Наукова періодика України Український біофармацевтичний журнал


Москаленко А. М. 
Фенольні сполуки та антиоксидантна активність безсмертника приквіткового (Helichrysum bracteatum) / А. М. Москаленко, Н. В. Попова, М. Є. Блажеєвський, Н. Ю. Бондаренко // Український біофармацевтичний журнал. - 2019. - № 2. - С. 76-80. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ubfj_2019_2_16
З урахуванням зростаючої потреби в лікарській рослинній сировині важливим напрямком є збільшення сировинної бази лікарських рослин для фармацевтичної промисловості та заміщення імпортованої лікарської рослинної сировини вітчизняною. Лікарські препарати з антиоксидантною дією для захисту від вільних радикалів затребувані в різних напрямках медицини. Лікарська рослинна сировина є одним з джерел антиоксидантів для організму людини, при цьому особливе значення для всебічного вивчення має сировина, яка містить флавоноїди та інші фенольні сполуки. Мета дослідження - вивчення складу фенольних сполук, а також визначення антиоксидантної активності водного екстракту трави безсмертника приквіткового (Helichrysum bracteatum). Матеріали та методи - для дослідження використовували подрібнену траву безсмертника приквіткового. В даному дослідженні склад фенольних сполук вивчали за допомогою хроматографії і УФ-спектроскопії, для вивчення антиоксидантної активності водного екстракту трави безсмертника приквіткового використовувався метод хемілюмінесценції. В експерименті реєстрували кінетику хемілюмінесценції в системі, яка складалася з розчину люмінолу, пероксиду водню та людського гемоглобіну. Концентрація і обсяг компонентів системи були підібрані таким чином, щоб флавоноїди, які обумовлюють антиоксидантну дію досліджуваної сировини, були повністю окиснені в ході експерименту. Вперше проведено дослідження фенольних речовин у траві безсмертника приквіткового, серед яких знайдені: кофеїнова кислота, похідні лютеоліну, в тому числі О- та C-глікозиди, а також аурони і їх глікозиди. Вперше було вивчено інгібуючу дію екстракту безсмертника приквіткового на хемілюмінесцентну реакцію окиснення люмінолу пероксидом водню в лужному середовищі в присутності людського гемоглобіну. На основі зменшення світлосуми хемілюмінесценції була розрахована загальна антиоксидантна ємність досліджуваного екстракту. Експериментально встановлено, що I/I0 на 50 % досягається при розбавленні 7,5 : 1000, що свідчить про високі антиоксидантні властивості екстракту трави безсмертника приквіткового. Висновки: вперше був проведений аналіз складу фенольних сполук та кінетики хемілюмінесценції. Це дослідження показало, що трава безсмертника приквіткового чинить антиоксидантну активність і є перспективною для подальшого вивчення з метою створення лікарських препаратів з антиоксидантною активністю.
  Повний текст PDF - 295.587 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Москаленко А.
  • Попова Н.
  • Блажеєвський М.
  • Бондаренко Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Москаленко А. М. Фенольні сполуки та антиоксидантна активність безсмертника приквіткового (Helichrysum bracteatum) / А. М. Москаленко, Н. В. Попова, М. Є. Блажеєвський, Н. Ю. Бондаренко // Український біофармацевтичний журнал. - 2019. - № 2. - С. 76-80. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ubfj_2019_2_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Москаленко Алла Миколаївна (медичні науки)
  • Попова Наталія Вячеславівна (1958–) (фармацевтичні науки)
  • Бондаренко Наталія Юріївна (медичні науки)
  • Бондаренко Наталія Юріївна (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського