Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (167)Книжкові видання та компакт-диски (7)
Пошуковий запит: (<.>K=СУБСТАНЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 24
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Тацький О. Ф. 
Анаболічна дія хіноболіну: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.03.05 / О. Ф. Тацький ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2010. — 20 с. — укp.

Проведено експериментальне дослідження нового класу сполук - амідів хінолін-карбонових кислот щодо виявлення анаболічної активності. Відібрано найбільш активну та найменш токсичну субстанцію, умовно названу хіноболін. Встановлено, що хіноболін дозою 42 мг/кг виявляє значну анаболічну активність без андрогенної дії. Досліджено, що за умов експериментальної ізадринової кардіоміодистрофії субстанція нормалізує біоелектричну активність серцевого м'яза, знижує рівень лактатдегідрогенази та запобігає загибелі тварин. На тлі гідрокортизон-індукованого катаболізму хіноболін виявляє виразну анаболічну дію, запобігає різкому зниженню маси тіла щурів, сприяє збагаченню білком тканин серця, селезінки та нирок, посилює реутилізацію азоту органічних сполук і зберігає функціональні показники нирок на фізіологічному рівні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.774-1 хіноболін
Шифр НБУВ: РА373038 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Подплетня О.А. 
Аналіз фармакологічної активності та безпеки нестероїдних протизапальних засобів і експериментальне обгрунтування оптимізації знеболючої та протизапальної терапії: автореф. дис... д-ра. фармац. наук: 14.03.05 / О.А. Подплетня ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2008. — 36 с. — укp.

Комплексно вивчено фармакологічну активність комбінованого лікарського засобу індотрилу, що містить індометацин і тіотриазолін у співвідношенні 1:3. Експериментально обгрунтовано раціональність поєднаного застосування індометацину тіотриазоліну за зазначеного співвідношення у разі різних моделей запалення та больового синдрому. Досліджено гостру та хронічну токсичність комбінованого засобу. У порівняльному аспекті проаналізовано результати застосування дослідженого засобу з іншими ефективними композиціями нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ) з антиоксидантами та хондропротектором, а також з іншими представниками цієї групи за умов модельованого ад'ювантного артриту й артрозу у тварин. Установлено, що комбінований лікарський засіб пігулки індотрил має переваги у порівнянні з іншими НПЗЗ та їх комбінацією з антоксидантами та хондропротектором за анальгетичною (вісцелярним і соматичним больовим синдромом) і протизапальною активністю за умов асептичного запалення з використанням різних флогогенів завдяки синергичній дії компонентів: могутнього антциклооксигеназного ефекту індометацину й антиоксидантній, мембраностабілізувальній, протиішемічній і протизапальній дії тіотриазоліна. Поєднане застосування індометацину та тіотриазолину (1:3) у 4,7 раза менше токсично, ніж субстанція індометацину за одноразового введення. Показано безпеку дослідженого препарату за умов хронічного введення - індотріл не впливає на тканину гломерулярного апарату нирок і меншою мірою, ніж індометацин і диклофенак натрію затримує електроліти в організмі, на відміну від класичних НПЗЗ - індометацину та диклофенаку натрію - не здійснює холестатичний вплив, який має прояв у гематотоксичній, гастротоксичній і хондротоксичній активності. Вивчено специфічну фармакологічну активність та підтверджено переваги препарату індотрил у порівнянні з іншими дослідженими засобами у зменшенні симптомів і патогенетичної ефективності у разі запальних і деструктивних захворювань суглобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.703-2 +
Шифр НБУВ: РА361306

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Лященко Т.П. 
Вплив субстанції Р на жовчосекреторну функцію печінки і хімічний склад жовчі: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Т.П. Лященко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 17 с.: рис. — укp.

Досліджено негуморальні механізми регуляції жовчосекреторної функції печінки. Одержані в хронічних і гострих спробах на тваринах результати свідчать про стимулювальний вплив широко розповсюдженого в організмі поліпептиду субстанції Р на жовчоутворювальну функцію печінки. Це стосується рівня секреції жовчі та її хімічного складу (вільних і кон'югованих жовчних кислот, холестерину, ліпідів, загального білка, білірубіну тощо). З'ясовано, що цей поліпептид виявився істинним холеретиком, оскільки змінює фільтраційно-дифузійні та синтетичні процеси в печінці. Показано, що для прояву адекватної відповіді печінки на введений поліпептид потрібна наявність нормальної активності парасимпатичної іннервації залози. Встановлено, що субстанція Р може реалізовувати свій вплив на функціональний елемент печінки через тахікінінові рецептори NK1- і NK3-типів. Висунуто гіпотезу про коригуючу та інтегруючу роль поліпептиду в організації секреторної діяльності травного тракту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.362.446.2Can*734.26*725.136.2 + Е623.362.3Cae*734.261*725.136.2
Шифр НБУВ: РА314066 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Чечель Н.П. 
Дискурс стилю в ретроспективі української видовищної і драматичної культури: Автореф. дис... д-ра філософ. наук: 17.00.01 / Н.П. Чечель ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 36 с. — укp.

Розглянуто стильовий дискурс української видовищної та драматичної культури як систему знаків у процесі їх застосування у контексті перспективи трансформацій образу Людини та Світу, що суттєво корегує емпіричні методи її вивчення та відображає філософський зміст мистецтва театру. Обгрунтовано концепцію органічності та тяглості української видовищної та драматичної культури, що заперечує наслідувально-фрагментарну модель розвитку національного сценічного мистецтва, забезпечуючи його входження у систему великих стилів європейської культури. На підставі дослідження логіки формування національного стилю виявлено його універсальну структуру, пов'язану з утворенням концепції ігрового полістилістизму як консолідуючої суспільно-художньої ідеї, втіленої в різноманітних формах і субстанціях. Формалізовано поняття стилю як матеріалізованого світовідчуття та підкреслено момент його центральності як семіотичної мови стильоцентризму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю812.281 + Щ330.174 + Щ333(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА336788

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Музика Н.Я. 
Експериментальне обгрунтування клінічного застосування оригінального простатопротекторного засобу рослинного походження - супозиторіїв альтабору: автореф. дис. ... канд. фармац. наук: 14.03.05 / Н.Я. Музика ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Визначено, що альтабор належить до класу практично нетоксичних речовин за внутрішньошлункового шляху уведення та до класу малотоксичних - за внутрішньоочеревинного надшляху уведення до організму тварин. Встановлено, що субстанція та супозиторії альтабору не чинять алергічної, імунотоксичної, місцевоподразнювальної та гонадотоксичної дії, яка має суттєве значення для підвищення ефективності простатопротекторної терапії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р696.620.11-52 +
Шифр НБУВ: РА370871 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Потапчук А.М. 
Застосування кальцій-фосфатних керамік та їх композитів при ендосальній дентальній імплантації (експериментально-клінічне обгрунтування): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.22 / А.М. Потапчук ; Львів. держ. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2000. — 27 с. — укp.

Вивчено застосування вітчизняної кальцій-фосфатної кераміки "КЕРГАП" для дентальних імплантатів з градієнтним біоактивним покриттям та композицій на її основі зі зв'язувальними субстанціями - хондроітинсульфат, фібриновий клей "Біоадгезив", йоддицерин. Всебічними експериментальними дослідженнями доведено, що навколо імплантатів з градієнтним біоактивним покриттям прискорюється утворення зрілої кісткової тканини, з відсутністю занурювання епітелію між матеріалом покриття та кісткою. На межі біоактивне керамічне покриття - кістка, завдяки активному перебігу клітинно-опосередкованих процесів, перебудові кісткової тканини та реорганізації керамічного матеріалу, утворено "зв'язувальну реактивну зону". Обгрунтовано функціональну ефективність дентальної імплантації та контурної пластики альвеолярного гребеня в поєднанні з використанням бар'єрних мембран і селективним застосуванням остеопластичних композицій з заданими властивостями, що забезпечує функціональну надійність віддалених результатів імплантації та наступного ортопедичного лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р668.62с03
Шифр НБУВ: РА311148 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Меленевська Н. В. 
Збудження-гальмування гладеньких м'язів кишечника при дії клітинно-зв'язаного білка А стафілокока та фактора переносу імунної реактивності до бактеріальних антигенів: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.02 / Н. В. Меленевська ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 21 с. — укp.

Вперше показано, що збудження гладеньком'язової клітини (ГМК), викликане активацією мускаринових холінорецепторів ацетилхоліном, посилюється клітинно-зв'язаним білка А (КЗБА). З'ясовано, що ця субстанція посилює, а з часом пригнічує пуринергічне гальмування, а також усуває гальмівну дію екзогенного NO на гладенькі м'язи кишечнику. Вперше встановлено, що не дивлячись на пригнічення КЗБА гіперполяризації, викликаної нітропрусидом натрію (НПН), аденозинтрифосфат (АТФ), аплікований на її фоні, спричиняє деполяризацію мембрани ГМК. Вперше у дослідах виявлено, що фактор переносу імунної реактивності (ФП) до дифтерійно-правцевого анатоксину (ДПА) модулює спонтанну електричну та скорочувальну активність гладеньких м'язів. Вперше встановлено, що ФП до ДПА трансформує гіперполяризуючу дію норадреналіну на гладеньком'язові клітини у їх деполяризацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.141.7*738.821 + Е60*738.821*112.6
Шифр НБУВ: РА379812 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Гербіна Н.А. 
Обгрунтування складу та розробка технології супозиторіїв з діакамфом і сукцифенатом для лікування проктологічних захворювань: автореф. дис. ... канд. фармац. наук : 15.00.01 / Н.А. Гербіна ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2010. — 21 с. — укp.

Розроблено науково-методичний підхід до створення супозиторіїв для лікування проктологічних захворювань з оригінальними вітчизняними субстанціями. Визначено склад монопрепарату, зокрема, супозиторіїв ректальних з дікамфом і комбінованого препарату діафенат, що містить сукцифенат, анестезин і діакамф. Розроблено технологію та методики стандартизації супозиторіїв для лікування геморою, проктиту й анальних тріщин. Вивчено фізико-хімічні властивості запропонованих препаратів і стабільність у процесі зберігання. Встановлено специфічну біологічну активність і нешкідливість розроблених супозиторіїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-1 "Діафетан" + Л663.22
Шифр НБУВ: РА371153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Слободян Б.С. 
Пружний контакт тіл з узгодженими поверхнями за наявності газорідинного заповнювача міжконтактних просвітів: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук : 01.02.04 / Б.С. Слободян ; Ін-т приклад. пробл. механіки і математики ім. Я.С.Підстригача НАН України. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено контактну взаємодію півнескінченних тіл з узгодженими поверхнями за наявності міжповерхневих зазорів, заповнених рідиною та газом, з урахуванням перепаду тисків між ними, зумовленого поверхневим натягом рідини. Сформульовані контактні задачі зведено до сингулярних інтегральних рівнянь відносно функції висоти міжконтактних зазорів і системи трансцендентних рівнянь відносно довжини зазору та ділянки з рідиною та тиску рідини та газу, одержаних з рівняння стану стисливої рідини, рівняння Клапейрона - Менделеєва для газу, умов плавного змикання берегів зазору та формули Лапласа, що описує стрибок тисків у двох субстанціях. Побудовано аналітично-числові розв'язки нових контактних задач для тіл з плиткими тунельними виїмками різного профілю та міжповерхневими містками змочувальної або незмочувальної рідини на краях або посередині зазору та газу в його іншій частині. Розглянуто взаємодію тіл, одне з яких має регулярну систему поверхневих виїмок, зазори між якими заповнені рідиною або газом, та досліджено вплив заповнювача на контактне зближення у такій структурі. Розв'язано просторові контактні задачі для півпросторів з еліптичним у плані зазором між ними, цілком заповненого рідиною чи газом, або частково заповнений рідиною.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.101.4 +
Шифр НБУВ: РА365118

Рубрики:

      
10.

Кучеренко Н.В. 
Розробка складу та технології гіполіпідемічного засобу з плевроту черепичастого: автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / Н.В. Кучеренко ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено технологічні та фізико-хімічні параметри сировини гриба плевроту черепичастого, визначено умови її сушіння та подрібнення. Для екстракції обрано оптимальний розчинник, співвідношення твердої та рідкої фаз і час їх контакту, а також умови очищення екстракту осадженням розчинником, з використанням якого одержано нову субстанцію - водорозчинний білково-полісахаридний комплекс (ВБПСК). На підставі результатів фізико-хімічних, технологічних і мікробіологічних досліджень розроблено оптимальний склад і раціональну технологію виготовлення сиропу з ВБПСК плеуротин. Запропоновано показники якості діючої субстанції та препарату, а також методики їх визначення. Установлено, що субстанція має гіполіпідемічну активніть, а сироп на її основі перевищує за дією вихідну субстанцію та за окремими параметрами - референсний препарат.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9 "плевротин" + Л663.11 +
Шифр НБУВ: РА361065

Рубрики:

      
11.

Шевченко В.О. 
Розробка складу та технології парентерального комбінованого лікарського засобу на основі сульфаметоксазолу та триметоприму: Автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / В.О. Шевченко ; Наці. фармац. ун-т. — Х., 2007. — 21 с. — укp.

Розроблено комбінований лікарський засіб у формі розчину на базі сульфаметоксазолу та триметоприму протимікробної дії. Запропоновано науково-методичний підхід щодо створення парентеральної лікарської форми з практично нерозчинними у воді субстанціями. Вперше в Україні обгрунтовано можливість виготовлення лікарського засобу на базі сульфаметоксазолу та триметоприму з поєдннанням операцій одержання та переведення у розчин натрієвої солі сульфаметоксазолу. Науково обгрунтовано й експериментально підтверджено критичні інтервали pH, що забезпечують фізико-хімічну стабільність розчину. Вивчено вплив фармако-технологічних факторів на процеси солеутворення під час розчинення сульфаметоксазолу. Експериментально визначено оптимальну систему розчинників для триметоприму. Досліджено вплив різних факторів (pH сердовища, газової фази, температури, концентрації антиоксидантів, якості первинного пакування) на стабільність комбінованого розчину для ін'єкцій. Розроблено технологію та методики контролю якості досліджуваного розчину та проекти аналітичної та технологічної нормативної документації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-1 сульфаметоксазол + Р281.7/9-1 триметоприм + Л663.15 +
Шифр НБУВ: РА350377

Рубрики:

      
12.

Ролік С.М. 
Розробка складу, технології та дослідження комбінованого стоматологічного гелю: автореф. дис... канд. фармац. наук : 15.00.01 / С.М. Ролік ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2009. — 22 с. — укp.

Описано особливості стоматологічного препарату для лікування запальних захворювань пародонта і слизової оболонки порожнини рота. Вперше проведено комплекс досліджень зі створення комбінованого гелю, у складі якого поєднані біологічно активна субстанція рослинного походження - настойка софори японської та синтетична речовина - німесулід. Теоретично обгрунтовано й експериментально розроблено склад і раціональну технологію м'якої лікарської форми. Вивчено показники якості запропонованого засобу, розроблено методики ідентифікації та кількісного визначення діючих речовин. За результатами біологічних досліджень встановлено високу протизапальну, антимікробну, репаративну, ранозагоювальну дію даного гелю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661-52 + Л663.21 +
Шифр НБУВ: РА366876

Рубрики:

      
13.

Ясна Н.С. 
Удосконалення методів аналізу білків в субстанціях та лікарських формах Лаферону та Ронколейкіну: автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Н.С. Ясна ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2007. — 24 с. — укp.

Розроблено методи аналізу біотехнологічних рекомбінантних білкових ліків "Лаферобіон" і "Ронколейкін". Визначено оптимальні умови хроматографування лікарських форм зазначених білків. Показано, що зворотньофазова високоефективна рідинна хроматографія (ВЕРХ) за використання градієнта ацетонітрила на колонках класу Нуклеосил-18 є оптимальним методом кількісного та якісного аналізу лікарських форм. Відзначено, що цей метод можна застосовувати для пептидного картування триптичних гідролізатів "Лаферобіон" і "Ронколейкін" з метою підтвердження їх автентичності. Розроблено новий метод ферментативної регенерації колонок для ВЕРХ, який дозволяє від 10-ти до 100-та разів підвишити терміни використання колонок для ВЕРХ. Експериментально опрацьовано методики аналізу з використанням різних умов розділення для уніфікації інструментальних методів ВЕРХ, пульс-гель-електрофорезу, імуноферментного аналізу з метою їх включення до аналітичної нормативної документації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-1 лаферон + Р281.7/9-1 ронколейкін +
Шифр НБУВ: РА354536

Рубрики:

      
14.

Опрошанська Т.В. 
Фармакогностичне вивчення рослин роду Лопух та створення субстанцій на їх основі: автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Т.В. Опрошанська. — Запоріжжя, 2009. — 21 с. — укp.

Проведено системне фармакогностичне дослідження сировини рослин роду Лопух. Визначено перспективні для подальшого вивчення її види - корінь осінньої заготівлі, прикореневе листя та плоди лопуха великого. Вперше з кореня виділено п'ять сполук, з листя - шість, з плодів - чотири. Визначено кількісний вміст кислот жирних, хлорофілів і каротиноїдів. Вперше визначено числові показники ліпофільних комплексів кореня, листя та плодів. У сировині та субстанціях визначено кількісний вміст суми окиснювальних фенолів, кислот гідроксикоричних, флавоноїдів, дубильних речовин, кислоти аскорбінової, кислот органічних, інуліну, амінокислот та елементів. Визначено технологічні параметри сировини та розроблено технологію одержання густих екстрактів кореня та листя. Доведено протизапальну, антимікробну активність і позитивний вплив на клітинну ланку імунітету густих екстрактів кореня і листя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.111 лопух великий + Р282.111 лопух павутино-листий +
Шифр НБУВ: РА369218

Рубрики:

      
15.

Водолазький В.А. 
Формування зв'язків з громадськістю в органах місцевого самоврядування України: соціологічний аналіз моделей: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / В.А. Водолазький ; НАН України. Ін-т соціології. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Здійснено соціологічний аналіз PR-діяльності органів місцевого самоврядування України та з'ясовано характер суперечностей між визначальними на практиці односторонніми зв'язками місцевої влади з громадськістю та несистемними спробами налагодження двостороннього діалогу. Дістав подальшого розвитку аналіз суті PR як соціального інституту, таких його характеристик, як соціальна мета, предмет, суб'єктна структура, субстанція, зміст, засоби й результати діяльності, сфера застосування, функції, а також специфіка реалізації в закритих та відкритих соціальних системах. Досліджено й узагальнено відомі у світовій практиці моделі організації PR і запропоновано принципи оптимізації зв'язків органів місцевої влади з громадськістю за умов України: розмежування функцій служб PR з іншими муніципальними структурами, реалізація принципу "взаємної доповнюваності" PR та інших структур, випереджувальне планування стратегії та тактики PR-діяльності, систематичний контроль за досягнутими результатами. Розроблено критерії оцінки ефективності зв'язків з громадськістю. Запропоновано систему первинних та інтегральних емпіричних показників ефективності PR-зусиль, а також класифікацію технологічних моделей PR муніципальних органів України, що відображає загальну тенденцію їх трансформації від PR як додаткового атрибута прикрашання влади до PR як інструмента стратегічного управління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: А6 + С5*333.4 +
Шифр НБУВ: РА324385

Рубрики:

      
16.

Стрига О. А. 
Фармакологічне дослідження вагінального гелю комбінованого складу з ресвератролом та гіалуроновою кислотою / О. А. Стрига. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена фармакологічному вивченню нового вагінального гелю комбінованого складу з ресвератролом та гіалуроновою кислотою, призначеного для лікування гіпоестрогенових розладів, зокрема генітоуринальних, що виникають у жінок внаслідок фізіологічного (клімактерічного) або патологічного (післякастраційного) зниження рівня статевих гормонів. В роботі наведено теоретичне та експериментальне обґрунтування доцільності розробки лікарського засоби місцевої (топічної) дії, до складу якого увійшли такі активні фармацевтичні інгредієнти як поліфенол ресвератрол – фітоестроген (аналог природних статевих гормонів, агоніст естрогенових рецепторів), гіалуронова кислота – екзогенний аналог природного глікозаміноглікану, що входить до складу вагінального слизу, є фізіологічним зволожувачем, лубрикантом та важливим компонентом захисного бар'єру генітального тракту. Разом з допоміжними речовинами (молочною кислотою та ін.) вони утворюють оригінальну композицію, що до цього часу не має аналогів на фармацевтичному ринку України. З настанням менопаузи в організмі жінок виникають генетично запрограмовані вікові зміни, пов'язані з поступовим зниженням функції яєчників. Передчасне «виключення» яєчників, що виникає після хірургічної або фармакологічної кастрації, внаслідок синдрому виснаження яєчників після допоміжних репродуктивних технологій, призводить до різких змін гормонального фону у жінок більш молодого віку. Різні за етіологією прояви менопаузальних розладів розвиваються на фоні дефіциту естрогенів та можуть викликати патологічний симптомокомплекс – клімактеричний синдром, що знижує якість життя жінок, є причиною розвитку остеопорозу, серцево-судинних ускладнень, порушення когнитивних функцій, метаболічних та генітоуринальних розладів [1]. Найбільш ефективним методом лікування менопаузального синдрому натепер є замісна гормональна терапія (менопаузальна гормональна терапія, МГТ), але залишаються жінки, яким застосування гормональних препаратів протипоказано, або вони припиняють їх введення, внаслідок розвитку побічних реакцій. Значна частка жінок в Україні не звертається до лікаря для призначення МГТ, що пов'язано з гормонофобією або необізнаністю з питань МГТ. Ефективність та безпека МГТ залежить від своєчасного початку терапії, коли ще відкрите «терапевтичне вікно» [2]. Отже, більшість жінок повинні мати альтернативні варіанти лікування менопаузальних проявів, до таких відноситься системна та місцева терапія фітоестрогенами. Лікарських засобів та дієтичних добавок, що містять фітоестрогени у вигляді пероральних лікарських форм в Україні значна кількість, тоді як препаратів топічної дії, що доповнюють системні ефекти або усувають переважно генітоуринальні прояви (сухість, сврербіж, подразнення слизової оболонки вагіни, диспареунію, нетримання сечі та ін.) – бракує, а значний попит на них не компенсується обмеженим асортиментом лікарських засобів.Перспективним шляхом вирішення актуального наукового завдання сучасної фармакології є розробка вагінальних лікарських засобів мультимодальної дії з фітоестрогенами, що отримані за допомогою сучасних фармацевтичних технологій та виявляють високу фармакологічну активність за умов гіпоестрогенових станів, здатних ефективно та безпечно корегувати патологічні прояви, зокрема генітоуринальні. В Україні майже відсутні препарати вітчизняного виробництва зазначеної дії, а більша частина наявного асортименту представлена ліками іноземного виробництва. Вагінальні гелі з ресвератролом та гіалуроновою кислотою, що досліджувалися, були розроблені на кафедрі заводської технології ліків Національного фармацевтичного університету (м. Харків) під керівництвом д. фарм. н., професора О. А. Рубан. У своєму складі гелі містять, ресвератрол (Р), який є поліфенолом, фітоестрогеном, що не потребує попепереднього метаболізму для виявлення фармакологічної дії (на відміну від ізофлавонів сої), гіалуронову кислоту (ГК) й допоміжні речовини, зокрема молочну кислоту (МК). Субстанція ресвератролу, що містить 50% транс-ресвератролу рослинного походження, отримана з Polygonum cuspidatum (Siebold & Zucc.) полігонія. Препаротом порівняння було обрано два лікарськіх засоба: перший – гель «Гінодек», що використовували при скринінгових дослідженнях, має два спільні компоненти (гіалуронан, молочну кислоту) з досліджуваними гелями та однакові показання до призначення. Другий препарат порівняння – крем «Колпотрофін», що був використаний на етапі поглиблених фармакологічних досліджень зразка-лідера та використовується для замісної гормонональної терапії, містить проместрин – синтетичнй естроген.^UThe dissertation is a pharmacological study of a new vaginal gel of combined composition with resveratrol and hyaluronic acid, intended for the treatment of hypoestrogenic disorders, in particular, genitourinary disorders, which occur in women due to physiological (menopausal) or pathological (post-castration) levels. The dissertation presents a theoretical and experimental substantiation of the feasibility of developing a drug of local (topical) action, which included such active pharmaceutical ingredients as polyphenol resveratrol and hyaluronic acid. Phytoestrogen Resveratrol is analog of natural sex hormones, estrogen receptor agonist. Hyaluronic acid is exogenic glucosamine glycan analog. It is part of vaginal mucus, physiological moisturizer, lubricant, and an important component of the protective barrier of the genital tract. Together with excipients (lactic acid, etc.), they form an original composition that still has no analogs in the Ukrainian pharmaceutical market. With the onset of menopause in women, there are genetically programmed age-related changes associated with a gradual decline in ovarian function. Premature "exclusion" of the ovaries, which occurs after surgical or pharmacological castration, due to ovarian depletion syndrome after assisted reproductive technologies, leads to abrupt changes in the hormonal background in younger women. Different etiologies of menopausal disorders develop against the background of estrogen deficiency and can cause pathological symptoms - menopausal syndrome, which reduces the quality of life of women. Menopause is the cause of osteoporosis, cardiovascular complications, cognitive impairment, metabolic and metabolic disorders in women.Hormone replacement therapy (menopausal hormone therapy, MHT) is currently the most effective treatment for menopausal syndrome. Nevertheless, there are still women who are contraindicated or stop taking hormonal drugs due to side effects. A significant proportion of women in Ukraine do not seek medical attention for MHT due to hormonal phobia or ignorance of MHT. The effectiveness and safety of MHT depend on the timely start of therapy when the "therapeutic window" is still open [2]. Therefore, most women should have alternative treatments for menopausal symptoms, including systemic and topical phytoestrogen therapy. There is a significant number of drugs and dietary supplements containing phytoestrogens in the oral dosage forms in Ukraine. On the other hand, there is a lack of topical drugs that complement systemic effects or eliminate mainly genitourinary manifestations (dryness, itching, irritation of the vaginal mucosa, dyspareunia, urinary incontinence, etc..) To sum up, significant demand for topical drugs is not offset by a limited range of drugs.A promising way to solve the current scientific problem of modern pharmacology is the development of vaginal drugs with multimodal action with phytoestrogens, obtained using modern pharmaceutical technologies and show high pharmacological activity in hypoestrogenic conditions that can effectively and safely correct pathological manifestations, including genitourinary symptoms. There are almost no Ukrainian drugs of this action, and most of the available range is represented by foreign drugs. Vaginal gels with resveratrol and hyaluronic acid were developed under the guidance of Doctor of Pharmacy, Professor Ruban O.A. at the Department of Industrial Technology of the National University of Pharmacy (Kharkov). The gels contain resveratrol (R), which is a polyphenol, a phytoestrogen that does not require prior metabolism to detect pharmacological action (unlike soy isoflavones), hyaluronic acid (HA), and excipients, including lactic acid (LA). Resveratrol substance containing 50% trans-resveratrol of plant origin, obtained from Polygonum Cuspidatum. Two drugs were selected for comparison. The first drug was Ginodek gel, used in screening studies, has two common components (hyaluronan, lactic acid) with the studied gels and the same indications for use. The second comparison drug, Colpotrophin cream, was used in the in-depth pharmacological studies of the sample leader and is used for hormone replacement therapy, contains promestrin, a synthetic estrogen.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Бінько І. І. 
Правові засади публічного адміністрування охорони права власності на об'єкти нерухомого майна / І. І. Бінько. — Б.м., 2021 — укp.

В роботі розглядається публічне адміністрування як засіб реалізації прав та охоронюваних законом інтересів, є процедурою втілення рішень, прийнятих у системі публічного управління. Відмічається, що публічне управління передбачає собою суспільне управління, яке здійснюється через надання влади суспільству на місцях, тобто, децентралізацію, і чим більше управління стає суспільним, тим більшевоно є публічним. При наявності рис децентралізованості, державне управління через упровадження публічного адміністрування перетворюється на публічне управління. Водночас, основа і правова форма будь-якого публічного адміністрування представляє собою не що інше, як процес підготовки, видання і виконання актів адміністративного законодавства, отже, в центрі уваги роботи – адміністративне право як організовуюча і концентруюча субстанція для суспільних відносин у сфері публічного адміністрування.Публічне адміністрування як засіб реалізації прав та охоронюваних законом інтересів є складовою публічного врядування та виступає процедурою реалізації рішень, прийнятих у системі публічного управління. Стверджується, що для ефективного та якісного розвитку правової країни, з втіленням дієвих новітніх методів і технологій управління та їх націлення на реалізацію та забезпечення прав громадян на рівні світових стандартів, необхідно запровадити розподіл адміністративних і політичних функцій у роботі виконавчої гілки влади та реалізувати на практиці демократичні принципи, такі як верховенство права, законність, відкритість, прозорість, дієвість, результативність, ефективність, підконтрольність, підзвітність та відповідальність. Обстоюється думка, що суб'єкт публічного адміністрування охорониправа власності – учасник адміністративно-правових відносин, наділений владними повноваженнями, в межах яких він проводить виконавчо-розпорядчу діяльність та надає адміністративні послуги в галузі охорони прав власності, при цьому виступає самостійним суб'єктом відповідальності, а його завдання та функції, спрямовані на захист права власності як суспільного блага. Визначається, що державна реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, має своїм головним завданням забезпечення охорони та захист прав і законних інтересів власників, шляхом створення додаткових гарантій для них, а також зведення до мінімуму можливостей недобросовісних осіб зареєструвати на себе права, які їм не належать, тим самим створити перешкоди для проведення незаконних операцій з нерухомістю. На думку автора, важливою задачею для розв'язання проблеми доброчесності публічних органів, у сфері охорони прав власності на об'єкти нерухомого майна, є покращення інститутів державної служби та адміністративних процедур в органах виконавчої влади, адже у цих сферах досить часто спостерігається потенціал до збільшення корупційних ризиків, що негативно впливає на якість життя цілої країни. Таким чином, особи, які відповідальні за вчинення реєстраційних дій, у випадку прийняття незаконних рішень, несуть дисциплінарну, цивільноправову, адміністративну або кримінальну відповідальність у встановленомупорядку. Обґрунтовано, що важливою складовою захисту права власності, що здійснюється органами юстиції, є розгляд скарг у сфері державної реєстрації, що дозволяє особі оперативно та швидко захистити власні права через звернення до спеціалізованого суб'єкта, припинити та попередити посягання на право власності або відновити його. Важливими засобами охорони права власності, що здійснюються органами юстиції, є проведення різноманітних антирейдерських заходів, які полягають у стимуляції суб'єктів державної реєстрації, що дозволяє попередити рейдерство, тобто захистити осіб від незаконного привласнення власних прав.^UThe paper considers public administration as a means of realization of rights and interests protected by law, is a procedure for implementing decisions taken in the system of public administration. It is noted that public administration involves public administration, which is carried out through the granting of power to society in the field, i.e., decentralization, and the more government becomes public, the more it is public. In the presence of features of decentralization, public administration through the introduction of public administration is transformed into publicadministration. However, the basis and legal form of any public administration is nothing more than the process of preparation, publication and implementation of administrative legislation, so the focus of work – administrative law as an organizing and concentrating substance for public relations in the field of public administration. Public administration as a means of exercising rights and legally protected interests is a component of public governance and serves as a procedure for implementing decisions taken in the system of public administration. It is argued that for the effective and high-quality development of the rule of law, with the implementation of effective new management methods and technologies andtheir focus on the implementation and protection of citizens' rights at world standards, it is necessary to introduce administrative and political functions in the executive branch. principles such as the rule of law, legality, openness, transparency, efficiency, effectiveness, efficiency, accountability, accountability and responsibility. It is argued that the subject of public administration of property rights – a participant in administrative relations, endowed with power, within which he conducts executive and administrative activities and provides administrative services in the field of property rights, while acting as an independent subject of responsibility and its tasks and functions aimed at protecting property rights as a public good. It is determined that the state registration of property rights to real estate has the main task of protecting and protecting the rights and legitimate interests of owners, by creating additional guarantees for them, as well as minimizing the ability of unscrupulous persons to register their rights. do not belong, thereby creating obstacles to illegal real estate transactions. According to the author, an important task for solving the problem of integrity of public bodies in the field of protection of property rights to real estate is to improve civil service institutions and administrative procedures in the executive branch, because in these areas there is often the potential to increase corruption risks, which negatively affects the quality of life of the whole country. Thus, the persons responsible for committing registration actions, in case of illegal decisions, bear disciplinary, civil, administrative or criminal liability in the prescribed manner. It is substantiated that an important component of protection of property rights by the judiciary is the consideration of complaints in the field of stateregistration, which allows a person to quickly and quickly protect their rights by applying to a specialized entity, stop and prevent encroachment on property or restore it. An important means of protection of property rights carried out by the judiciary is the implementation of various anti-raider measures, which are to stimulate the subjects of state registration, which prevents raiding, to protect individuals from misappropriation of their rights.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Щиковський О. Е. 
Розробка складу та технології твердих лікарських форм у вигляді таблеток з важкорозчинних субстанцій рилузол та німодипін / О. Е. Щиковський. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена теоретичному й експериментальному обґрунтуванню складу та розробці технології генеричних лікарських засобів у вигляді таблеток Боризол та Німодипін із важкорозчинними субстанціями. Теоретично обґрунтовано і комплексними фізико-хімічними, фармакотехнологічними, біофармацевтичними та клінічними дослідженнями підтверджено склад і технологію розроблених препаратів. Розроблено проєкти технологічних регламентів на виробництво таблеток Боризол та Німодипін і методи контролю їх якості. Установлена подібність кінетики розчинення in vitro препаратів Боризол та Німодипін оригінальним препаратам Рілутек та Німотоп відповідно у середовищах, наближених до біологічних^UThe dissertation is devoted to complex researches (physical, physicochemical, pharmacotechnological, biopharmaceutical, microbiological and clinical) on the development of generic drugs in the form of tablets with insoluble substances, and dependence of in vitro dissolution kinetics of release medicinal substances from solid dosage forms on the properties of medicinal substances, excipients and technological methods of production. For developed drugs «Borizol» and «Nimodipine» a similarity of dissolution kinetics «in vitro» to the original drugs «Rilutek» and «Nimotop» were established in environments close to biological.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Лисюк Р. М. 
Фармакогностичне дослідження видів лікарських рослин з нефропротекторною (гіпоазотемічною) активністю. / Р. М. Лисюк. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкти – комплексне фармакогностичне вивчення перспективних видів лікарських рослин з нефропротекторною (гіпоазотемічною) активністю й одержаних на їх основі лікарських рослинних засобів; ідентифікація та кількісне визначення флавоноїдів, катехінів, гідроксикоричних кислот, мікроелементів, полісахаридів; визначення макро- і мікроскопічних діагностичних ознак для ідентифікації надземних органів астрагалу солодколистого; розробка проєктів методів контролю якості на «Астрагалу солодколистого траву» і добавку дієтичну Фіточай «Нефропротектол»; стандартизація отриманих фітозасобів та встановлення спектру фармакологічної активності; мета – пошук і комплексне фармакогностичне вивчення видів лікарських рослин флори України з потенційною нефропротекторною (гіпоазотемічною) активністю; методи – морфологічні, органолептичні і анатомічні (опис, ідентифікація, стандартизація сировини), фізико-хімічні (тонкошарова хроматографія, високоефективна рідинна хроматографія (ВЕРХ), ВЕРХ з УФ-детектуванням, газорідинна хроматографія- мас-спектрометрія, атомно-абсорбційна спектрофотометрія з електротермічною атомізацією, спектрофотометрія в УФ- та видимих областях спектрів), фармакологічні (in vivo – нефропротекторна й гіпоазотемічна дія за стандартними методиками), статистичні (дослідження кореляції і обробка результатів експерименту); результати – для виявлення маркерів гіпоазотемічної активності досліджено склад флавоноїдів та гідроксикоричних кислот у надземних органах астрагалу солодколистого, астрагалу серпоплодого і астрагалу козлятникоподібного, квітках робінії звичайної методами ТШХ і ВЕРХ. Здійснено якісний та кількісний аналіз основних груп БАР в субстанціях астрагалу солодколистого: флавоноїдів (ТШХ, ВЕРХ, диференціальна спектрометрія), катехінів (ВЕРХ з УФ-детектуванням), гідроксикоричних кислот (ВЕРХ), полісахаридів (ГРХ-МС), мікроелементів (АAС/EA). Проведено скринінгові дослідження гіпоазотемічної дії екстрактів видів роду Астрагал, вивчено ренальні механізми дії екстракту трави астрагалу солодколистого і нефропротекторну (гіпоазотемічну) активність добавки дієтичної Фіточай «Нефропротектол». Обґрунтовано склад фіточаю гіпоазотемічної дії, опрацьовано методики ідентифікації і кількісного визначення вмісту діючих речовин для стандартизації сировини, встановлено показники доброякісності та розроблено проєкти МКЯ на «Астрагалу солодколистого траву» і добавку дієтичну Фіточай «Нефропротектол». Вперше теоретично обґрунтовано і експериментально підтверджено «Концептуальну модель пошуку і розробки нових рослинних засобів з нефропротекторною (гіпоазотемічною) активністю»; впроваджено у навчальний процес та науково-дослідну роботу закладів вищої освіти України, у виробництво (розробка Технічних умов України і проєкту МКЯ) та систему охорони здоров'я (інформаційний лист); галузь – фармація.^UThe objects – multipurpose pharmacognostic study of promising medicinal plant species with nephroprotective (hypoazotemic) activity and the herbal drugs, obtained on their basis; identification and quantification of flavonoids, catechins, hydroxycinnamic acids, trace elements, polysaccharides; determination of macro- and microscopic diagnostic characters for identification of aboveground portion of milk-vetch (Astragalus glycyphyllos L.); development of projects for quality control methods of "Herba Astragali glycyphylli" and dietary supplement Herbal collection "Nephroprotectolum"; standardization of the obtained phytopharmaceuticals and investigation of a spectrum of pharmacological activity; the purpose – the search and multipurpose pharmacognostic investigation of promising medicinal plant species of the Ukrainian flora with nephroprotective (hypoazotemic) effects; methods – morphological, organoleptic and anatomical (description, identification, standardization of plant materials), physicochemical (thin layer chromatography, high performance liquid chromatography (HPLC), HPLC with UV-detection, gas-liquid chromatography - mass spectrometry, atomic absorption spectrophotometry with electrothermal atomization, spectrophotometry in UV and visible regions of the spectrum), pharmacological (in vivo - nephroprotective and hypoazotemic action, in accordance with the standard methods), statistical (correlational research and processing of experimental outcomes); results – for identification of markers of hypoazotemic activity, the composition of flavonoids and hydroxycinnamic acids in the aboveground parts of Astragalus glycyphyllos, A. falcatus, A. galegiformis, and flowers of Robinia pseudoacacia have been studied by TLC and HPLC methods. Qualitative and quantitative analyses of the main groups of biologically active compounds – flavonoids (TLC, HPLC, and differential spectrometry), catechins (HPLC with UV-detection), hydroxycinnamic acids (HPLC), polysaccharides (GLC-MS) – in the substances of Astragalus glycyphyllos have been performed. Screening studies for the hypoazotemic effect of extracts from Astragalus spp have been carried out and the renal mechanisms of action of the extract from aerial parts of milk-vetch (Astragalus glycyphyllos L.) and nephroprotective (hypoazotemic) activity of the dietary supplement “Nephroprotectolum” have been investigated. The composition of herbal mixture with hypoazotemic properties has been substantiated; methods of identification and quantitative determination of the content of active substances for standardization of the plant materials have been worked out, indicators of quality have been established and drafts of methods for quality control of "Herba Astragali glycyphylli" and dietary supplement Phytotea "Nephroprotectol" have been developed. "The conceptual model for search and development of new herbal remedies with nephroprotective (hypoazotemic) activity" for the first time has been theoretically substantiated and experimentally confirmed; introduced – into the educational process and research work of higher education institutions of Ukraine, into production (development of Technical Conditions of Ukraine and the drafts of methods for quality control) and the health care system (information letter); branch – pharmacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Горностай О. В. 
Закономірності отримання наночастинок Ag і Cu з парової фази у вакуумі в рідких та на порошкоподібних матрицях біомедичного призначення / О. В. Горностай. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена встановленню закономірностей отримання наночастинок Ag і Cu з парової фази у вакуумі в рідких та на порошкоподібних матрицях біомедичного призначення. Робота виконана з метою отримання стабільних наночастинок срібла та міді в композиціях матриця-носій, що мають біологічно активні властивості, а також надання і посилення протимікробних та фунгіцидних властивостей в існуючих лікарських субстанціях. Розроблена і експериментально випробувана технологічна схема методу (EB-PVD) з використанням графітового випарника, «вертикально» розміщеного відносно мішені (поверхні рідкої матриці). За рахунок направленого осадження парового потоку ККД становить 36…40%. В роботі представлені результати дослідження структури НЧ при осадженні у рідкі матриці мономерів (гліцерин, політетрагідрофуран) та жирні олії (амаранту, льону, кавуну, шипшини, кедру) в залежності від часу осадження та сили струму електронного променю. Встановлена лінійна залежність у першому приближенні між розміром частинок срібла і технологічними параметрами електронно-променевого осадження (силою струму променя).З'ясована стабільність у часі розміру НЧ у отриманих дисперсних системах упродовж 550 діб.Експериментально встановлена лінійна залежність відношення середнього розміру НЧ срібла від часу осадження на модельному порошку тальку. Вперше отримані дискретні покриття металів на поверхні порошкоподібних матеріалів неорганічного і органічного походження (тальк, амбен, аміксин, амізон, арбідол, ремонтадин) з середнім розміром НЧ Ag (14…33 нм) та Cu (40…68 нм). Отримані НЧ зменшують на 25 % цитотоксичний вплив медичних субстанцій та посилюють противірусну активність у 1,7…5,1 раз. Встановлено, що НЧ срібла в поліуретановій плівці, розподілені по границям жорстких доменів, ізольовані одна від одної, форма частинок однорідна, близька до сфероїдної. Це свідчіть про відсутність процесів агрегації наночастинок під час синтезу поліуретанових плівок.^UThe dissertation is devoted to the establishment of the regularities of obtaining Ag and Cu nanoparticles from the vapor phase in vacuum in liquid and powder matrices for biomedical purposes. The work was performed, with the aim of obtaining stable nanoparticles of silver and copper in matrix-carrier compositions, have biologically active properties, as well as the provision and enhancement of antimicrobial and anti-fungicidal properties in existing medicinal substances. The technological scheme of the method (EB-PVD) with the use of a graphite evaporator "vertically" located relative to the target surface has been developed and experimentally tested. Due to the directional vapor deposition, the efficiency is 36…40%. This paper presents the results of studying the structure of NPs during the deposition of monomers (glycerin, polytetrahydrofuran) and fatty oils (amaranth, flax, watermelon, rosehip, cedar) into liquid matrices depending on the exposure time and the current of the electron beam. The linear dependence has been established between the size of silver particles and the technological parameters of electron-beam deposition (beam current). The stability in time of the size of NPs in the obtained dispersed systems for 550 days was established. A linear dependence of the ratio of the average size of silver NPs on the deposition time on a model talc powder has been experimentally established. For the first time, discrete metal coatings were obtained on the surface of powdery materials of inorganic and organic origin (talc, amben, amiksin, amizon, arbidol, remontadin) with an average size of Ag NPs (14...33 nm) and Cu (40...68 nm ). The obtained NPs reduce the cytotoxic effect of medicinal substances by 25 % and enhance the antiviral activity by 1,7...5,1 times.It was found that silver NPs in a polyurethane film are distributed along the boundaries of rigid domains, isolated from each other; the shape of the particles is uniform, close to spheroid. This indicates that there are no processes of aggregation of nanoparticles during the synthesis of polyurethane films.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського