Наукова періодика України Вісник Вінницького політехнічного інституту


Сакалова Г. В. 
Синтез пролонгованих добрив шляхом адсорбції елементів живлення цеолітом з комунальних стоків / Г. В. Сакалова, Т. М. Василинич, Г. Д. Петрук // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2018. - № 6. - С. 29-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvpi_2018_6_6
Мета дослідження - на основі експериментальних даних розробити рекомендації щодо оптимальних умов осадження амонійного азоту з регенерату іонного обміну для його подальшого використання в якості амонійного добрива. У проведених дослідженнях іонообмінний матеріал, природний цеоліт Сокирницького родовища (Закарпаття), насичували іонами амонію з модельних стоків у колонному апараті до досягнення проскоку, після чого іонообмінний матеріал регенерувався шляхом прокачування через нього NaCl концентрацією 30 г/л. Максимальне насичення іонообмінного матеріалу визначали за зростанням електропровідності розчину на виході з колони. Аналізи проведено за різного молярного співвідношення іонів магнію та фосфат-іонів та значеннях pH. Одержані дані порівнювалися з початковими концентраціями в модельному розчині відповідних іонів для визначення ефективності осадження. Встановлено, що максимальна ефективність видалення амонійного азоту за початкової концентрації його в регенераті 470 мг/л досягається з pH близько 8,5 та зі співвідношенням <$E roman {Mg sup 2+ : NH sub 4 sup + : PO sub 4 sup 3-}> = 1,5:1:1,5. За умов кращих варіантів проведено осадження реальних концентратів іонного обміну. При цьому ступінь осадження іону <$E roman {NH sub 4 sup + ~-~N}> для концентрату, вилученого з цеоліту складав 93,91 %, тобто результати мало відрізняються від значень модельних концентратів, Встановлено вологість одержаного мінерального добрива шляхом сушіння продукту. За значеннями вологості осаду визначили формулу кристалогідрату, яка близька за кількістю молекул води до формули мінерального добрива струвіт MgNH4PO4 - 4,5H2O. Проведено порівняльний термічний аналіз продуктів хімічного осадження та чистого струвіту. Встановлено оптимальні умови, за яких забезпечується максимальна ефективність одночасного вилучення амонійного азоту та фосфат-іонів зі стоків з утворенням <$E roman {MgNH sub 4 PO sub 4~cdot~ 4,5~symbol Ш~6H sub 2 O}>. Розроблено рекомендації щодо застосування одержаного продукту як мінерального добрива.
  Повний текст PDF - 312.545 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сакалова Г.
  • Василинич Т.
  • Петрук Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сакалова Г. В. Синтез пролонгованих добрив шляхом адсорбції елементів живлення цеолітом з комунальних стоків / Г. В. Сакалова, Т. М. Василинич, Г. Д. Петрук // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2018. - № 6. - С. 29-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vvpi_2018_6_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сакалова Галина Володимирівна (національна безпека)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського