Наукова періодика України Український антарктичний журнал


Repina S. V. 
From animal hibernation to human’s hypometabolism: cellular mechanisms of natural and artificial hypobiosis / S. V. Repina, O. A. Nardid, O. V. Shylo, I. F. Kovalenko // Український антарктичний журнал. - 2017. - № 16. - С. 158-166. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/uazh_2017_16_18
Мета роботи - проведення порівняльних досліджень структурно-функціональної відповіді еритроцитів щурів та хом'яків на перебування тварин у стані штучного гіпобіозу за умов гіпотермії-гіпоксії-гіперкапнії та вихід з нього. Досліджували еритроцити щурів та хоміяків: контрольних, у стані штучного гіпобіозу, через 2 і 24 год після нього, а також зимосплячих хоміяків. Осмотичну стійкість визначали за методом малокутового світлорозсіювання. Відносний вміст форм гемоглобіну (окси-, дезокси- та метHb) визначали за допомогою диференціальної спектрофотометрії. Мікров'язкість цитозолю оцінювали в діапазоні 37 - 0 oC за методом ЕПР спінових зондів. Стан штучного гіпобіозу характеризувався зниженням температури тіла (до 16 oC), однаковим для гомойотермних і гетеротермних ссавців. Це супроводжувалося змінами осмотичної стійкості, відносного вмісту форм гемоглобіну, мікров'язкості цитозолю еритроцитів. Через 2 год після гіпобіотичного стану фізіологічні показники тварин наближалися до норми, проте спостерігалося значне підвищення осмотичної стійкості та збільшення відносного вмісту оксигемоглобіну. Зміни параметрів еритроцитів зберігалися до 24 год пост-гіпобіотичного стану. Реакції еритроцитів на природний та штучний гіпобіози мали як спільні, так і особливі риси. Виявлено сезонні відмінності у реакціях цитозолю еритроцитів гомойотермів і гетеротермів. Висновки: спостерігалася реакція еритроцитів in vivo на фізіологічні перебудови, що викликані станом штучного гіпобіозу як у гетеротермних, так і у гомойотермних ссавців. Виражені зміни структурно-функціонального стану еритроцитів зберігалися протягом 24 годин пост-гіпобіотичного стану, у той час, як фізіологічний стан тварин наближався до норми вже через 2 год. Наявність слідових реакцій еритроцитів ссавців після знаходження у стані гіпобіозу надає змогу розглядати модель штучного гіпобіозу перспективною для прояснення клітинних механізмів індукції контрольованого гіпометаболізму.
  Повний текст PDF - 794.736 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Repina S.
  • Nardid O.
  • Shylo O.
  • Kovalenko I.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Repina S. V. From animal hibernation to human’s hypometabolism: cellular mechanisms of natural and artificial hypobiosis / S. V. Repina, O. A. Nardid, O. V. Shylo, I. F. Kovalenko // Український антарктичний журнал. - 2017. - № 16. - С. 158-166. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/uazh_2017_16_18.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського