Головна сторінка     Історико-культурні фонди  
  Електронний каталог  
  Інформаційно-бібліографічний сервіс  
 Філософська бібліотека НБУВ 

Бази даних


Філософам - Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Вид пошуку

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Філософам - Електронний каталог НБУВ (291)Філософам - Віртуальна бібліографічна довідка (1)
Пошуковий запит: ((<.>U=Ю0/8$<.>)+(<.>U=Ю2$<.>)+(<.>U=Ю6$<.>)+(<.>U=Ю4$<.>)+(<.>U=Ю3$<.>)+(<.>RZN=Ю2$<.>))*((<.>U=Ю0/8$<.>)+(<.>U=Ю2$<.>)+(<.>U=Ю6$<.>)+(<.>U=Ю4$<.>)+(<.>U=Ю3$<.>)+(<.>RZN=Ю2$<.>))*(<.>K=ЛЮДСЬК$<.>+<.>K=БУТТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 66
Представлено документи з 1 до 20
...

   
Тип видання: наукове видання   
1.

Лукреций
О природе вещей [Електронний ресурс] : в 2 т. : пер. с лат. / Лукреций. - М. : Изд-во АН СССР, 1946-1947. - (Классики науки)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


«Про природу речей» (лат. «De rerum natura») — поема римського поета Лукреція — і єдиний повністю збережений поетичний твір, у якому проповідується вчення Епікура. Слід зауважити, що Лукрецій, переконаний і пристрасний послідовник Епікура, не відтворив у своїй поемі всього вчення останнього: він виклав головним чином Епікурову фізику. У детальному викладі фізики Епікура полягає величезна заслуга Лукреція, тому що саме ця сторона Епікурового вчення представляє зовсім винятковий інтерес для історії наукової думки і матеріалізму. Що ж до вчення про критерії (каноніки) і етики, то він зачіпає їх лише побіжно. Епікур (ін. гр. Філософ 4-3 століття до н.е.) був найбільшим матеріалістом і атеїстом античного світу, ідеологом рабовласницької демократії, розвивав атомістичну філософію. Навчав, що матерія вічна і що боги не можуть у неї втручатися. Мета філософії — щастя людини, заради якого потрібно звільнитися від внутрішніх страхів і забобонів, пізнати закони природи.Суть філософії спрямована проти забобонів і містики. Поема Лукреція складається із шести книг. У перших двох книгах викладається атомістична теорія світобудови, що відкидає втручання богів у мирські справи. Книга третя присвячена вченню Епікура про душу, причому наводяться докази, що душа матеріальна, смертна і що страх перед смертю безглуздий. У четвертій книзі знаходиться виклад питань про людину, а також про чуттєві сприйняття, в яких Лукрецій бачить основу людських знань. У п'ятій книзі Лукрецій займається проблемами космогонії, пояснюючи походження землі, неба, моря, небесних тіл і живих істот. У кінці цієї книги дається блискучий нарис поступового розвитку людства і людської культури і розбирається питання про походження мови. Основний зміст шостої книги — знищення забобонних страхів шляхом природного пояснення явищ природи, що вражають людину. Тут йдеться про грім, блискавки, хмари, дощ, землетруси, виверження Етни, розливи Нілу, про різні незвичайні властивості джерел та інші явища природи. Закінчується остання книга міркуванням про хвороби і описом повального мору в Афінах під час Пелопоннеської війни в 430 році до н.е.

Кл.слова:
антична філософія -- епікуреїзм -- матеріалізм


   
Тип видання: монографія   
2.

Heidegger, Martin.
Sein und zeit [Electronic resource] / М. Heidegger. - Tübingen : Max Niemeyer Verlag, 1967. - 437 S.
Переклад назви: Буття і час

Рубрики:
 Час 

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Die Abhandlung »Sein und Zeit« erschien zuerst Frühjahr 1927 in dem von E. Husserl herausgegebenen Jahrbuch für Phänomenologie und phänomenologische Forschung Bd. VIII und gleichzeitig als Sonderdruck. Der vorliegende, als neunte Auflage erscheinende Neudruck ist im Text unverändert, jedoch hinsichtlich der Zitate und der Interpunktion neu durchgesehen. Die Seitenzahlen des Neudruckes stimmen bis auf geringe Abweichungen mit denen der früheren Auflagen überein. Die in den bisherigen Auflagen angebrachte Kennzeichnung »Erste Hälfte« ist gestrichen. Die zweite Hälfte läßt sich nach einem Vierteljahrhundert nicht mehr anschließen, ohne daß die erste neu dargestellt würde. Deren Weg bleibt indessen auch heute noch ein notwendiger, wenn die Frage nach dem Sein unser Dasein bewegen soll.

Кл.слова:
феноменологія


   
3.

Кривин, Феликс Д..
Несерьезные Архимеды [Електронний ресурс] / Ф. Д. Кривин. - М. : Молодая Гвардия, 1971. - 224 с. - (Эврика)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Постоянная серьезность — признак ограниченности. Не помню, кто высказал эту мысль, — если никто, то приходится сожалеть, ибо мысль эта справедлива. Несерьезность — истинно человеческий признак. Животные всегда серьезны. Даже тогда, когда они резвятся, они делают это всерьез, как самое важное, жизненно необходимое дело. Из этого, однако, не следует, что гении, в которых в высшей степени воплощено человеческое начало, — самые несерьезные люди. Потому что за внешней несерьезностью у них всегда скрывается самая серьезная мысль...

Кл.слова:
людина -- людська поведінка -- людська сутність


   
Тип видання: монографія   
4.

Доброхотов, Александр Львович.
Категория бытия в классической западноевропейской философии [Електронний ресурс] / А. Л. Доброхотов. - М. : Изд-во Моск. ун-та, 1986. - 248 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


В монографии исследуется история одного из главных философских понятий - категории бытия - в период от Сократа и Платона до Гегеля и Шеллинга. На материале классической западноевропейской философии выясняются основные закономерности становления категории, типология различных концепций бытия, характерные особенности онтологии сменяющих друг друга культурных эпох.

Кл.слова:
західноєвропейська філософія -- буття -- пізнання


   
Тип видання: наукове видання   
5.

Гоббс, Т.
Сочинения [Електронний ресурс] : в 2 т. / Т. Гоббс. - М. : Мысль, 1989-1991. - (Философское наследие)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


В первый том Сочинений английского философа Т. Гоббса аключены основные работы, представляющие его натурфилософию, теорию познания и социально-политические взгляды: трилогия "О теле", "О человеке", "О гражданине" (на русском языке полностью публикуется впервые), "Человеческая природа", "О свободе и необходимости". Во второй том Сочинений Т. Гоббса входит знаменитое произведение философа "Левиафан", Приложение к "Левиафану" - впервые публикуемое на русском языке, - а также его историческое сочинение "Бегемот, или Долгий парламент" (в сокращении).

Кл.слова:
натурфілософія -- буття -- пізнання -- раціоналізм -- суспільний договір


   
Тип видання: зб. статей   
6.

Хёсле, В.
Гении философии нового времени [Електронний ресурс] / В. Хёсле. - М. : Наука, 1992. - 224 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


В Хесле (Германия) приобрел известность своими фундаментальными исследованиями философии Платона, Гегеля, современной философии. Московские лекции, прочитанные В. Хесле в Институте философии АН СССР в 1990 г. и вошедшие в эту книгу, посвящены анализу философских систем Декарта, Спинозы, Канта, Фихте, Гегеля, которые рассматриваются сквозь призму проблем интерсубъективности, что позволяет, по мнению Хёсле, с общефилософских позиций объяснить современный экологический кризис и наметить пути его преодоления. Для философов, всех читателей, интересующихся историей философии.

Кл.слова:
ідеалізм -- філософська система -- єдність буття


   
Тип видання: наукове видання   
7.

Забужко, Оксана.
Філософія української ідеї та європейський контекст: франківський період [Електронний ресурс] / Оксана Забужко. - К. : Факт, 1992. - 156 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Це перша праця, в якій філософія національної ідеї розглядається як самостійна інтелектуальна течія, що сягає далеко за межі політології — до питань про сутність і сенс національного буття. На широкому історико-культурному матеріалі автор досліджує місце цієї течії в європейській — і, спеціально, українській — свідомості новітнього часу (XIX — поч. XX ст.). Окремий розділ присвячено національно-екзистенційним пошукам І. Франка, в чиїй особі сконцентровано духовний досвід переломового для долі національної культури покоління української інтеліґенції.

Кл.слова:
українська інтелігенція -- національна культура


   
Тип видання: наукове видання   
8.

Забужко, Оксана.
Філософія української ідеї та європейський контекст [Електронний ресурс] : франківський період / Оксана Забужко. - К. : Основи, 1993. - 130 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Це перша праця, в якій філософія національної ідеї розглядається як самостійна інтелектуальна течія, що сягає далеко за межі політології — до питань про сутність і сенс національного буття. На широкому історико-культурному матеріалі, автор досліджує місце цієї течії в євпропейській — і, спеціально, українській — свідомості новітнього часу (ХІХ — поч. ХХ ст.). Окремий розділ присвячено національно-екзистенційним пошукам І. Франка, в чиїй особі сконцетровано духовний досвід переломового для долі національної культури покоління української інтелігенції.

Кл.слова:
національна ідея -- лібералізм -- західництво -- європоцентричність


   
Тип видання: хрестоматія   
9.


Читанка з філософії [Електронний ресурс] : у 6 книгах. - К. : Довіра, 1993

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


У шостому томі «Читанки з історії філософії» подані твори західних філософів XX ст. з питань логіки й формалізації наукового пізнання; відношення логіки і предметного світу; «феноменальності» саморозкриття свідомості і людського буття; скінченності й минущості людського існування; сутності людини і цілісності людської духовності; єдності природи, людини і Бога в еволюції Всесвіту. Ці та інші питання досліджуються такими відомими західними мислителями, як Е. Гуссерль, М. Хайдеггер, Г. Маркузе, Б. Рассел, А. Камю, Ж.-П. Сартр, К. Юнг, К. Леві- Строс, П. Тейяр де Шарден та ін. Для студентів, гімназистів, ліцеїстів і всіх, хто цікавиться питаннями історії західної філософії та культури.

Кл.слова:
онтологія -- феноменологія -- екзистенціалізм


   
Тип видання: хрестоматія   
10.

Волинка, Г. І.
Читанка з філософії [Електронний ресурс] : у 6 кн. / Г. І. Волинка. - К. : Довіра, 1993

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


У шостому томі «Читанки з історії філософії» подані твори західних філософів XX ст. з питань логіки й формалізації наукового пізнання; відношення логіки і предметного світу; «феноменальності» саморозкриття свідомості і людського буття; скінченності й минущості людського існування; сутності людини і цілісності людської духовності; єдності природи, людини і Бога в еволюції Всесвіту. Ці та інші питання досліджуються такими відомими західними мислителями, як Е. Гуссерль, М. Хайдеггер, Г. Маркузе, Б. Рассел, А. Камю, Ж. -П. Сартр, К. Юнг, К. Леві-Строс, П. Тейяр де Шарден та ін. Для студентів, гімназистів, ліцеїстів і всіх, хто цікавиться питаннями історії західної філософії та культури.

Кл.слова:
історія філософії -- логіка -- саморозвиток


   
Тип видання: наукове видання   
11.

Гельвецій, Клод Адріан.
Про людину, її розумові здібності та її виховання [Електронний ресурс] : пер. з фр. / Клод Адріан Гельвецій. - К. : Основи, 1994. - 416 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


В одній із чільних праць визначного французького філософа, просвітителя й матеріаліста XVIII ст. Клода Адріана Гельвеція (1715-1771) стверджується ідея природної і політичної рівності людей, залежності їхніх моральних понять і вчинків від соціальних умов. Ця праця стала одним із найяскравіших ідеологічних обґрунтувань заміни феодального ладу капіталістичним. Переклад здійснив і вперше видав 1932 року видатний український прозаїк Валер’ян Підмогильний.

Кл.слова:
моральність -- розумовий розвиток -- людська поведінка


   
Тип видання: навчальний посібник   
12.


Сучасна зарубіжна філософія. Течія і напрями [Електронний ресурс] : хрестоматія : навчальний посібник / уклад.: В. В. Лях, В. С. Пазенок. - К. : Ваклер, 1996. - 428 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


В хрестоматії представлені переклади текстів найвідоміших філософів 20 ст., що започаткували напрями або течії сучасної західної філософії. Тематично матеріал розподілено на два періоди: перша пол. минулого століття, в якому заявили про себе філософська антропологія, "філософія життя", герменевтика, екзистенціалізм, та період після 1970-х рр., коли визначилась постмодерністська філософія, яка характеризується критичним переосмисленням морально-політичного та культурно-просвітницького контексту сучасного буття філософії. Тексти вперше перекладені українською мовою.

Кл.слова:
антропологія -- герменевтика -- екзистенціалізм -- постмодерністська філософія


   
Тип видання: навчальний посібник   
13.

Андрущенко, В. П.
Сучасна соціальна філософія [Електронний ресурс] : курс лекцій / В. П. Андрущенко, М. І. Михальченко. - Вид 2-е, випр. і доп. - К. : Генеза, 1996. - 368 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Запропонований курс лекцій вводить читача в одну з найбільш цікавих галузей духовної культури людства, знайомить з досвідом світової філософської думки у вивченні загальноцивілізаційних підвалин буття людини і суспільства. Автори переосмислюють концепції й методологічні засади соціальної філософії відповідно до здобутків світової філософської культури, соціальних реалій кінця ХХ ст.

Кл.слова:
філософія історії -- духовна культура


   
Тип видання: наукове видання   
14.

Хайдеггер, М.
Бытие и время [Електронний ресурс] / М. Хайдеггер. - М. : Ad Marginem, 1997. - 461 с.

Рубрики:
 Час 

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Данное издание предлагает вниманию читателей главное произведение выдающегося немецкого философа Мартина Хайдеггера (1889—1976) «Бытие и время». Эта работа оказала решающее влияние на развитие европейской философской традиции и западного гуманизма в ХХ веке

Кл.слова:
деструкція -- поняття логос -- буття


   
Тип видання: монографія   
15.

Рачков, В. П.
Человек в современном технизированном обществе. Проблемы безопасности развития [Електронний ресурс] / В. П. Рачков, Г. А. Новичкова, Е. Н. Федина. - М. : ИФ РАН, 1998. - 194 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


В книге излагается такой подход к человеку, который акцентирует внимание на наивысшем уровне реальности –социальном бытии. Здесь полностью сохраняется системный смысл выделения элементов, свойственный другим уровням реальности, но обнаруживается снятие деления на общее и индивидуальное. Такая позиция позволяет не только выявлять сущность человека как «социальное», т.е как саморегулирующиеся процессы, самоподобные явления, самовоспроизводящиеся структуры, но и решать практические проблемы современного цивилизованного развития. При этом главной проблемой авторы считают безопасность развития человека. Разработка этой проблемы позволяет авторам выдвинуть идею концепции динамической стабилизации

Кл.слова:
соціальне буття -- динамічна стабілізація


   
Тип видання: наукове видання   
16.


Философия не кончается [Електронний ресурс] : из истории отечественной философии. XX век : в 2 кн. / под ред. В. А. Лекторского. - М. : Российская политическая энциклопедия, 1998

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Книга первая посвящена изучению сложных путей развития философской мысли в СССР в 20 —50-е годы. При этом прежде всего в ней представлено творчество тех философов, которые в определенной мере находились вне официальной линии развития философии, но идеи которых оказались сегодня весьма актуальными в мировом философском процессе. Это, в частности, творчество таких людей, как А. Богданов (разработка «Тектологии»), А.Лосев, М.Бахтин, Г.Шпет и др. В книгу вошли в основном статьи, опубликованные в последние годы в журнале «Вопросы философии». Некоторые статьи написаны специально для данного издания. Публикуемые материалы разделяются на две части: в первой обсуждаются общие вопросы, характеризующие ситуацию, в которой жили и работали философы в эти годы; вторая посвящена анализу творчества отдельных мыслителей. Во второй книге показано развитие философской мысли в СССР за четыре десятилетия (начиная с 50-х годов и кончая 80-ми). Представлены такие важнейшие эпизоды истории философской мысли в Советском Союзе в это время как, например, возникновение журнала «Вопросы философии», создание Философской энциклопедии в 60 —70-е годы, события на философском факультете МГУ в 50 —60-е годы и т.д. В книгу вошли в основном статьи, опубликованные в последние годы в журнале «Вопросы философии». Некоторые статьи написаны специально для данного издания. Публикуемые материалы разделяются на две части: в первой обсуждаются общие вопросы, характеризующие ситуацию, в которой жили и работали философы в эти годы; вторая посвящена анализу творчества отдельных мыслителей. Книга рассчитана на широкий круг читателей.

Кл.слова:
людське буття


   
Тип видання: наукове видання   
17.

Pinker, S.
How the mind works [Electronic resource] / S. Pinker. - London : Penguin Books, 1998. - 672 p.
Переклад назви: Як працює розум

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


The Pulitzer Prize finalist and national bestseller How the Mind Works is a fascinating, provocative work exploring the mysteries of human thought and behavior. How do we see in three dimensions? How do we remember names and faces? How is it, indeed, that we ponder the nature of our own consciousness? Why do we fall in love? In this bold, extraordinary book, Pinker synthesizes the best of cognitive science and evolutionary biology to explain what the mind is, how it has evolved, and, ultimately, how it works. This edition includes a new afterword that explores the impact of the book and its relevance today.

Кл.слова:
мислення -- людська поведінка -- свідомість


   
Тип видання: наукове видання   
18.

Лифинцева, Т. П.
Философия диалога Мартина Бубера [Електронний ресурс] / Т. П. Лифинцева. - М. : РАН, 1999. - 133 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Работа посвящена творчеству выдающегося философа и теолога Мартина Бубера (1878—1965). Ключевая тема творчества Бубера — онтология диалога — есть у него как бы точка пересечения всех линий перспективы, иначе говоря, всех классических тем философии и культуры XX века, получающих в этой точке свое, оригинальное буберовское решение или преломление. Знаменитая книга Бубера «Я и Ты» (1922 г.) является теоретическим источником многих современных дискуссий о диалоге и межличностной коммуникации. Диалогическая онтология человеческого существования позволяет понять философию Бубера как целостность и представить его изыскания не только в области философии и теологии, но и в области психологии, социологии, педагогики, гебрасистики.

Кл.слова:
теологія -- філософія -- людське існування -- проблема буття


   
Тип видання: підручник   
19.

Андрущенко, Віктор.
Історія соціальної філософії: (Західноєвропейський контекст) [Електронний ресурс] : підручник / Віктор Андрущенко ; Нац. ун-т ім. Т. Шевченка, Ін-т вищої освіти АПН України. - К. : Тандем, 2000. - 416 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Підручник є першою спробою систематичного викладу генези соціально-філософських ідей, поглядів, теорій західноєвропейських мислителів. Проаналізована суперечлива палітра осягнення таїнства соціального, чинників, які його детермінують, пошуку оптимальної форми та способу людського життя.

Кл.слова:
суспільство -- історія суспільства


   
Тип видання: навчальний посібник   
20.

Петрушенко, В. Л.
Історія світової філософії. Фундаментальні проблеми філософії [Електронний ресурс] : навчальний посібник / В. Л. Петрушенко. - Л. : НУ“ЛП”, 2001. - 116 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Людина з її розумом, допитливістю, особливим статусом буття постає як всесвітнє диво: адже лише їй відкрилося те, що ми називаємо буттям, лише в її розумі висвітлюється та вибудовується те, що ми називаємо світовим універсумом. Але людське буття окреслюється значною мірою як парадоксальне: людина висвітлює буття, перебуває у діалозі зі світом, сягає граничних меж Всесвіту, але вона не може осягнути найважливіше для себе: хто вона? звідки та навіщо вона прийшла в цей світ? куди прямує? Одвічні питання (саме тому, що на них немає однієї і єдиної відповіді) людина розв'язувала і розв'язуватиме завжди настільки, наскільки вона відчуває себе людиною і прагне взяти на себе відповідальність за свідоме здійснення свого життя. Філософія і постає формою свідомого вирішення найперших питань людського світоорієнтування, самоусвідомлення та самоствердження. Вона збирає і концентрує історичний досвід таких вирішень і стає інтелектуальним ядром людської духовності.

Кл.слова:
антропологія -- пізнання -- людина -- розум

...
 
Статистика
за 24.06.2024
Число запитів
Число користувачів
Статистика
за поточний місяць
Число запитів
Число користувачів

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського