Наукова періодика України Соціальна фармація в охороні здоров’я


Гала Л. О. 
Аналіз ефективності виконання аптекою основних функцій за умов упровадження Належної аптечної практики в Україні / Л. О. Гала // Соціальна фармація в охороні здоров’я. - 2019. - Т. 5, № 3. - С. 48-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sphhc_2019_5_3_9
Мета роботи - дослідження фактичного стану ефективності виконання аптекою своїх функцій за умов упровадження в практичну діяльність вимог Належної аптечної практики (GPP) та окреслення науково-практичних підходів до вирішення існуючих проблем, враховуючи зростання комерційного навантаження на аптеки та посилення гуманістичних тенденцій у суспільстві. Матеріали та методи - результати анкетування 408 експертів з "дуже високим" та "високим" рівнями компетентності; використано соціологічний, аналітичний, графічний методи дослідження та узагальнення. Установлено, що найбільш вагомою функцією, на думку експертів, є торговельна, зважаючи на перевагу комерційної складової над професійною в організації сучасної діяльності аптечного закладу. Стосовно напрямів ефективної реалізації GPP переважають такі: "отримання, зберігання та відпуск лікарських засобів" (54,3 % опитаних) та "постійний професійний розвиток фахівців" (47,7 %), від яких значною мірою залежить фінансове становище працівників. Виявлено, що 79,4 % експертів порушують правила відпуску рецептурних лікарських засобів. При реалізації безрецептурних ліків лише 42,9 % опитаних використовують протоколи провізора (фармацевта). Серед заходів для урегулювання питань неконтрольованого відпуску ліків населенню фахівці зазначають такі: "забезпечення функціонування страхової медицини" (50,5 %); "посилення контролю за виписуванням рецептів лікарями" (61,0 %) та "проведення інформаційної роботи поміж населення з приводу запобігання самолікування та безконтрольного прийому ліків" (47,1 %). Висновки: установлені проблеми на шляху виконання аптеками соціальної функції потребують об'єднання зусиль державних структур та громадських організацій. Одним із підходів, враховуючи зростання комерційного навантаження на аптеки, за умов підвищення соціальної відповідальності перед суспільством, є розробка й упровадження вимог GPP у практичну фармацію.
  Повний текст PDF - 696.894 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гала Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гала Л. О. Аналіз ефективності виконання аптекою основних функцій за умов упровадження Належної аптечної практики в Україні / Л. О. Гала // Соціальна фармація в охороні здоров’я. - 2019. - Т. 5, № 3. - С. 48-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sphhc_2019_5_3_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гала Лілія Олексіївна (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського