Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (232)Книжкові видання та компакт-диски (205)Журнали та продовжувані видання (17)
Пошуковий запит: (<.>A=МАТВЄЄВА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Матвєєва Л.Є. 
Аналіз та верифікація MSC-систем за допомогою мереж Петрі: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.03 / Л.Є. Матвєєва ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2005. — 17 с. — укp.

Уперше побудовано алгортим перекладу опису проектованої системи мовою MSC2000 у мережі Петрі та доведено його коректність за допомогою алгебри процесів, а саме - бісмуляційну еквівалентність вхідних MSC діаграм і синтезованої за цими діаграмами мережі Петрі. За цього визначено формальну семантику базового елемента мови MSC2000-<умова>(condition). Розроблено й обгрунтовано оригінальні алгоритми аналізу та верифікації формальної моделі у вигляді мережі Петрі, що використовують метод TSS розв'язання систем лінійних однорідних і неоднорідних діафантових рівнянь над множиною натуральних чисел, а саме: алгоритм верифікації певних властивостей мереж Петрі, зокрема, (структурної обмеженості), L3-живості, досяжності, наявності дедлоків; алгортим побудови S- і T-варіантів мережі Петрі; алгоритм пошуку пасток і тупиків асиметричної мережі Петрі. Рекомендовано здійснювати аналіз зменшеної складності її динамічних властивостей, який має проводитися за допомогою розв'язання рівняння стану. Уперше запропоновано визначення інваріантності властивостей базової моделі як мережі Петрі, яке використовується для створення оригінальної методики пошуку конфліктів функціональностей проектованої системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З973-018.025 +
Шифр НБУВ: РА340028

Рубрики:

      
2.

Матвєєва В.Ю. 
Зовнішньоторговельна детермінанта розвитку національної економіки: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.03 / В.Ю. Матвєєва ; Донец. нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. — Донецьк, 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено науково-методичні основи формування та використання зовнішньоторговельного (ЗТ) потенціалу національної економіки, запропоновано концепцію його управління. Розроблено періодизацію розвитку ЗТ детермінанти. Запропоновано систему показників для оцінки ефективності ЗТ співпраці. Змодельовано вплив структуроутворювального чинника зовнішньої торгівлі на економічне зростання. Сформовано процесну модель регіональної інтеграції на основі принципів селективності, превентивності та рівноправності. Розроблено матрицю заходів щодо підвищення ефективності зовнішньої торгівлі за експортним та імпортним потоками та за структурним, фінансовим, інноваційним, інституційним та інтеграційним напрямами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)843
Шифр НБУВ: РА375179 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Матвєєва Н.В. 
Імуно-біохімічні аспекти застосування лікувальних грязей у комплексній реабілітації хворих на остеохондроз хребта (експериментально-клінічне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / Н.В. Матвєєва ; Крим. республ. установа "НДІ фіз. методів лікування і мед. кліматології ім. І.М.Сєченова". — Ялта, 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено питання підвищення ефективності лікування пелоїдами хворих на остеохондроз хребта на етапі санаторно-курортної реабілітації на підставі даних якісного та кількісного оцінювання дії пелоїдів з урахуванням імунно-біохімічних і морфологічних аспектів, ролі активаціії фізіологічної системи гіпоталамус - гіпофіз - наднирники, закономірностей впливу на кісткову тканину, реагування імунної системи та процесів апоптозу. Експериментально та клінічно обстежено 50 студентів-волонтерів, 82 хворих на остехонодроз хребта та 70 білих лабораторних щурів. Установлено залежність імуно-біохімічних і морфофункціональних показників від тривалості дії грязьових аплікацій і кореляційний взаємозв'язок між імунологічними параметрами, показниками стрес-лімітувальної системи та структурно-функціональним станом кісткової тканини, що дозволяє контролювати вплив пелоїдотерапії на організм. Виявлені дефекти дії лікувальних грязей у хворих на остеохондроз є дозо-залежними, вони взаємозв'зані з активацією стрес-регулювальних систем, зокрема системи гіпоталамус - гіпофіз - наднирники й імуно-регулювальних механізмів локальних і системних, що є головним моментом розвитку комплексної реакції організму на дію лікувальних грязей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.250.401-5 +
Шифр НБУВ: РА364702

Рубрики:

      
4.

Матвєєва О.В. 
Методика формування вокально-виконавської надійності у майбутніх учителів музики: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / О.В. Матвєєва ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено проблеми формування вокально-виконавської надійності у майбутніх учителів музики. Даний феномен розглянуто як здатність до виразної, безпомилкової та технічно досконалої інтерпретації вокальних творів за звичних і емоціогенних умов. Визначено критерії, показники та рівні сформованості вокально-виконавської надійності у майбутніх учителів музики. Виявлено інноваційні методи та прийоми роботи над вокальними творами, які сприяють досягненню безпомилкового співу студентів під час аудиторної форми звітності й подоланню негативного впливу емоційно-стресових факторів сценічних репетицій і прилюдних виступів на результативність їх діяльності. Розроблено й експериментально перевірено методику цілеспрямованого чотирьохфазного формування вокально-виконавської надійності у майбутніх учителів музики засобами опосередкованої регуляції їх емоційного стану. Визначено педагогічні умови її реалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ314-7 р(4УКР)3
Шифр НБУВ: РА370730 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Матвєєва Н.О. 
Моделі й обчислювальні методи швидкісної та завадостійкої обробки дельта-модульованих сигналів у задачах дефектоскопії: автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Н.О. Матвєєва ; Нац. металург. акад. України. — Д., 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено моделі, методи й алгоритми швидкісної та завадостійкої обробки дельта-модульованих (ДМ) сигналів вихорострумової дефектоскопії. Створено метод обробки ковзної вибірки з залученням алгоритмів спискового та табличного декодування. Досліджено діадно-кореляційні властивості кожного еталона з іншими еталонами й адитивним вектором помилок. Розроблено метод діадної кореляції та редуковано швидкий алгортм Уолша для ідентифікації типу фрагмента. Запропоновано модель і комплексний алгоритм обробки послідовних ковзних вибірок з залученням зазначених алгоритмів і заключного логічного аналізу всієї ДМ-обідної розробленим скінченним автоматом. Обгрунтовано використання "золотого перетину" як коефіцієнта лінійного прогнозування за адаптивно-різницевої модуляції ІКМ-сигналів. Визначено сімейства прямих і зворотних лінійних дискретних адаптивно-модулювальних перетворень, які у разі модифікації забезпечують одержання мінімально похибкового ДМ-зображення та точне відновлення ІКМ-сигналу. Запропоновано модель і метод, які дозволили з приблизно 9 %-ою похибкою оцінювати площу ІКМ-сигналів за їх ДМ-зображеннями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж607 с108 + Ж607 с33 +
Шифр НБУВ: РА360084

Рубрики:

      
6.

Матвєєва І.В. 
Моделювання радіоекологічних процесів методом камерних моделей при оцінці екологічного стану локальних екосистем: автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / І.В. Матвєєва ; Держ. екол. ін-т М-ва охорони навколиш. природ. середовища України. — К., 2008. — 18 с. — укp.

З використанням модифікованого методу камерних моделей проведено дослідження потоків радіонуклідів цезію-137 на прикладі с.Галузія на Волині та місцевості, забрудненої стронцієм-90 (с.Коцюбинчики на Тернопільщині), створено блок-схеми екосистем і розроблено їх математичні моделі. Розглянуто шляхи формування дозових навантажень внаслідок внутрішньго опромінення за рахунок вживання продуктів харчування для різних верств населення (працівників, пенсіонерів і дітей). Спрогнозовано динаміку даних навантажень у подальші роки після аварії на Чорнобильській АЕС. Встановлено, що дозові навантаження у даних селах формуються по-різному залежно від виду радіонукліда, структури пасовищ і рівнів їх забруднення. Створено модель системного типу радіологічного дослідження локальних екосистем населених пунктів, що охоплює основні ланки трофічного циклу: грунти, сіно, корови, молоко, лісові продукти, людей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1н6,022 +
Шифр НБУВ: РА357182

      
7.

Матвєєва Г. Д. 
Організаційно-педагогічні засади діяльності спеціалізованої школи художньо-естетичного профілю: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.06 / Г. Д. Матвєєва ; ДВНЗ "Ун-т менеджменту освіти НАПН України". — К., 2011. — 20 с. — укp.

Визначено концептуальні засади й організаційно-педагогічні умови ефективного функціонування авторської школи художньо-естетичного профілю, а також параметри та критерії оцінювання результативності її діяльності. До організаційно-педагогічних засад діяльності авторської спеціалізованої школи художньо-естетичного профілю віднесено концепцію функціонування й розвитку закладу, у якій розкрито наукові підходи й принципи управління й організації навчально-виховного процесу, мету та завдання діяльності, рівнево-функціональну структуру управління, технології створення педагогічно організованого середовища та розвитку творчого потенціалу кожного учня, портрети випускника кожної ланки школи, до ефективних умов - матеріально-технічні, науково-методичні, дидактичні, санітарно-гігієнічні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч424(4УКР)714.6
Шифр НБУВ: РА384329 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Матвєєва В. С. 
Перебування військовополонених червоноармійців в польських таборах у період радянсько-польської війни (1919 - 1921 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 20.02.22 / В. С. Матвєєва ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження стану перебування полонених Червоної армії у польських таборах під час радянсько-польської війни 1919 - 1921 рр. Розкрито процес формування системи закладів для полонених у прифронтовій смузі й у тилу. Обгрунтовано, що польський уряд та адміністрація таборів усупереч інструкціям, приписам і наказам порушували або відверто ігнорували їх. Досліджено участь та долю українців у даних військових конфліктах, умови утримання полонених у таборах, соціальні, правові та політичні аспекти життя полонених, а також кількість живих репатріантів, які повернулись на Батьківщину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612 + Т3(4ПОЛ)612-68...8
Шифр НБУВ: РА372398 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Матвєєва С.А. 
Сайт як жанр Інтернет-комунікації (на матеріалі персональних сайтів учених): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / С.А. Матвєєва ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне комунікативно-лінгвістичне дослідження сайта (зокрема, персонального сайта вченого) як одного з найбільш розповсюджених жанрів Інтернет-комунікації на матеріалі української, російської та німецької мов. Встановлено, що сучасний сайт є гіпертекстовим утворенням електронної комунікативної діяльності, що перебуває в постійній динаміці та реалізується у сукупності взаємозалежних (тематично, семантично, інтенціонально, фізично) веб-сторінок. Визначено жанроутворювальні комунікативно-лінгвістичні характеристики сайта: композиційні, семантико-стилістичні та паралінгвістичні. Досліджено своєрідність персонального сайта вченого, зокрема, виявлено такі його конструктивні особливості: наявність структурних компонентів установлення та здійснення комунікативної взаємодії (адреси, назви, епіграфа, вітання, передмови; форуму, гостьової книги, чату, електронного листування), орієнтація на певну жанрову норму Інтернет-комунікації наукової спрямованості та креолізованість.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш107.715 +
Шифр НБУВ: РА346198

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Матвєєва 
Створення генетично модифікованих рослин родин Compositae та Solanaceae: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.20 / Надія Анатоліївна Матвєєва ; НАН України; Інститут клітинної біології та генетичної інженерії. — К., 2009. — 22 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.927.22*447.21 + Е522.927.17Sol*447.21 + П131.9
Шифр НБУВ: РА363569

Рубрики:

      
11.

Матвєєва М. О. 
Теоретичні та технологічні основи отримання виливків зі спеціальними властивостями з половинчастих і білих чавунів: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.16.04 / М. О. Матвєєва ; Нац. металург. акад. України. — Д., 2011. — 35 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.310.8 + К61,23
Шифр НБУВ: РА381807 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Матвєєва Т.В. 
Технологія отримання моноацилгліцеринів адмідуванням соняшникової олії: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.06 / Т.В. Матвєєва ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2005. — 21 с. — укp.

Розроблено технологію одержання моноацилгліцеринів (МАГ) і моноетаноламідів методом амідування триацилгліцеринів (ТАГ) соняшникової олії моноетаноламіном (МЕА). Досліджено закономірності перебігу реакції за температури 393 - 423 K. Встановлено, що для реакції амідування ТАГ, а також діацилгліцеринів (ДАГ) і моноацилгліцеринів (МАГ) соняшникової олії МЕА характерні закономірності реакцій I (псевдопершого порядку), якщо один з реагентів знаходиться в надлишку, а у випадку їх сумісних концентрацій амідування відбувається за II порядком. Найбільший ступінь перетворення аміну 95 % виявлено під час взаємодії ТАГ з МЕА. Знайдено константи швидкості реакції взаємодії ТАГ, ДАГ, МАГ, триетаноїлгліцеринів (ТЕГ), діетаноїлгліцеринів (ДЕГ), моноетаноїлгліцеринів (МЕГ) з МЕА за різних температур. З'ясовано, що реакція амідування ТАГ відбувається в три стадії, а у разі збільшення температури у системі ТАГ - ДАГ - МАГ (або ТЕГ - ДЕГ - МЕГ) константа швидкості зростає, а за однакових температур - спадає. Запропоновано рівняння для адекватного опису кінетики даного процесу. Встановлено, що кінетичні та термодинамічні параметри взаємодії промислових МАГ з МЕА близькі до показників, одержаних під час взаємодії ТАГ на третій стадії. Досліджено поверхнево-активні та деякі інші фізико-хімічні властивості продуктів реакції амідування. Доведено можливість використання МАГ у харчових продуктах як емульгатора і стабілізатора емульсій. Розроблено композицію піномиючого засобу. Запропоновано технологію та технологічну схему одержання МАГ і моноетаноламідів жирних кислот.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л782.35 +
Шифр НБУВ: РА337176

Рубрики:

      
13.

Матвєєва О.О. 
Формування творчої уяви майбутніх педагогів-музикантів у процесі професійної підготовки: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / О.О. Матвєєва ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Проведено теоретично-експериментальні дослідження проблеми формування творчої уяви майбутніх педагогів-музикантів у процесі професійної підготовки, визначено її сутність, структуру, функції, критерії, показники та рівні сформованості. Науково обгрунтовано педагогічні умови формування творчої уяви майбутніх учителів музики у процесі професійної підготовки. З'ясовано, що реалізовані у педагогічному експерименті дані умови сприяють усвідомленню студентами творчої уяви як професійної значущої здібності вчителя музики, позитивно-активному ставленню до реалізації власного творчого потенціалу, розумінню емоцій музичних образів, розвитку інтелектуальних умінь, умінь аналізувати музичні образи та застосовувати на практиці прийоми створення образів уяви у виконавській діяльності, а також використовувати творчу уяву для створення нових та оригінальних уроків музики та творчих завдань для дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.518.5 + Ю935.143.2 + Щ31 р(4УКР)3-4 +
Шифр НБУВ: РА361157

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
14.

Матвєєва Н.М. 
Цінові важелі реформування ЖКГ як засоби регулювання розвитку міст (на прикладі підприємств водопостачання та теплопостачання Харківського регіону): автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.05 / Н.М. Матвєєва ; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. — Х., 2007. — 21 с. — укp.

Проаналізовано технічний та фінансово-економічний стан підприємств ЖКГ України, який свідчить про необхідність кардинальної реформи галузі, запропоновано джерела коштів, які можна залучити для успішної реформи ЖКГ. Розглянуто підходи щодо залучення громадськості до процесу формування тарифів на послуги ЖКГ як одного з положень програми реформування ЖКГ та її ефективного виконання. Удосконалено визначення поняття "ціна житлово-комунальних послуг" (ЖКП). Надано пропозиції щодо формування ринкового середовища й ринкових механізмів з метою підвищення якості ЖКП шляхом розділення підприємств ЖКГ на дві групи: ремонтно-експлуатаційні підприємства і технологічні підприємства. Запропоновано удосконалити параметричну модель формування прибутку підприємств теплопостачання, а також "процесний" метод обліку витрат, що дає змогу використовувати етапи технологічних процесів підприємств ЖКГ - "вартісні центри" в якості об'єктів калькуляції, більш комплексно підійти до питань ціноутворення комунальної сфери.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ХАР)22 + У049(4УКР-4ХАР)684.41-861 +
Шифр НБУВ: РА353791

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Матвєєва Л.Г. 
Юридична природа та місце офіційних інтерпретаційних актів у правовій системі України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Л.Г. Матвєєва ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто систему та класифікацію офіційних актів тлумачення права, а також запропоновано нову класифікацію. Досліджено питання щодо ознак інтепретаційних актів, їх юридичної чинності, співвідношення з іншими видами правових актів. Сформульовано систему вимог до уніфікації інтерпретаційних актів. Висвітлено аспект розрізнення правотворчої та правозастосовчої інтерпретації права. Зроблено висновок, що у системі актів офіційної інтерпретації є наявною особлива група актів правотворчого тлумачення, до якої належать акти вищих судових установ України. Показано, що акти правозастосовчого тлумачення можуть бути використані як самостійні правові акти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-383 +
Шифр НБУВ: РА337505

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Рябчевський О. В. 
Oчищення стічних вод від іонів хрому та нікелю глинистими сорбентами / О. В. Рябчевський. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 21.06.01 – Екологічна безпека. – Національний авіаційний університет, Київ, 2019.Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуального науково-практичного завдання підвищення рівня екологічної безпеки очищення виробничих стічних вод від іонів хрому (ІІІ) та нікелю (ІІ) шляхом застосування природних глинистих сорбентів.За допомогою рентгенографічного аналізу, газової адсорбції та гравіметричного методу досліджено структуру та хімічний склад глинистих сорбентів. Досліджено сорбційні властивості природних глинистих матеріалів (глини спонділової зеленої та суглинку темно-бурого) щодо іонів хрому (ІІІ) та нікелю (ІІ), визначено основні параметри протікання процесу адсорбції та умови максимальної ефективності застосування сорбентів. Встановлено, що для досягнення максимального ступеня очищення при мінімальних витратах сорбційного матеріалу необхідне співвідношення «тверда речовина - рідина» складає 1:50. Проведено інтерпретацію даних у межах моделей сорбції та обрано моделі, які найкраще описують процес. Встановлено, що максимальна адсорбційна ємність зразку глини спонділової зеленої щодо іонів Ni2+ у 1,5 рази вища ніж у зразка суглинку темно-бурого і складає 0,245 мг/г. Сорбційна ємність глини глини спонділової зеленої по відношенню до іонів Cr3+ - 0,042 мг/г, а при застосуванні СТБ – сорбція не спостерігається. Отримано нові сорбційні глинисті матеріали на основі природних зразків шляхом їх хімічної модифікації з метою покращення сорбційних властивостей. Визначено основні умови процесу модифікації та встановлено зростання максимальної сорбційної ємності.Встановлено екологічний ризик застосування глинистих сорбентів при очищенні води від іонів металів на основі результатів біотестування за допомогою тест-об'єктів Allium cepa L. та Lactuca sativa L. Методом кореляційно-регресійного аналізу встановлено тісноту зв'язку між зміною відносного екологічного ризику застосування глини спонділової зеленої і суглинку темно-бурого для очищення стічних вод та змінами індикаційних ознак у тест-об'єктів Allium cepa L. та Lactuca sativa L. Розраховані коефіцієнти кореляції вказують на сильний зв'язок при застосуванні Lactuca sativa L. та достатню тісноту зв'язку для тест-об'єкту Allium cepa L. Досліджено та обґрунтовано напрям утилізації відпрацьованих сорбентів через їх депонування у будівельних сумішах на основі цементу, що дозволяє зменшити кількість шламу та забезпечує надійну фіксацію сорбату, запобігаючи міграції важких металів у системі «вода-грунт», у тому числі при змінах значень рН та температури навколишнього середовища.Ключові слова: екологічна безпека, сорбція, очищення стічних вод, іони хрому (ІІІ) та нікелю (ІІ), модифіковані глинисті сорбенти, екологічний ризик.^UPhD Thesis for the degree of the candidate of Engineering sciences in the specialty 21.06.01 - Environmental safety. – National Aviation University, Kyiv, 2019.The thesis is aimed at solving the topical scientific and applied task of improving the level of environmental safety of the industrial waste water treatment from chromium (III) and nickel (II) ions using natural clay sorbents.The structure and chemical composition of clay sorbents have been investigated by X-ray analysis, gas adsorption and gravimetric method. The sorption properties of natural clay materials (spondyl green clay and dark brown loam) have been studied for chromium (III) and nickel (II) ions, the main parameters of the adsorption process and the maximum efficiency of the sorbents application have been determined. It has been established that in order to achieve the maximum level of pollutants removal with minimum consumption of sorption material, the ratio of “solid matter – liquid” should be 1:50.The sorption data has been arranged into sorption models and the models that best describe the process are selected. It has been found that complete adsorption capacity of the sample on the spondyl green clay ions Ni2+ is 1.5 times higher than the standard dark brown loam and it reaches 0.245 mg/g. The adsorption capacity of spondyl green clay in relation to ions of Cr3+ is 0,042 mg/g, and when applying DBL - sorption is not observed.New sorption clay materials have been obtained on the basis of natural samples by their chemical modification in order to improve the sorption properties. The basic conditions of the modification process and the growth of the maximum sorption capacity are also determined.The ecological risk assessment of the clay sorbents application in water treatment from metal ions is based on the results of biotesting with the help of test objects Allium cepa L. and lactuca sativa L. The method of correlation-regression analysis has demonstrated the close dependence between the change in the relative ecological risk and waste water treatment with spondyl green clay and of dark brown loam, which is seen from the changes in the indicative parameters of the test objects Allium cepa L. and Lactuca sativa L. The calculated correlation coefficients indicate a strong correlation in the application of Lactuca sativa L. and the sufficient correlation for the Allium cepa L.The method of the worked sorbents management through their deposit in constructional mixtures based on cement has been explored and discussed; it allows reducing the amount of sludge and provides reliable fixation of sorbate, preventing the migration of heavy metals in the water-soil system, including changes in ambient pH and temperature.Key words: environmental safety, sorption, treatment of waste water, chromium (III) and nickel (II) ions, modified clay sorbents, ecological risk.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Матвєєва Ю. І. 
Принцип правової визначеності як складова верховенства права / Ю. І. Матвєєва. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційному дослідженні проаналізовано сутність, становлення та еволюцію, сучасне розуміння принципу правової визначеності як однієї з найважливіших складових верховенства права, його співвідношення з іншими спорідненими поняттями; основні вимоги принципу правової визначеності для нормотворчої та нормозастосовчої, зокрема, судової практики. На основі проведеного дослідження запропоновано комплексний науково-методологічний підхід до розуміння принципу правової визначеності як багатогранного й багатовимірного поняття, яке складається з елементів-підпринципів, і класифікацію вимог для нормотворчої та нормозастосовчої діяльності.^USummary of the main content of the thesis. Thesis analyzes essence, formation, evolution, and modern understanding of the principle of legal certainty as one of the most important components of the rule of law, its relation to other similar concepts; basic requirements of the principle of legal certainty for rule-making and law enforcement, and particularly for litigation practice. The research was a basis for the proposal of a combined scientific and methodological approach to understanding the principle of legal certainty as a comprehensive concept including many aspects, which consists of constituent sub-principles and classification of requirements for rule-making and law enforcement.Section I, “General Theoretical and Historical and Legal Aspects of Understanding the Principle of Legal Certainty as a Component of Rule of Law”, analyzes the essence and relation to other similar principles such as: legal security, predictability, irreversibility of legal acts, protection of trust, etc. within the research question. The study concludes that the principle of legal certainty constitutes a concept with many aspects making it impossible to propose its universal definition. The essence of this phenomenon should be revealed through a number of constituent elements.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Васильєва Н. О. 
Гендерна інтерпретація природи: колір звук, запах (на матеріалі української, російської, англійської, французької художньої літератури кінця ХІХ – першої половини ХХ століття) / Н. О. Васильєва. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню гендерних особливостей та національних рис відтворення об'єктивної реальності на матеріалі фрагментів художньої прози із дескрипцією природи. Пейзажні контексти акумулюють інформацію про сенсорний досвід людини, а тому є цінним матеріалом, що надає доступ до когнітивних механізмів, нюансів світобачення та його вербалізації письменниками/письменницями представниками різних культур. У дисертації вперше здійснено комплексний аналіз інтерпретації кольору, звуку, запаху природних елементів і об'єктів у межах одного дослідження на матеріалі слов'янської (української та російської), германської (англо-американської) і романської (французької) культур у гендерному співставленні. Природа розглядається з позиції чуттєвого сприйняття, а саме відповідно до сенсорних каналів людини: візуального (кольоробачення), звукового та ольфакторного (сприйняття запахів). Результати аналізу фактологічного матеріалу свідчать про національні та індивідуально-гендерні спільні та відмінні риси у категоризації та інтерпретації реальності, зокрема природи.^UThe thesis is devoted to investigating gender peculiarities and national features of the objective reality reproduction based on nature description fragments of Ukrainian, Russian, English, American, and French belles-lettres prose. Landscape contexts accumulate information about sensory experience of a person, being useful material that gives access to hidden cognitive mechanisms, nuances of worldview, and its verbalization by male and female writers, representatives of different cultures.For the first time, a complex analysis of colour, sound, and smell of nature elements/objects interpretation within one research based on the material of Slavic (Ukrainian and Russian), Germanic (English and American), and Romanic (French) cultures in a gender comparison has been made. Nature is viewed on the basis of sensory perception, in particular according to human sensorial channels: visual (colour differentiation), acoustic (sound distinction), and olfactory (smell perception).The illustrative material thorough analysis revealed gender and national similarities and differences in categorization and interpretation of the reality, namely objects and phenomena of nature.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Матвєєва О. В. 
Концептуальний вимір глобалізму в умовах трансформації міжнародної системи / О. В. Матвєєва. — Б.м., 2020 — укp.

В дисертаційному досліджені структуровано, комплексно і всебічно проаналізовано критичні концепції глобалізації як провідного процесу трансформації міжнародної системи і чинника транснаціоналізації світового політичного процесу, представлена багаторівнева структура сучасної міжнародної системи, що трансформується в умовах збільшення транснаціональних акторів; визначено ступень транснаціоналізації світового політичного процесу та з'ясовано місце нових акторів, які функціонують поза межами кордонів національних держав і відіграють важливе значення в міжнародно-політичних трансформаціях сучасності; доведено, що в умовах розмивання меж відповідальності міжнародних акторів в таких важливих сферах світового розвитку, як міжнародна безпека, екологія, світова економіка, міграція тощо, вирішення глобальних проблем сучасності залежить від ефективної взаємодії державних і недержавних акторів; обґрунтована трансформаційна роль транснаціональних акторів в міжнародній системі, яка в першу чергу проявляється в посиленні впливу їх політичної складової; розвинуто розуміння спільного і відмінного в категоріях «глобалізм» і «мондіалізм»; визначено місце України у глобалізаційних процесах в умовах трансформації сучасної міжнародної системи з використанням найсучасніших методологій і методів міжнародно-політичної науки.^UThe urgency of the complex study of the conceptual dimension of globalization under conditions of the transformation of the international system is due to the formation of a new structure of the world and the need to identify prospects for the realization of Ukraine's national interests in the context of global political transformations, the search for globally oriented strategies for the formation and effective implementation of its foreign policy under conditions of the formation of a new world order.The given study is based on the fact that under conditions of the transformation of the contemporary international system there is a scientific and political necessity in shaping, on the basis of the generalization of contemporary conceptual approaches, the processes of globalization and systematization of the concepts of globalization of a holistic view of the nature and direction of these transformational processes that began even during the bipolar confrontation and were held on the basis of profound social, political, economic and ideological processes. Scientific discussions about the character of the current stage of world development have become the choice of future models, which is due to the urgent need to find effective ways of managing a contemporary international system. The scientific search is aimed at determining the further direction of globalization development, and from this position the latest concepts of globalization are updated, taking into an account global international transformations, quantitative and qualitative changes in world politics. The scientific and political necessity to find out and analyze on the conceptual level the crisis of globalism and the neoliberal model of globalization within scientific paradigms is stated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Матвєєва С. А. 
Лінгвістична реконструкція когнітивної терміноструктури REFUGEE / БІЖЕНЕЦЬ в англо-українському корпусі юридичних текстів / С. А. Матвєєва. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації розроблено компаративно-корпусну процедуру лінгвістичноїреконструкції когнітивної терміноструктури REFUGEE / БІЖЕНЕЦЬ в юридичномудискурсі англійської та української мов. Уведено до наукового обігу термін“когнітивна терміноструктура” на позначення одиниці свідомості, у якійсконцентровано фрагмент професійної картини світу та яка має вербальнуреалізацію у вигляді термінів. Систематизовано законодавчі текстита розроблено їх жанрово-стильову класифікацію, засновану на ознаках сфериобслуговування, жанрів текстів і типу правового документа. Здійсненолексикографічну і фреймову реконструкцію когнітивної терміноструктуриREFUGEE / БІЖЕНЕЦЬ в англійській та українській мовах; проведено семантикодистрибутивну, тезаурусну та перекладацьку верифікацію вербалізаторівкогнітивної терміноструктури REFUGEE / БІЖЕНЕЦЬ в англо-українському корпусіюридичних текстів з узагальненням результатів у генералізованих моделяхпричинно-наслідкової семантики термінів: ‘CAUSES : REFUGEE : EFFECTS'та ‘ПРИЧИНИ : БІЖЕНЕЦЬ : НАСЛІДКИ'. Установлено закономірностій відмінності у відображенні когнітивної терміноструктури REFUGEE / БІЖЕНЕЦЬу свідомості носіїв англійської та української мов.^UThe thesis is focused on a linguistic reconstruction of the cognitive terminologicalstructure REFUGEE / БІЖЕНЕЦЬ in the English-Ukrainian legal corpus.The thesis offers a new comparative and corpus approach to the terminology, withinthe framework of which a methodological basis was developed for performing linguisticreconstruction of the cognitive terminological structure of a legal term in variouslanguages (English and Ukrainian) using methods of comparative-historical, structural,cognitive, corpus and contrastive linguistics. The term ‘cognitive terminological structure'is introduced to define a unit of consciousness in which a fragment of the professionalworldview is concentrated and which has a verbal realization in the form of terms.The cognitive terminological structure of the legal discourse REFUGEE /БІЖЕНЕЦЬ is characterized by the dynamism of its nature, manifested in the cognitiveverbal specificity of the legal terms, which represent a fragment of the legal worldview.The absence of a material unit and a high level of abstraction of cognitive processescreated the need for the development of reconstruction (lexicographic and frame-based)techniques with the subsequent interpretation of individual cognitive structures in order tomaximize the structuring of the specialist's mental space. Linguistic reconstruction of thecognitive terminological structure REFUGEE / БІЖЕНЕЦЬ in English and Ukrainianlegal discourse through the procedure of lexicographic and frame-based modelling resultsin the generalized models of cause-and-effect semantics: ‘CAUSES: REFUGEE :EFFECTS' and ‘ПРИЧИНИ : БІЖЕНЕЦЬ : НАСЛІДКИ'.Observation of the names of the cognitive terminological structure REFUGEE /БІЖЕНЕЦЬ made it possible to identify a common Proto-Indo-European basis – a root*bheug- meaning ‘to run, flee, seek refuge', which through the Latin lexeme fugeremeaning ‘to flee' leads to the units of modern English (*bheug- → fugere → fugitive,centrifugal, refuge) and through the Proto-Slavic verbal root *beg- *bēg- *bōg- leads tothe units of the modern Ukrainian language (*bheug- → *beg- *bēg- *bōg- → біг, бігти,біженець). These results give grounds to speak of common mental roots and purposefulcognitive motivation for the formation of its conceptual base with subsequenttransformation into the cognitive terminological structure. The lexemes refugee and біженецьare specific lexical units of the English and Ukrainian languages, inherited from the IndoEuropean language, which have gone through an evolutionary path on their own linguisticsoil and have cognates in many modern languages.The modern lexicographic model of the cognitive terminological structureREFUGEE / БІЖЕНЕЦЬ is represented through modelling of cause-and-effectrelationships that arise from the legal actions of legal entities and reflect theinterdependence of actions and circumstances and their legal results. The deep cause-andeffect relationships of the semantics of the studied terms are identified through the scheme‘TO BE PERSECUTED → TO FLEE, LEAVE → TO GET ASYLUM', which isreflected in the developed models ‘REFUGEE : CAUSES' / ‘БІЖЕНЕЦЬ : ПРИЧИНИ'and ‘REFUGEE : EFFECTS' / ‘БІЖЕНЕЦЬ : НАСЛІДКИ', which in turn aresummarized in the generalized models of cause-and-effect semantics ‘CAUSES :REFUGEE : EFFECTS' and ‘ПРИЧИНИ : БІЖЕНЕЦЬ : НАСЛІДКИ'.This corpus isan experimental source for the extraction and analysis of linguistic units within this study.The semantic space of discrete terminological units refugee and біженець isstructured in the form of a basic actional frame: “SOMEONE-agent → through stimulus(causes) → acts / does something → has effects”, which demonstrates the presence ofcommon features in the conceptual fractal structure.As a result of the analysis, 3 conceptual features (‘causes', ‘effects', ‘legal status')of the main verbalizers of the cognitive terminological structure REFUGEE / БІЖЕНЕЦЬwere identified, which form its basis in the minds of native speakers of the English andUkrainian languages confirming the general ideas of native speakers of the both languageson the content of the main terminological nominations of the cognitive structureREFUGEE / БІЖЕНЕЦЬ.The paper formulates institutional features and requirements for the creation of anEnglish-Ukrainian parallel corpus of legal texts, contains the proposed structure of thecorpus text metadata card, and offers the developed genre and style based classification oflegal texts. This classification considers the characteristics of the service sector (officialstyle, legal substyle), the type of a legal document / act (regulatory, individual legal, andinterpretative legal), the genre of the text (for each type of legal acts) and takes intoaccount complex linguistic and legal hierarchical classification criteria for the texts.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського