Наукова періодика України Сучасна стоматологія


Барило О. С. 
Особливості регенерації тканин у лунці видаленого зуба у хворих на цукровий діабет / О. С. Барило, Т. М. Канішина, Т. Р. Закалата // Сучасна стоматологія. - 2018. - № 5. - С. 55-57. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2018_5_13
Одним з основних патогенетичних факторів сповільненої регенерації тканин при цукровому діабеті (ЦД) вважаються зміни судин мікроциркулярного русла, що розвиваються в ході хвороби, та повільне і нерегульоване утворення нових капілярів (ангіогенез). Ангіогенез - це один з фізіологічних процесів, який відіграє ключову роль у реакції тканин на пошкодженя. Мета роботи - за допомогою морфологічних досліджень провести аналіз регенераторних процесів у тканинах альвеолярного відростка після видалення зуба у хворих на ЦД, оцінити процеси фізіологічного ангіогенезу при утворенні грануляційної тканини. У 20 пацієнтів із ЦД II типу віком від 40 до 60 років обох статей, після видалення зуба була проведена біопсія грануляційної тканини, що заповнювала лунку зуба, через сім днів після видалення зуба. У 10-ти хворих (які склали контрольну групу) після видалення зуба в лунці формувався кров'яний згорток, загоювання лунки проходило самостійно. У інших 10-ти хворих (вони склали дослідну групу) в лунку поміщали PRF і фіксували його п-подібним швом. Виготовлено гістологічні препарати, проведено фарбування гістологічних препаратів гематоксилін-еозином і на фібрин за Зербіно Д. Д., Лукасевич Л. Л. (модифікований метод Martius-Scarlet-Blue). Мікроскопію та фотографування гістологічних препаратів проведено за допомогою світлового мікроскопа "OlympusBX41" при збільшенні в 40, 100, 200, 400 та 1000 разів. У препаратах дослідної групи кількість новоутворених капілярів та ендотеліоцитів більша. У препаратах контрольної групи зустрічається невелика кількість меншого діаметра новоутворених судин. Це підтверджується результатами морфометрії. Діаметр судин у дослідній групі складав 18,48 +- 0,67 мкм, їх відносна площа - 14,8 +- 0,51 %, у контрольній відповідно 11,68 +- 0,24 мкм та 9,04 +- 0,21 %. Висновок: структурні та функціональні зміни судин мікроциркуляторного русла є одним з найбільш важливих факторів, які зумовлюють повільне загоювання ран у хворих на ЦД. Таким чином, майбутні лікувальні підходи до стимуляції ангіогенезу, вазкуляризації, цільове транспортування факторів росту до місця пошкодження відкривають нові можливості для прискорення загоювання ран (у тому числі постекстракційних ран) у хворих на ЦД.
  Повний текст PDF - 222.072 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Барило О.
  • Канішина Т.
  • Закалата Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Барило О. С. Особливості регенерації тканин у лунці видаленого зуба у хворих на цукровий діабет / О. С. Барило, Т. М. Канішина, Т. Р. Закалата // Сучасна стоматологія. - 2018. - № 5. - С. 55-57. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2018_5_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Барило Олександр Семенович (медичні науки)
  • Закалата Тетяна Ростиславівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського