Наукова періодика України Український антарктичний журнал


Усенко В. П. 
Суперплюм антарктичного сектора Тихого океану: позиція, генезис, вік / В. П. Усенко, Р. Х. Греку // Український антарктичний журнал. - 2019. - № 1. - С. 18-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/uazh_2019_1_4
Вивчення будови та геодинаміки Землі є одним з фундаментальних напрямків наук про Землю. Mета роботи - надати відомості про плюм Росса, якого було виявлено у південно-західній частині Тихого океану біля та під західною окраїною Антарктиди. Цей плюм не згадувався як суперплюм в сейсмічній томографічній літературі та в каталогах. Суперплюм Росса було виявлено за допомогою методу гравіметричної томографії, розробленого в Інституті геологічних наук Національної академії наук України Р. Х. Греку. За даними гравітомографії розглянуто складну геометрію суперплюма, свідчення посегментного обрушення палеотихоокеанського слеба (одного з них до глибини 4800 км) і його розташування у межах вже існуючого надглобального геотермального конвективного потоку, під впливом якого до цього часу перебувають південно-західна частина Тихого океану, Західна Антарктида та західна частина Східної Антарктиди. Основні висновки включають наступе: поєднана дія двох факторів - наявність потужного геотермального потоку та у його межах проникнення слеба в глибини зовнішнього рідкого ядра призвели до утворення двох основних формацій суперплюма Росса. Вони утворилися в різних структурно-густинних умовах: південна формація (R) сформувалася біля та під обдукційною окраїною Антарктиди (з глибини нижньої мантії, 1300 км), північна (L) - утворилася під океанічною літосферою (з глибини зовнішнього ядра, 3500 км). Формування суперплюма Росса співпадає з подією 100 Ma глобальної перебудови літосферних структур, первинну причину якої не було з'ясовано. Запропоновано вважати тригером цієї події вибухове утворення суперплюма Росса. Одержаі результати було інтерпретовано, використовуючи доступні відкриті літературні дані про цей регіон і вони не суперечать існуючому розумінню його геодинамічної історії.
  Повний текст PDF - 2.852 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Усенко В.
  • Греку Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Усенко В. П. Суперплюм антарктичного сектора Тихого океану: позиція, генезис, вік / В. П. Усенко, Р. Х. Греку // Український антарктичний журнал. - 2019. - № 1. - С. 18-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/uazh_2019_1_4.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського