Наукова періодика України Український журнал дитячої ендокринології


Пархоменко Л. К. 
Печінкові прояви метаболічного синдрому у хлопців з гіпоандрогенією / Л. К. Пархоменко, Л. А. Страшок, С. І. Турчина, Г. В. Косовцова, Д. А. Кашкалда, Е. М. Завеля, М. Ю. Ісакова, А. В. Єщенко // Український журнал дитячої ендокринології. - 2019. - № 1. - С. 38-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujde_2019_1_8
Мета роботи - вивчення морфофункціонального стану печінки та процесів вільнорадикального окиснення у хлопців з гіпоандрогенією. Хворих з гіпоандрогенією було розподілено на групи залежно від індексу маскулінізації. Математичну обробку результатів обстеження підлітків проведено за допомогою пакетів програм SPSS Statistics 17,0, Excel. Встановлено, що скарги на біль у животі та диспепсичні вияви спостерігались у 62 %. Загальноприйняті біохімічні дослідження функцій печінки визначили, що середні рівні загального білірубіну та печінкових ферментів перебували у межах норми, що свідчить про те, що у юнаків з гіпоандрогенією значущих порушень функціонального стану печінки, ймовірно, ще не було. Аналіз показників ліпідного спектра крові у дітей та підлітків з гіпоандрогенією показав, що у 75 % хворих виявляються патологічні зміни рівня ліпідів, у тому числі у 85 % - підвищення рівня загального холестерину, у 34 % - зниження вмісту холестерину лшопротеїдів високої щільності та підвищення рівня тригліцеридів, у 34 % - підвищення вмісту холестерину ліпопротеїдів низької щільності та у 36 % - підвищення коефіцієнта атерогенності. Зміни у ліпідограмі атерогенної спрямованості наростали з віком. Дослідження показників процесу вільнорадикального окиснення встановило, що у юнаків з гіпоандрогенією рівень кінцевого продукту перекисного окиснення ліпідів і вмісту малонового діальдегіду залишався на рівні контрольної групи, а вміст карбонільованих білків мав тенденцію до зниження в міру зростання ступеня затримки статевого дозрівання. Виявлено достовірне зниження вмісту глутатіонпероксидази відповідно до дефіциту андрогенів. Таким чином, у підлітків з гіпоандрогенією виявлено тенденцію щодо формування стану оксидативного стресу, що підтверджується підвищенням інтегрального коефіцієнта оксидативного стресу. Зниження активності найбільш потужної ланки антиоксидантної системи, а саме ферментативної, може призвести до "другого удару" у формуванні неалкогольної жирової хвороби печінки та сприяти трансформації стеатозу печінки у стеатогепатит. Результати УЗД свідчили про наявність функціональних розладів біліарного тракту у всіх юнаків з гіпоандрогенією, у третини хворих мали місце чіткі ознаки стеатогепатозу та жовчнокам'яної хвороби. Висновки: результати проведених досліджень свідчать про формування коморбідної патології з боку гепатобіліарної системи у юнаків з гіпоандрогенією. У 30 % хворих виявлено УЗД-ознаки стеатогепатозу, дисліпідемії атерогенної спрямованості та пригнічення антиоксидантного захисту у вигляді достовірного зниження активності глутатіонпероксидази. Результати досліджень свідчать про необхідність включення до діагностичного алгоритму у юнаків з гіпоандрогенією показників ліпідограми, УЗД печінки і жовчовивідних шляхів, а також розробки протоколів профілактики гепатобіліарної патології, зокрема застосування дієтологічної корекції, призначення гепатопротекторів з антиоксидантною активністю, жовчогінних препаратів.
  Повний текст PDF - 1.604 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пархоменко Л.
  • Страшок Л.
  • Турчина С.
  • Косовцова Г.
  • Кашкалда Д.
  • Завеля Е.
  • Ісакова М.
  • Єщенко А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пархоменко Л. К. Печінкові прояви метаболічного синдрому у хлопців з гіпоандрогенією / Л. К. Пархоменко, Л. А. Страшок, С. І. Турчина, Г. В. Косовцова, Д. А. Кашкалда, Е. М. Завеля, М. Ю. Ісакова, А. В. Єщенко // Український журнал дитячої ендокринології. - 2019. - № 1. - С. 38-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujde_2019_1_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пархоменко Людмила Костянтинівна (медичні науки)
  • Страшок Лариса Анатоліївна (медичні науки)
  • Турчина Світлана Ігорівна (1962–) (медичні науки)
  • Косовцова Ганна Василівна (1966–) (медичні науки)
  • Кашкалда Діна Андріївна (1955–) (медичні науки)
  • Завеля Еліна Михайлівна (медичні науки)
  • Ісакова Марина Юр'ївна (медичні науки)
  • Єщенко Алла Валентинівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського