Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (39)Реферативна база даних (202)Книжкові видання та компакт-диски (502)Журнали та продовжувані видання (20)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш7$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Препотенська М.П. 
Екзистенційні виміри риторики: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / М.П. Препотенська ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проаналізовано феномен екзистенційної багатовимірності риторики як одного з культуротвірних факторів життєдіяльності людини. Відзначено щодо проблемності самоідентифікації сучасної людини в атмосфері інфляції слова та вербальних маніпуляцій і потреби у відродженні гуманного ставлення до сили слова. Знайдено причини суперечливих поглядів на риторику в ігноруванні її багатовимірної екзистенційної природи, зведенні її інтегральності до окремого прояву технології ораторства, софістики, стилістики, порожньої пишномовності. Виявлено, що аналіз екзистенційних вимірів риторики розміщує риторику у філософському контексті, репрезентуючи її як одну з універсалій людского буття у світопознанні та світостворенні. Надано визначення риторики як "екзистенційної вербалізації буття". Розкрито кореляцію між екзистенціалами людського буття та їх втілення у риториці. Фундаментальними екзистенційними вимірами риторики визначено "риторику пізнання", "риторику влади", "риторику порозуміння". "Риторика пізнання" детермінована екзистенціалом "воля до істини", пов'язана з глибинними проблемами людського буття у світі: самопізнанням та пізнанням світу, творчістю, потягом до свободи, любові, відповідальності, діалогізму. За надлишку владних амбіцій промовця, який виявляє волю до влади у монополізації істини, риторика перетворюється у "вербальну зброю", здатна породжувати фанатизм і соціально-небезпечну ідеологію. Антропологічний баланс як гармонійна єдність людських потенцій зумовлює розгортання риторичного ідеалу як гуманнотворчого мистецтва красномовця, що затверджує вищі цінності буття. Екзистенціал "воля до порозуміння" детермінує "риторику порозуміння", що стає засобом конструктивного обговорення та вирішення проблем буття у ситуації глобальних криз і конфліктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю224.21 + Ю216.21 + Ш700.0 +
Шифр НБУВ: РА345277

Рубрики:

      
2.

Свиридюк Т. В. 
Ідіоматика англомовного публічного виступу в епоху глобалізації: лінгвориторичний аспект (на матеріалі промов британських прем'єр-міністрів): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / Т. В. Свиридюк ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено функції сталих виразів у промовах британських прем'єр-міністрів в епоху глобалізації. Доведено, що розвиток засобів масової інформації та спрямованість виступів на міжнародну аудиторію зумовлюють збіднення їх ідіоматичного наповнення. Урахування риторичних етапів текстопобудови дозволило виявити нові функції сталих виразів. Тематичні ідіоми поділяються на інвенційно-елокуційні, які у різних ракурсах зображають практичну діяльність і міжособистісні стосунки, й інвенційно-диспозиційні, призначені для введення мікротем різного обсягу. Диспозиційні ідіоми поділяються на комунікативні, призначені для відображення авторської взаємодії зі слухачем, і структуруючі, які впорядковують зміст. Елокуційні функції ідіом, які забезпечують орнаментацію мовлення, включають апелятивну, спрямовну на активацію пізнавальної активності адресата, та референтну, призначену для опису ситуації у топологічному, темпоральному та характеристичному ракурсах, а також оцінну, за якої автор висловлює своє ставлення до змісту, й емотивну, що відображає почуття мовця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-33 + Ш741
Шифр НБУВ: РА384868 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Левченко Т.Л. 
"Ключ розуміння" Іоаникія Галятовського як явище риторичної культури бароко: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.Л. Левченко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 18 с. — укp.

Проаналізовано моделі генерування тексту, представлені у гомілетиці Іоанікія Галятовського, а також використаних ним під час написання проповідей "Ключа розуміння". Представлено генезис теорії топіки, відтвореної Іоаникієм Галятовським в актуальній для риторичної культури бароко у цицеронівській інтерпретації. Досліджено виведені у "Ключі розуміння" способи компілювання топів, які запозичувались зі Святого Письма, лексикографічних пам'яток, збірок компілятивного характеру, авторитетних ораторських творів тощо. Сакральні тексти охарактеризовано як основне джерело топічного матеріалу, що подавався у вигляді імітації, переказу, екзегези та цитування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-4 Галятовський І. 534 + Ш73(0)4/3 + Э372.27-462.
Шифр НБУВ: РА326713

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Гулей М.Д. 
Лексико-граматичні особливості та композиційна структура французької політичної промови (на матеріалі виступів Шарля де Голля і Жака Ширака): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / М.Д. Гулей ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Запропоновано новий комплексний підхід до вивчення лексико-граматичних особливостей та композиційної структури французької президентської політичної промови. На підставі останніх досягнень лінгвістики тексту, загальної теорії дискурсу, теорії комунікативних відносин, прагматики й теорії аргументації політичну промову визначено як тип політичної комунікації. На базі методу прагматичної інтерпретації текстів та дослідження лексичних дефініцій здійснено лінгвостилістичний аналіз текстів промов Президентів Франції Шарля де Голля і Жака Ширака, виявлено основні закономірності їх композиційної структури - трихотомічної схеми, яка складається з вступного, основного та заключного комунікативних блоків. В антропоцентричному аспекті детально охарактеризовано аргументацію як чинник комунікативно-прагматичної спрямованості політичної промови та встановлено її значущість для впливу на аудиторію слухачів. За таксономічним принципом класифіковано лексико-граматичні засоби у текстах політичних промов, встановлено їх типологію та роль у створенні моделі комунікативної ситуації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-713 + Ш741 +
Шифр НБУВ: РА330095

Рубрики:

      
5.

Рибінська Ю.А. 
Методика взаємозв'язаного навчання зарубіжної літератури та англійської мови в школах гуманітарного профілю: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Ю.А. Рибінська ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Запропоновано методичну систему взаємозв'язаного навчання зарубіжної літератури й англійської мови в школах гуманітарного профілю. Розроблено модель такого навчання. Розглянуто можливості використання оптимальних методів, прийомів і видів навчальної діяльності на всіх етапах вивчення літературного твору, важливість застосування автентичних і лінгвокраїнознавчих джерел, ознайомлення з якими доцільне у процесі вивчення інокультурних творів зарубіжної літератури. Експериментально доведено, що запропонована методична система комплексного впровадження взаємозв'язаного навчання на уроках зарубіжної літератури сприяє літературному розвитку учнів, формуванню їх мовленнєвих умінь українською та англійською мовами, посиленню мотивації навчання, активності, самостійності учнів, творчості, що підвищує ефективність навчально-виховного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0) р20-211 + Ш743.21-912 +
Шифр НБУВ: РА356648

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Котовська Т. І. 
Підліткова проблематика в повоєнній українській та американській прозі: компаративні аспекти: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.05 / Т. І. Котовська ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка. — Т., 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено трансформації ідентичності підлітків за різних умов соціально-культурної дійсності в США та в Україні періоду Радянського Союзу. Переосмислено підліткову проблематику в повоєнній українській та американській прозі. Показано роль української діаспори в урізноманітненні контактів для зближення культур у форматі підліткового становлення особистості. Розкрито значення художнього досвіду Дж.Д.Селінджера для українських прозаїків крізь призму "зустрічних взаємин". Досліджено тенденції у зміні парадигматики художнього моделювання альтернативної творчості образів підлітків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334 + Ш7(СПО)6-334
Шифр НБУВ: РА374592 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Коваль Н. О. 
Просодичні іміджеві характеристики політичної ораторської промови (експериментально-фонетичне дослідження на матеріалі британського варіанту англійської мови): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / Н. О. Коваль ; Одес. нац. ун-т ім. І.І. Мечникова. — О., 2010. — 18 с. — укp.

Проаналізовано просодичні особливості ораторського мовлення з урахуванням іміджевих особливостей мовця та ситуативних контекстів. Зазначено, що просодія актуалізує задум і стратегію мовця щодо створення та підтримання певного іміджу політика, але за цього виявляє й особистісні характеристики лідера. Вперше визначено інваріантний акустичний образ аналізованих політичних діячів у різних ситуаціях спілкування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-713 + Ш741
Шифр НБУВ: РА375987 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Гундаренко О. В. 
Сучасна американська церемоніальна промова в лінгвокультурному та лінгвопрагматичному аспектах: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. В. Гундаренко ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2010. — 20 с. — укp.

Вперше обгрунтовано характер сучасної американської церемоніальної промови (САЦП) як культурного маркованого тексту, що інкорпортує основні цінності сучасного американського суспільства. Відзначено виокремлення та тлумачення основних одиниць збереження й передачі культурної інформації в текстах церемоніальних промов - культурних концептів і прецедентних феноменів. Вперше встановлено й обгрунтовано ключову роль концепту TOGETHERNESS/ЄДНАННЯ, який експлікує ідею єдності американської національної спільноти. Визначено інвентар культурних концептів концептуальної системи САЦП, які об'єктивують ціннісні домінанти сучасної американської культури. Вперше описано специфіку прагматичної настанови текстів САЦП, яка полягає в реалізації провідних функцій - інтегративної, персуазивної й інспіративної.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143-21-713 + Ш741
Шифр НБУВ: РА374466 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Голуб Н.Б. 
Теоретико-методичні засади навчання риторики у вищих педагогічних навчальних закладах: автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.02 / Н.Б. Голуб ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано важливість риторичної освіти, вибір структури методики, форм і методів навчання риторики студентів педагогічних ВНЗ з метою формування мовно-риторичної особистості сучасного вчителя. Вдосконалено модель сучасного ідеалу вчителя, складовими якої є категорії "особистість", "громадянин", "професіонал", "оратор". Удосконалено типологію жанрів педагогічного мовлення. Виявлено, відібрано та систематизовано жанри мовлення вчителя. Запропоновано структуру самостійної роботи студентів з вивчення риторики. Розроблено систему вправ, завдань і тестів з риторики. Визначено критерії та показники сформованості риторичної компетенції. Висвітлено історичні аспекти риторики, а саме: етапи зародження та розвитку риторики як науки та навчальної дисципліни, становлення образу ідеального оратора та вчителя. Увагу приділено ораторській мові, мовно-виражальним засобам, проблемам творення та сприйняття тексту. За результатами апробації розробленої методики показано її ефективність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш7 р30 +
Шифр НБУВ: РА364587

Рубрики:

      
10.

Дружбяк С. В. 
Термінотворча динаміка фахової мови економіки: структурно-семантичний та функціональний аспекти (на матеріалі лексикографічних джерел і сучасної періодики Німеччини): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / С. В. Дружбяк ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Визначено місце фахової мови у загальномовній і загальнотермінологічній системах, досліджено її системну організацію, проаналізовано структурно-семантичні параметри економічної терміносистеми німецької мови та її лексичних одиниць. Розглянуто особливості термінологічної номінації та способи творення німецьких економічних термінів: семантичний - метафоричний та метонімічний, морфологічний (афіксація, осново- і словоскладання, зрощення й зсуви, абревіаційне термінотворення), морфолого-синтаксичний (конверсія) та синтаксичний (терміни-словосполучення й терміни-фразеологізми). Виявлено продуктивні моделі термінотворення у фаховій мові економіки. Розкрито причини та роль запозичень у сучасній німецькій економічній термінології, проведено їх класифікацію. Встановлено основні функції економічних термінів-синонімів, антонімів, полісемантів та омонімів у фаховій німецькомовній періодиці. Виявлено причини архаїзації досліджуваних терміноодиниць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш743.24-34:У + У. в3
Шифр НБУВ: РА375445 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Курінна А.Ф. 
Формування комунікативних умінь і навичок учнів гуманітарних ліцеїв на уроках риторики: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / А.Ф. Курінна ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2005. — 20 с. — укp.

З урахуванням вимог сучасної парадигми освіти теоретично обгрунтовано й експериментально апробовано методику формування комунікативних умінь і навичок учнів VIII - XI класів шкіл нового типу (гуманітарних ліцеїв) на уроках риторики. Уточнено педагогічні умови ефективного використання запропонованої методики й удосконалено критерії визначення рівнів сформованості комунікативної компетенції старшокласників. На основі поетапного розподілу навчального матеріалу з урахуванням вікових особливостей і рівня підготовленості учнів розроблено зміст програми з риторики, використання якої дає можливість поступово поглиблювати, ускладнювати та удосконалювати теоретичний матеріал шкільного курсу з даної дисципліни. Обгрунтовано оптимальні шляхи формування комунікативних умінь і навичок учнів. Визначено основні джерела добору навчальних форм, типів і методів на уроках риторики. Розглянуто жанрову специфіку ділових, рольових, інтелектуальних ігор, розроблено різнорівневі домашні завдання та мовленнєво-мисленнєві вправи. Ефективність розробленої методики підтверджено експериментально.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-912.33 + Ш7р2 +
Шифр НБУВ: РА337097

      
12.

Литовченко Л.В. 
Формування ораторської майстерності у майбутніх магістрів із соціальної педагогіки: автореф. дис. ... канд. пед. наук: 13.00.04 / Л.В. Литовченко ; Київ. ун-т ім. Б.Грінченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Визначено специфіку ораторської майстерності у професійно-педагогічній діяльності магістра з соціальної педагогіки, критерії сформованості ораторської майстерності в майбутніх магістрів з соціальної педагогіки, теоретико-методична підготовка, професійно-педагогічна мобільність, педагогічно-оптимізуючі ораторські уміння. Висвітлено й охарактеризовано педагогічні засади формування ораторської майстерності в майбутніх магістрів з соціальної педагогіки. Розроблено й експериментально перевірено науково-методичну систему (модель) формування ораторської майстерності у майбутніх магістрів з соціальної педагогіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч312 р(4УКР)3 + Ш7 р30 +
Шифр НБУВ: РА369612 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Первушина А.В. 
Формування риторичних умінь у майбутніх соціальних педагогів: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / А.В. Первушина ; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2002. — 20 с.: рис. — укp.

Експериментально досліджено проблеми формування риторичних умінь у професійній підготовці соціальних педагогів. На основі впровадження розробленої педагогічної технології доведено, що значне зростання рівня сформованості риторичних умінь у студентів забезпечується професійно-педагогічою спрямованістю навчання, активністю студентів у навчально-риторичній діяльності, диференціацією навчання й індивідуальним підходом, формуванням зазначених умінь у єдності мислительного, мовленнєвого та комунікативного компонентів. Визначено критерії оцінки рівнів сформованості риторичних умінь у студентів. Наведено методичні рекомендації для викладачів і практичні завдання для студентів з удосконалення даних умінь.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.5 + Ш70 р3
Шифр НБУВ: РА320965 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Калюжка Н. С. 
Формування риторичних умінь у фаховій підготовці майбутніх учителів початкової школи: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / Н. С. Калюжка ; ДВНЗ "Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г. Сковороди". — Переяслав-Хмельницький, 2011. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Вперше розкрито зміст педагогічного поняття риторичних умінь майбутніх учителів початкової школи, розроблено модель формування цих умінь, що передбачає мету, етапи, зміст, форми, методи, засоби, умови та результат їх формування. Удосконалено систему цих умінь, яка включає володіння риторичними монологом, діалогом, полілогом і вмінням риторичного аналізу. Подальшого розвитку набули типологія жанрів педагогічного мовлення майбутніх вчителів початкової школи, дидактичне обгрунтування системи форм, методів, прийомів і засобів навчання риторики у підготовці цих вчителів (авторська навчальна програма з дисципліни "Риторика" для студентів спеціальності "Початкова освіта").

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш7 р30
Шифр НБУВ: РА380251 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Білоусова Я.В. 
Формування риторичної культури студентів гуманітарних факультетів у навчально-виховному процесі: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Я.В. Білоусова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Проаналізовано проблему виховання риторичної культури особистості студента на фоні розвитку освіти в Україні. Описано педагогічну модель структури риторичної культури сучасної молоді та систему творчих вправ і завдань, що сприяють вихованню риторичних якостей студентів гуманітарних факультетів вузів. Висвітлено педагогічні умови формування елементів риторичної культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш7р3 +
Шифр НБУВ: РА328043

      
16.

Крокіс А. М. 
Функціонально-стилістичні і прагматичні виміри ранньохристиянської гомілії: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.14 / А. М. Крокіс ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Визначено ознаки гомілії, зумовлені відображенням сакрального світу у людському мовленні, проаналізовано лексичні, словотвірні, морфологічні, синтаксичні мовні засоби передачі надприродного змісту. Розглянуто специфіку адресанта, адресата та їх взаємодії у тексті гомілій. Проведено аналіз гомілії як жанру за параметрами тематики, композиції та стилістичних особливостей. Простежено розвиток жанру гомілії в проповідницькій діяльності І. Златовуста, зроблено спробу з'ясувати позамовні чинники цього розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш700.1 + Э371-462.13
Шифр НБУВ: РА380810 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського