Бази даних


Наукові реферативні огляди - результати пошуку


Архів наукових реферативних оглядів

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком виданнявидом документа
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>NRO=ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 218
Представлено документи з 1 до 20
...
1.
Збереження науки під час війни [Електронний ресурс] – Б.м., Б.г. - https://scienceatrisk.org/uk/whitepaper/zberezhennia-nauky-pid-chas-viiny. - Назва з екрана.

Це дослідження на досвіді збереження наукової сфери України під час збройного конфлікту з Російською Федерацією, який розпочався в 2014 р. та переріс у широкомасштабне вторгнення у 2022. Збереження науки під час війни є комплексним завданням, оскільки структура викликів є багатовимірною. Зокрема, вона передбачає: 1. Підтримку особистої фізичної безпеки та психоемоційної стійкості науковців. 2. Реінтеграцію та залучення науковців, які виїхали за кордон. 3. Збереження спроможних наукових колективів і напрямків, створення нових як відповіді на виклики часу. 4. Розбудову міжнародної наукової співпраці, наукову дипломатію, інтеграцію до Європейського та світового наукового простору. 5. Збереження дослідницької інфраструктури (зокрема історико-культурної, музейної спадщини, архівів, колекцій тощо). Під час цього дослідження проведено серію глибинних напівструктурованих інтерв’ю та онлайн-опитування українських вчених. Серед ключових рекомендацій — запровадження гнучких інструментів підтримки науковців та наукових колективів, більша частина яких перебуває в Україні та є територіально розподіленою, забезпечення можливостей продовжувати дослідження та гнучко адаптуватись під наявні умови, створення інструментів та умов для розбудови міжнародних партнерств та співпраці з бізнесом, громадським сектором, місцевою владою, забезпечення комплексу заходів щодо збереження архівів, колекцій, культурної спадщини. Також важливим є збір даних під час війни. Обсяги зруйнованої і пошкодженої дослідницької інфраструктури, дані щодо переміщення науковців всередині країни та за її межі, руйнування наукових груп і партнерств та утворення нових — дозволять ухвалювати кращі, поінформовані рішення та відстежувати їх ефективність, обґрунтовувати запит про допомогу до міжнародних донорів та закладати фундамент повоєнної відбудови. На наступних етапах дослідження теми збереження науки необхідно приділити більше уваги вивченню міжнародного досвіду реагування наукової сфери збройних конфліктів, природних та техногенних катастроф. Аналіз діяльності мереж міжнародних акторів, сфокусованих на допомозі науковцям у небезпеці, що може дати більше даних про довготермінові наслідки та оптимальні стратегії допомоги. Наведені рекомендації можуть бути корисними для фахівців які визначають та реалізують державну політику в науковій сфері, національним та міжнародним агенціям, які фінансують наукові дослідження, науковцям, що вивчають вплив збройних конфліктів на наукову галузь та іншим зацікавленим.


Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ

2.
Безпала Г. Війна в Україні. Німецькомовний світ на підтримку українських наукових співтовариств / Г. Безпала // Бібліотечний вісник. – 2023. – № 4. – C. 129-134 (Шифр Ж14595/2023/4).

  Текст у фотматі PDF 

Мета статті – на основі контенту зарубіжних публікацій розкрити сутність міжнародної співпраці, взаємодії і підтримки німецькомовним світом українських наукових співтовариств в умовах воєнного стану в Україні. Методи дослідження ґрунтуються на системному та структурному підходах, включаючи міждисциплінарний підхід. Також використано методи аналізу і синтезу, описовий і джерелознавчого пошуку. Наукова новизна. Розкрито основні напрями підтримки німецькомовного співтовариством українських наукових співтовариств в умовах війни в Україні. Висновки. Дослідження та аналіз ініціатив міжнародних наукових співтовариств на підтримку України в умовах воєнного стану дає змогу констатувати потужний світовий резонанс, високу згуртованість та консолідацію сил міжнародних наукових співтовариств на протидію загрозам знищення культурного надбання, зокрема книжкових фондів бібліотек та електронних бібліотечно-інформаційних ресурсів. Виокремлено найважливіші ініціативи допомоги досить складно, оскільки усі вони спрямовуються на забезпечення збереження культурного надбання України та, безумовно, є цінними в сучасних умовах


Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ

3.
Бодак О. Діяльність Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: в умовах воєнного стану / О. Бодак, Т. Коваль, І. Корчемна // Бібліотечний вісник. – 2023. – № 3. – C. 36-48 (Шифр Ж14595/2023/3).

  Текст у фотматі PDF 

Мета статті – аналіз головних завдань і особливостей діяльності Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського (ІР НБУВ) в умовах воєнного стану в Україні. Методологія дослідження ґрунтується на застосуванні методів аналізу, синтезу та узагальнення, класифікації та систематизації, індукції та дедукції, наративного, історико-типологічного, історико-проблемного, історико-системного та інтерпретаційного. Наукова новизна. Висвітлено результати роботи Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського у 2022 р. та першій половині 2023 р., окреслено проблемні питання. Проаналізовано загрози рукописним пам’яткам Інституту рукопису в умовах російської збройної агресії, висвітлено практичні кроки щодо їх захисту та збереження, а саме, проведення консерваційних робіт з метою збереження особливо цінних фондів Інституту рукопису; відновлення роботи Інституту в дистанційному режимі; долучення Інституту рукопису до протидії російській пропаганді, активізація участі Інституту у спільних міжнародних та національних науково-культурних проєктах; посилення вимог до збереження рукописних документів на період їх передачі на тимчасове зберігання іншим установам під час проведення виставкових та інших заходів; виготовлення страхових копій рукописних документів; нарощування темпів оцифрування національної культурної спадщини. Висновки. Повномасштабне вторгнення Росії на територію України виявилося найбільшим викликом для української культури за роки незалежності України. Захист об’єктів історико-культурної спадщини українського народу став одним зі стратегічних напрямів у протистоянні ворожій експансії. Збереження національної культурної спадщини – першочергове завдання і для Інституту рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського як державного архівного сховища. Інституту рукопису активно долучається до протидії російській пропаганді, значно наростив свою участь у спільних міжнародних та українських культурних проєктах, сприяючи таким чином популяризації національного культурного надбання України, висвітленню об’єктивної української історії, що ґрунтується на історичних документах.


Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ

4.
Перезавантаження науки після війни [Електронний ресурс] – Б.м., Б.г. - https://scienceatrisk.org/uk/whitepaper/perezavantazhennia-nauky-pislia-viiny. - Назва з екрана.

Цей аналіз містить прогноз розвитку вітчизняної науки до 2033 року, який враховує зміну ситуації протягом 2022 року, ризики та невизначеності, пов’язані з агресією російської федерації проти України. До аналітичної робочої групи, яка працювала над документом, увійшли науковці з системи академічної науки, вищої освіти та незалежні дослідники, що представляють різні галузі знання і мають різний науковий досвід від магістра до доктора наук. Запропоновано ряд практичних кроків щодо перезавантаження системи наукових досліджень в Україні, які можна повністю або частково реалізувати в 2023-2024 роках, серед яких: 1. Посилити роль та якість грантового фінансування науки на конкурсній основі. 2. Системно розбудовувати міжнародну співпрацю. 3. Вдосконалити управління в системі національних академій наук. 4. Забезпечити автономію університетів та їхніх дослідницьких підрозділів, їхню академічну свободу. 5. Розробити галузеві критерії та методики оцінки наукової роботи. 6. Створити і підтримувати кластер безпекових студій. 7. Провести десовєтизацію та дерусифікацію досліджень. 8. Подолати корупцію в науці та академічну недоброчесність. 9. Оцінити шкоду, завдану агресією. 10. Активізувати взаємодію наукової сфери з бізнесом та суспільством. Незважаючи на те, що повне перезавантаження науки можливе лише після закінчення гарячої фази війни, його потрібно готувати заздалегідь.


Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ

5.
Сенченко О. М. Книга як інструмент "м'якої сили" в інформаційно-мережевих війнах : дис. ... канд. наук із соц. комунікацій : 27.00.03 [Електронний ресурс]. – Харків, 2020. – 224 c. - https://nrat.ukrintei.ua/searchdoc/0420U100401/. - Назва з екрана.

Дисертацію присвячено дослідженню соціально-комунікаційних аспектів "м'якої сили" книги в інформаційно-мережевих війнах. Використано комплексний підхід до вивчення книги як інструменту інформаційно-мережевих війн. Охарактеризовано "м'яку силу" книги як механізму впливу на життя і думки поколінь, суспільств, учасників системи соціальних комунікацій. Проаналізовано технології використання "м'якої сили" книги як інструменти протидії деструктивним тенденціям сучасного суспільства, зниженню освітнього, наукового, інтелектуального рівнів української нації. Обгрунтовано теоретичні засади дослідження "м'якої сили" книги в інформаційно-мережевих війнах як об'єкта соціально-комунікаційної теорії та практики комунікаційної діяльності. На основі бібліометричного і контент-аналізу українського книговидання та російських книг, що вийшли друком протягом 2013-2017 рр. доведено застосування "м'якої сили" книги в гібрідній війні.


Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ

6.
Діяльність бібліотек в умовах війни : методичний порадник бібліотекаря [Електронний ресурс]. – Чернігів, 2022. – 64 c. - http://libkor.com.ua/storage/php/metod_mat_files/%D0%94%D1%96%D1%8F%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%96%D1%81%D1%82%D1%8C_%D0%B1%D1%96%D0%B1%D0%BB%D1%96%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA_%D0%B2_%D1%83%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%85_%D0%B2%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B8.pdf. - Назва з екрана.

У цьому випуску методичного порадника бібліотекаря ми поговоримо про війну, яку ведуть бібліотекарі на інформаційному, культурному та волонтерському фронтах. Спробуємо довести необхідність функціонування книгозбірень у ці важки часи випробувань, на прикладах проаналізуємо роботу бібліотек в умовах війни, визначимо пріоритетні напрями роботи.


Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ

7.
Робота бібліотек в умовах воєнного стану : методичні поради [Електронний ресурс]. – Харків: ХОУНБ, 2022. – 15 c. - https://library.kharkov.ua/libdruk/LibKh-00000000346.pdf. - Назва з екрана.

В поданих матеріалах бібліотекарі, працівники культурно-просвітних закладів, представники місцевих громад отримають методичні поради по роботі бібліотек в умовах воєнного стану.


Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ

8.
Фіголь Н. М. Електронне навчальне видання як соціокомунікаційне явище : дис. ... д-ра наук із соц. комунікацій : 27.00.03 [Електронний ресурс]. – Київ, 2023. – 390 c. - https://nrat.ukrintei.ua/searchdoc/0523U100172/. - Назва з екрана.

Дисертація присвячена дослідженню суті електронного навчального видання (далі — ЕНВ) як складного соціокомунікаційного явища, яке докорінно змінює навчальний процес, виступаючи як квазісуб’єкт електронного навчального дискурсу та перебирає на себе низку функцій, виконуваних раніше іншими суб’єктами навчальної комунікації. Комплексне дослідження ЕНВ дає можливість усвідомити зміни, що відбуваються в електронному навчальному середовищі з активним переходом в онлайн у зв’язку з пандемією Covid 19 та воєнною агресією, з’ясувати сутність ЕНВ, структуру ЕНД, суб’єктні ролі, особливості комунікації та комунікаційні зв’язки в електронному навчальному середовищі, що, у свою чергу, допоможе зрозуміти специфіку комунікування та налагодити успішну комунікацію між учнем/студентом та учителем/ викладачем. Хоча ЕНВ вивчалось з різних аспектів — педагогічного, видавничого, проте єдиної концепції та комплексного усвідомлення цього феномену бракувало, що й намагаємось вирішити цією працею. ЕНВ розглянуто з різних аспектів: соціокомунікаційного, педагогічного та редакторського, що й дозволяє уявити його як комплексне, складне, соціокомунікаційне явище. Проаналізовано та зроблено висновки щодо ЕНВ усіх освітніх рівнів: загальноосвітня школа, ЗВО.


Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ

9.
Refugees and internally displaced persons = Біженці та вимушено переміщені особи [Електронний ресурс] – Б.м., Б.г. - http://nbuv.gov.ua/nowar. - Назва з екрана.

Проєкт містить структуровану базу даних, що відображає національні і міжнародні напрацювання у сфері захисту прав вимушених переселенців, їх інтеграції у нові приймаючі громади, використання соціального потенціалу внутрішньо переміщених осіб, широке залучення ВПО до розвитку територіальних громад. Ресурс складається з чотирьох основних кейсів: 1. ПРАВОВИЙ (міжнародне законодавство, стандарти Ради Європи, рішення Європейського суду з прав людини, програми Міжнародних гуманітарних партнерів, національне законодавство з питань ВПО, нормативно-правові акти України, українська судова практика); 2. ІНФОРМАЦІЙНИЙ (розміщення і чисельність внутрішньо переміщених осіб, інформаційні матеріали і візуальні проєкти, інформаційно-аналітичні статті, добірка інформаційних ресурсів); 3. НАУКОВИЙ (наукові статті, монографічна література, компаративістські дослідження, інші публікації); 4. ОРГАНІЗАЦІЙНО-МЕТОДИЧНИЙ (матеріали для населення, установ і громадських організацій, матеріали для територіальних громад, організаційно-нормативні документи, громадські організації та установи). Проєкт спрямований на висвітлення проблем, пов’язаних із появою в Україні внутрішньо переміщених осіб як категорії українських громадян, які змушені були покинути місце постійного проживання у зв’язку з окупацією російською федерацією Криму та частини територій Донецької та Луганської областей у 2014 р. та новою масовою хвилею вимушеного переміщення всередині країни та за її межі через повномасштабний початок воєнного вторгнення держави-агресорки в Україну 24 лютого 2022 р. Ресурс передбачає новинний блок для найбільш актуальної та важливої інформації, що стосується життя та діяльності внутрішньо переміщених осіб в Україні на за її межами. Проєкт реалізовано Національною юридичною бібліотекою України у співпраці з Інститутом інформаційних технологій Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.


Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ

10.
Saving Ukrainian Cultural Heritage Online [Електронний ресурс] – Б.м., Б.г. - http://www.sucho.org/. - Назва з екрана.

Переклад назви: Порятунок української культурної спадщини онлайн.

Saving Ukrainian Cultural Heritage Online (SUCHO) is an international volunteer initiative to safeguard the digital cultural heritage of Ukraine amidst the ongoing Russian invasion. Anna Kijas (Tufts University, US), Quinn Dombrowski (Stanford University, US) and Sebastian Majstorovic (European University Institute, Italy) launched the initiative on 1 March 2022. SUCHO quickly garnered the support of approximately 1,000 volunteers within the first week of its launch. While the preservation of physical cultural heritage in Ukraine received considerable media attention, the vulnerability of digital cultural heritage became increasingly apparent. Digitized content and born-digital materials, including photographs and other files stored on servers, faced the risk of destruction or corruption during attacks or power outages. Even websites hosted outside of Ukraine were in jeopardy, if the websites owners were unable to meet their hosting expenses. Hence, the primary objective of SUCHO from the outset was to safeguard Ukraine’s digital cultural heritage, with the intention of restoring the preserved files and data to their original institutions after the war. By June 2022, SUCHO volunteers successfully web archived over 50TB of data encompassing more than 5,000 websites. This vast collection offers a rich and diverse representation of Ukraine’s tangible and intangible cultural heritage. The archived websites span a wide range of institutions, from local museums, music academies and theatres to monasteries, archives, libraries and programmes dedicated to children’s and local history. In addition, SUCHO curated selected materials into a publicly accessible gallery, while also amassing a collection of war-related memes enriched with metadata for future historical research. As a grassroots effort, SUCHO relies on the dedication of volunteers and the tools developed by the open-source community. The initiative has also forged critical partnerships with organisations and institutions providing technological and financial support. SUCHO also raised considerable funds to supply cultural heritage institutions in Ukraine with physical digitization equipment, addressing the urgent need to digitize objects at risk of damage or looting. Furthermore, it has facilitated the creation of training materials and compiled existing resources in Ukrainian or with Ukrainian subtitles, ensuring the effective use of digitization equipment during emergency situations. Digital repatriation is a core value for SUCHO. The goal is not to create an archive of Ukrainian culture that can be studied safely in the west; we want to return this data to Ukrainian cultural heritage organizations in Ukraine when they are in a position to rebuild. SUCHO is only “data-sitting” for now while the war is ongoing. SUCHO is in touch with UNESCO and have been involved in early conversations around a future National Digital Library of Ukraine, which may be a good long-term steward for the data, if desired by the organizations whose websites SUCHO archived.


Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ

11.
Бібліотека у цифрову епоху: історія та тенденції розвитку : матеріали наук.-практ. конф., присвяч. 60-річчю Наук. б-ки Хмельниц. нац. ун-ту, 19 - 20 жовт. 2022 р. / [редкол.: О. Б. Айвазян та ін.]; Наук. б-ка Хмельниц. нац. ун-ту, Б-ка Кам'янець-Поділ. нац. ун-ту ім. І. Огієнка. – Хмельницький: ХНУ, 2022. – 187 c. : рис. – ISBN 978-966-330-419-9.

Висвітлено основні шляхи розвитку книгозбірень України на сучасному етапі. Розглянуто напрями наукової роботи та діяльність з вивчення історії книгозбірень та бібліотечної справи. Розкрито досвід бібліотек з формування та збереження ресурсної бази. Обговорено питання інформаційного супроводу дистанційного навчання бібліотеками закладів вищої освіти. Розглянуто моніторинг запитів користувачів як форму вдосконалення інформаційного ресурсу. Увагу приділено проблемам корпоративної бібліотечної взаємодії. Розкрито особливості діяльності відділу зберігання фондів наукової бібліотеки Хмельницького національного університету на сучасному етапі. Подано інформацію про приватні колекції в книжкових фондах бібліотеки Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії.

Шифр НБУВ: ВА864398

Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ
Розділ знань: Культура. Наука. Освіта   

12.
Половинчак Ю. М. Бібліотека в системі мережевих інтерактивних практик формування національної ідентичності : автореф. дис. ... д-ра наук із соц. комунікацій : 27.00.03 / Половинчак Юлія Миколаївна; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ, 2019. – 32 c.

Комплексно розкрито значення і потенціал бібліотеки як соціального інституту в системі ідентичнісних процесів, що реалізуються через мережеві практики, визначено основні напрями її функціонування як активного елемента цієї системи. Досліджено національну ідентичність як переживання і усвідомлення своєї приналежності до тих чи інших соціальних груп і спільнот, яке підтверджує значну роль бібліотек як суб'єктів такого процесу. Встановлено характерні особливості інтерактивного інформаційно-комунікаційного простору в контексті науково-аналітичної діяльності бібліотек. Виявлено основні ідентичнісні практики у інтерактивному медіа-просторі. Запропоновано концепцію національного наративу як сукупності ідентичнісних текстів, що формує уявлення нації про себе, твориться і переосмислюється в різноманітних практиках. Визначено пріоритетні стратегії кумуляції бібліотеками національного наративу інтерактивного інформаційно-комунікаційного простору. Представлено на основі аналізу підходів до кумуляції інформації інтерактивного інтернет- простору новий підхід, де визначальним критерієм відбору є інтенсивність комунікації.

Шифр НБУВ: РА443002

Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ
Розділ знань: Культура. Наука. Освіта   

13.
Наука та бібліотечна справа в умовах воєнного стану в Україні: міжнародна підтримка // Бібліотечний вісник. – 2023. – № 1. – C. 105-120 (Шифр Ж14595/2023/1).

  Текст у фотматі PDF 


Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ

14.
Аспекти діяльності публічних бібліотек : зб. матеріалів / [ред.: Синиця Н. М., Маковська В. В.]; Департамент інформ. діяльності, культури, національностей та релігій Хмельниц. облдержадмін., Хмельниц. обл. універс. наук. б-ка. – Хмельницький: Стрихар А. М., 2020. – 207 c.

Досліджено проблеми бібліотечного обслуговування громадян з особливими потребамита та запропоновано шляхи їх вирішення. Охарактеризовано мовну культуру бібліотекаря як комунікативну професійну компетенцію. Висвітлено розвиток інноваційних складових бібліографічного обслуговування. Досліджено сучасні форми роботи з періодичними виданнями. Розглянуто використання мультимедійних технологій в бібліотечній діяльності з практики впровадження. Охарактеризовано "зелений" туризм у контексті діяльності публічних бібліотек. Розглянуто поняття та суть предметизації, а також методику визначення предметних рубрик по УДК.

Шифр НБУВ: ВА852316

Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ
Розділ знань: Культура. Наука. Освіта   

15.
Бібліотечна справа Луганщини: проблеми, виклики, можливості : зб. матеріалів "круглого столу" за участю бібл. фахівців, викладачів бібл. дисциплін навч. закл. Луган. обл., представників громад. орг., 27 верес. 2017 р., м. Сєвєродонецьк / Упр. культури, національностей та релігій Луган. облдержадмін., Луган. обл. універс. наук. б-ка ім. О. М. Горького, Укр. бібл. асоц. – Лисичанськ, 2017. – 95, [2] c. : с.

Розглянуто публічну бібліотеку як центр неформальної освіти для молоді. Подано інформацію про завдання, діяльність і виклики Дем'янівської публічної бібліотеки. Визначено роль публічних бібліотек, що функціонують у зоні АТО, у формуванні національної свідомості мешканців східних регіонів України. Висвітлено компетентнісний підхід у формуванні сучасного бібліотечного фахівця. Запропоновано нову модель обласної (регіональної) бібліотеки. Визначено шляхи формування нового бібліотечного мислення. Окреслено загальну картину "акліматизації" бібліотек Хмельницької області в умовах реформи децентралізації. Увагу приділено комунікації між бібліотечною спільнотою регіону та місцевими органами влади.

Шифр НБУВ: ВА820744

Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ
Розділ знань: Культура. Наука. Освіта   

16.
Горова С. В. Розвиток особи в процесі суспільної інформатизації і трансформації соціокомунікаційних функцій бібліотек : автореф. дис. ... д-ра наук із соц. комунікацій : 27.00.03, 27.00.01 / Горова Світлана Валеріївна; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ, 2020. – 32 c.

Зазначено, що суспільна інформатизація, що активізувалася з розвитком інформаційного суспільства, обумовила суттєве оновлення завдань сучасної бібліотечної сфери. Важливим фактором зростаючих обсягів нової інформації в обігу стали наслідки інформатизації, пов'язані зі створенням технологічних можливостей, що забезпечують не лише доступ до наявних інформаційних ресурсів практично всім категоріям громадян, але й створюють умови для індивідуального інформаційного виробництва. Такий процес обумовив різке зростання обсягів продукованої інформації, інтенсифікацію інформаційних обмінів, що створює зростаюче навантаження на свідомість людини, сучасного користувача електронними ресурсами. Перспективними шляхами вдосконалення управління інформаційними ресурсами сучасності, зниження інформаційного тиску на свідомість особи є комп'ютеризація, розвиток електронних інформаційних технологій та вдосконалення сучасної бібліотечної діяльності. З одного боку, при цьому бібліотеки мають виконувати властиву їм функцію збереження і організації використання суспільно значущої частини продукованої нині інформації, з іншого - ці установи мають стати інформаційними центрами надання ефективної допомоги користувачам у продуктивному використанні потрібної інформації у всіх сферах суспільного життя. Бібліотечна сфера діяльності має прискорити та розширити свою інформаційно-аналітичну функцію і може розвивати перспективи в галузі управління інформаційними процесами суспільства в межах своєї компетенції при системному розвитку суспільства, при тому, коли йому стане потрібною інформація розвитку. Працівники бібліотек мають стати ефективними інформаційними операторами, які вивчають інформаційні потоки й управляють організацією використання суспільно значущого інформаційного ресурсу. У недалекому майбутньому вони мають стати посередниками між гігантськими та всезростаючими обсягами інформації глобального інформаційного простору та конкретним користувачем. Бібліотеки постіндустріапьного суспільства мають також стати центрами нейтралізації негативних інформаційних впливів у національній інфосфері.

Шифр НБУВ: РА448158

Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ
Розділ знань: Культура. Наука. Освіта   

17.
Островська О. М. Інформаційні ресурси мережі військових бібліотек України: стан та перспективи розвитку : автореф. дис. ... канд. наук із соц. комунікацій : 27.00.03 / Островська Олена Миколаївна; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ, 2020. – 18 c.

Увагу приділено дослідженню мережі військових бібліотек України, розкриттю їх особливостей, функцій, специфічних завдань, характеристиці бібліотечних ресурсів, колекцій документів, фондів провідних книгозбірень оборонного відомства. Здійснено аналіз сучасного стану інформаційного ресурсу військових книгозбірень та обгрунтовано засади формування, вдосконалення структури, способів їх ефективного використання та збереження, визначено шляхи оптимізації доступу до них. Розглянуто зарубіжний та вітчизняний досвід створення сайтів військових бібліотек та інтернет-ресурсів військової тематики, виявлено їх роль та місце в системі традиційних інформаційних ресурсів країни. Запропоновано модель інформаційного вебпорталу мережі військових бібліотек України та його складника - інтернет-навігатора військової тематики, впровадження яких сприятиме надійному й оперативному доступу до бібліотечних ресурсів користувачів-військовослужбовців. Результати дослідження апробовано в комплексі електронних ресурсів інформаційного блоку військової тематики інтернет-навігатора порталу Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.

Шифр НБУВ: РА445997

Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ
Розділ знань: Культура. Наука. Освіта   

18.
Плахтій А. М. Публічні бібліотеки в системі інформаційно-комунікаційного забезпечення електронного урядування в Україні : автореф. дис. ... канд. наук із соц. комунікацій : 27.00.03 / Плахтій Альона Миколаївна; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. – Київ, 2021. – 18 c.

Дисертаційну роботу присвячено визначенню місця публічних бібліотек в інформаційно-комунікаційному забезпеченні системи е-урядування. Наголошено на необхідності залучення мережі публічних бібліотек до взаємодії органів державної влади та місцевого самоврядування з фізичними та юридичними особами. Доведено, що публічні бібліотеки як ефективні інституційні системи можуть стати потужними осередками суспільної взаємодії, участі в державних управлінських процесах, забезпечивши інформаційно-технічну підтримку та патронажний супровід якісно нового рівня відносин органів влади і громадян. Акцентовано на необхідності кардинальних змін у ставленні влади до ролі бібліотек і державної підтримки їх діяльності, унаслідок чого публічні бібліотеки стануть флагманами надання інформаційно-комунікаційних послуг, запровадять високі технології для нагромадження й збереження електронних інформаційних ресурсів і забезпечать умови рівного доступу до інформації та її циркулювання в сучасному суспільстві.

Шифр НБУВ: РА449158

Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ
Розділ знань: Культура. Наука. Освіта   

19.
Сокур О. Л. Взаємодія бібліотек наукових установ Національної академії наук України у формуванні вітчизняного наукового інформаційного простору: науково-організаційне забезпечення : автореф. дис. ... канд. наук із соц. комунікацій : 27.00.03 / Сокур Олена Леонідівна; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ, 2019. – 23 c.

Присвячено розв'язанню питання науково-організаційного забезпечення взаємодії бібліотек наукових установ НАН України у формуванні вітчизняного наукового інформаційного простору. Визначено специфіку формування поняттєвого апарату дослідження, уточнено сутність та зміст понять "взаємодія бібліотек" і "взаємодія бібліотек наукових установ НАН України". Уперше системно розроблено теоретико-методологічні засади цього напряму дослідження із залученням основних термінів і наукових понять. На підставі проаналізованої історіографічної та джерельної бази дослідження сформовано системне уявлення про науково-організаційне забезпечення взаємодії бібліотек у контексті формування цілісного науково-освітньо-культурного простору. Визначення специфіки функціонування мережі бібліотек НАН України сприяло представленню моделей їхньої взаємодії на трьох рівнях: мікро-, макро- та мегарівень. Розглянуто зарубіжний досвід взаємодії бібліотек та визначено перспективні напрями для співпраці бібліотек НАН України задля підвищення їх конкурентоспроможності та інноваційності. Представлено сучасний стан формування інтегрованого інформаційного ресурсу НАН України, що дало підстави запропонувати шляхи переходу від традиційних до інноваційних методів роботи на засадах науково-інноваційної модернізації техніко-технологічного потенціалу. Визначено роль і місце бібліотек наукових установ НАН України задля підвищення їх конкурентоспроможності та інноваційності у формуванні вітчизняного наукового інформаційного простору задля зміцнення наукового потенціалу країни та інтеграції у світовий. Сформульовано практичні рекомендації для активізації взаємодії бібліотек наукових установ НАН України.

Шифр НБУВ: РА443446

Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ
Розділ знань: Культура. Наука. Освіта   

20.
Желай О. П. Електронний сервіс сучасної бібліотеки : монографія / Желай Оксана ; [наук. ред. В. М. Горовий]; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. – Київ: НБУВ, 2021. – 204, [1] c. : рис. – ISBN 978-966-02-9494-3. – 978-966-02-9495-0.

Комплексно досліджено й узагальнено досвід функціонування електронного сервісу сучасної бібліотеки. Проаналізовано ефективність інформаційно-аналітичного обслуговування різних категорій бібліотечних користувачів, зокрема представників органів державної влади та самоврядування. Закцентовано увагу на важливості вдосконалення дистанційних форм інформаційного, інформаційно-аналітичного обслуговування для підвищення ефективності суспільно-інформаційного забезпечення. Оцінено роль і значення електронних інформаційних ресурсів бібліотек у вітчизняному інформаційному просторі. Досліджено перспективні напрями розвитку електронного інформаційно-бібліотечного сервісу.

Шифр НБУВ: ВА854062

Тема: ЦИФРОВІ РЕСУРСИ НАУКОВИХ БІБЛІОТЕК В УМОВАХ ВІЙНИ
Розділ знань: Культура. Наука. Освіта   

...
 
Відділ технологій дистанційного обслуговування
Відділ програмно-технологічного забезпечення комп’ютерних мереж

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського