Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (17)Реферативна база даних (260)Книжкові видання та компакт-диски (52)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ЦАРСЬК$<.>+<.>K=РЕЗИДЕНЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 49
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Брославський В.Л. 
Аграрна політика російського царату на Правобережній Україні у 1793 - 1861 рр.: зміни у землеволодінні і землекористуванні: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Л. Брославський ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2007. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення джерел і літератури проаналізовано аграрну політику російського царату на Правобережній Україні у 1793 - 1861 рр. Відзначено, що після приєднання краю царський уряд ужив заходів щодо збільшення у регіоні російського землеволодіння. З цією метою значні земельні площі були передані наближеним до царського двору російським чиновникам. Основними шляхами зменшення шляхетського землеволодіння у краї у даний період були секвестр, конфіскація та викуп землі казною. Аграрна політика царату щодо католицької, уніатської та православної церков на Правобережжі полягала у зменшенні католицького, ліквідації уніатського та збільшенні православного землеволодіння та землекористування. Політика російського уряду щодо селянського землекористування на Правобережній Україні у зазначений період мала, як правило, протекціоністський характер. Царат намагався використати становище селян у боротьбі проти польських поміщиків. З цією метою у 1848 р. у краї проводилась інвентарна реформа. Однак вона не здійснила значного полегшення стану селян та не зумовила суттєвих змін у селянському землекористуванні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)472-21 +
Шифр НБУВ: РА354642

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Селіхов Д.А. 
Аграрне законодавство царської Росії в Україні епохи капіталізму (IIпол.ХIХ - поч.ХХ ст.): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Д.А. Селіхов ; Нац. юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто аграрне законодавство в Україні періоду утвердження і розвитку капіталізму. Проаналізовано основні етапи розвитку аграрного законодавства після скасування у 1861 р. кріпосного права відповідно до потреб класичної ринкової економіки. Розкрито значення економічних і політичних факторів у прискоренні аграрних реформ, що сприяло послабленню соціальної напруги в українському селі у кінці XIX - початку ХХ ст. Визначено роль міністрів і відомств у підготовці відповідних законопроектів, порядок їх розгляду у центрі та на місцях, механізм реалізації прийнятих законів, їх вплив на ефективність сільськогосподарського виробництва. Наведено конкретні рекомендації щодо удосконалення аграрного законодавства на сучасному етапі реформування економіки України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4Рос)51/52-623.112.1
Шифр НБУВ: РА318971 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Ваколюк Т.О. 
Балканська політика Росії 1908 - 1913 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Т.О. Ваколюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Розглянуто актуальну проблему розвитку балканської політики Російської імперії на початку XX ст., висвітлено її вплив на подальшу історію південнослов'янських держав. З'ясовано вплив балканських регіональних кризових ситуацій на формування політики провідних держав Європи та Росії. Проаналізовано погляди політичного керівництва Росії, його програми та дипломатичну діяльність стосовно балканських країн у даний хронологічний період, спрямовані на забезпечення виконання власних завдань у регіоні, зокрема щодо зміни статусу чорноморських проток Босфору та Дарданелл. Простежено вплив внутрішніх і зовнішніх факторів на зміни зовнішньополітичного курсу царського уряду. Досліджено дипломатичні дії Росії, спрямовані на об'єднання слов'янських держав Балканського півострова й утримання їх російської орієнтації. Висвітлено зовнішню політику Російської імперії напередодні та під час Балканських воєн. Простежено вплив наслідків воєнних дій на міжнародну ситуацію в Європі напередодні Першої світової війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(476)5-611 + Т3(2)5-6 +
Шифр НБУВ: РА342651

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Зворський С.Л. 
Видавнича та бібліотечна діяльність київського товариства "Просвіта" (1906 - 1920 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.08 / С.Л. Зворський ; НАН України. Нац. б-ка України ім. В.І.Вернадського. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено комплекс питань, пов'язаних з книжковим рухом в київському товаристві "Просвіта" в 1906 - 1920 рр.: організацією видання книжок для народу, вивченням читацьких уподобань, створенням і розвитком "просвітянської" бібліотеки. На підставі чисельного масиву архівних джерел вперше відтворено складні й суперечливі процеси освічування народних мас шляхом залучення до друкованого слова, які було здійснено під егідою київської "Просвіти" за часів царської влади та в період національно-визвольної боротьби українського народу в 1917 - 1920 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч734(4Укр)758.9:471 + Ч617.4(4Укр)729
Шифр НБУВ: РА309705 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Морушко О.О. 
Військовий аспект діяльності польських партій Королівства Польського і Галичини напередодні та на початку Першої світової війни: автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / О.О. Морушко ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Висвітлено проблему польської присутності на теренах Російської імперії на початок Першої світової війни й основні причини підтримки царської Росії на початку війни переважною частиною польської знаті та впливовою Народно-демократичною партією. Розкрито основні аспекти проавстрійської позиції Польської партії Соціалістичної - "Фракції революційної", відтворено історію розвитку польських парамілітарних формувань на теренах Галичини напередодні Першої світової війни. Висвітлено антивоєнну позицію Соціал-демократичної партії Королівства Польського і Литви та Польської партії Соціалістичної-лівиці напередодні та на початку Першої світової війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ)52 + Т3(4УКР331)52 +
Шифр НБУВ: РА365234

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Коновалова М.М. 
Гетьман Мазепа у фольклорі і літературі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / М.М. Коновалова ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 18 с. — укp.

Розглянуто проблему інтерпретації образу гетьмана Івана Мазепи в українській, російській (царській) і зарубіжній історіографії, фольклорі та літературі. Зазначено, що у фольклорі та давній українській літературі образ Івана Мазепи трактувався як образ зрадника, запроданця-авантюриста. В історичних піснях ім'я гетьмана супроводжувалося епітетом "проклятий", що пішло від анафеми, але не за зраду російському царю, а за арешт Палія. У літературі XVII - XVIII ст. ім'я гетьмана возвеличувалось у панегіриках, складених наближеними до його особи людьми. Після переходу Мазепи на бік шведів ті ж самі "друзі" створюють вірші-прокльони на адресу гетьмана. Історичні події періоду гетьманування Мазепи знайшли своє відображення у козацьких літописах та "Історії Русів", де образ гетьмана трактується неоднозначно. Докорінних змін зазнає трактування постаті Івана Мазепи у творчості Т.Шевченка, але радянська історіографія коментує ці скупі Шевченкові згадки про нього лише у негативному світлі. Відмічено, що лише з Другим найціональним відродженням змінюється погляд на особу гетьмана Мазепи, образ якого сприймається як образ-символ, образ борця за державну незалежність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)-694 + Ш5(4УКР)-34
Шифр НБУВ: РА314191 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Зеленський О.Г. 
Динаміка міфологізації у ранній творчості М.В.Гоголя: постмодерністська інтерпретація: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / О.Г. Зеленський ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 18 с. — укp.

Проаналізовано романтичну картину світу та питання міфопоетики у ранній творчості Гоголя. Розвинуто новий напрямок літературознавчого дослідження міфу, заснований на синтезі методів символічної, архетипічної та традиціоналістської концепцій міфологізму в контексті постмодерної парадигми. Встановлено, що мономіфом гоголівської творчості є мотив перетворювання людської істоти, пов'язаний з універсальним міфом про спокуту. Висвітлено трансформацію міфологічного комплексу Царя та царської влади у співвіднесеності з символічними елементами моделі світу України у контексті мономіфу Гоголя. Повісті "Вечера на хуторе близ Диканьки" та "Миргород" трактовано як тексти, що мають статус романтичного за походженням етнокультурного (національного) міфу в його естетичному, художньому аспекті. Запропоновано конструктивні методи аналізу міфоцентричних творів, реконструкції їх праформ. Досліджено динаміку транскультурних елементів міфу як особливої форми міжлітературної спільності. Розглянуто ідеологічні механізми міфологізації. Розроблено концепцію міфологізації у літературі епохи романтизму, в матеріалах за курсом російської літератури ХІХ ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Гоголь М.В. 49
Шифр НБУВ: РА314639 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Зінченко О.В. 
Еволюція Державної ради в системі російської монархії (1905 - 1917 рр.): автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / О.В. Зінченко ; Одес. Нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2009. — 28 с. — укp.

Вперше в українській історіографії здійснене комплексне дослідження еволюції Державної ради в системі російської монархії. Встановлено виникнення, сутність та практику застосування таємного і не передбаченого законами засобу розпуску Державної ради та Державної думи. Простежено формування у Державній раді "чорного блоку", охарактеризовано його програмні настанови та зв'язки з царським двором і об'єднаним дворянством. Висвітлено участь призначуваних державних радників у підготовці та усуненні Миколи II з трону з метою заміни його спадкоємцем. Проаналізовано законодавчу діяльність Державної ради упродовж 1906 - 1916 рр., встановлено її етапи та особливості. Відтворено процес розколу особового складу Державної ради, утворення двох непримиренних блоків, їх боротьбу за владу та її наслідки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)52-5 +
Шифр НБУВ: РА364644

Рубрики:

      
9.

Камінецький В.К. 
Екологічні та господарські основи напіввільного утримання копитних (на прикладі державної організації "Резиденція "Залісся" та Азово-Сиваського національного природного парку): автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / В.К. Камінецький ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Висвітлено питання формування популяцій копитних за умов надмірної щільності населення та штучного обмеження площі існування даних тварин. З'ясовано, що у лісових угіддях державної організації "Резиденція "Залісся" щільність копитних становить 122 особини на 1 тис. га. У степовому біотопі Азово-Сиваського національного природного парку цей показник становить 519 особин на 1 тис. га. Досліджено формування міжвидових зв'язків між окремими популяціями копитних. Установлено соціальну ієрархію видів, що перебувають на одному трофічному рівні. Для популяції кожного виду наведено чинники, що впливають на динаміку його чисельності. Зазначено, що пристигаючі соснові насадження з розвиненим підліском є пріоритетними угіддями для благородного оленя, звідки він витісняє лань і козулю у свіжі та сухі бори, де переважають сосново-зеленомохово-лишайникові асоціації. За умови спільного утримання лося та плямистого оленя останній домінує у чорновільхових насадженнях з багатим підліском і трав'яним покривом, а поширення лося обмежується сосновими молодняками. Високий рівень біотехнічних заходів зумовлює незалежність дикого кабана від характерних вологих станцій і нейтральні відносини з іншими видами копитних. Муфлон найповніше освоює трофічні ресурси Степової зони та є найбільш пристосованим видом до умов відкритого біотопу. Виявлено, що за його відсутності лань проявляє вищу екологічну пластичність, ніж благородний олень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П718.9-3 + Е623.362.40*80 +
Шифр НБУВ: РА362855

Рубрики:

      
10.

Сеферова Ф.А. 
Етико-естетична парадигма кримськотатарської прози 60 - 80 рр. ХХ століття: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.10 / Ф.А. Сеферова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Висвітлено певні аспекти вивчення етичних ціннісних орієнтирів європейськими, російськими, українськими та кримськотатарськими вченими. Своєрідність періоду 1960 - 1980-х рр. досліджено на прикладі творчості яскравих особистостей - Ш.Алядина, Ю.Болата, Р.Муедина, М.Лієва, Дж.Аметова, І.Паші, Черкез-Алі, А.Османа, У.Едемова, Е.Аміта, Е.Умерова, які привнесли до кримськотатарської прози нове бачення світу, оригінальність мислення. На підставі аналізу творів періодів підвищення національної свідомості, розпаду царської імперії, радянської доби та департації розглянуто взаємодію та взаємопроникнення етичного й естетичного начал. Досліджено етичні універсалії у творчості письменників післядепартаційного періоду, найбільший розвиток творчості яких відбувся за років стагнації. Описано модифікації дихотомії "етичне-естетичне" у кримсько-татарському літературознавстві. Розкрито проблему трансформації фольклорних мотивів у творчості письменників. Показано взаємопроникнення літературних і фольклорних традицій у художній прозі тюркомовних народів Середньої Азії. У ретроспективі кримськотатарської літератури висвітлено проблему етико-естетичного ідеалу. Показано мотиви й ідейне підгрунтя його формування. Визначено етичні цінності й етнічні пріоритети. Виявлено аксіологічні аспекти етичного й естетичного, а також їх матеріалізацію за різних рівнів художньої структури (сюжету, фабули, композиції, системи персонажів, жанрових і мовно-виражальних засобів), що дозволило дослідити традиції та новаторство кримськотатарської прози зазначеного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР=632.94)6-334 +
Шифр НБУВ: РА350179

Рубрики:

      
11.

Морозова А.В. 
Єврейське населення Лівобережної України (друга половина XIX - початок XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.В. Морозова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено правове становище єврейського населення Лівобережної України у другій половині XIX - на початку XX ст. Відзначено дискримінаційну політику царського уряду щодо місця проживання, пересування та занять окремими видами діяльності та позитивні зрушення у галузі освіти та віросповідання. Проаналізовано демографічні процеси, з'ясовано вплив на них соціальних та економічних факторів. Встановлено причини та проаналізовано наслідки еміграції євреїв. Визначено особливості та основні напрямки інтеграції єврейського населення в економіку регіону - промисловість, торгівлю та сільське господарство. Розглянуто історію утворення, діяльності та занепаду єврейських землеробних колоній Лівобережної України. Висвітлено питання розвитку національно-релігійної, загальної початкової та середньої освіти єврейським загалом регіону. Проаналізовано вплив держави на релігійно-духовне життя євреїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9Е)5 +
Шифр НБУВ: РА340435

Рубрики:

      
12.

Огієнко О. В. 
Земства Правобережної України: організаційно-правовий статус та соціальні функції (1904 - 1917 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. В. Огієнко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано політику царської влади щодо органів земського самоврядування українського Правобережжя. Простежено урядові заходи законодавчого та практичного характеру щодо запобігання переваги поляків-католиків у земських органах. Проаналізовано склад та обов'язки управління земським господарством Правобережної України 1904 - 1911 рр. Визначено практичні заходи земств організаційного плану з розширення представницької бази та соціальних обов'язків власних структурних підрозділів. Охарактеризовано державно-правовий та організаційний статус самоврядних земських органів Київської, Волинської та Подільської губерній у 1911 - 1917 рр. Розглянуто особливості фінансового становища та бюджетної політики правобережних земств. Висвітлено основні напрямки, форми, методи й ефективність реалізації ними своїх соціально-економічних і соціально-культурних функцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР34)52-536.2 + Х2(4УКР-9ПРА)52-523.8
Шифр НБУВ: РА376327 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Атаманенко С.В. 
Імміграція в Канаду і США менонітів Півдня України в 70-ті роки ХIX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / С.В. Атаманенко ; Дніпропетров. нац. ун-т. — Д., 2002. — 19 с. — укp.

Встановлено, що основною причиною еміграції менонітів, які мешкали на півдні України, до Канади та США у 1870-х рр. було запровадження урядом царської Росії обов'язкової військової служби. Досліджено різноманітні аспекти переселення - особливості господарського життя, збереження традицій та звичного способу життя менонітських громад. Зроблено висновок, що поселення менонітів у США відрізнялося від поселення в Канаді, бо цей процес відбувався без втручання федеральної влади, здійснювався на рівні приватної ініціативи менонітської громади та керівництва департаментів залізничних компаній.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр7)52-273 + Э376.15-3
Шифр НБУВ: РА319048 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Хасан Хассан Хамдан 
Історико-культурний феномен Марі (за археологічними даними): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / Хасан Хассан Хамдан ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Подано узагальнену характеристику археологічного комплексу давньосхідної держави Марі. Проведено комплексне дослідження пам'ятників архітектури, образотворчого мистецтва, скульптури, матеріальної культури з метою створення історико-культурного портрета даної держави. Доведено: в Марі виникають перші палаци в Месопотамії, що пов'язано з особливостями географічного положення держави та раннім формуванням класового суспільства. Виявлено характерні риси техніки будівництва, виготовлення і добування будівельних матеріалів, спорудження царських палаців, сакральних будівель та жител. Висвітлено принципи та закономірності формування "культурного феномену" Марі як цивілізації, що існувала на межі месопотамського та сирійського світів і створила своє особливе та неповторне історичне явище.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(0)313.21
Шифр НБУВ: РА311155 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Юксель Г.З. 
Кримськотатарська преса в 1917 - 1928 рр.: тенденції розвитку й національна своєрідність: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / Г.З. Юксель ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2006. — 17 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження національної преси як окремого самостійного явища. Наведено оцінку ролі преси у загальному культосвітньому процесі даного періоду. Виділено загальні, характерні для журналістики царської Росії й СРСР тенденції та явища, а також національні риси кримськотатарської преси. Розроблено періодизацію кримськотатарської журналістики кінця XIX - початку XX ст. Проаналізовано вплив основних історичних подій на розвиток національної преси. Визначено й описано явища, характерні для кримськотатарської преси. Розглянуто умови функціонування ЗМІ у першій половині минулого сторіччя (цензурний контроль, матеріальний і кадровий стан, методи роботи з читацькою аудиторією). Проаналізовано основну тематичну спрямованість публікацій, розглянуто авторський склад видань. Описано форму кримськотатарських довоєнних газет і журналів з урахуванням їх друкарських характеристик, особливостей внутрішньої структури, оформлення й зображувальних елементів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР-6КРИ)6 +
Шифр НБУВ: РА348960

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Нефедов К.Ю. 
Культ правителя в епоху раннього еллінізму (323 - 281 рр. до н.е.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / К.Ю. Нефедов ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 21 с. — укp.

Вперше розглянуто історію культу правителів ранньоелліністичної доби як цілісний ідеологічний феномен. Докладно проаналізовано проблему походження античного царського культу. Доведено, що він не мав східного коріння та був породженням греко-македонської ідеології. Культове шанування правителів зародилося в грецькому світі вже наприкінці V - у першій половині IV ст. до н.е. як один з засобів легітимації єдиновладдя. В епоху раннього еллінізму культ правителів вперше в історії античності набув масового характеру. Доведено, що причиною цього була гостра потреба наступників Олександра Македонського, діадохів у обгрунтуванні власної одноособової влади. Докладно розглянуто всі форми та прояви культового шанування ранньоелліністичних монархів, відтворено загальну еволюцію цього феномену, виявлено місце культу правителя в системі легітимації влади кожного з діадохів. За результатами комплексного аналізу існуючих джерел спростовано поширену в історіографії думка про те, що культ правителів ранньоелліністичної доби був обожнюванням людини чи сакралізацією одноособової влади. Культове шанування мало лише надавати діадохам харизматичного статусу, який зрівнював їх з героїчними царями міфічного минулого. Культ правителів як цілісна система виконував роль адаптивного механізму персональної елліністичної монархії, що репрезентував нову авторитарну владу у звичних еллінам і македонянам символах і образах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)322
Шифр НБУВ: РА314464 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Прищепа О.П. 
Міста Волині в другій половині XIX - на початку XX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.П. Прищепа ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2003. — 20 с. — укp.

Встановлено, що на зростання міст Волинської губернії в другій половині XIX - початку XX ст. активно впливали процеси реформ, впроваджуваних царським урядом у всі сфери суспільного економічного життя Російської імперії. Темпи урбанізації на Волині поступалися аналогічним процесам у інших регіонах України внаслідок впливу чинників, які сформувалися у попередні історичні періоди. Зазначено важливість наявності значної кількості приватновласницьких міст та містечок. Розкрито суть соціально-економічних процесів пореформенної доби та їх роль у формуванні центрів ділового життя на Волині. З'ясовано характер змін в існуючій ієрархії міських поселень Волинської губернії та невідповідність переліку офіційних міст їх реальній кількості, яку поповнили містечка з економічними ознаками міст. Доведено дієвість органів самоврядування в організації міського господарства, плануванні та забудові міст, а також зусиль громадських структур та підприємницького класу у формуванні соціального та культурного середовища міст. Запропоновано використання результатів дослідження під час підготовки узагальнюючих робіт з історії України та регіональних досліджень, а також у науково-просвітницькій діяльності діючих на території історичної Волині музеїв, товариств, зокрема, "Просвіта", місцевих осередків Всеукраїнського товариства краєзнавців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР346)52-22 +
Шифр НБУВ: РА323491

Рубрики:

      
18.

Сапожник Г.В. 
Паперові грошові знаки та бони Волині 1914 - 1921 рр. як історико-економічне джерело і об'єкт боністики: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Г.В. Сапожник ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 19 с. — укp.

З використанням методик спеціальних історичних дисциплін на підставі аналізу опублікованих й архівних матеріалів досліджено паперові грошові знаки та бони Волині 1914 - 1921 рр. як історико-економічні джерела та об'єкти боністики. Боністику розглянуто як окрему історичну дисципліну, яка досліджує паперові грошові знаки, бони, а також історію їх емісії. З застосуванням матеріалу щодо паперових грошових знаків, випущених на території Волині в 1914 - 1921 рр., висвітлено основні поняття боністики, методику дослідження грошових знаків, їх класифікацію. Розглянуто емісії різних емітентів - царських, радянських, УНР, білогвардійських, інтервентських, місцевих, приватних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т222(4УКР346)61 +
Шифр НБУВ: РА329766

Рубрики:

      
19.

Петрук Н.П. 
Південно-Західний Відділ Російського Географічного Товариства в суспільно-політичному русі України у другій половини ХІХ століття: Автореф. дис. канд... іст. наук: 07.00.01 / Н.П. Петрук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 17 с. — укp.

З залученням різноманітних джерел проаналізовано діяльність Південно-Східного Відділу Російського Географічного Товариства, розглянуто внесок його членів у розвиток суспільно-політичного руху в Україні другої половини XIX ст. Визначено чисельність та соціальний склад членів Відділу, висвітлено питання фінансування. Досліджено стосунки Відділу з науковими установами Росії, України та з закордонними товариствами, а також роботу його членів у галузі освіти, географії та природознавства, мовознавства, фольклористки, музикознавства України. Вивчено головні тенденції національної політики царського уряду щодо українців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-7 + Д8,0 е(45) л5 +
Шифр НБУВ: РА321746

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Штан Г.В. 
Польський національний рух у Російській імперії (1905 - 1914 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Г.В. Штан ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості розвитку польського національного руху у межах Російської імперії у період між першою російською революцією та початком Першої світової війни. Проаналізовано політику царської влади щодо поляків наприкінці XIX - на початку XX cт., визначено основні напрямки руху за самовизначення Царства Польського. Розглянуто політику польських і російських політичних партій щодо "польського питання", висвітлено еволюцію поглядів щодо даної проблеми з боку імперської влади. Досліджено ідеологію, форми та методи діяльності учасників визвольного руху. Проаналізовано діяльність поляків у Державній Думі Росії. У польському національному русі у досліджений період виділено проросійський, націоналістичний та соціалістичний напрями, з яких останній поєднався з націоналістичним. Досліджено процес утворення та діяльності культурно-освітніх організацій національного спрямування, показано їх значення та вплив на громадсько-політичне життя Росії. Зроблено висновок про зміну орієнтації ряду польских політичних сил як причини зміни ідеології та розколу національного руху поляків на початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ПОЛ)52-45 +
Шифр НБУВ: РА368047

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського