Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (211)Книжкові видання та компакт-диски (129)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=П214.39$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Кузьменко А.С. 
Агроекологічні аспекти застосування мікробних препаратів при вирощуванні нагідок лікарських (ICalendula officinalis L./I): Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / А.С. Кузьменко ; УААН. Ін-т агроекології та біотехнології. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Наведено результати дослідження впливу мікробних препаратів азотфіксуючої, фосформобілізуючої, біопротекторної дії та фізіологічно активної речовини на біологічну активність і родючість грунту, посівні якості насіння, динаміку формування загальної фітомаси та вміст суми флавоноїдів - основної діючої речовини, яка визначає господарську якість нагідок лікарських. Встановлено, що інтродуковані у кореневу зону рослин азотфіксуючі та фосформобілізуючі мікроорганізми сприяють покращенню поживного режиму грунту та нагромадженню екологічно безпечних форм макроелементів, необхідних для росту та розвитку нагідок лікарських. Відзначено активний вплив мікроорганізмів у складі біопрепаратів на природне мікробне угруповання ризосфери та суттєве підвищення загальної біологічної активності грунту. Встановлено залежність між зміною поглинальної здатності кореневої системи нагідок лікарських і наявністю в ризосфері певних мікробних угруповань. Доведено опосередкований вплив інтродукованих мікроорганізмів через кореневу систему на біохімічні зміни в рослинному організмі у фази стеблування - цвітіння, зокрема вмісту зелених пігментів - хлорофілів A і B. Відзначено позитивну дію біопрепаратів на покращення росту, загального розвитку рослини та збільшення урожайності на 24,50 - 25,95 %, а якості сировини (суцвіть) на 32,43 - 40,54 %. Обгрунтовано доцільність використання в технології мікробного впливу таких бактеріальних препаратів, як "Діазофіт" і "Поліміксобактерин", встановлено оптимальні дози їх застосування та ефективні методи обробки насіння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39-4 нагідки лікарські +
Шифр НБУВ: РА335520

Рубрики:

      
2.

Радіоза 
Агроекологічні та алелопатичні властивості рослин роду Calendula L.: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Світлана Анатоліївна Радіоза ; Інститут агроекології. — К., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39 нагідки лікарські
Шифр НБУВ: РА362142

Рубрики:

      
3.

Кутько С.П. 
Біологічні особливості шавлії лікарської (IBSalvia officinalis/I L.) у Передгірному Криму: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / С.П. Кутько ; УААН. Нікіт. ботан. сад - Нац. наук. центр. — Ялта, 2005. — 21 с. — укp.

Наведено результати досліджень біоморфологічних, анатомічних, біохімічних особливостей і корисних ознак шавлії лікарської. Вивчено особливості росту та розвитку даної рослини, її насіннєвого розмноження за умов Передгірної зони Криму. Надано стислу ботанічну характеристику вузьколистої, широколистої, білоквіткової та рожевої форм. Оцінено екотипи за комплексом біолого-морфологічних показників. Виділено високопродуктивні генотипи, перспективні для селекції. Визначено масову частку ефірної олії та її компонентний склад у коренях, стеблах, листі, суцвіттях і надземній масі рослини. Установлено динаміку накопичення ефірної олії в онтогенезі, а також кількісну залежність основних компонентів та масової частки ефірної олії від екологічних умов і віку рослин. Вивчено особливості вегетативних і репродуктивних органів у взаємозв'язку з локалізацією ефірної олії. Виявлено її максимальне утворення та накопичення у листі, а саме - до 2,5 %, мінімальне у коренях (до 0,15 % для абсолютно сухої речовини). Визначено основні структурні елементи ефірної олії залежно від умов вирощування рослин та їх вплив на продуктивність. Показано економічну ефективність та перспективи розширеного виробництва сировини шавлії лікарської.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39-2 шавлія лікарська +
Шифр НБУВ: РА341026

Рубрики:

      
4.

Карпов П.А. 
Біологічні особливості Yucca torreyi Shafer.: розмноження рослин і одержання стероїдних глікозидів in situ та in vitro: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.20 / П.А. Карпов ; УААН. Держ. Нікіт. ботан. сад. — Ялта, 2000. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39 юка
Шифр НБУВ: РА309174 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Міщенко О.В. 
Біолого-екологічні особливості ехінацеї пурпурової (Echinacea purpurea (L.) Moench) в умовах Лісостепу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / О.В. Міщенко ; Ін-т агроекол. УААН. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблеми вирощування виду ехінацеї пурпурової (Echinacea purpurea (L.) Moench), екологічні особливості синтезу біологічно активних речовин, а також алелопатичні взаємо- та післядії даного виду за умов Центрального Лісостепу України. Вперше проведено біолого-екологічні дослідження на сортовому матеріалі інтродукованого виду Echinacea purpurea (L.) Moench. Визначено оптимальні моделі формування густоти агроценозу даної рослини залежно від мети використання її сировини. Вперше визначено стійкість зазначеного виду до несприятливих факторів навколишнього середовища. Виявлено підвищення біологічної активності грунту під впливом продуктів мінералізації рослинних решток ехінацеї пурпурової та розкрито можливості її використання як посередника під сільськогосподарські культури. На підставі аналізу вмісту хлорофілів і каротиноїдів, а також суми гідроксикоричних кислот доведено можливість застування як лікарської сировини рослин ехінацеї пурпурової, вирощених за природно-кліматичних умов Лісостепу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39ехінацеяпурпурна +
Шифр НБУВ: РА353400

      
6.

Кишко К.М. 
Біоморфологія IGentiana Asclepiadea/I L. в Закарпатті: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / К.М. Кишко ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39 тирлич
Шифр НБУВ: РА309082 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Філонова Л.Г. 
Введення в культуру in vitro тису ягідного (Taxus baccata L.) і отримання таксол-продукуючих калюсних ліній: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.22 / Л.Г. Філонова ; НАН України. Ін-т клітин. біології і генет. інженерії. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Мета даної роботи - вивчення закономірностей калюсоутворення та продукування протиракового препарату таксолу в культурах клітин тису ягідного (Taxus baccata L.). Вивчено розподіл вмісту таксолу між окремими частинами рослин тису в 15-ти клонах T. baccata і 3-х клонах T. cuspidata. Встановлено міжклональну варіабельність вмісту таксолу в корі стовбура, річних клонах та хвої досліджуваних видів. Найбільший вміст таксолу та найменша його міжклональна варіабельність характерні для кори стовбура. Розроблена методика отримання калюсу з вегетативних бруньок, пиляків, насіння та пагонів T. baccata. Підібраний оптимальний склад поживних середовищ та умови культивування для кожного типу експлантів. Виявлено, що для культури тису баланс співвідношення амонію до нітрату важливіший, ніж загальний вміст неорганічного азоту в середовищі. Гістологічний аналіз клітин тису показав, що найбільша проліферативна активність in vitro характерна для камбію і паренхіми флоеми. Розроблена процедура культивування протопластів T. baccata. Мікроколонії проявляли проліферативну активність протягом перших 7-14 діб. Потім клітинний поділ припинявся, але мікроколонії зберігали життєздатність протягом 2-х тижнів. Аналіз вмісту таксолу в отриманих калюсних лініях T. baccata за допомогою високоефективної рідинної хроматографії - обернений варіант - показав наявність у них речовини в кількостях, що характерні для рослин-донорів. Отримані калюсні лінії T. baccata, що стабільно ростуть і зберігають біосинтетичну активність при тривалому культивуванні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39 тис ягідний

Рубрики:

      
8.

Спірідонова 
Вивчення особливостей геномної мінливості культивованих клітин раувольфії зміїної Rauwolfia serpentina Benth: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / Катерина Василівна Спірідонова ; НАН України; Інститут клітинної біології та генетичної інженерії. — К., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39 раувольфія зміїна
Шифр НБУВ: РА311732

Рубрики:

      
9.

Осип 
Вплив алкалоїдів і тритерпенів чистотілу (Chelidonium majus L.) на проліферативну активність та метаболічні показники клітин in vitro: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Юрій Леонідович Осип ; Інститут біології тварин УААН. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39-272 чистотіл + Р282.113
Шифр НБУВ: РА342335

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Глущенко Л.А. 
Еколого-ценотична та ресурсна характеристика видів роду Thymus L. на території Лівобережного Лісостепу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Л.А. Глущенко ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено еколого-ценотичні, морфологічні, ресурсні та фітохімічні особливості видів роду Thymus L. за умов Лівобережного Лісостепу України. За результатами еколого-ценотичного аналізу шести ресурсно-значущих видів роду визначено головні параметри ценопопуляцій, особливості репродуктивної біології та структури популяцій, виявлено основні екзогенні фактори, що впливають на формування біопродукції та якість сировини. Складено розрахункові таблиці для оцінки урожайності чотирьох видів роду за "коефіцієнтом щільності запасу". Виявлено й оцінено промислові зарості видів роду Thymus L. на території Лівобережного Лісостепу. З'ясовано особливості накопичення ефірної олії сировиною й експериментально встановлено режими невиснажливого використання природних ценопопуляцій трьох видів даного роду, оцінено його перспективність у ландшафтному будівництві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.927.16 Lam*80(4УКР) + П214.39-8(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА339455

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Журавель Т.О. 
Інтродукція видів роду IEchinacea/I Moench на південний схід України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Т.О. Журавель ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2005. — 22 с. — укp.

На південному сході України створено колекцію видів роду Echinacea. Вивчено онтогенез, виявлено біологічні особливості таких видів як Echinacea purpurea (L.) Moench, Echinacea pallida (Nutt.) Nutt., Echinacea angustifolia DC. Встановлено строки та тривалість їх вікових станів під час інтродукції у регіон. Вперше вивчено особливості біології цвітіння та плодоношення у трьох видів роду Echinacea за умов південного сходу України, що дозволяє прогнозувати строки дозрівання насіння, насіннєву продуктивність та успішність інтродукції рослин. Вивчено міжвидову та внутрішньовидову мінливість вегетативних та генеративних органів видів роду Echinacea. Вперше проведено порівняння зразків рослин виду E. purpurea, що зростають у різних регіонах України та в США. Вивчено особливості вирощування E. purpurea у складі рослинних угруповань. Вперше вивчено елементний склад та його зміну у процесі онтогенезу E. purpurea. Доведено можливість використання видів роду Echinacea як кормових рослин, вирощених за природно-кліматичних умов південного сходу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39 ехінацея +
Шифр НБУВ: РА340177

Рубрики:

      
12.

Ломберг М.Л. 
Лікарські макроміцети у поверхневій та глибинній культурі: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.21 / М.Л. Ломберг ; НАН України. Ін-т ботаніки ім. М.Г.Холодного. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено біологічні властивості культур 52-х видів (147-ми штамів) відділу Basidiomycota, відомих своїми лікарськими властивостями. Кількісно охарактеризовано радіальну швидкість росту вегетативного міцелію 49-ти видів (136-ти штамів) грибів і вивчено її залежність від складу агаризованих поживних середовищ і температури інкубації. Визначено життєздатність культур за критичних температур. За результатами дослідження культуральних, морфологічних і молекулярно-біологічних характеристик окремих видів установлено певні маркерні ознаки, важливі для їх ідентифікації та контролю чистоти у культурі, і зокрема у разі вирішення критичних питань таксономії видів Hypsizygus marmoreus та Ganoderma lucidum. Вивчено процес росту грибів на рідких поживних середовищах та встановлено значення кислотності середовища (pH), сприятливі для росту культур Agrocybe aegerita, Grifola flondosa та Hypsizygus marmoreus, охарактеризовано концентрацію та вихід міцеліальної біомаси за субстратом у 33-х штамів 19-ти видів у глибинній культурі, підібрано модифікації синтетичних середовищ з глюкозою та умови одержання фізіологічно-активного рідкого інокулюма для 10-ти практично важливих видів. На підставі порівняльних досліджень, проведених за виробничих умов фірми "Weser-Champignon" (Німеччина), обгрунтовано відбір конкретних штамів, перспективних для біотехнології. Установлено, що для культивування ксилотрофних видів грибів найбільш сприятливим субстратом з відходів рослинництва України є лушпиння соняшникового насіння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39 макроміцети + Е521.56*875 +
Шифр НБУВ: РА340096

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Голубенко 
Морфогенез та особливості вегетативного розмноження видів роду Gentiana L. in vitro: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / Анастасія Володимирівна Голубенко ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.927.11 Gen + П214.39 Тирлич
Шифр НБУВ: РА340200

Рубрики:

      
14.

Завгородній В.М. 
Оптимізація елементів технології вирощування стевії в умовах Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / В.М. Завгородній ; Ін-т цукр. буряків УААН. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Наведено результати досліджень щодо впливу прийомів пінцирування, мульчування грунту чорною поліетиленовою плівкою та формування густоти посадки на ріст, розвиток та продуктивність рослин стевії. Установлено, що пінцирування рослин на початку інтенсивного росту збільшувало частку сухих листків у структурі сухої рослини у порівнянні з іншими строками його проведення у середньому на 4,4 - 5,5 % та з контрольним варіантом - на 8,1 %. З'ясовано, що мульчування чорною поліетиленовою плівкою оптимізує водний, тепловий і поживний режими грунту, підвищує збереженість рослин у середньому на 17 %, вихід сухої маси - 1,5 %, забезпечує підвищення врожайності сухих листків у порівнянні з контролем на 2,67 т/га. Відзначено, що найвищу врожайність сухих листків (5,63 т/га) і збір глікозидів (435 кг/га) одержано за умов варіанту з плівкою та густоти рослин 80 тис. шт./га.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39-4(4УКР) стевія +
Шифр НБУВ: РА341717

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Косян А.М. 
Оптимізація сірчаного живлення часнику (Allium Sativum L.) як спосіб регуляції накопичення фармакологічно активних сполук: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / А.М. Косян ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена вивченню особливостей сірчаного живлення часнику. Отримано нові дані, на основі яких встановлено закономірності синтезу та накопичення алліїну й органічних сульфідів (фармакологічно активних сполук) у цибулинах часнику. Встановлено сортову специфічність часнику у відношенні до підживлення сірчаними добривами, пов'язану с особливостями його морфології. На основі запропонованої гіпотези про можливі шляхи відновлення сірки в рослинному організмі проведено комплексне дослідження впливу ліпоєвої кислоти на фотосинтетичне відновлення сульфат-іонів. Показано, що обробка рослин часнику розчином ліпоєвої кислоти оптимізує засвоєння сірчаних добрив, що сприяє накопиченню алліїну та органічних сульфідів у цибулинах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39 часник

Рубрики:

      
16.

Колосович М.П. 
Особливості біології цвітіння астрагалу шерстистоквіткового (IAstragalus dasyanthus Pall.D) та шоломниці байкальської (IScutellaria baicalensis GeorgiD) і підвищення їх насіннєвої продуктивності в умовах Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.14 / М.П. Колосович ; Ін-т цукр. буряків УААН. — К., 2003. — 21 с.: рис. — укp.

Наведено результати досліджень 1998 - 2001 рр. щодо вивчення особливостей цвітіння, плодоношення, розробки прийомів підвищення насіннєвої продуктивності астрагалу шерстистоквіткового та шоломниці байкальської, особливостей проростання насіння шоломниці байкальської. Встановлено, що період цвітіння астрагалу та шоломниці розтягнутий у часі. Зазначено, що це типові перехреснозапильні культури, які запилюються переважно джмелями. Виявлено, що формування плодів і насіння астрагалу шерстистоквіткового здійснюється протягом 24-х діб з моменту зав'язування. Досліджено, що період повного достигання плодів шоломниці байкальської складає у середньому 27, а насіння - 24 доби. Показано, що насіння даної шоломниці проростає протягом 10-ти діб, але найдружніше - протягом перших п'яти. Розроблено проект тимчасових технічних умов на насіння шоломниці байкальської. Виявлено позитивний вплив регуляторів росту рослин, мікродобрив на підвищення урожайності насіння даних культур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39-37 астрагал + П214.39-37 шоломниця +
Шифр НБУВ: РА325136

Рубрики:

      
17.

Лисак Г.А. 
Перстач прямостоячий (Potentilla erecta (L.) Raeusch.) на Волині (еколого-ценотичні особливості, запаси сировини та способи культивування): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Г.А. Лисак ; Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39 перстач
Шифр НБУВ: РА312874 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Адель Ахмад Халіль Абуюсеф 
Фармакогностичне вивчення листя деяких йорданських (палестинських) сортів винограду культурного: Автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.02 / Адель Ахмад Халіль Абуюсеф ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Вперше проведено фітохімічне дослідження листя винограду культурного сортів Шамі, Бейруті та Дабугі. З листя винограду культурного сорту Дабугі виділено та встановлено будову 20-ти індивідуальних сполук: 4 оксикоричних кислоти, 3 оксикумарина, 11 флавоноїдів, 1 фосфоліпід і 1 стероїд. Вперше розроблено технологію одержання сумарного поліфенольного комплексу з листя винограду культурного сорту Дабугі (умовна назва "Флавініт"), який має противиразкову, протизапальну, анальгетичну та антиоксидантну дії. Вперше проведено кількісне визначення флавоноїдів, оксикоричних кислот, аскорбінової кислоти, дубильних речовин, амінокислот, макро- та мікроелементів у листі винограду даного сорту, а також каротиноїдів, хлорофілів, жирних кислот у ліпофільному екстракті. Вивчено анатомічну будову листя та черешків і встановлено головні діагностичні ознаки сировини. За допомогою гістохімічних реакцій виявлено локалізацію біологічно активних речовин у різних анатомічних структурах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.111 виноград + П214.39 виноград +
Шифр НБУВ: РА323338

Рубрики:

      
19.

Степневська Я.В. 
Фізико-хімічні методи виділення та визначення суми алкалоїдів "чистотілу великого": Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.02 / Я.В. Степневська ; Фіз.-хім. ін-т ім. О.В.Богатського НАН України. — О., 2004. — 17 с. — укp.

Знайдено нові аналітичні форми для гравіметричного, іонометричного та амперометричного визначення суми алкалоїдів чистотілу, індивідуальних берберину та хелідоніну на основі їх важкорозчинних асоціатів з молібденовою кислотою. Встановлено можливість застосування цих асоціатів як електродноактивних речовин селективно оборотних до алкалоїдів. З'ясовано механізм електрохімічного виділення суми алкалоїдів чистотілу з їх кислотних напарів під час електролізу за рахунок підвищення pH у тонкому прикладному шарі та утворення там важкорозчинних основ AlkOH. Розроблено комплекс чутливих, експресних методик визначення суми алкалоїдів у лікарських формах і сумішах методами прямої потенціометрії, електрофорезу, осадової хроматографії та амперометричного титрування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г294 + П214.39-272 чистотіл + Р282.111 чистотіл +
Шифр НБУВ: РА328831

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського