Наукова періодика України Сучасна стоматологія


Борисенко А. В. 
Порушення місцевого імунітету та цитокінового статусу у хворих на генералізований пародонтит / А. В. Борисенко, Ю. Г. Коленко, Т. О. Тімохіна // Сучасна стоматологія. - 2019. - № 1. - С. 34-37. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2019_1_9
Захворювання пародонта представляють собою значну загальномедичну та соціальну проблему. У патогенезі генералізованого пародонтита (ГП) важливу роль відіграють імунні механізми його розвитку. Активація пародонтопатогенною мікрофлорою моноцитів і макрофагів підвищує продукцію цими клітинами прозапальних цитокінів, що викликає дисбаланс між їх прозапальними і протизапальними пулами. Уважають, що це є однією з головних причин пошкодження пародонта, яке може призвести до утворення пародонтальних кишень і резорбції кістки альвеолярного відростка щелеп. Мета роботи - визначення рівня імуноглобулінів, цитокінів і циркулюючих імунних комплексів у ротовій рідині хворих на ГП. Для досягнення даної мети було обстежено 93 хворих на ГП II - III ступеня хронічного перебігу віком 42 - 60 років. Пацієнти були розділені на дві групи: I групу склали 43 хворих на ГП II ступеня, а II групу - 50 хворих на ГП III ступеня. Діагноз і ступінь тяжкості ГП встановлювали відповідно до класифікації М. Ф. Данилевського (1994). Проведено імунологічне обстеження всіх хворих, яке включало визначення імуноферментним методом рівня про- та протизапальних цитокінів, циркулюючих імунних комплексів (ЦІК) різної молекулярної маси та концентрації імуноглобулінів (Ig G, Ig A, Ig M) у сироватці крові та ротовій рідині. У хворих із ГП III ступеня (II група) було виявлено достовірно вищі значення індексів кровоточивості (РВІ), РМА та індексу гігієни, що свідчило про значно більш глибокий характер ураження пародонта. У сироватці крові хворих на ГП III ступеня виявлено достовірно вищий рівень Ig G та Ig M, достовірно вищий вміст патогенних ЦІК ереднього й малого розміру, а також вірогідно нижчу концентрацію фізіологічних ЦІК великого розміру. Зміни місцевого імунітету порожнини рота у хворих на ГП мають виражений і либокий характер і прямо пропорційно залежать від ступеня захворювання. Висновки: у хворих на ГП виявлено порушення системної та місцевої ланок імунної системи, які мають виражений характер і залежать від ступеня розвитку захворювання. У хворих на ГП у ротовій рідині спостерігається виражений дисбаланс про- та протизапальних цитокінів з вірогідним переважанням ФНП-<$E alpha>, ІЛ-1<$E beta> та ІЛ-17А й вірогідно високий вміст Ig G на тлі значно зниженої концентрації SIg A.
  Повний текст PDF - 86.001 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Борисенко А.
  • Коленко Ю.
  • Тімохіна Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Борисенко А. В. Порушення місцевого імунітету та цитокінового статусу у хворих на генералізований пародонтит / А. В. Борисенко, Ю. Г. Коленко, Т. О. Тімохіна // Сучасна стоматологія. - 2019. - № 1. - С. 34-37. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2019_1_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Борисенко Анатолій Васильович (медичні науки)
  • Тімохіна Тетяна Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського