Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (99)Книжкові видання та компакт-диски (20)
Пошуковий запит: (<.>K=ЗРУБ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Кацуляк Ю.Д. 
Відтворення дубових лісів у Передкарпатті: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.01 / Ю.Д. Кацуляк ; Укр. НДІ ліс. госп-ва та агролісомеліорації ім. Г.М.Висоцького. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Вперше для умов Передкарпаття визначено частку дуба у складі деревостанів 22-х типів лісу 6-ти субформацій дуба звичайного та 8-ми типів лісу у двох субформаціях дуба скельного, які ростуть у суборах, судібровах, дібровах та в інших 52-х типах лісу. Досліджено сучасний стан дубових лісів регіону, наведено оцінку їх генетичних ресурсів, вивчено особливості та запропоновано шляхи оптимізації процесів природного та штучного поновлення на зрубах і під наметом лісу. Виявлено, що мережа генетичних резерватів дубів звичайного та скельного загальною площею 776,7 га є достатньою в усіх лісонасінних районах, окрім Івано-Франківської області. Критичний стан лісівничо-таксаційно-селекційних показників виявлено лише в 10 % ЛГР, а в 10 % він є незадовільним. Науково обгрунтовано шляхи розширення площ дубових лісів. Виявлено, що культивування інтродукованих і місцевих швидкорослих порід (модрин європейської та японської, псевдотсуги тисолистої, ясена звичайного, а також ялини звичайної) є одним з найбільш ефективних шляхів підвищення продуктивності дубових лісів у Передкарпатті. Обгрунтовано доцільність використання дворічних лісових дичок дуба звичайного з-під намету зріджених деревостанів та ефективність люпину багаторічного для догляду за лісовими культурами дуба. Наведено рекомендації щодо удосконалення лісовідновлення в дубових лісах Карпат.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.11-441 + П342.51 +
Шифр НБУВ: РА350807

Рубрики:

      
2.

Олійник В.С. 
Водоохоронно-захисна роль гірських лісів Українських Карпат, її антропогенні зміни та шляхи оптимізації: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.03 / В.С. Олійник ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2008. — 40 с. — укp.

Зроблено кількісне оцінювання водоохоронно-захисної ролі букових та ялинових гірських лісів, досліджено її зміни під впливом антропогенного зниження лісистості, проведення рубок головного користування та наступного розвитку нового покоління лісу. Наукове дослідження проведено на однорідних ділянках гірських схилів (насадження, зруби), водозборах гірських потоків і басейнах рік. Виявлено відмінності у процесі регулювання вологи системою насадження - грунт у букових та ялинових лісах. Встановлено висотно-типологічні закономірності формування схилового стоку води. Одержано дані про зміну гідрологічного режиму елементарного водозбору під впливом добровільно-вибіркової рубки та зниження його лісопокритої площі суцільними рубками з 94 до 58 %. Проаналізовано динаміку стоку води в результаті розвитку молодняків. З'ясовано, що відновлення водного режиму тривале та неоднакове за різних лісорослинних умов. Встановлено роль лісового покриву в покращанні внутрішньорічного режиму стоку, виявлено його погіршення під впливом антропогенної трансформації лісових угідь у польові. Оцінено стокорегулювальну та грунтозахисну роль лісу під час випадання катастрофічних опадів. Досліджено особливості формування лісоексплуатаційної ерозії грунтів. Запропоновано шляхи оптимізації водоохоронно-захисних властивостей гірських лісів, що включають регіональні та місцеві диференційні заходи для басейнів рік, водозборів потоків та однорідних ділянок схилів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П347(4УКР3) + П342.5(4УКР3) + Е50*801.4(4УКР3) +
Шифр НБУВ: РА360125

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Кікі М.С. 
Вплив способів створення та режимів вирощування культур сосни на їх ріст і зміну едафічних умов в Ізюмському пристеповому бору: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / М.С. Кікі ; Укр. НДІ ліс. госп-ва та агролісомеліорації ім. Г.М.Висоцького. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Вивчено зміни у грунті під впливом інтенсивної агротехніки, що застосовувались під час створення та вирощування культур сосни в Ізюмському пристеповому бору (Харківська область, межа північного степу та лісостепу). Досліджено культури за різної густоти садіння, строків та інтенсивності доглядових рубань у молодняка. З'ясовано, що після розкорчування зрубів, суцільної оранки та механізованого догляду менше руйнується грунт та скоріше відбувається його відновлення за умов вузькорядного садження культур з міжряддям 1,5 м, ніж за широкорядного - 2,5 - 3 м. Ріст і запас деревини в культурах віком до 20-ти років є кращими у разі широких рядів вирощування. Установлено, що у культурах з густотою садіння від 1,3 до 10 тис./га показники росту середніх дерев збільшуються зі зменшенням густоти. На підставі досліджень рубань у соснових молодняках зроблено висновки щодо можливості під час проведення освітлень застосовувати механічне (неселективне) вирубування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.1-4 +
Шифр НБУВ: РА327387

Рубрики:

      
4.

Куриляк В.М. 
Динамічні тенденції формування букових лісів Прикарпаття: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / В.М. Куриляк ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено сучасний стан, умови відтворення, будову, особливості росту та продуктивності, а також господарське використання букових деревостанів Прикарпаття у переважаючих типах лісу. На підставі архівних лісоінвентаризаційних матеріалів проведено ретроспективний аналіз динамічних змін структури букових лісів (БЛ) за останні 50 років. Встановлено, що внаслідок господарської діяльності відбулись істотні зміни у структурі БЛ, які призвели до значного зниження їх продуктивності. Встановлено періодичність плодоношення бука. Розглянуто чисельність і висотно-вікову структуру природного поновлення та підросту бука під материнським наметом і на зрубах, охарактеризовано вплив основних екологічних факторів на їх збереження та ріст. Висвітлено особливості морфологічної будови, росту та продуктивності бучинників і побудовано таблиці ходу росту чистих і мішаних букових деревостанів за переважаючими типами лісу. Наведено рекомендації щодо покращання стану лісів, відновлення корінних деревостанів переважно природним шляхом, вдосконалення нормативів інвентаризації, а також організації та ведення лісового господарства у БЛ регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.12-4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА353293

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Жук А.В. 
Екологічна концепція відновлення біогеоценозів на зрубах букових лісів Північної Буковини: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / А.В. Жук ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 22 с. — укp.

Комплексно оцінено відновну динаміку біогеоценозів на зрубах букових лісів східно-північної межі ареалу F. sylvatica L. на ініціальних стадіях сукцесії. Розроблено алгоритм-схеми ієрархічного різницевого аналізу біогеоценотичного різноманіття й екологічного оцінювання екотопів зрубів букових лісів Північної Буковини. Запропоновано оригінальні методичні підходи до визначення абіотичного різноманіття біогеоценозів і обчислення конкурентної напруженості у фітоценозах. Оцінено видове, таксономічне та структурне різноманіття, складності угруповань, а також різноманіття абіотичних факторів. Надано екологічну оцінку толерантності рослин і рослинних угруповань до дії екологічних чинників. Рослинні угруповання ординовано в екологічному просторі. Проаналізовано взаємозв'язок екологічних факторів, що сукупно впливають на рослинний покрив зрубів букових лісів і оцінено їх значущість. Проаналізовано динаміку видового складу рослинного покриву зрубів і конкурентну структуру досліджених фітоценозів. Виявлено функціональні групи фітоценозів зрубів букових лісів у контексті відновних динамічних процесів. Здійснено прогноз потенційної флори зрубів букових лісів Північної Буковини за розробленою комп'ютерною програмою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.12-441 +
Шифр НБУВ: РА358076

Рубрики:

      
6.

Татаринов С.Й. 
Історія гірничої справи, металургії та металообробки доби бронзи Східної України: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.Й. Татаринов ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 23 с. — укp.

Проведено археологічне дослідження пам'яток доби бронзи Східної України. Виділено Бахмутські мідні копальні та розташовані поряд чітко датовані стоянки гірників-металургів зрубної культури. Вперше у Східній Європі досліджено різні типи мідеплавильних печей, виявлено й охарактеризовано гірничі та металообробні знаряддя праці, зливки, вироби з металу, ливарні форми. Встановлено існування у Донбасі у XV - XI ст. до н.е. центру металургії та металообробки. Встановлено господарський зв'язок мідних копалень з довготривалими спеціалізованими та звичайними поселеннями зрубної культурно-історичної спільноти на Сіверському Донці та у Подонні. Визначено клановий характер гірничої справи, металургії та металообробки. Виділено ареали розповсюдження металу Донецького гірничо-металургійного центру у Північному Приазов'ї та доведено існування мінової торгівлі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР5)26-24 + Т4(237УКР)26 +
Шифр НБУВ: РА346281

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Отрощенко В.В. 
Історія племен зрубної спільності: Автореф. дис... д-ра іст. наук : 07.00.04 / В.В. Отрощенко ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2002. — 33 с. — укp.

З використанням результатів дослідження 7624 поховань розроблено концепцію походженння, розвитку та зникнення культур зрубної спільності, (XVII - XII ст. до н. е.). На підставі наявних даних про поховальні ритуали в ареалі зрубної спільності виділено дві археологічні культури - покровську зрубну та бережнівсько-маївську зрубну. Генезу культур зрубної спільності розглянуто в контексті пом'яток передзрубного обрію, пов'язаних своїм походженням з Південноуральським осередком культурогенези. Обгрунтовано дві лінії розвитку культур зрубної спільності та двохетапну періодизацію кожної з них. Порушено питання етнічної належності та позначено історичні долі носіїв культур зрубної спільності, ймовірні напрямки та шляхи міграції цих праіранських племен, їх роль у формуванні культур іраномовних кіммерійців, скіфів, савроматів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(2)263.120.1
Шифр НБУВ: РА318756 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Бондар А.О. 
Лісівничі основи формування високопродуктивних насаджень у дібровах Поділля: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.03 / А.О. Бондар ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 36 с. — укp.

На підставі теоретичних узагальнень і репрезентативної експериментальної перевірки виявлено нові біологічні та екологічні властивості дуба звичайного, берези лікувальної (Sorbus torminalis (L.) Crantz.), черешні (Cerasus avium (L.) Moench) та груші (Pyrus communis (L.)) звичайних, а також інших деревних рослин. Вперше вивчено інтенсивність розростання трав'яних рослин на зрубах та у часткових культурах і їх значення у процесі природного поновлення деревних рослин у свіжих дібровах. Виявлено вплив ширини міжрядь на розмір крони, загальну масу гілок, листя та запас стовбурової деревини. Встановлено взаємозв'язок розмірів крони з приростом дерев дуба за діаметром. З'ясовано вплив ширини міжрядь на об'єм заболонної деревини та її вологість, а також вологе насичення грунту та зосередження дрібного коріння за шарами земляного покриву у вертикальній площині. На основі стаціонарних досліджень обгрунтовано значення інтенсивності доглядових рубань у часкових культурах на підвищення продуктивності насаджень, вихід і вартість сортиментів. Доведено, що за умови ширини міжрядь два - три метри у часткових культурах дуба звичайного формується найвищий запас стовбурної деревини, вихід сортиментів та їх вартість. На базі використання електрофізіологічних параметрів (імпедансу, поляризаційної ємності та біоелектричних потенціалів) вперше встановлено залежність життєвої здатності дуба звичайного від інтенсивності проведення доглядових рубань і ширини міжрядь у часткових культурах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.11-4(4УКР3) +
Шифр НБУВ: РА334868

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Кичилюк О.В. 
Лісівничі особливості вирощування культур сосни звичайної в умовах Волинського Полісся: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.01 / О.В. Кичилюк ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Проаналізовано вплив різних режимів осушення, а також процесів вторинного заболочення земель, на дерева та насадження сосни звичайної різного віку, які ростуть на заболочених землях, що інтенсивно осушувались у 1970-х рр. Установлено, що позитивний вплив регульованого осушення на дерева та насадження сосни звичайної, які ростуть на заболочених землях, зберігається навіть після повторного підняття рівня грунтових вод. Виявлено, що у борах коренезаселеність генетичних горизонтів фізіологічно активним корінням не поступово спадає від гумусового горизонту до материнської породи, а різко зменшується в елювіальному горизонті. У наступному, ілювіальному, вона знову зростає, спадаючи у материнській породі. Це пояснюється значно інтенсивнішим вимиванням хімічних елементів та гумусу за борових умов, яке спричинене надмірною кількістю опадів, характерною для Волинського Полісся, за поєднання зі слабким розвитком надгрунтового трав'яного покриву та малої потужності лісової підстилки за борових умов. Експериментальним шляхом установлено способи та строки введення грунтополіпшуючих кущових порід під намет соснових насаджень Волинського Полісся, а також віковий оптимум деревостанів, під намет яких доцільно вводити ці породи. За результатами дослідження покаано, що на зрубах давністю до року за умов сухих, свіжих і вологих борів, за відсутності задерніння та непорушеної лісової підстилки можна створювати лісові культури без попереднього обробітку грунту садінням сіянців вручну.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.131-4 +
Шифр НБУВ: РА351219

Рубрики:

      
10.

Ковалевський С.Б. 
Лісівничо-екологічна роль трав'яного покриву в культурах сосни звичайної Східного Полісся: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.01 / С.Б. Ковалевський ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2003. — 33 с.: рис. — укp.

Виявлено інтенсивність поселення та розвитку трав'яних рослин у культурах сосни різного віку та складу за умов свіжих борів і суборів. Визначено вплив трав'яного покриву на ріст штучних насаджень сосни, вологість і фізико-хімічні властивості підстилки та грунту, мікроклімат, а також розповсюдження в них безхребетних. Вивчено транспіраційні витрати вологи різними видами трав і деревами сосни, вплив зімкнутості крон насаджень і розвитку трав'яного покриву на інтенсивність транспірації, фотосинтезу, дихання сосни, вміст пігментів у хвої. Вивчено особливості біохімічного взаємовпливу між деревними і трав'яними видами в штучних насадженнях. Досліджено розповсюдження коренів сосни та трав у культурах різного віку та різній зімкнутості крон, виявлено вплив трав'яного покриву на природне поновлення сосни за умов свіжого субору. Уперше встановлено сукцесійний розвиток трав'яних рослин за весь період вирощування насаджень - від їх створення до рубань головного користування та зрубах. Показано, що зростання трав'яних рослин у культурах впливає на продуктивність соснових насаджень і вихід ділових сортиментів, особливо за умов інтенсивного зрідження деревостанів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.1-4 + П342.535 +
Шифр НБУВ: РА325530

Рубрики:

      
11.

Куштан Д.П. 
Населення південної частини Лісостепового Подніпров'я за доби пізньої бронзи: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / Д.П. Куштан ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Систематизовано інформацію про всі відомі пам'ятки археології доби пізньої бронзи регіону півдня Лісостепового Подніпров'я: поселення, курганні та грунтові могильники, скарби та випадкові знахідки металевих виробів і ливарних форм. Дана територія протягом всього періоду знаходилась у контактній зоні трьох культурно-історичних спільнот: зрубної, тшинецько-комарівської та Ноа - Сабатинівки - Кослодженя, які відповідали трьом великим етнокультурним утворенням Євразії. Оскільки більшість пам'яток має полікультурний характер, запропоновано періодизацію, яка базується на виділенні трьох блоків синхронних культур: багатоваликово-ранньозрубного (XVIII і XIV ст. до н.е.), зрубно-сабатинівського (XV - XIII ст. до н.е.), білогрудівсько-білозерського (XII і X ст. до н.е.). З використанням археологічного матеріалу висвітлено еволюцію культурного комплексу населення (матеріальної культури, житлобудування, поховального обряду). З'ясовано основні напрямки зовнішньо-культурних зв'язків. Здійснено реконструкцію господарства та певних сторін духовного життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т4(45УКР)25 +
Шифр НБУВ: РА356564

Рубрики:

      
12.

Стовбчатий М.М. 
Особливості створення лісових культур у дібровах Придністров'я: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.01 / М.М. Стовбчатий ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано способи створення лісових культур для вирощування високопродуктивних лісових насаджень (з перевагою у складі дуба звичайного) на суцільних зрубах. Запропоновано технологію реконструкції незадовільних за складом і станом насаджень. Узагальнено вітчизняний досвід лісовідновлення та реконструкції лісових насаджень у дуже сухих та сухих дібровах. Розроблено екологічно доцільну та економічно обгрунтовану технологію лісовідновлення та реконструкції незадовільних за станом і складом насаджень, що найменшою мірою порушує лісове середовище на базі використання елементів природного поновлення, зокрема, супутніх порід та кущів, характерних для корінних типів фітоценозів. Встановлено, що впровадження запропонованої технології сприяє створенню високопродуктивних насаджень і забезпечує збереження природоохоронних функцій лісових територій і біорізноманіття. Наведено рекомендації щодо покращання процесу лісовідновлення на суцільних зрубах та реконструкції незадовільних насаджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.11-4(4МОЛ5) +
Шифр НБУВ: РА353907

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Бойчук В. В. 
Первісний синкретизм в генезі стародавніх культур Північного Причорномор'я: автореф. дис. ... канд. культурології : 26.00.01 / В. В. Бойчук ; МОНМС України, Крим. ун-т культури, мистец. і туризму. — Сімф., 2011. — 20 с. — укp.

Виявлено ознаки естетико-сакрального структурного комплексу джерел ямної, катакомбної, бабинської, зрубної, білозерської, скіфської, сарматської, гунської архіологічних культур як об'єкт дослідження основи моделей культур Північного Причорномор'я епох енеоліту, бронзи та раннього заліза. Визначено критерій наявності естетико-сакрального комплексу як методичну основу аналізу структури культуротворчого феномену первісного синкретизму європейських культур доби каменю. Досліджено естетико-сакральні риси культуротворення європейських спільнот як первинний структуруючий стрижень феномену первісного синкретизму. Розроблено схему естетико-сакрального механізму (етапи "дообразу", "праобразу", "образу") як фактор культуротворчого втілення первісного синкретизму європейських культур епох верхнього палеоліту. Проаналізовано динаміку дієвості естетико-сакрального культуротворчого механізму в процесах соціокультурної інтеграції європейських спільнот епохи мезоліту. Досліджено генезу становлення моделі культур спільнот Північного Причорномор'я епох неоліту, енеоліту, бронзи на основі трансформації "ідеальних типів" як продукту функціонування естетико-сакрального культуротворчого механізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)0-7 + Ч111.151
Шифр НБУВ: РА385203 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Лукащук Г.Б. 
Початкові стадії вторинних сукцесій у лісових природних комплексах Горган: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / Г.Б. Лукащук ; Нац. лісотехн. ун-т України. — Л., 2009. — 17 с. — укp.

Досліджено й узагальнено ландшафтно-екологічні особливості зрубів Горган. Розглянуто особливості зміни рослинності за різних ландшафтно-едафічних умов. З'ясовано, що формування, ріст і розвиток молодого покоління лісу визначається еколого-біологічними особливостями впливу особин деревних порід, їх специфічної взаємодії з трав'янисто-чагарниковим покривом, яке виконує важливу функцію природного добору найстійкіших і найбільш конкурентоспроможних молодих особин деревних видів. Природне відновлення лісового рослинного покриву описано як вторинну сукцесію, представлену серією послідовних стадій перехідних рослинних угруповань. Перехідні рослинні угруповання на різних стадіях відрізняються за структурою біоморф, видовим складом і ценотичною асоційованістю. Виявлено, що формування рослинності зрубів має суттєві ідафічні особливості, які, зокрема, залежать від характеру геологічного субстрату. Зазначено, що результати проведеного дослідження можна використовувати як методичну основу для прогнозування напрямів формування дифузної трав'янисто-чагарникової рослинності та майбутніх молодих деревостанів на зрубах, а також обгрунтування доцільності лісогосподарських заходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П344(4УКР3) +
Шифр НБУВ: РА363557

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Левченко В.В. 
Природне насіннєве лісопоновлення у свіжих дібровах північної частини Правобережного Лісостепу: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / В.В. Левченко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Розглянуто пиродно-історичні умови північної частини Правобережного Лісостепу. Проаналізовано розподіл вкритих лісом земель державних підприємств Київського обласного управління лісового господарства за групами деревних порід, типами лісорослинних умов, класами бонітету та повнотою основних лісотвірних деревних порід. Визначено лісівничі особливості головних і супутніх деревних порід у молодих дібровах північної частини Правобережного Лісостепу. Встановлено переваги природного насіннєвого поновлення лісу над іншими способами його відтворення. Наведено оцінку очікуваного урожаю жолудів дуба звичайного за останні 16 років (1987 - 2002 рр.). Уточнено особливості впливу окремих кліматичних показників (наявності пізньовесняних заморозків та посушливої другої половини літа, кількості опадів, середньої температури повітря) вегетаційного періоду на плодоношення та обсяги заготівлі жолудів дуба звичайного. Встановлено періодичність, кількість і якість плодоношення дуба. Проаналізовано якість насіння супутніх дубу звичайному деревних порід. Виявлено чинники, які впливають на проростання насіння, появу, адаптацію та виживання сходів, розвиток самосіву та підросту головних і супутніх деревних порід. Визначено головні параметри лісової підстилки та опаду під наметом дубових насаджень. Проведено оцінку та уточнено вплив різних груп трав'яного покриву на збереження сходів і виживання самосіву під наметом дубових насаджень і на зрубах. Вивчено освітленість і встановлено її вплив на кількість і якість підросту під наметом пристиглих, стиглих і перестиглих дубових насаджень. Здійснено комплексну оцінку природного насіннєвого поновлення головних і супутніх деревних порід під наметом дубових насаджень і на зрубах. Вивчено вікову динаміку чисельності та збереженості підросту основних і супутніх деревних порід під наметом материнських насаджень і на зрубах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П346.45(4УКР) + П346.45(4УКР) + П346.45(4УКР)
Шифр НБУВ: РА342608

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Вітер Р.М. 
Сучасний стан, структура і раціональне використання букових лісів Опілля: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / Р.М. Вітер ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Вперше на території Опілля досліджено структуру та динаміку природного відновлення бука європейського на зрубах. Охарактеризовано типологічну, видову та вікову структуру букових лісів. Проведено моніторингове дослідження та наведено оцінку їх сучасного стану в зв'язку з техногенним навантаженням. Проаналізовано структуру корінних та умовно-корінних деревостанів, а також таких, що поступають у рубку головного користування. Вивчено особливості природного відновлення під пологом деревостанів та на різновікових зрубах поступових рубок. Встановлено етапи та стадії екологічної сукцесії трав'яного покриття на зрубах букових лісів. Проаналізовано динаміку поширеності та об'єму несправжнього ядра, визначено його морфологічні особливості, вплив на сортиментно-сортну структуру букових деревостанів і вартість ліквідної деревини. Зроблено висновок про доцільність зниження віку рубки головного користування на десять років, що дозволить підвищити вартість деревини за рахунок попередження розвитку несправжнього ядра. Зазначено, що за різних способів рубок (вибіркових і вузьколісосічних) слід орієнтуватися на природне відновлення цінних порід.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.12-425(4УКР3) +
Шифр НБУВ: РА332891

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Забавін В. О. 
Зрубна культура Північного Приазов'я (за матеріалами поховальних пам'яток) / В. О. Забавін. — Б.м., 2019 — укp.

Робота присвячена всебічному дослідженню накопиченого корпусу джерел, систематизації та аналізу всіх наявних поховальних пам'яток зрубної культури Північного Приазов'я, спрямованому на виявлення їх локальної специфіки, визначення місця цих старожитностей в системі зрубної культурної області та узагальнення отриманих даних з метою розв'язання проблем регіональної культуроґенези.Висвітлено основні етапи розкопок некрополів зрубної культури Північного Приазов'я та накопичення джерельної бази. Створено загальний реєстр поховальних пам'яток зрубної культури регіону, упорядковано й систематизовано джерельну базу. Наведено всебічну формалізовано-статистичну характеристику поховальних пам'яток зрубної культури Приазов'я та характеристику матеріальної культури за даними некрополів.Створено періодизацію поховальних пам'яток зрубної культури Північного Приазов'я, визначено їх відносну та абсолютну хронологію. Зроблено зіставлення пам'яток Північного Приазов'я зі зрубними старожитностями інших регіонів, визначено їх місце в системі зрубної культурної області. Зроблена спроба побудови моделі регіональної культуроґенези.^UThe thesis is devoted to the comprehensive research of the accumulated bulk of sources, systematization and analysis of all existing funerary complexes belonging to the Timber-grave culture of the Northern Azov Sea region. It aims at identifying their local specific features, determining the role of these antiquities within the system of the regional Timber-grave culture and generalizing the obtained data in order to solve the problems of the regional culture development. The thesis uses information concerning 1515 burials originating from 235 mound and ground burial places. It elucidates the basic stages of necropolises' excavations and source base accumulation. The research presents the created general registry of the funerary complexes of the region's Timber-grave culture as well as arranged and systematized source base. The comprehensive formalized statistical characterization of the funerary complexes and the characteristics of the material culture based on the necropolises' data are given. On the basis of comparative stratigraphy and typological analysis of ritual and inventory complex there were determined three chronological stages (early, developed and late) that correspond to the main stages of the Timber-grave culture of the Northern Azov Sea region's development. The thesis presents the detailed characterization of the funerary structures. Despite some regional features of the funeral ritual conditioned by the natural and geographical factors the Azov Sea region's structures reflect the general traditions typical of all the Timber-grave culture of the region. It provides information as to the ways of treating the remains of the dead. The most frequent burial form was individual corpse placement (inhumation) in the twisted position on the left side with the elbows bent and raised to the face or chest of a dead person. The thesis presents the characteristics of the most frequent category of the funerary inventory of the Timber-grave culture that is of pottery. The basis of the ceramic complex characterization was morphological indices or functional characteristics of the items. It was determined that crockery underwent certain qualitative transformations in space and time that revealed themselves in the form and proportion of the items, clay recipe, surface processing and ornamentation. It examines non-ceramic items from the burial grounds of the Northern Azov Sea region. The items made of wood, stone, bone and horn known due to burial grounds excavations were designed to serve the productive and sacral spheres of the Timber-grave population's life. It presents the characterization of the metal items included in the inventory of the Timber-grave culture's burial places. Determination of the absolute dates of the Timber-grave necropolises was carried out by means of correlation between three main indicators: traditional chronology of the Northern Azov Sea region Timber-grave culture complexes, radiocarbon chronology of the Azov Sea region / The Black Sea coast, chronology of the previous and following stages. The period of the Northern Azov Sea region Timber-grave culture covers 1700 – 1200 BC. The thesis presents the attempt to construct the model of the regional culture development. Regarding cultural and historical aspect we associate appearance of the Timber-grave culture in the Northern Azov Sea region with spread of the complexes of Pokrovsk type carriers and with the active participation of autochthonous population of Babyne culture. During the final stage of the culture development there was shift away from the traditional funeral rite that inevitably caused loss of cultural identity. In the archeological aspect it led to disappearance of the culture as a phenomenon. The complexes of the Northern Azov Sea region and the Timber-grave antiquities of other regions were compared, their role in the regional Timber-grave culture system was determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Калиновський Н. В. 
Біоіндикація екологічного стану лісових насаджень сосни звичайної в умовах Житомирського Полісся / Н. В. Калиновський. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт дослідження – особливості формування структури спільноти безхребетних лісової підстилки та процеси змін її кількісних і якісних показників у соснових насадженнях різних еколого-лісівничих умов Житомирського Полісся.Метою дисертаційної роботи було виявити екологічні особливості складу безхребетних тварин лісової підстилки як якісного показника і потенційного біоіндикатора стану соснових насаджень Житомирського Полісся.Методи дослідження. При виконанні досліджень використані наступні методи: лісівничо-таксаційні, зоологічні, мікроскопічні, екологічні, камеральні та математико-статистичні.Теоретичні і практичні результати. Досліджено спільноту безхребетних тварин лісової підстилки соснових борів і суборів незімкнутих лісових культур, зрубів, молодняків, середньовікових і стиглих лісів.Установлено, що до складу спільноти безхребетних тварин підстилок соснових насаджень переважно входять кліщі та ногохвістки (колемболи), представники мікроартропод, частка яких змінювалася від 96 до 99 %. Серед макроартропод були виявлені павуки, псевдоскорпіони, дощові черв'яки, нематоди, багатоніжки, жуки, мурашки та їх личинки. Щільність безхребетних лісової підстилки з віком лісових насаджень зростала. Статистично вірогідно різниця спостерігалася між зрубами та середньовіковими і стиглими деревостанами. Значне зниження щільності безхребетних за зменшення кліщів у підстилках зрубів, порівняно з молодняками і деревостанами старших класів віку, може бути зумовлена з лісогосподарською діяльністю.Серед мікроартропод домінували кліщі орибатиди, простигмати та ногохвістки. З віком структура спільноти мікроартропод змінювалися в бік зростання відносної щільності мезостигмат та астигмат і зменшення ногохвісток. Статистично достовірними ці зміни були в середньовікових і стиглих лісах відносно зрубів. За видовим багатством, індексами біорізноманіття Шеннона та Сімпсона, а також індексом подібності Марчевського і Стейнхауса угрупування безхребетних лісових підстилок молодняків, середньовікових і стиглих лісів між собою подібні.У більшості випадків зміна структури угрупування безхребетних була пов'язана зі змінами відносної щільності кліщів підзагонів орибатид і простигмат, інколи ногохвісток. Середня річна щільність безхребетних лісових насаджень та їх основних підзагонів у свіжих соснових суборах була більшою, ніж у свіжих соснових борах. Співвідношення кліщів до ногохвісток у підстилках свіжих соснових борів різних регіонів з віком лісу змінювалися, але в межах окремої вікової групи статистичної відмінності між трьома регіонами досліджень не установлено. У підстилках свіжих соснових суборів А/С індекс незімкнутих лісових культур та стиглих деревостанів в трьох районах досліджень суттєво відрізнявся. Новизна. Вперше для умов Житомирського Полісся проведено дослідження спільноти безхребетних тварин лісових підстилок зрубів, незімкнутих лісових культур, молодняків, середньовікових та стиглих лісів свіжих соснових борів і суборів трьох регіонів Житомирського Полісся, визначено середньорічну абсолютну щільність та проаналізовано структуру спільноти мезофауни лісової підстилки; встановлено й обґрунтовано значення безхребетних тварин як якісного показника і потенційного біоіндикатора стану лісових насаджень; виявлено взаємозв'язок між щільністю безхребетних, типом лісорослинних умов та віком лісу.Ступінь упровадження. Матеріали дисертаційної роботи впроваджені і використовуються в навчальному процесі Житомирського національного агроекологічного університету на кафедрах експлуатації лісових ресурсів, паразитології та ветеринарно-санітарної експертизи, зоології, впроваджено у виробництво Держпродспоживслужби як один з основних критеріїв визначення епізоотичної ситуації територій щодо благополучності відносно зараження кліщами диких і свійських тварин. За результатами досліджень розроблені і затверджені рекомендації, які використовуються Житомирським обласним управлінням лісового і мисливського господарства.Сфера (галузь) використання – лісове господарство, ентомологія, екологія.^UObject of study – the peculiarities of the formation of litter invertebrate community composition and changes of its quantity and quality characteristics in pine stands of different ecological forest conditions of Zhytomyr Polissya.The goal of the dissertation study was to investigate the ecological features and composition of litter invertebrate community as the quality indicator and potential bioindicator of pine stands in Zhytomyr Polissya.Research methods. The following methods were used in the study: forestry taxation, zoological, microscopic, ecological, cameral, mathematical and statistical. Theoretical and practical results. Litter mesofauna structure in fresh pure-pine forest and fresh mixed-pine forest in cuts, non-closed, young, middle-aged and mature stands was analyzed and reasons for possible use of litter mesofauna as a quality indicator and potential bioindicator of pine forest stands condition were provided. In all sampled litters, invertebrate communities were composed predominantly of mites (Acari) and springtails (Collembola) – representatives of microarthropods, which constituted from 96 to 99 % of all extracted animals. Other invertebrates included representatives of the following taxa: Aranae, Pseudoscorpionida, Annelida, Nematode, Centipedes, Coleoptera, Hymenoptera, Diptera, and insects' larvae. Mean annual density of animals in litter samples increased with forest stand age. In most cases, statistically significant difference was observed between cut and young or older stands. The significant drop in invertebrate abundance in cuts compared to young and older stands might be caused by forest management activity.Oribatida and Prostigmata mites as well as collembolas dominated among microarthropods. The structure of microathropod community changed with stand age. Relative abundance of mesostigmats and astigmats increased whereas collembolas decreased. Statistically significant changes were observed in middle-aged and mature stands compared to cuts. Fluctuations in relative content of oribatids and prostigmats were not significant. According to taxonomic richness, Shannon's and Simpson's biodiversity indices as well as index of similarity after Marczewski and Steinhaus, litter in young, middle-aged and mature stands has similar invertebrate community.In most cases, changes in litter invertebrate community composition depended on the changes in relative abundance of oribatids, prostigmats and sometimes collembolas. Mean annual absolute abundance of all litter invertebrates as well as their main taxa in fresh mixed-pine forest stands was higher than in fresh pure-pine forest stands. Аcari to collembola ratio in fresh pure-pine forest stands in all studied regions changed with stand age; however, within the same age group there was no statistical difference between three studied regions. Аcari to collembola ratio in nonclosed and mature stands in three studied regions significantly differed.Novelty. For the first time for Zhytomyr Polissya condition, the density and composition of litter invertebrate communities in fresh pure-pine and fresh mixed-pine forests of cuts, non-closed, young, middle-aged and mature stands were studied in three regions of Zhytomyr Polissya; mean absolute density and litter mesofauna community structure were analyzed; reasons for the use of litter invertebrates as a quality indicator and potential bioindicator for forest stands condition were provided; the relationship between absolute litter invertebrate density and type of forest ecologic condition as well as stand age was found.The degree of implementation. The results of dissertation study have been introduced into and are used in the teaching process at Zhytomyr National Agro-Ecological University by Departments of Forest Resources Exploitation, Parasitology and Veterinary-Sanitary Expertise, Zoology, are introduced into practice at State Service of Ukraine on Food Safety and Consumer Protection as one of the main criteria for epizootic status evaluation of territories on tick contamination of domestic and wild animals. Based on the study results, the recommendations for Zhytomyr regional directorate of forestry and game industry were developed and approved.Scope (area) of use – forestry, entomology, ecology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Гомон С. С. 
Поліпшення міцнісних та деформівних властивостей суцільної деревини та композиційних матеріалів на її основі / С. С. Гомон. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена розробленню алгоритму та науково-технічних основ системного поліпшення міцнісних та деформівних властивостей суцільної деревини листяних та хвойних порід (від зрубу до процесу сушіння, клеєння й модифікації) та композиційних матеріалів на її основі з прогнозованими характеристиками для проектування, ремонту, реконструкції, утримання та виготовлення конструкційних деталей, матеріалів, виробів, елементів, конструкцій, які застосовуються в різних галузях народного господарства (будівельній, деревообробній, гірничо-видобувній, річковій та морській, паливно-енергетичному комплексі, машинобудуванні, суднобудуванні, мостових конструкціях та багато інших).Визначено основні міцнісні та деформівні показники суцільної (залежно від вологості, віку та швидкості деформування), клеєної та модифікованої (від способу модифікації) деревини листяних та хвойних порід на основі дійсних (повних) діаграм деформування «напруження σс – деформації uc». Встановлено, що внаслідок висушування, склеювання та модифікації суцільної деревини міцність та початковий модуль пружності суттєво збільшується, а деформівність – зменшується.^UThe dissertation is devoted to the development of algorithm and also scientific and technical bases of system improvement of strength and deformable properties of solid wood (deciduous and coniferous species) and composite materials based on it with predicted characteristics for design, repair, reconstruction, maintenance and manufacture of structural parts, materials, products, elements , structures used in various sectors of the economy (construction, woodworking, mining, river and sea, fuel and energy complex, mechanical engineering, shipbuilding, bridge structures and many others).The first section is devoted to an overview of the stages and current state of experimental and theoretical research and existing methods of testing solid, glued and modified wood. The second section describes the method and equipment used in conducting experimental studies of the main strength and deformable properties of solid wood and composite materials based on it with a single axial compressive longitudinal short-term load. Selected materials and parameters are specified in the manufacture of basic and auxiliary prototypes. The polymer composition "silor" was chosen for surface and deep modification of prisms from solid and glued wood. It is offered for the analytical description of diagrams of deformation of continuous wood and its composites on the basis at all stages of work by the polynomial of the 4th degree which gives good convergence of experimental and theoretical values, both on ascending, and on descending sites of real and optimized diagrams. Working hypotheses and prerequisites for modeling the stress-strain state of the normal cross section of solid and modified wood elements are proposed. For the first time, a formula for determining the critical deformations of the investigated materials, which includes elastic and plastic components was proposed, and developed a calculation apparatus for determining the ultimate relative deformations based on the diagram "moment-curvature" of the bending element of rectangular cross section.The third section is devoted to the description of the obtained results of experimental-theoretical researches of diagrams of mechanical condition of 60-year-old coniferous and deciduous wood and influence of moisture on strength and deformable properties under axial compression along fibers by one-time short-term loading. The main areas and parameters of the mechanical state of wood under compression, as well as critical and ultimate relative deformations at a humidity of 12%, 21% and 30% are determined. A generalized analytical description of the mechanical state of solid wood of different breeds and humidity under a single short-term longitudinal deformation in the rigid mode of operation from the beginning of work of prisms to the destruction is proposed. It is established that the process of drying wood (from 30 to 12%) improves its basic strength and deformable properties, in particular increases the strength by 1.85 –2.33 times, the initial modulus of elasticity by 1.18–1.61 times and reduces the deformability.The fourth section covers the issues of experimental-theoretical studies of the influence of age on the diagrams of mechanical state and strength, as well as deformable properties of deciduous and coniferous species under single loads of axial compression along the fibers of working prisms in the rigid mode. It is established that the main strength and deformability parameters of the deformation diagram slightly decrease from 60 to 40 years and significantly from 40 to 20 years: the strength of wood in the range from 60 to 20 years by 27–45%; initial modulus of elasticity by 12–17%; critical relative deformations of deciduous and coniferous species by 19–49%; limit deformations by 8–39%.The fifth section is devoted to the study of solid and glued wood of different species, which were modified with a polymer composition "silor" under natural surface and forced deep impregnation. It is established that the tensile strength of samples of glued wood of coniferous and deciduous species increases by 13–25%, and the deformability in one direction or another insignificantly increases or decreases. Deformability decreases in the range of 14-35%. The initial modulus of elasticity of the studied samples is greater by 23–55%. It was found that the strength of deeply modified materials by the polymer composition "Silor" increases in the range of 17–21%, deformability (critical relative deformation) is reduced by 7–20%, and the initial modulus of elasticity increases significantly by 26–35% compared with wood of the same breeds modified superficially.The sixth section describes the scope of valid (complete) and optimized (with a limit at the point of boundary deformation) diagrams of "stress - strain". Using such diagrams, the mathematical apparatus of calculation of various elements and constructions on the basis of continuous, glued and modified wood is improved.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Слиш О. А. 
Розмірно-якісна структура запасу дубових деревостанів вегетативного походження Лівобережного Лісостепу України / О. А. Слиш. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню особливості розмірно-якісної та товарної структури дубових деревостанів вегетативного походження Лівобережного Лісостепу України; визначено чинники, які впливають на динаміку товарної структури та віки стиглості деревостанів. Виконані дослідження спрямовано на розроблення системи нормативно-довідкових даних для таксації об'єму окремих стовбурів, сортиментної і товарної структури запасу дубових деревостанів. Актуальність роботи визначається необхідністю складання нормативів динаміки товарної структури порослевих дубових деревостанів, підвищення точності нормативів розмірно-якісної структури та потребою оновлення нормативної бази за вимогами нових стандартів на круглі лісоматеріали. Для детального вивчення таксаційної будови, розмірно-якісної й товарної структури порослевих деревостанів дуба опрацьовано дані 28 пробних площ, закладених автором у різних частинах регіону дослідження. Загалом обміряно 256 модельних дерев, 72 з яких зрубано. Дані вимірювань модельних дереввикористано для параметризації рівнянь профілю стовбура, за допомогою яких розраховано об'єми модельних дерев, а також їхній розподіл на розмірноякісні категорії. Для моделювання профілів стовбура та його сортиментації використовували Field-Map Stem Analyst. Дослідні дані обробляли на комп'ютері математико-статистичними методами з використанням прикладних програм кафедри таксації лісу та лісового менеджменту Національного університету біоресурсів і природокористування України – «STRUC» і «BETAрозподіл». За результатами досліджень для використання ВО «Укрдержліспроект» і лісогосподарськими підприємствами лісостепової частини Харківської, Полтавської та Сумської областей під час планування й проведення господарських заходів у дубових насадженнях рекомендовано: таблиці для матеріальної оцінки стовбурів дуба; таблиці товарності дубових деревостанів вегетативного походження Лівобережного Лісостепу України; оптимальні віки рубок головного користування (стиглості).^UThe dissertation is devoted to studying the size-quality and commodity structure of oak stands of coppice origin of the Left-Bank Forest-Steppe of Ukraine; the factors influencing dynamics of commodity structure and ages of maturity of stands are defined. The performed researches are directed on the development of a system of normative-reference data for taxation of the volume of separate trunks, assortment, and commodity structure of a stock of oak stands. The relevance of the work is determined by the need to draw up standards for the dynamics of the commodity structure of coppice oak stands, improve the accuracy of the standards for the size and quality structure, and the need to update the regulatory framework for the requirements of new standards for round timber. For a detailed study of the taxation structure, size, quality, and commercialstructure of oak undergrowth stands, data from 28 sample plots laid by the author in different parts of the study region were processed. A total of 256 model trees were measured, 72 of which were felled. The trial plots were established taking into account the distribution of forest stands by productivity in the prevailing forest types. The measurement data of the model trees are used to parameterize the equations of the trunk profile, with the help of which the volumes of the model trees are calculated, as well as their distribution into size-quality categories. FieldMap Stem Analyst was used to model stem profiles and assortment. The experimental data were processed on a personal computer by mathematical and statistical methods using the applied programs of the Department of Forest Taxation and Forest Management of the National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine – «STRUC» and «BETA-distribution». According to the research results, for the use of the PA «Ukrgoslesproekt» and forestry enterprises of the forest-steppe part of Kharkiv, Poltava, and Sumy regions in planning and carrying out economic activities in oak plantations, the following are recommended: tables for material assessment of oak trunks; table of marketability of oak stands of vegetative origin of the Left-Bank Forest-Steppe of Ukraine; optimum ages of final felling (maturity).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського