Наукова періодика України Записки з українського мовознавства


Хрустик Н. М. 
Активні процеси словотворення в сучасній українській мові: префіксоїдні та префіксальні деривати / Н. М. Хрустик // Записки з українського мовознавства. - 2017. - Вип. 24(1). - С. 232-238. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/zukm_2017_24%281%29__31
Досліджено активні процеси словотворення в сучасній українській мові на матеріалі ЗМІ. Розглянуто питання творення складних слів (юкстапозитів, композитів, абревіатур). Наголошено, що юкстапозити, композити, у першу чергу, та абревіатури завдяки особливостям своєї словотвірної структури здатні оперативно й максимально адекватно номінувати нові явища і процеси. Нерідко складні деривати є ключовими словами, які акумулюють і репрезентують інформацію про певні події. Визначено й проаналізовано причини, якими зумовлена активізація складання як способу словотворення.Досліджено активні процеси словотворення в сучасній українській мові на матеріалі ЗМІ. Розглянуто питання деривації слів, утворених префіксоїдами та префіксами. Наголошено, що префіксоїдні та префіксальні деривати завдяки особливостям своєї словотвірної структури здатні оперативно й максимально адекватно номінувати нові явища й процеси. Визначено й проаналізовано причини, якими зумовлена активізація способів словотворення, що продукують ці лексеми.Досліджено активні процеси словотворення в сучасній українській мові на матеріалі ЗМІ. Розглянуто питання творення відіменникових дієслівних дериватів із суфіксами -ува-, -и-, -і-. Визначено й проаналізовано причини, якими зумовлена активізація словотвірних типів, за зразком яких вони утворюються. Доведено, що зростання продуктивності цих словотвірних типів є виявом національної специфіки українського словотворення.Досліджено активні процеси словотворення в сучасній українській мові. На матеріалі лексикографічних праць розглядається з'ява та динаміка розвитку словотвірного гнізда з префіксоїдом вело-. Приблизно за 150 років функціонування в українській мові досліджуваного словотвірного гнізда у словниках відбито 33 його лексеми. Зафіксовано також та проаналізовано деривати цього словотвірного гнізда, які з'явилися за останні два роки в ЗМІ. З'ясовано, що за цей короткий період часу словотвірне гніздо з вершиною вело- поповнилося лексемами втричі. Визначено й обгрунтовано причини активного творення його дериватів. Зроблено висновок, що висока динаміка розвитку словотвірного гнізда з префіксоїдом вело- є результатом взаємодії мови, зокрема її словотвірної системи, з особливостями розвитку і потребами українського суспільства на сучасному етапі. Лексеми, утворені префіксоїдами, поруч зі складними словами (юкстапозитами, композитами) завдяки особливостям своєї семантико-словотвірної структури здатні оперативно й максимально адекватно номінувати всі ті нові явища і процеси, які з'являються.
  Повний текст PDF - 479.418 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Хрустик Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Хрустик Н. М. Активні процеси словотворення в сучасній українській мові: префіксоїдні та префіксальні деривати / Н. М. Хрустик // Записки з українського мовознавства. - 2017. - Вип. 24(1). - С. 232-238. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/zukm_2017_24(1)__31.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського