Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (79)Реферативна база даних (468)Книжкові видання та компакт-диски (264)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ГЕНОЦИД$<.>+<.>K=ЄВРЕЇВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 42
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Яценко Є.Ю. 
Голодомор 1932-1933 років на Харківщині: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Є.Ю. Яценко ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 18 с. — укp.

Комплексно досліджується голодомор 1932-1933 років на Харківщині. Проаналізовані причини голодомору, показано перебіг цього явища, виявлені його наслідки. Населення Харківської області в 1932-1933 рр. тяжко постраждало від штучно створеного голодомору. В першу чергу це стосується селянства. Прямі демографічні втрати за цей період на Харківщині складають не менше 1,5 млн. осіб. Наслідки голодомору відбилися на всіх сферах життя суспільства. В 1932-1933 рр. на території Харківської області мав місце акт геноциду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ХАР)614-209

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Бондарчук Ю.П. 
Залізничний транспорт України в умовах утвердження адміністративно-командних методів управління народним господарством (кінець 20-х - 30-ті рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.П. Бондарчук ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням комплексного вивчення історії залізничного транспорту в період формування в Україні адміністративно-командної економіки. В дисертації на основі критичного аналізу історичної літератури, введення в науковий обіг оригінальних джерел висвітлюються три взаємопов'язані складові обраної теми: загострення соціально-економічної ситуації на залізницях України та пошук шляхів виходу з кризи; негативні тенденції в кадровій політиці та їх вплив на морально-психологічну атмосферу у виробничих колективах; причини і наслідки політичних репресій серед працівників залізничного транспорту. Запропоновані у дисертації результати і висновки можуть бути використані для підготовки фундаментальних праць із соціально-економічної історії України, розробки нормативних і спеціальних курсів у вищих та середніх навчальних закладах, що випускають спеціалістів залізничного транспорту, реалізації державної програми по увічненню пам'яті наших співвітчизників, жертв сталінського геноциду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-24

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Аль-Захарна Салім Мухаммед Сааді 
Міжнародна кримінальна відповідальність індивідів за злочин геноциду: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.11 / Аль-Захарна Салім Мухаммед Сааді ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Висвітлено генезис і розвиток поняття злочину геноциду в міжнародному праві. Проаналізовано елементи його юридичного складу, зокрема, наведено характеристику специфічного наміру як визначальної ознаки даного злочину, а також об'єкта геноциду та кримінальних діянь, що становлять його об'єктивну сторону. Розглянуто природу та основний зміст Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього 1948 р., а також охарактеризовано практичні проблеми її міжнародної та внутрішньодержавної імплементації. Значну увагу приділено правовому та інституційному механізмам міжнародної кримінальної відповідальності осіб, винних у скоєнні актів геноциду. Детально проаналізовано питання взаємозв'язку міжнародної індивідуальної кримінальної відповідальності та відповідальності держави за злочин геноциду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х911.25 + Х917.122.3
Шифр НБУВ: РА312827 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Рудницька Н.В. 
Становлення і розвиток системи освіти євреїв на Волині у ХІХ - на початку ХХ століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.В. Рудницька ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 20 с. — укp.

Цілісно досліджено загальні закономірності та особливості соціально-економічної та культурно-освітньої політики уряду Російської імперії стосовно єврейського населення країни, зокрема, Волинської губернії. Вивчено і введено до наукового обігу значну кількість матеріалів і джерел, які не вивчались істориками України та зарубіжними науковцям. Здійснено комплексне вивчення історичного процесу формування єврейської загальної освіти поруч з традиційною релігійною. Визначено провідні тенденції розвитку освіти евреїв, її національну специфіку. Надано характеристику змісту та методів навчання у навчальних закладах різного типу та рівня.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-9Е)52-7 + Т3(4УКР346)52 + Т34(4УКР)45 +
Шифр НБУВ: РА321989

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
5.

Швед З.В. 
Особливості формування ментальних та релігійних структур в іудаїзмі (український контекст): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / З.В. Швед ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний філософсько-релігієзнавчий аналіз змісту та своєрідності ментальних та релігійних структур, характерних для іудаїзму, в українському контексті. На підставі доробку видатних українських мислителів минулого та сучасності розроблено підхід до розуміння етнорелігійного феномену як досуспільно-історичного та культурного явища. Наголошено, що його ознаки знаходяться у прямій залежності від розвитку та ступеня засвоєння спільнотою релігійних уявлень та ідей. Визначальною ознакою світоглядних настанов у іудаїзмі є їх яскрава містифікація, а своєрідність релігійних уявлень полягає в ототожненні релігійного та національного. Національна своєрідність, що спирається на релігійну традицію є підгрунтям для усвідомлення національної ідеї. Фіксуючись у стереотипах світобачення, обрядах та звичаях, нові підходи набирають ознак нормативності, а колективний досвід визначає особливості ставлення до світу. Відзначено, що усвідомлення національної єдності складає одну з важливих ознак ментальної своєрідності євреїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э36,0 +
Шифр НБУВ: РА322684

Рубрики:

      
6.

Безаров О.Т. 
Політика російського уряду в єврейському питанні наприкінці XIX століття (1881 - 1894 рр.): Автореф. дис. канд. іст. наук: 07.00.02 / О.Т. Безаров ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено соціально-економічні, ідеологічні та правові аспекти політики російського уряду з єврейського питання в 1881 - 1894 рр. Охарактеризовано причини виникнення та загострення єврейського питання та перегляду офіційної ідеології з цієї проблеми на початку 1880-х рр. Доведено, що погромна кампанія 1881 - 1882 рр. була приводом для перегляду урядової політики з єврейського питання. Визначено місце і роль слов'янофільських видань як у зв'язку з погромною кампанією, так і поза її контекстом. Установлено основні причини перегляду урядової ідеології з єврейського питання. Висвітлено політичні погляди окремих державних діячів Росії стосовно єврейського питання. В результаті аналізу правових актів розглянуто принципи та особливості правового регулювання єврейського питання. Доведено, що загострення єврейського питання в Російській імперії було зумовлене об'єктивними соціально-економічними та політичними факторами розвитку російської держави та єврейської спільноти в ній. Зроблено висновок, що якість вирішення цієї проблеми вплинула на формування консервативної моделі національної політики російського уряду в наступні роки і стала поштовхом до суттєвих змін світогляду російських євреїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(29=Е)5 +
Шифр НБУВ: РА328180

Рубрики:

      
7.

Винокурова Ф.А. 
Фонди державного архіву Вінницької області як джерело з історії долі євреїв під час німецько-румунської окупації 1941-1944 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Ф.А. Винокурова ; Держ. ком. архівів України. Укр. наук.-дослід. ін-т архів. справи та документознав. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано основні положення та напрями нацистської внутрішньої політики, тотального фізичного та психологічного знищення євреїв, конфіскації їх власності, організації гетто, робітничих таборів. Показано різні форми активної боротьби та пасивного протистояння євреїв окупантам. Доведено, що архівні фонди Державного архіву Вінницької області є важливим та репрезентативним джерелом вивчення долі євреїв під час окупаційного режиму 1941 - 1944 рр. в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(29=Е)62 + Ч814(4УКР-4ВІН)714 +
Шифр НБУВ: РА327344

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Гончаров В.В. 
Єврейське населення Південно-Східної України. 1861 - 1917 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.В. Гончаров ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 20 с. — укp.

Висвітлено періодизацію процесу формування єврейської громади Південного Сходу України протягом 1861 - 1917 рр. Проаналізовано роль стихійного процесу єврейської міграції та політики Російської імперії, спрямованої на формування єврейської громади регіону. Досліджено кількість єврейського населення, його локалізацію. Розглянуто зовнішні прояви діяльності євреїв, які були сформовані під тиском офіційної ідеології, а також зміни у вихованні та освіті, зумовленої на основі впливу релігійних чинників та історичній традиції. Визначено перехід єврейської громади регіону від традиційного суспільства до індустріального.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР5)5-56 + Т3(4УКР=9Е)5 +
Шифр НБУВ: РА336409

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Сучкова О.Ю. 
Євреї в Донбасі (20 - 30-ті роки XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Ю. Сучкова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження з історії євреїв у Донбасі в 1920 - 1930 рр. Вперше простежено зміни чисельності єврейського населення ррегіону в зазначений період, з'ясовано рівень його урбанізації та асиміляції. Розглянуто питання національно-економічної політики радянської влади щодо євреїв. Вивчено соціальний склад єврейського населення регіону. Розглянуто процеси залучення євреїв до промисловості та в сільськогосподарський сектор Донбасу. Розкрито причини та форми прояву антисемітизму на побутовому рівні. Вперше висвітлено питання релігійного життя єврейської общини в Донбасі. Простежено зміни в єврейській національній освіті. Розглянуто особливості функціонування єврейських культурно-освітніх закладів та основні напрями діяльності релігійної общини єврейської національної меншини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9Е)61 + Т3(4УКР-4ДОН)61 +
Шифр НБУВ: РА336135

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Гончаренко О.М. 
Голокост на території Київщини: загальні тенденції та регіональні особливості (1941 - 1944 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.М. Гончаренко ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2005. — 20 с. — укp.

З використанням широкої джерельної бази досліджено особливості реалізації складових частин політики Голокосту на території Київщини протягом усього періоду її окупації (1941 - 1944 рр.). Показано політико-ідеологічну обумовленість, основі етапи та результати репресивних заходів окупантів. Сформульовано висновок, що у політиці Голокосту на Київщині мали прояв тенденції загального порядку, характерні для України у цілому, а також регіональні особливості, наявність яких була спричинена переважно факторами технічного, суб'єктивного, адміністративного та військово-тактичного рівнів. Виявлено особливості правового становища єврейського населення у краї. Вивчено участь цього населення регіону у спротиві нацистському терору, у радянському підпільному та партизанському русі. З'ясовано мотивацію, що спонукала окремі категорії місцевого населення до участі у порятунку, дотриманні нейтралітету та участі у переслідуванні євреїв. Доведено відсутність безпосереднього взаємозв'язку між виявами побутового антисемітизму й участю окремих представників місцевого населення у виявлені та переслідуванні євреїв. За результатами дослідження зроблено узагальнення та висновки щодо регіональних особливостей, складових частин, а також суспільно-політичних, соціально-економічних, демографічних і морально-етичних наслідків Голокосту в Україні та Київщині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9Е)622 + Т3(4УКР-4КИЕ)622 +
Шифр НБУВ: РА340853

Рубрики:

      
11.

Хованцев Д.В. 
Політика партійно-державного керівництва Кримської АРСР щодо національних меншин (1921 - 1941 роки): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Д.В. Хованцев ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2005. — 18 с. — укp.

Досліджено політику партійно-державного керівництва Кримської АРСР щодо національних меншин у довоєнний період (1921 - 1941 рр.). Розглянуто ступінь вивчення даної проблеми в історіографії. Проаналізовано аспекти національної політики більшовиків, зокрема: щодо коренізації національних окраїн, переселення євреїв на Кримський півострів. Досліджено взаємозв'язок національної та земельної політики в Криму. Зроблено висновок про невідповідність політики коренізації інтернаціональному характеру Кримської АРСР. Надано негативну оцінку політики радянської влади стосовно національних меншин Криму, яка у багатьох випадках призводила до загострення міжнаціональних відносин на півострові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)61-56 +
Шифр НБУВ: РА335628

Рубрики:

      
12.

Морозова А.В. 
Єврейське населення Лівобережної України (друга половина XIX - початок XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.В. Морозова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено правове становище єврейського населення Лівобережної України у другій половині XIX - на початку XX ст. Відзначено дискримінаційну політику царського уряду щодо місця проживання, пересування та занять окремими видами діяльності та позитивні зрушення у галузі освіти та віросповідання. Проаналізовано демографічні процеси, з'ясовано вплив на них соціальних та економічних факторів. Встановлено причини та проаналізовано наслідки еміграції євреїв. Визначено особливості та основні напрямки інтеграції єврейського населення в економіку регіону - промисловість, торгівлю та сільське господарство. Розглянуто історію утворення, діяльності та занепаду єврейських землеробних колоній Лівобережної України. Висвітлено питання розвитку національно-релігійної, загальної початкової та середньої освіти єврейським загалом регіону. Проаналізовано вплив держави на релігійно-духовне життя євреїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9Е)5 +
Шифр НБУВ: РА340435

Рубрики:

      
13.

Жуковський О.І. 
Національні меншини Правобережної України у 20-ті роки ХХ століття: суспільно-політичний та культурний розвиток: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.І. Жуковський ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 19 с. — укp.

Розглянуто динаміку чисельності та питомої ваги євреїв, поляків, німців у Правобережній Україні, визначено особливості розселення їх за губерніями. Досліджено процес створення національних адміністративно-територіальних одиниць. Висвітлено основні тенденції, зміст, форми, напрямки національно-державного будівництва на Україні, а також участь євреїв, поляків, німців у національних громадських організаціях і партіях. Наголошено, що політика коренізації та відповідні заходи направлялися не на дійсне відродження національних особливостей всіх національностей, а слугували основним засобом їх радянізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР34)61-56 +
Шифр НБУВ: РА343360

Рубрики:

      
14.

Бахтін А.М. 
Колективізація сільського господарства і голод на території Півдня України (1929 - 1933 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.М. Бахтін ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше у вітчизняній історіографії комплексно досліджено форми та методи примусової колективізації сільського господарства на Півдні України, встановлено причини та наслідки голодного лихоліття 1932 - 1933 рр. для населення регіону. Опрацьовано маловідомі документи та матеріали вищого політичного керівництва, вищих органів державної влади та управління СРСР, УРСР, а також місцевих радянських та правоохоронних органів, що дозволило детально відтворити механізм проведення соціалістичних перетворень у селах Південного регіону України, оприлюднити нові дані про голод-геноцид 1932 - 1933 рр. З використанням сучасного теоретико-методологічного інструментарію та результатів аналізу значної кількості архівних джерел та історичної літератури показано шляхи формування репресивної політики радянської влади за умов масової колективізації українського села. Суттєво розширено складові системи "надзвичайних заходів" хлібозаготівельних кампаній 1929 - 1933 рр., уточнено масштаби їх застосування на Півдні України. Встановлено форми опору хліборобської людності регіону впровадженню антинародної аграрної політики тоталітарного режиму. Простежено трагічні етапи голоду в містах і селах південних областей України. Проаналізовано наслідки голодомору, підраховано кількість жертв, з'ясовано масштаби безпритульності та занедбаності сільськогосподарського виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)615-205 +
Шифр НБУВ: РА342174

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Мучник А.М. 
Єврейський кредитно-кооперативний рух в Україні: етнополітологічний аспект: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.05 / А.М. Мучник ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено системне дослідження єврейського кредитно-кооперативного руху, розглянуто його господарську, соціальну та політичну складові. Концептуально визначено роль і місце грошової кооперації у політичному, професійному та соціально-культурному житті євреїв України. Встановлено взаємозв'язок між особливостями етнічної психології українського єврейства та його господарською діяльністю. З'ясовано характер залежності кооперативної діяльності від ідеології та практики іудаїзму. Розглянуто джерела та принципи формування єврейського кооперативного руху в Україні, охарактеризовано його найбільш розповсюджені форми та показано відмінності на різних етапах розвитку. Встановлено зв'язок між суто етнічними груповими єврейськими та загальнолюдськими цінностями в питаннях економічної діяльності. Проаналізовано сучасний стан соціальної взаємодопомоги у єврейській громаді України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф50(4УКР) + Ф088 + У9(4УКР)262.181.258 +
Шифр НБУВ: РА342470

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Редькіна Л.І. 
Етнопедагогічні традиції виховання підростаючого покоління у караїмів Криму: Автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.01 / Л.І. Редькіна ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2006. — 40 с. — укp.

Висвітлено народнопедагогічні традиції виховання підростаючого покоління у караїмів Криму, джерела зародження караїмської народної педагогіки, зокрема, фольклору, релігійної та морально-дидактичної літератури, традицій, звичаїв. Викладено основні положення виховання в караїмській етнопедагогіці в аспекті загальнолюдських цінностей та національних особливостей народу. Розкрито зміст народнопедагогічних традицій підготовки підростаючого покоління караїмів Криму до життя, досліджено їх спільні та відмінні риси з народнопедагогічними традиціями виховання кримських татар, євреїв та українців. Визначено основні тенденції становлення та розвитку караїмської школи на основі народних традицій виховання і навчання дітей та її утвердження в даному регіоні. Проаналізовано просвітницьку та педагогічну діяльність кримської інтелігенції в ХІХ - на початку ХХ ст., її роль у відродженні духовної спадщини народу, а також значущість ідей і цінностей караїмської етнопедагогіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч313(4УКР) + Ч421.352.13 + Т52(23=УКР6 А/Я)-52 +
Шифр НБУВ: РА341709

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
17.

Гуревич І. 
Генетико-демографічний аналіз наркоманії в Ізраїлі: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / І. Гуревич ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 18 с. — укp.

Проведено генетичний аналіз наркоманії в основних етнічних групах населення Ізраїлю, наведено їх вікову та статеву характеристику, визначено шлюбну структуру, оцінено рівень інбридингу й аутбридингу. За допомогою генеалогічного, сегрегаційного і компонентного аналізу розроблено найбільш правдоподібну модель генетичного контролю наркоманії у різних етнічних групах Ізраїлю. З'ясовано співвідношення чинників спадковості та середовища у виникненні явища наркоманії серед євреїв та арабів. Показано неоднакову роль кровного споріднення батьків у формуванні наркоманії у різних етнічних групах. Встановлено роль інбридингу й аутбридингу у виникненні явища наркоманії серед арабів та євреїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(5ІЗР)026.264 + Р645.021.1-1 +
Шифр НБУВ: РА350567

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Козерод О.В. 
Євреї України в 1921 - 1929 рр.: автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / О.В. Козерод ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 36 с. — укp.

Висвітлено історію євреїв України в період становлення, розвитку та згортання нової економічної політики. Проаналізовано політику радянської влади щодо основних інститутів єврейської спільноти, релігії і культури. Викладено основні проблеми соціально-економічного життя євреїв України в період подолання наслідків погромів 1918 - 1921 рр. Проаналізовано аспекти розвитку кредитної кооперації, приватних підприємств, а також системи соціального захисту єврейських жінок та дітей-сиріт у період непу. Розглянуто історію створення та розвитку єврейських політичних партій, громадських та благодійних організацій, а також розвитку сіоністського руху та переслідувань відомих діячів релігії, культури, науки та мистецтва. Висвітлено наслідки процесу змін основних інститутів єврейської релігійної громади, пов'язані з впливом "хаскали" - єврейського просвітянства та прагненням Радянського уряду і Євсекцій вирішити єврейське питання в країні шляхом політики коренізації. Проаналізовано процес формування політики більшовиків до єврейського населення України в 1921 - 1929 рр., а також нормативно-правові акти, прийняті в цей період. Наведено висновки щодо відповідності офіційної політики реаліям боротьби з єврейськими громадами та установами. Охарактеризовано вклад євреїв у розвиток науки, мистецтва та культури в даний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9Е)61 +
Шифр НБУВ: РА361244

Рубрики:

      
19.

Демура Ю.М. 
Іноземні колоністи в соціально-економічному розвитку Північного Приазов'я (друга половина XVIII - початок XX ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.М. Демура ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено господарський розвиток іноземних колоній Північного Приазов'я протягом другої половини XVIII - початку XX ст. На основі введених до наукового обігу архівних матеріалів з фондів архівних установ України та Російської Федерації досліджено причини, особливості та наслідки міграційних процесів, що зумовили влаштування громад греків, німців, менонітів та євреїв в Північному Приазов'ї протягом останньої чверті XVIII XIX ст. Висвітлено господарський розвиток іноземних колоністів з урахуванням еволюційних змін і особливостей, визначено їх місце у розвитку регіону. Зроблено висновок, що розвиток іноземних колоній Північного Приазов'я відбувався в декілька періодів: поселення й адаптації, становлення та розвитку, післяреформеного розвитку за умов промислової революції. Визначено вплив іноземних купців та підприємців на формування та стан промисловості та торгівлі краю. Проаналізовано її головні напрями, загальні та специфічні принципи та тенденції розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР5=9 А/Я)4/5 + Т3(4УКР5)4/5-2 +
Шифр НБУВ: РА360775

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
20.

Скус О.В. 
Трансформація конфесійних осередків на Уманщині (1793 - 1917рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Скус ; Держ. вищ. навч. закл. "Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г. Сковороди". — Переяслав-Хмельниц., 2008. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено трансформаційні процеси у конфесійних осередках на Уманщині за умов перебування Правобережної України у складі Російської імперії. Запропоновано етноконфесійну характеристику населення краю. Розкрито та проаналізовано характер релігійного життя регіону за умов інкорпорації Правобережної України російським царизмом. На підставі аналізу певних джерел і результатів проведеного вивчення у порівнянні з відомостями, одержаними завдяки дослідженням за радянських часів, висвітлено стан православного, греко-католицького та католицького духовенства. Охарактеризовано особливості релігійної організації євреїв на Уманщині. Доведено, що правові норми, які регулювали релігійні відносини на Правобережжі, були спрямовані на посилення впливу та домінування російської православної церкви. Розглянуто процес релігійних конверсій, які мали місце у досліджений період у регіоні. З'ясовано, що значний вплив на соціально-економічний стан конфесійних осередків Уманщини мали суспільні потрясіння XIX ст. та політика російського уряду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э29(4УКР-4ЧЕК)-34/35 +
Шифр НБУВ: РА360252

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського