Наукова періодика України Український біофармацевтичний журнал


Badalova A. 
The study of antidiabetic action of the phlomis pungens extract / A. Badalova // Український біофармацевтичний журнал. - 2019. - № 1. - С. 30-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ubfj_2019_1_7
Незважаючи на досить великий арсенал протидіабетичних препаратів, головна мета фармакотерапії ЦД, спрямована на зниження гіперглікемії і прогресування діабетичних судинних ускладнень, ще залишається далекою від практичної реалізації. У зв'язку з цим розширення спектра антидіабетичних засобів за рахунок природних біологічно активних речовин є актуальним і перспективним. Мета роботи - вивчення антидіабетичної дії екстракту зопника колючого. Досліди проводилися на 33 щурах. Експериментальний цукровий діабет викликали шляхом одноразового внутрішньовенного введення алоксану в дозі 70 мг/кг щурам самицям масою 200 - 250 г. Екстракт зопника колючого (ЕЗК) вводили один раз на день внутрішньошлунково в дозах 25 і 50 мг/кг щодня впродовж трьох тижнів до моделювання експериментального діабету і впродовж 30 днів експерименту. Контрольні тварини отримували воду в аналогічному режимі. Як препарат порівняння використовували Метформін у дозі 100 мг/кг. Внутрішньоочеревинний тест толерантності до глюкози проводили наступним чином: після нічного голодування (16 - 18 годин) щурам вранці внутрішньоочеревинно вводили розчин глюкози в дозі 3 г/кг. Експериментальний цукровий діабет (ЦД) викликали шляхом одноразового внутрішньовенного введення алоксану в дозі 70 мг/кг щурам самицям масою 200 - 250 г. Базальну глікемію визначали в динаміці: вихідний рівень і після введення алоксану - на 3-ій (період гострого розвитку гіперглікемії), 1, 2 і 4 тижні експерименту. В результаті експерименту було встановлено, що екстракт зопника колючого (ЕЗК) проявляє гіпоглікемічну дію в дозі 25 м 50 мг/кг впродовж 4 тижнів експерименту. Найбільш виражену гіпоглікемічну дію ЕЗК проявив до кінця експерименту, тобто на 4 тижні і достовірно зменшував рівень глюкози в крові в порівнянні з контрольною патологією (КП) на 40 %. За гіпоглікемічною активністю екстракт зопника колючого в 2-х дозах - 25 і 50 мг/кг проявляв майже однаковий ефект і результати достовірно не відрізнялися між собою. Висновки: екстракт зопника колючого чинить виражену гіпоглікемічну дію на тлі ексудального алоксанового діабету середньої тяжкості. На тлі глюкозного навантаження екстракт зопника колючого знижує рівень базальної глікемії за рахунок зниження інсулінорезистентності і перевищує за активністю метформін у дозі 50 мг/кг.
  Повний текст PDF - 277.485 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Badalova A.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Badalova A. The study of antidiabetic action of the phlomis pungens extract / A. Badalova // Український біофармацевтичний журнал. - 2019. - № 1. - С. 30-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ubfj_2019_1_7.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського