Наукова періодика України Український антарктичний журнал


Соіна А. В. 
Пошук тижневої циклічності в параметрах аерозолю в атмосфері Антарктики у порівнянні з промисловими регіонами землі / А. В. Соіна, Г. П. Міліневський, Ю. М. Ямпольський // Український антарктичний журнал. - 2017. - № 16. - С. 92-103. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/uazh_2017_16_11
Мета роботи - порівняння тижневих варіацій аерозольних параметрів промислово розвинутих регіонів Землі з 7-денною періодичністю цих характеристик в атмосфері Антарктики, як району з мінімальним техногенним навантаженням; перевірка гіпотези виникнення семиденних варіацій вмісту аерозолю в атмосфері (weekend-ефекту) як результату антропогенної діяльності, що була запропонована авторами раніше за результатами досліджень глобальної грозової активності. Для пошуку 7-денних варіацій використовувались дані всесвітньої мережі моніторингу аерозолю AERONET. Було оброблено 5-річні масиви даних аерозольної оптичної товщини (АОТ) за період 2009 - 2013 рр., що вимірювалась у двох спектральних каналах 440 та 870 нм, параметра Ангстрема, розрахованого за вимірюваннями на цих двох довжинах хвиль, та дані вмісту осадженої водяної пари за розрахунками у спектральних каналах 936 та 870 нм. В дослідженні було використано дані антарктичних станцій AERONET, як "еталонної" території з мінімальним техногенним навантаженням на оточуюче середовище. Обробка даних виконувалась за допомогою методу накладання епох. В результаті статистичного аналізу поведінки аерозольних параметрів в атмосфері над найбільш промислово розвинутими регіонами Європи, Північної Америки та Азії переконливо знайдено 7-денні періодичності, що підтверджує зростаючий техногенний вплив земної цивілізації на довкілля. До головних висновків роботи слід віднести: явище weekend-ефекту, раніше виявлене у концентрації атмосферного аерозолю для окремих міст, спостерігається також за усереднення даних різних пунктів моніторингу кожного з регіонів, які вивчаються (Північна Америка, Європа, Азія); семиденна циклічність у різних частинах світу схожа за особливостями тижневого ходу, практично для всіх аерозольних параметрів спостерігається максимальне значення у другу половину робочого тижня та мінімум на вихідні дні; у районі Антарктики, як регіону з мінімальним техногенним навантаженням, weekend-ефекту у параметрах, що досліджувалися, знайдено не було, що свідчить про виключно антропогенну природу тижневих варіацій у параметрах атмосферних аерозолів.
  Повний текст PDF - 1.681 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Соіна А.
  • Міліневський Г.
  • Ямпольський Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Соіна А. В. Пошук тижневої циклічності в параметрах аерозолю в атмосфері Антарктики у порівнянні з промисловими регіонами землі / А. В. Соіна, Г. П. Міліневський, Ю. М. Ямпольський // Український антарктичний журнал. - 2017. - № 16. - С. 92-103. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/uazh_2017_16_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Міліневський Геннадій Петрович (1951–) (фізико-математичні науки)
  • Ямпольський Юрій Моїсійович (1946–) (фізико-математичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського