Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (298)Книжкові видання та компакт-диски (331)Журнали та продовжувані видання (72)
Пошуковий запит: (<.>U=П342.5$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 47
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Попович С.Ю. 
Созологічний аналіз лісової рослинності України (теоретичні засади, методологія, прикладні аспекти): Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.05 / С.Ю. Попович ; Держ. Нікіт. ботан. сад УААН. — Ялта, 1998. — 37 с. — укp.

Дисертація є першим монографічним теоретико-методологічним узагальненням наукових матеріалів про охорону лісової рослинності України. Розроблена система лісових природно-заповідних територій. Розкрито теоретичні основи стратегії охорони ценорізноманітності на базових рівнях її екосистемної організації, диференціації та динаміки, описано новий підхід до виділення ценорізноманітності за регіонально-хорологічними критеріями. На підставі розробленої класифікаційної схеми лісової рослинності представлена синфітосозологічна оцінка ценофонду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.58(4УКР),022

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Калуцький І.Ф. 
Вітровали на північно-східному макросхилі Українських Карпат: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.03 / І.Ф. Калуцький ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 1999. — 39 с. — укp.

Виконане індексування інтенсивності вітровальності виявило наявність тісного кореляційного зв'язку між висотою над рівнем моря та індексами вітровалонебезпечності. Залежність апроксимується рівнянням параболи другого порядку і має особливості для кожної територіальної частини регіону. Зафіксовано достовірні показники залежності індексів вітровальності від експозицій схилів. Виділено і описано шість районів у межах від району з особливо високою вітровалонебезпечністю до району з незначною вітровалонебезпечністю. Проведене районування вперше дало можливість порівняльної оцінки окремих територій Українських Карпат за їх вітровалонебезпечністю, що забезпечує відповідну диференціацію систем лісокористування. Виконані в цьому аспекті, із застосуванням методу індексації, дослідження впливу основних лісогосподарських заходів (суцільних, вибіркових санітарних, прохідних рубок, будівництва доріг, прокладання ліній електропередач, нафто- і газопроводів) показали, що вітровалостійкість деревостанів у зоні їх впливу знижується на 40-70%.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.517(2УКР3),022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Горбенко Н.Є. 
Біоекологічні особливості плюща звичайного (Hedera helix L.) та його форм в умовах Заходу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.01 / Н.Є. Горбенко ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Львів, 2001. — 17 с.: рис. — укp.

Вивчено плющ звичайний та його декоративні форми у лісових фітоценозах Заходу України із різним ступенем антропогенного впливу за умов м. Львова та на закритому грунті. Розглянуто біоекологічні особливості виду та форм, виділено нову форму плюща. Досліджено листкову пластинку виду та форм, ступінь впливу на неї умов середовища. Розроблено підходи до визначення режиму заготівлі сировини виду, досліджено вплив фітомаси на природне поновлення. Визначено місця виростання квітучих плющів, особливості приуроченості пагонів до експозиції стовбура. Вивчено насіннєве та вегетативне розмноження виду, його використання в озелененні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.926.25 Ara*60*80(4УКР) + П342.535-4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА313651 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Різун Е.М. 
Оптимізація умов існування наземних хребетних у приміських і міських насадженнях: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / Е.М. Різун ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2003. — 19 с. — укp.

Вперше у Львові проведено комплексну оцінку приміських та міських насаджень у взаємозв'язку з функціонуванням населення наземних хребетних. Одержано нові дані про особливості структури приміських і міських насаджень, їх кормові та захисні властивості; видовий склад, чисельність, екологічні групи наземних хребетних та їх взаємодію зі структурними компонентами приміських і міських насаджень. Запропоновано класифікацію наземних хребетних за ступенем адаптації до приміських і міських насаджень Львова. Розроблено рекомендації для виробництва щодо оптимізації умов існування наземних хребетних приміських і міських насаджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.3(4УКР-4ЛЬВ-2Л) + П342.55(4УКР-4ЛЬВ-2Л) +
Шифр НБУВ: РА323292

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Лук'янчук Н.Г. 
Піднаметове трав'яне вкриття культурфітоценозів Заходу України та підвищення його декоративності: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.01 / Н.Г. Лук'янчук ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2003. — 18 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено стан піднаметового трав'яного покриву паркових, лісопаркових і лісових насаджень. Розглянуто особливості структури трав'яного покриву залежно від характеру деревостану та умов забезпечення світловими ресурсами під його наметом. Досліджено вплив освітлення на декоративні характеристики піднаметового трав'яного покриву. Запропоновано способи формування оптимальної структури деревних насаджень для забезпечення високого видового різноманіття та естетичних якостей піднаметового покриву. Розроблено та науково обгрунтовано заходи щодо створення високодекоративних піднаметових рослинних угруповань у паркових і лісопаркових фітоценозах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.535 + П3 е(4УКР) л64
Шифр НБУВ: РА326828

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Левчук О.І. 
Особливості рекреаційного лісокористування за водозбірним принципом на південному макросхилі Кримських гір: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / О.І. Левчук ; Укр. НДІ ліс. гос-ва та агролісомеліорації ім. Г.М.Висоцького. — Х., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Удосконалено положення про важливість водорегулюючої функції гірських лісів - впливу більш високої лісистості на водозбірних басейнах на зменшення поверхневого стоку у разі випадання загальних атмосферних опадів протягом року та паводкового стоку у разі суттєвих зливових опадів у літній сезон. Вперше встановлено фактичну лісистість південного макросхилу Кримських гір, як відособленої стокової території, представленої 33 різнозалісненими (від 12 % до 84 %) водозбірними басейнами основних річок першого порядку (83 % площі) та водозборами більш дрібних річок-водотоків приморської смуги. Розглянуто методику розрахунку показників рекреаційного лісокористування та запропоновано оцінку антропогенної порушеності водозбірних басейнів. Визначено, що у насадженнях ряду типів лісу норматив допустимих рекреаційних навантажень дорівнює нулю, тобто рекреаційне лісокористування недопустимо.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.93(4УКР-6КРИ) + П342.52(4УКР-6КРИ) +
Шифр НБУВ: РА323410

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Ковалевський С.Б. 
Лісівничо-екологічна роль трав'яного покриву в культурах сосни звичайної Східного Полісся: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.01 / С.Б. Ковалевський ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2003. — 33 с.: рис. — укp.

Виявлено інтенсивність поселення та розвитку трав'яних рослин у культурах сосни різного віку та складу за умов свіжих борів і суборів. Визначено вплив трав'яного покриву на ріст штучних насаджень сосни, вологість і фізико-хімічні властивості підстилки та грунту, мікроклімат, а також розповсюдження в них безхребетних. Вивчено транспіраційні витрати вологи різними видами трав і деревами сосни, вплив зімкнутості крон насаджень і розвитку трав'яного покриву на інтенсивність транспірації, фотосинтезу, дихання сосни, вміст пігментів у хвої. Вивчено особливості біохімічного взаємовпливу між деревними і трав'яними видами в штучних насадженнях. Досліджено розповсюдження коренів сосни та трав у культурах різного віку та різній зімкнутості крон, виявлено вплив трав'яного покриву на природне поновлення сосни за умов свіжого субору. Уперше встановлено сукцесійний розвиток трав'яних рослин за весь період вирощування насаджень - від їх створення до рубань головного користування та зрубах. Показано, що зростання трав'яних рослин у культурах впливає на продуктивність соснових насаджень і вихід ділових сортиментів, особливо за умов інтенсивного зрідження деревостанів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.1-4 + П342.535 +
Шифр НБУВ: РА325530

Рубрики:

      
8.

Лицур 
Лісові ресурси Карпат у системі еколого-економічної безпеки: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Ігор Миколайович Лицур ; НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР3)341.0-28 + П342.58(4УКР)3
Шифр НБУВ: РА327114

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Петрова Л.М. 
Стан та оптимізація мережі лісових заповідних об'єктів Заходу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / Л.М. Петрова ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Вперше досліджено категоріальну та територіальну структуру мережі лісових об'єктів природно-заповідного фонду на рівні фізико-географічних провінцій та областей західного регіону України, надано оцінку її репрезентативності. На прикладі модельної частини регіону, поглиблено вивчено та узагальнено особливості гетерогенності лісової рослинності заповідних територій, зокрема, вікову структуру, склад та таксаційні характеристики деревостанів, типологічний спектр, флористичне та фітоценотичне різноманіття, потенційні відновні та динамічні процеси. Розроблено наукові засади оптимізації регіональної мережі лісових природоохоронних об'єктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.58(4УКР3) + Е50*88(4УКР3)л64 +
Шифр НБУВ: РА324113

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Коваленко І.М. 
Структура популяцій основних домінантів трав'яно-чагарничкового ярусу в лісових масивах Деснянсько-Старогутського національного природного парку: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / І.М. Коваленко ; НАН України. Ін-т ботаніки ім. М.Г.Холодного. — К., 2003. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Вивчено популяційну структуру восьми видів клонотвірних рослин: Aegopodium podagraria, Asarum europaeum, Carex pilosa, Calluna vulgaris, Molinia caerulea, Stellaria holostea, Vaccinium myrtillus, Vaccinium vitis-idaea, що є домінантами або співдомінантами в 27-ми лісових асоціаціях Деснянсько-Старогутського національного природного парку (ДСНПП). За результатами польових досліджень розроблено періодизацію онтогенезу досліджуваних видів рослин та визначено особливості їх фенології. Описано динаміку наростання фітомаси, листкової поверхні та числа метаметрів у особин. Визначено особливості репродукції та показано обумовленість розміру репродуктивного зусилля життєвою формою рослини та еколого-ценотичними умовами. З застосуванням методу суцільного картування вивчено структуру клонів досліджуваних видів рослин, установлено закономірності зміни за радіусами клонів, щільністю парціальних кущів та їх віковим станом. Запропоновано оригінальний статистично-графічний метод, який дає змогу оцінювати вік кожного клону та здійснювати його територіальне зонування. Представлено вікові й віталітетні спектри восьми видів рослин трав'яно-чагарникового ярусу (ТЧЯ) у 27-ми лісових асоціаціях. На підставі аналізу асоційованості та сполученості рослин виявлено ценотичні взаємозв'язки компонентів ТЧЯ в лісових масивах ДСНПП і заказника "Банний Яр", запропоновано поділ рослин ТЧЯ на види-центоутворювачі та види-інтрудери. Апробовано метод діагностики стану популяцій, придатний для моніторингу їх динаміки за умов заповідності та зроблено прогноз стану та розвитку ТЧЯ в лісах регіону на ближчі 30 років.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*88 л64(4УКР) + П342.58(4УКР)
Шифр НБУВ: РА326873

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Кравчук Г.І. 
Еколого-лісівничий аналіз наслідків пошкодження ожеледдю та льодоламом лісових насаджень Вінниччини: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Г.І. Кравчук ; Ін-т агроекології та біотехнології УААН. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Науково обгрунтовано нормативно-інформативне забезпечення для визначення якісних і кількісних параметрів інтенсивності та характеру пошкодження внаслідок ожеледі та льодоламу лісових насаджень Вінниччини як важливого еколого-стабілізувального чинника навколишнього середовища. Проаналізовано та систематизовано комплекс природних факторів, які спричинили ожеледь і льодолам у 2000 р., надавши йому катастрофічного характеру. Обгрунтовано та сформульовано у фізико-геогафічному та біогеоценотичному аспектах значення таксаційного виділяння (лісової ділянки) як первинної науково-дослідної та господарсько-лісівничої одиниці у ролі елементарного територіального природного комплексу на фаціальному рівні. Проведено кореляціний пофакторний аналіз інтенсивності пошкодження насаджень і окремих дерев ожеледдю та льодоламом залежно від їх біолого-морфологічних властивостей. Обгрунтовано та розроблено прогнозні моделі інтенсивності пошкодження деревостанів у разі виникнення негативних стихійних природних явищ. Розроблено кваліметричну таблицю оцінки балів стійкості лісових насаджень щодо пошкодження та моделі можливої втрати біомаси деревостанів залежно від його інтенсивності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.517(4УКР-4ВІН) +
Шифр НБУВ: РА332890

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Віннікова 
Грунтові мікроміцети і водорості лісових насаджень у південної частині Східного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Ольга Іванівна Віннікова ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2004. — 20 с.: іл. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.505(4УКР) + П342.53(4УКР)
Шифр НБУВ: РА330521

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Корінько О.М. 
Букові ліси Подільської височини (флористичні та еколого-ценотитичні особливості, наукові основи охорони): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / О.М. Корінько ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2004. — 21 с.: рис. — укp.

Уперше на ценопопуляційному рівні вивчено Fagus sylvatica в лісах рівнинної частини України. На підставі біометричного аналізу листків бука підтверджено його віднесення до підвиду Fagus sylvatica subsp. moesiaca (Maly) Czeczott. Досліджено динаміку ареалу та встановлено причини острівної локалізації букових лісів на Подільській височині, проведено систематичний, біоморфологічний та географічний аналіз флори букових лісів Поділля. Виявлено еколого-ценотитичні особливості букових лісів за різних фізико-географічних умов Подільської височини. Установлено видовий склад та сучасний стан популяцій рідкісних і зникаючих видів флори даних лісів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.12-42(4УКР) + П342.58(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА329774

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Волощук Н.М. 
Мікроміцети подрібненої деревини гілок листяних порід та їх еколого-біологічні властивості в умовах дерново-слабопідзолистого грунту Північного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.21 / Н.М. Волощук ; Ін-т ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Вперше проведено дослідження видового складу та біологічних властивостей мікроміцетів, ізольованих з подрібненої деревини гілок (ПДГ) листяних порід Acer platanoides, A. tataricum та Quercus robur. Визначено біологічну та екологічну роль у грунтовому мікробіоценозі мікроскопічних грибків, які приймають учать у розкладанні ПДГ Acer platanoides, A. tataricum та Quercus robur. Встановлено динаміку їх зміни у процесі розкладання ПДГ у дерново-слабопідзолистому грунті. Одержано нові дані про роль мікроміцетів в окисно-відновних процесах та синтезуванні лігін-целюлозних екзоензимів і проаналізовано особливості трансформації органічних сполук, використаних як джерело живлення. Досліджено біосинтез антибіотичних речовин і спектр їх антимікробної дії в деяких видів грибків. Встановлено роль ферментів та антибіотиків в екологічних змінах міркоміцетів ПДГ та грунту. Створено колекцію живих культур мікроміцетів, вилучених з ПДГ і дерново-слабопідзолистого грунту й одержано штами продуценти антибіотиків і мікотоксинів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.53(4УКР) + П032.505.4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА335779

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Балалаєв О.К. 
Еколого-мікроморфологічна оцінка едафотопів лісових екосистем Степового Придніпров'я (стан, охорона, прогноз): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.К. Балалаєв ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2005. — 21 с. — укp.

Здійснено комплексну екологічну оцінку мікроморфологічної будови порового простору та струтуроутворення у лісових едафотопах за степових умов. Знайдено статистично достовірну відмінність мікроморфометричних ознак видимих субмакро-, макро- і мезоопор. Оцінено екологічні масштаби та спрямованість трансформації грунтової мікроструктури та перебудови порового простору під впливом лісових екосистем за умов степу. Виявлено тенденцію достовірного зниження фрактальної розмірності грунтових зображень гумусових горизонтів. Розроблено візуалізовану комп'ютерну модель, що імітує варіанти процесів синтезу грунтового скелета з часток різного розміру, форми й орієнтації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.53 + Е50*801.652 +
Шифр НБУВ: РА336643

Рубрики:

      
16.

Музика М.Я. 
Відтворення лісових природних комплексів заповідних територій Західного Поділля (на прикладі природного заповідника "Медобори"): Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / М.Я. Музика ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2005. — 19 с. — укp.

Наведено теоретичні узагальнення та аналіз експериментальних даних щодо стану лісів природно-заповідного фонду Західного Поділля, фітоценотичної структури та лісівничо-таксаційних особливостей деревостанів природного заповідника "Медобори". Встановлено рівень їх трансформації під впливом попереднього господарювання. Узагальнено досвід регуляційної діяльності з відтворення корінних деревостанів природного заповідника за період його існування. З метою відновлення корінних деревостанів обгрунтовано необхідність створення умов для появи самосіву та розвитку підросту, формування молодняків за типом корінних лісів Поділля. Обгрунтовано реконструктивні заходи для забезпечення у складі насаджень домінуючої ролі основних лісотвірних порід. Запропоновано систему лісівничих природоохоронних заходів для відтворення корінних деревостанів лісових природних комплексів Західного Поділля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.58(4УКР3) +
Шифр НБУВ: РА337686

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Гетьманчук А.І. 
Особливості використання лісових лікарських рослин в умовах радіоактивного забруднення Полісся України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / А.І. Гетьманчук ; Укр. НДІ ліс. госп-ва та агролісомеліорації ім. Г.М.Висоцького. — Х., 2005. — 19 с.: табл. — укp.

Наведено результати вивчення міграції радіонуклідів у дикорослі лікарські рослини Полісся України. Установлено закономірності радіоактивного забруднення регіону та розподілу радіоактивних елементів у грунтах найбільш поширених типів умов місцезростання. Проаналізовано фактори, які впливають на інтенсивність надходження радіонуклідів до даних рослин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П398.91 + П214.3-271.25 + П342.5 +
Шифр НБУВ: РА338336

Рубрики:

      
18.

Тищенко В.М. 
Еколого-фауністична характеристика та лісівниче значення рукокрилих (Chiroptera) в умовах Західного Поділля: Автореф. дис... канд. біол. наук: 06.03.03 / В.М. Тищенко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 22 с. — укp.

Розкрито еколого-фауністичну структуру, проаналізовано просторовий розподіл та лісівниче значення населення кажанів у Західному Поділлі. Досліджено 17 видів у складі фауни рукокрилих в даному регіоні, виділено фактичні знахідки чотирьох видів. Визначено статус видів за відносною чисельністю та шість екологічних груп у складі лісових угруповань кажанів. Вивчено видовий склад пізньолітніх та зимових скупчень рукокрилих. Висвітлено особливості розташування дупел зі сховищами рукокрилих. Визначено середньодобові кількісні та енергетичні показники споживання комах модельними видами кажанів за умов неволі та сезонну динаміку їх змін, проведено екстраполяцію отриманих даних до умов та інтенсивності живлення кажанів у природі. Встановлено обсяги споживання лісовими видами рукокрилих комах-фітофагів, здатних масово розмножуватись та пошкоджувати деревостани за показниками чисельності та щільності населення кажанів у основних стадіях живлення. Доведено, лісові угруповання кажанів є основним чинником біологічного захисту лісів Західного Поділля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.55(4УКР3) + Е623.362.414*80(4УКР3) +
Шифр НБУВ: РА341688

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Пилипко О.М. 
Вплив екскрецій Alces alces (L.) на хімічні властивості лісових грунтів Степового Придніпров'я: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.М. Пилипко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 21 с. — укp.

Оцінено вплив органічної речовини на прикладі екскреції Aices alces (L.) на хімічні показники різних за гранулометричним складом лісових грунтів, штучно забруднених металами-полютантами. Визначено роль екскрецій у динаміці хімічних показників. Виявлено нейтралізацію негативного впливу металів-забруднювальників на біотест за умов розкладання екскреторного опаду. Побудовано регресійні моделі стосовно динаміки хімічних показників грунту. Установлено взаємодію органічної речовини з металами, що сприяє умовам розвитку екологічної стійкості грунтів за умов техногенного пресингу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.5 + П034-2 +
Шифр НБУВ: РА345229

Рубрики:

      
20.

Бригадиренко В.В. 
Екологічні особливості формування комплексів підстилкових безхребетних лісових біогеоценозів степової зони України: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.16 / В.В. Бригадиренко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 36 с. — укp.

Досліджено особливості формування комплексів безхребетних тварин підстилкового біогеогоризонту за умов різних типів природних і штучних лісових біогеоценозів степової зони України. Проведено порівняльне вивчення герпетобію із зональними степовими, навколоводними й урбанізованими екосистемами. Створено моделі трофічних мереж, що складаються з двох і трьох трофічних рівнів. Розроблено алгоритм перенесення трофічного навантаження для поліфагів за умов нестачі кормових ресурсів. Досліджено вплив трофічної спеціалізації поліфагів на стабілізацію структури трофічної мережі. Розроблено метод топологічних спектрів для зоологічної діагностики природних і антропогенно трансформованих екосистем. Проведено моделювання впливу на трофічних ресурс популяцій сапрофагів і фітофагів із генераціями, що накладаються. Оцінено вплив антропогенних чинників на герпетобій лісових біогеоценозів степової зони України. Проаналізовано розподіл безхребетних тварин за типами степових лісів. Із використанням факторного та дискримінантного аналізу виявлено закономірності утворення багатовидових комплексів підстилкових безхребетних тварин у різних типах біогеоценозів степової зони України, оцінено взаємовплив різних компонентів герпетобію. Розроблено рекомендації щодо оптимізації герпетобію як складової системи підвищення стійкості лісових біогеоценозів у разі географічної невідповідності умовам існування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.5(4УКР) + Е0*806.3(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА352859

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського