, що свідчить про клінічну та патогенетичну гетерогенність проявів даної стадії захворювання й обумовлює диференційовані підходи щодо оцінки обмежень життєдіяльності. Уточнено патогенетичні взаємозв'язки, які відображають негативний вплив гіпертрофії лівого шлуночка (ГЛШ) на функціонування системи кровообігу у хворих на ГХ. Встановлено, що прогресування ГЛШ супроводжується розвитком автономної дисфункції серця, а у випадку формування даної патології за концентричним типом, у порівнянні з ексцентричним, відзначено вищі рівні артеріального тиску (АТ) за даними добового моніторування та вірогідне зниження часових показників варіабельності серцевого ритму (ВСР). Встановлено, що рівень реакції систолічного АТ на фізичне навантаження у хворих на ГХ поєднаний з рівнем систолічного АТ за даними добового моніторування АТ та зворотно пов'язаний зі статистичними та спектральними параметрами добової ВСР. Виявлено, що на формування обмежень життєдіяльності за ГХ II стадії впливають тривалість захворювання, ступінь і характер артеріальної гіпертензії, ступінь і геометричний тип ГЛШ, а також тип гемодинамічної реакції на фізичне навантаження. Розроблено диференційовані критерії функціонального стану серцевої діяльності, які рекомендовано використовувати під час проведення медико-соціальної експертизи для встановлення оцінки обмежень життєдіяльності хворих на ГХ II стадії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.030-3 +
Шифр НБУВ: РА336310

Рубрики:

      
9.

Татьянчикова І.В. 
Особливості формування життєвих орієнтацій в учнів допоміжної школи: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.03 / І.В. Татьянчикова ; Ін-т дефектології АПН України. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемі формування у розумово відсталих учнів життєвих орієнтацій. З'ясовано психологічний зміст життєвих орієнтацій, визначено їх види, складові і механізми становлення, показники сформованості; виявлено особливості життєвих орієнтацій у розумово відсталих школярів стосовно професійної діяльності, матеріально-побутового добробуту, міжособистісних стосунків, непрофесійної сфери життєдіяльності; розроблено спеціальну систему корекційно-розвивальної роботи, спрямованої на формування вміння планувати життєві перспективи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч435.241

Рубрики:

      
10.

Грицюк Н.Р. 
Поведінка sup137/supCs в природних і напівприродних агроландшафтах Полісся та їх класифікація за ступенем радіоекологічної небезпеки: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Н.Р. Грицюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 18 с.: рис. — укp.

За результатами експериментальних досліджень встановлено якісні та кількісні критерії радіоекологічної критичності природних і напівприродних агроландшафтів Полісся. Як радіоекологічно критичні визначено ландшафти, що за сукупністю природних умов сприяють інтенсивному накопиченню радіонуклідів фітомасою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.27 + Е50*801.1-652.152 +
Шифр НБУВ: РА324986

Рубрики:

      
11.

Грицюк Ю.В. 
Розрахунок і оптимізація параметрів джерел реактивної потужності та засоби керування ними: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.03 / Ю.В. Грицюк ; Вінниц. нац. техн. ун-т. — Вінниця, 2009. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи комплексного розв'язання задачі компенсації реактивної потужності (КРП) на підставі удосконалення методів розрахунку із застосуванням усіх наявних джерел реактивної потужності (батареї конденсаторів (БК), синхронних машин (СМ), статичних тиристорних компенсаторів (СТК)). Удосконалено методи розрахунку КРП на базі використання системного підходу, урахування додаткових факторів, техніко-економічних показників і характеристик СТК з метою визначення оптимальних значень потужності різних джерел реактивної потужності та їх оптимального завантаження, що дозволяє підвищити економічно обгрунтовані рівні компенсації, а також забезпечує необхідну точність розрахунків. Досліджено вплив полігональних, амплітудно-фазово-модульованих напруг і параметричної модуляції реактивного параметра на показники енергетичного процесу СТК, що дозволило зменшити питомі втрати активної потужності у ньому та створити відповідні способи та засоби керування. Удосконалено схеми автоматичного регулятора БК і схеми автоматичного керування збудженням групи синхронних двигунів (СД), що використовуються для забезпечення технічних значень вихідної реактивної потужності (з метою регулювання напруги).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З277-052 +
Шифр НБУВ: РА367336

Рубрики:

      
12.

Грицюк Ю.І. 
Системний аналіз та методи комбінаторної оптимізації технологічного процесу розкрою: автореф. дис... д-ра техн. наук: 01.05.04 / Ю.І. Грицюк ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2009. — 36 с. — укp.

Вирішено науково-прикладну проблему стосовно оптимізації технологічного процесу (ТП) розкрою. За результатами проведеного його системного аналізу визначено принципову можливість його реалізації за наявних або апробованих нових технологій промислового виробництва. Розроблено наукові основи оптимізації ТП розкрою плитних деревних матеріалів, комплексна математична модель й обчислювальні методи якої забезпечують одержання вірогідної інформації про умови його функціонування та своєчасне передбачення змін, а також розробку стратегій дій для керування ними. Розвинуто теорію та практику оптимізації багатокритеріального плану розкрою, з'ясовано особливості роботи різних видів виробництва (масових, індивідуальних). Програма її реалізації дає змогу за реальний проміжок часу з достатньою точністю одержати локальний оптимальний розв'язок задачі, придатний для прийняття управлінського рішення. Розроблено методологію моделювання допустимих карт розкрою, математичні моделі та комбінаторні методи генерування яких ураховують відомі концептуальні схеми та відповідні їх базові конфігурації карт розкрою, а також дозволяють шляхом внесення комбінованих заготовок їх удосконалювати, або за рахунок різних комбінацій утворювати нові конфігурації прогнозованої складності. Вдосконалено методику розрахунку ефективності впровадження спроектованого ТП розкрою, яка дозволяє у статиці та динаміці визначити показники його технологічної та економічної ефективності, а також здійснювати інженерно-економічне обгрунтування управлінського рішення про вибір оптимального варіанту з множини допустимих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М132-2 +
Шифр НБУВ: РА364101

Рубрики:

      
13.

Грицюк Л.С. 
Творча спадщина Євгена Нагірного та її значення для розвитку архітектури України: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Л.С. Грицюк ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2004. — 23 с.: рис. — укp.

Здійснено систематизацію творчої спадщини Є.Нагірного, всебічно проаналізовано творчий доробок архітектора у контексті вимог епохи. Сформульовано методику дослідження на підставі аналізу робіт попередників щодо вивчення діяльності персоналій та визначено особливості архітектурної діяльності Є.Нагірного в об'ємно-планувальному, композиційному та стильовому аспектах. Висвітлено значення його творчого доробку для сьогоднішніх архітектурних процесів в Україні. Відзначено, що напрацьовані Є.Нагірним об'ємно-планувальні вирішення об'єктів сакральної архітектури можуть стати підставою для доповнення нормативної бази щодо даного будівництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)6-8 Нагірний Є. + Щ117.166(4УКР331)6 +
Шифр НБУВ: РА334358

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Татьянченко О.Г. 
Теоретичні основи прогнозування термопружних деформацій осьового інструменту і деталі і їх вплив на точність обробки отворів: Автореф. дис... канд. д-ра техн. наук: 05.03.01 / О.Г. Татьянченко ; Держ. вищ. навч. закл. "Донец. нац. техн. ун-т". — Донецьк, 2006. — 35 с. — укp.

Показано можливість підвищення точності обробки отворів осьовим лезовим інструментом за рахунок усунення похибок поздовжнього профілю отворів на підставі нових методів обробки з урахуванням особливостей контактних і термопружних процесів у зоні контакту інструмента та деталі. Розроблено комплексну математичну модель утворення похибки поздовжнього перетину отвору, що вперше враховує нелінійність термопружних деформацій деталі по глибині отвору, а також її пружно-пластичні деформації. За допомогою даної моделі встановлено, що основною причиною виникнення бочкоподібної форми на початку отвору є температурні деформації інструмента, а в середині та кінці отвору - температурні деформації деталі в зоні різання. Вперше запропоновано способи прогнозування форми та розмірів поздовжнього профілю отворів та ефективні методи усунення похибки поздовжнього перетину отворів у разі часткової обробки осьовим лезовим інструментом за рахунок використання прогресивних конструкцій інструмента та керування робочими процесами у зоні різання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К630.013.4-1 +
Шифр НБУВ: РА348016

Рубрики:

      
15.

Грицюк О. В. 
Теоретичні основи та практичні методи створення високообертового малолітражного дизеля багатоцільового призначення: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.05.03 / О. В. Грицюк ; Харків. політехн. ін-т. — Х., 2010. — 39 с.: a-рис. — укp.

Висвітлено теоретичні основи та практичні методи створення високообертового малолітражного вітчизняного дизеля багатоцільового призначення з конкурентоспроможним рівнем паливно-економічних та екологічних показників. Запропоновано спосіб вибору основних конструктивних і регулювальних параметрів малолітражного дизеля та розроблено новий комплекс практичних методів математичного та фізичного моделювання процесів сумішоутворення та згоряння, параметрів повітропостачання та паливоподачі, процесів у системах газорозподілу, пуску та передпускової підготовки. Надано конкретні пропозиції щодо удосконалення існуючих конструкцій вузлів і систем малолітражного дизеля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З365-01
Шифр НБУВ: РА373922 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Грицюк І. В. 
Фінансовий контроль формування та використання коштів місцевих бюджетів: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.08 / І. В. Грицюк ; Львів. держ. фін. акад. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні та практичні аспекти державного фінансового контролю. Розкрито сутність, необхідність проведення державного фінансового контролю формування та використання місцевих бюджетів. Проведено системний аналіз контрольно-перевірочної роботи фінансових, податкових і контрольно-ревізійних органів. Обгрунтовано доцільність складання бюджетної карти державних фінансових ресурсів і контролю за їх використанням. Охарактеризовано необхідність підвищення ефективності державного фінансового контролю щодо функціонування місцевих бюджетів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.8
Шифр НБУВ: РА376440 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Грицюк Т. Д. 
Клініко-патогенетичні аспекти в лікувальній тактиці залишкових явищ перенесеного ішемічного інсульту / Т. Д. Грицюк. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню актуального науково-практичного завдання – підвищення ефективності лікування післяінсультних рухових, когнітивних та емоційних порушень на підставі комплексного клініконеврологічного, нейропсихологічного, лабораторного й інструментального дослідження пацієнтів у пізньому відновному періоді ішемічного інсульту шляхом включення нейропротекторних та вазоактивних препаратів у комплексну терапію. Відзначено, що для хворих з лівопівкульним інсультом характерні вища частота і ступінь прояву післяінсультних когнітивних порушень та депресії. Встановлено діагностично-прогностичне значення зростання сироваткового рівня sE-селектину та нейрон-специфічної енолази в хворих на ішемічний інсульт (як маркер оцінки перебігу та ступеня важкості неврологічного та когнітивного дефіциту в пізньому відновному періоді ішемічного інсульту). Відзначено, що відновний період ішемічного інсульту супроводжується посиленням процесів хронічного оксидативного стресу, зниженням активності ферментів антиоксидантної системи, порушенням біоелементного спектру (зниження рівня міді та цинку). Додавання до базової терапії низькомолекулярних поліпептидних фракцій та екстракту гінкго білоба сприяє покращенню когнітивної й емоційної сфери, зменшенню проявів ендотеліальної дисфункції, зниженню показника нейронального пошкодження, процесів оксидації, корекції рівня міді та цинку та підвищенню активності антиоксидантної системи.^UThe dissertation is devoted to the solution of the actual scientific and practical problem – increasing the effectiveness of treatment of post-stroke motor, cognitive and emotional impairments on the basis of complex clinical neurological, neuropsychological, laboratory and instrumental research of patients in the late recovery period of ischemic stroke by using neuroprotective and vasoactive drugs into complex therapy. It was found out that patients with left-hemispheric stroke had higher manifestation incidence and severity of poststroke cognitive impairment and depression than patients with right-hemispheric stroke and vertebrobasilar stroke. The diagnostic and prognostic significance of the increase of serum level of sE-selectin and neuron-specific enolase in patients with ischemic stroke (as a marker of the estimation of course and severity of neurological and cognitive deficits in the late recovery period of ischemic stroke) was established. It was determined that the recovery period of ischemic stroke is accompanied by chronic oxidative stress increase, the activity decrease of enzymes of the antioxidant system, the bioelement spectrum violation (a decrease in the level of copper and zinc). Addition to basic therapy of low molecular weight polypeptide fractions and Ginkgo biloba extract improves the cognitive and emotional sphere, reduces endothelial dysfunction manifestations, reduces the neuronal damage degree and oxidation processes, improves correction of copper and zinc level and increases the activity of the antioxidant system.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Грицюк В. М. 
Наступальні операції військ Українських фронтів (24.12.1943–28.10.1944). / В. М. Грицюк. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації здійснено системне осмислення феноменології збройного протистояння СРСР та Німеччини у період Другої світової війни, вивчено та проаналізовано застосування військ Українських фронтів у наступальних стратегічних і фронтових операціях 1944 року на території України. До наукового аналізу залучено відомості про Дніпровсько-Карпатську, Кримську, Львівсько-Сандомирську, Яссько-Кишинівську та Східно-Карпатську стратегічні наступальні операції та низку фронтових операцій, які проходили в межах стратегічних. Крім того, висвітлюються так звані «забуті операції», а також чинники, що спричинили формування довкола них фігури замовчування і фальсифікацій. Опрацювання значних масивів фактологічних матеріалів, врахування результатів новітніх досліджень дозволили синтезувати нове концептуальне бачення перебігу воєнних дій на території України. На підставі оригінальних методологічних підходів здійснено зіставлення задумів операцій, способів їх реалізації, реального перебігу подій з одного боку, і справжніх, а не уявних, результатів, – з іншого. Проаналізовано, як все це було інтерпретовано історичною наукою різних періодів. Виявлено маніпулятивні технології формування історичної пам'яті про Другу світову війну. Набули подальшого розвитку інтерпретації та оцінки значення операцій Українських фронтів для еволюції воєнного мистецтва. За результатами дисертації розроблено рекомендації з метою використання дослідженого досвіду в теорії воєнного мистецтва, а також у сучасній практиці військового будівництва, підготовки і застосування Збройних Сил України, навчанні та вихованні військових кадрів.^UThe dissertation provides a systematic understanding of the phenomenology of the armed confrontation between the USSR and Germany during the Second World War, the application of troops of the Ukrainian fronts in the offensive strategic and front operations in Ukraine in 1944 were studied and analysed. The scientific analysis included information on the Dnipro-Carpathian, Crimean, Lviv-Sandomierz, Iass-Kishiniv and Eastern-Carpathian strategic offensive operations and a number of front operations that took place in the scope of strategic operations. Elaboration of significant empirical arrays, taking into account the results of the latest research, allowed synthesizing a new conceptual vision of the course of combat actions on the territory of Ukraine. On the basis of new sources and methodological approaches, a comparison of the plans of operations, methods of implementation, the real course of events on the one hand, and real, not imaginary, results of the actions – on the other, were provided. The analysis of how the events were interpreted by historical science of different periods were provided. Manipulative technologies for the formation of historical memory of the Second World War have been discovered.The paper states that the Dnipro-Carpathian (December 24, 1943 – April 7, 1944) and Crimean (April 8–May 12, 1944) strategic operations, which were conducted in close cooperation, in terms of the number of forces and resources involved by both warring parties, spatial scale, scope, dynamism, variety of forms and methods of troops actions, the number of planned and conducted front and army operations, its results, the number of losses occupy one of the leading positions among the operations of World War II.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Журавльов М. В. 
Соціальний захист військовослужбовців Збройних Сил України: історико-правовий аспект (2014-2018): автореферат дис. ... д.філософ : 253 / М. В. Журавльов. — Б.м., 2024 — укp.

Журавльов М. В. Соціальний захист військовослужбовців Збройних Сил України (2014–2018 рр.): історико-правовий аспект. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису. Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії, за спеціальністю 253 «Військове управління (за видами збройних сил)» (25 – Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону). – Національний університет оборони України Міністерства оборони України, Київ, 2023.У дисертаційній роботі виконано наукове завдання, що передбачало проведення комплексного воєнно-наукового аналізу процесу формування системи соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України з 2014 по 2018 рік, та дослідження генези підходів до соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України у контексті євроатлантичної інтеграції. З результатами дослідження встановлено, що система юридичних та соціальних гарантій для військовослужбовців Збройних Сил України, ветеранів війни і ветеранів військової служби на початку 2014 року функціонувала, однак вона не гарантувала повного виконання всіх конституційних прав і свобод та задоволення духовних і матеріальних потреб військовослужбовців повною мірою. Цьому сприяла низка причин: від неадаптованої нормативно-правової бази України з питань соціального захисту військовослужбовців до умов особливого періоду, викликаного частковою мобілізацією та проведенням заходів антитерористичної операції, відсутності чіткого алгоритму дій посадових осіб щодо реалізації законів України з питань соціального захисту військовослужбовців, до прорахунків у фінансовій системі під час планування бюджетних програм та їх недофінансування в умовах особливого періоду в Україні. Нормативно-правова база стосовно соціального захисту військовослужбовців та присвоєння їм статусу ветерана війни не була адаптована до умов проведення антитерористичної операції та бойових дій на території України. Відсутність законодавчого положення для осіб, які добровільно об’єдналися в рухи спротиву, утруднювала визначення їх легітимності та військового статусу. Відповідно, добровольці підпадали під статтю 260 Кримінального кодексу України щодо “Утворення незаконних військових формувань» та опинялись за межами правового поля держави.Під час проведення Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей соціальний захист військовослужбовців був організований, але існували юридичні невідповідності, зокрема стосовно статусу осіб, які здійснювали керівні функції від імені держави та були наділені відповідними повноваженнями, що не були юридично врегульовані. Внутрішні чинники, такі як політичні, соціальні, економічні та військові, відігравали негативну роль у розвитку соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей з початку 2014 року. Через стрімку інфляцію протягом 2014–2018 рр. спостерігалось значне погіршення умов життєдіяльності військовослужбовців Збройних Сил України, ветеранів війни та прирівняних до них осіб, ветеранів військової служби, що негативно вплинуло на морально-психологічний стан цих осіб, і вимагало більшої матеріальної та соціальної підтримки з боку держави.Науковим дослідженням встановлено що зміни, внесені до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» протягом 2014–2018 рр. загалом носять позитивний характер, проте були запроваджені з деяким запізненням в часі. Ці зміни дали змогу забезпечити ряд соціальних і правових гарантій військовослужбовців з питань всіх видів відпусток (у тому числі під час дії правового режиму воєнного стану); укладання контрактів; звільнення; кредитування; гарантії виплат грошового забезпечення членам сімей військовослужбовців; вступ дітей військовослужбовців до навчальних закладів з військово-фізичною підготовкою; збереження житла та виплати грошової компенсації за не отримання його; безоплатну психологічну, медико-психіатричну реабілітацію учасників АТО; відрядження військовослужбовців до органів державної влади; порядок і розміри грошового забезпечення; надбавка до щомісячних додаткових виплат; питання одноразової грошової допомоги (виплати); індексація грошового забезпечення; отримання пільг в умовах кримінально-виконавчих заходів; окремі питання продовольчого і речового забезпечення; визначено соціально-правовий статус деяким категоріям військовослужбовців. Поряд з цим законодавець надав соціально-правовий статус військовослужбовців службовцям Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.У результаті внесених протягом 2014–2018 рр. змін, проте, не вирішеними залишились деякі проблеми щодо забезпечення соціальних гарантій військовослужбовцям з боку держави. Було встановлено, що правова норма службового часу і час на відпочинок військовослужбовців у період проведення Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей законодавчо була невизначена.^UZhuravlev M. V. Social protection of servicemen of the Armed Forces of Ukraine (2014–2018): historical and legal aspect. – Qualifying scientific work on manuscript rights.Dissertation for obtaining the scientific degree of Doctor of Philosophy (PhD) in specialty 253 «Military Management (according to Services of the Armed Forces)» (Field of study 25 – Military Sciences, National Security, State Border Security). – National Defense University of Ukraine, the Ministry of Defence of Ukraine, Kyiv, 2023.In the dissertation, a scientific analysis of the process of formation of the system of social protection of servicemen of the Armed Forces of Ukraine (2014–2018) was carried out and, based on the author’s model, the genesis of approaches to social protection of servicemen of the Armed Forces of Ukraine in the context of Euro-Atlantic integration was investigated.Based on the results of the study, it was established that the system of legal and social guarantees for servicemen of the Armed Forces of Ukraine, war veterans and veterans of military service was functioning at the beginning of 2014, but it did not guarantee the full fulfillment of all constitutional rights and freedoms and the satisfaction of spiritual and material needs of servicemen to the full extent. A number of reasons contributed to this: from the unadapted legal framework of Ukraine on the social protection of servicemen to the conditions of a special period caused by partial mobilization and the implementation of anti-terrorist operation measures, the lack of a clear algorithm for the actions of officials regarding the implementation of the laws of Ukraine on the social protection of servicemen, to miscalculations in financial system during the planning of budget programs and their underfunding in the conditions of a special period in Ukraine.The legal framework regarding the social protection of servicemen and granting them the status of a war veteran was not adapted to the conditions of the anti-terrorist operation and hostilities on the territory of Ukraine. The absence of a legal provision for persons who voluntarily joined resistance movements made it difficult to determine their legitimacy and military status. Accordingly, the volunteers fell under Article 260 of the Criminal Code of Ukraine regarding «Formation of illegal military formations» and found themselves outside the legal field of the state.During the anti-terrorist operation on the territory of Donetsk and Luhansk regions, social protection of servicemen was organized, but there were legal inconsistencies, in particular, regarding the status of persons who performed managerial functions on behalf of the state and were endowed with relevant powers, which were not legally regulated.Internal factors, such as political, social, economic and military, have played a negative role in the development of social protection for servicemen of the Armed Forces of Ukraine and their family members since the beginning of 2014. Due to rapid inflation during 2014–2018, there was a significant deterioration in the living conditions of servicemen of the Armed Forces of Ukraine, war veterans and persons equated to them, veterans of military service, which negatively affected the moral and psychological state of these persons, and required greater material and social support from side of the state.Scientific research has established that the changes made to the Law of Ukraine «On Social and Legal Protection of Servicemen and Members of Their Families» during 2014–2018 are generally positive, but were introduced with some delay. These changes made it possible to provide a number of social and legal guarantees for military personnel on all types of leave (including during the legal regime of martial law); conclusion of contracts; release; lending; guarantees of financial support payments to members of military servicemen’s families; admission of children of military personnel to educational institutions with military physical training; preservation of housing and payment of monetary compensation for not receiving it; free psychological, medical and psychiatric rehabilitation of ATO participants; secondment of servicemen to state authorities; procedure and amounts of financial support; allowance for monthly additional payments; issue of one-time cash assistance (payment); indexation of monetary support; receiving benefits under the conditions of criminal enforcement measures; separate issues of food and physical support; the socio-legal status of some categories of servicemen is determined. Along with this, the legislator granted the social and legal status of military personnel to the employees of the State Service for Special Communications and Information Protection of Ukraine.However, as a result of the changes introduced during 2014–2018, some problems regarding the provision of social guarantees to military personnel by the state remained unresolved.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського