Наукова періодика України Вісник Національної академії наук України


Гольдін П. Є. 
Підземні кити України / П. Є. Гольдін // Вісник Національної академії наук України. - 2016. - № 10. - С. 51-59. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnanu_2016_10_8
В українських водах зараз мешкають лише 3 види китоподібних - 2 види дельфінів та морська свиня, яка є найдрібнішим китом сучасності. Проте у викопних відкладах на території багатьох регіонів України трапляються рештки десятків видів китів, що належать до різних груп та епох, починаючи з еоцену. Саме з України, колишнього дна океану Тетіс, описано один з найпримітивніших родів повністю водних китоподібних - Basilotritus, віком близько 40 млн років. Величезне різноманіття вусатих і зубатих китів з багатьма ендемічними формами відкрито із середнього та пізнього міоцену, між 14 і 8 млн років тому (басейни Центрального і Східного Паратетісу), що збігається з максимумом дивергенції в межах цих груп. Серед китоподібних того часу - карликовий дельфін Microphocaena і карликові вусаті кити родини Cetotheriidae. Кількість знайдених решток помітно зменшується у відкладах після формування Середземноморсько-Чорноморського басейну в сучасних межах, оскільки багато з них перебувають нижче сучасного рівня моря. Однак деякі фрагменти потрапили до суходолу з людиною, і їх виявляють в археологічних пам'ятках різних епох. Загалом різноманіття викопних китів зниклого басейну океану Тетіс охоплює майже всі відомі групи китоподібних.
  Повний текст PDF - 491.881 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гольдін П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гольдін П. Є. Підземні кити України / П. Є. Гольдін // Вісник Національної академії наук України. - 2016. - № 10. - С. 51-59. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vnanu_2016_10_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гольдін Павло Євгенович (1978–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського