ЕЛЕКТРОННА ВІТРИНА НОВИХ НАДХОДЖЕНЬ ДО ФОНДУ
НАЦІОНАЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ УКРАЇНИ ІМЕНІ В. І. ВЕРНАДСКОГО

Поточна виставка Електронний каталог НБУВ Архів виставок

Електронна виставка (0000184) від 19.06.2025  

 МИЦИК Ю. А. СПОДВИЖНИКИ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО, 2023. - 245, [2] С.

Національно-визвольна війна українського народу 1648-1658 рр. — один з вирішальних моментів у історії України. Після довгих років бездержавності нашому народу вдалося в ході збройної боротьби створити незалежну державу — Гетьманщину. Беззаперечним лідером українського народу під час Національно-визвольної війни був гетьман Богдан Хмельницький. Проте, попри масштаб його особистості, він не міг одноосібно здійснити такі тектонічні геополітичні зрушення. Гетьман-державотворець спирався на плеяду сподвижників із козацької старшини, які допомагали йому організовувати народ на боротьбу проти загарбників. Ці люди відіграли різні ролі у драматичній історії становлення Гетьманщини — дехто промайнув на історичному небосхилі яскравим метеором, хтось залишився в пам'яті народу на довгі століття. У цій книжці відомий історик Юрій Мицик на основі широких архівних матеріалів відтворює захопливі життєписи найближчих соратників гетьмана Богдана Хмельницького. Для усіх, хто цікавиться історією козацтва та української державності.

Шифр НБУВ: ВА876768

 ГОРОБЕЦЬ В. ПІД БУЛАВОЮ ГЕТЬМАНА. ПРАВА І ВОЛЬНОСТІ ГЕТЬМАНЩИНИ В УМОВАХ ІМПЕРСЬКОГО ПІДНЕВОЛЛЯ, 2024. - 318, [1] С.

Книга розповідає про одну з найяскравіших і водночас найдраматичніших сторінок вітчизняної історії — виникнення й становлення ранньомодерної Української держави (Гетьманщини) та більш як столітню боротьбу за її збереження, захист від намагань Московського царства, згодом Російської імперії, обмежити її суб'єктність, уніфікувати самобутні державні порядки до загальноімперських зразків та, врешті, ліквідувати загалом. Дослідження базових параметрів української державності — організації влади й самоврядності, економіки й соціальності, моделей територіального устрою й адміністрування — дає змогу оцінити ефективність моделі державної самоорганізації, що постала на теренах козацької України у результаті революції середини XVII ст., та аргументовано відповісти на запитання, наскільки органічно ця держава вписувалася в загальну структуру станових держав ранньомодерної Європи. Книга адресована науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України та історією українського державотворення в ранньомодерну добу зокрема.

Шифр НБУВ: ВА876774

 САС П. М. ГЕТЬМАН САГАЙДАЧНИЙ - БИЧ ГОСПОДНІЙ МОСКОВИТІВ, 2023. - 358 С.

Темою книжки є значущі бойові звершення запорозького гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного, якими він уславився на морі і на суходолі. Розглянуто очолений ним морський похід запорожців 1616 р., що завершився здобуттям потужної турецької фортеці Кафи. Основну увагу приділено докладному висвітленню бойових дій війська П. Сагайдачного під час польсько-московської війни 1617-1618 рр. Розкрито стратегію і тактику боротьби українських козаків із московитами, зокрема на прикладах масштабних бойових рейдів підрозділів П. Сагайдачного теренами Московського царства, форсування козаками великих водних перешкод, ведення ними облоги ворожих фортець. Простежено перебіг Тугалесько-коломенської операції, а також генеральної битви царських сил із запорожцями під Донським монастирем. Акцентовано на висвітленні подій, пов’язаних із штурмом військами Речі Посполитої столиці Московії. Для широкого кола читачів, усіх, хто цікавиться воєнною історією, визначними битвами минулого, ратними звершеннями українського війська та його героями.

Шифр НБУВ: ВА876783

 ЗАТИЛЮК Я. В. ХОТИНСЬКА ВІЙНА 1621 Р. КОЗАЦЬКА ЗВИТЯГА, ОСМАНСЬКІ АМБІЦІЇ ТА ЄВРОПЕЙСЬКЕ МАЙБУТНЄ, 2024. - 127 С.

У виданні описано перебіг військової баталії під Хотином 1621 року, її вплив на тогочасну Європу, а також представлено мілітарні, політичні та історичні традиції всіх учасників тих подій — українських козаків, литовських, польських, османських і татарських вояків. При цьому висвітлено інтерпретацію знаменної битви її сучасниками. Ключовою особливістю цього видання є публікація зображень унікальних артефактів з колекцій провідних українських музеїв та архівів, а також документів і графіки з аналогічних установ Швеції, Польщі та Туреччини. Крім того, у книзі вперше публікуються роботи провідних реконструкторів козацького одягу та озброєння початку XVII століття. Для усіх, хто цікавиться козацькою звитягою, воєнною історією та загалом історією України і Європи раннього нового часу.

Шифр НБУВ: ВС72827

 БАГРЯНИЙ І. ЛЮДИНА БІЖИТЬ НАД ПРІРВОЮ : [РОМАН], 2024. - 382 С.

Іван Багряний (1906—1963; справжнє прізвище  — Лозов’ягін ) — український письменник, який зазнав жорстокості сталінських репресій. Митця було ув’язнено, заслано до Далекого Сходу, потім була еміграція. Лише після своєї смерті він був реабілітований, став лауреатом Шевченківської премії 1992 року, і його книги почали перевидавати в Україні. Максим Колот, головний герой роману «Людина біжить над прірвою», у воєнний 1943 рік опиняється між двома арміями — фашистською і радянською, між життям і смертю. Він переживає дуже різноманітні душевні стани: від всеохоплюючої апатії до нестримного бажання жити… жити не чому, а всупереч усьому. Автор показує, на що здатна людина, коли їй втрачати вже нічого, але є мета ціною в життя — це боротися проти світу насильства.

Шифр НБУВ: ВА875859

 ВИННИЧЕНКО В. К. ЗАКОН. П’ЄСИ 1915 - 1923 РОКІВ, 2024. - 252, [2] С.

Володимир Винниченко (1880—1951), видатний український письменник, посідає особливе місце в історії української драматургії. В основі сюжету п’єси «Гріх» — двобій революціонерки Марії та жандармського полковника Сталинського (дія відбувається у Києві доби останніх літ російського царату). При арешті Марія була прикладом витримки й нескореності для своїх товаришів. Однак Сталинський знаходить її слабину, і вона потрапляє у тенета шантажу жандарма. Автор, показуючи історію гріха Марії, доводить, що якщо людина переходить межу між добром і злом, вона вчиняє гріх, бо йде проти совісті. До видання ввійшли також драми «Пригвождені» й «Закон».

Шифр НБУВ: ВА876035

 БАРКА В. ЖОВТИЙ КНЯЗЬ : [РОМАН], 2024. - 316, [1] С.

«Жовтий князь» — страшна хроніка голодомору, організованого проти селянства України керівництвом Радянського Союзу в 1932—1933 роках. В центрі роману — трагедія і мучеництво української родини Катранників, якій судилося стати на прю з більшовицьким режимом і зазнати голодної смерті. Письменник створює образ Жовтого князя — символ зла, демонічної сили, тоталітаризму, який несе з собою лише руйнування, спустошення, загибель мільйонів людей. Л. Плющ, український літературознавець і правозахисник, назвав цей роман «Дантовим пеклом Барки, вкоріненим в український фольклор».

Шифр НБУВ: ВА875985

 БОБРОВ А. Є. ПРОПАГАНДА 2023. ІНФОРМАЦІЙНІ ВІЙНИ ПІД ЧАС РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ, 2024. - 157 С.

Соціальні потрясіння впливають на моделі поведінки людей. Саме в ці моменти, коли людина втрачає контроль над своїми емоціями, дія пропаганди посилюється. Вона немов та високоточна зброя цілить у нашу підсвідомість. У цій книжці зібрано найпоширеніші маніпуляції, техніки, тактики, завдяки яким вдавалося пробивати стражів нашої свідомості під час широкомасштабного вторгнення Росії. Представлено приклади воєнного сьогодення пропаганди в Україні та Росії, а також проведено паралелі із воєнною пропагандою часів світових війн. Книга стане в пригоді маркетологам, журналістам, працівникам PR, пропагандистам і політикам, але так само буде цікавою і для широкого кола читачів. Крізь роки ця книга повертатиме вас до лютневих подій війни в Україні й буде пігулкою, яка допоможе вберегтися від дії ворожої пропаганди, коли б і де її не застосовували.

Шифр НБУВ: ВА876791

 МЕЛЬНИЧЕНКО В. Ю. ОСІНЕНІ ШЕВЧЕНКОМ : СТ. ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ 2020-Х РР., 2025. - 599 С.

Представлено вибрані шевченкознавчі статті Володимира Мельниченка — знаного вченого, публіциста, літературознавця, мистецтвознавця й письменника, доктора історичних наук, академіка НАПН України, почесного академіка Національної академії мистецтв України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, заслуженого діяча науки України, члена Національної спілки письменників України, автора більш як 50 книг. У цій книзі системно й концентровано показано, як Шевченко навчив український народ «скородити списами московські ребра», розкрито духовний вплив Кобзаря на творчу долю видатних письменників і художників, збагачено наші знання про масштаби й подробиці Шевченкового життя. Академік Микола Жулинський виснував, що «Володимир Мельниченко виконує титанічну працю на стратегічних магістралях сучасного шевченкознавства». За словами відомого історіософа, академіка Василя Ткаченка, у знаковому ряду провідних шевченкознавців Володимир Мельниченко завдяки «велетенському творчому доробку... вже посів своє законне місце у світовій Шевченкіані». Для науковців і всіх, хто цікавиться історією, життям і творчістю Тараса Шевченка.

Шифр НБУВ: ВС72834

 СЕВРЮКОВ Д. Г. ІСТОРІЯ ПРАВОВОЇ ТА ДЕРЖАВНИЦЬКОЇ ДУМКИ. НОВИЙ ЧАС : НАВЧ. ПОСІБ., 2024. - 223 С.

Навчальний посібник присвячений історії європейської правової та державницької думки Нового часу. У ньому висвітлена еволюція уявлень про природу, призначення, форми права та держави. Навчальний посібник має на меті допомогти розібратися у суті, змістовних особливостях та значущих тонкощах правових та державницьких вчень Нового часу. Значна увага приділена історії республіканської інтелектуальної традиції. Видання адресоване студентам юридичних та інших гуманітарних спеціальностей, а також всім, кого цікавить історія ідей.

Шифр НБУВ: ВА877016

 ЦВЄТКОВА Ю. В. ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ ТА ПРАВА СЕРЕДНІХ ВІКІВ : НАВЧ. ПОСІБ., 2024. - 327 С.

Навчальний посібник містить тексти пам’яток історико-правової спадщини Середньовіччя, задачі, завдання для самостійної роботи та самоконтролю. Видання має на меті забезпечити здобувачів освіти необхідним правовим матеріалом для підготовки до семінарських занять, а також допомогти їм засвоїти знання про загальні закономірності розвитку держави та права доби Середньовіччя. Частина з представлених у навчальному посібнику пам’яток права пропонується у повному вигляді, частина у вигляді фрагментів, що обумовлено різним рівнем збереженості текстів, обсягами документів, їх змістом. Рекомендується для підготовки до практичних та семінарських занять з дисципліни Історія держави і права зарубіжних країн, виконання контрольних, курсових та дипломних робіт з середньовічної історико-правової проблематики.

Шифр НБУВ: ВА877015

 ХОМА І. Я. ГРОМАДСЬКА, ВІЙСЬКОВА ТА ПОЛІТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ ЄВГЕНА КОНОВАЛЬЦЯ (1891-1938) : МОНОГРАФІЯ, 2024. - 487 С.

Монографію присвячено громадському, військовому та політичному діячеві Євгенові Коновальцю (1891-1938). У книзі досліджено його початкову, гімназійну та університетську освіту; діяльність у товаристві «Просвіта», Українському студентському союзі, Українській національно-демократичній партії; участь у Першій світовій війні, перебування в російському полоні, волонтерську діяльність у 1917 р., оборону української державносте на чолі військової формації Січових стрільців упродовж 1918-1919 рр., участь в антигетьманському повстанні, пошук шляхів продовження боротьби за відродження державності, роботу в Українській народно-трудовій партії, керування Українською військовою організацією, співпрацю з українськими організаціями в США та Канаді, об’єднання з українськими націоналістичними силами, створення Організації українських націоналістів, керування цією організацією, міжнародну діяльність; деякі родинні та сімейні фрагменти, останні дні життя, а також проникнення в середовище ОУН радянських спецслужб та інші питання. Для істориків, політологів, дипломатів, державних службовців, військових, політиків та усіх, кого цікавить історія українських національно-визвольних змагань зокрема та історія України загалом.

Шифр НБУВ: ВА877074

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського