Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (227)Реферативна база даних (801)Книжкові видання та компакт-диски (463)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=НЕЧІТКА$<.>+<.>K=ЛОГІКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 59
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Плахтій М.П. 
Логіка в Україні у другій половині ХІХ - на початку ХХ століття: напрями розвитку: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.06 / М.П. Плахтій ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено історію розвитку логіки в Україні у другій половині XIX - на початку XX ст. Виявлено особливості наукового доробку українських логіків даного періоду. Запропоновано визначення логіки як науки і форм мислення (поняття, судження, умовивіду) у концепціях українських науковців. На підставі проведеного аналізу запропоновано дві підстави для класифікації історії логіки відповідно до територіального розташування (Київської, Харківської, Одеської, західноукраїнської шкіл) та до напрямів, які підтримували логіки: традиційний (Ф.Зеленогорський, М.Лангес, П.Лейкфельд, Т.Мандибур, С.Остроумов, І.Продан, Г.Челпанов, П.Юркевич), психологічний (М.Грот, І.Копач), математичний (С.Балей, Є.Буніцький, Г.Веревський, Ф.Козловський, І.Слепинський, С.Шатуновський), метафізичний (С.Гогоцький, Г.Костельник, П.Ліницький, Й.Міхневич, О.Новицький. Значну увагу приділено новим напрямам, а саме: математичному та психологічному.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю4 г(4Укр)53 +
Шифр НБУВ: РА352107

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Юзва Л.Л. 
Логіка запитань і валідизація соціологічного опитувальника: Автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.02 / Л.Л. Юзва ; НАН України. Ін-т соціології. — К., 2007. — 16 с. — укp.

Запропоновано пояснення явища, як еротетична логіка обумовлює валідну соціологічну інформацію, що одержується шляхом реалізації процедури типу "запитання - відповідь". На базі цього, а також з використанням евристичного потенціалу зазначеної логіки висвітлено бачення логічної природи запитання з урахуванням його нерозривного взаємозв'язку з відповіддю та концепцію запитання. Формалізовано типи помилок формулювання запитання та наведено типологію можливих помилок, виокремлено їх чотири типи. Ряд способів валідизації - граматико-стилістичний аналіз, когнітивний аналіз, логічний аналіз, контент-аналіз з подальшою побудовою матриці випадковостей, методу зіставлення паралельних рядів, аналіз величини невідповіді, аналіз послідовності запитань - апробовані для двох опитувальників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5 в811 + С5 в519 +
Шифр НБУВ: РА348485

Рубрики:

      
3.

Андреєв О.О. 
Логіка і методологія науки в творчості В.І.Вернадського: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.09 / О.О. Андреєв ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 17 с. — укp.

Проаналізовано методологічний доробок В.І.Вернадського та його внесок до філософії науки. Зазначено, що вчений розпочав теоретичні дослідження проблем методології науки за перших кроків самостійної наукової творчості, а також після його видатних науково-філософських узагальнень (проблеми радіогеології, стану простору живої речовини, теорії ноосфери). В.І.Вернадський запропоновував тезу, що істотна риса методології науки XX ст. є її якісна неоднорідність, мозаїчність, що відповідає неоднорідності досліджуваної сучасною наукою реальності. Зауважено, що В.І.Вернадський був попередником соціологічних і епістемологічних концепцій науки, розроблених Р.Мертоном, А.Койре, К.Поппером, Т.Куном, І.Лакатосом, П.Фейєрабендом, які створили сучасний соціально-історичний погляд на наукову творчість та її місце у культурі. У його працях вчений запропонував розглядати розвиток наукового знання як нелінійний. Це визначає парадигматику розвитку постнекласичної науки кінця XX - початку XXI ст. Розглянуто проблему обгрунтування специфіки методології емпіричного й описового природознавства, на чому наполягав В.І.Вернадський.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю4 в017:Ю25 + Ю3(4УКР)6-626 + Ч213(4УКР)6-8 Вернадський +
Шифр НБУВ: РА354532

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Коханенко О.В. 
Логіка і теологія: проблема взаємозв'язку: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.06 / О.В. Коханенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено взаємозв'язок логіки та теології. Виявлено межу та значення застосування методів логіки у разі проведення аналізу теологічної проблематики. Досліджено особливості логічного аналізу класичних аргументів божественного існування (онтологічного, космологічного та теологічного) у межах традиційної та сучасної логік. Запропоновано два підходи до оцінки логіки як методу, який використовується для здійснення аналізу теологічних проблем. Один підхід виявляє домінуюче значення теології над логікою, де теологічні питання знаходяться у межах авторитету релігійних догм. Другий підхід відводить домінуючу роль логіці. У його межах виокремлено два напрямки, один з яких розкриває здатність логіки заперечити положення теології, логічний метод аналізу в межах цього напрямку постає як розкриття суперечностей теологічних проблем, другий напрямок розкриває можливість логіки підтвердити висновки теології. У межах цього напрямку методи логіки розглядаються як такі, що здатні довести істинність положень теології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю4 в2:Э +
Шифр НБУВ: РА360782

Рубрики:

      
5.

Гончаров А.Ю. 
Логіка і теорія аргументації: формальний і неформальний підходи: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.06 / А.Ю. Гончаров ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди, НАН України. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Визначено концептуальний апарат і принципи логічного аналізу аргументації. Обгрунтовано тезу щодо залежності витлумачення логіки як формальної або неформальної від особливостей аналізу логічної форми міркування та відповідно до цього запропоновано два підходи до аналізу аргументації в логіці. В межах формального підходу аргументацію проаналізовано переважно на синтаксичному та семантичному рівнях, а у межах неформального підходу - на прагматичному рівні. В межах формального підходу головними критеріями оцінки аргументації є правильність/неправильність, а у межах неформального підходу - прийнятність аргументів; релевантність аргументів тезу; "вагомість", достатність аргументів для обгрунтування тези. Проаналізовано передумови виникнення формального та неформального підходів у межах традиційної та сучасної логіки. Визначено основні поняття проблемного поля аргументації, встановлено їх взаємозв'язок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю4г(0) + Ю424 +
Шифр НБУВ: РА324411

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Демірська І.О. 
Логіка і філософія: парадигми розвитку (історико-філософський аналіз): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / І.О. Демірська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Здійснено історико-філософський аналіз проблеми взаємозв'язку логіки та філософії, на підставі якого виділено дві основні парадигми щодо вирішення досліджуваної проблеми. Проведено компаративістський аналіз різних концепцій взаємозв'язку логіки та філософії на традиційному та сучасному етапах розвитку логічного знання. Висвітлено можливості та перспективи подальших наукових досліджень проблем взаємозв'язку логіки та філософії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: ЮЗ(0) + Ю4г(0)
Шифр НБУВ: РА315403 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
7.

Козаченко Н. П. 
Логіка перегляду переконань: пізнавальні дії як модальні оператори: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.06 / Н. П. Козаченко ; Ін-т філос. ім. Г.С. Сковороди НАН України. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Запропоновано інтерпретацію пізнавальних дій як модальних операторів, що поєднує результати досліджень в межах обох наявних традицій перегляду знань AGM і DDL, що дає можливість усунути протиріччя між ними та провести побудову динамічної модальної логіки перегляду знань DML. Розглянуто інтерпретацію пізнавальних дій як модальних операторів, що робить можливим розгляд пізнавальної дії в момент її проведення, завдяки чому відкриваються значні можливості для вивчення динаміки перегляду переконань і реалізується ідея динамічної логіки, що була запропонована, але не розроблена в попередніх дослідженнях зміни переконань. Уточнено зміст понять динамічної та статичної формули: динамічні вирази описують сам процес виконання пізнавальної дії, статичні вирази характеризують стан переконань до або після виконання доксастичних дій. Запропоновано можливість використання умовних доксастичних операцій, що реалізують доксастичні зобов'язання суб'єкта. Одержано формалізацію властивостей пізнавальних операцій у рамках DML, що дозволяє відповісти на питання щодо первинності та "чистоти" доксастичних операцій, прояснити роль постулату відновлення, який досі багатьма вченими вважається суперечливим, установити взаємозв'язок між пізнавальними операторами, обгрунтувати визначальну роль розширення в процесі зміни переконань і сформулювати мінімальний набір правил, достатніх для формалізації перегляду переконань у його динамічній інтерпретації. Запропоновано семантичну інтерпретацію доксастичної динамічної логіки на підставі семантики можливих світів Р. Сталнакера, що дозволяє виразити динамічний аспект перетворення переконань. Доведено несуперечливість системи аксіом DML у рамках запропонованої семантики. Уточнено розуміння описів стану й узагальнених описів стану, прояснено їх зв'язок з множинами та базами переконань: узагальнений опис стану є базою переконань і дає можливість урахувати наявність з невизначеним статусом, нескінченність об'єктної мови та можливість наявності суперечливих переконань, нормальний опис стану - це множина переконань, надана базовим світом, над яким проводяться перетворення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю437
Шифр НБУВ: РА377335 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Шенгерій Л.М. 
Логіка та раціональність: аналітика взаємозв'язку: автореф. дис... д-ра філософ. наук : 09.00.06 / Л.М. Шенгерій ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 34 с. — укp.

Досліджено взаємозв'язки логіки та раціональності на традиційному та сучасному етапах розвитку логічного знання. Для виявлення особливостей взаємозв'язків і взаємовпливу докласичної, класичної, некласичної та постнекласичної раціональності з традиційною, класичною та некласичною логікою розроблено логіко-раціональну модель пізнавальних процесів, що включає три складові: формулювання раціональних принципів стандартизації знання у теорії раціональності; формалізацію цих принципів у логіці, результатом якої є система формально-логічних принципів і засобів стандартизації знання; застосування формально-логічних принципів стандартизації знання у будь-яких логічних, філософських і наукових дослідженнях, що здійснюються згідно з раціональною традицією. Показано ефективність застосування розробленої моделі на різних етапах розвитку логічного знання. Виявлено, що сучасна логіка є оптимальним засобом уточнення змісту системи понять некласичної раціональності шляхом побудови їх формальних моделей; реконструкції основих схем раціональності - лінійної, мережевої й ігрової, використання яких дозволяє моделювати ефективну індивідуальну та групову діяльність суб'єктів як ключових елементів некласичної та постнекласичної раціональності; раціоналізації доведень у контексті штучного інтелекту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю225.4 + Ю4 в017:Ю22 + Ю4 г (0) +
Шифр НБУВ: РА368055

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
9.

Федорук Н.М. 
Мораль та суспільний прогрес: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / Н.М. Федорук ; Харк. ун-т повітр. сил. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу існуючих вчень про мораль установлено внутрішні чинники змін моральних норм, а саме: почуття, розум, суспільне благо. Розглянуто етичні школи та відзначено прогрес моральних норм. Запропоновано як критерії прогресу моралі використовувати категорії: кількісне зростання розмаїтості моральних норм, їх узагальнення, поглиблення, удосконалювання змісту. Зауважено, що історична обмеженість вчень про мораль, які мають визначати універсальні норми, а також оночасне співіснування багатьох з них обумовили звернення уваги на середовище, що формує мораль, особливо на її частину, що демонструє матеріальні й духовні можливості людини у зміні навколишньої та власної природи. Зазначено, що ці можливості своєю появою найбільшою мірою зобов'язані суспільному прогресу. Обгрунтовано неминучість виникнення апріорно-постулативного зобов'язання в моралі, виявлено актуальність кантівської концепції моралі. Показано необхідність та можливість з'єднання апріорно-постулативного, який персоніфікує формально-логічний (логіка повинності), й діалектико-матеріалістичного підходів до моралі, який є змістовно-емпіричним аспектом моралі. Відзначено, що зміна потреб - це результат суспільного прогресу, це положення дозволяє доповнити зміст кантівського імперативу: введення ієрархії рівнів емпіричного. Установлено долю моралі на підставі аналізу видів суспільного прогресу у контексті зміни моралі. Запропоновано тезу, що мораль буде прогресувати під впливом суспільного прогресу, з'являться нові норми, що глибше відображають сутнісні потреби людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*328.911 + Ю7,0 +
Шифр НБУВ: РА337983

Рубрики:

      
10.

Клочков І.В. 
Наукова культура у вітчизняній філософії другої половини ХХ століття: автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.05 / І.В. Клочков ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 17 с. — укp.

Доведено, що в українській філософії другої половини XX ст. наукова культура формувалась як комплексно-світоглядне явище, що забезпечувало функціонування науки в духовному та соціальному вимірах людського буття у когнітивних модусах, а саме: "наукова концепція", "наукова картина світу", "науковий метод", "логіка наукового дослідження", "методологія науки", "цілепокладання та ідеали науки". Обгрунтовано, що наукова культура є чинником евристичного оновлення дослідницького апарату науки, формуванням наукової ідеології, методологічної та світоглядної культури дослідника. З'ясовано, що у згідно з тезами, наведеними у дослідженнях українських філософів другої половини XX ст., зокрема, Г.М.Доброва, Г.А.Заїченка, П.В.Копніна, С.Б.Кримського, М.В.Поповича, В.Г.Табачковського, В.І.Шинкарука, наукова культура формувалась у статусі чинника цілісного світорозуміння, що мало відображення в усіх сферах життя суспільства у контексті духовних, аксіологічних і морально-етичних детермінант. Визначено, що у вимірах наукової літератури, що базується на знанні природи та меж наукового пізнання, здійснюється аналіз норм, цінностей, світоглядних орієнтирів науки та ідеалів наукового методу, спрямовуючи розгляд останніх у контексті проблеми розвитку людини. Виявлено, що специфіка дослідження українськими філософами наукової культури грунтувалась на висвітленні питань логіки наукового дослідження, наукового знання, орієнтованих на антропоцентричний ідеал розвитку науки, внутрішні процеси когнітивної творчості людини, її духовне самовизначення. Установлено, що формування норм та ідеалів наукової культури сучасності базується на раціональності науковій, але нею не обмежується та відбувається у широкому просторі ненаукових раціональностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6 + Ю251.084 +
Шифр НБУВ: РА335299

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Алексеєв І.А. 
Нечітка система комбінованого управління технологічним процесом накочування профілів різей: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / І.А. Алексеєв ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2005. — 18 с.: рис. — укp.

Охарактеризовано процес формоутворення профілів різей на межі об'єднання режимів накопичування у незаповнених і заповнених контурах інструменту з метою підвищення та стабілізації величини зовнішнього діаметра та додаткового зміцнення профілю без порушення умов стійкості протікання даного процесу. Запропоновано методику визначення нечітких сумісних оцінок електричного опору зони деформації та координат положення рухомого інструменту, що дозволяє ідентифікувати параметри профілю, що накопичується. З урахуванням ітераційних алгоритмів, методу адаптивної матричної апроксимації добутком ортогональних поліномів функції відгуку бази правил нечіткого регулятора наведено аналітичний опис бази правил і проведено її уточнення відповідно до обраного критерію керування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К623.450.014.12-5-043 +
Шифр НБУВ: РА336562

Рубрики:

      
12.

Михайленко 
Нечітка система управління процесом виробництва клінкера: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / Владислав Сергійович Михайленко ; Одеський національний політехнічний ун-т. — О., 2006. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л455.071-5-05
Шифр НБУВ: РА348518

Рубрики:

      
13.

Сажина А.В. 
Поетика та рецептивно-жанрологічні ресурси рекламного тексту: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / А.В. Сажина ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено поетику реклами як актуальну літературну форму. Логіка дослідження зумовлена станом сучасного літературознавства як цілісної наукової системи, що уникає фактів буття словесної продукції, які не вписуються до класичної моделі художньої літератури як такої. Вивчено питання про конституювання реклами як літературного тексту, генези, історичної еволюції та специфіки даної форми. Проаналізовано рекламу в аспекті її жанрової парадигматики і розглянуто явище у функціональній системі класичних літературних жанрів. У аспекті жанрової конвергенції досліджено взаємодію реклами з жанровими формами словесності: міфом, казкою, байкою, анекдотом, одою, легендою, посланням, загадкою, афоризмом. Зроблено висновок, що реклама є синтетичним (культурно-літературним) текстом, основними ознаками якого є поліваріативність модальної структури, постійна мімікрія жанрової форми і необмежений рецептивний потенціал.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.4 +
Шифр НБУВ: РА352101

Рубрики:

      
14.

Юзба В. О. 
Просторово-секторальна локалізація механізму міжнародної спеціалізації в системі геоекономічних пріоритетів України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.02 / В. О. Юзба ; НАН України, Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано критерії та інструменти оптимізації механізму просторово-секторальної локалізації та відповідної міжнародної спеціалізації України з урахуванням її геоекономічних пріоритетів, тактичних цілей торговельної політики України та системних характеристик. Зазначено параметри системи фінансування інноваційної діяльності з диверсифікованих приватних і державних джерел, із залученням міжнародних ресурсів для проведення науково-технічних робіт і досліджень. Розроблено підходи щодо наслідування внутрішніх і зовнішніх детермінант розвитку та регулювання відкритої економіки. Показано, що до детермінант внутрішніх відносяться пріоритети галузево-секторального, регіонального розвитку, логіка застосування інституційних методів впливу на параметри функціонування відкритих економік, а до детермінант зовнішніх - участь в регіональних і субрегіональних інтеграційних проектах, фактори географічної реструктуризації експортно-імпортних потоків маси товарів, послуг, капіталів, валютно-фінансових ресурсів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У584.30 + У9(4УКР)843
Шифр НБУВ: РА369974 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Молодцов О.В. 
Сітьова парадигма територіального розвитку: сутність, логіка впровадження: автореф. дис... д-ра наук з держ. упр.: 25.00.01 / О.В. Молодцов ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2010. — 36 с. — укp.

Обгрунтовано стратегію інституціональних перетворень, спрямованих на впровадження сітьової парадигми територіального розвитку в Україні. Розкрито теоретико-методологічні засади сітьової взаємодії суб'єктів влади та суспільства, на підставі яких розроблено сітьову модель політико-адміністративного управління регіональними процесами та реалізації державної регіональної політики за умов децентралізованої системи публічно-владних відносин. Встановлено зв'язок сітьової парадигми територіального розвитку з упровадженням у практику публічного управління методологічних настанов постмодерністських концепцій влади та суспільства, глобалізацією й інформатизацією усіх сфер суспільного життя. Розкрито зміст і методологічне значення поняття культурно-економічної регіоналізації у процесі розробки державної регіональної політики. Проведено комплексний аналіз діючої моделі політико-управлінських сітей ЄС, досліджено її зв'язок з новим (європейським) регіоналізмом і сітьовою парадигмою територіального розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)79 + Х819(4УКР)011.2-91 +
Шифр НБУВ: РА370068 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Атік А.А. 
Соціокультурний діалог в умовах глобалізації і мусульманського "ренесансу": автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / А.А. Атік ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2008. — 18 с. — укp.

Розроблено новий аналітичний підхід який дозволив систематизувати існуючі концепції діалогу культур і сформулювати нову оригінальну концепцію соціокультурного діалогу між Заходом і мусульманським Сходом. Доведено, що існують фундаментальні історичні та соціокультурні передумови для діалогу мусульманського Сходу та Заходу, основою мислення яких є спільна логіка структурування предметного світу. Доведено, що єдино можливою альтернативою передбачуваному "зіткненню цивілізацій" може бути лише соціокультурний діалог, заснований на принципах паритетності у відносинах між Заходом і мусульманським Сходом, взаємної культурної емпатії як умови адекватного взаємного сприйняття або сприйняття Іншого та домінанти на Іншому як визнання його пріоритету. Вперше у контектсі відносин між мусульманським Сходом і Заходом виділено й описано дві парадигми взаємного сприйняття: імагінативну (зорієнтовану на формування образу Іншого) і когнітивну (зорієнтовану на раціональне розуміння Іншого). Запропоновано новий підхід до діалогу культур з урахуванням взаємодії даних двох парадигм. Обгрунтовано нові аргументи на користь тези про історичну необхідність діалогу на підставі когнітивної парадигми, що дозволяє позбутися негативних стереотипів взаємного сприйняття. Встановлено, що побудова конструктивного соціокультурного діалогу в Україні здатна запобігти або мінімізувати деструктивні процеси, пов'язані з політичною, соціально-економічною кризою за умов трансформації сучасного українського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.01 + Ю6*671*321 +
Шифр НБУВ: РА357212

Рубрики:

      
17.

Мельніков А.С. 
Соціологічна уява Едварда Тірік'яна: імагінативна логіка конструювання соціологічної теорії: автореф. дис. ... канд. соцiол. наук : 22.00.01 / А.С. Мельніков ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження соціологічної теорії американського соціолога Е. Тірік'яна в аспекті розуміння поняття соціологічної уяви, яке визначено як вид наукової уяви, що полягає у створенні цілісних образів суспільства та системи соціальних відносин, які не є наявними в актуальному сприйнятті. Охарактеризовано складові імагінативної логіки конструювання соціологічної теорії Е. Тірік'яна, визначено сутність і структурний зміст функцій динамічного поглиблення та динамічного розширення його соціологічної уяви, розглянуто кінцеві результати діяльності цих функцій, якими є нове соціологічне знання (екзистенціальна соціологія, соціологія езотеричної культури, теорія неомодернізації). Перспективами подальшого вивчення проблеми визначено концептуалізацію та застосування поняття соціологічної уяви як історико-соціологічного методу досліджень імагінативної логіки на різних рівнях історії соціології. Потенціал використання концепції соціологічної уяви інтерпретовано як спосіб розвитку досліджень сутності соціологічного знанння, а також як теоретичну основу для створення інноваційної моделі навчання студентів соціологічних спеціальностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5 г(7СПО)
Шифр НБУВ: РА372443 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Чуловський Б.С. 
Фрідріх Гельдерлін як особистість і митець: особливості рецепції в Україні: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Б.С. Чуловський ; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2002. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу листів, теоретичних праць і ранніх художніх творів простежено процес естетичного самоусвідомлення Ф.Гельдерліна у зв'язку з формуванням його особистості як митця-філософа. Зібрано й проаналізовано україномовні переклади його поезії, які з'являлися в світі за різних соціокультурних умов (І.Франко, С.Гординський, В.Мисик, М.Орест (Зеров), І.Качуровський, В.Коптілов, П.Тимочко, М.Бажан). Докладно розглянуто історико-літературні інтерпретації спадщини Гельдерліна (в оригіналах, російських та українських перекладах), здійснені А.Луначарським, Я.Голосовкером, Н.Берковським, К.Протасовою, О.Дейчем, Д.Наливайком, В.Микушевичем. Основні оцінки, критерії російських та українських учених співвідносяться з концептами німецького гельдерлінознавства, а логіка літературної концепції творчості письменника-філософа відтворюється з урахуванням зміни й динаміки літературно-мистецьких напрямів від романтизму до модернізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4Гер)-4 Гельдерлін К.Ф. 418.3 + Ш407
Шифр НБУВ: РА318123 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
  

      
19.

Кохан Я.О. 
Часова логіка: семантика тривалості: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.06 / Я.О. Кохан ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2004. — 19 с. — укp.

З використанням теоретико-істиннісного підходу досліджено основні принципи часової логіки. Вирішено наукову задачу редукції часових понять до фундаментальних логічних. До термінологічного апарату пропозиційної логіки додано єдине поняття чистої обмеженої спрямованої тривалості. Часову компоненту висловлювань і міркувань визначено як елемент їх структури, а не змісту. Запропоновано тлумачення часової логіки як специфікованого фрагмента класичної. На основі стандартної семантики трикутника Фреге створено оригінальну кореспондентну семантику з категорією логічної можливості, на базі якої побудовано теорію істиннісних функцій. Розроблено теоретичні засади часо-логічної концепції шляхом формування систем часо-логічних істиннісних зв'язок, що поєднують логічний зміст з часовими відношеннями. Вперше проведено розрізнення внутрішніх і зовнішніх часових логік. Для зовнішньої знайдено алгоритм розв'язання, а для внутрішніх збудовано дві повні системи зв'язок. Доведено комбінаторну теорему про кількість логічних можливостей на обмежених контекстах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю41 + Ю212.132 +
Шифр НБУВ: РА334142

Рубрики:
 Час 

      
20.

Кобилін І. О. 
Нечітка кластеризація часових рядів в інтелектуальному аналізі потоків даних / І. О. Кобилін. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі розв'язана нова актуальна задача нечіткої кластеризації часових рядів в інтелектуальному аналізі потоків даних. Об'єкт дослідження – процес інтелектуального аналізу потоку даних у формі часових рядів. Запропоновано метод нечіткої кластеризації, який ефективно працює за умов перетину класів, не схильний до ефекту концентрації норм та працює в онлайн режимі з асинхронними нерівномірно квантованими часовими рядами за рахунок використання спеціальної цільової функції. Запропоновано послідовний онлайн метод кластеризації багатовимірних часових рядів, що базується на апараті гібридних систем обчислювального інтелекту, який дозволив вирішувати задачу кластеризації даних, які послідовно надходять на обробку з нерівномірними тактами квантування. Розроблено метод адаптивної імовірнісної та можливісної кластеризації, що базується на метриці спеціального вигляду, в основі якої лежить аналіз тангенсів кутів нахилу часового ряду, що дозволило спростити чисельну реалізацію методу та вирішувати задачу кластеризації нерівномірно квантованих часових рядів. Запропоновано модель робастної адаптивної ідентифікації нестаціонарних часових рядів у онлайн режимі надходження потоку даних, яка характеризуються простотою обчислювальної реалізації і стійкістю до аномальних викидів. Розроблені методи було програмно реалізовано та використано для ряду практичних впроваджень – зокрема у задачах моніторингу медичних даних в онлайн режимі.^UIn dissertation work the new actual task of unclear clusterization of sentinel rows is untied in the intellectual analysis of streams given. The object of study is the process of intelligently analyzing the flow of data in the form of time series. A fuzzy clustering method is proposed that works effectively under conditions of intersection of classes that are not subject to the effect of concentration of norms and works online with asynchronous non-uniformly quantized time series through the use of a special objective function. A sequential online clustering method for multidimensional time series is proposed, based on the apparatus of hybrid systems of computational intelligence, which made it possible to solve the problem of clustering data that are sequentially received for processing with non-uniform quantization cycles. An adaptive probabilistic and probabilistic clustering method was developed based on a special type metric based on the analysis of the tangents of the slopes of the time series, which made it possible to simplify the numerical implementation of the procedure and solve the clustering problem for unevenly quantized time series. Model of robust adaptive identification of non-stationary time series in online flow of data flow шіare presented, which are characterized by simplicity of computational implementation and resistance to anomalous emissions. The worked out methods were programmatic realized and used for the row of practical introductions – in particular in the tasks of monitoring of medical data in on-line mode.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського