Наукова періодика України Стратегічні пріоритети


Лозовий В. С. 
Маніпуляції історією як інструмент політики розколу України: стратегії та практики конструювання антиукраїнської ідентичності на Донбасі / В. С. Лозовий // Стратегічні пріоритети. - 2018. - № 3-4. - С. 147-154. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/spa_2018_3-4_18
Висвітлено питання маніпуляцій історією антиукраїнських сил на Донбасі як інструменту політики розколу суспільства та деструкції держави. Увагу зосереджено на з'ясуванні таких проблем: просування концепту "особливої донбаської ідентичності", використання препарованих фактів подій, пов'язаних з Великою Вітчизняною війною, Донецько-Криворізькою Радянською Республікою (ДКРР), Новоросією. Зазначено, що в добу незалежності на Донбасі поширювалися радянські та імперські інтерпретації історії, спрямовані на формування регіональної ідентичності, яка базується на фундаменті антиукраїнських інсинуацій. історія розумілася як різновид пропаганди. Тому спотворення минулого є однією з основних стратегій антиукраїнських сил та Росії на Донбасі. Важливою складовою боротьби з українською ідентичністю у пропагандистській війні проти України є війна пам'яті за лініями протистояння українського національного та радянсько-неоімперського наративів. Тут втілювалася політика щодо консервації радянсько-ностальгійного наративу пам'яті і дискредитації українського національного руху як "націоналістичного" (який часто поєднувався з фашизмом). Поширюються політичні спекуляції навколо приналежності регіону. Культивується думка, що історія Донбасу - це лише історія Російської імперії та СРСР, що це територія формування "новоросів", "народу Донбасу", які мають свій менталітет і навіть традицію державності та майже нічим не пов'язані з Україною. Історичні прецеденти висуваються як такі, що легітимізують політичні дії тієї чи тієї сторони, зокрема обгрунтовують неукраїнську ідентичність населення Донбасу і, відповідно, закономірність постання квазіреспублік "ДНР" та "ЛНР". Мета історичних маніпуляцій - легітимація сепаратизму на Донбасі, відрив регіону від України та його інтеграція з Росією. Констатовано, що регіонально-історичні відмінності інспірували регіонально-політичні суперечності та розмежування, що поряд з іншими чинниками спровокувало військово-політичну кризу на сході України.
  Повний текст PDF - 152.592 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лозовий В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лозовий В. С. Маніпуляції історією як інструмент політики розколу України: стратегії та практики конструювання антиукраїнської ідентичності на Донбасі / В. С. Лозовий // Стратегічні пріоритети. - 2018. - № 3-4. - С. 147-154. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/spa_2018_3-4_18.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського