Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (233)Книжкові видання та компакт-диски (143)Журнали та продовжувані видання (15)
Пошуковий запит: (<.>A=ОВЧАРУК$<.>+<.>A=ІГОР$<.>+<.>A=СТЕПАНОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Овчарук О. В. 
Агроекологічні заходи реалізації потенціалу продуктивності сортів квасолі звичайної на зерно в умовах південної частини західного Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.09 / О. В. Овчарук ; Подільський державний аграрно-технічний університет. — Кам'янець-Подільський, 2010. — 20 : a-рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.7(4УКР) + П241.17(4УКР)
Шифр НБУВ: РА370923 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Овчарук О.В. 
Агроекологічні заходи реалізації потенціалу продуктивності сортів квасолі звичайної на зерно в умовах південної частини західного Лісостепу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.09 / О.В. Овчарук ; Поділ. держ. аграр.-техн. ун-т. — Кам'янець-Поділ., 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.7(4УКР) + П241.17(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА370923 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Овчарук С.С. 
Організаційно-правові засади державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / С.С. Овчарук ; Ін-т законодавства В. Р. України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено організаційно-правові засади державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмеження, юридичну природу та місце цього процесу серед видів адміністративного провадження. На підставі аналізу чинного законодавства України, міжнародно-правових актів і законодавства зарубіжних країн досліджено суть і завдання державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, зокрема, на земельні ділянки як об'єкти оподаткування, права власності та користування. Комплексно проаналізовано адміністративно-правові й організаційно-управлінські аспекти запровадження інституту реєстрації прав як виду неюрисдикційного провадження. Розроблено пропозиції кардинальної зміни щодо суті, форм і методів адміністративного управління земельними ділянками та нерухомим майном, приведення його у відповідність з Конституцією України. Розглянуто проблемні питання діяльності відомчих органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)112.03 + Х839(4УКР)112.03 + Х839(4УКР)112.03
Шифр НБУВ: РА363169

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Овчарук І.В. 
Проектування каналових поверхонь методом політканинних перетворень: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.01.01 / І.В. Овчарук ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2005. — 22 с. — укp.

Розроблено новий метод конструювання гладких каналових поверхонь, що базується на політканинних перетвореннях. Запропоновано спосіб конструювання форми перерізів з використанням наведеного методу, а також спосіб обчислення та керування площею фігури шляхом масштабування політканини. Створено алгоритм конструювання каналу з плоскою та просторовою віссю, розгалуженого та нерозгалуженого. Доведено можливість конструювання каналів будь-якого порядку гладкості з використанням методу політканинних перетворень. Досліджено питання конструювання поверхні каналу у разі зміни кількості базових ліній зі збереженням гладкості поверхні. Наведено алгоритм забезпечення умов зберігання неоднорідного порядку гладкості у разі конструювання розгалужених каналів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж2 + Ж2 + Ж2
Шифр НБУВ: РА337658

Рубрики:

      
5.

Овчарук О.В. 
Розвиток музично-педагогічної думки в Україні на початку ХХ століття (1905 - 1925 рр.): Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / О.В. Овчарук ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Вперше висвітлено питання становлення музично-педагогічної думки в Україні на початку XX ст. На підставі аналізу рукописних документів, архівних джерел, наукових праць і періодичних видань,методичних розробок, репертуарних збірок для дітей розкрито сутність головних ідей та педагогічних концепцій, розроблених діячами музичної освіти України досліджуваного періоду. Проаналізовано умови становлення української видавничої справи, зокрема, видавництва нотної продукції як впливового фактора у формуванні національних основ музичної освіти в Україні. Запропоновано шляхи впровадження відродженої музично-педагогічної спадщини початку XX ст. в сучасну практику музичної освіти молодших школярів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ31р(4УКР) + Щ313(4УКР)61
Шифр НБУВ: РА313010 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
6.

Овчарук В.А. 
Розрахункові характеристики максимального стоку весняної повені у басейні р.Сіверський Донець: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / В.А. Овчарук ; Одес. гідрометеорол. ін-т. — О., 1998. — 17 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей формування стоку весняної повені в умовах лісостепової зони України (за матеріалами Нижньодевицької ВБС) і розробці методики розрахунку характеристик весняного стоку невивчених річок у басейні Сіверського Дінця. Як теоретична база для побудування розрахункової схеми максимального стоку весняної повені використана модель А.М Бефані. На підставі даних стаціонарної гідрологічної мережі Держкомгідромету розроблені та узагальнені за територією регіональні значення параметрів. Проведена оцінка ступеня впливу характеру припливу води зі схилів у руслову мережу і форми водозбору на максимальний стік. Визначені критичні площі, вище та нижче яких максимуми стоку (паводків чи повеней) будуть мати різне походження. Основні результати та методика розрахунку максимального стоку весняної повені рекомендуються для практичного застосування для річок басейну Сіверського Дінця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.234

Рубрики:

      
7.

Овчарук І.С. 
Система фізичної підготовки майбутніх фахівців з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / І.С. Овчарук ; Львів. держ. ун-т фіз. культури. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Визначено показники динаміки загальної фізичної підготовки курсантів протягом навчання в вищому військовому навчальному закладі за чинним змістом фізичного виховання залежно від рівня їх практичної військово-прикладної підготовки. Установлено взаємозв'язки між змінами показників даної підготовки на кожному курсі, а саме: їх фізичної структури та кореляційних зв'язків. Визначено та сформовано зміст складових системи фізичної підготовки курсантів за роками навчання на підставі модельно-цільових характеристик професійної діяльності курсантів-відмінників. Розроблено нормативи загальної фізичної підготовки курсантів за роками навчання з метою досягнення її належного рівня. Розвинуто знання щодо педагогічних умов ефективної реалізації змісту системи зазначеної підготовки. З'ясовано особливості формування довготривалої адаптації курсантів під впливом застосування протягом навчального року різних варіантів послідовності, спрямованості та величини фізичних навантажень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.153.4 +
Шифр НБУВ: РА355643

Рубрики:

      
8.

Овчарук М.П. 
Соціально-економічна ефективність споживчої кооперації в умовах формування ринкових відносин: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.05 / М.П. Овчарук ; Донец. держ. ун-т економіки і торгівлі. — Донецьк, 2000. — 16 с. — укp.

Розглянуто теоретичні та прикладні аспекти соціально-економічної ефективності функціонування споживчої кооперації за умов ринкового середовища. Визначено сутність і зміст ефективності з врахуванням природи і соціальних цілей споживчої кооперації. Обгрунтовано критерій соціально-економічної ефективності, визначено систему показників, розроблено методику розрахунку й оцінки рівня ефективності. Проаналізовано ресурсовіддачу і соціально економічну ефективність функціонування провідних сфер: обігу товарів і послуг, а також кооперативної промисловості. Доведено, що віддача сукупного ресурсного потенціалу і рівень ефективності кооперативної діяльності негативні і мають тенденцію до зниження. Запропоновано шляхи стабілізації і підвищення ефективності економічної діяльності. Розроблено рекомендації щодо покращання внутрішнього і зовнішнього середовищ функціонування споживчої кооперації України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.8
Шифр НБУВ: РА309209 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Овчарук В.І. 
Теоретичне обгрунтування і агротехнічні основи вирощування петрушки і селери для продовольчого та насінницького використання в умовах південно-західної частини Лісостепу України: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.06 / В.І. Овчарук ; Нац. аграр. ун-т. — К., 1999. — 36 с. — укp.

Розроблено нові агротехнічні заходи вирощування зелені петрушки і селери з метою конвейєрного їх виробництва протягом року та насіння петрушки безвисадковим способом. Це дає можливість безперебійно забезпечити високоякісною продукцією культур з відкритого і закритого грунту, а також насіння безвисадковим способом вирощування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П241.33-4(2УКР3),022 + П241.37-4(2УКР3),022
Шифр НБУВ: РА306153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Овчарук М.В. 
Тяжкі загострення бронхіальної астми: клінічний та фармакоекономічний аналіз: автореф. дис... канд. мед. наук : 14.01.27 / М.В. Овчарук ; Держ. установа "Нац. ін-т фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України". — К., 2009. — 19 с. — укp.

Вивчено особливості тяжких загострень бронхіальної астми (БА) в контексті надання невідкладної допомоги, проведено їх клінічний і фармакоекономічний аналіз. Встановлено позитивну динаміку щодо зменшення кількості викликів з приводу тяжких загострень БА в 1999 - 2006 рр. Описано статево-вікові особливості контингенту хворих, що користуються послугами швидкої допомоги, їх освітній та матеріальний рівень. Проведено фармакоепідеміологічний аналіз для цієї групи хворих. Доведено клінічну й економічну ефективність застосування базисної терапії у пацієнтів з некерованим перебігом БА. Виявлено хворих, у яких бронхіальна обструкція пов'язана з фіксованими психоемоційними змінами. Фармакоекономічний аналіз БА та її тяжких загострень довів доцільність зіставлення різних показників, а саме: захворюваності, особливостей перебігу БА у різних контингентів хворих, інфляційних процесів у державі за фінансування цієї галузі витрат.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р412.202 + Р11(4УКР)284.1 +
Шифр НБУВ: РА366680

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Коцюба Р. Б. 
Комп'ютерно орієнтована методика розвитку іншомовної комунікативної компетентності майбутніх спеціалістів лікувальної справи / Р. Б. Коцюба. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації здійснено комплексне дослідження проблеми впровадження комп'ютерно орієнтованої методики розвитку іншомовної комунікативноїкомпетентності майбутніх фахівців лікувальної справи. Описано та проаналізовано комп'ютерно орієнтовані методики розвитку іншомовноїкомунікативної компетентності майбутніх спеціалістів лікувальної справи в університетах зарубіжних країн. Розглянуто та проаналізовано електронніосвітні ресурси у вітчизняних медичних університетах, зокрема у Тернопільському національному медичному університеті ім.І. Я. Горбачевського (ТНМУ). Розроблено та науково обґрунтовано організаційно-педагогічну модель розвитку іншомовної комунікативної компетентності майбутніх спеціалістів лікувальної справи. Розроблено критерії, рівні й дескриптори оцінювання іншомовної комунікативної компетентності майбутніх фахівців лікувальноїсправи. Надано рекомендації щодо використання комп'ютерно орієнтованої методики розвитку іншомовної комунікативної компетентності майбутніхспеціалістів лікувальної справи, зокрема запропоновано авторську організаційно-педагогічну модель розвитку іншомовної комунікативної компетентності майбутніх спеціалістів лікувальної справи.^UThe complex research of use of computer oriented methodology of foreign communicative competence development of future medical specialists is carried out indissertation. Computer oriented methods of foreign communicative competence development of future medical specialists at foreign universities is analyzed and described.Electronic educational resources at Ukrainian medical universities and I. Horbachevsky Ternopil National Medical University (TNMU) is described and analyzed.At first organizational and pedagogical model of foreign communicative competence development of future medical specialists is developed and scientificallysubstantiated; the characteristics of foreign communicative competence (gnostic, communicative, emotional) and components of foreign communicative competence of future medical specialists are singled out: linguistic (usage by personality language material in language units), sociolinguistic (ability to use language in particularsociety), discursive (ability to understand and achieve coherence in perception and creation of utterances in a foreign language, use it in speech in different discourses;strategic (ability to compensate by verbal and nonverbal means of shortcomings in foreign language proficiency); socio-cultural (awareness of social-cultural context offoreign language); social (ability and willingness to communicate with those, who use this language as native); professional (knowledge, skills and abilities that provideunderstanding of professional problems and adequacy of conclusions, objectification of special terms, separation of main data, assessment of their significance fromstandpoint of professional activity, overcoming of the psychological barrier during communication by foreign language and activation the communicative potential ofindividuality based on awareness of own need for communication; evaluation criteria, levels and descriptors of foreign communicative competence development of futuremedical specialists are developed; the content of basic concept is clarified: foreign communicative competence of future medical specialists, as a confirmed ability toapply linguistic, sociocultural, communicative knowledge, skills, abilities and attitudes for foreign language, intercultural and interpersonal communication inprofessional medicine and life experience, to exchange experiences with native speakers for personal development and lifelong learning; theoretical and methodicalbases of computer-oriented usage of foreign communicative competence development of future medical specialists in system of medical education werefurther developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Гриценчук О. О. 
Інформаційно-освітнє середовище як засіб розвитку громадянської компетентності вчителів у Нідерландах / О. О. Гриценчук. — Б.м., 2021 — укp.

Гриценчук О.О. Інформаційно-освітнє середовище як засіб розвитку громадянської компетентності вчителів у Нідерландах. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.10 – інформаційно-комунікаційні технології в освіті. – Інститут інформаційних технологій і засобів навчання НАПН України, Київ, 2020.У дисертації здійснено комплексне дослідження проблеми використання інформаційно-освітнього середовища (ІОС) як засобу розвитку громадянської компетентності вчителів у Нідерландах. Уточнено понятійно-категоріальний апарат дослідження та надано характеристику ІОС для розвитку громадянської компетентності вчителів на основі досвіду Нідерландів.Розроблено та науково обґрунтовано модель ІОС як засобу розвитку громадянської компетентності вчителів; розроблено основні компоненти методики використання інструментарію ІОС як засобу розвитку громадянської компетентності вчителів, та експериментально перевірено її ефективність. Розроблено критерії, рівні й дескриптори оцінювання громадянської компетентності вчителів у ІОС. Удосконалено систему підвищення кваліфікації вчителів громадянської освіти у системі післядипломної педагогічної освіти, що полягає у розробленні методичних рекомендацій щодо розвитку громадянської та інформаційно-комунікаційної компетентностей вчителів в умовах ІОС. Надано рекомендації щодо використання моделі ІОС як засобу розвитку громадянської компетентності вчителів для системи вітчизняної післядипломної педагогічної освіти на основі досвіду Нідерландів.Ключові слова: вчитель, громадянська освіта, інформаційно-освітнє середовище, післядипломна педагогічна освіта, громадянська компетентність, інформаційно-комунікаційна компетентність, ІКТ, методика, модель, Нідерланди.^UHrytsenchuk O.O. Information and educational learning environment as a tool of developing teachers' civic competence in the Netherlands. – Manuscript. Thesis for a Candidate Degree in Pedagogical Sciences, specialty 13.00.10 – Information and Communication Technologies in Education. – Institute of Information Technologies and Learning tools of NAES of Ukraine, Kyiv, 2020.The complex research of a problem of use of the information and educational environment as means of development of civic competence of teachers in the Netherlands is carried out in the dissertation.The conceptual and categorical apparatus of the research is specified and the characteristic of the information and educational environment for the development of civic competence of teachers is given on the basis of the experience of Netherlands. The characteristics and features of the information and educational environment in the Netherlands and Ukraine in the context of European integration processes are revealed.The stages of formation and development of information and educational environment as a means of developing civic competence of teachers in Ukraine and the Netherlands are highlighted: Stage I - late 90's - early 2000's - non-standardized formation and implementation of information and educational environment basics in the system of postgraduate pedagogical education; Stage II - early 2000s - 2010 - increasing the number and diversification of ICTs in the system of postgraduate pedagogical education; Stage III - 2010 - to date - the stage of standardization and improvement of information and educational environment. The characteristics of information and educational environment for the development of civic competence of teachers based on the experience of the Netherlands are: accessibility, dynamism, openness, innovation, flexibility and adaptability, communication, democracy, feedback, cross-cutting issues of civic education, project orientation.A model of information and educational environment as a means of development of civic competence of teachers is developed and scientifically substantiated. The information and educational environment model for the development of civic competence of teachers consists of the following main blocks: aim (purpose, tasks, social demand; subjects of the system of postgraduate pedagogical education scientific approaches, principles, framework approaches), methodical recommendations, forms and methods of using ICT, content lines and components of civic competence of a teacher, resource hub on civic education, technological (ICT tools and digital technologies), diagnostic-effective (criteria - cognitive, value-motivational, activity-reflexive) , levels of development of civic competence of teachers in information and educational environment (high, medium, low), and tools for diagnosis).The main components of the methodology of using the tools of information and educational environment as a means of developing civic competence of teachers were developed, and its effectiveness was experimentally tested. Criteria, levels and descriptors for assessing the civic competence of teachers in the information and educational environment have been developed. The criteria are the following: cognitive (knowledge, awareness), value-motivational (encouragement, assistance, motivation), activity-reflexive (transparent communications, dissemination, use); the levels are: high, medium, low; and descriptors of assessment of civic competence of teachers in IOS have been developed. All indicators are developed in accordance with the approaches outlined in the international strategic documents, including the Council of Europe (Framework Competence for Democratic Culture (2016), UNESCO (UNESCO ICT Competency Framework for Teachers, 2011, 2018), EU (Digital Competence Framework, 2.0, 2.1. (2017), Digital Competence Framework for Educators (2018), DigCompEdu (2018), etc.The system of professional development of civic education teachers in the system of postgraduate pedagogical education has been improved, which consists in the development of methodological recommendations for the development of civic and information and communication competencies of teachers in the information and educational environment.Recommendations on the use of the model of information and educational environment as a means of developing civic competence of teachers for the system of Ukrainian postgraduate pedagogical education based on the experience of the Netherlands are done.Keywords: teacher, civic education, information and educational learning environment, postgraduate pedagogical education, civic competence, information and communication competence, ICT, methodology, model, Netherlands.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Овчарук О. В. 
Теорія і практика шкільної освіти для демократичного громадянства в країнах-членах Ради Європи / О. В. Овчарук. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації здійснено комплексний аналіз проблеми впровадження та розвитку освіти для демократичного громадянства у країнах Ради Європи, проаналізовано концептуальні засади та виявлено стратегії Ради Європи у реалізації освіти для демократичного громадянства.Подано історіографію нормативно-правової підтримки освіти для демократичного громадянства у країнах Ради Європи та виокремлено основні етапи розвитку. Проаналізовано досвід країн-членів Ради Європи та України щодо моделей впровадження освіти для демократичного громадянства. Ознакою впровадження ОДГ є її наскрізний та міжпредметний характер, використання загальношкільного підходу та обов'язкове забезпечення розбудови демократичного середовища у школі, співпраця з місцевою владою та громадою, автономія та академічна доброчесність, шкільне самоврядування, сприяння з боку організацій громадянського суспільства на всіх рівнях.Виявлено тенденції розбудови змісту освіти для демократичного громадянства у країнах-членах Ради Європи та надано характеристики її основних змістових складових, форм та методів навчання у системі шкільної освіти. Визначено, що середовище для впровадження освіти для демократичного громадянства має базуватись на сучасних інформаційно-комунікаційних технологіях та сприяти цифровому громадянству. Запропоновано інструментальну систему підтримки середовища школи для реалізації освіти для демократичного громадянства на основі використання інформаційно-комунікаційних технологій.Надано рекомендації та окреслено перспективи щодо впровадження та розвитку освіти для демократичного громадянства в Україні на основі досвіду країн-членів Ради Європи, що полягають у включенні ОДГ до пріоритетних сфер розбудови української школи, розробленні концептуальних положень щодо впровадження ОДГ на рівні шкільної освіти, забезпеченні обґрунтування механізмів та моделей такого впровадження, створенні необхідного науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення ОДГ, заохоченні до співпраці всіх зацікавлених сторін.^UThe dissertation provides a comprehensive analysis of the problem of implementation and development of Education for Democratic Citizenship (EDC) in the countries of the Council of Europe (CoE), analyzes the conceptual foundations and identifies the strategies of the Council of Europe in the implementation of Education for Democratic Citizenship.The historiography of the normative legal support of Education for Democratic Citizenship in the countries of the Council of Europe is presented and its main stages of development are highlighted. The experience of the member states of the Council of Europe and Ukraine regarding the models of the introduction of Education for Democratic Citizenship is analyzed. Education for Democratic Citizenship is a conceptually new direction in the development of civil society, which is implemented in school education. The implementation of EDC is characterized by its cross-cutting and interdisciplinary nature, the use of a whole-school approach to building a democratic school environment, cooperation with local authorities and the community, autonomy and academic integrity, school self-governance, and assistance to civil society organizations at all levels. The Council of Europe's strategies for implementing Education for Democratic Citizenship are closely linked to the European Union's (EU) education policy, as much of the regulatory framework and guidance documents are common to the CoE and the EU. The leading trend and strategic basis for the development and implementation of EDC is the competency paradigm, which is a sign of modern educational reforms. The competency paradigm has emerged in education in Europe as a result of discussions initiated in the early 2000s by economically developed countries such as Austria, United Kingdom, Canada, New Zealand, Germany, France, and later Hungary, Romania, Moldova, Lithuania, and Latvia, Estonia, which has also been joined by all EU and CoE countries.The mechanisms of EDC implementation in the CoE countries are analyzed and identified on the basis of research and reports of the CoE. The regulatory mechanisms at the country level are: official legislation and constitutional provisions, curricula recommendations). Four models of EDC implementation in the CoE countries have been identified: unilateral actions by public administration bodies that develop a strategy for EDC implementation throughout the cycle (development, implementation, evaluation) (Lithuania, Austria, Denmark, Malta, Slovenia, Romania, Ukraine); consultations, bilateral actions (specialists and stakeholders provide feedback to public education authorities); (Turkey, Germany, Slovakia, Sweden, Norway, Denmark, etc.); alternative actions implementation of a bottom-up approach based on grassroots initiatives of teacher practitioners and stakeholders), (Greece, Austria, Estonia, Norway, Czech Republic, Poland, Serbia); partnership (active participation and joint responsibility in joint structures), (Italy, Norway, England, Ireland, Hungary, Albania, Bulgaria, Poland).The tendencies in the development of EDC in the countries of the CoE are revealed and characteristics of its main components, forms and methods of teaching in the school education system are provided. The tendencies are related to the creation of new educational standards, new school curricula, digitalization of education, unification of standards and programs at different levels, involvement to international comparative studies.It is determined that the environment for EDC should be based on modern information and communication technologies (ICT) and should promote digital citizenship. An instrumental system for supporting school environment for the implementation of EDC is proposed. Recommendations and prospects are outlined for the implementation and development of EDC in Ukraine based on the experience of the CoE member states. Proposals for the implementation of EDC in Ukraine are: EDC should be included in the priority areas of Ukrainian school development; it is necessary to develop conceptual provisions for EDC at the level of school education, action plans and roadmaps, to provide justification for mechanisms and models of such implementation; it is important to provide scientific and methodological support of EDC, to encourage the cooperation with stakeholders; when developing an educational policy for the implementation of EDC should take into account its cross-cutting, interdisciplinary nature; to include appropriate outcomes indicators of EDC implementation; models and approaches of CoE countries should be used; to develop the information and educational environment in school; to design an instrumental support system for EDC; educational programs and plans should be equipped with appropriate methods of EDC; to strengthen cooperation on EDC with local authorities, media, civil society, CoE institutions; special attention should be paid to teachers' training on EDC.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Мартинюк М. О. 
Повені на річках басейну Вісли в межах України, методика визначення їх характеристик та оцінка ризиків: автореферат дис. ... д.філософ : 103 / М. О. Мартинюк. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню та оцінці ризиків затоплення при проходженні максимального стоку весняних водопіль та дощових паводків в українській частині басейну р. Вісла.У роботі виконаний збір, підготовка та аналіз гідрологічних, метеорологічних вихідних даних та даних дистанційного зондування Землі, що використані при розрахунках максимального стоку весняних водопіль та дощових паводків у досліджуваному басейні, а також подальшого гідрологічного моделювання затоплення окремих ділянок водозбору, які мають потенційно значні ризики затоплення (ТПЗРЗ).Проведена оцінка однорідності та стаціонарності рядів даних максимального стоку (максимальних витрат води та шарів стоку) весняного водопілля та дощових паводків річок басейну р. Вісла, визначена циклічність коливань стоку, а також виконана статистична обробка вихідних гідрологічних даних від початку спостережень до 2015 року, включно.Визначення максимального стоку річок басейну р. Вісла в межах України виконане з використанням операторної моделі, розробленої вченими Одеського державного екологічного університету. З метою обґрунтування параметрів регіональної методики, виконаний розрахунок характеристик максимального стоку рідкісної імовірності перевищення, як весняного водопілля, так і дощових паводків. Результатом розрахунків є характеристики схилового припливу (шари стоку паводків і весняного водопілля, тривалість припливу зі схилів до руслової мережі, та максимальні модулі схилового припливу) географічно узагальнені за територією досліджуваного басейну з використанням GIS-технологій, а також розрахункові рівняння для визначення трансформаційних функцій максимального стоку різного походження (руслове добігання, русло-заплавне регулювання). Обґрунтована регіональна методика дозволяє визначати характеристики максимального стоку рідкісної імовірності перевищення весняних водопіль і дощових паводків за відсутності даних гідрологічних спостережень на території досліджуваного басейну.Порівняння розрахункових максимальних модулів стоку та витрат води підчас проходження паводків рідкісної ймовірності перевищення з максимальними спостереженими та результатами статистичної оброки показало, що представлена методика є теоретично та практично обґрунтованою; точність розрахунків характеристик максимального стоку рідкісної імовірності перевищення для весняних водопіль склала ± 8,84%, а для дощових паводків ± 18,3%.Оцінка ризиків затоплення проведена для ТПЗРЗ, що були визначені згідно Плану управління ризиками затоплення на окремих територіях у межах району басейну річки Вісла на 2023-2030.У дисертаційному дослідженні проаналізовані існуючі методи та моделі, що використовуються у світовій практиці при визначені зон затоплення. Виконане гідрологічне моделювання зон затоплення з використанням програмного забезпечення HEC-RAS, розробленого Корпусом інженерів-гідрологів Військово-морських сил США. У якості вихідних даних при моделюванні використана побудована цифрова модель рельєфу, дані промірних робіт та розрахункові гідрографи.Цифрова модель рельєфу (ЦМР) досліджуваної території розроблена з використанням програмного забезпечення QGIS за SRTM знімками, отриманими з ресурсу EarthExplorer а також за даними проекту HydroSHEDS, проведеному Всесвітнім фондом дикої природи США з метою створення цифрових шарів даних для підтримки широкомасштабних гідроекологічних досліджень.Розрахункові гідрографи побудовані для весняних водопіль та дощових паводків за методикою, наведеною у СНіП 2.01.14-83 та удосконаленою Є.Д. Гопченко та С.В. Авгайтісом, при цьому окремі параметри обґрунтовані на даних річок досліджуваного регіону басейну р. Вісли.?У роботі проведений порівняльний аналіз розрахункових гідрографів з фактичними за характерні роки (за роки з максимальною спостереженою витратою води весняного водопілля та дощових паводків), який показав високу збіжність форми гідрографів та об’ємів стоку. Моделювання площі затоплення на території з наявністю даних гідрологічних спостережень проведене на прикладі р. Рата – с. Волиця. Виконане порівняння площі затоплення під час проходження максимальних витрат весняних водопіль і дощових паводків за розрахунковим та фактичним гідрографом, яке показало значну залежність площі затоплення від рельєфу місцевості та характеру підстильної поверхні.^UThe dissertation is devoted to research and flood risk assessment during the passage of the maximum runoff of spring and rain floods in the Ukrainian part of the Vistula River basin.In the work, the collection, preparation and analysis of hydrological and meteorological raw data and data of remote sensing of the Earth, used in the calculations of the maximum runoff of spring and rain floods in the studied basin, as well as further hydrological flood modeling of individual areas of the catchment, which have potentially significant flooding risks (APSFR), were performed.The homogeneity and stationarity of data series of the maximum runoff (maximum water discharges and runoff layers) of the spring and rain floods of the rivers of the Vistula River basin were evaluated, the cyclicity of runoff fluctuations was determined, and statistical processing of the initial hydrological data from the beginning of observations to 2015 was performed.Determination of the maximum runoff of the rivers of the Vistula River basin within Ukraine was carried out using the operator model developed by scientists of the Odesa State Environmental University.In order to substantiate the parameters of the regional methodology, the calculation of the characteristics of the maximum runoff of the rare probability of exceeding both spring and rain floods was performed. The results of the calculations are the characteristics of the slope influx (runoff layers of rain and spring floods, the duration of slope influx, and the maximum modules of the slope influx) geographically generalized by the territory of the studied basin using GIS technologies, as well as calculation equations for determining the transformation functions of the maximum runoff of different origin.A well-founded regional method allows determining the characteristics of the maximum runoff of the rare probability of exceeding spring and rain floods in the absence of hydrological observation data in the territory of the studied basin.A comparison of the calculated maximum runoff modules and water dischargres during floods of rare probability of exceedance with the maximum observed and the results of statistical processing showed that the presented method is theoretically and practically justified; the accuracy of the calculations of the characteristics of the maximum runoff of the rare probability of exceedance for spring floods was ± 8.84%, and for rain floods ± 18.3%.The flood risk assessment was carried out for APSFR, which were determined according to the Flood Risk Management Plan in individual territories within the Vistula River Basin District for 2023-2030.The dissertation research analyzed the existing methods and models used in global practice when identifying flood zones. Performed hydrologic modeling of flood zones using HEC-RAS software developed by the Hydrologic Engineering Center of US Army Corps of Engineers. The constructed digital evaluation model, data of measuring works and calculated hydrographs were used as input data for modeling.The digital evaluation model (DEM) of the study area was developed using QGIS software based on SRTM images obtained from the EarthExplorer resource, as well as data from the HydroSHEDS project conducted by the World Wildlife Fund US to create digital data layers to support large-scale hydroecological research.Estimated hydrographs were built for spring and rain floods according to the methodology given in SNiP 2.01.14-83 and improved by E.D. Hopchenko. and S.V. Avgaytis, while individual parameters are based on the data of the rivers of the studied region of the Vistula River basin.In the work, a comparative analysis of calculated hydrographs with actual ones for characteristic years (for years with the maximum observed water discharges of spring and rain floods) was carried out, which showed a high convergence of the shape of hydrographs and runoff volumes.Modeling of the inundation area in the territory with the availability of hydrological observation data was carried out on the example of the WGS Rata – Volitsa.A comparison of the inundation area during the passage of the maximum runoff of spring and rain floods was performed according to the calculated and actual hydrograph, which showed a significant dependence of the inundation area on the topography of the area and the nature of the underlying surface.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського