Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (18)Реферативна база даних (2099)Книжкові видання та компакт-диски (508)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=ОНТОГЕНЕЗ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 360
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Федець О.М. 
Ізоформи лактатдегідрогенази та білковий спектр слизової оболонки травного тракту плода корови в онтогенезі: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / О.М. Федець ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено лактатдегідрогеназу (LDH) і розчинні білки слизової оболонки рубця, сітки, книжки, сичуга, сліпої та прямої кишок плодів корів. Встановлено, що з 5-ти до 8,5-місячного віку в цитозольно-мікросомальній та мітохондріальній фракціях тканини зростає активність LDH, а з 3,5 до 8,5-місячного віку - концентрація білків. Ізоензимний склад LDH у субклітинних фракціях і білковий спектр слизової оболонки протягом пренатального періоду онтогенезу не змінюються. У порівнянні з дорослими тваринами у плодів вищими є активність LDH і концентрація білків. У сичузі, сліпій і прямій кишках та печінці плодів менше ізоензимів LDH, побудованих із субодиниць В-типу та краще пристосованих до перетворень лактату. Концентрація даного метаболіту у плодів вища, ніж у дорослих тварин, а пірувату - нижча. Співвідношення ізоензимів LDH і білкових фракцій у слизовій оболонці рубця, сітки та книжки практично ідентичне. У порівнянні з дорослими тваринами менше ізоформ LDH, побудованих із субодиниць А-типу. У цитозольно-мікросомальній фракції передшлунків та у мітохондріях сичуга, сліпої та прямої кишок переважає ізоензим LDH-5. Розподіл ізоформ у цитозольно-мікросомальній фракції сичуга, сліпої та прямої кишок рівномірний. Стійкішими до термічної обробки виявилися ізоензими LDH, побудовані з субодиниць В-типу. Не виявлено відмінностей у активності LDH, її ізоензимному складі, концентрації лактату, пірувату і білків та білковому спектрі слизової оболонки травного тракту плодів, отриманих від корів, які споживали ріпакові шрот і макуху у поєднанні з сорбентами та інші корми з високим вмістом протеїну (сою, соняшник, льон).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-23
Шифр НБУВ: РА312851 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Салига Н.О. 
Імунобіологічний статус у свиней в неонатальний період та вплив на нього риботану, тималіну та левамізолу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Н.О. Салига ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 18 с.: рис. — укp.

Визначено оптимальний імуномодулятор і дозу для його застосування. Досліджено вікову динаміку становлення імунної системи у період раннього постнатального онтогенезу. На підставі результатів дослідження встановлено, що кількість лейкоцитів, фагоцитарна активність нейтрофілів, кількість лімфоцитів та їх субпопуляцій, бласттрансформація лімфоцитів, активність глутатіонпероксидази зростає, а вміст продуктів перекисного окиснення знижується у разі застосування імуномодуляторів у порівнянні з контролем. Одержано нові дані про особливості формування клітинної ланки імунного захисту, зокрема, імунорегуляторну активність Т-лімфоцитів різних субпопуляцій у рецепторній та проліферативній фазах імунного процесу. Встановлено залежність імунобіологічного статусу та антиоксидантного захисту організму від імуномодулюючої дії окремих біологічно активних препаратів. Доведено, що дані результати розширюють уявлення про фізіологічні механізми становлення функцій імунної системи у поросят і корекцію їх порушень за допомогою імуномодуляторів і можуть використовуватися у подальших фундаментальних і прикладних дослідженнях даних питань, а також у практичній сфері народного господарства та у навчальному процесі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П836.325 + П65-273.922 +
Шифр НБУВ: РА322849

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Слюсаренко О.Є. 
Імунологічна реактивність організму за різних умов техногенного забруднення середовища важкими металами: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / О.Є. Слюсаренко ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2004. — 20 с. — укp.

Виявлено, що найбільш високу реактивність за умов фонової експозиції у міському середовищі та зонах промислового забруднення імунна система виявляє стосовно ртуті та кадмію, у меншій мірі - до свинцю. Встановлено, що залежність параметрів імунної системи від концентрації ртуті в організмі носить більш визначений характер, ніж від рівня свинцю та кадмію та виявляється в стимуляції імунітету на ранніх етапах онтогенезу (1 - 6 років) і наступній (до 70 років) імуносуперсивній дії. Визначено, що дефіцит Т- і В-клітинних ланок у дітей і збільшення лімфоцитів у дорослих середнього віку певною мірою викликані впливом металів, а зміни в гуморальній ланці не пов'язані з їх дією. Встановлено, що найбільш істотний вплив металів (ртуті та кадмію) на стан імунного статусу мав місце у дітей 7 - 11 років.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*74*801.1-641 +
Шифр НБУВ: РА328287

Рубрики:

      
4.

Колотницький В.А. 
Імунофізіологічний стан організму птиці у різні вікові періоди та при застосуванні імуномодуляторів: автореф. дис... канд. вет. наук: 03.00.13 / В.А. Колотницький ; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С.З.Гжицького. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Наведено результати комплексного дослідження показників, які характеризують стан природньої резистентності й імунологічної реактивності організму курчат у критичні періоди росту, а також вікові особливості формування мікробіоценозу та ферментних процесів у кишечнику птахів за умов вакцинації та у разі введення імунотропних препаратів. Установлено, що ранні стадії росту курчат супроводжуються вірогідним зниженням рівня імуноглобулінів, факторів імунітету та неспецифічної резистентності організму. У більш пізні вікові пероди (60-та - 120-та доба) функціональна активність імунокомпетентної системи та неспецифічна ланка резистентності організму курчат були такими, як у дорослих однорічних курей. Досліджено особливості становлення видового складу мікроорганізмів у тонких і товстих кишках птахів у критичні вікові періоди. Встановлено, що збільшення кількості мікроорганізмів нормальної та умовно патогенної мікрофлори з віком співпадає з підвищеним вмістом імуноглобулінів і рівнем T- і B-лімфоцитів у сироватці крові курчат. Показано імунотропний вплив метіфену й аскорбінової кислоти на формування імунологічної реактивності й активність неспецифічних факторів захисту організму курчат на ранніх і більш пізніх стадіях постнатального онтогенезу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П68-273.922 + П855.59 імуномодулятори +
Шифр НБУВ: РА365003

Рубрики:

      
5.

Яремко О. В. 
Імунофізіологічний статус організму та інтенсивність розвитку телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду / О. В. Яремко. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження: фізіолого-біохімічні процеси в організмі, імунний статус та показники росту і розвитку телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду.Мета роботи: з'ясувати особливості формування імунофізіологічного статусу, росту та розвитку телят у молочний період вирощування за дії піридоксину гідрохлориду.Методи дослідження: фізіологічні (кількість еритроцитів та їх популяції, кількість лейкоцитів, кількість тромбоцитів, швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ), еритроцитарні індекси); імунологічні (загальна кількість лімфоцитів, кількість Т- і В-лімфоцитів, бактерицидна активність сироватки крові (БАСК), лізоцимна активність сироватки крові (ЛАСК), фагоцитарна активність нейтрофілів (ФАН); біохімічні (вміст загального протеїну, протеїнові фракції, аспартатамінотрансфераза (АсАТ), аланінамінотрансфераза (АлАТ); фізико-хімічні (хімічний склад молозива і молока, вітамін В6); зоотехнічні (інтенсивність росту та розвитку молодняку); економічні (економічна ефективність, рентабельність, чистий прибуток); статистичні (середнє арифметичне (М), його похибка (m) та рівень вірогідності (р≤0,05) за критеріями Стьюдента-Фішера (t).Наукова новизна: Вперше проведено комплексні дослідження особливостей формування фізіологічних, імунологічних показників та метаболічного гомеостазу, що характеризують функціональний стан організму, клітинні та гуморальні фактори природної резистентності, імунологічної реактивності й інтенсивності розвитку телят з першої до 90-ої доби за дії піридоксину гідрохлориду.Встановлено відмінності у механізмах, які забезпечують метаболічний гомеостаз і становлення первинної та вторинної ланки імунного захисту організму телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду. Виявлено залежний від дози вплив піридоксину гідрохлориду на вміст загального протеїну та його фракцій, особливо альбумінів, у сироватці крові телят від народження до 90-ої доби життя. Доведено, що у первинній ланці імунного захисту організму екзогенний піридоксину гідрохлорид забезпечує високу активність гуморальних факторів неспецифічної резистентності на 60- і 90-у доби життя телят, тоді як клітинні фактори проявляли високу активність, починаючи з 21-ої доби досліду.Уперше визначено особливості формування Т- і В-клітинної ланки імунітету за випоювання телятам піридоксину гідрохлориду в критичний період постнатальної адаптації. Доведено, що піридоксину гідрохлорид зумовлює збільшення кількості Т-лімфоцитів на тлі зменшення В-лімфоцитів. Виявлено позитивну динаміку вмісту сироваткового ІgА у 60- і 90-добових телят за впливу піридоксину гідрохлориду.Встановлено, що випоювання телятам піридоксину гідрохлориду з молозивом і молоком підвищує еритроцитопоез та вміст гемоглобіну з 21- до 90-ої доби життя. Зростання кількості еритроцитів відбулося, в основному, за рахунок популяції «молодих» еритроцитів, що сприяло покращенню оксиген-транспортної функції крові у телят цього періоду вирощування та їх фізіологічного стану в цілому.Встановлено, що збільшення маси тіла та вірогідне зростання абсолютних приростів телят залежить від дози піридоксину гідрохлориду та найбільш виражене за дози 3 мг/кг маси тіла з 21- до 90-ої доби життя. Наукову новизну досліджень підтверджено патентами України на корисну модель №№ 25348, 97923. Запропоновано: Піридоксину гідрохлорид використовувати телятам впродовж 60-ти діб постнатального онтогенезу у дозі 3 мг/кг маси тіла. Піридоксину гідрохлорид застосовувати згідно розроблених методичних рекомендацій «Показники гемопоезу у телят молочного періоду вирощування за дії піридоксину гідрохлориду» і згідно деклараційних патентів № 25348 та № 97923. Впроваджено: Наукові розробки впроваджено у тваринницьких господарствах Тернопільської області - ППАФ «Медобори» Тернопільського району та Львівської області - ППАФ «Україна» і ФГ «Богданович КБО» Кам'янка-Бузького району.Отримані дані експериментальних досліджень з застосування піридоксину гідрохлориду телятам молочного періоду вирощування розширюють і поглиблюють наявні відомості про його вплив на фізіологічні, імунологічні та господарські показники, а також можуть бути використані для фізіологічного обґрунтування нових способів ведення молочного скотарства та вдосконалення існуючих технологій годівлі телят на ранніх етапах постнатального розвитку. Одержані результати позитивної дії екзогенного піридоксину гідрохлориду на організм телят вказують на доцільність його використання для покращення їх імунофізіологічного статусу та інтенсивності росту. Економічно обґрунтовано перевагу випоювання телятам 3 мг/кг маси тіла піридоксину гідрохлориду. Матеріали дисертаційної роботи використовуються в освітньому процесі за вивчення дисципліни «Фізіологія сільськогосподарських тварин» та науково-дослідницькій роботі студентів спеціальностей 204 «Технологія виробництва та переробки продукції тваринництва», 212 «Ветеринарна гігієна, санітарія і експертиза» і 211 «Ветеринарна медицина» провідних закладів вищої освіти України.^UObject of research: physiological and biochemical processes in the body, immune status and indicators of growth and development of calves of the dairy period of rearing under the action of pyridoxine hydrochloride.Purpose of the work: to find out the peculiarities of the formation of immunophysiological status, growth and development of calves in the dairy period of rearing under the action of pyridoxine hydrochloride.Research methods: physiological (study of hematological parameters); immunological (determination of the number of lymphocytes, bactericidal and lysozyme activity of blood serum, phagocytic activity of neutrophils); biochemical (determination of protein content and its fractions and enzyme activity); physico-chemical (determination of the chemical composition of colostrum and cow's milk and vitamin B6 in milk and blood); zootechnical (determination of the intensity of growth and development of calves); statistical (determination of average values and their errors, level of probability).Scientific novelty: For the first time a comprehensive study of the formation of physiological and immunological parameters of calves from the 1st to the 90th day under the action of pyridoxine hydrochloride. It provides the activity of humoral factors of nonspecific resistance on the 60th and 90th days of life of calves, and cellular from the 21st day of the experiment.Pyridoxine hydrochloride causes an increase in the number of T-lymphocytes against the background of a decrease in B-lymphocytes. Feeding calves pyridoxine hydrochloride with colostrum and milk increases erythrocytopoiesis and hemoglobin content from the 21st to the 90th day of life.The increase in the number of erythrocytes was mainly due to the population of "young" erythrocytes, which contributed to the improvement of oxygen transport function of blood in calves of this rearing period and their physiological condition in general.The increase in body weight and the probable increase in absolute gains of calves depends on the dose of pyridoxine hydrochloride and is most pronounced at doses of 3 mg / kg body weight from 21 to 90 days of age.Proposed: Comprehensive studies of the formation of immunophysiological status, growth and development of calves in the lactation period under the action of pyridoxine hydrochloride. Pyridoxine hydrochloride is recommended for use in calves for 60 days of postnatal ontogeny at a dose of 3 mg / kg body weight.Implemented: Scientifically substantiated and proven the effectiveness of pyridoxine hydrochloride in dairy calves and implemented in practice in livestock farms of Ternopil region PPAF "Medobory" Ternopil region and Lviv region PPAF "Ukraine" and FE "Bogdanovych KBO".The obtained data of experimental researches on application of pyridoxine hydrochloride to calves of the dairy period of cultivation expand and deepen the available data on its influence on physiological, immunological and economic indicators, and also can be used for physiological substantiation of new ways of conducting dairy cattle breeding and improvement of existing technologies. postnatal development.The main provisions of the dissertation are introduced into the educational process and research work of the departments of Stepan Gzhytskyi National University of Veterinary Medicine and Biotechnologies Lviv, Sumy National Agrarian University, Poltava State Agrarian Academy, Kharkiv State Zooveterinary Academy, Dnipro National Agroeconomic University, Bila Tserkva National Agrarian University, Podilsk State Agrarian Technical University, National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Голобородько К. К. 
Інвазійні молі-строкатки (Lepidoptera, Gracillariidae) України: екологія, масштаби інвазії / К. К. Голобородько. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена з'ясуванню біоекологічних особливостей існування та масштабів впливу на дендрофлору України видів-інвайдерів родини Gracillariidae (Lepidoptera). З'ясовано біологічні особливості видів-інвайдерів цієї родини лускокрилих. Визначено масштаби та спрямованість інвазії п'ятьох видів Gracillariidae на території України. Виявлені особливості заселення різниз екосистем. У роботі показано вплив живлення гусені Gracillariidae на кормові рослини. Гусінь видів-інвайдерів впливає на функціональний стан кормових рослин, що підтверджується змінами у вмісті розчинних білків, активності та ізоферментному складі бензидинової пероксидази протягом їх вегетації. Дослідження динаміки вмісту легкорозчинних білків показало їх зниження за високого рівня ураження гусінню листя. Показником біохімічної адаптації рослин до живлення гусені інвазійних молей-строкаток виявилась перебудова як активності, так й ізозимного профілю пероксидази. Статистично значимі відмінності встановлено для розчинної пероксидази, активність якої підвищувалась у середньому в 2,1 рази за високого ураження гусінню листя кормових рослин. Високий рівень ураження листя фітофагом знайшов своє відображення в зміні ізозимного профілю бензидин-пероксидази. Основною закономірністю за негативного впливу гусені Gracillariidae є суттєве підвищення активності найбільш кислих молекулярних форм цитоплазматичної пероксидази в листі кормових рослин. Отримані результати демонструють активізацію ферментативної антиоксидантної системи захисту рослин на пошкоджуючу дію гусені Gracillariidae, що дозволяє рослині вижити і завершити програму онтогенезу в несприятливих умовах. Найбільш вагомим для захисту клітин від гусені є підвищення активності гваякол-пероксидази, що свідчить про посилення бар'єрних властивостей клітин. Установлено, що гусінь інвазійних Gracillariidae чинить істотний вплив на фотосинтетичний апарат кормових рослин. Цей вплив вдалось чітко визначити методом флуоресценційного аналізу, який був здійснений портативним флуорометром «Флоратест». Живлення гусені C. ohridella спричиняє зниження активності фотосинтетичного апарату A. hippocastanum незалежно від просторового розташування листків у кроні дерева. У листках A. hippocastanum під впливом живлення C. ohridella кількість хлорофілу, що не бере участі у фотосинтетичному переносі енергії на реакційні центри, зростає. І навпаки, протягом розвитку лише однієї генерації C. ohridella спостерігається постійне зниження квантової ефективності ФС ІІ (пригнічення фотосинтетичної активності). Вже на початку розвитку міни (перший вік гусені C. ohridella) на листках освітленої і затіненої частини крони спостерігалось істотне зниження активності та підвищення коефіцієнта плато, що своєю чергою свідчить про інгібування фотофізичних і фотохімічних процесів фотосинтезу та скорочення пулу акцепторів електронів у електрон-транспортному ланцюзі. Такі патологічні зміни зумовлено зниженням вмісту активного хлорофілу (складової пігмент-білкових комплексів ФС ІІ) та його деструкцією. Величини ключових параметрів індукції флуоресценції хлорофілу свідчать про істотне інгібування процесів фотосинтезу та порушення злагодженості реакцій циклу Кальвіна. Наслідком пошкодження фотосинтетичного апарату рослин є зниження вмісту пігментів фотосинтезу, оскільки ці метаболічні перетворення визначаються локальними змінами в структурі і функціях хлоропластів. У результаті наших досліджень не було виявлено залежності між параметрами урбоценозів в яких відбувався розвиток мін інвайдерів та кількістю уражених паразитоїдами личинок. Встановлено лише залежність між кількістю мін інвайдера та ступенем їх ураження паразитоїдами (Hymenoptera). З'ясована відносна стійкість інвазійних Gracillariidae у новому для них середовищі до захворювань. Факт ураження преімагінальних стадій розвитку ентомопатогеном було встановлено лише для Macrosaccus robiniella. Уперше для території України встановлено факт зараження гусені інвайдерів грибом Lecanicillium sp. (Verticillium).^UThe dissertation work is devoted to elucidating the bioecological characteristics of the existence and the influence degree of invasive leaf-mining insect species from Gracillariidae family (Lepidoptera) on dendroflora in Ukraine. Results were obtained for the first time that demonstrate the taxonomic, faunal and zoogeographic structure of the species complex in family of leaf-mining insects (Gracillariidae) in Ukraine. Biological characteristics of invasive insect species within this family of Lepidoptera were clarified. The invasion degree in five Gracillariidae species on the territory of Ukraine has been determined. The scientific work found the effect of Gracillariidae feeding on the forage plants. Caterpillars of invasive species affect the functional state of forage plants, which was confirmed by changes in soluble protein content, activity and isoenzyme composition of benzidine peroxidase during the growing season of these plants. The study of easily soluble protein dynamics showed their decrease when a high-degree leaf damage. An indicator of biochemical adaptation of plants to the diet of caterpillars of invasive leaf miners involves the restructuring of both the activity and the isozyme profile of peroxidase. Statistically significant differences were found for soluble peroxidase which activity increased by average of 2.1 times due to the high-level damage of leaves in forage plant by the caterpillars. High level of leaf damage by the phytophage was reflected in the change in the isozymic profile of benzidine peroxidase. The main pattern of negative effects of Gracillariidae caterpillars involves a significant increase in the activity of the most acidic molecular forms of cytoplasmic peroxidase in the leaves of forage plants. The results obtained demonstrate an activation of enzymatic antioxidant protection system in forage plants due to the damaging effect of Gracillariidae invasive caterpillars, which allows a plant organism to survive and complete the ontogenesis program in adverse conditions. The most significant factor in protecting cells from caterpillar activity involves an increase in the activity of guaiacol peroxidase, which indicates an increase in the cell barrier properties. It was established that the caterpillars of Gracillariidae invasive species effect significantly on the photosynthetic apparatus of forage plants. This effect was clearly determined with the fluorescence technique which was carried out using a portable fluorometer "Floratest". Analysis of the Kautsky curves in damaged and non-damaged leaves allow to state that the feeding of miners from the Gracillariidae family significantly affects the four main parameters of chlorophyll fluorescence intensity (CFI). The studies have shown that CFI technique allows to determine the general condition of plant organism in an express regime by evaluating photosynthesis as the main process in plant life. A range of parasitoids and fungal diseases of preimaginal stages of invasive development has been identified for the first time in Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Циганкова В.А. 
Індукція синтетичними регуляторами росту органогенезу Iin vitro/I і на ранніх етапах онтогенезу рослин: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / В.А. Циганкова ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2003. — 24 с.: рис. — укp.

Появу незвичайного мінорного білка з молекулярною масою ~ 30 кДа (схожого за фізико-хімічними властивостями з поліпептидом глікопротеїну екстенсину) виявлено у клітинах зародкової осі у процесі стимульованого 6-метилтіоурацилом (6-МТУ) проростання насіння квасолі. Наведено дані, що стосуються механізмів фітогормонопосередкованої дії даних регуляторів росту. Встановлено, що стимуляція проростання насіння квасолі 6-метилтіоурацилом призводить до істотного скорочення (у два рази) термінів онтогенезу рослини, а стимуляція N-оксидом лутидину - до прискореного розвитку вегетативних органів без розвитку репродуктивних органів рослини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П049.2 +
Шифр НБУВ: РА324280

Рубрики:

      
8.

Журавель Т.О. 
Інтродукція видів роду IEchinacea/I Moench на південний схід України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Т.О. Журавель ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2005. — 22 с. — укp.

На південному сході України створено колекцію видів роду Echinacea. Вивчено онтогенез, виявлено біологічні особливості таких видів як Echinacea purpurea (L.) Moench, Echinacea pallida (Nutt.) Nutt., Echinacea angustifolia DC. Встановлено строки та тривалість їх вікових станів під час інтродукції у регіон. Вперше вивчено особливості біології цвітіння та плодоношення у трьох видів роду Echinacea за умов південного сходу України, що дозволяє прогнозувати строки дозрівання насіння, насіннєву продуктивність та успішність інтродукції рослин. Вивчено міжвидову та внутрішньовидову мінливість вегетативних та генеративних органів видів роду Echinacea. Вперше проведено порівняння зразків рослин виду E. purpurea, що зростають у різних регіонах України та в США. Вивчено особливості вирощування E. purpurea у складі рослинних угруповань. Вперше вивчено елементний склад та його зміну у процесі онтогенезу E. purpurea. Доведено можливість використання видів роду Echinacea як кормових рослин, вирощених за природно-кліматичних умов південного сходу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39 ехінацея +
Шифр НБУВ: РА340177

Рубрики:

      
9.

Мітіна Л.В. 
Інтродукція селекційних форм IMorus alba/I L. на Південному Сході України: Автореф. дис... канд. біол. наук / Л.В. Мітіна ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2002. — 18 с. — укp.

Проведено комплексний інтродукційний аналіз виду M. alba на південному сході України, встановлено відмінності в онтогенезі та морфогенезі інтродуцентів та рослин з місцевих екотопів. Одержано теоретичні дані з цитологічних, палінологічних, морфологічних та петіолярних досліджень, які можна застосовувати у систематиці та під час вивчення впливу адаптації на протікання процесів онтогенезу та морфогенезу. Розроблено оптимальну технологію вегетативного розмноження шовковиці. Створено колекцію плодової шовковиці на південному сході України. Надано рекомендації з вирощування плодовитої шовковиці. За результатом інтродукційного експерименту виявлено високопродуктивні селекційні форми плодової шовковиці M. alba L., адаптовані до місцевих умов. Відібрано та описано перспективні плодові форми M. alba, на основі яких створено крупноплідні сорти з високими смаковими якостями: Білосніжка, Діна, Машенька.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.9-45(4УКР)
Шифр НБУВ: РА320666 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Бойко Л.І. 
Інтродукція тропічних та субтропічних рослин в умовах захищеного грунту Криворіжжя та їх використання у фітодизайні: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Л.І. Бойко ; Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано таксономічний склад, ботаніко-географічне походження й еколого-морфологічні особливості рослин колекції. Виявлено особливості росту, розвитку та тривалість окремих фенологічних фаз інтродукованих рослин. Досліджено біологічні особливості видів роду Pittosporum. Розглянуто сорфологічну будову та початкові етапи онтогенезу рослин роду Pittosporum. Висвітлено адаптаційний потенціал рослин роду Pittosporum на підставі аналізу морфолого-анатомо-фізіологічних особливостей рослин за умов інтер'єрів різного типу. Запропоновано асортимент тропічних і субтропічних рослин з колекції Криворізького ботанічного саду (КБС) для промислового, виробничого, службового та санаційного типів інтер'єрів Кривбасу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П28-39(4УКР53) + П273(4УКР53) +
Шифр НБУВ: РА369210

Рубрики:

      
11.

Бойко Л.І. 
Інтродукція тропічних та субтропічних рослин в умовах захищеного грунту Криворіжжя та їх використання у фітодизайні: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Л.І. Бойко ; Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано таксономічний склад, ботаніко-географічне походження й еколого-морфологічні особливості рослин колекції. Виявлено особливості росту, розвитку та тривалість окремих фенологічних фаз інтродукованих рослин. Досліджено біологічні особливості видів роду Pittosporum. Розглянуто сорфологічну будову та початкові етапи онтогенезу рослин роду Pittosporum. Висвітлено адаптаційний потенціал рослин роду Pittosporum на підставі аналізу морфолого-анатомо-фізіологічних особливостей рослин за умов інтер'єрів різного типу. Запропоновано асортимент тропічних і субтропічних рослин з колекції Криворізького ботанічного саду (КБС) для промислового, виробничого, службового та санаційного типів інтер'єрів Кривбасу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П28-39(4УКР53) + П273(4УКР53) +
Шифр НБУВ: РА369210

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Войцеховський В.Г. 
Агрегація клітин в онтогенезі спороутворюючих мікроорганізмів: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 03.00.07 / В.Г. Войцеховський ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 36 с.: іл. — укp.

Досліджено міжклітинні взаємодії в процесі розвитку та диференціації споротвірних бактерій роду Bacillus. Виявлено властивість різних видів бацил на певній фазі ровитку періодичної культури утворювати багатоклітинні агрегати, в яких відбувається диференціація клітин. Досліджено електронно-мікроскопічну структуру, міжклітинну взаємодію, іонний склад, полімери поверхневих шарів клітинних стінок, екзогенні розчинні полімери бактеріальних клітин, об'єднаних в агрегати. Встановлено, що агрегація бактерій - закономірний процес, що забезпечує найкращу компетентність для реалізації міжклітинних взаємодій і створює умови для диференціації мікроорганізмів та індукції спорогенезу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.251 +
Шифр НБУВ: РА330102

Рубрики:

      
13.

Григоришин Є. В. 
Агроекологічні аспекти регулювання продуктивності ехінацеї блідої (Echinacea pallida (Nutt.) Nutt.) в умовах Лівобережної України / Є. В. Григоришин. — Б.м., 2021 — укp.

В дисертації вперше установлений характер впливу передпосівної обробки насіння УВЧ-опроміненням, гуматом натрію, наноміксом та їх сумішшю на посівні якості ехінацеї блідої; виділені етапи онтогенезу ехінацеї блідої за особливостями форми листових пластинок; запропоновано динаміку фітомаси ехінацеї протягом року представити як композицію міжсезонної та внутрішньо сезонної компонент; показано, що саме флуктуації температурного режиму є чинником, який впливає на продукційний процес у ехінацеї блідої; виділені рівні інтеграції та інтеграційної структури рослин; виявлено, що застосування стимуляторів проростання насіння здійснює вплив не тільки на швидкість та енергію проростання насіння, але й проявляє себе у динаміці зростання рослин протягом онтогенезу та стимулює розвиток морфометричих ознак, які визначають урожайність цієї культури.^UThe thesis for the first time established the impacts of seed pre-treatment with UHF radiation, Humate, Nanomix and their mixture on the quantitative indicators of Pale purple coneflower germination; Echinacea pale ontogeny stages are marked by features of leaf plates shape; proposed to present Echinacea biomass dynamics during the year as a mixture of off season and in season components; shows that the temperature fluctuations is a factor that affects the production process of Pale purple coneflower; marked the levels of integration and integration structures of plants; showed that the use of stimulants for seed germination has an impact not only on the speed and vigor of seeds, but also manifests itself in the dynamics of growth of plants during ontogenesis and stimulates the development of morphometric parameters that determine the yield of this crop. Supplemented: procedures for quantitative description of the dynamics of plant growth in ontogenesis; degree of plant organism integrity assessment tools.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Іванюра І.О. 
Адаптаційні можливості функціональних систем організму учнів середнього шкільного віку при тривалих фізичних навантаженнях: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.13 / І.О. Іванюра ; Київ. нац ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 36 с. — укp.

Досліджено фізіологічні механізми адаптації організму до тривалих фізичних навантажень в онтогенезі. Одержано показники кількісних динамічних характеристик рівня економічності зовнішнього дихання і серцево-судинної системи учнів середнього шкільного віку за різної тривалості фізичних навантажень. Показано, що у процесі фізичних навантажень підвищуються адаптаційні можливості кардіореспіраторної системи, але до певної фізіологічної межі, вище якої можуть виникнути патологічні зміни. Виділено нормативні зони показників, які відображають динаміку адаптації для різних вікових груп. Розроблено кількісні критерії для прогнозування функціонального стану серцево-судинної та дихальної систем за умов тривалих фізичних навантажень. На підставі аналізу вікової динаміки властивостей основних нервових процесів і деяких психофізіологічних функцій встановлено, що адаптація до тривалих фізичних навантажень супроводжується у дітей і підлітків удосконаленням функціонального стану нервової системи. Доведено, що в обстежених дітей з різним рівнем властивостей функціональної рухливості та сили основних нервових процесів за умов тривалих фізичних навантажень характер і спрямованість онтогенетичних змін вегетативних і психофізіологічних функцій однакові, але ступінь їх різний. Визначено динаміку зв'язків властивостей основних нервових процесів з вегетативними, сенсомоторними та психічними функціями. Адаптація до м'язових навантажень за умов тривалих тренувань забезпечує розвиток властивостей ВНД, які визначають успішність спортивної діяльності учнів середнього шкільного віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р128.94-34 + Ч510.41 + Ч511.52-1
Шифр НБУВ: РА313309 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Глєбова Ю.А. 
Адаптаційна реакція яєчних курей різних генотипів та прогнозування їх природної резистентності в ранньому онтогенезі: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / Ю.А. Глєбова ; УААН. Ін-т розведення і генетики тварин. — с. Чубинське (Київська обл.), 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему адаптації яєчних курей сучасних кросів та наведено оцінку їх адаптаційної реакції у взаємозв'язку "генотип - середовище - яйце - резистентність організму в ранній онтогенез". Розроблено математичні моделі комплексного прогнозування ранньої природної резистентності у яєчних курей, а також виводимості яєць та виводу курчат. Встановлено, що під впливом адаптаційної реакції в яєчних курей знижуються показники яєчної продуктивності, якості яєць, відтворної здатності, збереженості поголів'я, неспецифічної резистентності та зростає напруга в організмі. Виявлено, що у разі схрещування вихідних ліній курей з підвищеною адаптаційною реакцією ефективність гетерозису за несучістю та відтворною здатністю вища, ніж у разі схрещування курей із меншою адаптаційною реакцією. Розроблено методи (математичні моделі) прогнозування природної резистентності в ранньому онтогенезі у комплексі з прогнозуванням виводимості яєць та виводу курчат, що дають можливість до інкубації яєць визначати відтворну здатність яєчних курей, яких утримують за різних умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-31 +
Шифр НБУВ: РА352809

Рубрики:

      
16.

Калініна Н.О. 
Адаптація кукурудзи до умов хлоридного засолення на ранніх етапах онтогенезу: вплив регуляторів росту: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / Н.О. Калініна ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив екзогенних регуляторів 6-БАП, продуктів термофільного метанового бродіння мелясної барди (ПТМБ) та івіну на адаптацію різних сортів і гібридів кукурудзи до умов хлоридного засолення на ранніх етапах онтогенезу. Вперше визначено концентраційні залежності впливу регуляторів росту для сорту Одеська 10 та гібридів одеської селекції ОдМА 310 МВ, Од 480 МВ, Фоліант МВ. Зазначено, що гібриди кукурудзи та сорт Одеська 10 розрізняються за ацидофікуюючою активністю коренів, яка позитивно корелює зі стійкістю. Встановлено, що під впливом хлоридного засолення у коренях кукурудзи зростає активність пероксидази і знижується загальна кількість білка. Вперше досліджено фітогормональний статус клітин кореня кукурудзи за дії хлоридного засолення та під впливом препарату 6-БАП за даних умов. Виявлено, що синтетичний цитокінін 6-БАП сприяє нормалізації фітогормонального статусу паростків у результаті зменшення рівня АБК та ЮК і зростання кількості зеатинів. Встановлено, що попереднє замочування насіння та обробка вегетуючих рослин кукурудзи водними розчинами 6-БАП і ПТМБ та івіна сприяє накопиченню біомаси та покращенню ростових показників паростків, що свідчить про можливість використання регуляторів росту для зменшення негативного впливу засолення. На підставі результатів наукового дослідження теоретично обгрунтовано можливості використання ПТМБ та івіну для підвищення стійкості кукурудзи щодо впливу хлоридного засолення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-275.91 + П212.2-468.5 +
Шифр НБУВ: РА337750

Рубрики:

      
17.

Раздайбедін В.М. 
Адаптація серцево-судинної системи і стан вищої нервової діяльності організму в учнів старшого шкільного віку під впливом тривалих фізичних навантажень: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / В.М. Раздайбедін ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 22 с. — укp.

Проведено дослідження процесу адаптації людського організму до тривалих фізичних навантажень в онтогенезі. Одержано кількісні динамічні характеристики рівня економічності серцево-судинної системи учнів старшого шкільного віку за тривалих фізичних навантажень. Показано позитивний вплив тривалих фізичних тренувань на підвищення адаптаційних можливостей серцево-судинної системи у разі використання м'язових навантажень, адекватних функціональним можливостям підлітка та юнака. На підставі аналізу вікової динаміки властивостей основних нервових процесів встановлено, що процес адаптації до тривалих фізичних навантажень супроводжується в учнів старшого шкільного віку удосконаленням функціонального стану нервової системи. Доведено, що в обстежуваних з різним рівнем розвитку основних нервових процесів за тривалих фізичних навантажень характер та спрямованість онтогенетичних змін вегетативних і психофізіологічних функцій однакові, але ступінь їх різний. Досліджено зв'язок основних нервових процесів з вегетативними та психічними функціями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч510.43 +
Шифр НБУВ: РА345428

Рубрики:

      
18.

Богдановська Н.В. 
Адаптивні можливості серцево-судинної системи дітей шкільного віку та шляхи їх оптимізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Н.В. Богдановська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Одержано нові експериментальні дані щодо особливостей вікової динаміки адаптивних можливостей і функціонального стану серцево-судинної системи організму дітей, підлітків та юнаків. З'ясовано, що процес формування адаптивних можливостей апарату кровообігу в онтогенезі відбувається нерівномірно та характеризується періодами їх відносної стабілізації, інтенсивного розвитку та вираженого зниження. Виявлено, що періоди істотного погіршення компенсаторно-пристосувальних реакцій організму дітей шкільного віку суттєво залежать від їх статевої належності. Встановлено, що для хлопчиків і хлопців несприятливими періодами істотного погіршення адаптивних можливостей і функціонального стану серцево-судинної системи є вікові періоди від 9-ти до 10-ти і від 15-ти до 16-ти років, а у дівчаток і дівчат - від 8-ми до 9-ти, від 11-ти до 12-ти та від 15-ти до 16-ти років відповідно. Експериментально доведено можливість оптимізації компенсаторно-пристосувальних реакцій організму та функціонального стану школярів за допомогою оригінальної програми реабілітаційних заходів аеробної спрямованості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.410-3 +
Шифр НБУВ: РА334184

Рубрики:

      
19.

Стороженко В.О. 
Активність антиоксидантної системи хлоропластів пшениці при водному дефіциті та засоленні грунту: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / В.О. Стороженко ; НАН України. Ін-т фізіології рослин і генетики. — К., 2005. — 18 с.: рис. — укp.

Вивчено особливості реакції хлоропластної супероксиддисмутаз (СОД) ярої пшениці на сольовий стрес залежно від рівня натрійхлоридного засолення поживного середовища та від сортової чутливості до цього стресу. Уперше досліджено вплив довготривалого сольового стресу на динаміку активностей СОД і аскорбатпероксидазою впродовж онтогенезу рослин. Виявлено особливості функціонування антиоксидантної системи хлоропластів за умов комбінованого стресу, зумовленого дією посухи та засолення грунту. Доведено, що за дії посухи на засоленому грунті має місце явище кросадаптації на рівні антиоксидантної системи хлоропластів. Показано, що активність основних антиоксидантних ферментів хлоропластів за дії сольового та водного стресів знаходиться у тісному негативному взаємозв'язку з процесом фотосинтезу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.105-273 +
Шифр НБУВ: РА339944

Рубрики:

      
20.

Фоміна О.В. 
Активність ферментів утилізації ендогенних альдегідів в окисно-відновних реакціях у щурів різного віку при іммобілізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / О.В. Фоміна ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Виявлено, що в процесі онтогенезу у щурів у тканинах внутрішніх органів виникають умови для зміни ефективності функціонування ферментів, які каталізують окисно-відновні шляхи утилізації карбонільних сполук метаболізму, за умов іммобілізаційного стресу. Вони зумовлюють виникнення "напруги" під час відновлення альдегідів в альдегідредуктазній реакції в печінці 1,5-місячних тварин, а також гальмування перетворень альдегідів в окисних і відновних реакціях у печінці та скелетному м'язі старих щурів. Вікове зниження швидкості утилізації ендогенних альдегідів у досліджених тканинах визначає зниження їх стійкості до вільнорадикального ушкодження. У зв'язку з цим важливу роль у підвищенні резистентності організму до дії ушкоджувальних факторів стресу відіграє спрямована регуляція утилізації ендогенних альдегідів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П836.51 + Р252.51 +
Шифр НБУВ: РА342715

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського