РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000710698<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шаркова Н. О. 
Мікроструктурний аналіз грибної суспензії на стадії підготовки до розпилювального сушіння / Н. О. Шаркова, Т. Я. Турчина, Е. К. Жукотський, Г. В. Декуша // Наук. пр. Нац. ун-ту харч. технологій. - 2018. - 24, № 6. - С. 240-247. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.

Високовартісні препарати імуномодулювальної та протипухлинної дії виробляються провідними фармацевтичними компаніями шляхом хімічного виділення лікувальних полісахаридів з плодового тіла гриба шиїтаке, при цьому унікальний за своїм складом біологічно активних речовин комплекс білків, вітамінів і мінеральних речовин гриба втрачається. В ІТТФ НАН України запропоновано нанотехнологічний метод обробки плодового тіла гриба шиїтаке або його шапинок на стадії підготовки до розпилювального сушіння. Зокрема, у процесі гомогенізації досягається гідромеханічна деструкція високоміцних хітин-глюканових структур з одержанням високого ступеня дисперсності часточок нерозчинних фракцій у грибній суспензії, що має покращувати її текучі властивості. Проте за ДІВЕ-обробці плодового тіла шиїтаке утворюються стійкі високов'язкі гетерогенні колоїдні системи, які навіть у разі розведення водою залишаються не текучими і не можуть подаватись в сушарку, що вимагає вивчення природи цих явищ. Проведено дослідження мікроструктури дисперсних часток грибної суспензії, одержаної за різних технологічних умов ДІВЕ-обробки плодового тіла гриба шиїтаке на стадії підготовки до розпилювального сушіння. Мікроструктурний аналіз показав, що ніжки та шапинки гриба шиїтаке відрізняються за будовою та структурою, що визначає їх міцнісні властивості й ефективність процесів диспергування та гомогенізації. Так, у суспензії з плодового тіла гриба відбувається агрегування доволі розвинутих структур гіфів, що погіршує умови її розпилювального сушіння. Суспензії з шапинок гриба мали кращі в'язкісні характеристики, а введення лише 5 % <$Ebeta>-циклодекстрину сприяло зниженню їх в'язкості на 25 - 35 %. У разі розпилювального сушіння такої грибної суспензії було досягнуто збільшення вдвічі виходу порошку з сушильної камери, покращання його якості і подовження терміну його зберігання до 1 року.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л663.1-3 + Л918

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69879 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського