Наукова періодика України Сучасна стоматологія


Майбородіна Д. Д. 
Оцінка якості життя при ситуаційному аналізі факторів ризику генералізованих уражень пародонта осіб молодого віку з ожирінням / Д. Д. Майбородіна, Н. В. Велика, М. Ю. Антоненко // Сучасна стоматологія. - 2019. - № 3. - С. 32-35. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2019_3_8
У молодих осіб з ожирінням, хворих на генералізований пародонтит (ГП), виявляються відхилення в білковому, жировому та вуглеводному обміні, що сприяє ранньому руйнуванню комплексу тканин пародонта та швидкій утраті зубів. Теоретичні моделі розладів харчової поведінки засновані на гіпотезі, що люди з надмірною масою тіла нездатні регулювати свої емоції, тому звернення до їжі служить спробою уникнути емоційної напруги або пом'якшити її. Оцінювання якості життя пацієнтів з ожирінням необхідно для більш глибокого розуміння стресових факторів, що впливають як на здоров'я організму, так і стоматологічне здоров'я, у тому числі тканин пародонта. Мета дослідження - оцінити якість життя в ситуаційному аналізі факторів ризику генералізованих захворювань пародонта в молодих осіб з ожирінням при розладах харчової поведінки. У дослідженні взяли участь 90 осіб від 19 до 35-ти років з діагнозом ожиріння віком, з яких 60 осіб з ГП початкового - I ступеня та 30 осіб з генералізованим хронічним катаральним гінгівітом. Контрольну групу склали 32 практично здорових особи з нормальною вагою без порушення харчової поведінки, із клінічно інтактним пародонтом. Для виявлення типів розладів харчової поведінки застосовували методику вивчення харчової поведінки DEBQ (Голландія), анкетування якості життя за анкетою GIQLI. Проведено антропометричне дослідження всіх хворих, яке включало вимірювання росту, маси тіла, розрахунок індексу маси тіла. У 75,6 % хворих з ожирінням (68 осіб) показники якості життя за анкетою GIQLI виявились нижче, ніж у контрольній групі (12,5 %, 4 особи). Розбіжність даного показника в осіб з ГП і генералізованим хронічним гінгівітом не була достовірною. Розлади харчової поведінки зустрічались як при ожирінні (91,1 % випадків, 82 особи) так і у групі контролю (62,5 % випадків, 20 осіб). За шкалою тривоги Тейлора майже у 84 обстежених пацієнтів з ожирінням (93,3 %) було виявлено середній рівень тривожності з тенденцією до високого: 18,9 +- 1,82 бала (p >> 0,05). У 5 пацієнтів (5,6 %) було виявлено високий рівень тривоги і в однієї особи (1,1 %) дуже високий. За шкалою Бека в цілому середні показники (M+-m) у групі ожиріння відповідали субдепресії. Висновки: аналіз отриманих даних показав, що розлади харчової поведінки у хворих на генералізовані ураження пародонта при ожирінні зустрічались у 90,6 % випадків, а у 63,6 % виявлено змішаний тип. Більшості пацієнтів притаманні тривожно-депресивні розлади та знижені показники якості життя.
  Повний текст PDF - 85.098 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Майбородіна Д.
  • Велика Н.
  • Антоненко М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Майбородіна Д. Д. Оцінка якості життя при ситуаційному аналізі факторів ризику генералізованих уражень пародонта осіб молодого віку з ожирінням / Д. Д. Майбородіна, Н. В. Велика, М. Ю. Антоненко // Сучасна стоматологія. - 2019. - № 3. - С. 32-35. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2019_3_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Антоненко Марина Юріївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського