Наукова періодика України Сучасна стоматологія


Лісова І. Г. 
Онкологічна насторога в діяльності стоматологів, алгоритми первинного обстеження / І. Г. Лісова, М. П. Фурніченко // Сучасна стоматологія. - 2019. - № 3. - С. 64-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2019_3_14
Мета дослідження - оптимізація раннього виявлення раку щелепно-лицевої ділянки за рахунок активізації онконастороги з виявленням груп ризику та вдосконалення алгоритмів профілактичних онкологічних оглядів на підставі ретроспективного аналізу з визначенням особливостей виникнення захворювань. Матеріалами для даного дослідження були медичні карти диспансерного обліку онкологічних хворих зі злоякісними новоутвореннями щелепно-лицевої ділянки за 10-річний строк. Статистичним методом визначено показники частоти виникнення раку за локалізацією, стадією, запущеністю випадків захворювань з урахуванням віку і статі пацієнтів. Упродовж десяти років на диспансерному обліку знаходилися 93 (100 %) особи зі злоякісними захворюваннями щелепно-лицевої ділянки, серед яких 76,34 % - чоловіки та 23,66 % - жінки переважно середнього, похилого та старечого віку. Отримані дані свідчили про стабільне зростання кількості злоякісних новоутворень щелепно-лицевої ділянки, частота занедбаних форм яких збільшилась у два рази починаючи із 2006 р. Зареєстровано з I стадією раку 22,58 %, із II стадією - 33,33 %, із IIІ стадією - 17,20 та 26,88 % хворих з IV стадією. Локалізація пухлин у певній стадії залежала від доступності анатомічної зони для огляду. Рак I та II стадії у 55,91 % хворих з ураженням переважно локалізувався в легкодоступних для огляду зонах. Рак III та IV стадії в 44,1 % пацієнтів локалізувався у важкодоступних для огляду зонах. Рання діагностика онкологічної патології залежала від якості лікарського огляду. На підставі постулатів онконастороги та результатів дослідження особливості частоти, стадії та локалізації раку сформульовано сучасні алгоритми онкологічного огляду для стоматологів. Висновки: результати численних досліджень указують на зростання в Україні кількості хворих на злоякісні пухлини обличчя та щелеп, обумовлене рядом соціальних та екологічних факторів. Одними з аспектів проблеми є відсутність планових профілактичних оглядів і низький рівень онконастороги в діяльності стоматологів. На підставі ретроспективного аналізу канцерогенезу щелепно-лицевої ділянки виявлено вікові та гендерні особливості, які необхідно враховувати при формуванні груп ризику та деталізації етапів огляду. Визначено залежність прогресу стадій раку від локалізації анатомічної зони ураження та її доступності для огляду, що спонукає до вдосконалення візуально-мануальних прийомів онкологічного огляду пацієнта з наступним ортопантомографічним обстеженням щелеп. Посилення онконастороги в діяльності лікарів-стоматологів і дієве впровадження алгоритмів онкологічного огляду можливі через розробку відповідних протоколів та їх затвердження МОЗ України.
  Повний текст PDF - 329.76 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лісова І.
  • Фурніченко М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лісова І. Г. Онкологічна насторога в діяльності стоматологів, алгоритми первинного обстеження / І. Г. Лісова, М. П. Фурніченко // Сучасна стоматологія. - 2019. - № 3. - С. 64-67. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2019_3_14.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Лісова Ірина Григорівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського